Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.096.792
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
gogogogic kaže...
Pixel kaže...
MEGATAMA kaže...

Kako je odlican ovaj film maker mode,uzitak je gledat sdr i hdr sadrzaj.

Napokon je doslo vrijeme da proizvodjaci TVa shvate da njihova ideja tv slike i procesiranje koje trpaju nije ono sto je zamislio direktor filma.

Cudi me da Sony nije stavio tu mogucnost na svoju master seriju tipa A90J....

 

Kada se napravi profi kalibracija onda je skoro svaki taj top end model izuzetno blizu referentne slike ali out of box kako koristi 99% korisnika razlika je dosta velika u ovom slucaju...

 

 

 Ma meni je jedini problem na oledu koji me i nakon 3 godine smeta i jedina zamjerka zapravo motion i pokretna rezolucija.

 

Na stutter sam osjetljiv , a kod oleda je izrazen, pogotovo u hdru.

I tu je sad vise problema, ako smanjim motion intetpolation jer je soap efekt jos iritantniji onda je stutter izrazajniji i gubi se motion resolution pa je slika u pokretu mutna , ako se pojaca motion intetpolation onda se stutter smanji, slika je ostra u pokretu, ali soap efekt je negledljiv, a uz to hrpa artefakata po slici. A nikako postici zlatnu sredinu, uvijek necega ima.

Kakva je situacija na g1, jesi probao onaj cinematic mod koji bi trebao minimizirati stutter bez soap efekta i artefakata.

Inace ovaj C8 je brutala, ne bih ga mijenjao za ove kasnije olede, eventualno G1. Brightnes mu je cak u nekim uvjetima veci nego na g1.

 

 

 Mislim da to ima veze sa procesuiranjem i izvorom slike. Meni se stutter javlja kad s tv boxa pustim hbogo. Kod netflixa i primea sa os-a od tv-a nema stuttera.

 

Također ako mijenjam defaultne modove, recimo ako za ps5 stavim game mode, sttuter  postane nenormalan.

 

Tako da to ima veze sa procesuiranjem slike, a ne sa samim oled panelima, rekao bih.

 Oled panel nativno ima jako izražen stutter jer pixeli imaju jako brzi response.
Procesiranje slike ga umanjuje kako si rekao.  Problem je što procesiranje slike koje umanjuje stutter donosi razne neželjene efekte pa je onda stvar kompromisa što ti manje smeta.

G1 ima tu novu motion postavku cinematic movement, pa me zanimalo kako s njom izgleda motion:

"Motion handling on the G1 is excellent and a touch better than the CX. Under TruMotion, the new Cinematic Movement setting (the default for Cinema mode) served up 24-frame cadence with a very slight hint of smoothing, improving on last year's too-smooth Cinema Clear setting while preserving 600 lines of motion resolution. 24p purists who want no smoothing at all will opt for the Off position (the default for Filmmaker mode) and suffer the low motion resolution, while tweakers will appreciate the fine granularity of the User De-Judder mode to dial in the right amount of smoothness; anything four or lower introduced some judder to my eye, conveying a sense of film rather than soap opera effect. De-Blur settings of five or higher deliver the full 600 lines of motion resolution."

15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

MEGATAMA 

stranger things na netflixu, S3E1, npr od 09:10 kad klinci dolaze do sanka, ogroman stutter, pogotovo na onim plavim stupovima u pozadini.

Bez motion interpolation negledljivo, a i s tim primjetno.

Nije mi jasno kako to netko moze gledati sa iskljucenim interpolationom.

Valjda ako imas tromije oko nisi toliko osjetljiv , meni bas smeta.

 

 

Aj provjeri na g1.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2021 18:58 (Pixel).
 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

MEGATAMA 

stranger things na netflixu, S3E1, npr od 09:10 kad klinci dolaze do sanka, ogroman stutter, pogotovo na onim plavim stupovima u pozadini.

Bez motion interpolation negledljivo, a i s tim primjetno.

Nije mi jasno kako to netko moze gledati sa iskljucenim interpolationom.

Valjda ako imas tromije oko nisi toliko osjetljiv , meni bas smeta.

 

 

Aj provjeri na g1.

 

To je u Dolby Visionu,je stutter se tu vidi enormno vise nego u ona 3 filma sto sam ja naveo ali ono sam gledao u FMM dok za DV tog moda slike nema.

Jako cudna situacija jer FMM ne donosi nikakvo ekstra procesiranje slike a super smooth je to sto sam probao a ovaj primjer u DV je uzas u toj sceni koju si naveo.

Bas cu pogledat kod buraza jedan dan na Q90R tu scenu....

Btw jesi cuo sta o onome da se pokrece inicijativa unutar Holywooda da se potpuno ukloni to sa 24fps?

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.9.2021 19:16 (MEGATAMA).
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...
gogogogic kaže...
Pixel kaže...
MEGATAMA kaže...

Kako je odlican ovaj film maker mode,uzitak je gledat sdr i hdr sadrzaj.

Napokon je doslo vrijeme da proizvodjaci TVa shvate da njihova ideja tv slike i procesiranje koje trpaju nije ono sto je zamislio direktor filma.

Cudi me da Sony nije stavio tu mogucnost na svoju master seriju tipa A90J....

 

Kada se napravi profi kalibracija onda je skoro svaki taj top end model izuzetno blizu referentne slike ali out of box kako koristi 99% korisnika razlika je dosta velika u ovom slucaju...

 

 

 Ma meni je jedini problem na oledu koji me i nakon 3 godine smeta i jedina zamjerka zapravo motion i pokretna rezolucija.

 

Na stutter sam osjetljiv , a kod oleda je izrazen, pogotovo u hdru.

I tu je sad vise problema, ako smanjim motion intetpolation jer je soap efekt jos iritantniji onda je stutter izrazajniji i gubi se motion resolution pa je slika u pokretu mutna , ako se pojaca motion intetpolation onda se stutter smanji, slika je ostra u pokretu, ali soap efekt je negledljiv, a uz to hrpa artefakata po slici. A nikako postici zlatnu sredinu, uvijek necega ima.

Kakva je situacija na g1, jesi probao onaj cinematic mod koji bi trebao minimizirati stutter bez soap efekta i artefakata.

Inace ovaj C8 je brutala, ne bih ga mijenjao za ove kasnije olede, eventualno G1. Brightnes mu je cak u nekim uvjetima veci nego na g1.

 

 

 Mislim da to ima veze sa procesuiranjem i izvorom slike. Meni se stutter javlja kad s tv boxa pustim hbogo. Kod netflixa i primea sa os-a od tv-a nema stuttera.

 

Također ako mijenjam defaultne modove, recimo ako za ps5 stavim game mode, sttuter  postane nenormalan.

 

Tako da to ima veze sa procesuiranjem slike, a ne sa samim oled panelima, rekao bih.

 Oled panel nativno ima jako izražen stutter jer pixeli imaju jako brzi response.
Procesiranje slike ga umanjuje kako si rekao.  Problem je što procesiranje slike koje umanjuje stutter donosi razne neželjene efekte pa je onda stvar kompromisa što ti manje smeta.

G1 ima tu novu motion postavku cinematic movement, pa me zanimalo kako s njom izgleda motion:

"Motion handling on the G1 is excellent and a touch better than the CX. Under TruMotion, the new Cinematic Movement setting (the default for Cinema mode) served up 24-frame cadence with a very slight hint of smoothing, improving on last year's too-smooth Cinema Clear setting while preserving 600 lines of motion resolution. 24p purists who want no smoothing at all will opt for the Off position (the default for Filmmaker mode) and suffer the low motion resolution, while tweakers will appreciate the fine granularity of the User De-Judder mode to dial in the right amount of smoothness; anything four or lower introduced some judder to my eye, conveying a sense of film rather than soap opera effect. De-Blur settings of five or higher deliver the full 600 lines of motion resolution."

Ovak citirani dio za de judder itd to bih trebao sam namjestit ili je vec tako ako koristim cinema mode?

Inace moram rec da vidim stutter u tim odredjenim scenama ali mi iskreno uopce ne smeta,valjda su desetljeca gaminga na konzolama uz 30fps napravile svoje :) 

12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Vjerojatno samo u stalku/nogama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

U globalu to znaci razliku u boji ili stalku ali takodjer moze znacit i razliku kod tunera isl.

14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Mislim da je razlika u stalku i eventualno boji kod tih modela. Razlika u tuneru bi bila prikazana u razlicita 2-3 slova iza broja modela (ako su ta slova dobro napisana sto je isto moguce kod nasih trgovina)

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Opa LG "izbacio" svoje micro led modele na trziste iz vedra neba 😁

Ovo je cista ekskluziva za bogatase,firme itd ali eto kotura se pa ce jednog dana i u nase ruke.

Obratite paznju na potrosnju,tezinu itd...

Btw imao sam priliku vidjet prototip na IFA sajmu prije par godina i tada mi je Samsungov micro led bio daleko impresivniji jer je on isao do 4000nits dok je LGov djelovao manjeg brightnessa nego tadasnja serija oled modela koja je bila izlozena u istom paviljonu.

 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1631624397

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Hvala svima na pomoći! Evo tv je naručen!
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ekipa spavaca soba..Full mrak kad se gleda tv,

NFl i ostalo mix.Gleda se preko ilegalnog iptva.. 

 

Ne mogu odluciti.

 

Samsung Q60T  583e

Hisense U8QF  660e​

 

TCL C728  638e

 

SONY KE-XH8096  613e

 

TV LG NANO883PB  687e

 

55" je svima velicina

 

R33mba#2892
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 17:30 (R3nchi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
R3nchi kaže...

Ekipa spavaca soba..Full mrak kad se gleda tv,

NFl i ostalo mix.Gleda se preko ilegalnog iptva.. 

 

Ne mogu odluciti.

 

Samsung Q60T  583e

Hisense U8QF  660e​

 

TCL C728  638e

 

SONY KE-XH8096  613e

 

TV LG NANO883PB  687e

 

55" je svima velicina

 

Ako je mrak u sobi prekrizi sve IPS modele u startu.

11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Kao što je kolega napisao, IPS ni slučajno. Po meni Samsung ili Hisense. Možda da odeš u trgovinu, poneseš usb pa odlučiš između ta dva.

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Tomo001 kaže...
Hvala svima na pomoći! Evo tv je naručen!

  

Javi dojmove.

14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?
R33mba#2892
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

 Skyfall scena u Shanghaiu.ultimativno za testiranje...nek snimak bude šta kvalitetniji 4k hdr ili 1080 u visokom bitrateu.

3 godine
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Peckinpah kaže...
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

 Skyfall scena u Shanghaiu.ultimativno za testiranje...nek snimak bude šta kvalitetniji 4k hdr ili 1080p u visokom bitrateu.

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Molim vas za savjet

Stigao mi je sony x93j. Vec 2 dana se igram sa postavkama slike i nikako da dobijem 100% zadovoljstvo. Znaci prekopao sam cijeli internet i nasao 3 ili 4 linka sa postavkama slike i u 90% stavki se podudaraju. Znaci radi se o custom modu slike u kojem se jos neki parametri promjene. Onda sam nekak nasao neku sredinu i nje se za sada drzim ali koda nije to to. Moj problem je... ako cu opce moci to objasniti s obzirom da nisam strucan u tim pojmovima taj da sa tim "najboljim" postavkama slika mi ima neke primjese zute boje. Znaci boja mora je plava ali onako blago isprana i vuce na zutu, tako isto i nebo ili bijela kosulja na nekom liku je u biti zuckasta. Recimo kad stavim na standard mod slike onda je more stvarno plavo, kosulja bijela itd...ali mi otpadaju oci koliko tv svjetli.

P.S. Zadovoljan sam sa tv-om i slika je u principu odlicna. Google tv rastura i zadovoljava sve moje potrebe. Cak sam se malo bojao da ce slika biti losa kad se tv gleda iz kuta ali ako se gleda pod manjim nekim kutem (1 metar lijevo ili desno) ne gubi se kvaliteta. Tek ako se odmaknem 2 metra u neku stranu onda se vidi razlika ali tako nikad ne gledam tv. Najveci je gust gledati 65" nakon dosadasnih 50". Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.9.2021 23:25 (Hose Marinho 46).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

 

https://youtu.be/AdaPI9pYKsI 

 

Jesi isprobao kalibraciju od ovog lika?

 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Hose Marinho 46 kaže...
Molim vas za savjet

Stigao mi je sony x93j. Vec 2 dana se igram sa postavkama slike i nikako da dobijem 100% zadovoljstvo. Znaci prekopao sam cijeli internet i nasao 3 ili 4 linka sa postavkama slike i u 90% stavki se podudaraju. Znaci radi se o custom modu slike u kojem se jos neki parametri promjene. Onda sam nekak nasao neku sredinu i nje se za sada drzim ali koda nije to to. Moj problem je... ako cu opce moci to objasniti s obzirom da nisam strucan u tim pojmovima taj da sa tim "najboljim" postavkama slika mi ima neke primjese zute boje. Znaci boja mora je plava ali onako blago isprana i vuce na zutu, tako isto i nebo ili bijela kosulja na nekom liku je u biti zuckasta. Recimo kad stavim na standard mod slike onda je more stvarno plavo, kosulja bijela itd...ali mi otpadaju oci koliko tv svjetli.

P.S. Zadovoljan sam sa tv-om i slika je u principu odlicna. Google tv rastura i zadovoljava sve moje potrebe. Cak sam se malo bojao da ce slika biti losa kad se tv gleda iz kuta ali ako se gleda pod manjim nekim kutem (1 metar lijevo ili desno) ne gubi se kvaliteta. Tek ako se odmaknem 2 metra u neku stranu onda se vidi razlika ali tako nikad ne gledam tv. Najveci je gust gledati 65" nakon dosadasnih 50". Cak se polako i navikavam nakon 2 dana na ovu zuckastu boju jer se tjesim da su to kao naj postavke za ovaj tv :-)

 A kakva ti je slika na cinema,ISF ili sta Sony vec ima ovih dana?

3 godine
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Meni na sony oledu savršeno na kino pro modeu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

 Nadam se da to nisi zakljucio na temelju usporedbe slike na youtube videu 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pozz,može pomoć LG 65UP75003LF ili Samsung UE65TU7092.
Hvala
??
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 13:49 (Gorica).
 
0 0 hvala 0
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

 

 

nanocell ima IPS. Kako su već rekli, po mraku nemaš što drugo gledati nego ili VA (QLED) ili OLED (koji ti je van buđeta)

(Osim naravno ako nemaš neobični kut gledanja, onda je IPS daleko bolje rješenje. IPS nije lošiji od VA, nego je jednostavno drugačiji, da ne bi ispalo da pljujem po IPSu)

 

Ne znam što se točno misli pod "slika je bolja", iz iskustva (ali i prema drugim istraživanjima) moram reći da ljudi za bolju sliku doživljavaju onu koja je pretjerano osvjetljena, ima prejaki kontrast, previše su boje zasićene, dakle onako nerealistična. Ljudi za to kažu "uuuuu vidi kako se bolje vidi", ali nije, samo se vidi šarenije.

 

Filmofili (a takvima se ovdje puno ljudi predstavlja) ne bi se takvima trebali nazivati osim ako ne uključe "movie" ili "director" mod na TVu koji će na slici maksimalno maknuti bilo kakva procesiranja, smanjiti osvjetljenje te je nekima od nas učiniti dosadnom i bezveznom (za gledanje po danu).

  

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 11:19 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
12 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Tko sada ima vise od 2 godina garancije, a da je iole pristojan izbor za stariju osobu koja ne bi trebala koristiti SMART funkcionalnosti? 43"

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Budem probao kad dodjem doma. Vidim da ima par postavki razlicito od mene
13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Cinema je vrlo slicna ovome sad sto imam custom
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
R3nchi kaže...
Jebb mi sve.
Al meni bolja slika na lg..


Da trebam. Prijedlog sta stavit na usb da se testira tv?

 

 

nanocell ima IPS. Kako su već rekli, po mraku nemaš što drugo gledati nego ili VA (QLED) ili OLED (koji ti je van buđeta)

 

Ne znam što se točno misli pod "slika je bolja", iz iskustva (ali i prema drugim istraživanjima) moram reći da ljudi za bolju sliku doživljavaju onu koja je pretjerano osvjetljena, ima prejaki kontrast, previše su boje zasićene, dakle onako nerealistična. Ljudi za to kažu "uuuuu vidi kako se bolje vidi", ali nije, samo se vidi šarenije.

 

Filmofili (a takvima se ovdje puno ljudi predstavlja) ne bi se takvima trebali nazivati osim ako ne uključe "movie" ili "director" mod na TVu koji će na slici maksimalno maknuti bilo kakva procesiranja, smanjiti osvjetljenje te je nekima od nas učiniti dosadnom i bezveznom (za gledanje po danu).

  

 

 

 

 

Ako se dobro sjecam Samsung je proveo istrazivanje koje je pokazalo da prosjecni korisnik preferira svijetliju sliku sa preizrazenim bojama i od tuda je nastala situacija da je Samsung izbacivao na trziste modele koji su tvornicki bili podeseni da prikazuju svijetliju sliku od referentne ali to su na svu srecu promjenili sa novijim serijama jer trziste i kritika to nisu dobro prihvatili

Sad da se jos rijese ove ludorije sa auto tone mappingom koji je ukljucen po defoltu pa ponistava HGIG koji je Samsung dodao na nove modele...ja ne znam tko njima donosi takve odluke ali sta imas stavljat HGIG ili naprimjer movie maker mode ako znas da ce tvoj tv automatskim tone mappingom to pregazit....

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Hose Marinho 46 kaže...
Cinema je vrlo slicna ovome sad sto imam custom

Znaci isto zuta slika,ako je tako onda je moguce da je do panela.

Odradi testove za panel pa vidi kakva je situacija.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Neznam sta znaci test za panel niti kako se radi.
Neznam...mozda ja pretjerujem jer slika je stvarno dobra osim eto malo te zuckaste. Ma najvise se primjeti kad se promjeni iz standard modea u cinema ili custom jer ocito je u standard modu se nabrijano na max i moguce da su ukljucene opcije poput live colour i slicno. Stvarno ima opcija za poluditi. E sad...po svim testovima koji kruze po netu se dosta toga stavlja na off pa tako i taj live colour.
Mozda jednostavno mora tako biti i mozda je stvar navike. Neznam...
Bila je scena na filmu policijskog auta koji ima na sebi bijelo plavu kombinaciju boja. Kad stavim na standard stvarno je bijela bijela a plava plava ali je sve drugo se sjaji za poluditi. Lica od ljudi su pre svjetla i stvarno nebi mogao tako gledati film. Kod cinema ili custom je ta bijela na autu onak malo istrosena bijela, vuce na zutu lagano. Ali cinema mode je sam po sebi dosta prigusen sto se tice svjetline pa mozda i nemoze tako prikazati bijelu ili ja neznam namjestiti

P.S. mene ta situacija dosta podsjeca ba ekran od mobitela u biti. Znaci kad stavis svjetlinu ekrana na 50% bijela stvarno je malo onak isprana i nije bas bijela, ali kad stavis na 100% postaje vrlo blizu pravoj bijeloj
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.9.2021 12:57 (Hose Marinho 46).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice