Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 749.095
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
tomislavivic kaže...

moze biti ali koji je razlog onda sto mi nekad ne bas zasteka ali prodje neka crta po dnu ekrana koja se primjeti..??

Uključi vsync.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
13 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
KrpaZG kaže...
itomic009 kaže...
KrpaZG kaže...

oce moj x3 455 na 3.8 ghz bit ikakav bottleneck za cf 6770? ili eventualno 7850?

 Hoće itekako. Nije da će ti igre trzat ( mada bi neke i mogle ) nego jednostavno nećeš iskorištavat potencijal takvog grafičkog sustava.

Dakle, ni na 3,8ghz je preslab za cf ili jednu 7850? kaj onda phenom x4 965be je jedino rjesenje? jer sam njega i mislio uzet + GA-990XA-UD3

  Pa Phenom X4 na 4.0Ghz ( a tu idu svi BE Phenomi ) je najbolji CPU price/performance za gaming danas. Na 1080p rezi detalji max, ćeš se igrat bez problema. Bolji gameplay ti donosi tek 600 kn skuplji i5 2400, ali samo u teoriji jel u praksi se to ne osjeti uopće.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...
KrpaZG kaže...
itomic009 kaže...
KrpaZG kaže...

oce moj x3 455 na 3.8 ghz bit ikakav bottleneck za cf 6770? ili eventualno 7850?

 Hoće itekako. Nije da će ti igre trzat ( mada bi neke i mogle ) nego jednostavno nećeš iskorištavat potencijal takvog grafičkog sustava.

Dakle, ni na 3,8ghz je preslab za cf ili jednu 7850? kaj onda phenom x4 965be je jedino rjesenje? jer sam njega i mislio uzet + GA-990XA-UD3

  Pa Phenom X4 na 4.0Ghz ( a tu idu svi BE Phenomi ) je najbolji CPU price/performance za gaming danas. Na 1080p rezi detalji max, ćeš se igrat bez problema. Bolji gameplay ti donosi tek 600 kn skuplji i5 2400, ali samo u teoriji jel u praksi se to ne osjeti uopće.

 

e vidis ja se igram na 1280x1024 :) (zasad)...jer nemam full hd monitor !

Krpa
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
KrpaZG kaže...

oce moj x3 455 na 3.8 ghz bit ikakav bottleneck za cf 6770? ili eventualno 7850?

Ma kakav botleneck, daleko od toga. Ne slušaj ove što ti govore da je x3 bottleneck za takve grafe.

Taman je. Za jače bi vjerojatno i bio bottleneck.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

  Onda ostani na HD 6770 i skupljaj novce. Za te rezolucije je dosta HD 6770 i tvoj  CPU.

12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...

  Onda ostani na HD 6770 i skupljaj novce. Za te rezolucije je dosta HD 6770 i tvoj  CPU.

 

Ne da je dosta nego je odlicno za te reze! ali uskoro ce bit neki upgrade monitor+grafa+maticna...u ovoj kombinaciji cpu+mbo se x3 neda u x4...nikako nece :) mozda sa drugom maticnom i uspije...(a i mozda je 4 jezgra jedostavno losa), a zasto idem na novu maticnu? M3A770DE ima stariji chipset, nema ni usb 3.0 niti sata3....tako da cu vidit jos kak cu :)

Krpa
13 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Pozdrav.

 

Mucio sam probleme sa svojom grafickom vec ima mjesec dana, graficka je prosjecna 9800GT 512mb, mogu na nju sve najnovije igre. Drug mi ima slabiju graficku i goni BF3 sve na high (naravno sa malim fps-om, ali to cisto radi testiranja graficke). Dakle trazim vec nekoliko dana soluciju za moj problem i izgleda da sam ju je nasao.

 

Probao sam GTA IV4 i on mi goni samo 13% GPU usage, sto znaci da moram obavezno novi processor ? Radi se o processoru P4 hyperthreading 3.40ghz.

Darko
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

  Dobar zaključak {#}.

12 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Po ovome što je ovdje izneseno moj proc je usko grlo za moju grafu.Naime u Homefrontu i Rage-u mi msi afterburner prijavljuje 60 do 70 % iskoristivosti grafe.Pa sada pitam autora ove teme koji bi ja procesor trebao imati da iskoristim radeon 6870?Mislim da je sve to više manje marketinški razvikano da ljudi puše fore i stalno mjenjaju HW.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Tanto123 kaže...

Po ovome što je ovdje izneseno moj proc je usko grlo za moju grafu.Naime u Homefrontu i Rage-u mi msi afterburner prijavljuje 60 do 70 % iskoristivosti grafe.Pa sada pitam autora ove teme koji bi ja procesor trebao imati da iskoristim radeon 6870?Mislim da je sve to više manje marketinški razvikano da ljudi puše fore i stalno mjenjaju HW.

Apsolutno nemoguce sa i5 2500. taj procesor je mrcina...

Krpa
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Tanto123 kaže...

Po ovome što je ovdje izneseno moj proc je usko grlo za moju grafu.Naime u Homefrontu i Rage-u mi msi afterburner prijavljuje 60 do 70 % iskoristivosti grafe.Pa sada pitam autora ove teme koji bi ja procesor trebao imati da iskoristim radeon 6870?Mislim da je sve to više manje marketinški razvikano da ljudi puše fore i stalno mjenjaju HW.

Moguće da su igre loše optimizirane (manje vjerojatno) ili da ti nešto drugo stvara problem (više vjerojatno).

probaj reinstalirati Windowse, staviti sve najnovije drivere itd pa onda provjeri.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam i ja dilemu, naprosto mi neke stvari nisu jasne.. 

 

Inače mi procesor stoji OCan na dosad rekordnih kod mene 3.4GHz, ali npr.  u Battlefield 3 mi GPU usage skače ko klokan i to uvijek na određenim mjestima na mapi (već znam napamet gdje da očekujem koliko FPSa i GPU usagea. Ne bottlenecka toliko procesor koliko svi misle, kako smanjujem rezoluciju fps raste malo po malo, tek na negdje 1280x800 stane i ne mrda dalje.

 

E sad, danas sam nakon jednog hard locka (ne znam čime izazvanog, nije ni bitno) vratio BIOS na početne postavke. Znači CPU mi sada stoji na početnih 2.67 GHz, grafa OCana koliko je bila i prije. Upalim BF3 - ništa u FPS i usage se nije promijenilo :O (još uvijek skače na nekim mjestima i fps je dosljedno isti). Upalim BC2, isto ko prije, fps isti, GPU usage isti (99% većinom, tu i tam padne na 80%, al na sekund doslovce). Upalim GTA4, fps loš ko inače, bez promjena. 

 

Probao sam razne drivere, svi rade svoj posao kako treba, ništa se ne pregrijava, temperature su normalne. Napajanje jeste na knap i staro je, al da je do njega komp bi mi se gasio, ne bi lošije vrtio igre, ne?

 

pitanje je: DAFUQ IS GOING ON?!

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Buljo781, pa procesor ti ni ne bi trebao bottleneckati grafičku koju imaš, pogotovo ne clockan na 3 ili više GHz.

GPU usage bi ti trebao biti 100% ili blizu 100% večinu vremena u igri tipa BF3.

Koje Windowse imaš, koliko stare, kako ih održavaš? Jesu li ti temperature uredne? Na matičnoj zadnji bios? Svi driveri najnoviji?

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Znam da ne bi trebao, to me i zamara jako. Windows 7 x64, redovito održavam i ne instaliram sranja na njega. Imam posljednji stabilni BIOS na matičnoj, kod novijih ne radi overclock i nestabilni su. Temperature su cakum-pakum, grafa oko 67° i to visoko clockana, procesor max 60° na 3.4 pošto sam ga još i undervoltao. Drivere sam probao od najnovijih beta do trenutnih, 285.62 ili tak' nešt.

 

Nikakve performanse ne dobijem izgleda s overclockom, čak i zahtjevnije igre tipa BC2 nisu ni malo dobile na fpsu, zato se i pitam koji vrag ne valja. GPU usage u BF3 mi je kriminalan definitivno. Mislim da čak ljudi sa daleko slabijim procesorima imaju stabilniji usage i framerate, i to sa boljim grafama. Mislim, u BC2 mi je veći usage nego u BF3! a svi znamo koliko to dere CPU.

16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Toliko o teoriji sa postotkom korištenja grafičke kartice.

Da pokreneš Quake 2, GPU bi ti, brijem, bio na 40%, a jedna jezgra procesora zakucana na 100.
A bottlenecka... :) :) :)

Puno je tu faktora, rekoh - no zapeli ste kao sivonje na odnos CPU usage/GPU usage :) :) :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
2 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Evo da pitam i ja...

1) Da li je moj CPU "vrat boce" za NVIDIA GeForce GTX 550 Ti?

2) Zasto nije?

3) Da li je to zato sto je u ovih 35 mjeseci (koliko ga imam) naucio kako da uspjesno hendla mainstream grafe ili je jednostavno rodjen spreman?

4) Koja mi NVIDIA treba da ga bacim na koljena i natjeram da zaplace?

5) Koliko je cest slucaj da AMD grafa bolje roka igre od NVIDIA grafe zbog "posebne" optimizacije?
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Znam da ne bi trebao, to me i zamara jako. Windows 7 x64, redovito održavam i ne instaliram sranja na njega. Imam posljednji stabilni BIOS na matičnoj, kod novijih ne radi overclock i nestabilni su. Temperature su cakum-pakum, grafa oko 67° i to visoko clockana, procesor max 60° na 3.4 pošto sam ga još i undervoltao. Drivere sam probao od najnovijih beta do trenutnih, 285.62 ili tak' nešt.

 

A da jednostavno malo smanjiš clock grafičke, moguće da si pretjerao s OC-anjem? 

Zadnje dostupne drivere za čipset koristiš?

Koliko ti zauzeće ide u nekom programu tipa 3DMark Vantage?

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
The Man kaže...
Evo da pitam i ja...

1) Da li je moj CPU "vrat boce" za NVIDIA GeForce GTX 550 Ti?

2) Zasto nije?

3) Da li je to zato sto je u ovih 35 mjeseci (koliko ga imam) naucio kako da uspjesno hendla mainstream grafe ili je jednostavno rodjen spreman?

4) Koja mi NVIDIA treba da ga bacim na koljena i natjeram da zaplace?

5) Koliko je cest slucaj da AMD grafa bolje roka igre od NVIDIA grafe zbog "posebne" optimizacije?

1. Ni blizu. Ne bi bilo bottlenecka ni s puno jačim grafičkim karticama.

2. Ima 4 jezgre, svaka na 3+ GHz, relativno dobru arhitekturu - ukratko ima dovoljno snage.

3. Rođen spraman, procesor ne možeš naučiti xD.

4. GTX 590/670/680 minimalno, da bi bio siguran u bottleneck od strane procesora GTX 690.

5. Puno rjeđe nego što Nvidia implementira posebne optimizacije. To da nVidia mulja u benchmarcima i pojedinim igrama pokazalo se još u doba FX grafi.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Neovisno o clocku grafičke dobijem isti usage, ali bolje performanse. Na stock se igre sporije vrte, a usage ili nije drugačiji nego OC ili je malo bolji (ipak je niži GPU prag), ali stvarno malo. U MSI Kombusteru na 99%. Zalijepio sam u BF3 temi Usage graf, iskopat ću ga pa ću stavit, pa ako je moguće da netko usporedi, jer mi nema smisla da toliko varira na quadu s preko 3ghz, i to još s mojom grafom. Do čega bi moglo bit? Windowsi, napajanje, matična?

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Neovisno o clocku grafičke dobijem isti usage, ali bolje performanse. Na stock se igre sporije vrte, a usage ili nije drugačiji nego OC ili je malo bolji (ipak je niži GPU prag), ali stvarno malo. U MSI Kombusteru na 99%. Zalijepio sam u BF3 temi Usage graf, iskopat ću ga pa ću stavit, pa ako je moguće da netko usporedi, jer mi nema smisla da toliko varira na quadu s preko 3ghz, i to još s mojom grafom. Do čega bi moglo bit? Windowsi, napajanje, matična?

Pa usage od 99% ti je 99% za igru i 1% za prikaz MSI postotka zauzeća grafe. To je 100%.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ma znam to, 99% je maksimum, pitao si za neke programe tipa 3DMark, kolka mi je u njima potrošnja - problem je što ja to rijetko viđam bez obzira na CPU clock. Evo GPU usage na caspianu, prvi je sada na 2.67GHz, drugi je na ja mislim 3.2GHz ili 3.3GHz. Caspian Border, 32 igrača, iste postavke (tex medium, sve ostalo ultra, bez aa, fov 80, rezolucija 1680x1050). Trebalo bi na tim postavkama bit 99% zakucano, ljudi su mi u temi rekli da i sa CPU na 100% imaju GPU usage 99% stalno, meni je jedna jezgra  CPUa na 90-ak posto, ostale su 60-80% (75-85% totalno) i nemam miran GPU usage ni pod koju ruku. 

2.67 2.67
3.2/3.3 3.2/3.3
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2012 14:25 (buljo781).
16 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Reinstaliraj Windowse, sve najnovije drivere (grafa, čipset, zvuk, mrežna), reinstaliraj igru i provjeri opet.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

najgore od svega je kad ti grafička nije bottleneckana, onda ti je proc bottleneckan od strane grafičke..

bemu miša, nikako uskladit..

bottleneck je uglavnom precijenjena stavka..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Nije kada se neobjašnjeno događa, a ne bi trebao.

14 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Jeli meni proc bottleneck, dignut je na 3,5 (pod moj PC) i dali bi bio ako uzmem GTX 570

edit. i meni u bf3 gpu usage i framrate strasno varira!!

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.5.2012 14:50 (zeus-mo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
zeus-mo kaže...

Jeli meni proc bottleneck, dignut je na 3,5 (pod moj PC) i dali bi bio ako uzmem GTX 570

edit. i meni u bf3 gpu usage i framrate strasno varira!!

Nebi trebao biti u oba slučaja.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Srušio sistem, trenutno instaliram BC2 i BF3 pa javim rezultate kada to sve obavim. Valjd će bit bolje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

evo naletio sam na ovaj test pa koga zanima usopredba dual vs quad !!!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

evo naletio sam na ovaj test pa koga zanima usopredba dual vs quad !!!

Živo me zanima kak će se interpretirati rezultati testa... :)

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Father_Dougal kaže...
Stjepanj kaže...

evo naletio sam na ovaj test pa koga zanima usopredba dual vs quad !!!

Živo me zanima kak će se interpretirati rezultati testa... :)

To je prastar test. Vidi se po tome koje su igre korištene za testiranje i po ostvarenim rezultatima.

Prodajem RAGE za PS3: http://www.bug.hr/forum/topic/igre-accounti-igrama/prodaja-igra-rage-playstation-3/129629.aspx?page=0&jumpto=2529211&sort=asc&view=flat
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice