My passport problem

poruka: 41
|
čitano: 3.034
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem
ihush kaže...

-zaboravi na diodu.. ona je samo 'osigurač' koji je predviđen da crkne kad dođe do strujnog udara, pošto nisi elektroničar to nije nešto što možeš sam. Tj opet se vrtimo oko pitanja koliko su ti bažni podaci.. tebi, ne meni i koliko želiš spasiti disk ili sadržaj (možda ne možeš oboje + ako si sad odlučio to naučiti, pogrešan trenutak mada je svaki dovoljno dobar za početi no ne s podacima koji su ti važni..).

-ako su važni, ne diraj (dok nisi 100% siguran) ako nisu važni možeš učiti ali i realno očekivati da nećeš uspjeti na prvom 'online tečaju' ..

-to da je problem u pločici-elektronika je vrlo dobra pretpostavka.. ali ipak samo pretpostavka, dok to 'majstor' ne potvrdi. Ako je pločica ispravna? Ako je problem u disku? Što ćeš tad s diodicom i lemilicom? Posljedice i važnost podataka?

 Podaci nisu toliko važni , uglavom je to glazba i filmovi sa interneta. Što se sami podataka tiće, ništa nije toliko bitno da bi tražio majstora, koji bi mi naplatio možda više nego što taj disk vrijedi nov. Jedino ako bi nešto mogao napraviti sam, npr što mi je netko predložio da pokušam ukloniti tu diodu, a sad je problem što  neznam kako ta dioda izleda, pa šta bude.

15 godina
odjavljen
offline
Re: My passport problem

Na dimenziji slike na forumu, dobro da možemo naći USB port, a kamo li diodu. Stavi veću sliku na neki servis za dijeljenje datoteka. Ako možeš, radije stavi svoju pločicu - ako i nije do diode, postoji šansa da se vide neke naznake što bi moglo biti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: My passport problem

ok, podaci su sporedni, želiš spasiti-iskoristiti disk.. tad traži adapter, za sata pa direktno na mbo ili za usb pa možda neko drugo kućište i možda može kao što ti je do sad radio, pa čak i neki neispravan s oglasnika.. par kućišta pa možda neka kombinacija radi. No cijena diskova i raznh adaptera-kućišta .. ispadne da ćeš pola novca dati za pokušaj popravka. S druge strane konektori su par kuna + lemilica pa možeš probati, google i nađeš slike ili yt klipić. Možda uspiješ.

za koju kunu više vjerojatno možeš s ebaya nabaviti neki adapter umjesto lemljena ali to bi vrijedilo za ispravan uređaj (ne samo disk, tj uređaj je u ovom slučaju disk sa svojim konektorom i kontrolerom, usb kontroler-konverter i kutija). Možda postoji adapter kojeg samo priključiš na wdov port-konektor bez lemljenja.. ali ako je kvar u tom dijelu tad to ne može raditi, a kvar još nisi izolirao-otkrio/potvrdio da bi to mogao znati. (elektroničar s multimetrom i znanjem to može.. početnik bez alata teško)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: My passport problem

Takav adaptor neće naći jer ne postoji. Točnije, trebao bi biti čitav sustav koji bi podržavao USB diskove, a koji bi prema matičnoj emulirao SATA disk, što je prekompleksno i neisplativo.

 

 

Jedino je moguće napraviti ovo:

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
neaktivan
offline
Re: My passport problem
ihush kaže...

-zaboravi na diodu.. ona je samo 'osigurač' koji je predviđen da crkne kad dođe do strujnog udara, pošto nisi elektroničar to nije nešto što možeš sam. Tj opet se vrtimo oko pitanja koliko su ti važni podaci.. tebi, ne meni i koliko želiš spasiti disk ili sadržaj (možda ne možeš oboje + ako si sad odlučio to naučiti, pogrešan trenutak mada je svaki dovoljno dobar za početi no ne s podacima koji su ti važni..).

-ako su važni, ne diraj (dok nisi 100% siguran) ako nisu važni možeš učiti ali i realno očekivati da nećeš uspjeti na prvom 'online tečaju' ..

-to da je problem u pločici-elektronika je vrlo dobra pretpostavka.. ali ipak samo pretpostavka, dok to 'majstor' ne potvrdi. Ako je pločica ispravna? Ako je problem u disku? Što ćeš tad s diodicom i lemilicom? Posljedice i važnost podataka?

 

edit.. ja ne bi dirao, nisam 'profi' elektroničar čak ni amater s lemilicom, ako su mi podaci važni, mada imam dovoljno iskustva, alata, znanja da to mogu barem probati.. slikovito ja bi imao šanse 2%.. ti manje od 1% ako me razumiješ :)

 

edit.2:

** prijedlog? .. kupi identičan disk, ako možeš, ako želiš pokušati spašavanje podataka i pri tome ne uništiti nešto više.. i tad s novog-ispravnog staviš PCB.. upališ i vidiš rezultat koji može biti: radi ili ne ali nisi ništa dodatno pokvario.

 

edit:.. ili, potraži (google/ebay..) ''adapter'' za spajanje na takav wd-disk na normallan sata port, ne znam postoji li ali iz iskustva na ebayu postoji svaka zamisliva kombinacija adaptrera, kinezi rade baš sve (čak i besmislene kombinacije kablova-konektora..) i tad možda spojiš disk bez pločice na računalo-sata port.. tj ako je disk ispravan i ako su podaci čitljivi tako bi riješio da je neki ''normalan'' konektor diska kao na starijim modelima ili drugim brandovima (klasičan sata port). Ako su podaci kriptirani, tad ti jedino tvoja postojeća pločica spašava podatke tj firmware-soft-key u chipu.. i to ako je korištena enkripcija diska, ako je na nivou osa ili biosa, tad moraš biti na konkretnom računalu itd..

(zato enkripciju ne treba koristiti ako nema stvarne potrebe).

 Imam skoro isti hdd, samo što je razlika ovaj pokvareni je 2TB, a ovaj što bi s njega skinuo PCB 1TB, hoće li to biti problem?

14 godina
online
Re: My passport problem
kezol kaže...

 Imam skoro isti hdd, samo što je razlika ovaj pokvareni je 2TB, a ovaj što bi s njega skinuo PCB 1TB, hoće li to biti problem?

 Da, hoće. Neće ti to proraditi.

12 godina
offline
8 godina
offline
Re: My passport problem
kezol kaže...

 Imam skoro isti hdd, samo što je razlika ovaj pokvareni je 2TB, a ovaj što bi s njega skinuo PCB 1TB, hoće li to biti problem?

 Treba probati,nekada je WD radio elektronike koje su pasale sa 250GB na 500 i na 750 GB i obratno ...

7 godina
protjeran
offline
My passport problem

Ne vjerujem da ce raditi. Cak niti sa istim PCB-om od istog diska, koji je serijski proizveden isti dan,

prije ili poslije tvog diska, sanse da radi su male, a ako i radi - vidjivost podataka je gotovo nemoguca

kod modernih diskova.

 

Jednostavno objasnjeno, na svakom PCB-u imas jedninstveni ROM u kojem su upisane lokacije i pozicije

staza diskovnih ploca, tako da glava diska zna sta trazi i gdje da trazi.

Takodjer u modernim diskovima je u ROM-u upisana i enkripcijski podatak, da bi uopce podatci bili vidljivi.

 

Ako promjenic PCB, potrebno je prelemiti i taj ROM chip, da bi disk mogao normalno raditi i glava znala zaista

gdje su staze i putanje. U tom slucaju vidljivost podataka je takodjer veoma dobra i pozitivna.

 

Naravno, takav disk se onda backupa i ne koristi za nista bitno.

 

 

Naravno, u slucaju da ti je ROM na PCB-u neispravan, ni ROM swap ti nece pomoci na novom PCB-u.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: My passport problem

Za ROM ne znam, ali ovi diskovi dolaze u verziji s enkripcijom i verziji bez, a nekripcija je na razini kontrolera, a ne diska. To je objašnjeno u videu kojeg sam stavio. Dakle, ako su oba diska bez enkripcije, raditi će (uz eventualnu potrebu prebacivanja ROM-a), a u tom slučaju će raditi i ovo lemljenje porta. Ako je jedan disk s enkripcijom, ili oba, disk će se moći koristiti, ali do podataka nije moguće doći.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
My passport problem

-nisu mu važni podaci, tad je enkripcija nevažna.. ali mora biti ista serija-kapacitet, ne slično (gemoetrija).

-može probati (jer podaci nisu važni..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice