Online wifi ruter

poruka: 17
|
čitano: 20.541
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Online wifi ruter

Radi se o tome da racunar nema wireless ruter nego obicni a htjela bih napraviti da se preko njega mobitel moze spojiti na internet pa sam mislila da instaliram neki od online wifi rutera. Imam par pitanja pa ako mozete da mi odgovorite ili ispravite ako sam nesto pogresno shvatila. Windows je xp.

 

Koliko vidim ovaj racunar nema wireless karticu, nema opcije za wireless network u konekcijama. Bez toga ovo ne bi funkcioniralo? Kako mogu sigurno provjeriti ima li? Znam da je ovaj racunar bio nekada spojen na bezicni internet ali ne znam kako. Moze li se to rijesiti usb wireless adapterom? Moram li paziti kakav je adapter ili moze bilo koji? Mislila sam uzeti neki najjeftiniji. Koliki je domet kada se tako spaja na wifi?

 

Koji od online rutera je najbolji? Vidim da se koristi Conectify ali nazalost ne podržava windows xp.

 

Koliko dobro to sve skupa funkcionira? Mozete li napisati ako  ima neka druga opcija da se mobitel moze preko racunara spojiti na internet a da ne ukljucuje wireless ruter.

 

Hvala unaprijed. {#}

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Online wifi ruter

Online router? Nema tog softvera koji će ti dati wireless ako nemaš hardver.

A ako i nabaviš wireless karticu ona je za "client mode" odnosno spajanje na routere i morat ćeš je prebacivati u "host mode", a ne podržavaju sve kartice taj mod.

 

Rađe za 50 KN kupi wireless access point / router na njuškalu koji će raditi kako spada, odnosno kako je i zamišljeno.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Online wifi ruter
delta00 kaže...

 

 

Radi se o tome da racunar nema wireless ruter nego obicni a htjela bih napraviti da se preko njega mobitel moze spojiti na internet pa sam mislila da instaliram neki od online wifi rutera. Imam par pitanja pa ako mozete da mi odgovorite ili ispravite ako sam nesto pogresno shvatila. Windows je xp.

 

Koliko vidim ovaj racunar nema wireless karticu, nema opcije za wireless network u konekcijama. Bez toga ovo ne bi funkcioniralo? Kako mogu sigurno provjeriti ima li? Znam da je ovaj racunar bio nekada spojen na bezicni internet ali ne znam kako. Moze li se to rijesiti usb wireless adapterom? Moram li paziti kakav je adapter ili moze bilo koji? Mislila sam uzeti neki najjeftiniji. Koliki je domet kada se tako spaja na wifi?

 

Koji od online rutera je najbolji? Vidim da se koristi Conectify ali nazalost ne podržava windows xp.

 

Koliko dobro to sve skupa funkcionira? Mozete li napisati ako  ima neka druga opcija da se mobitel moze preko racunara spojiti na internet a da ne ukljucuje wireless ruter.

 

Hvala unaprijed. {#}

 

Za wifi na računalu ti treba wireless kartica, imaš PCI verziju i USB verziju.

No kao što koelga kaže,možeš kupiti karticu i onda skužiti da sa njom ne možeš postaviti hotspot,a za istu cijenu možeš kupiti AP s kojim si sigurna da se to može napraviti.

Ako je kojim slučajem imaš, ona će biti prikazana u hardware manageru (iako možda nema drivera).

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
15 godina
online
Re: Online wifi ruter

-(sve je pogrešno shvaćeno)

-trebaš npr router s wlanom (wireless), pošto već imaš neki (sporedno koji), najsigurnije je dodati router s WLANom i WAN portom (na njega spojiš postojeći), slično je i AccessPoint , jednostavniji za ono što tražiš, ali i manje mogunosti (Router i AP su skoro identične stvari, jednakih cijena, Router uvijek ima više mogućnosti npr raditi kao AP ali ovisi o konkretnom modelu). Vidi po trgovinama što se nudi, cijene su od 130-150kn naviše.

-wlan adapter (USB ili ugradbena PCI kartica) služe za spajanje na takav wlan (router). Cijene od 50-70kn naviše.

-može se i preko PCa ali je potrebno neko osnovno znanje, žicom spojen kao do sad, preko wlan adaptera se može drugi uređaj spojiti (koji mora podržavati share u driveru, Adhoc mrežu i sl., slično sad može 'svaki' smartphone).

.. to je malo jeftinije (i to samo za najjeftinije adaptere..) ali ovisiš o PCu (mora biti upaljen) + malo više znanja u odnosu na router-AP.

Važno, kupljeni (normalni, iz trgovine, nema ograničenja i sve potrebno radi) uređaji nisu jednaki dobivenim od ISPa, ISP ugl zaključa neke potrebne opcije (drugačiji firmware-software) tako da možeš probati ako imaš nešto pri ruci (neki nekorišten ISPov) iz oglasnika.. ali možda neće raditi, dok 'normalan' radi outofbox u 99% (netreba ništa posebno podešavati).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Online wifi ruter

Hvala na odgovorima.

 

Sada ste me tek zbunili. {#} Zasto jednostavno ne mogo ukljuciti neku wireless antenu u postojeci ruter. {#}

 

Pogledala sam, nema wireless karticu. Mrezna kartica je ethernet.

 

Koja je razlika izmedju wireless access pointa i routera?

 

Ihush nisam razumjela. Je li dovoljan samo wireless ruter ili moram i za njega imati wireless karticu?

 

Nije vazno ako mora racunar biti upaljen, ovo je samo privremeno pa zbog toga i trazim najjeftinije rjesenje. Jedino sto je bitno je da se mobitelom moze spojiti na internet a i da je domet veci, da moze i par metara od kuce.

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 11:27 (delta00).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Online wifi ruter

najjednostavniji primjer, da postojeći modem ima wlan, nebi trebalo ništa dodavati, jednostavno bi se spojila žicom ili bežično. Sad je potrebno nekako u mrežu dodati wlan-server. Sve te 'kutije' su zapravo više uređaja spojenih u jednu kutiju, router, dhcp-server, wlan-server, firewall, switch.. pa do mediaplayera, print servera i sl na npr USB portu). O softwareu (firmware uređaja) ovise njegove mogućnosti + fizički priključci.

 

Wireless (AP ili router) služe spajanju, uređaj mora imati wifi-wlan da bi se bežično spojio, jednako kao što PC ima žičanu mrežnu.

Razlika između ta dva uređaja (AP-router) je minimalna tj samo defaultne postavke ovisno o softwareu koji upravlja uređajem. Većina routera (ili svi) može raditi kao AP, polovica APa može kao router.  Ruter ima prednost npr više žičanih priključaka. Defalutne postavke uređaja su ugl. dobre (vjerojatno ništa ne treba podešavati da bi radilo). Jedina razlika, AP koristi router iz modema (router upravlja mrežom) dok DHCP server dodjeljuje IPove računalima. Svaki router to ima. Problem nastaje što samo jedan 'šef' (router-dhcp) može biti u jednoj mreži. Zato se router spaja na WAN port (s modemom) i ima svoj subnet (druga mreža). To je jedina teh. razlika u radu.

-za mrežu je svjedno kojim načinom se spajaš (žica ili bežično ili neka treća opcija..).

 

Pošto sadašnji PC ima žičani spoj na modem, da bi se wlanom moga spojiti s drugim uređajima moraš mu dodati wlan adapter, obično je to neki USB za cca 70kn (naviše). To je 'najslabije' rješenje i vjerojatno najmanji domet signala, uz 'problem' kako je u driveru rješeno shareanje (može biti jednostavno s jednim klikom.. ali to ćeš tek vidjeti kad spojiš na PC i probaš, ili googlanje za upute konkretnog modela ako uopće postoje takvi manuali, većina nema ništa osim drivera ili je proizvođač/model nepoznat). Drugi problem je trajnost, brzina, stabilnost USBa i samog uređaja (mogući prekidi).. i ovisnost da je PC upaljen (jer kroz njega prolazi wlan..). AP ili router je cijenom od 130kn naviše (možda i manje) i u pravilu pokrivaju 'prosjećnu' kuću-dvorište signalom. To se nikad ne može znati (zidovi-armatura ili drugi uređaji koji ometaju signal) ali je uvjek bolje od usb adaptera. Ako je potrebno može se dodati vanjska antena na žici i sl. (i neki USB modeli imaju odvojivu antenu, ali su tad cijene podjednake pa za ovu kombinaciju nije isplativo u odnosu na AP-Routere).

 

-otiđi do nekog PC shopa i pitaj, ugl trgovac želi uvaliti ono što ima, ali može biti i fer i predložiti nešto uz možda zamijenu ako nije dovoljno dobro.. pitaj, i trgovci su ljudi (ponekad).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 15:23 (ihush).
14 godina
offline
Online wifi ruter

Čemu komplikacije?

Uzme se neki najobičniji wireless router ("modem") od T-Coma / Optime / kojeg od već ISPa iz oglasnika, ugasi se DHCP,

podesi adresa i WLAN i mrežnim kabelom se upikne u ethernet port prvog routera.

 

Na primjer:

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/t-com-zyxel-wireless-adsl-router-oglas-11692719

http://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/zyxel-router-oglas-10971352

http://www.njuskalo.hr/informatika-sve-ostalo/router-oglas-10283774

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/wireless-router-thompson-oglas-10306172

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.7.2014 16:03 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Online wifi ruter
Alkaline kaže...

Čemu komplikacije?

Uzme se neki najobičniji wireless router od T-Coma / Optime / kojeg od već ISPa iz oglasnika, ugasi se DHCP,

podesi adresa i WLAN i mrežnim kabelom se upikne u ethernet port prvog routera.

..

-zapravo je to komplikacija, jer ISPov uređaj ima zaštićen firmware (admin pass..) i dobatr dio opcija nije omogućen u odnosu na slobodan uređaj. Razlika u cijeni za polovni uređaj je čak premala.. jer ne vrijede ni toliko ako je novo u trgovini 50-150kn.

-može se, ali nije jednostavnije i ne uvjek. Jednako kao i ddwrt-anje. Problem je također svaki od tih ISPova, npr Optima-modem je za njihovu liniju, na kojeoj npr tcomov nebi radio..

-gašenje dhcpa i sl je OK, ali ovisno o uređaju tj dali tad radi wlan (što je potrebno za ovu temu), tj tad dobiješ samo glupi switch koji je btw u trgovinij jeftiniji. Kao i npr neki prastari model koji možda nema WPA2.. (hint zyxel koji btw, ni ne zna dali internet radi, predpostavlja..) i tad mogući problemi jer ne dozvoljavaju svi uređaji spajanje na open ili wep zbog sigurnosti.

-to je kompliciranje jer korisnik tad mora znati osnovne stvari, malo više nego za spajanje normalnog uređaja kojeg spoji i radi, uz rizik da to ne radi iz bilo kojeg razloga (npr neispravno). Tad se to nebi trebalo preporučiti, pogotovo početniku koji to ne može provjeriti (nego misli da je on kriv..).

 

-kupnja 'normalnog' polovnog routera ili APa preko oglasnika bi bila OK (ne ISPovog), tj tad bi cijena bila cca 50% novog iz trgovine. Ali nitko to ne prodaje... (treba potražiti, ako se nađe 50-100kn može biti isplativo, više ne.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Online wifi ruter

Baš zato sam stavio ovaj zyxel jel znam da radi. Može mu se ugasiti DHCP, podesiti adresa i WLAN radi ako nema DSL sinkronizacije (zašto nebi uostalom?).

 

Točno ovakav problem sam s njim riješio. Security je WPA2/AES.

 

Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Online wifi ruter
Alkaline kaže...

Čemu komplikacije?

Uzme se neki najobičniji wireless router ("modem") od T-Coma / Optime / kojeg od već ISPa iz oglasnika, ugasi se DHCP,

podesi adresa i WLAN i mrežnim kabelom se upikne u ethernet port prvog routera.

 

Na primjer:

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/t-com-zyxel-wireless-adsl-router-oglas-11692719

http://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/zyxel-router-oglas-10971352

http://www.njuskalo.hr/informatika-sve-ostalo/router-oglas-10283774

http://www.njuskalo.hr/wireless-wlan/wireless-router-thompson-oglas-10306172

E,jel nije onda lakše zamijenit ruter koji nema wifi sa ovim koji ima?

@modovi, Sunce se okreće oko Zemlje,ne?
15 godina
online
Re: Online wifi ruter
zerocool12 kaže...
...

E,jel nije onda lakše zamijenit ruter koji nema wifi sa ovim koji ima?

ovisi (o sto sitnica..)

npr ISP, kao Bnet to naplaćuje dodatno 15kn/mj kao i problemi ako nije uz 'iste kuće' uz nadogradnje i kompletan pristup kojeg sad svaki ISP ima sa svoje strane žice do njihove opreme u što se broji i modem.

-ali i to je mogućnost (koje se treba sjetiti)... problem je što 'običan' korisnik vjerojatno nema dovoljno iskustva da bi znao što od tog može, jer npr nije samo spoji i radi (samo bi moglo teoretski biti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Online wifi ruter

Znaci da ima wireless mreznu kartu ili adapter mogla bih napravi hotspot sa ili bez online wifi rutera. S obzirom da nema, bolje je kupiti wireless ruter.

 

Evo ja sam nasla najpovoljnije ovaj: Ruter Tenda N3 Wireless N3. Ovo sa isp-om mi djeluje komplicirano a ovih 100 kn, koliko je ovaj ruter, mogu podnieti s obzirom da je ovo samo zbog sliedecih mjesec dana. Sve sto trebam je prikljuciti ga na postojeci i eventualno nesto podesiti? Postojeci je ovaj PTI-8411 4-Ports Ethernet ADSL2/2+ Router.

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Online wifi ruter

-da, za 100kn to je optimalno. Ovaj model je zapravo identičan većini APa (jer ima samo jedan LAN port), može raditi kao extender-WDS..

 

-spajaš na WAN port i to bi trebalo biti sve (ako je isti subnet kao glavni modem, tad većina automatski prebaci na 'rezervni'. to je treći broj A.B.C.D uobičajeno 1 ili 0. npr 192.168.1.1 ili 192.168.0.1). Samo treći-C, broj ne smije biti jednak (zbog dva routera-DHCPa). Ako to ne radi automatika, tad prije spajanja modema to treba podesiti. dovoljan je manula (mali papirić) koji se dobije uz svaki uređaj za takve osnovne stvari, 99% da sve radi outofbox.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Online wifi ruter

Hvala puno na odgovorima. Nadam se da cu se snaci. {#}

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Online wifi ruter
Imam i ja sličnih problema.
Apsolutno se ne razumijem u ovo, i samo želim na što jeftiniji nacin prebacit sa zicanog na bezicni internet.

Na optimi sam i imam motorola netopia 2240n router. Sad me zanima jel mogu ja npr. kupiti neki njihow wifi router i to je to?
npr ovo: http://www.njuskalo.hr/mrezna-oprema/router-optima-telekom-oglas-12821670

I da, wifi karticu nemam.
10 godina
offline
Re: Online wifi ruter

Zovneš službu za korisnike i tražiš da ti zamjene ruter za neki sa ugrađenim WiFi opcijom .

WiFi je sporiji od kabla (LAN-a) i podložan smetnjama pa ga koristi samo za laptope-tablete-smartfone a PC ostavi na kablu ako možeš..

15 godina
offline
Online wifi ruter

Imam donekle sličan problem s ovom temom, pa ako netko zna rješenje...

 

Dijelim internet sa susjedima, kod kojih je router. Računalo mi hvata signal pomoću USB adaptera (D-Link dwl G122 ver. E), no sad mi se pojavio problem sa smartphoneom, koji slabije hvata signal. Čime bih mogao pojačati signal, i je li moguće spomenuti adapter koristiti kao hotspot? Nisam našao na netu ništa što bi mi pomoglo (čitaj: što bih kao laik razumio), pa zato ovdje tražim pomoć.

Kad sve ostalo propadne, pročitajte upute.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice