Disk boot failure

poruka: 6
|
čitano: 898
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Disk boot failure

 Pozdrav, komp mi je normalno radio sa sata diskom ali sam taj HD prebacio u drugi komp a u ovaj stavio jedan stari od 40GB sa sirokim kablom ali ispravan sto posto (radio je u drugom kompu normalno nedavno).

Nakon sto sam ga spojio na blizi utor sirokog kabela (master) kao jedini disk u racunalu i poceo instalirati win 7 sa usb-a sve je islo glatko do trenutka prvog restarta kad se pojavila greska u naslovu. (dakle formatiro sam komplet disk jer particije nisu ni postojale niti mi trebaju i poceo instalirati win7 te ga je on kopiro i raspakiro vec na HD a onda restart i greska).  Pitanje odakle sad ta greska i kako je popraviti ? evo slike u prilogu gdje se vidi da pronalazi HD. hvala

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Disk boot failure

Kad imaš jedan disk, spajaš da na krajnji konektor na kabelu, u protivnom komad kabela od diska do krajnjeg konektora može uzrokovati smetnje.

 

Doduše, te smetnje mogu uzrokovati greške u prijenosu i pad brzine, ali ne bi smjele spriječiti boot, pogotovo ako je instalacija prošla bez greške do prvog restarta.

 

Dva su moguća uzroka problema:

1.) SATA disk si izvadio nakon instalacije, pa je BOOT sektor zapisan na SATA disk, kojeg u računalu više nema. Može se popraviti i bez reinstalacije, ali najjednostavnije rješenje je reinstalacija, pogotovo ako je friška instalacija, pa se ne moraš zezati sa spremanjem podataka

2.) U konfiguraciji BOOT uređaja ti je isključen boot sa ATA diska. Pogledaj koje opcije se tamo nude.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Disk boot failure

Jesi siguran da se spaja na krajnji konektor, zar nije obicaj da je przilica iznad harda pa na taj ide przilica ? (ok ovdje je ona spojena sata kabelom)  Ali kad sam probo spojit na zadnji konektor nisam uopce mogo pokrenit instalaciju na onom mjestu gdje se formatira disk je javljo neku gresku kad stisnem next !!  

Ovo pod 1 sam vec probo, dakle ponovo formatiro disk i instaliro win7 i opet isto (podpitanje je dali na onom mjestu gdje se formatira disk treba formatirati i one male kao sistemske particije kojih ima 2 komada i pise da su na njima boot podatci ili tako nesto ? a velicine su mislim 100Mb ili tako nesto ?)

Gdje se vidi ovo pod 2 za boot sa ATA diska ? u biosu ili ? 

5 godina
offline
Re: Disk boot failure
skip kaže...

Jesi siguran da se spaja na krajnji konektor, zar nije obicaj da je przilica iznad harda pa na taj ide przilica ? (ok ovdje je ona spojena sata kabelom)  Ali kad sam probo spojit na zadnji konektor nisam uopce mogo pokrenit instalaciju na onom mjestu gdje se formatira disk je javljo neku gresku kad stisnem next !!  

Ovo pod 1 sam vec probo, dakle ponovo formatiro disk i instaliro win7 i opet isto (podpitanje je dali na onom mjestu gdje se formatira disk treba formatirati i one male kao sistemske particije kojih ima 2 komada i pise da su na njima boot podatci ili tako nesto ? a velicine su mislim 100Mb ili tako nesto ?)

Gdje se vidi ovo pod 2 za boot sa ATA diska ? u biosu ili ? 

 Taj široki IDE kabel ima 3 konektora, ona široka, jedan ide u matičnu ploču, a 2 su za HDD/CD-rom. Master je onaj na kraju kabela, a Slave je onaj u sredini. Jumpere na disku moraš namjesti na Master ili Cable select. Ako je namješteno na Cable select, onda ti sam odredi ovisno o tome kako spojiš, na kraju će bit Master, u sredini kabela će bit Slave.

 

Ja uvijek pobrišem sve particije s diska i pustim da Windowsi sami naprave što im treba. Pobriši te male, napravi jednu veliku i pusti Win7 da sam napravi ostale, te male, što mu treba.

 

Boot s ATA diska je u BIOSU, da.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.10.2020 9:49 (Filox).
15 godina
offline
Re: Disk boot failure

-nije problem master-slave (jer disk je vidljiv, radi, da ne radi tad bi to bio prvi problem..).

-provjeri dodatne postavke kontrolera, jer svi koji imaju pata i sata nude dodatne opcije kao ahci-ide-raid, enhanced, native sata, ncq.. tj može neka sata postavka smetati radu pata kontrolera-diska..

-velika šansa da je disk jednostavno neispravan, tj 90% kvarova je upravo za boot sektor jer se tad u paljenju desi greška..

-prvo obrisati disk, (diskpart-clean..) može i neko osnovno testiranje, + provjeriti sve kablove-kontakte, to sve je staro.. staro nije novo, kvari se pa i oksidira, plastika trune-puca.. ako ne radi to je manje čudno nego da vječno radi bez kvara.

-zatim moraš imati 100% ispravan install medij, npr usb ili cd-dvd.. i tu su mugući problemi, sam medij, način snimanja, pirat-razno.. smeće. Možda je računalo 100% ispravno, možda je problem sam install.. a to moraš znati tj moraš znati što imaš, napraviš ponovo, provjeriš na drugom računalu itd.. no stara računala ne moraju ni bootati sa usb stikića.. i dodatno ako radiš novi tad je pitanje gpt-mbr (staro trebaš mbr-legacy..).

 

... ili ako instaliraš w7, nema posebnog razloga ne instalirati w10.. tj w10 možeš skinuti, napraviti install, čisto-legalno, radi.. ako ništa drugo za 'test' jer tad eliminiraš problem što ne znamo kakav install-w7 imaš tj ako je problem isti tad je pc-problem ako radi tad je install-medij-pirat.. i to je recimo najbrži test kad nemaš drugu ideju, tj može i boot nekog live medija, linux ili hirens-minipe (win).. i tad vidiš što radi ili problem a tad zaključiš kvar-hw-sw.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Disk boot failure

Kad su dva uređaja na istom kabelu, onda se nerijetko mora voditi računa i o fizičkom položaju uređaja, ali svaki uređaj ima i jumpere, pa se HDD može spojiti na srednji konektor i podasiti da je ipak master. Međutim, kad se koristi cable select, srednji uređaj je slave. Čak ni to ne bi bio problem kad nema master uređaja, ali na frekvencijama koje se koriste za komunikaciju s diskom, komad kabela koji nije nigdje spojen predstavlja izvor smetnji.

 

 

Što se tiče boot-a, obično ima opcija boot and security. Neki biosi imaju izdvojeno, neki imaju i tamo gdje je save. Ne mogu znati na pamet za tvoju matičnu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice