Slaganje servera - mala firma

poruka: 20
|
čitano: 5.126
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

Pozdrav,

trebao bi neki server za manju firmu.

Sluzila bi izmedu 4-5 kompjutera u uredu ko "glavna baza". Znaci da svi imaju pristup dokumentima,kopiranje,prebacivanje,rad u dokumentima koji su na serveru - osnovne naravno. I naravno backup bi imaoo tamo , 2 diska unutra od recimo 2tb svaki.Mislim da nam ne treba nesto vise.

 

Ono sto sam ja mislio neki i3 ili i5, 16gb rama i 2+2 tb Hdd i neko ok kuciste prozracno, po mogucnosti manje velicine no nije uvjet da mora biti

ostalo iskreno ne znam sta bi islo jos pa mi zato trebaju prijedlozi za konfu.

Neku okvirnu cijenu nemam,posto ne znam sta sve bi moglo ici i kak se krecu cijene.

futura ducan ako je moguce

 

hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Slaganje servera - mala firma
  • 1 x Intel CPU Desktop Core i5-4460 (3.2GHz, 6MB,LGA1150) box
  • 2 x KINGSTON ValueRAM DDR3 (8GB,1600MHz(PC3-12800)) CL11, Retail
  • 1 x Asrock B85M-HDS R2.0 (S1150,DDR3,VGA,DVI,USB3.SATAIII,USB3.0 Header) mATX
  • 2 x Seagate HDD, 2TB, 7200rpm, SATA-6, 64M
  • 1 x Zalman T1 PLUS, mATX, USB3.0 black
  • 1 x Corsair CS450M, 450 Watt, Modular

Ukupno: 4810,36 kn slaganje i dostava u cijeni.

 
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Slaganje servera - mala firma

Ne treba 16GB RAMa za file server... Dovoljno je 4 a razliku u bolje napajanje i više diskova.

 

RAM se lako doda ako se ukaže potreba.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

osnova su MBO i mašta..

CPU je sporedan (za navedeno), od Atoma nadalje, pentač je ok. Jače/više može uvijek (kao i RAM).

treba pripaziti na kvalitetno napajanje, + UPS, .. diskovi, backup+hotswap KISS ili RAID .. bezbroj kombinacija, zato je mašta bitna.

+ što će sutra biti potrebno ako je danas samo fileserver.. to moraš znati/pogoditi.

sve preko potreba može biti višak, ali ni štedjeti ne treba uvijek.. samo ne računaj daleko u budućnost, nego složi komp za današnje potrebe, za godinu tko zna što će biti potrebno (a to danas može biti preskupo-neiskorišteno i sl).

 

+ OS i održavanje..

ponekad je pametnije kupit NAS. ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2015 0:28 (ihush).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

pa u posljednjih 10tak godina je stalno isto, fileserver,sumnjam da ce u buducnosti se ista mjenjat - ali opet ne znas (makar 99% ce bit ovo sto je i danas)

imali smo u raidu - sto ja nisam znao mislio sam da imamo sreden backup, tako da nam je dosao virus i "pojeo" nam dokumente, tako da sad 2 diska - backup radimo (svaki tjedan recimo) - plus sto jos imamo po svojim komp. backupe i vanjski diskovi isto - sto vise da smo sigurniji.

mozda nesto od ovog preldozenog slozimo,cinimo se u redu,plus naravno mozda jos i taj UPS

sto se tice odrzavanja,imat cemo vrlo vjerojatno novog decka koji ce se brinut oko sve elektronike u firmi,ukljucujuci i tu mrezu.

 

uglavnom hvala na savjetima/prijedlozima...slobodno dodajte sto imate,svaki savjet/kritika dobrodosla

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Slaganje servera - mala firma
Za file server iz mog iskustva trebas nesto prije svega tiho i energetski nezahtjevno.
Posebno obratiti paznju na hladjenje jer, ironicno, vise ventilatora znaci i vise problema kasnije.
Npr. neki onaj mini nuc box koji ne treba aktivno hladjenje a ima mjesta za par diskova je super za ovakvu zadacu. Ako postane preslab opet imate malu kutijicu koja ide na bilo koji TV, ne zauzima nista mjesta i sigurno ce se dati iskoristit negdje u firmi. Takodjer mislim da vam UPS nije potreban za ovu zadacu. Naime dobar kosta puno vise nego ovakav server, a kolika je vjerojatnost da ce bas nesto nestati s obje lokacije prilikom transfera zbog nestanka struje? Dobar UPS je uvijek dobra stvar, ali od loseg ups-a je po meni puno isplativija i sitnija investicija u neki dobar produzni kabel s prednaponskom zastitom.

S druge strane me vise zanima kakav je to virus koji jede podatke, i na kojoj platformi?! Jeste li uopce sigurni da su pojedeni? Ako jesu, kako ce vise diskova sprijeciti ponavljanje obroka?
Pitam jer sam malo ispao iz te sheme s virusima i antivirusima zadnjih deset "Microsoft free" godina ;)
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

Za cisti shering to je dovoljan i NAS. A sto se tice virusa kako si mislio raditi backup? Ovaj virus sto ti krpitira fileove ce ti kriptirati sve sto mu je dostupno a dostupno mu je sve sto je i korisnicima dostupno. Raid ti nije nikakav backup u smislu zastite podataka od virusa...

15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

a onaj novi virus sto "hara" - sto kriptira podatke. dosao nam komp i na server,a kako su diskovi bili u raidu sve nam kriptirao. Sva sreca nesto jedan dio imali od prije po vanjskim diskovima,tako da smo imali bar nesto na ovakav nacin spaseno. Dok je na diskovima sve bilo izgubljeno. Zato cemo i ici na backup 2 diska - recimo tjedno prebacivanje, jer ako i nesto uleti imamo vrmena reagirat posto smo svaki dan u firmi.

 

*torent - bas taj virus i znam raid nije, samo sto ja nisam znao da su nama tako napravili glupo - znao sam da imamo 2 diska i mislio da imamo tako da se prebacuje podaci ,a ne raid....ali eto saznali na los nacin. zato ovaj put pametnije sloziti + vanjsko spremanje podataka.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2015 14:17 (cropunk).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

Neki NAS sa mogucnoscu uploada na neki cloud servis nije lose rjesenje... Recimo dropbox ima mogucnost povrata starih verzija fileova ne znam za ostale cloud servise.... Ajd jedno pitanje ako neko zna. Ako mi kriptira fileove na kompu i oni se uploadju na dropbox da li su dostupne starije vverzije ?

15 godina
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

i dalje loše rješenje... ali tako se postaje admin.

 

komentar na autorov post.. ne torentov koji je upao između.. 😊

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2015 14:38 (ihush).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

Isto mu je kao i sa kompom ako ce samo sherati fileove i raditi backup ;) Osim sto je NAS malo pouzdaniji ;)

15 godina
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

.. ne komentiram pc-nas, nego rješenje... koje ne rješava potencijalnu opasnost. jednak rizik shareati sa pcja A B .. ili nasa pa i izmijenjivi diskovi. kriptiranje, virus, kvar, nestanak struje... djelatnik s čekićem... za sve postiji if-then. server-nas i sl to ne otklanja. kao što se u bezbroj tema provlači RAID kao backup... i tek se ovako ljudi opamete.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

pa sta je lose tocno? bitno mi je da se moze sa svih kompova pristupiti podacima u uredu,a da su zasticeni ako se opet zarazi nesto. Backup , 2 diska tjedno recimo - nemamo puno dokumenata. Mislim skupi se, manja smo firmica do nekih grubo receno 100.njak dokumenata (sve zavivi od posla tog tjedna- moze danima biti nista a onda u danu samo 100 )

ali bez obzira na sve slobodno reci sto bi bilo bolje po tebi,a da opet nije neke vecevrijednosti. Jer nama stvarno treba osnova , osnova.

 

thx

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

Mrezni disk i manuelni backup na gmail ;) Sve dokumente zipujes i posaljes sam sebi na gmail ;) Ne moze jeftinije ;) U stvari moze. Sherash jednu particuju na nekom od kompova... NEmas ulaganja uopste....

15 godina
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

nema generičkog odgovora. ovisi o resursima (novac-znanje) i nivou zaštite..

ne postoji ni 100%

dali isto pitanje možeš postaviti zubaru, zidaru, vozaču... ovisi o situaciji kako i što ćeš napraviti.

raid nije odgovor, backup je... ali ... uvijek postavi pitanje što-ako, i smisli odgovor-rješenje ili nek to radi netko drugi. kao programiranje, sys trebaš znati, ne vrijedi copypaste. tako bi zubar popravio pogrešan zub...

da nema crypt virusa, .... dali će sutra biti nešto treće?

to je odgovor kojeg systemac predvidi... pa do banalnog brisanja ili crkavanja diska

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma

Uz milijardu sync/backup appova ti bi sam sebi slao zipane mailove, kao da si iz pećine ispuzao. Jbt.

And I looked, and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death, and Hell followed with him...
15 godina
offline
Slaganje servera - mala firma

pa posto si komentirao da to nije to ,mislio sam da ima neki konkretni odgovor a ne sto bi da bi..., no dobro.

 

i onak smo otisli malo predaleko, potrebna mi je bila konfiguracija -  imam neki uvid sta kako bi mi moglo trebat, pa cu predloziti u firmi pa nek onda sloze.

 

hvala na informacijama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Slaganje servera - mala firma
cropunk kaže...

pa posto si komentirao da to nije to ,mislio sam da ima neki konkretni odgovor a ne sto bi da bi..., no dobro.

 

i onak smo otisli malo predaleko, potrebna mi je bila konfiguracija -  imam neki uvid sta kako bi mi moglo trebat, pa cu predloziti u firmi pa nek onda sloze.

 

hvala na informacijama.

 Uzmi neki od NAS uređaja od Synology-a ili Qnap-a i ne možeš pogriješiti. Naravno ne najeftinije modele. 

 

Edit, ni WD My Cloud nisu loši. Recimo DL2100 itd.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2015 15:45 (Entry Point).
16 godina
offline
Re: Slaganje servera - mala firma
cropunk kaže...

Pozdrav,

trebao bi neki server za manju firmu.

Sluzila bi izmedu 4-5 kompjutera u uredu ko "glavna baza". Znaci da svi imaju pristup dokumentima,kopiranje,prebacivanje,rad u dokumentima koji su na serveru - osnovne naravno. I naravno backup bi imaoo tamo , 2 diska unutra od recimo 2tb svaki.Mislim da nam ne treba nesto vise.

Obzirom da ti treba "server" kao servis, a ne kao uređaj, uzmi neki mali NAS.
A onda ozbiljno razmisli o backupu (ne sinkronizaciji, kopiranju ili nešto slično).

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Slaganje servera - mala firma
Sum_of_all_fears kaže...

Uz milijardu sync/backup appova ti bi sam sebi slao zipane mailove, kao da si iz pećine ispuzao. Jbt.

 HEhehe primijeti smajli ;) Rekoh da moze jeftinije to je jeftinije ;) A za moje potrebe i to je previse ;) Baza od 16 MB ;)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice