Provlačenje UTPa

poruka: 28
|
čitano: 8.547
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
23 mjeseca
protjeran
offline
Provlačenje UTPa
Pozdrav, imam nekih 15-20m za provući UTP kabel pa me zanimaju neke stvari.
UTP kabel bi išao od rutera po zidu na plafon pa po njemu do mjesta gdje bi se po zidu spustio do PCa. Dakle, ne bi bilo utičnice već dugački kabel i tjt.
Koji CAT kabela da uzmem, je li mora bit shieldan ili može proći i neshieldan?
Je li netko radio sličnu stvar pa ima koji savjet? Navodno su kanalice loše pa me najviše zanima to, da li je netko probao neke kanalice pa da zna da su okej 😁
 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Provlačenje UTPa
silvio3105 kaže...
Pozdrav, imam nekih 15-20m za provući UTP kabel pa me zanimaju neke stvari.
UTP kabel bi išao od rutera po zidu na plafon pa po njemu do mjesta gdje bi se po zidu spustio do PCa. Dakle, ne bi bilo utičnice već dugački kabel i tjt.
Koji CAT kabela da uzmem, je li mora bit shieldan ili može proći i neshieldan?
Je li netko radio sličnu stvar pa ima koji savjet? Navodno su kanalice loše pa me najviše zanima to, da li je netko probao neke kanalice pa da zna da su okej 😁

 Do 100m uzmes obicni cat5e, samo nije neka razlika u cijeni ja bih isao na 6icu. Mozes i sedmicu sve je to li-la. Ne treba ti shield ni nikakve gluposti. Uzmi si plosnati.

15 godina
offline
Re: Provlačenje UTPa
silvio3105 kaže...
.. Navodno su kanalice loše pa me najviše zanima to, da li je netko probao neke kanalice pa da zna da su okej 😁

 -što kod kanalica može biti loše? .. bezvezarija-izmišljeno, nema veze ni sa čime, možda nepotrebne, možda ružne-velike.. ali često praktične i poželjnije od zakucavanja obujmicama ili selotejpom itd.

-kabel, bilo koji, za ovo što želiš (bez utičnice) možeš kupiti gotov kabel potrebne duljine i to je to.. vjerojatno jeftinije-kvalitetnije nego da krimpaš (ako nemaš alat...) dok cijena po klasi-kvaliteti kabla na ipak manjoj metraži nije toliko da bi bilo bitno za izbor-štednju.. pa možeš osim cat5e kao osnovni-minimum uzeti bilo koji 'jači' (skuplji) cat6.. no to će tad biti deblje-tvrđe i teže za postaviti na nekim mjestima (zato ti post prije sugerira plosnati-flat kabel..) i može bit problem kanalica-debljina kao i to da zbog tvrdoće kabla ispada iz kanalice-poklopca.. itd. itd.. no sve to je 'teorija' i ovisi kako posložiš-položiš, zid i putanja kojom želiš postaviti žicu, estetika itd.

 

npr ovisno o ponudi, često za cat6 imaš samo cobalt-plavi .. ima sad i ostalih boja-kablova, no ovisi o trgovini-asortimanu... a kabel-boja nije nešto što prosječna trgovina drži na lageru tj kabel je ipak samo kabel, .. možda bolje tražiti u elektromaterijalu za sve na jednom mjestu itd..

 

-nekad, gotov kabel je logično bio skuplji od 'rinfuze'.. no sad je često gotov kabel jeftiniji nego što možeš iz dijelova npr 20m kabel cca 50-60kn.. dok je metar kabla 3kn... i trebaš krimperice barem dva konektrora rj45 po 1-2kn,  + kvaliteta izrade. Kolut od 100m ili 305m.. prodaju li na manje-metre, neki ne itd.. tad je pitanje što se isplati (ne samo tebi, nego i meni koji mogu napraviti kabel dok spavam...) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 13:19 (ihush).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Nakrimpao sam se kabela dosta.
Pro našao sam rupu kroz koju mogu provući pa ga izvući bliže PCu.
Čuo sam da se te samoljepljive kanalice brzo odlijepe. Vjerojatno budem isprintao svoje držaće za kabel.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Provlačenje UTPa
silvio3105 kaže...
Nakrimpao sam se kabela dosta.
Pro našao sam rupu kroz koju mogu provući pa ga izvući bliže PCu.
Čuo sam da se te samoljepljive kanalice brzo odlijepe. Vjerojatno budem isprintao svoje držaće za kabel.

To je istina, ja ne koristim te sa samoljepljivom trakom na sebi, već one bez + ljepilo u tubi (bizon ili neko slično ide u pištolj kao i silikon), kad je postavim još prođem ljepilom sa jedne i druge strane i lijepo poravnam tako da izgleda tip-top i drže godinama bez problema.

Druga opcija je vida + tipla, to je isto ok, ako nemaš ništa protiv malo prašine i bušenja po zidu, meni se to neda pa uglavnom idem sa ljepilom. Osim ako nije negdje na plafonu pa onda radije vida + tipla da ne opali nekog po glavi. 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Ja nemam ništa protiv, al stanodavac bi mogao imati 😅
9 godina
online
Re: Provlačenje UTPa
silvio3105 kaže...
Čuo sam da se te samoljepljive kanalice brzo odlijepe.

 Ovisi. Evo zacudo, ja kad sam ih kupovao ima tome barem 4-5 godina, covjek u ducanu mi je pokazao 2 vrste i rekao "ove su ti bolje te se ne odljepljuju". Potpuno isti kod, ista cijena, samo je jedna imala s zadnje strane bijelu, druga crvenu traku. Ove s crvenom se navodno ne odljepljuju. Ne budi lud ja sam ga poslusao i evo stoje vec otkad sam ih stavio, unutra su 3 plosnata kabela cat6 ili 7 ne znam vise. Sveukupna duljina tih kanalica je nekih 7 metara. U medjuvremenu sam vadio/stavljao kablove iznutra i zatvarao tu kanalicu. Sve stima. Kad sam ljepio izgledalo je da nece drzat 2 dana, al ocito kad se 2m tog poljepe, a unutra nije neka prevelika sila koja pritiska put dolje, to stoji. Svakako, mozes stavit iza montazno ljepilo/silikon, ali cemu ako i ovako drzi. Kasnije kad to budes micao to stisne ko vrag :)

9 godina
neaktivan
offline
Provlačenje UTPa

Mozes kanalice pricvrstiti i sarafima.

 

 
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Evo jedan update - imam pet UTP kabela koji idu od ulaza u stan(gdje je modem) i pregradnog zida gdje su četiri UTP utičnice(jedan UTP ko zna gdje ide).
Je li ima neka metoda kako istestirati UTP, a da nije skupa? Kabeli nažalost nisu obilježeni.
Pošto je to bliže PCu, onda bi od tud izvukao UTP do PCa.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Provlačenje UTPa

-spojiš bilo što.. switch-računalo.. na utičnice i vidiš ledice-lampice, indikator na mrežnoj, zasvijetli ili ne.. kad zasvjetli našao si par, kao žarulja-žica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Bome, a ja zapeo za ispitivač
15 godina
offline
Provlačenje UTPa

- ispitivač ima smisla za recimo zidnu utičnicu (popravak pojedine loše žice..) no s rj45 i krimpanjem je to sporedno jer uvjek radiš sve a razlika je samo a-b standard-raspored koji vidiš na prvi pogled, narančasto-zeleno...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Provlačenje UTPa
silvio3105 kaže...
Nakrimpao sam se kabela dosta.
Pro našao sam rupu kroz koju mogu provući pa ga izvući bliže PCu.
Čuo sam da se te samoljepljive kanalice brzo odlijepe. Vjerojatno budem isprintao svoje držaće za kabel.

 imam zbilja dobro iskustvo s ljepljivima (na prastarom "sipkom" zidu, neočišćenom) drže k'o sotona, iako imaju i rupice za šarafe, ak si baš živa volja (ja nisam). jasno, uz uvjet da to nitko ne navlači/cima. zasad, nakon preko nekoliko mjeseci (od prošle godine), sve je košer i ne pokazuju znakove odljepljivanja ili "zamora". bolje nego obujmice (koje s ovakvih zidova ispadnu samo ak ih krivo pogledaš). probaj koji metar pa lako poslije dodaš, kad se uvjeriš u pouzdanost. ne zaboravi: "triput meri, jednom seci" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 2.7.2022 20:26 (Ajar).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Provlačenje UTPa
sandokan111 kaže...
silvio3105 kaže...
Čuo sam da se te samoljepljive kanalice brzo odlijepe.

 Ovisi. Evo zacudo, ja kad sam ih kupovao ima tome barem 4-5 godina, covjek u ducanu mi je pokazao 2 vrste i rekao "ove su ti bolje te se ne odljepljuju". Potpuno isti kod, ista cijena, samo je jedna imala s zadnje strane bijelu, druga crvenu traku. Ove s crvenom se navodno ne odljepljuju. Ne budi lud ja sam ga poslusao i evo stoje vec otkad sam ih stavio, unutra su 3 plosnata kabela cat6 ili 7 ne znam vise. Sveukupna duljina tih kanalica je nekih 7 metara. U medjuvremenu sam vadio/stavljao kablove iznutra i zatvarao tu kanalicu. Sve stima. Kad sam ljepio izgledalo je da nece drzat 2 dana, al ocito kad se 2m tog poljepe, a unutra nije neka prevelika sila koja pritiska put dolje, to stoji. Svakako, mozes stavit iza montazno ljepilo/silikon, ali cemu ako i ovako drzi. Kasnije kad to budes micao to stisne ko vrag :)

 Puno ovisi i o podlozi na koju se lijepe. Nekad ih ljudi lijepe na prašnjavi ili masni zid ili na zid koji ima 123 ruke boje i onda se boja "odlijepi", a ne vodilica.

9 godina
online
Re: Provlačenje UTPa
mzopg kaže...

Puno ovisi i o podlozi na koju se lijepe. Nekad ih ljudi lijepe na prašnjavi ili masni zid ili na zid koji ima 123 ruke boje i onda se boja "odlijepi", a ne vodilica.

 Pa nije ovaj moj zid bio nesto posebno cist ili ciscen. U biti ne sjecam se da sam cistio. Boja otkad smo uselili ista. Uglavnom, bio zid ko zid.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Ove godine je drugi put krečeno otkako je zgrade. Budem uzeo držaće za kabel umjesto kanalice. Ovako mi još treba Dremel za rezanje kanalice i sl.
Budem koristio traku za ogledala, navodno ona drži ko luda.
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Provlačenje UTPa
Ajar kaže...
ne zaboravi: "triput meri, jednom seci" 

 Triput sam rezal i još je prekratko...

 

silvio3105 kaže...
Ove godine je drugi put krečeno otkako je zgrade. Budem uzeo držaće za kabel umjesto kanalice. Ovako mi još treba Dremel za rezanje kanalice i sl.
Budem koristio traku za ogledala, navodno ona drži ko luda.

Kakav dremel, uzmeš najjeftiniji skalpel i režeš (ravnomjerno stisneš i cimaš, ide tek tak).

Držači kabela su jedino na svijetu kaj je ružnije od kanalica - očekuj da kad to postaviš opet ideš u kategoriju samac, jer kad bolja polovica vidi... 

 

Kruha i igala...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Nek so traži drugog, slobodno 😆
7 godina
online
Re: Provlačenje UTPa

To sad kažeš, a poslije buš cmizdril ko kišna godina 

 

Kruha i igala...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Provlačenje UTPa
fer-de-lance kaže...

Držači kabela su jedino na svijetu kaj je ružnije od kanalica

 Ovisi o uređenju (dizajnu) prostora, vidio sam super rješenja sa držačima kabela.

 

https://www.pinterest.com/a2cstudio/expose-electrical-wiring/

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Ma bude oko štoka išlo. Prozirni, a kabel sivi. Bijeli zid
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Provlačenje UTPa
mzopg kaže...

 Ovisi o uređenju (dizajnu) prostora, vidio sam super rješenja sa držačima kabela.

 

https://www.pinterest.com/a2cstudio/expose-electrical-wiring/

 Da, ali za takve koji vole industrial stil treba vratiti Goli otok 

(šalim se, ali definitivno previše kičasto)

 

Kruha i igala...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Provlačenje UTPa
fer-de-lance kaže...
mzopg kaže...

 Ovisi o uređenju (dizajnu) prostora, vidio sam super rješenja sa držačima kabela.

 

https://www.pinterest.com/a2cstudio/expose-electrical-wiring/

 Da, ali za takve koji vole industrial stil treba vratiti Goli otok 

(šalim se, ali definitivno previše kičasto)

 

Imamo nekoliko ureda uređenih u industrijal stilu, a imamo i u modernom u koje je upucano puno novaca. Tko god uđe u ove uređene u industrijskom stilu prvo 5 min. gleda okolo detalje, a zatim komentira da je prostor super uređen i to doslovno svatko komentira bez da ih se nešto pita. Očito se ljudima sviđa takav stil.

 

Naravno i taj industrijski dizajn ima puno varijacija od onog sirovog izvornog do modernog i kičastog sa onim "lijepim" motivacijskim porukama i ostalim new age s*anjima. 

7 godina
online
Re: Provlačenje UTPa

Svejedno, bljak...

A za motivacijske poruke i ostala new age sranja instant smrtna kazna, bez suda i bez porote, izrode treba istrijebiti.

 

Kruha i igala...
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Ima negdje slika gdje je neki lik stavio PC komponente na zid i kabele odradio kao PCB tracove
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Provlačenje UTPa

U uredima mi se najvise svida kad je sve ispod poda. Ostalo je bezveze. Pogotovo ovo sa cijevima. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Provlačenje UTPa
fer-de-lance kaže...

Svejedno, bljak...

A za motivacijske poruke i ostala new age sranja instant smrtna kazna, bez suda i bez porote, izrode treba istrijebiti.

 

 newage.. ali odlskul je kul, .. 'kuharice manje zbori...' .. i već ti tava leti prema glavi.

 

Kolacic kaže...

U uredima mi se najvise svida kad je sve ispod poda. Ostalo je bezveze. Pogotovo ovo sa cijevima. 

 -uredsko (pa i kućno) .. može sve na monitor, stražnja strana, svi imaju šarafe za stalak.. mini kutija, žice su minimalne, miš+tipkovnca bežično i to je to.. kao AiO mada je običan pc, samo posloženo i stvarno za rad jer desk (na samo na win) ostane za rad, ne ispod stola, ne na stolu.. a mjesto koje zauzima monitor je ionako zauzeto, kao i printer-kopirka i sl..

-kućna-gejmerska malo teže, zbog dimenzija-hlađenje-gpu.. ali i to se može, npr kao kućni centar, umjesto monitora neki tv na zidu i sve iza njega.. dovoljno mjesta za više računala i ne zauzima prostor čak ni stol, tj možeš sjediti u fotelji i gejmati, vr, bilo što..

 

-naravno, ako pitate jesam li sebi tako složio, .. odgovor je kao postolar i cipele :)) 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Provlačenje UTPa
Prvi dio odrađen. Sad ide narudžba TME za FUTP cat 5e kabel i konektori i provlačenje. Slikam kad bude gotovo.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice