Potaknut relativno velikom odazivu na moju uslugu modifikacije, i istom temom za PS3 konzolu, odlučio sam otvoriti ovu za XBox 360 konzolu.
Ako vam nešto nije jasno u vezi modifikacija, ovdje slobodno pitajte.
Da počnemo...
XBox 360 konzola se može modificirati na dva načina:
1) DVD modifikacija - iXtreme / LT+
Kod ove modifikacije, u flash memoriju DVD čitača se zapisuje novi FW koji omogućuje čitanje kopiranih DVD-a (backup kopija).
Prednosti: ostaje mogućnost spajanja na XBox Live (uz rizik kod updatea, odnosno preporučljivo je vratiti se na stock prije updatea dashboarda)
Nedostaci: ova modifikacija ne daje ništa drugo osim pokretanja kopija. Nema homebrewa, emulatora, igranja sa HDD-a bez diska itd., te potreba za zamjenskom pločom kod novih čitača (Lite-On 16D5S i Hitachi 0500)
Kod Lite-On 16D5S i Hitachi 0500 čitača, SPI (memorija) je trajno zaključana, uvedeni su novi sigurnosni algoritmi i enkripcije, pa je potrebna zamjenska ploča sa LTU (LT Ultimate) firmwareom koja se ugrađuje umjesto postojeće. U teoriji, moguće bi bilo otključati i postojeću ploču, što je jednom timu i uspjelo, ali je pretjerano komplicirano i teško izvedivo, i osim toga, ne uklanja zaštitu firmwarea, zbog čega je zamjenska ploča neizbježna.
Treba još napomenuti da nisu svi SATA čipseti na matičnim pločama PC-a kompatibilni sa XBox čitačima. U tom slučaju potrebno je kupiti i poseban USB-SATA kontroler, X360USB Pro.
2) RGH (JTAG) modifikacija
Ova modifikacija u svojoj osnovi gasi sigurnosne provjere i zaštite na konzoli, čime se otvara cijeli niz novih mogućnosti na konzoli.
RGH (Reset Glitch Hack) je nova varijanta pokretanja unsigned koda na konzoli koja se pojavila nakon što je MS onemogućio JTAG.
Kod RGH modifikacije potrebno je ugraditi čip u konzolu koji će u pravom trenutku poslati reset signal procesoru što dovodi do pokretanja unsigned koda. Zbog prirode ovog pristupa, moguće je produljeno vrijeme boota konzole, što je nekad bilo i po 30-ak sekundi, a danas je sa novim RGH kodom i bržim čipovima to vrijeme svedeno na minimum, konzola se pokrene obično za 2-5 sekundi, što je gotovo neprimjetna razlika.
JTAG se svodi na lemljenje par žica i elemenata na ploču i ne zahtjeva poseban čip. Međutim, JTAG je moguć samo na konzolama koje trenutno imaju dasboard 7371 ili manji. Ako je dasboard verzija veća od 7371, zaboravite na klasični JTAG.
Još jedna napomena: najstarije konzole sa Xenon matičnom pločom je moguće modificirati jedino klasičnim JTAG-om, ali opet dashboard mora biti 7371 ili manji. RGH je jako nestabilan i neupotrebljiv. Druga opcija je DVD mod.
RGH i JTAG su dva različita pristupa istoj stvari, oba na kraju dovode do istoga, pokretanja unsigned koda s kojim gasimo zaštitu na konzoli.
Prednosti: samo neke su - mogućnost zamjenskog dasboarda (FSD), pokretanje emulatora (SEGA, PSX, Nintendo, itd.), sloboda pri ugradnji HDD-a (nije potrebno kupovati original MS HDD ili zapisivati security sektor na WD-ov disk) što pojednostavljuje i pojeftinijuje stvari, igranje igri sa HDD-a bez potrebe za DVD-om, igranje preko mreže (LAN-a), ...
Nedostaci: nedostupnost XBox Live funkcionalnosti. Ovo je kako kome, netko tko nema interesa za online ovo ni ne vidi kao nedostatak (npr. ja). Spajanjem na XBox Live postoji velik rizik od trajnog bana konzole sa XBox Livea, zato se prilikom ove modifikacije također preko DashLaunch aplikacije blokiraju Live serveri. Drugi nedostatak, koji je sve manje primjetan kako timovi unaprijeđuju RGH kod i koriste brži hardver, je produljeno vrijeme boota. To se nastoji čim više smanjiti tzv. "tweakanjem", eksperimentiranjem sa kondenzatorima, duljinom žice, duljinom pulsa, ali pristup je individualan za svaku konzolu, te se jedna može bootati u prosjeku za 3 sekunde, dok će drugoj i uz maksimalan trud trebati i po 20-ak sekundi - međutim, to je rijetko.
Za RGH je trenutno najbolji čip Squirt 2.0 100MHz (Tiger). Jeftiniji je od Slim Proto v2, odnosno R-JTAG čipa, a jednak po kvaliteti/brzini.
O kojoj god modifikaciji da je riječ, verzija dashboarda nije bitna već mjesecima, nakon što je izašao bootloader koji se pokreće i na dasboardima 15574 i višim.
Nakon samih modifikacija, vrijeme je da pričam malo o idućem koraku, korištenju tih modifikacija.
1) DVD modifikacija
DVD modifikacija za svoje korištenje iziskuje malo truda. Potrebna je ili Lite-On iHAS pržilica revizije B na koju se može flashati BurnerMAX firmware, ili pržilicu kompatibilnu sa BurnerMAX Payload Tool-om.
Radi se o tome da original DVD-i iskorištavaju dual layer do maksimuma, te popunjavaju 8,15GB prostora na DVD-u. Problem je što DVD pržilica vidi samo 7,8GB, pa je potrebno patchati firmware, bilo flashanjem novog, ili preko Payload Toola, da se iskoristi prostor do 8,15GB. Klasični overburn nije dovoljan.
Ali, DVD-i nisu dizajnirani za takav overburn. Srećom, postoji iznimka, a to su Verbatim dual layeri proizvedeni u Singapuru. Prilikom testiranja, c4eva (developer BurnerMAX-a) je otkrio da su upravo ti diskovi dovoljno kvalitetni da očuvaju kvalitetu i na tom krajnjem dijelu diska, do 8,15GB, što je ključno za osjetljivu XGD3 zaštitu.
Za prženje se koristi ImgBurn, i svakom DVD-u je potrebno provjeriti kvalitetu snimanja nakon prženja - PIF vrijednosti - ako su previsoke, DVD doslovno možete baciti u smeće jer u takvim slučajevima konzola obično javlja grešku da je DVD nečitljiv, a moguć je i ban sa XBox Livea!
2) RGH/JTAG modifikacija
Prvo sa čim se susrećemo kod RGH modifikacije je DashLaunch. To je launcher koji je prvo što se pokreće kod ovako modificirane konzole, a zadužen je, između ostalog, za pokretanje zamjenskog dashboarda umjesto NXE - FSD 3 je najpopularniji i najbolji - te, vrlo bitno, blokadu Live servera kako bi se izbjegao ban konzole. Uz to, nudi i mogućnost promjene startup videa (XBox logo).
Kao što sam spomenuo, DL može pokrenuti zamjenski dashboard. FSD 3 je najbolji i najpopularniji dashboard trenutno. Nudi mogućnosti poput FTP servera, HTTP servera, kopiranja igri na HDD tako da nije potreban DVD za igranje, file manager, prikaz prognoze, te podršku za skinove. Prikazuje i temperaturu CPU-a i GPU-a, te kontrolu brzine ventilatora što je jako korisno ne samo za hlađenje konzole koja se jače grije, nego i za održavanje nove konzole hladnom - moja slim konzola se ne grije preko 55°C prilikom cjelodnevne ture GTA V, mislim da to sve govori.
Ima kategoriziran prikaz sadržaja kao igre, XBLA igre, homebrew, emulatori i igre za prvi XBox.
Sve u svemu, jako moćna zamjena za NXE.
Treće, update.
Kod modificirane konzole potreban je oprez prilikom updateanja. Postoji rizik od bana ili dovođenja konzole u nefukcionalno stanje.
1) DVD modifikacija
Kod DVD modifikacije, jako je preporučljivo prvo vratiti DVD na stock firmware, pa nakon updatea vratiti ga na LT+, u suprotnom riskirate ban - nije često, ali događa se.
2) RGH/JTAG modifikacija
RGH konzola se updatea preko flashera, pokretanjem updatea preko sučelja konzole samo se riskira flashanje novog bootloadera i gubitka vremena jer će se konzola svejedno morati otvarati i flashati nekim od flashera - NAND-X, JR Programmer v1, v2...
Druga opcija je flashanje kroz Xell ili neki od NAND flashera koji se pokreću iz dashboarda, ali opet je potreban oprez.
Ako se išta dogodi, onaj tko je radio modifikaciju, a ozbiljan je, imat će NAND backup iz kojeg može oživjeti konzolu. Moguće je i bez backupa osposobiti konzolu, ali time gubite mogućnost da se ikad više vratite na stock i spojite na XBox Live, i tu nema iznimki.
S vremenom ću ovdje dodavati nove informacije.
Ako imate neko pitanje, slobodno pitajte ovdje. Ako želite modificirati konzolu, možete se javiti na PM, imam čipove, flashere i sav alat spreman za modifikaciju.
Sve što radite sa konzolom je na vlastitu odgovornost!