Popunjen ssd prostor

poruka: 14
|
čitano: 2.604
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Popunjen ssd prostor

Upit jedan, vidim da mi je veci dio SSDa zauzet, a ne znam tocno cime. Skenirao sam CCleanerom i izbacuje mi 136Gb pod Other files. 

Ima neki program koji moze konkretnije pokazati taj prostor/podatke?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
Treesize je super stvarčica

https://www.jam-software.com/treesize_free?ca=1

P.S. koji antivirus/firewall koristiš?
13 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
bruno11 kaže...
Treesize je super stvarčica

https://www.jam-software.com/treesize_free?ca=1

P.S. koji antivirus/firewall koristiš?

 Nasao od Lightrooma 20 gb , ostatak dosta stvari od windowsa. 

Avira trenutno, zasto?

14 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor

imao sam par slučaja u kojima je Comodo HIPS stvorio 100+ GB file, pomislio sam da si ti još jedna žrtva ;)

15 godina
offline
Popunjen ssd prostor

Ovaj program je mene najviše oduševio što se tiče temeljitog i sigurnog čišćenja računala od nepotrebnih fajlova!

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 1
2 godine
online
Re: Popunjen ssd prostor
BlackMoon kaže...

Ovaj program je mene najviše oduševio što se tiče temeljitog i sigurnog čišćenja računala od nepotrebnih fajlova!

 Da, ali on nije za malostručne osobe.

Tko ne zna, može s njim zbrljati cijeli sistem.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
15 godina
offline
Popunjen ssd prostor

Neće, bazira se na onom poznatom DiskCleanup-u iz windowsa, samo s malo proširenim opcijama. Ja sam čekirao sve, osim zadnje opcije za kompresiju. Nikad mi nije napravio nikakav problem, očisti dobro sve nepotrebno, pogotovo je koristan nakon što se odradi windows update i proguta cca 3gb diska s nepotrebnim fajlovima koji ostanu iza njega. Druga stavka ima opciju Clean component store koja "pročisti" winsxs folder od prijašnjih update-ova, mada je s njom najbolje pričekati koji dan, jer ako update radi kakav problem, povratka na staro više nema.

Preporučam ovaj program i manje spretnima, jer stvarno ne radi štetu!

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.9.2022 8:41 (BlackMoon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
BlackMoon kaže...

Neće, bazira se na onom poznatom DiskCleanup-u iz windowsa, samo s malo proširenim opcijama. Ja sam čekirao sve, osim zadnje opcije za kompresiju. Nikad mi nije napravio nikakav problem, očisti dobro sve nepotrebno, pogotovo je koristan nakon što se odradi windows update i proguta cca 3gb diska s nepotrebnim fajlovima koji ostanu iza njega. Druga stavka ima opciju Clean component store koja "pročisti" winsxs folder od prijašnjih update-ova, mada je s njom najbolje pričekati koji dan, jer ako update radi kakav problem, povratka na staro više nema.

Preporučam ovaj program i manje spretnima, jer stvarno ne radi štetu!

 

-bolje od smeća kao CC i ostalih optimizatora, tj i dalje jednako nepotrebno jer je diskcleanup i dalje tu.

-winupdate, winsxs je za komponente, install-win fileovi, win-build ne ostalo tj normalan update je daleko većeg kapaciteta i učestalosti dok je ovo kao da slipsrtimamo izvorni iso-install i SP..

.. normalan updte kojeg treba čistiti je u ''C:\Windows\SoftwareDistribution\Download'' .. to je recimo prvi folder kojeg juzer ako želi održavati sys treba počistiti (brisati sadržaj foldera, ne sam folder).

-druga dva su tempovi, win-temp u ''C:\Windows\Temp'' i user-temp ''%temp%'' (između navodnika, bez navodnika ..).

-juzer jednom ručno browsa do tih foldera i može kreirati shortcutse (send to desk.. na radnu površinu), nakon tog se ručno može brisati sadržaj u par klikova .. (+ako je uključena kanta za smeće možete +shift ..). To je glavni dio posla kojeg se može obaviti u nekoliko sekundi ili ako je i to 'preteško' može se kreirati batch skripta koja se pokrene po potrebi.

-nakon tog se pokrene stari-dobri diskcleanup .. za obično-redovitije čišćenje + kvačice, .. no za pravo-veće dolje lijevo button, sys.. tad se pojave dodatne stvari za čišćenje.. i to je to.

-ručno brisanje prije diskcleanupa jer se time ubrza dio posla koji bi napravio diskcleanup koji to radi sporije, dok je sadržaj tih triju foldera uvijek u pravilu = smeće tj svi updateovi koji su obavljeni su višak, tj ako juzer ima problema u radu osa tad je već iskoristio rollback ili nije.. tj čuvati samo za takvu mogućnost da neki update nešto smrda a dok računalo radi normalno to znači da je sve smeće-višak.. nema smisla čuvati smeće 30 dana kad bi automatika napravila isto ili u nedostatku prostora.. dok juzer radi ordžavanje na ispravnom računalu-sysu.. ne kad se recimo ne boota ili smrzava..

-sadržaj tri fildera + diskcleanup (sys) .. za juzra koji želi održavati os to nije teško, jednom u mjesec ili po želji.. npr nakon uobičajenog drugog utorka (za nas srijeda) kad stižu paketi updatea, dan nakon tog se obavi čisćenje i to je to..

 

-ostali alati su alati, traže znanje-razumijevanje juzera što rade i moguće posljedice, dok je cc smeće (malware, tj netko će reći 'samo jednom'.. a koliko puta treba? i što radi a da je potreban?) dok su ostali-većina 'optimizatora' obično smeće tj ili juzer ne zna ništa a tad je alat=rizik ili zna pa mu to smeće ne treba.

-ovaj util je ok, no za sad nepotreban.. tj ako neki juzer traži čist-free soft tad su ovakve mjesta-izvori dobar izvor, dok je komercijala ili pirat loš.. smeće-reklame+malware i time suprotno od odžavanja urednog-čistog sysa.

-ok je koristiti soft koji radi isto što i nativni u osu ali recimo lakše-klik-next.. no ne vidim što je teško u opisanom održavanju (brisanje sadržaja tri foldera što je jedino 'ručno' + clenaup koji je normalna win-app).

-opcija za kompresiju.. izbjegavati tj to će os-automatika napraviti ako ponestane mjesta (sve ikone dobiju dodatni layer-simbol dvostruka strelica..) kao i opcije koje se nude po opcijama, može usporiti rad, tj ovisi koji fileovi su kompresirani, koliko često ih sys traži-učitava..

 

-održavanje se radi dok je računalo ispravno, dok nema problema.. kad posotji neki problem tad se prvo to riješava, traži uzrok-kvar.. tj ako je nešto s update-upgradeom tad se ne čisti nego se ponekad riješi rollbackom na stanje koje radi .. (ali juzer kojem se to dogodi treba tad problem riješiti jer će se možda ponoviti a rollback ne mora biti moguć ..). Npr može se nadograditi w10 na w11.. ako ima dovoljno mjesta na disku defaultno će postojati rollback mogućnost 30 dana.. ako juzer nije zadovoljan ili ako ima probleme, vrati se.. i to je to u teoriji, no ako nema dovoljno mjesta tad će automatika overidati 30 dana čekanja i obrisati 'smeće'.. tj bolje da to juzer radi ručno i da tad zna nego da se iznenadi (u backupu takvog scenarija se nalazi +20gb naviše neračunajući ostalo smeće koje se ovisno o održavanju kreće od par gb do par desetaka gb + ovisi što sve juzer ima instalirano i to u rasponu od 20-30 do stotinjak gb .. na recimo ssd-u 120gb ili većem tj praktički nema mjesta za ostalo, win-app-igre + današnje igre zauzmu koliko win+app zajedno).

 

-kao btw, zbog brzine i trajnosti (trim-clusteri-trajnost), poželjno je da je ssd zauzet do 50% .. što više prema 100% to je veći problem performansi i trajnosti tj tad će vrlo brzo potrošiti rezervne clustere i umjesto da disk traje recimo 5-10god ili duže, traje recimo petinu tog radnog vijeka. hdd nema taj problem jer nije tranzistor-čip i veći kapacitet dok se kod njega obično ošteti boot+početni dio diska kao najvažniji koji se najviše koristi.. no za to nema drugog načina korištenja kao što se guma na autu mora trošiti i uz to traju prosječno +10g..

-ako je ssd recimo 100-200gb kapaciteta, zbog trima ne raditi particije, veće-bolje-trajnije.. i treba pripaziti da je dovoljno slobodnog mjesta jer i os mora 'disati'.. kod većih je to sporednije ali ako su gore recimo veće igre i zauzeto recimo 90% tad će se skratiti statistički životni vijek, potrošiti clustere .. to možemo gledati na dva načina, jedan da računalo čuvamo-štedimo-pazimo kako bi što duže radilo, drugi suprotan, zato ga imamo da ga koristimo, kao ferrari koji troši gorivo ali zato ga imamo.. tj ovisi o juzeru, želji, što radi, ima li zvjer računalo s terabajtima nvme diskova i koliko mu je trošak novog problem.. jer sve se kad-tad pokvari, istekne jamstvo itd. .. a juzer ima backup pa to nije problem (ako nema?..) :) .. mali disk nije problem backupirati-image.. veći je veći problem tj recimo da se za storage-image koristi stari hdd no sad ni ssd nije više mali a cijene su prihvatljive, dok o juzeru ovisi koliko mu je backup potreban-važan.

 

-održavanje čišćenjem smeća, sitnica.. no povezana s kapacitetom tj slobodnim-raspoloživim mjestom za rad kao i trajnost, postojanje backupa itd.. sve to je povezano i juzer kad nešto od tog poželi klikati treba o svemu tome razmisliti, ne samo skočiti na neki soft i kliknextati. .. backup! .. a da bi to juzer znao mora znati osnove, mora znati gdje se što nalazi, koliko ima mjesta, koliko smeća itd.. tad zna npr treba li novi-veći disk i prije nego do problema dođe odnosno nauči na vrjeme kako se pravilno održava sys i tad teoretski računalo radi godinama bez problema.

 

+btw2.. ovaj text je daleko vremenski duži za pročitati nego za obaviti rutisnko održavanje ručno, brisanjem smeća. Nije teško.. ne treba za sve neka dodatna-treća apps tj ako to već želite tad birajte izvor-kvalitetu, ne freeware koji nešto uvaljuje kao svaka komercijala ili pirat-crack koji može uvaliti malware ili stvoriti problem daleko veći nego neki temp-smeće file koji bi sama automatika tj os-app obrisala možda sutra.. jer ms zna napraviti os, mislite da ne zna diskcleanup? jedino šteta što klasično za ms ne nude dovoljno opcija juzeru no i to je ponekad po pravilu KISS bolje (usporedba npr rufus ili mctools ili dvd2usb.. sve je free-čisto-original ali rufus je 'alat' tj nudi mogućnosti što traži i neko znanje, dok je ms-ograničen alat za kliknextanje dok sve može sam os tj dism, diskpart itd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
marxone kaže...

Upit jedan, vidim da mi je veci dio SSDa zauzet, a ne znam tocno cime. Skenirao sam CCleanerom i izbacuje mi 136Gb pod Other files. 

Ima neki program koji moze konkretnije pokazati taj prostor/podatke?

Skeniraj s WizTree pa ćeš dobiti bolji uvid u foldere koji su najveći i zauzimaju najviše prostora. 

15 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
@ihush Upravo tako sam i radio i bio baziran na foldere koje si gore naveo. Ali čemu navigavati od foldera do foldera kad ovaj program cilja i na tih par foldera i očisti ih. Gubljenje vremena! Uz to disk cleanup ima i neke skrivene stavke do kojih se može doći pokretanjem određene komande. Ali i to je nepotrebno, jer ovaj program razotkrije i njih. Sastoji se od dva modula, jedan će pokrenuti prošireni disk cleanup, a drugi će ići i malo dublje. Poanta je da neće napraviti nikakvu štetu, ne traži install, ne teži puno i ima lijepo dark sučelje!
Ne maltretira reklamama, ne izbacuje popup poruke o kupnjama, nema nikakve optimizatore u sebi, ne dira se u registry bazu!
Ako korisnik to želi, izvršava i one tri DISM komande za čišćenje winsxs foldera koji se zna strašno “udebljati” nakon povećeg broja update-ova…
Naravno, kome trebaju backupovi sistema prije updateova neće ih čekirati i stvar riješena.
Sliku systema radim alatom iz windowsa na sekundarnu particiju i to manualno svakih desetak dana. Preskočim samo ako kroz to vrijeme nisam ništa mijenjao. Nekad sam koristio Aomei Backupper, kinez koji uopće nije loš i radi svoj posao, ali politika mi je imati što manje third party .exe programa na računalu i bazirati se na neke kvaltetnije uwp aplikacije (osim hrpe gluposti tamo ima i dobrih aplikacija).
Nesretni CCleaner ne preporučam ni ja, jer je od jednog malog, free i simpatičnog programa za održavanje čistoće računala postao odvratni komad softvera, mada ako ga ispravno podesiš i koristiš samo modul za čišćenje neće ni Crap Cleaner napraviti štetu. Bar meni nikad nije dok sam ga koristio, ali dospio je na zao glas, a tu user ne praštaju…
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jalnuški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Crni, žuti, zeleni vragovi, ne da se nude, nego bi i prodali Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
ihush kaže...

..

-bolje od smeća kao CC i ostalih optimizatora, ..

-ovaj util je ok, no za sad nepotreban.. ..

 + kao čist izvor, bolji od ostalih freewarea i sl. smeća..  pravo kao što kažeš, nema reklama itd, čist soft.

-tj nije gornji post ispravak ili kritika onog što predložiš nego više ostali soft kao CC (+juzer u pitanju ima aviru..)

.. to je više kao nastavak, upute, napomena.. ostalima, što-kako koristiti, što su alati i što juzer treba osnovnog znati prije korištenja.. početnik koji ne zna ništa, bolje da ne koristi ništa od alata..

-tj radije ću juzeru koji želi nešto osnovnog naučiti dati upute npr koji folder-gdje-kako, nego mu reći da klik-nexta neki soft .. a taj soft je danas dostupan, sutra možda ili i cc je bio čist dok nije postao malware itd. tj pravilo kiss gdje se ide na lowteč, što manje dodataka + time juzer i dalje ne zna ništa, dok ovako barem nauči gdje su folderi i čemu koji od njih služi, dok u prvom početnom postu imamo to pod 130gb 'ostalo'.. pa otkrije da su to lighroom (valjda slike).. ili što već.. itd. -juzer treba znati gdje se što nalazi u računalu, zna gdje je što u autu, u kuhinji.. nije teško ili će ostati bespomoćan juzer koji bez takve treće app ne može ništa, pa ga recimo radije naučim kako to može ručno-sam, .... no da, ovo je ok soft, za sad. Mogu ga i ja koristiti, lakše-brže.. (isto) :) kao što se može koristiti calculator za računanje, no kad učimo početnike, tad to trebaju naučiti olovkom sami.. stvar filozofije :)

 

BlackMoon kaže...
..
Nesretni CCleaner ne preporučam ni ja, jer je od jednog malog, free i simpatičnog programa za održavanje čistoće računala postao odvratni komad softvera, mada ako ga ispravno podesiš i koristiš samo modul za čišćenje neće ni Crap Cleaner napraviti štetu. Bar meni nikad nije dok sam ga koristio, ali dospio je na zao glas, a tu user ne praštaju…

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
BlackMoon kaže...

Ovaj program je mene najviše oduševio što se tiče temeljitog i sigurnog čišćenja računala od nepotrebnih fajlova!

Ne radi ti link za skidanje. Imaš kakav drugi link?

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
15 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Popunjen ssd prostor
No Fear. No Excuses. No Limits. :D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice