AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.085.931
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Evo pošto je prema prvim rezultatima Amd novi vladar na tržištu procesora pa jedna prigodna da proslavimo:

 Daj nešto za pit svojim baniranim palim borcima, nek i oni osjete malo sreće u životu.

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

3000 kuna za 6/12 procesor je stvarno previše. 3600 here I come. 19% bolje za 50% više. S obzirom da imam 1600 AF 3600 će bit super upgrade. Možda piknut 3700x, al to ovisi o cijenama 5700xt, ako bude kakva prilika tj akcija. Onda sam miran godinama.

Moj PC  
11 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

3000 kuna za 6/12 procesor je stvarno previše. 3600 here I come. 19% bolje za 50% više. S obzirom da imam 1600 AF 3600 će bit super upgrade. Možda piknut 3700x, al to ovisi o cijenama 5700xt, ako bude kakva prilika tj akcija. Onda sam miran godinama.

 Uzmi si 3600 pa za 2-3 godine za siću uzmeš 5900x i riješio si problem, nitko te ne tjera da uzimaš odmah na launchu. Šta bi trebali reći za Nvidia kartice, cijene su im sve samo ne one koje su najavljene, dok AMD nije ništa najavljivao, ali se moglo pretpostavljali da će biti skuplje, i nisu me cijene iznenadile, i uzet ću si Zen 3 unatoč.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

E, iskreno, mislim da je razlika 3600 i 5800X nikakva osim 1080p. Da ti budem u potpunosti iskren, svi mi koji sad pikamo 5800X (makar meni su želja i mozak u sukobu oko isplativosti) to je drk*ca gdje ćemo dat više para, a osjetit ništa. 3600 mi daje bubam 82 fps u Witcheru, sa 3080 bih imao 108, a sa 5800X i 3080 118. Dragom Bogu svejedno, nije da bi sa 3600 imao 55, a sa 5800X 118, razlika je doslovce minimalna.

 

Ono što jest ipak shema je što je 8/16 CPU kakve imaju konzole, pa možda da gledaš 3700X CPU neki sa njuškala, mislim da će to biti best buy, iako je 3600 kralj isplativosti. Dug je životni vjek konzole, sve više igara će ići na podršku za sve više coreova, na konzolama ne igra toliko ulogu single core performance, jer ga nema, ali zato imaju 8/16 CPU kojeg se može i mora iskoristit.

 

Mislim da će i na 5nm i dalje u budućnost bit sve manji naglasakna CPU, više od 8/16 u igrama teško da će zaživjet tako skoro, a uvijek je bio i biti će naglasak na boljem GPU nego što ćeš ikad dobiti od puno skupljeg CPU.

 

Zato sam malo onako... ne mogu reć razočaran sa ovim releaseom, nisam očekivao ne znam kakvu prednost nad Intelom, jer realno nemre je ni bit, lupit ćeš o zid prije na GPU nego CPU, osim na 1080p. Više sa cijenom... ali AMD je očito dobio gaming king titulu i sad to žele naplatit.

 

Legitimno, doduše, i to ćemo neki platit, iako ako su iskreni sami prema sebi, otvoreno reć "kupujem drkicu jer mogu, ne jer mi treba".

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 13:14 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

Bnet: mNik987#2148
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jel se zna u čemu se to očekuje bolje korištenje 8/16 naspram 6/12 procesora. O tome se stalno priča, a nitko da kaže u čemu točno.
Mislim, u velikoj većini igara 6/12 tjera i najjače grafe bez problema, na većim rezolucijama još je manje bitan cpu, u čemu se onda stalno očekuje nešto 'bolje'?
Za grafe je to sasvim jasno, za cpu nekako i ne baš osim kod nekih zahtjevnijih cpu igara kakvih baš i nema puno, a i ne vidim gdje bi bila neka nužda da će 8/16 pokretat nešto što 6/12 neće, pogotovo tako skoro
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

3000 kuna za 6/12 procesor je stvarno previše. 3600 here I come. 19% bolje za 50% više. S obzirom da imam 1600 AF 3600 će bit super upgrade. Možda piknut 3700x, al to ovisi o cijenama 5700xt, ako bude kakva prilika tj akcija. Onda sam miran godinama.

 Takav je i meni plan u bobu . Kako inače jako rijetko nešto i igram za razliku od nekad, neću više lupati pare u komp i mijenjati iz zabave i dosade.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Jel se zna u čemu se to očekuje bolje korištenje 8/16 naspram 6/12 procesora. O tome se stalno priča, a nitko da kaže u čemu točno.
Mislim, u velikoj većini igara 6/12 tjera i najjače grafe bez problema, na većim rezolucijama još je manje bitan cpu, u čemu se onda stalno očekuje nešto 'bolje'?
Za grafe je to sasvim jasno, za cpu nekako i ne baš osim kod nekih zahtjevnijih cpu igara kakvih baš i nema puno, a i ne vidim gdje bi bila neka nužda da će 8/16 pokretat nešto što 6/12 neće, pogotovo tako skoro

 po mom skromnom mišljenu cpu zahtjevi će rasti, već i battlefild 6 najvljuje 128+ igrača na mapi, to je minimalno duplo od sadašnjih 64 koji zakucaju šestjezgremne procesore (virtualne jezgre tu "zamagljuju" opterečenje procesora)

u trenutnim starim konzolama od prvog dana je užasno loš cpu te su zadnjih 5-6 godina razvijaju se igre koje minimalno oterečuju CPU sa raznim fizikama. sada je u konzolama dobar CPU te je za očekivati da će ga i koristiti.

 

inače bio sam 99% siguran uzeti RTX 3070 i vjerojetno novi 8/16 ryzen, ali jako gubim volju. s druge starne jako mi raste volja uzeti PS5, kvragu čak i plaćati 450 kn godišnje pretplate. to će mi dati duševni mir na 5-6 godina, ovak stalno izlazi nešto novo, gadi mi staro

i drži me u napetosti da trošim na nešto što mi ne treba. barem se nadam :D

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 13:36 (forumaš).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
A dobro bf, to je jedna od rijetkih igara gdje cpu stvarno igra ulogu. No što s drugim igrama, pogotovo sp - recimo i ps4 ima 8core, jest da su slabe jezgre, no baš zato bi očekivao da igre koriste više jezgri kad ih se prebaci na pc. A primjerice horizon bez problema igram sa 4/4 procesorom, da ne kažem da vrlo rijetko vidim neku veću razliku na procesorima 6core ili 8core osim tu i tamo u nešto sitnoj razlici u nekim visokim fps-ima.
Recimo da sam dosad bez većih problema igrao sp igre na 4/4 procesoru na 1080p/60hz, da sad upgrejdam na neki 1440p/60-75hz, ne vidim baš neku budućnost u idućih par godina da to ne bi mogao tjerati neki 6/12 procesor. Ok za najjače grafe i to u scenariju zahtjevnih igara poput bf i to na monitorima koji podržavaju visoki fps. No nekako mislim da za casual gejmanje i dalje ne bi trebalo biti većih problema sa 6/12 procesorima, bar dok svi aktualni ionako ne postanu obsolete
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
A dobro bf, to je jedna od rijetkih igara gdje cpu stvarno igra ulogu. No što s drugim igrama, pogotovo sp - recimo i ps4 ima 8core, jest da su slabe jezgre, no baš zato bi očekivao da igre koriste više jezgri kad ih se prebaci na pc. A primjerice horizon bez problema igram sa 4/4 procesorom, da ne kažem da vrlo rijetko vidim neku veću razliku na procesorima 6core ili 8core osim tu i tamo u nešto sitnoj razlici u nekim visokim fps-ima.
Recimo da sam dosad bez većih problema igrao sp igre na 4/4 procesoru na 1080p/60hz, da sad upgrejdam na neki 1440p/60-75hz, ne vidim baš neku budućnost u idućih par godina da to ne bi mogao tjerati neki 6/12 procesor. Ok za najjače grafe i to u scenariju zahtjevnih igara poput bf i to na monitorima koji podržavaju visoki fps. No nekako mislim da za casual gejmanje i dalje ne bi trebalo biti većih problema sa 6/12 procesorima, bar dok svi aktualni ionako ne postanu obsolete

 i to će se mijenjati, DX 11 sigurno odlazi u povijest sada kada je microsoft ubacio DX 12 na svoju konzolu. DX 12 omogučava upotrebu jezgara koliko ih ima. ali vjerovatno pričamo o nekoliko godina za bitnije promjene.

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moar cores je priča starija od rajzena bar duplo, znaš li koliko se serija za to vrijeme promijenilo i ja i dalje bezbrižno gejmam na 4/4. Jasno da će ga prije ili kasnije udavit neka igra i natjerat mena upgrejd, no da će developeri sami sebi skakat u želudac ds im igre imaju problema na manje od 8/16 koji čine valjda manje od 5% gejming tržišta... jednostavno nema smisla

No i dalje ja ne vidim što bi recimo u horizonu, witcheru i hrpi drugih igara koje se bezbrižno vrte i na manje od 6/12 trebali dodat u igru da počnu gušit slabije procesore. Za grafu je jasno - dodaš teksture, rt i kojekakve kerefeke, digneš rezu na 4k i stenju i najjače grafe. Ali koji su elementi u igri tipa witcher od kojih će zastenjat 6/12 procesor (osim više od 64 igrača u bf)
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

sve 5, ovo su samo moja razmišljanja, mogu biti 100% pogrešna. svatko kupuje ono što smatra isplativim.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ma i ja se razmišljam, zato i pitam jer mi nije jasno što možeš dodat u igre koje inače i 4-core pokreće bez problema i uglavnom ovise o grafici. S tim da će dx12 zapravo olakšati posao procesorima, ne otežat

EDIT
fali nam tonči za ovakva pitanja :)))
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 14:20 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

 evo placem kak mi je tesko 

Bnet: mNik987#2148
12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

 A kaj je trebao čekat da kupi 5800X godinu dana za 5% bolje performanse(možda) i plati ga 4000kn lol.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 14:28 (mislioc).
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Novi xbox će koristiti dx 12 ultimate, no važnije od toga podržavat će ray tracing koji je će biti standard na konzolama, a opet raytracing možeš koristiti samo na dx 12 i sličnim low level API, tako da će next gen igre biti bazirane na tome, a sad koliko će bolje PC igre podržavati 6+ jezgre ćemo vidjeti, no svakako bi trebao veliki pomak naspram prijašnjih konzola jer je Microsoftu u focusu bilo napraviti što jednostavniju tranziciju s xboxa na PC zahvaljujući identičnom API-u.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 14:31 (Riot).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

 evo placem kak mi je tesko 

 hahah pa ono mislim i ja bi da sam donji 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

 A kaj je trebao čekat da kupi 5800X godinu dana za 5% bolje performanse(možda) i plati ga 4000kn lol.

 Koju god dana kupio ga ima mjesec 

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
toxic kaže...
dreadmoore kaže...
toxic kaže...

Eto jedna solidarna... Fanboy Intela i Nvidie ima boje AMD-a

 

 

 Izgleda da si se opet zeznuo glede odabira platforme, ti taman uzeo top intel a amd ga zabiberi. 

 evo placem kak mi je tesko 

 Umjesto promjene platforme, mogao si samo trunku kloknut taj 2600 sto si imao, kupit jeftine e-die rame i imao bi trunku manji fps nego 8700k na 5.2ghz

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...

 Pa tradicionalno s ryzenima AMD vrlo brzo snižava cijene novih generacija, sad će se s black friday i raznim praznicima do nove godine riješiti zaliha Zen 2 i onda će polako padati cijena Zen 3.

 Možeš slobodno zuaboraviti na crni petak ove godine, možda bude samo on line zbog corone

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Eto šuška se da Intel uskoro najavljuje Coffin Lake seriju procesora.S obzirom da na Zen 3 nema još dodatnih CPU jezgri(stiže na Zen 4), eto da korisno iskoristimo stari video.

 

 Coffin Lake technology: Intel inside.

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
Jel se zna u čemu se to očekuje bolje korištenje 8/16 naspram 6/12 procesora. O tome se stalno priča, a nitko da kaže u čemu točno.
Mislim, u velikoj većini igara 6/12 tjera i najjače grafe bez problema, na većim rezolucijama još je manje bitan cpu, u čemu se onda stalno očekuje nešto 'bolje'?
Za grafe je to sasvim jasno, za cpu nekako i ne baš osim kod nekih zahtjevnijih cpu igara kakvih baš i nema puno, a i ne vidim gdje bi bila neka nužda da će 8/16 pokretat nešto što 6/12 neće, pogotovo tako skoro

 Profesionalne aplikacije koje se više oslanjaju na sam CPU nego na grafiku...rekli su da će 4 jezgreni izumrijeti, pa eno ipak u kombinaciji sa grafikom iz srednjeg segmenta posve normalno vrte najnovije naslove na 1080p...

 

12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ali evo vidimo da je 90% rasprave bazirano na gamingu, nebi bilo loše da nam netko iz drugog kuta objasni kako on to vidi iz svoje perspektive.
Volio bih čut mišljenja brojnih content kreatora, streamera, video obrađivača...
 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...
Riot kaže...

 Pa tradicionalno s ryzenima AMD vrlo brzo snižava cijene novih generacija, sad će se s black friday i raznim praznicima do nove godine riješiti zaliha Zen 2 i onda će polako padati cijena Zen 3.

 Možeš slobodno zuaboraviti na crni petak ove godine, možda bude samo on line zbog corone

 Online će svakako biti, a za nas kupce iz Hrvatske je samo to dovoljno jer ionako na našem tržištu i nemaš nekih popusta pa naručuješ izvana.

12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Za Black Friday možete očekivat seriju 2000 i 3000 na opakom popustu što će mnogima biti super kupnja. Evo lupam možda ali R73700X oko 1600kn čisto par komada za reklamu dućanu.
I naravno ove ne tako popularne X i XT varijante R7 i R5. Za 3600 sumnjam jer se super prodaje. Kao i X470, B450 ploče na rasprodaji. To će se čistit zalihe ziher. Za Intel sumnjam ne mogu oni pregazit samo tako svoj ponos pa spusit kojih par sto kuna dolje. Sad kolko je njima isplativo spustit u to ne ulazim niti ne znam, ali logika nalaže kad te konkurencija gazi da malo mućneš glavom pa spustiš i prodaš jer što duže se safta na stanju još više nema smisla.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 15:17 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Za Black Friday možete očekivat seriju 2000 i 3000 na opakom popustu što će mnogima biti super kupnja. Evo lupam možda ali R73700X oko 1600kn čisto par komada za reklamu dućanu.
I naravno ove ne tako popularne X i XT varijante R7 i R5. Za 3600 sumnjam jer se super prodaje.

 U mindfactoryu se već sad za 2000 kn može nabaviti 3700x, do kraja godine će to ići sigurno dole do 1600 kn, a uz tu cijenu će 8 core vrlo brzo postati novi standard, taman s konzolama koje su bazirane na 8 jezgri.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.10.2020 14:53 (Riot).
11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Standard kod entuzijasta svakako, samo takvih je uvijek mali postotak
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...
Ali evo vidimo da je 90% rasprave bazirano na gamingu, nebi bilo loše da nam netko iz drugog kuta objasni kako on to vidi iz svoje perspektive.
Volio bih čut mišljenja brojnih content kreatora, streamera, video obrađivača...

CPU sa CUDA core u Adobe Premier Pro video exportu:

 

3700X sa 2080 Super - mi je brzi kombo, par minuta, nego sto je to bilo sa 9900k, to je sa verzijom Premiera Pro gdje nije onaj patch koji omogucuje jos iGPU da se ukljuci u cijelu pricu, gdje bi onda 9900k bio bolji, ne znam za koliko

 

ali, kako ne zivim od toga, nije mi bitno tih par minuta

 

RX 5700 XT nisam nikako mogao upogoniti, sa bilo kojim driverima da mi radi Open CL, hardversko enkodiranje u Premieru

 

zato koristim 2080s sa Ryzenom u stroju za premier pro, a igram se na RX 5700 XT sa Intelom 

www.youtube.com/TerabitTV
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice