Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.765
|
čitano: 2.189.968
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Pixel kaže...
EricCartman kaže...
Pixel kaže...
nikonja kaže...
Boris grozni kaže...
rambox kaže...
Boris grozni kaže...
Intel je trenutno "raskinuo" ugovor s tsmc za 5nm procesore do tamo 2025g, Vecinu toga je uzeo Apple tak da do danjega cemo vjerovatno imati nekakve refreshe s nabijanjem taktova i sumanutih potrošnji, Amd takoder nema nigdje u ovoj priči, svi ce cekati 2025+ dok dode sljedeci jeftiniji5nm proces. Izgleda sljedi par dosadnih godina s reciklažom starih proizvoda.

Kaj si ti to napisal, tebi su se gadno pomješali "razni skokoviti nm" fučkaj ga sad.Intel više nema para kao šalate to znamo, pa im je možda malo preskup taj famozni TSMC 5nm.

 

Zen 4 je na 5nm(IOD je 7nm), kaj misliš na čemu če biti Zen 5 možda na 7nm ili nazad na starije nm.

 

 

 

 

 Ništa se meni nije pomješalo, postoje 3 podvrste 5nm procesa koje treba iskoristiti u narednim godinama, od prvog je Intel odustao i cekat ce drugu "jeftiniju" verziju, Apple je uzeo sve cipove tj u meduvremenu je nesto smanjio narudbu no to je za sad to, reciklaza a Apple ce pobrati vrhnje pogotovo u mobilnom segmentu kao sto je napravio s s M1 cipom jer i dalje nemaju konkurencije!

 Konkurencije u čemu??? Kako brzo mi se na mobitelu otvori fotoaparat, ili G.Maps???  Jako bitna stvar i cijeli Samsung i konkurencija se tresu zbog toga!

 

 Tko govori o mobitelima, ,M procesori se ugrađuju u sva apple računala i pomeli su konkurenciju time. Jednostavno nema drugog procesora takvih performansi i tako niske potrošnje energije. Doslovno imaš tiho , hladno računalo ne grije se  , ne treba nikakvo ekstra hlađenje, baterija traje dugo, performanse odlične. 

 Jes, al vala košta, plus zatvoren ekosustav (ne mrem Linux stavit na njega), plus probaj si priuštiti nekog sa bar 16GB RAM-a za development.

 Ok, koliko košta intel/amd konfiguracija sličnih performansi i opreme ?
Prosječnog usera jako briga za linux, velika šansa da nikad čuo za linux. Isto tako ako gledaš development, kad se gleda tko mete konkurenciju onda gledaš tko je ciljana publika za neki proizvod i kome najviše prodaješ. Ovakve specifične stvari su daleko u manjini. A na kraju ako koristiš komp za developmnent onda valjda na njega gledaš kao na alat kojim ćeš nešto zaraditi pa s te strane nije niti problem uložiti više love ako ti povečava produktivnost. Osobno si mogu priuštiti bilo koji, ali na kraju nisam niti jedan nego sam složio zvjerku od pc-a na win platformi jer mi više odgovara za moj trenutni posao. 
 Zatvoren ekosustav je meni prednost a ne nedostatak, barem kao korisniku.  Sigurniji je, bolje optimiziran, sve je integrirano i povezano.  Dok je god sustav dovoljno dobar, niti najmanje me ne brine što je zatvoren, za produktivnost samo veliki plus. 

 Slažem se, ma i natprosječnog usera ugl boli briga, koliko li jakih ljudi preferira Maca, jer se ne žele zaj...vati sa mušicama Windows a tek Linux mašina, nego raditi posao.

Jeste, Apple Mx je najbolje što možeš dobiti, bez alternative po efikasnosti, ali nije bez nedostataka, ako već nije cijena te pogotovo deranje na bitnim dodacima, onda monopol, zatvorenost platforme i closed source.

Ja bum si dogodine upiknuo Framework 13 - laptop koji je otvoren za popravke, dogradnje, zamjene, portove, Linux, sa - on-topic - Interl procesorom od kojih 4 ili 3nm, kad (ako) otprilike sustignu TSMC i Apple po efikasnosti. To dvoje na Appleu neću nikad imati, mogućnost popravka i instalacije, a i stavljanja, čega hoću, po normalnim cijenama.

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Pixel kaže...

 

 Tko govori o mobitelima, ,M procesori se ugrađuju u sva apple računala i pomeli su konkurenciju time. Jednostavno nema drugog procesora takvih performansi i tako niske potrošnje energije. Doslovno imaš tiho , hladno računalo ne grije se  , ne treba nikakvo ekstra hlađenje, baterija traje dugo, performanse odlične. 

 Svako računalo se grije pod opterećenjem,ni Appleova mobilna računala nisu izuzetak.Druga stvar je ako pričamo o performansama i fluidnosti u radu,trajanju baterije što Apple bogami dobro naplati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.9.2023 20:00 (ghibli7).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Aj završimo debatu oko Jabuke jer ovo nije mjesto - isto tako kako neki hvale Jabukin ekosustav ja ih mogu naći na tisuće kojima je to zadnje govno, što ljepo pokazuje i njihov udio na trgu PC računala (laptop i desktop) koji je ogromnih 9% što je jako čudno kad su taaaaaako dobri. Da nemaju iPhona več davno bi propali, tako da radije se vratimo nazad na temu a to su Intel CPU.

 

https://www.pcgamer.com/intel-arrow-lake-cpu-l2-cache-increase/ - neloš dodatak za gejmere jer ionako nemogu više pumpap P-cores sa frekvencijom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.9.2023 12:15 (nikonja).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Plug 'n' play :D
8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel brining integrated memory in Meteor lake

 

Ouch, s jedne strane ovo je dobro, sa puno prednosti kao brzina GPU-a, trajanje baterije, ali s druge strane, ako ovo bude standard, u laptopima, neće biti moguće dodavati RAM, a i brinem se malo za cijene ukupne platforme.

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 11:29 (Boris grozni).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

 Što je tako loš da se mora strugat?

Taraba WoW
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Taraba kaže...
Boris grozni kaže...

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

 Što je tako loš da se mora strugat?

 pa svaki je loš majoneza generacija

15 godina
suspendiran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Taraba kaže...
Boris grozni kaže...

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

 Što je tako loš da se mora strugat?

 pa svaki je loš majoneza generacija

 Ali to je plag en plej ej ej ej.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
10 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Taraba kaže...
Boris grozni kaže...

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

 Što je tako loš da se mora strugat?

 pa svaki je loš majoneza generacija

 Koliko sam imao za čuti taj procesor ima zalemljen IHS stoga pazi što radiš 

9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Boris grozni kaže...
Taraba kaže...
Boris grozni kaže...

Dali ima tko delid tool za prodati a da je iz Zg ili blize okolice ili da to odradi?, htio bi delidat i9 9900K? (s1151) Sve ostalo moze na pm!

 Što je tako loš da se mora strugat?

 pa svaki je loš majoneza generacija

 Aj dobro, sretno s tim ...

Taraba WoW
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ma stavili su neko "tim" govance ispod.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa to sa skalpelom ili žiletom riješiš, nadelido sam ih se tako kolko očes.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
suspendiran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ultimate delider:

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

 Sječam se svog ne-delidanog i9 9900kf kao ugodno hladnog za današnje pojmove modernih procesora.

Imam 2 pitanja za našeg Borisa:

1. Što želiš delidanjem postici?

2. Koju ploču i hlađenje imaš?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

 Ali to je plag en plej ej ej ej.

Osjetio sam te iako nisam dugo bio u ovoj temi.

8 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Uskoro (sutra) stiže Meteor Lake, nadam se najboljem, u laptopima, i velikom comebacku Intela na mala vrata.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
EricCartman kaže...

Uskoro (sutra) stiže Meteor Lake, nadam se najboljem, u laptopima, i velikom comebacku Intela na mala vrata.

 comebacku? u kome smislu?

Boris Grozni: sad na 4k ekranu se moze potegnuti s FSR-om i do 16k +ako igra u sebi ima skaliranje rezolucije.
9 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Jel izima tko 14th gen intela iduci mjesec uz rtx 4090ku da istestiramo par ingame benchmarka za potvrdu gaming krune za ovu godinu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jacked kaže...

Jel uzima tko 14th gen intela iduci mjesec uz rtx 4090ku da istestiramo par ingame benchmarka za potvrdu gaming krune za ovu godinu?

 Evo letimo, stani u redneznam gdje bih s tih dodatnih 2800€ troška za par fpsa više na 4k Ja sam se osigurao na dodatnih 5g mira s i9 9900k i mizernog troška nadogradnje!

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Koliko ima smisla uzimat 13600k pored osjetno jeftinijeg 12600k? Gejmalo bi se na rtx 4070 i 1080p 240hz monitoru
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa za gaming rekao bi ne bas nekog smisla.

13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Po onome šta vidin po netu razlike ima u korist u 13600k al svi testovi su s 4090-tkom, nigdi nešto nižeg ranga
8 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
3dfx kaže...
EricCartman kaže...

Uskoro (sutra) stiže Meteor Lake, nadam se najboljem, u laptopima, i velikom comebacku Intela na mala vrata.

 comebacku? u kome smislu?

 Comebacku na scenu pariteta u proizvodnom procesu (nm). A posljedično i još boljim poslovnim rezultatima.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Jacked kaže...

Jel izima tko 14th gen intela iduci mjesec uz rtx 4090ku da istestiramo par ingame benchmarka za potvrdu gaming krune za ovu godinu?

cemu? i 13. generacija je brza od 7000 serije, kada se oba sistema nafrlje do ibera, tako da 14. moze biti samo jos bolja, sta ne?

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 22:10 (Mitohondri).
9 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma netko tko ide od nule ce kupiti 14th gen kada ce cijenovno biti marginalno skuplji. Za same performanse sumnjam u nesto vise osim out of the box vecih taktova, a maximalni moguci OC headroom ce ostati vjerojatno u 100MHz razlike, ali ocekujem bolji memory controler.

 

Inace mozes izvuci i iz 7800X3D dobro i nece ga ni jedan trenutni intel koliko god bio naklokan uhvatiti u gamingu ali ti treba 2 dana da ga nariktaš skupa sa ramom, vjerojatno 99% ljudi to nebude znalo niti ce imati toliko volje sve zive opcije istestirat. 

 

Za bencheve, MT i ST aplikacije X3D modeli nemaju kaj tražiti pored intela a ni pored vanilla modela jer tamo cache nista ne znači a sve je u IPC i frekvenciji. Njima je jedina dobra strana i gdje briljiraju gaming rezultati i potrošnja ali ne i zagrijavanje jer i sa 360mm AIO hodaju jako blizu tresholda od 89c di se sistem resetira.

 

Osobno sam uzeo 7800X3D jer je presudilo kaj me izašao poprilično jeftinije od 13700K opcije zbog 30e koje sam dobio za Starfield i 30e sve skupa cashback od MSI za ploču. Plus je bio i kaj je platforma aktualna 3 godine i mizerna potrošnja pa mi je bilo 750w i vise nego dovoljno dok ne izađu nova gen 5 napajanja sa ažuriranim nobim konektorima kroz pola godine.

 

Da više drukam za plave stoji ali je ovo trenutno i na papiru bilo najbolja opcija a i za čisti gaming setup jer osim benchanja (tu je slabiji) i igranja (tu je jaci) trenutno ne radim druge stvari sa kompom.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2023 23:13 (Jacked).
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Super samo nas ne zanima 7800X3D u Intel temi, fulao si brand za dopisivanje

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Sa tobom ionako nitko ne prica a stalno tražiš pažnju... pisem i o intelu i amd tako da pošto ne postoji tema za raspravu o oba tabora na jednom mijestu sasvim sam on point sa komentiranjem 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 2:26 (Jacked).
Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Volume kaže...
Koliko ima smisla uzimat 13600k pored osjetno jeftinijeg 12600k? Gejmalo bi se na rtx 4070 i 1080p 240hz monitoru

 Ima i te kako..Mislim da je 13400f u rangu 12600k-13600k/kf osjetno brži pogotovo ako ganjaš high fps

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 3:25 (renato1977).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice