Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi stroj

poruka: 18
|
čitano: 8.462
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi stroj

Ovako.

 

Imam konfiguraciju baziranu na starijem procesoru te razmišljam o kupovini novoga, radi čega bih morao promijeniti i matičnu ploču te RAM (možda i grafičku karticu).

 

Na računalu je izvorno bio instaliran Windows 7 Home OEM (x64) koji sam tijekom besplatne promocije nadogradio na Windows 10. Trenutno imam instaliranu najnoviju verziju (Creator's Update).

 

Zanima me je li moguće uspješno reaktivirati nadograđeni Windows 10 ukoliko zamijenim matičnu, procesor, memoriju te eventualno grafičku s obzirom na to da je izvorni sustav bio OEM. Poznato mi je da je OEM licenca vezana uz matičnu ploču, no pročitao sam nešto da je kod novijih verzija Windowsa moguće povezivanje licence sa Microsoftovim računom te uspješna reaktivacija čak i nakon većih promjena hardware-a. Molim potvrdu je li to doista tako ili sam krivo shvatio.

 

Kad smo već kod toga, imam još jednu dilemu. Naime, posjedujem tri računala (dva desktopa i laptop) na kojima se svima vrti najnoviji Windows 10. Na svakom računalu nadogradio sam besplatno sustav sa prijašnje verzije. Desktopi su svaki imali svoju Windows 7 OEM licencu a na laptopu je bio predinstaliran Windows 8.1. Je li moguće i uopće potrebno povezivanje više odvojenih Windows 10 licenci s jednim Microsoftovim računom u slučaju gornjeg scenarija - sastavljanja nove konfiguracije i reaktivacije već korištenih Windowsa 10, izvorno nadograđenih sa Windows 7 OEM verzije?

 

Puno hvala na odgovoru!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi stroj

Sve poveži sa Microsoft računom i pregledaj koji naziv nosi taj što ga hoćeš reaktivirati, pa ga nakon instalacije novog, poveži sa prethodnim, mislim da bi se trebalo moći aktivirati i tako, a ako ne, onda izaberi duži put, prvo sedmica ili osmica, pa onda nadogradnja.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Hvala lijepa na odgovoru!

 

Još uvijek sam u nedoumici budući da čitam razna i oprečna mišljenja na stranim forumima. Navodno, službeni stav Microsofta je da nadogradnja na Windows 10 sa sedmice ili osmice ne mijenja izvornu licencu. Dakle, OEM ostaje OEM a Retail ostaje Retail. Prema tome, onda bi mi se u slučaju da zamijenim matičnu, procesor, memoriju te grafičku poništila postojeća licenca i morao bih kupiti i novu kopiju Windowsa, što nastojim izbjeći. Neki pak tvrde da je kod Windowsa 10, ukoliko se licenca poveže s Microsoft računom, moguće reaktivirati čak i OEM verziju nakon promjene matične ploče. Ono što mene buni je činjenica da nemam Windows 10 OEM već Windows 10 nadograđen sa Windowsa 7 OEM, te nisam siguran može li to onda uspjeti u mojem slučaju. Također, kako sam već napisao, u osnovi razmišljam o velikoj promjeni hardware-a u sadašnjoj konfiguraciji.

15 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

nema odgovora nego ako prođe.. jer MS darežljivo dozvoljava (forsira) prelazak na w10, mada je prošla godina freeofera dozvolajva i dalje, tak da većini prođe (ne može se znati za sve slučajeve kao ni razloge zašto je neki key-licenca odbijen, ali često se ponaša kao retial.. mada je 90% oema.. jednostavno, MS pušta..). U toj priči je beskorisno ići na w7 pa nadogradnja na w10, jer ako je w7 key iskorišten, vezan je za ID računala (i nalazi se već kao potrošen u MSovoj bazi..) .. ali, ako je pravi OEM (predinstalirano, od proizvođača npr laptopa..) tad je 99% (zapravo 100%) korišten VLK-OEM key, ne onaj s naljepnice (koji je pojedinačni-korisnički) i taj key tad nije ogrančen na jednog juzera/jednu aktivaciju i to objašnjava da se efektivno ponaša kao retail (na novom-drugom HWu, tj da dozvoljava ono što logično ne bi prolazilo) .. i MS da im se postavi takav upit, neće dati pozitivan odgovor, .. jer ne želi na glas o tome da dijeli licence i da nije strog prema onima koji su u 'sivoj zoni'.. no to se može mijenjati svaki dan, MSovi serveri/aktivacija.. njihova odluka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Zahvaljujem na opsežnom odgovoru.

 

Naišao sam i na ovaj članak od Microsofta, no nisam siguran je li relevantan za moju konkretnu situaciju:

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change

 

Naime, u njemu se spominje samo zamjena matične ploče; ne znam prema tome kako gledaju na ugradnju više novih komponenti odjednom te reaktivaciju postojećih Windowsa, pogotovu ako su izvorno bili OEM.

 

Slažem se, da s obzirom da Microsoft gura Windows 10, možda bi to čak moglo i proći. No, pomalo me je strah baciti se na glavu, kupiti nove komponente pa da na kraju moram ipak kupiti i još jednu kopiju Windowsa. Kako sam ranije napisao, trenutno već imam tri odvojene Windows licence u kućanstvu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2017 19:40 (terhardp).
7 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Racunala su za poslovne ili home svrhu ?
11 godina
neaktivan
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Odgovor je NE :( ... Novo racunalo znaci nova licenca.. Nazalost da imas i Retail verziju W7 besplatna nadogradnja na sustav W10 bila je samo u vrijeme promotivne kampanje...

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 1:17 (Hardwhelper!!!).
16 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s
Hardwhelper!!! kaže...

Odgovor je NE :( ... Novo racunalo znaci nova licenca.. Nazalost da imas i Retail verziju W7 besplatna nadogradnja na sustav W10 bila je samo u vrijeme promotivne kampanje...

 besplatna nadogradnja je i dalje dostupna preko microsoft accessibility stranice.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s
A i ne samo to nego desetka prihvaca keyeve od sedmice i osmice pri instalaciji.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi stroj

Hvala svima na odgovorima i mišljenjima.

 

Nažalost, još uvijek sam u nedoumici. Prema Microsoftovom članku koji sam naveo ranije, reaktivacija Windowsa 10 je teoretski moguća čak i nakon zamjene matične ploče, ukoliko se licenca poveže sa Microsoftovim računom. No članak ne spominje scenarij gdje bi se usput promijenio i CPU te RAM (možda i GPU), što je u biti novo računalo. Također, ne piše moraju li Windowsi 10 biti kupljeni u trgovini ili je reaktivacija moguća ako se radi o nadogradnji sa Windowsa 7 OEM, što je moj slučaj.

 

U svakom slučaju, ne bih volio scenarij gdje bih se usprkos trenutnom budžetu ipak odvažio na kupnju novih komponenti, potiho se nadajući da s njima mogu iskoristiti Windows 10 licencu s ranijeg računala, koja je uz to porijeklom OEM. Zato još uvijek razmišljam da li bih mogao postojeću konfiguraciju ugodnije koristiti još neko vrijeme ako sadašnji Core 2 Duo procesor zamjenim za jači Core 2 Quad (rabljeni).

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

problem je što postoje dva OEMa (pravi, računalo isporučeno s OSom proizvođača, npr laptopi kao hp-lenovo.. za to formalno support daje proizvođač, ne MS, ali realno MS sve radi..) i drugi, kupljen u trgovini (koji nije smio ni postojati, morao je biti retail). Pošto MS jednostavno želi sve korisnike na w10, njima je to zanemariv 'trošak'.. i toleriraju 'sivu zonu' oko aktivacije. Prolazi, čak i kad neće key, helpdesk zna reči novi broj i aktivira win.. (više nema hr centra..).

formalno, id je vezan uz hw-MBO.. i kad se mijenja mbo gubi se oem licenca, ali MS ne provjerava, nema volje-želje biti globalni policajac, jer kućni korisnik ne mora nikad dokazivati valjanost licence računom, dok firma mora imati račun, dovoljno zarađuje da može podijeliti koji milion ''free''.. odnosno, time (i par desetljeća piraterije) ostaj udominantni DE OS, kao free reklama, neizbježni..

kućni korisnik, možeš skinuti, instalirati, bez keya.. radi.

 

edit: MS ima svoje razloge-ciljeve, dok je trenutno zastupljenost w10 oko 50%.. kad (kroz cca 2g.) većina pređe na w10, tad se očekuje novi poslovni model, a tad više neće biti kupnje licence... bit će free.. + mjesečno/usluga/cloud.. i tad više nema đabe, odnosno, tad će svi plaćati neovisno jesu li kupili win ili s TPBa.. 2020ta.. je blizu. (uz moguće pomicanje rokova, uobičajeno sa svakom winver-roadmapom..)

 

edit2: ... u to buduće vrijeme, bit će nevažno koji OS, može android/linux.. plaćat će se online usluge kao mso365/drivestorage koji je uvod u to. To je cilj, zato je i dijeljena nadogradnja na w10, dijeljenji ''free'' keyevi, otvoren pristup svima u inače zatvoren insider soft paket, .. jer, realno, OS je samo soft, beskoristan sam za sebe. Svrha računala-platforme je korištenje. Naplatom usluge umjesto jednokratne prodaje licence otvara im se mogućnost beskonačne, veće zarade, bez mogućnosti piraterije.. i sve soft firme idu na taj model.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 12:23 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Jel ti kljuc Windowsa u BIOS-u ili na nalijepnici?

 

Ako je u BIOS-u, onda sa ovim alatom:

http://neosmart.net/OemKey/

iscitas kljuc iz BIOS-a, i odes na aktivaciju Windows 10, kopiras ga, i aktivacija ponovno pronadje.

 

Jednom aktivirani legalni Windows 7 kljuc bi trebao biti vjecno u bazi, bar je tkao sa Windows 7 Pro,

a za slabije, Home premium i nize, nisam siguran, treba probati.

15 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

-ako je ključ u BIOSu, nepotrebno je vaditi-čitati ga.. potreban je samo za određeni download kao preduvijet.. (ne više/ne svugdje).

-ako je već aktiviran, kao u ovom slučaju, tad je to nevažno.. ako se pokuša kopirati key za drugi PC, to ne funkcionira.. jer je drugi ID. (svaka dupla aktivacija povlači rizik, mogućnost da se key-licenca blokira, ovisno o tipu kupnje maloprodaja-vlk..).

-nema razlike po winver, 32-64, pro/home, .. jezik i sl.

-svi keyevi su u MSovoj bazi, trajno. Svako dupliranje može biti blokirano (nedokumentirani rokovi, unutar 30 dana.. i tad se licenca deaktivira).. ali MS je darežljiv, ima drugi cilj.. dijeli đabe. :) kad odluči drugačije, neće raditi.

 

+ edit: key s COA naljepnjce, iz biosa, iz reinstalla i predinstaliranog OSa ne mora biti isti (može se imati dva valjana keya) jer proizvođačima je 'tlaka' za w7 svaki pojedini key unositi, koriste jedan svoj-OEM-VLK. S win8 je uvedeno u BIOSu, isključivo za laptope (pa nema izmjene HWa, odnosno kvar=novi.. s kojim se opet dobije novi OS)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 12:17 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s
terhardp kaže...

Ovako..

Zanima me je li moguće uspješno reaktivirati nadograđeni Windows 10 ukoliko zamijenim matičnu, procesor, memoriju te eventualno grafičku s obzirom na to da je izvorni sustav bio OEM. Poznato mi je da je OEM licenca vezana uz matičnu ploču, no pročitao sam nešto da je kod novijih verzija Windowsa moguće povezivanje licence sa Microsoftovim računom te uspješna reaktivacija čak i nakon većih promjena hardware-a. Molim potvrdu je li to doista tako ili sam krivo shvatio.

 Ako ništa drugo ne uspije, preostaje vrlo jeftina OPCIJA na ebayu i njoj slične. Edit: linkao sam prvi koji sam našao ali ne mora biti taj, ima mnogo drugih, neki jeftiniji neki skuplji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 12:31 (Blacklord).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s
ihush kaže...

-ako je već aktiviran, kao u ovom slučaju, tad je to nevažno.. ako se pokuša kopirati key za drugi PC, to ne funkcionira.. jer je drugi ID. (svaka dupla aktivacija povlači rizik, mogućnost da se key-licenca blokira, ovisno o tipu kupnje maloprodaja-vlk..).

 Upravo me je stoga strah riskirati.. Dakle, izvorni Windowsi 7 OEM su originalnim key-em sa naljepnice aktivirani na trenutnoj konfiguraciji. Na svim sam svojim računalima poslije nadogradio Windowse 7 i 8.1 (legalne) na Windows 10. Ukoliko nadogradnja na desetku ne mijenja izvornu licencu (OEM), pretpostavljam da bi se lako moglo dogoditi da mi aktivacija ne prođe pokušam li reaktivirati Windows 10 nakon zamjene matične ploče, procesora, memorije a možda i grafičke. Zato pokušavam odlučiti bih li se mogao bar još neko vrijeme spasiti sa sadašnjom konfiguracijom ukoliko nadogradim CPU. U tom slučaju, matična ploča se ne mijenja, te bi reaktivacija morala proći.

7 godina
protjeran
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s

Mijenjanjem maticne ploce se sami Windowsi deaktiviraju.

 

Evo ti primjer - dva PC-a, HP EliteDesk G2, i7 6700, 8GB, 256GB SSD, oba u BIOS-u imaju licence za Win 7 i Win 10 (i5 6500 ima licencu samo za Win 10 u BIOS-u).

 

Jedan PC umire, tj. ploca umire, uzimam SSD i prebacujem ga na rezerni PC.

 

Ulaskom u Windowse nakon nekog vremena javlja da je Win deaktiviran i da se kljucevi ne podudaraju.

 

Sa Win OEM Tool-om iscitam licencni kljuc za Win 10 iz BIOS-a, odem na aktivaciju, kopiram kljuc, i aktivacija prolazi.

 

Dakle reinstalaciju smijes raditi, ali za novi Hardware ti treba i nova licenca - osim ako imas Retail verziju Windowsa 10 pro,

koju je moguce reaktivirati na novom PC-u, uz prethodnu telefonsku deaktivaciju starog racunala i njegovih podataka iz baze podataka.

15 godina
offline
Re: Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi s
terhardp kaže...
...

 Upravo me je stoga strah riskirati.. Dakle, izvorni Windowsi 7 OEM su originalnim key-em sa naljepnice aktivirani na trenutnoj konfiguraciji...

 - ali (psst..) zato jer su OEMi koristili VLK-key, MS to 'tolerira'.. višestruke aktivacije istim keyom. MS je dobre volje.. i zato je razlika pravi ili trgovački OEM i zato nema odgovora (osim ako službeno pitaš MS, tad ne prolazi, .. .ali prolazi, jer puštaju)

- key s naljepnice je ugl bio neiskorišten.. no opet, tko zna koliko ih je to iskoristilo (prepiše s poslovnog i aktivira na kućnom...) itd..

 

karikirano... možeš (uvjerljivim glasom) nazvati 0800300300 i aktivirati.. npr pričom da ti je crkao disk/ugradio SSD.. i da ti ne žeii aktivirati, kažeš da imaš w8 logo, nigdje key.. i nakon par minuta možda dobiješ.. (važan je glas). :)

 

- i preskačeš, KISSovski (najjednostavnije), skineš w10, instaliraš, koristiš (bez aktivacije).. radi. Za kućnog je to OK, za firmu, kupi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.9.2017 12:35 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Reaktivacija W10 (upgrade sa W7 OEM) na novi stroj

Hvala svima na strpljenju!

 

Odlučio sam ipak pokušati drugu soluciju: kupnju rabljenog Core 2 Quad procesora uz zadržavanje ostalih komponenti. Budući da imam 8 GB RAM-a, SSD te "podnošljivu" grafičku karticu, pretpostavljam da bi ugradnja jačeg procesora mogla produžiti život konfiguraciji barem još koju godinu. S ovom se ipak više-manje uspješno snalazim već desetak godina (uz povremenu nadogradnju onoga što je bilo moguće). U tom slučaju ne moram se brinuti hoću li morati kupiti i još jedne Windowse. ;)

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice