Titraju li sve čestice?

poruka: 7
|
čitano: 1.546
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Titraju li sve čestice?

Došao sam u raspravu o tome da li čestice u čvrstom agregatnom stanju titraju. Je li istina da čestice titraju primjerice u kamenu, stolu, dijamantu ili željeznoj cijevi?

 

Eto, molio bih vas za objašnjenja.

ZOTAC: It's Time to Play.
11 godina
offline
Titraju li sve čestice?

Sta nije cestica sam kamen,stol ili bilo sta postoji?

Sta nismo i mi u cesticama???

15 godina
odjavljen
offline
Titraju li sve čestice?

Svake cestice/atomi titraju bez obzira u kojem su stanju. Stvar je u tome da su u krutom stanju cestice jako gusto rasporedjene i ne mogu mijenjati svoj polozaj kao u plinu ili tekucini, pa oblik ostaje isti.

 

Rezultat titranja cestica na krutoj stvari mogu se vidjeti i u realnom svijetu, recimo po ljeti zbog jaceg titranja se metali sire dok po zimi skupljaju. Bilo je one zanimljivosti da je eiffelov toranj u Parizu po ljeti par centimetara visi.

http://isvijet.com.hr
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2013 22:00 (Edge).
14 godina
odjavljen
offline
Titraju li sve čestice?
Naravno da titraju, osim ako su na 0 kelvina.
Svi smo mi Mentalist.
16 godina
neaktivan
offline
Titraju li sve čestice?

Bitno je naglasiti da teoretski ne titraju na apsolutnoj nuli. Hauevr, apsolutna nula nikad u praksi nije postignuta tako da ne možemo sa sigurnošću reći, ali su zakoni termodinamike i kinetičke teorije plinova sastavljeni na način da se u obzir uzima da čestice na apsolutnoj nuli nemaju kinetičku energiju, prema tome - ne gibaju se. Kad čestice ne bi titrale, kvantna fizika ne bi bila niš posebno.

 

Na svim ostalim temperaturama, čestice titraju, čak i one u npr., dijamantu. Čestice tvari u krutoj fazi ne moraju nužno biti gusto naslagane (primjer leda koji je manje gust od vode na 4°C), bitno je da su čestice u krutoj fazi povezane čvrstim vezama za razliku od tekuće faze.

~~~ Prorok Muhammed Ali Baba Vanga ~~~
12 godina
neaktivan
offline
Re: Titraju li sve čestice?
Edge kaže...

Bilo je one zanimljivosti da je eiffelov toranj u Parizu po ljeti par centimetara visi.

Točnije 15-ak.

 

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
14 godina
offline
Titraju li sve čestice?

Kao sto je vec prije receno, ne-titranje čestica teoretski bi bilo moguče samo na apsolutnoj nuli, koja dakako nije dostignuta. Svjetski rekord je oko 100 pikokelvina.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice