Neprepoznaje RAM

poruka: 32
|
čitano: 8.304
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

Pozdrav,

 

mozda ima slicna tema ali ja je nisam mogao pronaci stoga pokrecem ovu..

 

imam problem, mijenjao sam hladnjak na procesoru i kad sam upalio komp u BIOS-u mi pokazuje tj. cita 8 GB RAM-a od postojecih 12. RAM ni u jednom momentu nisam dirao, a prije toga normalno mi je prepoznavala ploca 12 GB rama

inace, prvobitno sam imao 8 GB RAM-a hyper x na 1600 i naknadno ugradio jos jednu plocicu hyper x-a na 1333 MHz. probao sam nakon toga da ispremjestam plocice nakon cega mi je pokazivalo samo 4 GB RAM, da bi nakon toga ponovo

sve vratio u prvobitno stanje, i sada opet cita samo 8GB. sta jos mogu pokusati? hvala



Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Za početak nadogradi BIOS zadnjom verzijom. Asus je u jednom od izdanja BIOS-a zakrpio podršku memoriji (vidi sliku). Dalje, ako imaš 7-cu Home Basic ista je ograničena na 8GB RAM-a. Ako imaš 7-cu Ultimate, onda u polje Run upiši naredbu msconfig pa klik na Boot pa klik na Advanced options. Provjeri polje Maximum memory. Treba biti ODZNAČENO tj. isključeno. Ukoliko je uključeno i u njemu upisano već 8GB izbriši i isključi ga pa testiraj sistem.

Dalje, izvadi stari RAM i testiraj računar samo novim koji si dodatno ugradio (vodi računa u koji DIMM ćeš ga ugraditi). U BIOS-u ručno postavi frekvenciju na 1333 MHz i latencije koje su napisane na keksu. Ako bude radio bez problema ubaci i stari RAM i ponovo ručno postavi frekvenciju na 1333 MHz bez obzira što je taj ram predviđen za 1600 MHz. Latencije moraju biti postavljene na iste vrijednosti kao prethodno.

Na kraju MEMtest kompletnog RAM sa HirensBoot CD-om.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
phoenix2003 kaže...

Za početak nadogradi BIOS zadnjom verzijom. Asus je u jednom od izdanja BIOS-a zakrpio podršku memoriji (vidi sliku). Dalje, ako imaš 7-cu Home Basic ista je ograničena na 8GB RAM-a. Ako imaš 7-cu Ultimate, onda u polje Run upiši naredbu msconfig pa klik na Boot pa klik na Advanced options. Provjeri polje Maximum memory. Treba biti ODZNAČENO tj. isključeno. Ukoliko je uključeno i u njemu upisano već 8GB izbriši i isključi ga pa testiraj sistem.

Dalje, izvadi stari RAM i testiraj računar samo novim koji si dodatno ugradio (vodi računa u koji DIMM ćeš ga ugraditi). U BIOS-u ručno postavi frekvenciju na 1333 MHz i latencije koje su napisane na keksu. Ako bude radio bez problema ubaci i stari RAM i ponovo ručno postavi frekvenciju na 1333 MHz bez obzira što je taj ram predviđen za 1600 MHz. Latencije moraju biti postavljene na iste vrijednosti kao prethodno.

Na kraju MEMtest kompletnog RAM sa HirensBoot CD-om.

Update BIOS-a...na koji je to nacin najbolje uraditi, da li moze i na koji nacin doci do komplikacija?

12 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

Asus usb bios flashback      BIOS flash

-prvo pogledaj koju verziju biosa imaš

-može doči do komplikacija,ako npr,nestane struje baš u tom trenutku dok radiš flash

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 10:19 (lukabo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
lukabo kaže...

Asus usb bios flashback      BIOS flash

-prvo pogledaj koju verziju biosa imaš

-može doči do komplikacija,ako npr,nestane struje baš u tom trenutku dok radiš flash

 

 

 

hvala i tebi i phoenix2003 jer ste bili i vise od konkretne pomoci

pozzz

14 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Reci nam bar jesi li šta napravio?

Asus ploče imaju dual BIOS čipove tako da teško možeš nešto pokvariti. Čitav proces je automatizovan tvoje je samo da skineš odgovarajući BIOS file staviš ga na USB i u BIOS-u pokreneš EZ update.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
phoenix2003 kaže...

Reci nam bar jesi li šta napravio?

Asus ploče imaju dual BIOS čipove tako da teško možeš nešto pokvariti. Čitav proces je automatizovan tvoje je samo da skineš odgovarajući BIOS file staviš ga na USB i u BIOS-u pokreneš EZ update.

 

Ovako, prvo sam probao nastimati u windowsu  maximum memory, obzrom da imam win 7 ultimate, tamo se cini sve kako treba biti, tj polje je odznaceno i stoji 0.

Provjerio sam verziju BIOS-a a ona je 1004  x64, dakle novija verzija u odnosu na 0861, cini mi se, verziju koju si mi ti predlagao (dakle u ovoj mojoj verziji BIOS-a bi trebalo da su bugovi s memorijom otklonjeni)...zadnja verzija na asusovoj stranici je (vidi sliku)

EVEREST (vidi sliku) mi pokazuje zauzece sva tri DIMM-a odnosno svaku plocicu je prepoznao medjutim u konacnici i dalje stoji svega 8 giga

jos uvijek nisam testirao svaku plocicu pojedinacno, to mislim danas uraditi kao i fleshanje BIOS-a medjutim ono sto mi je interesantno, a ne znam kako bih objasnio, pojavljuje se u BIOSU, tj njegov izgled na pojedinim djelovima podsjeca na grafiku igrica s 486 racunara...nemam screen shot toga...zaista ne znam kako da objasnim ali definitivno nesto nije uredu s njegovim izgledom..

 

15 godina
offline
Neprepoznaje RAM

ajde prvo uradi clear cmos

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM

@phoenix2003

 

Ovako, fleshao sam BIOS na verziju 1604...sve je lijepo proslo, BIOS sada lici na BIOS.

onda sam ponovo provjerio u windowsu da li je "maximum memory" odznacen, i tu se cini sve uredu.

Nakon toga sam izvadio sve plocice RAM-a i stavio jednu po jednu pocev od ove plocice koju sam naknadno ugradio a to je kingston hyper x 4g 1333mhz. Plocice sam stavio u DIMM A2 slot, usao u BIOS i tamo je ocitalo sasvim normalno

ostavio sam "auto" gdje se stimaju frekvencije RAM-a u BIOS-u obzirom da je ova plocica svakako 1333. Nakon toga sam stavio plocicu koja radi na 1600mhz, takodje kingston hyper x, i nju je regulrano procitalo, frenkvencija je bila na 1333 ali sam bez obzira na to rucno stavio 1333 mhz. Na kraju, stavio sam i trecu plocicu takodje od 1600 mhz...ovaj put racunar nije htio upaliti...nisam mogao pristupiti BIOS-u a monitor je samo blinkao kao kad ugasis komp ali ne i monitor...Zakljucio sam da je RAM plocica koju sam zadnju stavio neispravna. Medjutim, nakon toga  sam stavio ove prve dvije plocice na DIMM A2 i DIMM B2 i ponovo isto kao i prethodni put, nema slike, ne mogu BIOS-u pristupiti (vazno je napomenuti da nisam imao zvucni signal da nesto nije uredu, sto je inace slucaj kada neka hardverska komponenta nije dobro instalirana). I za kraj, vjerovatno bitan detalj, prvobitno kad sam stavio ove dvije plocice, u DIMM A2 sam stavio ovu od 1600 a u DIMM B2 sam stavio ovu od 1333mhz i tada nije radilo. kad sam obrnuo plocice, odnosno ovu od 1333 mhz stavio u DIMM A2 racunar je upalio, pokrenuo sam BIOS medjutim sada samo cita 4 gige RAM-a

Sad mi jos samo ostaje kombinacija ove dvije moje stare plocice od 1600 mhz..ali nesto ne vjerujem da cu dobiti trazeni rezultat..

WTF i going on?!?!?!

 

lp

11 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

Dajte ljudi pomozite, ako iko ima prijedlog kakav da ovo rijesim...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Pločicu po pločicu testiraj Memtest86+ alatom.

Ako sve prođe uredno, memoriju isprobaj u drugom računalu.

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

U manuel mbo pročitaj koliko možeš imati max upareni ram(koje i kakve ti imaš).Ti imaš znači slotove a1b1 i a2b2.Ne možeš sad bilo kako ubaciti pločice,možda ti svi ram keksi rade,ali ti je možda a2(3) slot u kvaru(stvara neki spoj ili sl,povišen elektricitet...).

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Imaš odgovor več u 2 postu koji je dao phoenix. Prvo se mora testirati dali je svaka pločica rama ispravna i onda se probava sve drugo. Znači prvo dijagnosticirati kvar a onda drugo. Znači skinuti memtest i testirati a onda ići na neke druge dijagnostike ako se ispostavi da su memorije ispravne. Imao isti slučaj prije par godina kupio novu memoriju iz ducana i nikako da radi i nakon je... cijele noci odoh testirati memoriju i onda neispravna. Badava gubio vrijeme i zivce da vidim šta je u kvaru.

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
lukabo kaže...

U manuel mbo pročitaj koliko možeš imati max upareni ram(koje i kakve ti imaš).Ti imaš znači slotove a1b1 i a2b2.Ne možeš sad bilo kako ubaciti pločice,možda ti svi ram keksi rade,ali ti je možda a2(3) slot u kvaru(stvara neki spoj ili sl,povišen elektricitet...).

kvar je nastao nakon sto sam hladnjak na procesor stavio iako ram nisam dirao, prije toga je sve radilo kako treba, tj imao sam 12 giga rama...

ram koji imam je dvije plocice od 4 gige na 1600 i jednu od 4 gige na 1333, sve tri su kingston hyper x..

sta sam sve dosada uradio mozete procitati u prethodnim postovima .

imam 4 slota, a1, a2 i b1, b2

jucer sam testirao plocicu po plocicu, prvo sam ubacio ovu od 1333 u a2 slot, i bios je procitao 4 gige na 1333, nakon toga stavim ovu od 1600 i u bisou rucno podesim na 1333, i ona radi...nakon toga stavljam trecu od 1600, medjutim ovaj put mi monitor samo blinka...nakon toga stavim u a2 plocicu od 1600 a u b2 od 1333, ponovo monitor blinka (medjutim ova plocica od 1600 je prije toga radila kad sam je ubacio samu u a2 slot), nakon toga zamjenim, 1333 u a2 a 1600 u b2, ovaj put upali ali opet samo 4 gige...sad mi je jos ostalo i to sam i uradio, izvadio sam bateriju s ploce, ponistio bios i plocice sve vratio kako su bile prije svega ovoga sto mi se desilo i to...a1 slot 1600, a2 1333 i b1 1600, rucno spusio u biosu na 1333 medjutim cita samo 8 giga, dakle sve isto kao i sto je bilo...

takodjer sam flesho bios, u windowsu provjerio maximum memory uglavnom ne znam vise sta da radim... li je problem toliko jednostavan i da mogu reci da je "samo" ova jedna plocica riknua??? iako ne znam kako jer nisam, kazem, ram nikad dirnuo..

po meni a2 slot radi, prije bi problem mogao biti na b1 li kako da ja to sada znam, komp je pod garancijom ali mi se ne da ga slati na ganranciju jer ce se to oduziti ko zna koliko....zadnji sam put mjesec i pol bio bez kompa dok sam cekao da mi graficku zamjene.. 

nemam nacina da probam na nekom drugom kompu ram plocice osim na svom...

lp

11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
Patrick_cro kaže...

Imaš odgovor več u 2 postu koji je dao phoenix. Prvo se mora testirati dali je svaka pločica rama ispravna i onda se probava sve drugo. Znači prvo dijagnosticirati kvar a onda drugo. Znači skinuti memtest i testirati a onda ići na neke druge dijagnostike ako se ispostavi da su memorije ispravne. Imao isti slučaj prije par godina kupio novu memoriju iz ducana i nikako da radi i nakon je... cijele noci odoh testirati memoriju i onda neispravna. Badava gubio vrijeme i zivce da vidim šta je u kvaru.

pa jos mi samo to i ostaje, probam i to.. hvala

 

sta tacno sad ovdje trebam skinuti?? (slika)

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.3.2013 15:54 (hallucinogen).
12 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

Dobro sad a1,a2...Samo sam napomenuo da može biti kvar u slotu,sad koji je...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neprepoznaje RAM

Skini ovo najnovije autoinstaler za usb stick pa ce ti sam napraviti usb bootabilni disc

Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

hvala vam ljudi

javim vam sta sam uradio i kako je proslo :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Neprepoznaje RAM

Testirao sam memoriju koristeci memtest86+

 

Odmah da kazem da je test prosao uredno i nije mi prjavljen nijedan error 

 

Medjutim, iako su sve tri plocice rama stavljene i u ovom testu su ocitane samo dvije, tj 8 giga.. 

 

Vise ne znam sta da radim. Da li sad konacno mogu reci da je ova plocica rama pokvarena ili jos neko ima kakav prijedlog...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 13:24 (hallucinogen).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Neprepoznaje RAM
hallucinogen kaže...

Testirao sam memoriju koristeci memtest86+

 

Odmah da kazem da je test prosao uredno i nije mi prjavljen nijedan error 

 

Medjutim, iako su sve tri plocice rama stavljene i u ovom testu su ocitane samo dvije, tj 8 giga.. 

 

Vise ne znam sta da radim. Da li sad konacno mogu reci da je ova plocica rama pokvarena ili jos neko ima kakav prijedlog...

 

 

Pa jesi li testirao pločicu po pločicu?

 

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
11 godina
offline
Re: Neprepoznaje RAM

Koji WIN imas?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
191x7 kaže...
hallucinogen kaže...

Testirao sam memoriju koristeci memtest86+

 

Odmah da kazem da je test prosao uredno i nije mi prjavljen nijedan error 

 

Medjutim, iako su sve tri plocice rama stavljene i u ovom testu su ocitane samo dvije, tj 8 giga.. 

 

Vise ne znam sta da radim. Da li sad konacno mogu reci da je ova plocica rama pokvarena ili jos neko ima kakav prijedlog...

 

 

Pa jesi li testirao pločicu po pločicu?

 

Ne, sve plocice su bile postavljene kao i do sada, odnosno prije svih ovih problema, ali to sam uradio prije, stavljao sam jednu po jednu plocicu i ova posljednja koju sam tada stavio nije radila, odnosno imao sam samo crni ekran i blinkanje lampice na monitoru..

11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
Endymon kaže...

Koji WIN imas?

WIN 7 ULTIMATE 64 bitni

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 13:47 (hallucinogen).
16 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Kada pitam pločicu po pločicu to se odnosi na testiranje u memtestu, a ne isprobavanje kakvo si ti radio.

Provjerite Boss Game @ http://boss-game.com/forum2/index.php
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Neprepoznaje RAM
hallucinogen kaže...
Endymon kaže...

Koji WIN imas?

WIN 7 ULTIMATE 64 bitni

 sasvim nebitnom koju verziju Windowsa ima, kao sto je vec receno> clear CMOS> zadnja verzija biosa> clear CMOS> preko Memtesta testirat pojedinacno svaki keks> ako svaki pojedinacno prolazi ali ne prepoznaje jednog kad su sva tri ustekana onda sve sta mu preostaje je jos odnjet kekse kod kojeg frenda...

jednostavno ponekad neki keksi tj. chipovi znaju zajebavat s pojedinim plocamatj. chipsetima, ispravni rami ispravna ploca ali skupa u kombinaciji samo sranja, i tu nema lijeka doli kakve revizije Biosa.

 

 

btw o kojoj je uopce maticnoj ploci rijeci, koliko utora ima, jesi li uopce pogledao u uputstvima kako se popunjavaju utori?

- PRAVI VJERNIK NIJE ONAJ KOJI SLIJEPO VJERUJE, NEGO ONAJ KOJI UVIJEK SUMNJA.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 14:10 (R4sput1n).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
R4sput1n kaže...
hallucinogen kaže...
Endymon kaže...

Koji WIN imas?

WIN 7 ULTIMATE 64 bitni

 sasvim nebitnom koju verziju Windowsa ima, kao sto je vec receno> clear CMOS> zadnja verzija biosa> clear CMOS> preko Memtesta testirat pojedinacno svaki keks> ako svaki pojedinacno prolazi ali ne prepoznaje jednog kad su sva tri ustekana onda sve sta mu preostaje je jos odnjet kekse kod kojeg frenda...

jednostavno ponekad neki keksi tj. chipovi znaju zajebavat s pojedinim plocamatj. chipsetima, ispravni rami ispravna ploca ali skupa u kombinaciji samo sranja, i tu nema lijeka doli kakve revizije Biosa.

 

 

btw o kojoj je uopce maticnoj ploci rijeci, koliko utora ima, jesi li uopce pogledao u uputstvima kako se popunjavaju utori?

Asus M5A97 Evo je maticna, a sto se popunjavanja utora tice naravno da jesam, sve sam radio po upustvima (sve je normalno radilo dok nisam novi hladnjak stavio, nedirajuci ram uopste)

 

sad cu napraviti jos testiranje plocica memtestom pojedinacno... (fleshao sam bios, napravio sam clear cmos)

 

 

15 godina
offline
Re: Neprepoznaje RAM
dabe nama govorit i pisat, kao da pisemo kineski pa autor ne shvaca. moras napravit memtest sa svakom plocicom rama posebno! znaci svaki put ostavis samo 1 plocicu u maticnoj ploci i dok je gotov test maknes tu plocicu van i stavis drugu testirat, dok si gotov s drugom izvadis je van i stavljas 3plocicu. evo ako treba napisat cu i na kineskom ako ce ti to pomoci
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Neprepoznaje RAM
Patrick_cro kaže...
dabe nama govorit i pisat, kao da pisemo kineski pa autor ne shvaca. moras napravit memtest sa svakom plocicom rama posebno! znaci svaki put ostavis samo 1 plocicu u maticnoj ploci i dok je gotov test maknes tu plocicu van i stavis drugu testirat, dok si gotov s drugom izvadis je van i stavljas 3plocicu. evo ako treba napisat cu i na kineskom ako ce ti to pomoci

vrlo dobro ja kontam sta mi govorite, obzirom da se razni ljudi javljaju skontao sam da nisu citali ranije postove stoga se moram ponavljati (sta sam do sada uradio) pa ti mozda zbog toga izgleda da ne kontam..

 

a svi koji su ponudili rjesenja ja im se zahvaljujem, pa i tebi..

15 godina
offline
Re: Neprepoznaje RAM
pa ako kontas daj pobogu testiraj vec jednom svaku plocicu rama posebno da ne ispilimo na zivce sa prijedlozima a uopce se jos nezna dali je memorija ispravna
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
11 godina
offline
Neprepoznaje RAM

Napravi konačno memtest.

Hladnjak nesmiješ pretezati kad ga zašarafljuješ. Dakle ili ga ponovo stavi, ali ne zateži kao manijak ili malo popusti šarafe ali da bude čvrst, jer problem je nastao kad si stavio novi hladnjak. Prije testiranja dobro ispuši DIMM utore, obriši zlatne pinove školskom gumicom i ne dodiruj ih prstima.

Ako ti prilikom testiranja memtestom izbaci grešku, probaj staviti taj keks RAM-a u drugi DIMM utor i ponovi testiranje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice