Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.548
|
čitano: 2.675.769
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mislim da je waterfall puno korisniji za tu namjenu, neznam koji softver koristite al rew ima to odlicno rjeseno.
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Rt60 je oko 200ms i ispod, bogami si ga izolirao i apsorbirao, pravi studio:) 

Mozda malo previse na "mrtvu" stranu, ja sam na cca 250-300ms, i to je neka dolnja granica za hifi sobu, preporuka je drzati se 300-500ms. 

Cak i previse pada iznad 1khz, cudno malo, nisam jos vidio to u normalnoj sobi i nesto mi smrdi u ovom grafu, koji je to rt60 iz Rew-a (Topt, Edt, ...)? 

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Vaš audio kutak

Može jedno pitanje za sve Vas?

Svi Vi i Vaši prijatelji, poznanici, koji imaju opremu koja vrijedi po nekoliko desetke tisuća eura ili više, te k tomu, još vršite i korekcije glazbenih soba i svašta nešto, pitanje glasi?

 

Koji su Vam primarni izvori glazbe koju slušate na svojim sustavima?

 

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 tjedna
online
Re: Vaš audio kutak

1. CD

2. Stream

3. LP

4. Hi-res files

4 godine
offline
Vaš audio kutak

Kako kod koga.


Ona tri kolege kojima je izvor strogo analogni (Gramofon i trakaš u jednoga) imaju relativno malo aku tretmana.
Sustavi su ima odlično izbalansirani, nisu u stotinama tisuća €, ali nisu ni jeftini.

 

Onaj kolega (i drugih par) s sustavima u stotinama tisuća € imaju uglavnom samo digitaliju za izvore (CD, Flac i stream).
Imaju (većina) neki aku tretman....

 

Ja imam flac, Gramofon i Stream (ovo zadnje uglavnom za info novih albuma).

Za sada sam zadržao samo 2 absorbera, a kada stavim nisku, dugu policu (i vjerojatno Tv na zid) ubaciti ću nešto od aku tretmana još....

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put jučer u 15:11 (analogni).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tursound kaže...

Može jedno pitanje za sve Vas?

Svi Vi i Vaši prijatelji, poznanici, koji imaju opremu koja vrijedi po nekoliko desetke tisuća eura ili više, te k tomu, još vršite i korekcije glazbenih soba i svašta nešto, pitanje glasi?

 

Koji su Vam primarni izvori glazbe koju slušate na svojim sustavima?

 

Hvala

 

 

Kada sam solo itd onda cd, kada je dernek onda cajke i thompson preko bluetootha 192kbps 

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tursound kaže...

Koji su Vam primarni izvori glazbe koju slušate na svojim sustavima?

 

Kod mene primarno Tidal, a zatim mjuza RIP-ana sa CD te ona skinuta s neta (FLAC/DSD) stavljena na NAS i od tamo se stream-a.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
4 godine
offline
Vaš audio kutak

XSSH Cerabase Compact podloške - Osvrt prvi


Danas mi je stiglo 8 komada ovih podloški.
Radi se o vjernoj replici Finite Elemente Cerabase. Firma koja je pri vrhu proizvodnje Rackova, polica, baza, podloški i sl.

EDIT:

Znači, original je 2x675= 1.350 € za 8 komada (ima ih i kod nas).

https://mediaaudio.hr/wp-content/uploads/2022/10/Finite-Elemente-MPC-Euro-2023-03-01.pdf


Kod Kineza ima par ponuda gdje isto nije jeftino (samo 30% manje, znači 8 kom. 800€). Ima mislim jedna gdje je to manje.
I ja sam pronašao takvu ponudu na popustu (još jeftiniju od ovih)
A one gdje je umjesto inoxa 304 aluminij ili neka čudna legura ne treba niti gledati).

 

https://www.finite-elemente.eu/en/cera-interfaces/cerabase-classic/?fbclid=IwY2xjawFfz7dleHRuA2FlbQIxMAABHYCoGGKvHLBjIFR5VhBF1YLXYL34TkjbeS4a0vqB32zK1gvujg_To50KzQ_aem_3B8tkE-7OXbMX5FKRl3D9Q

 

Dakle, vrlo uvjerljiva izrada, teško (350 gr.), precizno urađeno, sve se fino umeće i šarafi.
Dobiješ i čelične i keramičke kuglice.
Keramičke su bolje (po ranijim iskustvima).
Dobiju se i 3 vrste podloge za uži dio (rebrasta guma, pluto i filc) i navojni dio M8 (za zvučnike).
Sve je to u lijepoj kutiji.


Rasklopio sam podloške i ubacio u svaku 3 keramičke kuglice. Prvi od gornjih nastavaka nasjeda klizno/hermetički po osovini koja okolo ima uski gumeni obruč. Dio iznad njega se šarafi i na taj način se nivelira visina (za 4 točke i npr. nagib zvučnika i sl.).


Prvo sam ih stavio ispod DAC-a.
U tri točke.
Promjena u zvuku nije bila velika.
Možda malo otvoreniji zvuk i tečniji srednji spektar.


Ipak su to nožice koje izdrže 500 kg (ako su 4 ispod) i za tako laganu komponentu bi bile prikladnije one manje (Cerabal i Slimline).

 

Nakon nekog vremena ( i dva AB testiranja) dodao sam još i podloške ispod preampa (isto u 3 točke).

 

E, tu je bilo više promjena !


Prvo, kad se prisloni uho sasvim uz preamp ne čuje se više skoro ništa zuj(brum) koji se prije malo čuo (izlazni transformatori), naravno, samo kada glazba nije svirala i uz prislonjeno uho.
Tu je još došlo do malkice bolje definicije basa (kraći) i još prezentnijeg srednjetonskog područja.


Obje promjene na bolje su male i čujne uglavnom u 1 na 1 usporedbi.


Ispod mini PC-a Terra (2 točke, dvije preostale) nisam baš čuo neku promjenu.
Prelagana je to spravica za takve podloške.

 

Ispod izlaznog pojačala nisam ni isprobavao jer ono ima već tvornički (sa šasijom) slično rješenje.


Dočim, nožice sam prvenstveno kupio za zvučnike.
Isprobati ću ih nakon što ih i kod kolege prvo isprobam ispod komponenti (da ne šarafim dva put).

 

LP svima !

Poruka je uređivana zadnji put danas u 7:30 (analogni).
 
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ja sam to stavio na PC..k/d ratio mi je skocio sa 1.23 na 1.25,malo mi brze ucitaje BUG stranicu i mozda malo mrvicu je slika otvorenija,svjetlije nijanse RGB spektra,sutra cu vidjet kako ce se ponasat veš mašina,ipak tamo vibracije su izraženije od ..
AUDIOFIL
Moj PC  
4 0 hvala 1
4 godine
offline
Vaš audio kutak

To ti je isto kao da se sprdaš sa Isoacoustic GAIA podloškama koje neki tvoji kolege ovdje posjeduju i pisali su o njima vrlo pohvalno.

 

Tipično arogantno od tebe.

 

Pljuješ po nečemu što nisi niti vidio, a još manje isprobao u svojem sustavu.

 

Finite Elemente nije firma od jučer.

A niti su ove podloške (za zvučnike) od jučer.

Na komponentama su samo usput isprobane kao uvod.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put danas u 7:52 (analogni).
 
0 0 hvala 0
3 tjedna
offline
Vaš audio kutak

@analogni

 

A zašto to nisi dao napraviti nekom tokaru? To je bar za jednostavno napraviti. I ne bi te koštalo 800 eura, a kamoli 1600 po originalu, a dobio bi isto.

Ja imam tokarski stroj i ako ikad poželim kojekakve absorbire za vibracije i ostalo, napravit ću si ih sam.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Gore u Objavi sam ispravio iznos originala jer se radi o Cerbase Compact (a ne o večoj Cerabase Clasic).
Tako da original (2 kutije 8 kom.) Compact košta 2x675 = 1.350 €(a ne 1.600 €).

 

Pa, za rad na CNC stroju treba to prvo isprojektirati, babaviti inox 304, pa kuglice (čelične i keramičke, pa vijke, podloške...).
Dosta posla za 8 komada i ne bi koštalo bitno manje od 200 € (ja sam samo malo više platio 8 komada).

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put danas u 7:30 (analogni).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
mene samo zanima zasto si ove podloske stavi na opremu kojoj inace ne smetaju vibracije, a na recimo gramofon koji ocito vibracije prenosi na izlaz nisi.

gleda sam sinoc na yt video i bas me podsjetilo na tebe, tipa koji je u pc kuciste 3d printa ogromne komade da bi usmjeri airflow, i tip je napravi test i stvarno pomaze i do deset stupnjeva na cpu a na gpu mu je cak losije par stupnjeva, problem je sta su mu u startu ventilatori naopako poslozeni tipa na gornjoj strani kucista mu je intake i slicne stvari, a gpu mu ima losije temp jer je uspi obrnit i tu intake pa ni ne ulazi zrak bez obzira na usmjeravanje na onaj vanjski dio sta moderni gpu imaju, samo tip ima yt kanal i love na bacanje i to slozi da izgleda skupo i dobro, pa po komentarima svi misle da je otkria ameriku bez obzira sta se airflow usmjerava u server grade opremi i slicno godinama da ne spominjem elektroniku opcenito.

dobro je dok ovde ima ljudi koji kuze da je to sta radis bacanje para na nepostojeci problem.
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Na gramofonu imam dodatnu (rigidnu) bazu (dupli su šiljci ispod obje).
Mogu isprobati i na gramofonu (prije nego idu za stalno ispod zvučnika).

Vibracije u HiFi su nepoželjne.
Bilo gdje.

IsoAcoustics i Finite Elemente su razvili par varijanti tih podložaka, koje imaju jako pozitivan odziv od korisnika istih.

https://www.intek-croatia.hr/brand/isoacoustics

https://mediaaudio.hr/wp-content/uploads/2022/10/Finite-Elemente-MPC-Euro-2023-03-01.pdf

(vidi pri kraju stranice).

Tako da sumnjam da je to neko veliko bacanje para.....

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ispod zvucnika je pozeljno ipak je zvucnik pokretni element..gramofon isto..sto ce napravit DACu..preampu i ampu nemam blage veze zasto bi otvorija zvucnu sliku i srednjotnski spektar..i na koji nacin podlosci utjecu na brum iz trafa!?
Spominjes podloske od 1600-1800€ a ti si svoje neke Kineske platio manje od 200€..jer su ove skuplje”orginal” prevara ili su i te tvoje mozda prevara…mislim da bih sve trebali na Kineske verzije prebacit,ocito placamo maglu kod renomiranih brandova!
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Ipak koštaju više od 200 € i vjerojatno nisu prevara.

A to će danas (valjda) potvrditi i proba na zvučnicima (što im je osnovna namjena).

 

Kinezi danas imaju jedne od najboljih (i najskupljih) CNC strojeva i zasigurno imaju resursa (više nego itko) da naprave vjernu repliku tog proizvoda.
Tim više što patenti za neke proizvode traje 20 godina i nakon toga; kud koji mili moji.
Doduše, još nemaju razvijen Marketing kao Zapad, jer to najviše podiže cijenu.

 

Neke  od tih podloški nisu niti kod njih više jeftine.

 

Cijevna pojačala imaju više trafoa (ako nisu OTL) i oni vibriraju.
I cijevi isto vibriraju.
Zaključak izvedi sam....

 

Ispod komponenti idu drugačije, manje Ceraball i Cera Slimline) i ove su tu stavljene samo iz znatiželje.

 

Ja većinom pričam samo iz vlastitog iskustva i prakse....

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
cemu spominjanje cijene originala, post je slozen da ispada da ste platili preko 1.5k eura a zapravo se radi o nekoj alternativi. upitno je radi li original sta se reklamira pogotovo jeftina kopija.

to je ko da neko tu pise o npr nekom ampu koji ima po koji par nekih dobrih tranzistora a doma ima diy skalameriju s kineskim zamjenskima kojima nije uopce isti die tj manji je i napravljeni su na skroz drukcijem procesu, pa nisu sigurno isti, ni ne odgovaraju za takav amp.
Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Da, replika radi ono što se od nje očekivalo !

Sada su podloške ispod zvučnika i poboljšanje je evidentno !

Rekoh već, Kinezi maju najbolje (i najskuplje, uz Nijemce) CNC mašine.
Nema toga kaj oni ne mogu napraviti, tak da....

 

Ne radi se tu o nekom složenom elektronskom sklopu.
Kvalitetan inox 304, čelične i keramićke kuglice, podloške (guma, pluto, filc) i dobar CNC meštar...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Sveti moj Ante...

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Putine baci tu atomsku bombu…😂
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

XSSH Cerabase Compact ispod zvučnika -Osvrt drugi !

 

Unatoč hejterima i mudrijašima teoretičarima ipak sam odlučio objaviti nastavak prve Objave gdje se vidi prava svrha navedenih podloški.

 

Danas , poslije 10h se skupila (uglavnom neplanirano) ekipa nas troje, pa kasnije i još jedan kolega i probe su mogle početi.
Kratkom probom podloški na komponentama smo zaključili da ispod laganog DAC-a to i nema neki baš čujan pomak.
Nešto je bolje ispod malo težeg cijevnog preampa gdje se skoro sasvim anulira zujanje trafoa (bez glazbe i uho na preampu).


Ali, ove podloške su prvenstveno namijenjene ispod zvučnika.
Zato smo odšarafili originalne tvorničke šiljke (isto M8 vijak kao i kod podloški).
Stavili smo zvučnike na fotelju i našarafili podloške, što je išlo brzo i bez problema.


Zaboravili smo na donjim gumenim podloškama maknuti papir koji je na samoljepljivoj strani donje rebraste gume.


Zvuk je bio bogatiji u srednjem spektru, bas je bio dublji, ali se malkice izgubila prezentnost visokih i malo samo, kontrola basa.


Maknuli smo taj plastični papir sa samoljepive gume i zalijepili istu drito na donji (utorni) dio podloške.


Eee.... to te ja pitam !


Micanjem tog tankog komadića papira bas je dobio na kontroli, visoki su postali jasniji, a srednji spektar je skoro zadržao istu punoću i fluidnost.
Ja s time bio više nego zadovoljan.


Ali moj lucidni kolega je predložio da ispod tih gumenih podloga zalijepimo i plutene (koji su također došle u paketu).
Ovaj puta nismo zaboravili sa pluta skinuti zaštitni papir sa samoljepivog dijela.


I...to je to..... !


Još otvoreniji zvuk, sa još boljom kontrolom basa i (meni) malo ljepšim srednjetonskim spektrom.
Detalja sasvim dovoljno, fokus vrlo dobar, kao i pozornica.
Ne treba više (za te peneze) !


Eventualno kasnije maknuti gumu ispod i ostaviti samo pluto...

 

Naravno, našlo se nešto i za narezati, a pijača je već bila na stolu.


Zaključno, podloške su prvenstveno namijenjene za zvučnike !
Eventualno, za neke jako teške komponente.
Ali za komponente postoje Cerabal i Cera Slimline, koje su i jeftinije.


Lp svima. !

 
3 2 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Sveti moj Ante...

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pa da za zvucnike su i namijenjeni a ne za brum u trafu..koji je nestao..e sad kako je nestao..mislim vibracija je malo anulirana ali brum je i dalje tu.
Za bas ssm znao da ce se osjetit poboljsanje ali kako su visoki prodisali..
Ja promjenim amp i ne dobijem ni upola promijena(uvjek nabolje..ne da Bog nagore) kao sto ti dobijes promjena sa podloscima..kako to,kako to
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put danas u 15:55 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vaš audio kutak

Ja se pitam koliko zapravo loš sustav ima  @analogni  
Prvo si imao loše osigurače u komponentama, pa onda one kratkospojnike koji su kvarili zvuk, o kabelima da ne pričam, pa letva loša,  pa ti zuju traffo ( što mi je čudno, ako je struja dobra ne bi trebao zujati baš) , pa sad ove podloške koje čuda čine.

Kad se to sve makne  ispada da ti je sustav bio katastrofa koliki ovo sve napredak nosi.  Nije niti čudo što ne čuješ izobličenja koja gramofon unosi kad si imao tako slabo retolutan sistem, zapravo dovodim u pitanje sve ove dosadašnje recenzije jesi li išta čuo kad ti je prije sveg tog sustav bio nerezolutan , nedefiniran bas, visoki kreštavi i zrnati, srednji mutni, bez detalja (samo idem obrnutim redosljedom od poboljšanja) ...

Moram te malo zezati da nije dosadno na forumu, nemoj se ljutitit :) 

 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
Pa da za zvucnike su i namijenjeni a ne za brum u trafu..koji je nestao..e sad kako je nestao..mislim vibracija je malo anulirana ali brum je i dalje tu.
Za bas ssm znao da ce se osjetit poboljsanje ali kako su visoki prodisali..
Ja promjenim amp i ne dobijem ni upola promijena(uvjek nabolje..ne da Bog nagore) kao sto ti dobijes promjena sa podloscima..kako to,kako to

Pa, taj brum (zapravo vrlo tiho zujanje) trafoa (koji se čulo samo prislonjenim uhom i bez glazbe) nije električni.
To je zujanje od vibracija trafoa koje on stvara (pogotovu klasični EI).
Električni BRUM bi se čuo u zvučnicima....

 

Nisu visoki "prodisali", nego se micanjem onog zaštitnog papira na gumi i dodatkom pluto podloge poboljšala malo krutost.
Isto skrati bas, malo transparira srednje, pa se onda dojam visokih malo uzdigne poradi toga.

 

Da se razumijemo ; nikakve podloške na svijetu (a niti kabeli) ne poboljšavaju zvuk !

Zadatak im je samo da isti što manje unerede !

Ništa više ili manje od toga.

 

Pa niti ova promjena s podloškama nije nebo/zemlja !
Male su to promjene.
Daleko iza promjene zvučnika, amplifikacije, izvora, pa i podosta kabela.

 

Uh, imao sam ja s podloškama i sa kabelima i sa komponentama i zvučnicima na probi i promjena na lošije ili razočaravajuće.

Samo sam rijetko to spominjao (kao npr SF Toy Tower, Yamaha AS 1000 i 2000, neka Cambridge Audio pojačala, neki DAC-evi i sl...)

13 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Te vibracije od trafa ne bih trebale utjecat na zvuk..samo na umjerenom i necujnom prijenosu na policu na kojoj stoji uređaj,ne vidim razloga zasto bih preamp bolje svirao kad ta vibracija koju on u trafu proizvodi i dalje postoji,nigdje nije nestala a i onda dolazimo do pitanja zasto prigusenje vibracije na policu dovodi do otvorenije zvucne slike!
Mislim zdravorazumskih mogu postavit miljun pitanja na kojih nema pravog odgovora!
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Vaš audio kutak

Pa, te Cerabase podloške me ionako nisu previše zanimale ispod prempa, jer za to nisu niti namjenjene.

Bitan je jedino pomak ispod zvučnika.

Inače, glede opisa i pridjeva, ja sam mala beba prema ovom recenzentu (a taj je još među umjerenijima)

https://www.dagogo.com/finite-elemente-cerabase-classic-reference-audio-footer-review/

 
0 0 hvala 0
4 tjedna
online
Re: Vaš audio kutak
analogni kaže...

XSSH Cerabase Compact ispod zvučnika -Osvrt drugi !

 

 

 Hmmm, pa montirao si ih naopako.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice