Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

poruka: 12
|
čitano: 3.155
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Imam jednu ideju za moj sistem pa da vidim da li mogu cuti jos neku pametnu ovde da li mi se isplati truda ili ne. 

 

Trenutni sistem mi je ovaj iz moj comp, 800d kuciste, 4 titana, 3930k hladjen sa h100i i gomila noctua ventilatora. 

Razmisljam kako bi bilo pametno da malo pojacam dotok vanjskog hladnijeg zraka unutra kucista posebno grafickim da pojacam malo hladjenje. 

Titani su EVGA SC sa defaultnim nvidia coolerom tako da uzimaju zrak unutar kucista i izbacuju sve van sto je super za SLI i ovako nakaceno jednu iznad druge.

E sto se ottalog tice na vrhu compa je radijator za vodeno hladjenje, 4 noctue rade u push pull ubacuju zrak svana unutra preko radijatora, i jos jedna nocuta pored za ubacivanje zraka, stim da ide direkt 

u kuciste, ne preko radijatora. 

To su ova tri gore, i dva dodatna imaju ispod.

Stavio sam ovako iz vise razloga:

Prvo ovi gore ubacuju vise hladnijeg zraka iz vana da se bolje hladi CPU, i takodje tu su magnetic dust filteri koji se puno lakse ciste nego da otvaram i rastvaarm citavo kuciste.

Problem sa ovim je naravno sto u kuciste ide uglavnom evc zagrijan zrak preko radijatora.

takodje na dnu kucista ima jos ejdna 140mm noctua za ubacivanje zraka ali nije bas nesto efikasna zbog svih kablova od napajanja. 

I na kraju za izbacivanje su ternutno zaduzeni samo jedan 140mm nocuta na straznjoj strani i graficke koje izduvavaju.

 

Posto sam skontao da mi grijanje CPU nije toliki problem i za igre i za rendering uglavnom se griju titani tako da planiram da malo preuredim arspored.

Ideja je da okrenem gornje ventilatore tako da ostavim samo 2 unutar kucista da izbacuju preko radijatora van iz kucista, 

da straznji ventilator koji trenutno izbacuje takodje okrenem da ubacuje zrak koji bi onda isao gore na radijator. To je sto se CPU hladjenja tice.

A drugi dio plana je da na side manelu, na ovom staklu izbusim dva mjesta i postavim 2 noctua 120mm  da ubacuju zrak. 

 

Pa rekoh da vdim sta mislite isplati li se.

Trenutno kada sistem nije pod opterecenjem nprkao sad vanjska temperatura sobe je 24.8 dok je unutar kucista iza grafikih odkle one ralno i vuku zrak je 30.8.

U prosjeku je tako razlika nekih 5 stepeni toplije unutar kucista. 

Nije pretjerana razlika pa se mislim da li mi seplati sav trud busenja side panela i okretanja svega. 

Evo i slike trenutno kako to sve izgledaa mislio sam nesto ovako, po mogucnost malo ljepse :) Ima par foruma sa slicnim rjesenjem.

 

http://img156.imageshack.us/img156/6247/dsc01143nu.jpg

 

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Ako ti stvarno nije bitna estetika side panela,vec funkcionalnost,

predlazem mod side panela.

Sad ne znam tocne dimenzije,ali ako bi se moglo sredit da se stave u 2 stupca 3 komada AF120mm ili AF140mm,bilo bi odlicno.

Prestanite stavljati zarez,tamo gdje je odavno trebala biti tocka!
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Član si 2 godine,a još ne znaš kud postati{#}.

Modding.

Moj PC  
0 8 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

pa nije bas da svraljm po forumu non stop, da sam clan i 10 godina a ko provedem na forumu malo vremena to je kao da sam clan mejsc dva :)

hvala na linku svkako prebacicu tamo.

mada logikom ovo je vise probelm i kako da se rijesi nego moding, ali zavisi kako se gleda ;)

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.5.2014 21:14 (mirkoj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Ne mogu da shvatim da imaš tako jako računalo a da ne znaš osnove protoka zraka kroz kućište i to da se hladan zrak spušta na dno a vruć zrak diže u vis. Dakle, prvo moraš da obrneš tok protoka zraka. Usis kroz dno i sa prednje strane kućišta (eventualno sa bočne strane), ispuh sa stražnje strane i sa gornje strane kućišta (vidi slike). U suprotnom ćeš dobiti samo zračne vrtloge koji će se nepotrebno zadržavati u kućištu i time ometati hlađenje komponenti.

Savjetujem ti ugradnju mikrofiltera za prašinu jer je to odlična stvar. Ja u svom kućištu imam to tvornički ugrađeno i povremeno samo isperem filtre. Najbolje je improvizirati sa grubljim sintetičkim materijalom namjenjenim čišćenju posuđa koji je i više nego jeftin i koji možeš kupiti u svakoj prodavnici.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.5.2014 21:28 (phoenix2003).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

sve je to super u teoriji no u praksi i nije bas tako.

ZBog samog kucista kablaze is vega jednostavno nema dovljno ni mjesta ni prostora za ventilatore da uvlazim dovoljno ghladnog zraka, pogotvoo zbog kolicine vruceg koji se formira.

Takodje kada sam postavljao vodeno za CPU tada tu nisu bila 4 titana tako da mi je bilo vaznije da svana haladn zrak prolazi kroz radijatore da se bolje CPU hladi stoga ubvlacenje zraka na vrhu.

 

I na kraju, zrak na koji nista drugo ne utice tacno da ce ici kao si rekao, hladan dole vruc gore. 

No kada imas gomilu ventilatora koji ga usmjeravaju fizika sa tim nema tu bas nesto puno uticaja.

5 ventilatora ubacuju zrak sa vrha preko radijatora unutar kucista.

1 ventilator i dodatno 4 graficke uvlace zrak unutar kucisa i izbacuju ga vani.

I na kraju jos jedan ventilator na dnu kucista uvlaci zrak unutar kucista ali ima dosta kablova od napajanja pa koliko je efikasan toje upitno.

 

tako da pored svih ventilactora koji stvaraju potok zraka unutra i van sama razlika vruc hladan zrak i kretanje istog nema nesto pretjerano uticaja.

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Zar nije ovo elegantnije rješenje nego ružni ventilatori koji štrče na sve strane?!

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

teoretski jeste ali nikada nisam pravio komplet custom sistem sa vodenim hladjenjem i definitivno nemam namjeru se trenirati na karticama od 1100 eura :)

kada bi postajala firma koja ima iskustva i baci se tim bez razmisljanja bi radijeplatio i malo vise za sve sto treba od materijala i ruke, da to neko odradi onako bas pro,

nego da se sam zezam sa tim.

u redu ko voli i za hobi i za sve ali bas da se ucim na necemu ovako skupom.. nije najpametnije

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Imaš fenomenalan setup koji zaslužuje fenomenalno hlađenje,custom WC hlađenje za sve u kompletu nije jeftino,ali ako zarađuješ pare na tome i možeš opravdat takvu investiciju kreni u istraživanje,vjerujem da na forumu ima dosta ljudi s iskustvom,pogledaj malo na internetu,poveži se sa ljudima i vidi jel isplativo i izvedivo!!

Uglavnom,pomalo,istraži materiju,puno stvari možeš sam naučit i napravit!!

AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

pa nesto tako i imam u planu, pogtovo sto sistem ne lpaniram mijenjati barem do 2016 najmanje. Sve prjie toga da se doradjuje bi realno bilo cisto preseravanje.

Zaradjuje pare, otplatio je sam sebe vec nekoliko puta, s drueg strane sa tim i dolazi problem nedostatka vremena da se sam igram sa tim :)

Nesto sam sam planirao je mozda da uzmem jedan od mojih starijih sistem pa da se igram sa vodeim na njemu i onda preci na ovaj maaada...

opet kao sto rekoh. da se igram sa necim ovako skupim.. uf :)

U medjuvremenu mi treba neko rjesenje koje ce malo pripomoci hladjenju.

na CPU je corsair h100i koje odradjuje ok posao, jos da grafike rijesim pa dok nesto bojle ne sredim.

takodje tuje problem nabavke materijala posto u bsni jedva sam i ovo sve sastavio za bilo sta sto ej malo vise custom tu ide dostano vrjiem potrebno za nabavku plus daleko veci troskovi.. igranka..

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

Pa nije to toliko komplicirano,ako ti sistem dosta radi,rendiraš puno materijala dugo vremena jedino vodom to možeš adekvatno ohladit,razlike temperature grafika će se znatno poboljšati!!

Imaš na internetu dosta tutorijala,pošalji PM LeopardST da ti da par savjeta,on je bio stavio dvije 780ke i CPU po vodu!!Tebi treba za još dvije,nije to neki problem!!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Dorada hladjenja compa - savjeti, ideje

problem rijesen,

 

klima u sobi i temperatura na 25 za rad, na 18-20 klada treba rendati :)

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=32977
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice