Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

poruka: 20
|
čitano: 11.869
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Dakle već sam puno puta naletio na rasprave i svađe oko ovoga. Da li se kod amd-ovih x6 thubana tj phenom 2 procesora treba gledati temperatura jezgri ili CPU temperatura. Većina ljudi drži se stava da je "core temp" krivo i lažno očitanje te da se treba ravnati prema CPU temp stavci. Čitajući par tema na overclock.net-u vidio sam da to nije točno. Evo i zašto.

 

ŠTO JE CPU TEMP: ovo očitanje nije oćitanje senzora koji se nalazi u procesoru već u matičnoj ploći. Dakle svi znamo kako izgleda socket kad maknete cpu iz njega. Ispod tog socketa nalazi se temperaturni senzor. Razmislite, okružen je materijalima koji ne provode toplinu, nema protoka zraka nigdje oko njega a poviše njega nalazi se vrući procesor. Da li je to realni prikaz temperature?

 

ŠTO JE CORE TEMP: Ovo je očitanje senzora koji se nalazi u procesoru. Neki kažu da se samo radi o jednadžbi u koju procesor ubraja količinu elektrićne energije koja ulazi u procesor te prema tome određuje temperaturu. To nije toćno, u jezgri se nalazi senzor, međutim on nije namijenjen oćitanju niskih temperatura te postaje precizan tek poviše 45C. Zato će te povremeno oćitat idle temperaturu jezgri oko 24-25C iako vam je sobna temperatura 30. 

 

TEST: Da bi provjerio radi li se o senzoru jućer sam upalio prime95. CPU ventilator spojen mi je preko scythe kaze master flat kontrolera tako da matićna i proc ne dobivaju nikakve informacije o okretajima ventilatora. Držao sam ventilator na 2000 okretaja i temperatura jezgri se stabilizirala na 40C. Nakon toga sam spustio brzinu na 800 okretaja i temperatura je polako narasla na 45C iako proc nije znao ništa o smanjenju okretaja. To nam govori da se u jezgrama nalazi senzor koji je osjetljiv na temperaturu.

 

ZAKLJUČAK: Očitavanje CPU temperature odnosno temperature socketa nema smisla jer je socket nebitna komponenta kojoj ne smeta toplina. Temperatura jezgri je ono što je bitno!!

 

NA ŠTO SE ODNOSI TERMALNO OGRANIĆENJE? : Svi znamo da amd-ovi thuban x6 procesori imaju termalni limit od 62C. Taj limit odnosi se na temperature jezgri!! Procesor u sebi ima zaštitu koja će ga ugasit ako temperatura JEZGRI pređe 62C što je poprilićno visoko s obzirom da jezgre ne postižu takvu temperaturu tako lako.Ova informacija dobivena je od tehnićke podrške AMD-a. Dakle dok god vam je temperatura jezgri ispod 55C imate još prostora za overclock a na ono što se naziva CPU temperaturom nemojte obraćati pažnju jer je to samo senzor u socketu.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 12:02 (athlon64).
Moj PC  
2 0 hvala 7
13 godina
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

AMD x6 ima zaštitu koja će ugasit komp ali tek na 90°C po default-u te se ta temperatura da spustit u BIOS-u na 70°C.

Upozorenje: Sva elektronika radi na bijeli dim, kad on ode pouzdano možemo zaključiti da je mrtva.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 13:18 (strit).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
strit kaže...

AMD x6 ima zaštitu koja će ugasit komp ali tek na 90°C po default-u te se ta temperatura da spustit u BIOS-u na 70°C.

Ne ne ne, to je temperatura postavljena u biosu ploće, tj temperatura na kojoj će ploća ugasit pc a odnosi se na senzor u socketu. Dakle CPU se sam gasi ako mu temperatura jezgri ode preko 62C a to šta ploća ima termalnu zaštitu povezanu s vlastitim senzorom u socketu je druga stvar.

 

EDIT: moja ASRokica npr nema mogućnost reguliranja te termalne zaštite od strane same ploće.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 13:22 (athlon64).
14 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Č čovječe, Č !

 

{#}

It puts the lotion on its skin or else it gets the hose again.
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Ček, kad radiš stress test, koliku temp ti javlja CPU temp a koliku CORE temp? I otprilike na koliko stupnjeva bude Performa zagrijana?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Ja to vidim ovak. Temeratura jezgri je temeratura samih jezgri a temperatura proca(cijelog socketa) je najčešće niža od temperatura jezgri ali to ne mora biti uvjek tako. Na tempraturu cpu-a(socketa) utječe i napon NB u CPU-u tako da sam uspio dobit da je temeperatura socket-a viša od temp jezgri. Naravno sve to ovisi od korisnika do korisnika i samom oc-u. Prilično sam siguran da ti se proc neče ugasti ako temp jezgri dođe do 62°C. Bar moj x4 neće.

Upozorenje: Sva elektronika radi na bijeli dim, kad on ode pouzdano možemo zaključiti da je mrtva.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
Penryn kaže...

Ček, kad radiš stress test, koliku temp ti javlja CPU temp a koliku CORE temp? I otprilike na koliko stupnjeva bude Performa zagrijana?

Core temp bude oko 40 a cpu temp 52. Performa bude daleko bliže tih 40C nego 52. Lagano lagano topla na dodir, senzor sa kaze master flat-a kaže da je usisna temperatura 27 a temperatura na ispuhu performa 33-34 pod stress testom. 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 13:31 (athlon64).
13 godina
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

  Vidio sam tvoj posta i na OCN forumu baš oko ovoga sa tvojim testom. Tamo se dosta mačujemo oko ove teme, ali još i dan danas nije sasvim jasno. Ja sam i sam kontaktirao bio AMD tech support ali informacije nisu potpuno jasne ni s njihove strane. CPU socket temp je viši od temperatura chipa kao što si dobro napisao radi toga što nema direktno hlađenje kad na njega naleže CPU nego indirektno ( toplina sa socketa se prenosi na chip i dalje na HS pa tek onda cooler ). Ja isto pretpostavljam da se mora odnositi max temperatura na cores temp, a ne na CPU socket temp. Jel na AMD stranici kod specifikacija piše za FX 8150 62C "max temps" . Dakle, piše "temps" što je množina i to isto upućuje da se odnosi na jezgre. Druga indikacija je također činjenica da nema šanse da stock cooler drži FX 8150 u P95 ( a to mora izdržat bez obzira što neupućeni misle da je to nekakvo bezvezno mučenje procesora ) ispod 60C ako gleamo CPU socket temp. Jedva zadrži cores temp ako i to ispod 60C. Sigurno je da AMD najbolje zna koliko se grije FX, i koliko kapaciteta ima stock cooler. Dakle, ako AMD sam pakira CPU sa coolerom koji u stress testu ( a takve temperature se postižu i u video dekodiranju pa zato sugeriram da P95 nije bezveze ) dostiže temperature CPU socketa od oko 70C, a jezgara oko 60C, to automatski sugerira da je cores temp od 62C max a ne CPU temp. Jel oni sigurno znaju sami točno o čemu se radi, i nebi prodavali CPU kojeg tvornički hladnjak nemože držat unutar parametara termalnih. I još da napomenem kad ljudi komenetiraju da kao throttla CPU kad pređe 60C ili da je nestabilan, to su isto gluposti. Throttla matična ploča, a ne CPU i tu se radi o opterećenju VRM-a i ploče. Ako se CPU hladi dobro on neće throttlati na preko 60C sigurno. Preduvjet je naravno i kvalitetna ploča sa dobrim hlađenjem fazne regulacije, i da se po potrebi pogase opcije koje su zaslužne za što manju potrošnju  (i da matična izgura garantni rok :). Što se tiče termalne zaštite CPU-a, CPU se sam gasi kod FX-a je to na 90C, jel na 97C silikon bi se oštetio. Ja neznam tko je spalio CPU normalnim clockanjem i sa normalnim naponima jel je to praktički nemoguće radi zaštita samih.

14 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Da,na OCN-u se vodi rasprava u vezi ovoga ali vrlo je jednostavna stvar, jedan momak je uzeo brzi ventilator i usmjerio ga na stražnju stranu ploće,iza socketa. CPU temp je pala za 7C ,core temp se nije mrdnula. 

Momak koji je napisa ovu temu je vrlo jasno pojasnia sta je cpu temp a sta je core temp:

 

http://www.overclock.net/t/1128821/amd-temp-information-and-guide

 

U procesoru ocito mora bit senzor ali nije precizan ispod 45C jer nije namjenjen mjerenju idle temperatura. Sta se tice termalne zaštite sam proc gasi kad mu temperatura jezgri dođe na 62 a to šta ploća radi je druga stvar.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 14:05 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
strit kaže...

Ja to vidim ovak. Temeratura jezgri je temeratura samih jezgri a temperatura proca(cijelog socketa) je najčešće niža od temperatura jezgri ali to ne mora biti uvjek tako. Na tempraturu cpu-a(socketa) utječe i napon NB u CPU-u tako da sam uspio dobit da je temeperatura socket-a viša od temp jezgri. Naravno sve to ovisi od korisnika do korisnika i samom oc-u. Prilično sam siguran da ti se proc neče ugasti ako temp jezgri dođe do 62°C. Bar moj x4 neće.

X6 thubani gase kad su jezgre na 62 jer im je to termalni limit.  Tvoj x4 je druga stvar,njima jezgre vataju dosta više temperature,imao sam i 955be i sad imam 1055t pa znam. Temperatura socketa obićno je niža od jezgri ali ovi x6 thubani stvarno ne postižu toliko velike temperature pa s obzirom da se socket nikako ne hladi on se zagrije dosta više od jezgri. Šta je je,bez obzira koju termalnu past stavio, mijenjao ventilator ili ne, šta god radio s hladnjakom to utjece na core temps 10 puta više nego na socket temp.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
itomic009 kaže...

Evo isprobavao sam neke P95 torture i vise taktove, i zacudilo me da je kod mene socket temp cak za 13°C visa od temp jezgri.

 

Je li to normalno?

clock2much
13 godina
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

 Ja sam probao to isto sa ventom na stražnji dio matične i nisam primjetio nikakv pad CPU socket temperature !!

13 godina
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

 Kod mene je 12C. AMD kaže u jednom od mailova da može biti viša od 10 do 15C.

16 godina
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

To kaj je spomenuto u ovoj temi, odnosi se na sve današnje AMD procesore manje više tak to ide u praksi kaj drugo.{#}

 

 

Poanta svega toga oko temperatura je ova, u Idle ili dok procesor nije previše opterečen znači do 45 stupnjeva gledaj CPUTIN temperature u HWMonitor. To su otprilike točne temperature u toj situaciji, iako opet nisu potpuno točne recimo 2-3 stupnja ili malo više može bit odstupanje u toj situaciji.

 

CPUTIN pod jakim opterečenjem procesora i visokim temperaturama, znači preko 45 a u praksi 50 i više stupnjeva može prikazivat 7-10 stupnjeva više temperature od stvarnih vrjednosti. Zato tu oznaku CPUTIN niti ne gledamo, dok je proc pod punim opterečenjem jer su onda temperature obično označene krivo tj znatno više od realnih.{#}

 

 

 

Dok je procesor jako opterečen, i kad su temperature preko 45 stupnjeva a obično su kod svih iznad 50 onda treba gledat druge vrjednosti.U toj situaciji pratimo samo Core temperature, jer ona okvirno točno pokazuje temperature procesora u praksi pod uvjetom da su senzori ispravni normalno i to je to.{#}

 

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
mate960 kaže...
itomic009 kaže...

Evo isprobavao sam neke P95 torture i vise taktove, i zacudilo me da je kod mene socket temp cak za 13°C visa od temp jezgri.

 

Je li to normalno?

Temperatura socketa nije bitna, može bit i 90C dok god ne topi plastiku nema ćemu naškodit osim ako se neke vitalne komponente ne nalaze u blizini. Dok god su jezgre hladne nemaš brige.

itomic009 kaže...

 Ja sam probao to isto sa ventom na stražnji dio matične i nisam primjetio nikakv pad CPU socket temperature !!

Probaj nekako dogurat zrak ispod socketa.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
rambox kaže...

To kaj je spomenuto u ovoj temi, odnosi se na sve današnje AMD procesore manje više tak to ide u praksi kaj drugo.{#}

 

 

Poanta svega toga oko temperatura je ova, u Idle ili dok procesor nije previše opterečen znači do 45 stupnjeva gledaj CPUTIN temperature u HWMonitor. To su otprilike točne temperature u toj situaciji, iako opet nisu potpuno točne recimo 2-3 stupnja ili malo više može bit odstupanje u toj situaciji.

 

CPUTIN pod jakim opterečenjem procesora i visokim temperaturama, znači preko 45 a u praksi 50 i više stupnjeva može prikazivat 7-10 stupnjeva više temperature od stvarnih vrjednosti. Zato tu oznaku CPUTIN niti ne gledamo, dok je proc pod punim opterečenjem jer su onda temperature obično označene krivo tj znatno više od realnih.{#}

 

 

 

Dok je procesor jako opterečen, i kad su temperature preko 45 stupnjeva a obično su kod svih iznad 50 onda treba gledat druge vrjednosti.U toj situaciji pratimo samo Core temperature, jer ona okvirno točno pokazuje temperature procesora u praksi pod uvjetom da su senzori ispravni normalno i to je to.{#}

 

Otprilike ovo je toćno, iako ćak i u idleu nema smmisla gledanju temperature socketa jer to je samo socket xd.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

Mene zanima sta mislite o mojoj statistici trenutnoj jel sve u granicama jer me buni ova razlika u coru je 30 a cpu temp je 54 stupnja? Unaprjed hvala

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2013 14:22 (Cakija_ST).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

I ja imam slican problem :

 

Sto je sad tu tocno ?? {#}

Nebitno
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.6.2013 14:54 (WrongType).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.
Cakija_ST kaže...

Mene zanima sta mislite o mojoj statistici trenutnoj jel sve u granicama jer me buni ova razlika u coru je 30 a cpu temp je 54 stupnja? Unaprjed hvala

BUMP

14 godina
neaktivan
offline
Core temp vs CPU temp kod AMD x6, objašnjenje.

CPU temp je temperatura socketa a core je proracunata temperatura jezgri koja je vjerojatno prilicno pogresna. Ako ti je socket na 54 bez opterecenja ocisti hladnjak i zamijeni pastu. Ako je to pod opterecenjem onda je ok. 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice