Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 14.345
|
čitano: 2.339.586
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Imaš njegove prethodne testove gje je pokazao koji lag stvaraju E jezgre te se zbog toga prebacio na 10. intel seriju ak se ne varam. To mu je komp za video obrasdu i sl.Brijem da ih od onda isključije :D

 

 U tom videu na 5 minuta kaže da je testirao i da isključivanje E coreova nije pomoglo, već lag unosi to što su delimično izdvojili I/O sekciju procesora i rešenja nema.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.8.2024 9:00 (Ivan(4)).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...

Imaš njegove prethodne testove gje je pokazao koji lag stvaraju E jezgre te se zbog toga prebacio na 10. intel seriju ak se ne varam. To mu je komp za video obrasdu i sl.Brijem da ih od onda isključije :D

 

 Mislim da se taj lag moze rijesit i da prije instaliranja win11 ugasis e jezgre u biosu, ali opet... treba instalirat cisti windows...

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
maximum effort
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Morat ce zaljepit cijelu njihovu poslovnu tranziciju dok se ne vrate teskoj dominaciji u svakom aspektu do 2025 kao sto je bilo zadnja 2 desetljeca, nazalost tsmc je je bio rezerviran za Apple i Amd sad je svaciji pa ce se stvari ustabiliti. Iako ne pratim toliko taj Arm i koliko stvarne i kakve realne veze ima Intel s tim no novi arm win cpu rastura i m3pro cip pa mi je ovo cudno.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

U panici su. Velika hrpa... jako smrdi. Investitori su glupi. Samo zato jer imaju novac, ne znači da imaju mozga niti ih Intel kao kompanija zanima. Zanima ih novac koji kompanija generira. 

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
cvaja997 kaže...

U panici su. Velika hrpa... jako smrdi. Investitori su glupi. Samo zato jer imaju novac, ne znači da imaju mozga niti ih Intel kao kompanija zanima. Zanima ih novac koji kompanija generira. 

 Zašto bi investitora zanimalo išta drugo osim novca?

Pa čovjek ulaže novac da bi stvorio još više novca, kaj bi trebali uložit pare i živjet na dobrim idejama i zamislima?

 

Nažalost business tako ne funkcionira :)

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
metallic kaže...

Javi neke dobre vijesti, sto samo crnjake lipis?

 načekat ćemo se na dobre vijesti iz intela

12 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Nekako sad bas imam dobar osjecaj da ce konsolidacija uz ove velike ozbiljne poteze.

maximum effort
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Evo tata Kec stiže sa dobrim vijestima 

Za početak za vjerne plavce jedan killer deal combo koji je zameo u prašinu i 7500f isplativošću za 50e razlike uz iste performanse 

Znači u Mindfactory sa kojim vam je 17e dostava i ne zbraja se Hr porez imate ovo:

i5 12400F tray 98e juce je bio i za 95....
ASRock B760M Riptide 121e
32GB Patriot VIPER VENOM DDR5-6400 DIMM CL32 Dual Kit 99e
= 318e +17e dostava 

Evo i test 12400F 5GHz protiv 7500F 5.3GHz uz oba sistema pod max overklokom procesora i rama



Idemo dalje, pošto od rtx 5090 nebude nista jos oko pola godine jer vidim da se sada i serverski dio grafi pomice launch za 2025 pa vidim i da je proizvodnja i količine GDDR7 kasne i nema ih dovoljno odma sam se pridružio nekolicini forumaša i uletio u intel dionice po tih 20$ pa nemam nista protiv da za đabe izvucem i za CPU na tom potezu kroz par mjeseci kada sve skoči 

Nadalje, intel je vec oduzeo AMD-u 1% desktop udjela za prošli kvartal (AMD pao sa 23.9% na 23% desktop udjela) i po cemu vidimo da sva ona sapunica oko nestabilnosti nije intelu nista oduzela čak naprotiv, a sve je rezultiralo spuštanjem cijena 13th gen serije pa se raja navalila, naravno zen 5 ovdje nije imao utjecaja to cemo zdušno pratiti za iduci kvartal kako se odmakla situacija...
A ako vec mašemo statistikama da to odradimo kako spada, znači kako sam ranije pisao AMD je 2022. pao sa 21% na 14% udjela (koje su držali 2018) preko noci dolaskom Aldera i sve do ove godine nisu vratili nazad tih 21% iz 2022. a tada su imali rekordno visok market share i sa zen 3 dominirali dok je intel bio na Rocket lake (koji intelu nije nista znacajno udario na market share tada) međutim statistika pokazuje da dobra intelova serija značajno utječe na rezultate prodaje i na kraju sam utjecaj na tržištu po AMD, a sada kada su zaglavili i nemaju nikakvu naročitu prednost kao tada u doba Rocket Lake je tek pitanje kako ce ih Arrow Lake ako uzme gaming krunu i pored ovako lošeg ZEN5 udariti po leđima i koliko ce im oduzeti market share-a.
Da se nadovežem i na servere i ta razvaljivanja kako neki pišu , prema statistici AMD je na 24.1% a to je dobio iskljucivo jer je intel stajo par godina u živom pijesku i sada su iz toga napokon izašli pa vidimo da su u samo godinu i pol skočili sa 56 na 128 jezgri za servere ova 128c serija izlazi kroz koji mjesec i po tome vidimo da su sutigli AMD prema broju jezgri naravno uz lošiju efikasnost ali poanta priče je da se razlika sada može samo smanjivati a ne da ce AMD sve vecu razliku praviti, zato jer su dosegli plato od kojeg se neki znacajni pomaci teško rade generacisjki, a dobar primjer tome su i kineski procesori koji ce za nekoliko godina sustići ovo danas od Intela i AMD jer rade po nekih 30% generacijske skokove i vec su koliko vidim sustigli IPC od Alder Lake testirano na 3GHz, a vjerujem da 99% foruma nikad nije ni čulo za kineze i Longsoon procesore. 

Tako da AMD je taj koji mora jako paziti kako sta radi jer jedan gaf ih baca par godina unazad, intelu ne znaci drastično ako izgubi 5-10% sa svojih 75% ali AMD-u sa svojih 24% jako jako puno znači 




 


 
5 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Kec koji CPU imas ?

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Kec koji CPU imas ?

 7800x3d

2 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
MGloc kaže...

Kec koji CPU imas ?

 Imao sam sve modele zadnjih 10 godina, mijenjam redovno platforme. Sada chillam na HTPC sa i3 dok ne složim ponovo novi build od nule sa 5090 i platformom kako sta oduševi jer nemam neke velike nade ni u Arrow Lake ni u 9800X3D, vjerojtano budu neck to neck.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.8.2024 22:29 (Kec na desetku).
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Manje od 2 mjeseca do izlaska prema glasini, iako je listopad uglavnom i bio intelov mjesec za launch

Intel Arrow Lake-S “Core Ultra 200” Desktop CPUs To Debut on 10th October

ASRock’s next-gen Intel Z890 & AMD X870 motherboard lineup takes shape

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2024 17:24 (Kec na desetku).
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...
MGloc kaže...

Kec koji CPU imas ?

 Imao sam sve modele zadnjih 10 godina, mijenjam redovno platforme. Sada chillam na HTPC sa i3 dok ne složim ponovo novi build od nule sa 5090 i platformom kako sta oduševi jer nemam neke velike nade ni u Arrow Lake ni u 9800X3D, vjerojtano budu neck to neck.

 Bome niti ja, ja isto planiram uzet tak nekaj a ak se pokaze da je novi x3d par % bolji od 7800x3d, mislim da bude skip i da sam budem uzel novu generaciju grafe...

2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma to ti je 1x1 da bude 9800X3D 3% brzi od 7800X3D a vjerojatno bude koštal 150e vise. Sa druge strane Arrow Lake neka napravi 10% napretka za igre sta djeluje i vise nego razumno taman ce se poravnati sa tim 9800X3D i tu onda odlucuje cijena jer ce i podrška za AM5 i LGA1851 biti do 2027.

Al onda se opet sjetim da intel uvodi blesavi chiplet dizajn pa tko zna sta na kraju bude u gamingu, a za MT to nebude problem ali sa njega su u startu makli fokus kada su ugasili HT.

Uglavnom imaju fino zaleđe pošto je AMD ušao u sezonu kao Hajduk, pa da sve konfiguriraju od potrošnje do frekvencije i optimiziraju čip sto je bolje moguce gaming namjeni jer po svemu sudeci i dizajnu to upravo i rade.


ps.

Ovdje bi memory controller mogao odigrati veliku ulogu pa me jako zanima koliki ce on napredak doživjeti.





Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2024 18:48 (Kec na desetku).
 
3 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel Core Ultra 200K series and Z890 motherboards rumored to launch on October 17th


Ovo je mudro odigrano, penale bez HT ce regulirati tako da su nabili IPC E jezgrama i drastično podigli frekvenciju sa dosadašnjih 4GHz na 4.6GHz, pametan pristup je i za P jezgre gdje je all core 5.4GHz a onaj blesavi TVB boost za ST na umjerenih 5.7GHz

Intel Core Ultra 9 285K, the flagship Arrow Lake-CPU spotted on Geekbench with 5.7 GHz clock

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

Intel Core Ultra 200K series and Z890 motherboards rumored to launch on October 17th


Ovo je mudro odigrano, penale bez HT ce regulirati tako da su nabili IPC E jezgrama i drastično podigli frekvenciju sa dosadašnjih 4GHz na 4.6GHz, pametan pristup je i za P jezgre gdje je all core 5.4GHz a onaj blesavi TVB boost za ST na umjerenih 5.7GHz

Intel Core Ultra 9 285K, the flagship Arrow Lake-CPU spotted on Geekbench with 5.7 GHz clock

Nema tu ništa mudro kod Intela, osim da če ih na gejmingu uloženo-dobiveno pojest stari i novi AMD X3D V-cache modeli za "hm stari AM5 socket".

 

10% bolje Multi i singlecore performanse, i to u Geekbench i to u novom socketu to treba naaglasit.

 

Vlasnici zelenog razmišljaju oko Upgrade, moš mislit kak baš o tome razmišlja.Večina njih razmišlja, oče li njihov i9 krepat u narednom periodu ili hoče li biti odobrena zamjena itd.

 

 

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Cijene ni nobih X3D koje budu sigurno velike a ni Arrow Lake nisu poznate, ali ti vec razjasnjavas kako ce amd nekoga razvaliti itd itd... Sa te strane ništa manje nismo ni ocekivali od tebe 

 

Druga stvar 99% ljudi ionako zanima samo gaming na desktop procesorima pa na kraju nikoga nece ni biti briga za MT ako bude gaming king. To koliko je MT bitan ljudima smo se nedugo uvjerili kada su skakali rukama i nogama na recenzente i AMD zasto nisu ugasili SMT radi 2% vecih performansi u gamingu a sa druge strane gubili preko 25% u MT, prodaja je također pokazala koga sta zanima 

 

A oko intela je stvar riješena a oni koji su ostali sa degradiranim procesorima ce dobiti nove kao i 5 godina jamstva i nadalje koristiti u radu bez problema.

 

A pošto po trenutnim cijenama Intel nudi daleko više i jače od AMD i uz 5 godina jamstva nije ni čudo da je AMD oper krenuo nizbrdo s market share, a sta ce tek biti ako Arrow Lake obeča gaming krunu 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

Intel Core Ultra 200K series and Z890 motherboards rumored to launch on October 17th


Ovo je mudro odigrano, penale bez HT ce regulirati tako da su nabili IPC E jezgrama i drastično podigli frekvenciju sa dosadašnjih 4GHz na 4.6GHz, pametan pristup je i za P jezgre gdje je all core 5.4GHz a onaj blesavi TVB boost za ST na umjerenih 5.7GHz

Intel Core Ultra 9 285K, the flagship Arrow Lake-CPU spotted on Geekbench with 5.7 GHz clock

 Pa odlicno, fini napredak 24c24t vs 24c32t bolji st i bolji mt a drasticno manje thredova! 125w vs 150! Da ne spominjemo da su ovo rezultati s 500mhz manjem taktu!

2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da ali je Geekbench podložan svemu, za konkretno stanje stvari trebamo Cinebench ili Blender gdje sam siguran da nebude brži od 14900K.

How to check if your Intel CPU is degraded... Step by Step

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Au druže, baš čitam, nova 15'ta generacija intela neće podržavati ddr4, samo ddr5, znači za neki upgrade nova matična/novi socket cca sto eurića i više i najeftiniji ram ddr5 32 gb cca 120 eura. Njesra.

Moj PC  
0 2 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Cryogenic kaže...

Au druže, baš čitam, nova 15'ta generacija intela neće podržavati ddr4, samo ddr5, znači za neki upgrade nova matična/novi socket cca sto eurića i više i najeftiniji ram ddr5 32 gb cca 120 eura. Njesra.

Nema apsolutno ikakvog razloga da najnovija serija podrzava ddr4 i tako si naskodi s perfomansama ako znamo da svi zelimo brze vise i jace

13 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Cryogenic kaže...

Au druže, baš čitam, nova 15'ta generacija intela neće podržavati ddr4, samo ddr5, znači za neki upgrade nova matična/novi socket cca sto eurića i više i najeftiniji ram ddr5 32 gb cca 120 eura. Njesra.

Nema apsolutno ikakvog razloga da najnovija serija podrzava ddr4 i tako si naskodi s perfomansama ako znamo da svi zelimo brze vise i jace

 Jer namjerna nekompatibilnost komponenti memorija i socketa je samo radi "boljih performansi" da bi sve bilo brže i jače a ne da bi kompanije zaradile više na nekompatibilnosti jer je njima stalo da kupci imaju i brže i jače.  Bože dragi kakvih li naiva.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.8.2024 14:54 (Cryogenic).
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pozdrav,


Saznao sam za probleme intel procesora 13-te generacije nedavno. Kupio sam 13900K u dvanaestom mjesecu 2022. god.


Jesam li zahvaćen problemima oksidacije i degradacije i kako to mogu provjeriti?


Prešao sam na Linux početkom 2023 pa ako netko ima korisnik savjeta jer je većina tutoriala tj. benchmarka za provjeru za Windowse...


Jedino šta meni pada na pamet je ponovna instalacija Windowsa i pokretanje cinebench R23, jer za njega imam screenshot bodova kad sam složio i testirao računalo. (39674 broj bodova)

Nisam overclockao procesor nikad.



 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

samo koristi procesor i mani se tih prica, procesor ti radi kao prvi dan

 
5 2 hvala 1
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Cryogenic kaže...
Boris grozni kaže...
Cryogenic kaže...

Au druže, baš čitam, nova 15'ta generacija intela neće podržavati ddr4, samo ddr5, znači za neki upgrade nova matična/novi socket cca sto eurića i više i najeftiniji ram ddr5 32 gb cca 120 eura. Njesra.

Nema apsolutno ikakvog razloga da najnovija serija podrzava ddr4 i tako si naskodi s perfomansama ako znamo da svi zelimo brze vise i jace

 Jer namjerna nekompatibilnost komponenti memorija i socketa je samo radi "boljih performansi" da bi sve bilo brže i jače a ne da bi kompanije zaradile više na nekompatibilnosti jer je njima stalo da kupci imaju i brže i jače.  Bože dragi kakvih li naiva.

 Pa zašto trošiti dragocjeni prostor na čipu na podršku stare tehnologije?
Uostalom i AMD je izbacio DDR4 sa svojim AM5 socketom.

 

Ne kužim šta bi ti tu sad? Jel bi htio da podrže i VGA output na pločama?

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Xrt kaže...

Pozdrav,


Saznao sam za probleme intel procesora 13-te generacije nedavno. Kupio sam 13900K u dvanaestom mjesecu 2022. god.


Jesam li zahvaćen problemima oksidacije i degradacije i kako to mogu provjeriti?


Prešao sam na Linux početkom 2023 pa ako netko ima korisnik savjeta jer je većina tutoriala tj. benchmarka za provjeru za Windowse...


Jedino šta meni pada na pamet je ponovna instalacija Windowsa i pokretanje cinebench R23, jer za njega imam screenshot bodova kad sam složio i testirao računalo. (39674 broj bodova)

Nisam overclockao procesor nikad.



 Mozes provjeriti tamo za 5-6 godina kad ga budes prodavao za 300€ cisto reda radi

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa i ddr3 bi bio dobar za nekog sirotanovića iz prošlog vijeka, ddr4 je ipak nova tehnologija 

8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

Pa i ddr3 bi bio dobar za nekog sirotanovića iz prošlog vijeka, ddr4 je ipak nova tehnologija 

 Da, ja i dalje ljudima upgradeam laptope sa po 16GB DDR3 RAM-a.

Al evo, godinama nakon prime-timea DDR3, cijene DDR4 memorije su manje nego cijene DDR3 jednakog kapaciteta: link

 

A posljedično i na Njuškalu su iste vjv manje.

 

Hoću reći, u trenutku kad DDR4 i DDR5 budu fakat zastarjeli, zbog nezz DDR7, štagod, tada će DDR5 biti isplativiji, brži, većeg mogućeg kapaciteta, a i nešto manje W troši, od DDR-a 4.

Što se mene tiče, samo naprijed i Intel i AMD, rješavajte se DDR-a 4 u novim produktima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.8.2024 17:29 (EricCartman).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice