[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

poruka: 53
|
čitano: 58.105
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
beenky kaže...

Svaka cast na ovome, vec duze vrijeme se planiram upustiti u ovo i nikako da nadem vremena. Ne znam dal je tko napravio kakav pdf od ovoga i naravno ako autor dozvoli ja bih ovo sve pospajao u pdf.

  Hajde onda kad sve spojis i potpises kao da je vlasnik cekpi i postavis link ove teme u potpis, nakaci nam pdf ovdje na download, ako te ne mrzi?

 

A htio sam još i ovo reči, da ne počinjem novu temu jer je vezano uz ovo gradivo. Čitam sada malo PROXY Server gdje piše da je ovaj default gateway u stvari vrsta PROXY servera, tačnije gateway je vrsta proxy servera koja prosleđuje zahtjeve klijenata serveru, ali nemodifikovane . Ovakav proxy se obično naziva tunneling proxy.

 

Sada, koliko sam uspio do sada shvatiti da proxy server ne dolazi kao rola uz Windows Server 2008, nego se kupuje posebno i ima ga u više edicija. Neznam da li griješim, jer sam tek počeo čitati o ovome? Našao sam Microsoftov ISA Server koji se kupuje, a sa ovog linka se može skinuti trial verzija za vježbu, a koja traje 180 dana.

 

Šaljem Vam i fotografiju šeme primjene proxy servera, pa ako neko može više da nam kaže o ovome, ili možda da napravi neki tutorijal na ovu temu?

www.webmarketing-design.com | www.istocnosarajevo.net
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2012 20:27 (dachoxl).
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
dachoxl kaže...
A htio sam još i ovo reči, da ne počinjem novu temu jer je vezano uz ovo gradivo. Čitam sada malo PROXY Server gdje piše da je ovaj default gateway u stvari vrsta PROXY servera, tačnije gateway je vrsta proxy servera koja prosleđuje zahtjeve klijenata serveru, ali nemodifikovane . Ovakav proxy se obično naziva tunneling proxy.

 

Sada, koliko sam uspio do sada shvatiti da proxy server ne dolazi kao rola uz Windows Server 2008, nego se kupuje posebno i ima ga u više edicija. Neznam da li griješim, jer sam tek počeo čitati o ovome? Našao sam Microsoftov ISA Server koji se kupuje, a sa ovog linka se može skinuti trial verzija za vježbu, a koja traje 180 dana.

 

Šaljem Vam i fotografiju šeme primjene proxy servera, pa ako neko može više da nam kaže o ovome, ili možda da napravi neki tutorijal na ovu temu?

 

Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) server je zapravo puno više od običnog "proxy servera". Ono na što se ti referenciraš bi mogao biti Microsoft Proxy Server koji se pojavio krajem 90-ih? Na njegovim temeljima je kasnije nastala ISA server porodica proizvoda (ISA 2000/2004/2006), dok je zadnji proizvod u toj paleti Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010.

 

Neke od najvažnijih značajki TMG-a bi bile mogućnosti rada kao router, gateway i VPN server; zatim firewall; i konačno web content caching server. Ima tu još podosta toga, ali manje-više se koristi u navedenim scenarijima.

 

Možda je bitno naglasiti kako su TMG/ISA serveri teški overkill za ovako jednostavne scenarije poput ovog kojeg si ti naveo - osim što su (relativno) hardverski zahtjevni, ljudima koji nisu upućeni u problematiku mogu predstavljati prevelik zalogaj prilikom bilo kakve konfiguracije... Stvar je donekle olakšana u TMG-u i wizardima koji dođu s njim, ali ni to ti neće puno pomoći ako ne znaš što radiš. Moj prijedlog ti je da se za početak upoznaš s Routing and Remote Access servisom (RRAS) koji dolazi standardno s Windows Server 2000+ operativnim sustavima. Recimo da je to nešto poput (jako) malog brata TMG-a (i ostale ekipe).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
14 godina
offline
[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

Evo uspio sam sastavit malu skriptu. Ako netko ima primjedbe, savjete...tu sam.

 

Valjda je sef zadovoljan...

 

E sad ja sam ovo stavio na rapid share, valjda ga nece tak brzo ugasiti:)

 

edit: https://rapidshare.com/files/3894532600/Hyper_V.pdf

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2012 22:35 (beenky).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
beenky kaže...

Evo uspio sam sastavit malu skriptu. Ako netko ima primjedbe, savjete...tu sam.

 

Valjda je sef zadovoljan...

 

E sad ja sam ovo stavio na rapid share, valjda ga nece tak brzo ugasiti:)

 

https://rapidshare.com/files/896623041/Hyper_V.pdf

ovo je jako lijepo napisano i za to {#}

 

no imam jednu sugestiju

Prvo odmah na početku poglavlje system requirements - malo modificirati prve dvije stranice

također bilo bi zgodno napisati koliko memorije guta virtuelna mreža kako dodaješ kliente u virtualnu mrežu - odnosno kako raste opterečenje

12 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
Darky kaže...
beenky kaže...

Evo uspio sam sastavit malu skriptu. Ako netko ima primjedbe, savjete...tu sam.

 

Valjda je sef zadovoljan...

 

E sad ja sam ovo stavio na rapid share, valjda ga nece tak brzo ugasiti:)

 

https://rapidshare.com/files/896623041/Hyper_V.pdf

ovo je jako lijepo napisano i za to {#}

 

no imam jednu sugestiju

Prvo odmah na početku poglavlje system requirements - malo modificirati prve dvije stranice

također bilo bi zgodno napisati koliko memorije guta virtuelna mreža kako dodaješ kliente u virtualnu mrežu - odnosno kako raste opterečenje

  Hvala za trud! Evo, ja sam prezadovoljan, a za šefa neznam. Valjda će se i on izjasniti. :) Mada bi bilo dobro da u pdf-u postoji i link ovog posta kao potpis, ukoliko neko preuzme pdf fajl da zna da je original ovdje na Bug-u. Moje skromno mišljenje...

 

 

vlad0 kaže...
dachoxl kaže...
A htio sam još i ovo reči, da ne počinjem novu temu jer je vezano uz ovo gradivo. Čitam sada malo PROXY Server gdje piše da je ovaj default gateway u stvari vrsta PROXY servera, tačnije gateway je vrsta proxy servera koja prosleđuje zahtjeve klijenata serveru, ali nemodifikovane . Ovakav proxy se obično naziva tunneling proxy.

 

Sada, koliko sam uspio do sada shvatiti da proxy server ne dolazi kao rola uz Windows Server 2008, nego se kupuje posebno i ima ga u više edicija. Neznam da li griješim, jer sam tek počeo čitati o ovome? Našao sam Microsoftov ISA Server koji se kupuje, a sa ovog linka se može skinuti trial verzija za vježbu, a koja traje 180 dana.

 

Šaljem Vam i fotografiju šeme primjene proxy servera, pa ako neko može više da nam kaže o ovome, ili možda da napravi neki tutorijal na ovu temu?

 

Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) server je zapravo puno više od običnog "proxy servera". Ono na što se ti referenciraš bi mogao biti Microsoft Proxy Server koji se pojavio krajem 90-ih? Na njegovim temeljima je kasnije nastala ISA server porodica proizvoda (ISA 2000/2004/2006), dok je zadnji proizvod u toj paleti Microsoft Forefront Threat Management Gateway (TMG) 2010.

 

Neke od najvažnijih značajki TMG-a bi bile mogućnosti rada kao router, gateway i VPN server; zatim firewall; i konačno web content caching server. Ima tu još podosta toga, ali manje-više se koristi u navedenim scenarijima.

 

Možda je bitno naglasiti kako su TMG/ISA serveri teški overkill za ovako jednostavne scenarije poput ovog kojeg si ti naveo - osim što su (relativno) hardverski zahtjevni, ljudima koji nisu upućeni u problematiku mogu predstavljati prevelik zalogaj prilikom bilo kakve konfiguracije... Stvar je donekle olakšana u TMG-u i wizardima koji dođu s njim, ali ni to ti neće puno pomoći ako ne znaš  što radiš. Moj prijedlog ti je da se za početak upoznaš s Routing and Remote Access servisom (RRAS) koji dolazi standardno s Windows Server 2000+ operativnim sustavima. Recimo da je to nešto poput (jako) malog brata TMG-a (i ostale ekipe).

Hvala za objašnjenje i za savjete. Svakako ću se prvo pozabaviti sa RRAS, pogotovo sada dok imam instalirane ove virtualke. Ali ako može jedno pitanjce, onako usput. :) Da li se proxy server, ukoliko želimo ograničiti pristup sadržaju na Internetu, veže na računar kojim upravlja preko njegovog browsera? Recimo, na klijent računaru postoji Internet Explorer a u podešavanjima Internet Explorera se može upisati IP adresa proxy servera.... A predpostavljam da DC koji je u tom domenu ograničava tog korisnika da može mijenjati ili uticati na podešavanja u Internet Exploreru? Kada bi korisnik, kojim slučajem mogao obrisati ta podešavanja, onda bi imao izlaz na Internet, ukoliko je to određeno na DC... ili to funkcioniše nekako drugačije?

Izvinjavam se na ovim glupim pitanjima, ali radoznalost me tjera da pitam... Htio bih znati, kako sve to funkcioniše....

 

www.webmarketing-design.com | www.istocnosarajevo.net
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2012 16:50 (dachoxl).
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
Darky kaže...
beenky kaže...

Evo uspio sam sastavit malu skriptu. Ako netko ima primjedbe, savjete...tu sam.

 

Valjda je sef zadovoljan...

 

E sad ja sam ovo stavio na rapid share, valjda ga nece tak brzo ugasiti:)

 

https://rapidshare.com/files/896623041/Hyper_V.pdf

ovo je jako lijepo napisano i za to {#}

 

no imam jednu sugestiju

Prvo odmah na početku poglavlje system requirements - malo modificirati prve dvije stranice

također bilo bi zgodno napisati koliko memorije guta virtuelna mreža kako dodaješ kliente u virtualnu mrežu - odnosno kako raste opterečenje

kaj se tiče modifikacije, i da i ne, prvo su neka poglavlja a odmah na drugoj strani je hw na kojemu se to vrtilo (nekak mi se to čini logično, makar možda samo meni), a ovo za memoriju nisam najbolje shvatio, klijenti su podešeni da koriste dinamičku memoriju i što se potrošnje ram-a tiče onda u slučaju dodavanja nove virtualke ona će za početak zauzet onu minimalnu dodijeljenu količinu rama a što se tiče cpu potrošnje, onda je velika samo pri dizanju virtualki, kasnije je (u ovakvom okruženju sa differencing diskovima na vanjskom usb-u) potrošnja zanemariva 

 

(slažem se da bi trebalo i bug negdi spomenut; može i bubamara doć na kraj)

kod mene normalno radi.....
14 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
Ispricavam se zbog toga, budem to sutra rijesio-bugforum, sad sam vec u krevetu:)
15 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
cekpi kaže...

kaj se tiče modifikacije, i da i ne, prvo su neka poglavlja a odmah na drugoj strani je hw na kojemu se to vrtilo (nekak mi se to čini logično, makar možda samo meni), a ovo za memoriju nisam najbolje shvatio, klijenti su podešeni da koriste dinamičku memoriju i što se potrošnje ram-a tiče onda u slučaju dodavanja nove virtualke ona će za početak zauzet onu minimalnu dodijeljenu količinu rama a što se tiče cpu potrošnje, onda je velika samo pri dizanju virtualki, kasnije je (u ovakvom okruženju sa differencing diskovima na vanjskom usb-u) potrošnja zanemariva 

 

(slažem se da bi trebalo i bug negdi spomenut; može i bubamara doć na kraj)

ma ok je osnovni izgled

ono kaj sam mislio kod modifikacije

na prvoj strani imaš sadržaj i uvod, na toj strani dodati link na poglavlje za minimalni HW

 

A ono kaj sam mislio kod potrošnje memorije

dignuo si server+2 klienta= to te košta % CPU + x MB RAM

ono ako imaš 2 GB RAM - možaš dići mrežu sa server + xx klienata

kako se sustav ponaša sa recimo dva ili više servera u virtualnoj mreži, uz nekoliko klienata - recimo kad želiš trenirati kako "uništiti" excange - a da sustav ne pati (da ne srušiš AD, web i da svima sve radi) - mislim to je i osnovna ideja virtualki isprobavati scenarije što ako...

 

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

E ljudovi.... A taaakoo bi nam dobro došao još jedan ovakav sličan tutorijal. Pa makar i bez slika, onako samo sa slikom šeme i koracima koje treba uraditi.... :)

www.webmarketing-design.com | www.istocnosarajevo.net
14 godina
offline
[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

updated

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.10.2013 11:11 (beenky).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
Darky kaže...

A ono kaj sam mislio kod potrošnje memorije

dignuo si server+2 klienta= to te košta % CPU + x MB RAM

ono ako imaš 2 GB RAM - možaš dići mrežu sa server + xx klienata

kako se sustav ponaša sa recimo dva ili više servera u virtualnoj mreži, uz nekoliko klienata - recimo kad želiš trenirati kako "uništiti" excange - a da sustav ne pati (da ne srušiš AD, web i da svima sve radi) - mislim to je i osnovna ideja virtualki isprobavati scenarije što ako...

2gb rama je jako malo al računaj da ti WS2008 zahtjeva minimalno 512mb rama-a pa u tim uvjetima možeš dignut host i dvije virtualke; uzmi u obzir da je ram vrlo povoljan i više manje lako ga se nadogradi tako da sa ukupno 4gb rama možeš vrtit host+dc+exchange(mbx/ht/cas)+exchange(edge rola al može ujedno biti i edge server iz lab-a samo ga se ne smije stavljat u domenu)+klijent a mislim da je to dovoljan setup za više manje svako igranje.

za cpu sam već rekao, pri dizanju strojeva, dodavanju rola, instalaciji sw i slično cpu će biti opterećen no u ostalim situacijama (pogotovo ako na hostu ne renderiraš nešto u pozadini) više će ti usko grlo biti disk nego cpu  

 

dachoxl kaže...

E ljudovi.... A taaakoo bi nam dobro došao još jedan ovakav sličan tutorijal. Pa makar i bez slika, onako samo sa slikom šeme i koracima koje treba uraditi.... :)

što želiš u njemu?

kod mene normalno radi.....
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2012 8:37 (cekpi).
14 godina
neaktivan
offline
[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

da se malo pohvalim :)

 

{#}

kod mene normalno radi.....
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
dachoxl kaže...

A htio sam još i ovo reči, da ne počinjem novu temu jer je vezano uz ovo gradivo. Čitam sada malo PROXY Server gdje piše da je ovaj default gateway u stvari vrsta PROXY servera, tačnije gateway je vrsta proxy servera koja prosleđuje zahtjeve klijenata serveru, ali nemodifikovane . Ovakav proxy se obično naziva tunneling proxy.

 

ovo ide u arhivu, naravno tema!! {#}

 

Ima dvi razlike koliko ja znam, dakle to tuneliranje ne ide preko proxy-a već se sva zaglavlja i podaci prenose takvi kakvi jedu..

dok se drugi način tj. prevođenje obavlja preko posrednika (gatewaya), ali može i s proxyem, na način kad dobije upit ako ima

odg šalje ga, a ako ne da pita poslužitelja pa onda odgovara... {#}

 

FJAKA =psihofizicko stanje prilikom teznje ni za cime. Ucestala je greska zamijeniti fjaku s lijenoscu. Za razliku od ove potonje, fjaka je uzviseno stanje uma i tijela kojem tezi cijelo covjecanstvo
12 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
cekpi kaže...

 

dachoxl kaže...

E ljudovi.... A taaakoo bi nam dobro došao još jedan ovakav sličan tutorijal. Pa makar i bez slika, onako samo sa slikom šeme i koracima koje treba uraditi.... :)

što želiš u njemu?

  Evo ja bih volio bilo šta iz knjige "Exam 70-642 Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure".... ili svejedno. Neznam šta drugi misle?

 

A neko ko zna bi mozda mogao uraditi ovaj lab u programu Cisko Packet Tracer i postaviti ovdje na download. Ja znam uraditi sve, osim konekcije sa routera na Internet. Neznam napraviti simulaciju Interneta.

Znam puno, ali ne i dovoljno...
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.2.2012 9:16 (dachoxl).
14 godina
offline
[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

Kada sam pred godinu i nesto dana poceo ucit za MCITP za ovakvo nesto bi platio :) :) 

 

 

Svaka cast, evo sad sam pri kraju s tim ....mogu rec da je ovo izvrstan tutorial i izvrstan pocetak svega . . .

 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
dachoxl kaže...

  Evo ja bih volio bilo šta iz knjige "Exam 70-642 Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure".... ili svejedno.

Ovako nešto?

 

14 godina
protjeran
offline
[TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

Bok, imam pitanje vezano uz ovaj lab, imam na lapu Core i3 2310 i 4 GB RAM-a, Win7 64 i VmWare9 preko kojeg sam instaliral Win2008Server, sad me zanima dal bude 4GB RAM-a dosta da složim lab prema tvojim uputama, odnosno hoće li moći "vrtit" sve to u virtualnom okruženju?

Trust me, I'm a Jedi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
ITman kaže...

Bok, imam pitanje vezano uz ovaj lab, imam na lapu Core i3 2310 i 4 GB RAM-a, Win7 64 i VmWare9 preko kojeg sam instaliral Win2008Server, sad me zanima dal bude 4GB RAM-a dosta da složim lab prema tvojim uputama, odnosno hoće li moći "vrtit" sve to u virtualnom okruženju?

 fkors, piše ti u prvom postu:

cekpi kaže...

 HW - ovo je rađeno na Lenovo T61 laptopu: 4GB ram, Intel C2D T8100, particija od 20GB HDD za HOST (zauzeto 15GB) i eksterni USB 2.0 disk za GUEST-ove (dva servera i master disk zauzimaju 24GB al to se može još smanjit)

 

Kao što vidite HW je poprilično slab ali iz navedenog se vidi da više manje svatko može vrtit virtualke na svom stroju. Naravno, virtualke ne lete ali se na njima može radit i učit.

kod mene normalno radi.....(osim usranog apple iJpeg-a)
14 godina
protjeran
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba

Ok hvala {#}

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.10.2012 16:05 (ITman).
15 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
ITman kaže...

Bok, imam pitanje vezano uz ovaj lab, imam na lapu Core i3 2310 i 4 GB RAM-a, Win7 64 i VmWare9 preko kojeg sam instaliral Win2008Server, sad me zanima dal bude 4GB RAM-a dosta da složim lab prema tvojim uputama, odnosno hoće li moći "vrtit" sve to u virtualnom okruženju?

-svaki OS ima svoje requrementse, VM radi zadovoljavajuće s cca 50% normalnih resursa (RAM) u odnosu na fizički PC, hostu treba ostaviti cca 1-2GB za Win7-2008, ostatak se podijeli guestovima. U pravilu notebook ima sporiji HDD tako da treba što manje swapati jer to osjetnije usporava rad i istovremeno svi pokrenuti VMovi pristupaju svojem VHD fileu. Zato je potrebno ostaviti dovoljno hostu da se to amortizira. Zato radije krenuti s manje RAMa za guest (npr 512MB), pa kad se u guestovom taskmanageru primjeti da je potrošen, povećati.

Za takve stvari je server verzija OSa bolja (glatko radi s 1GB), prioritet je na servisima pa glađe radi uz mogućnost korištenja Hyper-Va. Dobar je i SUSE-Xen.

 

-najvažnija stvar VMu je VT extenzija. Obavezno u BIOSu aktivirati. i3 CPU podržava ali defaultno je u BIOSu isključeno, pogotovo notebookovi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
protjeran
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
ihush kaže...
ITman kaže...

Bok, imam pitanje vezano uz ovaj lab, imam na lapu Core i3 2310 i 4 GB RAM-a, Win7 64 i VmWare9 preko kojeg sam instaliral Win2008Server, sad me zanima dal bude 4GB RAM-a dosta da složim lab prema tvojim uputama, odnosno hoće li moći "vrtit" sve to u virtualnom okruženju?

-svaki OS ima svoje requrementse, VM radi zadovoljavajuće s cca 50% normalnih resursa (RAM) u odnosu na fizički PC, hostu treba ostaviti cca 1-2GB za Win7-2008, ostatak se podijeli guestovima. U pravilu notebook ima sporiji HDD tako da treba što manje swapati jer to osjetnije usporava rad i istovremeno svi pokrenuti VMovi pristupaju svojem VHD fileu. Zato je potrebno ostaviti dovoljno hostu da se to amortizira. Zato radije krenuti s manje RAMa za guest (npr 512MB), pa kad se u guestovom taskmanageru primjeti da je potrošen, povećati.

Za takve stvari je server verzija OSa bolja (glatko radi s 1GB), prioritet je na servisima pa glađe radi uz mogućnost korištenja Hyper-Va. Dobar je i SUSE-Xen.

 

-najvažnija stvar VMu je VT extenzija. Obavezno u BIOSu aktivirati. i3 CPU podržava ali defaultno je u BIOSu isključeno, pogotovo notebookovi.

Ja nemam u biosu tu opciju, mislim da mi je po default-u uključena, samo sam ju odabral  u VmWare-u. Probal sam koristit Hyper-V preko instaliranog W2008Servera u VmWare-u ali mogu dić samo jednu virtualku preko njega, kod pokretanja ostalih baca error-e ko blesav. Pa sam odlučil sve napravit preko VmWare-a bez Hyper-V-a jer nije podržan (iako u VmW 9 ima implementirana opcija), neda mi se instalirat W2008Server na hard, radije bi ako mogu sve u virtualkama.

Još me zanima dal je dobro ako koristim jedan VHD za sve servere i jel 60 GB dosta (mislim, lako ga naknadno povećam). I ovo sa network adapter-om (u VmW-u ima tri opcije: NAT, host-only i custom specific virtual network ) sad kak da to dodijelim serverima, koje kome???

Bilo bi super kad bi netko postal postupak za VmWare jer probal sam po ovome za VPC 2007 i lako složim servere al kaj dalje??? Znam da sam morti sad naporan al sam totalni noob kod virtual enviroment-a, pokušavam povezati ovo sa Hyper-V i VPC 2007 sa VmWare-om ali baš ne ide.  Htel bi naučit Administraciju W2008S a kasnije i Linux/Unix servera, skinul sam brdo literature i čak 10 GB learning video materijala za Win2008 Server, samo mi treba lab jer teorija bez da i prste umočim malo vrijedi. Pa ljudi pomagajte {#}

Trust me, I'm a Jedi!
15 godina
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
ITman kaže...
..

Ja nemam u biosu tu opciju, mislim da mi je po default-u uključena, samo sam ju odabral  u VmWare-u...

- provjeri dali postoji noviji BIOS za tvoj notebook, moguće da upravo to omogućuje. VT(VT-x,VT-d i povezano kao PAE/NX..) opcija bi morala postojati zbog 'ozbiljnog' CPUa (npr HP iz kategorije Pro ili Biz imaju, obični userski nisu imali ovisno o verziji-generaciji). - Ako je VMW dozvolio opciju, to bi značilo da je detektirao i da je omogućena. .. ipak, provjeri s CPU-Zom.

 

- VHD, svejedno koja veličina od 20+GB. Ne možeš koristiti za više od jednog, tj VHD je VM (nije VM ona postavka kao RAM. Možeš isti VHD učitati u VPC pa u VMW, tad dolazi do 'promjenen hardwarea'.. ali je i dalje jedan VM, paljenjem u drugom se opet reinstalira hardware ili smrzne..).

 

- NAT, prevdi. U VMW je default NAT, ako trebaš 'normalan' izlaz na internet, ostalo je vjerojatno jasno iz naziva. Nije dobro imati više VM-softwarea kao VPC-VMW jer svaki ubaci neke mrežne postavke koje mogu poremetiti ostale, ali to ovisi i o verziji, možda sad više nema tog 'brljanja'.

 

- za VMove, ne treba koristiti npr virtualni 2008 za učenje rada mreža, dovoljan je XP. Smisao je npr imati mixanu mrežu, XP+Seven+2008+linux+OSX, ne više 2008mica... Zapravo, VM za učenje mreža i nije pretjerano koristan jer su sve mreže 'jednake'. Share, Permision, user-pass, admin, VPN, ip ... sve je isto na svim OSevima, testbed služi samo da to osjetiš u RL. Za više klijentskih OSova ako je potrebno (neka vježba) je logičnije napraviti VM-XP ili lakšu linux distru nego nove MSove OSeve od Viste-Seven-2008-Osmica jer veselo rade s 256-512MB RAMa i VHD je dovoljan od 10GB HDDa. Naravno, osim ako baš imaš konkretnu potrebu (ali, nikave bitne razlike nema).

 

-jesi li bacio pogled na novu Win-Osmicu? Ima Hyper-V umjesto XPmoda. Možda bi ti to bio dobar Host.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: [TUT] WS2008R2 Hyper-V: izrada vlastitog laba
ITman kaže...

1. Ja nemam u biosu tu opciju, mislim da mi je po default-u uključena, samo sam ju odabral  u VmWare-u.

2.Probal sam koristit Hyper-V preko instaliranog W2008Servera u VmWare-u ali mogu dić samo jednu virtualku preko njega, kod pokretanja ostalih baca error-e ko blesav. Pa sam odlučil sve napravit preko VmWare-a bez Hyper-V-a jer nije podržan (iako u VmW 9 ima implementirana opcija),

3. neda mi se instalirat W2008Server na hard, radije bi ako mogu sve u virtualkama.

4. Još me zanima dal je dobro ako koristim jedan VHD za sve servere i jel 60 GB dosta (mislim, lako ga naknadno povećam).

5. I ovo sa network adapter-om (u VmW-u ima tri opcije: NAT, host-only i custom specific virtual network ) sad kak da to dodijelim serverima, koje kome???

6. Bilo bi super kad bi netko postal postupak za VmWare jer probal sam po ovome za VPC 2007 i lako složim servere al kaj dalje???

7. Znam da sam morti sad naporan al sam totalni noob kod virtual enviroment-a, pokušavam povezati ovo sa Hyper-V i VPC 2007 sa VmWare-om ali baš ne ide.  Htel bi naučit Administraciju W2008S a kasnije i Linux/Unix servera, skinul sam brdo literature i čak 10 GB learning video materijala za Win2008 Server, samo mi treba lab jer teorija bez da i prste umočim malo vrijedi. Pa ljudi pomagajte {#}

 ajde za početak još jednom pročitaj cijeli tutorijal, mislim da je dovoljno jednostavno napisan i koncepiran

 

1. na kraju posta imaš dio jel ja to mogu vrtit; isto tako VT nije nužan ukoriko koristiš virtualizacijske programe (vmware player&workstation/VPC/virtualbox)

2. nema smisla dizat vmware pa u njemu hyper-v pa onda u njemu virtualbox......ovo nije Inception a i na kraju dobiješovo

3. Windows Server 2008 možeš imat u dualboot-u a čak ga je moguće i boot-at s VHD-a (u tom slučaju je njegova cijela instalacija tj cijeli hdd unutar jedne datoteke pa ne moraš nešto pretjerano particionirat disk....)

4. pretpostavljam da misliš na korištenje diferencijalnih diskova. u testnom okruženju je sve dozvoljeno (pogotovo na 7200 diskovima). a kaj se tiče veličine, opet, to je testna okolina i tu se redi uštede prostora ne koriste diskovi fiksne veličine

5. kao što sam već rekao, još jednom pročitaj: Vrste mreža na virtualizacijskim platformama 

6. postupak je gotovo isti na bilo kojoj platformi, koji ti dio nije jasan

7. ITman pa noob, nemoguće{#} (svi smo mi nekad krenuli.......aj pročitaj nekoliko puta cijeli tutorijal, kreni radit po njemu i kad dođeš do konkretnog problema onda ga postaj pa ćemo vidjet kaj se može napravi; kaj se tiče vmwarea, odkad imam win8 sam ga primoran koristit, jbg nikako da dobijem laptop sa core iX procesorom, pa ako ćeš imat kakvih problema možemo ih skupa riješit)

 

 

 

kod mene normalno radi.....(osim usranog apple iJpeg-a)
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2012 9:40 (cekpi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice