Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 385.111
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Taj modul nije s Ebaya već s TMEa ili Mouser(čitaj - puno su skuplji, s razlogom).
Možeš koristiti module koji imaju CE i onda priložit CE od tog modula kada budeš radio CE za svoj uređaja(Končar skup proces).
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Gajšakov batmobil ne služi za otvaranje vrata (access control), vec za edukacijske svrhe, zahtjevana složenost software-a je drugačija.

Nisam rekao da ESP32 nije dobar za tvoju primjenu.

ESP32 je ok čip i cesto se koristi, ali morat ces uci malo dublje od arduino library-a i implementirati periodičke self-check-ove, watchdog-ove itd...

 

 

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Nema veze za čega je, mora imati CE za prodaju.
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Ovo je i inače "problem" kod slabo do nikako upućenih amatera/hobista (i sam sam takav). Vidiš neki jednostavni "smart" uredjaj za automatizaciju nečega košta 20, 30, 50 EUR i pitaš se šta tu košta toliko kada "ja jedan napravim za 10 EUR". I onda istražujes, projektovanje, testiranje, certificiranje, kada dodjes do softvera, "to je 10 linija koda", jeste ali iza tih 10 linija je možda biblioteka koju ne možeš koristiti u komercijalnom proizvodu, moraš detaljno istražiti šta može a šta ne...
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Zašto ne bi mogao koristiti neku biblioteku u komercijali?
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
silvio3105 kaže...
Taj modul nije s Ebaya već s TMEa ili Mouser(čitaj - puno su skuplji, s razlogom).
Možeš koristiti module koji imaju CE i onda priložit CE od tog modula kada budeš radio CE za svoj uređaja(Končar skup proces).

  Da vidim jesam li razumio. 

 

Veliš da mogu koristiti iste komponente koje koristim, samo ih moram naručiti sa Mousera. 

Hoćeš reći da na to otpadne tvojih 3 mjeseca za razvoj? 

 

 

Zašto ne bi mogao koristiti neku biblioteku u komercijali?

 

Zato jer neke biblioteke su licencirane za free of use samo ako nije u komercijalne svrhe.

 

Nisam rekao da ESP32 nije dobar za tvoju primjenu.

Pa maločas zapravo jesi rekao da uređaj baziran na arduinu u 99,99% ne zadovoljava EMC zahtjeve (a ni RoHS). Kako sam već naveo da ne koristim arduino nego njegovu "inačicu" esp32 ...nekako sam sporazumio da se tvoja tvrdnja onda odnosi i na modul Esp32. Jer čemu inače taj komentar, ako znamo da konkretno arduino i nije u igri?

 

No dobro, sada znamo da može biti esp32. (Nekako vjerujem da bi mogao iskopati komercijalnih stvari i na nekoj od inačici Arduina, jer vjerujem ne proizvode se džabe oni tipovi arduina koji nisu dev-pločice, nego su već pomalo optimizirani, bez usb porta ... što se programiraju sa FTPI loaderom ... nebi baš skužio za čega točno oni postoje, ako ne da se mogu i komercijalno upotrebiti)

 

Uglavnom, jasno je meni da trebaju certifikati ...ali mislim da ga malkoc pretjerujete. Npr:

ESP32 je ok čip i cesto se koristi, ali morat ces uci malo dublje od arduino library-a i implementirati periodičke self-check-ove, watchdog-ove itd...

 

...ta sigurno nije isti sigurnosni zahtjev ako se radi komponenta aviona/lifta ... ili neki bezopasni alat. Npr. ne treba za pustit čekić u prodaju testirati ga u klimatskoj komori deset godina da bi se znalo kako će služiti kupca nakon deset godina. Dok za neku kritičnu komponentu može biti preduvjet da je strogo istestirana u radnim uvjetima i tako... 

 

Uglavnom, mislim da ste pretjerali ... no vidjet ćemo.

9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ovo je i inače "problem" kod slabo do nikako upućenih amatera/hobista (i sam sam takav). Vidiš neki jednostavni "smart" uredjaj za automatizaciju nečega košta 20, 30, 50 EUR i pitaš se šta tu košta toliko kada "ja jedan napravim za 10 EUR". I onda istražujes, projektovanje, testiranje, certificiranje, kada dodjes do softvera, "to je 10 linija koda", jeste ali iza tih 10 linija je možda biblioteka koju ne možeš koristiti u komercijalnom proizvodu, moraš detaljno istražiti šta može a šta ne...

 

Ne daj se zavarati ...istraživanja su pokazala da najuspješniji ljudi na svijetu upravo jesu pomalo budalasti. A uspješni su upravo zato jer ih uopće ne muče takve stvari, tj. niti ne znaju za takve stvari...i time nisu sputani da krenu i da već probleme koji se nametnu riješe putem. 

Dok pametni ljudi vide sve i svašta, unaprijed uočavaju milijon problematika ...i to ih uglavnom spriječi da uopće krenu.

 

Dobro je biti simple u glavi, konceptualno znati put da se ne baulja previše okolo ... ali probleme sklanjati sa puta onog momenta kada se ispriječe.

 

Trik pitanje, koliki je grijeh za neku nebitnu komponentu uopće nemati CE ... i kada ste čuli da je ikada itko fasovao zbog toga?   ...da, fasovat ćeš tek ako tvoja komponenta nekoga ugrozi i ako se zbog toga povede pitanje CE-a. 

Čak hrana iz trgovine se povlači tek kad nekoga zaboli trbuh, a ne kad neka inspekcija odradi svoj posao i prekontrolira ispravnost robe. Tko bi uopće sve kontrolirao ... 

 

Velim, ocke je biti usklađen sa najosnovnijim...no neko tjeranje maka na konac zbog straha od nepostojećeg, je samo iluzija. :) IMHO.

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.10.2022 16:58 (bozoou).
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
@silvio3105, zavisi od licence, neke mogu, neke traže mogućnost linkanja izmijenjenih biblioteka sto sa Arduino IDE ne ide, neke traze otvaranje cijelog kod projekta...
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
@bozoou, pa stoji i to, može i na crno, CE inače je izjava, nije obavezno da se negdje certificira, problem nastaje kada tvoj uredjaj smeta nekome. Eh sada, manji je problem ako smeta wifi routeru od susjeda, veci je problem ako smeta pacemakeru ili ako se zapali pa izgori nečiji auto ili kuća. Ovo je klasična dilema kao i u softveru, da li da ti softver razvije "mali od susjeda, on je haker pravi" ili "certified authorized partner, bla bla". A ovisi i kome prodaješ, jesu li to lokalne garaže ili parkinzi ili što već ili neki veći igrači koji ce odmah pitati za CE, FCC. Ako imas ideju i ona prolazi, samo naprijed.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.10.2022 19:09 (LunKraljPonoci).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
U zadnje dvije firme u kojima sam radio, radili su se vlastiti libovi za svaki čip. Čak je jedna od njih imala vlastiti framework za STM32
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
silvio3105 kaže...
U zadnje dvije firme u kojima sam radio, radili su se vlastiti libovi za svaki čip. Čak je jedna od njih imala vlastiti framework za STM32

 U svojoj firmi i svojoj branši ... razvijam vlastiti "android" sustav, podređen sasvim novoj paradigmi razvoja web aplikacija. 

 

Znači li to da ću nekome tko je novi u web developmentu ( i treba brzo rješenje za web) ... savjetovati da razvija "Android" iz nule ili ga uputiti da si sklepa web na Wordpressu.

 

Ili mu pokušati naplatiti Wordpress stranicu 30 000kn 😆 ko što rade mnogi... a vidim neki bi i sto probali, haha.

12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
bozoou kaže...

Nisam rekao da ESP32 nije dobar za tvoju primjenu.

Pa maločas zapravo jesi rekao da uređaj baziran na arduinu u 99,99% ne zadovoljava EMC zahtjeve (a ni RoHS). Kako sam već naveo da ne koristim arduino nego njegovu "inačicu" esp32 ...nekako sam sporazumio da se tvoja tvrdnja onda odnosi i na modul Esp32. Jer čemu inače taj komentar, ako znamo da konkretno arduino i nije u igri?

 

No dobro, sada znamo da može biti esp32. (Nekako vjerujem da bi mogao iskopati komercijalnih stvari i na nekoj od inačici Arduina, jer vjerujem ne proizvode se džabe oni tipovi arduina koji nisu dev-pločice, nego su već pomalo optimizirani, bez usb porta ... što se programiraju sa FTPI loaderom ... nebi baš skužio za čega točno oni postoje, ako ne da se mogu i komercijalno upotrebiti)

 

 

 Kad sam rekao da arduino nece proci EMC, mislio sam na hardware (npr. Arduino Uno). Zapravo najveći je problem ako ces spajati module tzv. "dupont" žicama, to izbjegavaj.

 

Ne razumijem šta si mislio kad si rekao "tipovi arduina koji nisu dev-pločice". Jesi mislio na Arduino Pro? ili npr na goli čip ESP32 koji nema nikakve veze s Arduinom (osim sto ces ga programirati u Arduino IDE-u)?

 

 

 

12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
bozoou kaže...
silvio3105 kaže...
U zadnje dvije firme u kojima sam radio, radili su se vlastiti libovi za svaki čip. Čak je jedna od njih imala vlastiti framework za STM32

 U svojoj firmi i svojoj branši ... razvijam vlastiti "android" sustav, podređen sasvim novoj paradigmi razvoja web aplikacija. 

 

Znači li to da ću nekome tko je novi u web developmentu ( i treba brzo rješenje za web) ... savjetovati da razvija "Android" iz nule ili ga uputiti da si sklepa web na Wordpressu.

 

Ili mu pokušati naplatiti Wordpress stranicu 30 000kn 😆 ko što rade mnogi... a vidim neki bi i sto probali, haha.

 

A da li bi nekome tko je nov u web developmentu ( i treba brzo rješenje za web) koji ce to nekome naplatiti, savjetovao da sklepa web na Wordpress-u? I da to naplati krajnjem korisniku 30k kn?

Razlika je u tome da "si sklepa" ili da to "krajnjemkorisniku sklepa".

 

Jer mi ovdje cijelo vrijeme pričamo o komercijalizaciji posla i po meni je tu glavna razlika.

 

 

 

 

9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ocke, krivo sam te onda razumio jer si se referirao na nešto što je tipa Arduino Uno (o kojem nije bilo niti spomena da se koristi u ovom projektu.) ...pa sam ja tako mislio da u isti koš trpaš i Arduino i Esp32 koji se konkretno ovdje koristi.

 

Ne razumijem šta si mislio kad si rekao "tipovi arduina koji nisu dev-pločice".

 

Mislim na ovo tipa: https://photos.app.goo.gl/vj6kHiG2wvJ812EG6. Znači Arduino, vidno napravljen da se negdje ugrađuje ...a ne da bude development board. 

Ako sam dobro skužio i kod Arduina i kod Esp2, naziv development-board se kači kada je pločica tako napravljena da korisnik lakše pika žice u pinove ..da lakše uploada program na chip (postojanje usb port-a).

... a kada je pločica napravljena za već nekakvu realnu primjenu/ugradnju u nešto ...onda se izbacuju te suvišne komponente koje su potrebne samo za development stadij. Prema tome, ova gore Androdi pločica svakako traži svoju svrhu negdje drugdje, a ne nužno kao development board.

 

I zato velim da bi bio pravo iznenađen da se ESP32 koristi komercijalno, a Arduino ne. No moguće je i to svakako, ako su možda tvorci Arduina zabranili free komercijalnu upotrebu ili nešto takvoga... da sad ne bubam moguće razloge...  

No bez nekog specifičnog razloga, zašto bi esp32 bio pogodan za komercijalnu upotrebu, a gornji Arduino ne?

9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Wordpress stranica ne mora biti loša ovisno od svoje namjene ... i može biti veoma praktična u pogledu brzog razvoja nekog nezavisnog projekta. 

 

Tako da ako bi to ispunjavalo zahtjeve pred konkretnim zadatkom, zašto ne. Ta neću valjda savjetovati nekoga tko treba brzo riješenje, da razvija svoju radnu okolinu za što će mu možda trebati godine ...a gdje je glavna prednost te dobro razvijene radne okoline:

- mogućnost štampanja većih količina stranica

- pojednostavljeno održavanje većeg broja projekata

- bolje organizacija posla sa zaposlenicima

- itd...itd... sve nešto što nije potrebno ako nam treba samo jedan brzi projekt

 

A ako se netko planira baviti dugoročno web developmentom ...onda bi mu rekao da se kani brzih riješenja i da uloži u alate koji će mu dugoročno olakšati posao kojim se planira baviti. Tada bi ga svakako savjetovao da svako vrijeme uloženo u njegovu radnu okolinu će mu na duže staze biti od neprocjenjive vrijednosti.

 

...

...

Ovi spomenuti što imaju svoje frameworke za svaki chip ...ta ne garantira taj framework da će konačan uređaj nešto bolje raditi krajnjem korisniku ...nego taj framework prvenstveno daje radnu okolinu firmi da su u mogućnosti brže štampati uređaje i da kroz svoj framework mogu konstantno svoju radnu okolinu prilagođavati svojim potrebama. U konačnici stvaraju i neki svoj standard što će njihovi uređaji imati ...pa su u svojim proizvodima sami sebi dosljedni. Ti i dalje ne znači nužno i kvalitetni...ali ako tim pristupom dođu i do kvalitete, onda imaju dosljednost i kvalitetu, ćemu bi svaki brand trebao težiti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2022 12:33 (bozoou).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice