Abnormalne cijene nekretnina?

poruka: 296
|
čitano: 70.419
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Mladen kaže...

Po tebi sve uređene zemlje funkcioniraju po principu Superhika. To nema nikakvog smisla.

Uvedeš porez na nekretnine takav da je porez na prvu nekretninu nula. Na drugu 20%, treću 40%, četvrtu 70% tržišne vrijednosti.

Uvedeš javni registar nekretnina u kojem stoji tko je kada kupio nekretninu i za koji iznos, od trenutka kada je izgrađena do sada. Nešto slično online zemljišnim knjigama.

 

Pa ti onda imaj 5 stanova koje si kupio kešom, a službeno zaradiš "some eura" mjesečno (ako i toliko). Ali ni to nikome ne odgovara u korumpirnaoj državi, jer bi i porezna imala što radit, a pored takvog registra ne bi bilo moguće imat dvostruka pravila.

 

Ali to neće nikad zaživjeti, jer bi autor toga izvršio političko samoubojstvo. Osim toga, 91% Hrvata posjeduje nekretninu, što bi značilo da sjebavaš glasački stroj koji odlično funkcionira.

Oni imaju drugačiji standard, pravosuđe, tradiciju, porezni sustav, nemaju ovako veliki PDV kao mi i/ili neka druga davanja ... zato sam napisao da se ne može prekopirati samo jedan dio koji se nekome sviđa.

 

Diskutiram na temelju našeg predloženog pa suspendiranog PNNa koji nije eksplicitno isključio ni prvu ni drugu nekretninu već je to ostavio, po običaju, nedorečeno i podložno raznim tumačenjima.

U prijedlogu zakona su bile nekave olakšice za prvu koje bi kao određivala lokalna samouprava i tu vidim idući ogromni problem - korupciju.

Zamisli prosječno korumpiranog i nesposobnog lokalnog šerifa kako procjenjuje vrijednost nekretnina i stopu ... kaos.

 

 

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Cansee kaže...

šta ako smo suvlasnici, svatko 1/2 prve nekretnine i isto tako želimo kupiti i drugu? Ako je idem kupiti na dijete onda je ne mogu prodati bez odluke suda.

 

A ovaj P.S., ne znam šta bi rekao, stari hrvatski kompleks da je onaj ko ima love nepošten, a samo sirotinja poštena. Ima hrpa ljudi koji žive uredan život, štede, ulažu i nešto stvore kroz 30-40-50 godina, i onda netko vidi samo rezultat i kaže vidi ih što se kupaju u lovi, treba im opaliti 80% porez na sve. Imaš koliko hoćeš ljudi koji imaju novaca a nigdje se ne kurče niti to pokazuju i stvarno normalno žive kao što si ti to lijepo rekao. Poznajem čovjeka koji živi u mom dijelu grada, roditelji mu bili štedljivi i stekli nešto zemlje, on oplemenio i radio ko konj i samo kupovao još zemlje, čovjek radi od jutra do mraka, trči okolo u trenerci i vozi golf karavan star barem 15 godina, a ima imovine u vrijednosti barem 2 milijuna eura. Sad bi ti njemu fino skantao poreza, pa nek vidi on ko je gazda, jel tako?

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

 

Ovo drugo što si naveo je gomila govana. U uređenom društvu jednom platiš porez i gotovo. Međutim ako ti stječeš novu financijsku korist s tim kapitalom, onda na tu dobit opet plaćaš porez. Imao ovaj tvoj u trenirci 2 milijuna eura ili 200 milijuna eura je nebitno. Ako taj novac uloži, eventualnu dobit će dokvačit porez. Ako kupi dionice i zaradi, to podliježe porezu, ako kupi 3 nekretnine, opet ga dokvači porez.

U RH toga nema i ljudi su navikli na to, pa je tvoja reakcija shvatljiva.

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Cansee kaže...

 

šta ako smo suvlasnici, svatko 1/2 prve nekretnine i isto tako želimo kupiti i drugu? Ako je idem kupiti na dijete onda je ne mogu prodati bez odluke suda.

 

A ovaj P.S., ne znam šta bi rekao, stari hrvatski kompleks da je onaj ko ima love nepošten, a samo sirotinja poštena. Ima hrpa ljudi koji žive uredan život, štede, ulažu i nešto stvore kroz 30-40-50 godina, i onda netko vidi samo rezultat i kaže vidi ih što se kupaju u lovi, treba im opaliti 80% porez na sve. Imaš koliko hoćeš ljudi koji imaju novaca a nigdje se ne kurče niti to pokazuju i stvarno normalno žive kao što si ti to lijepo rekao. Poznajem čovjeka koji živi u mom dijelu grada, roditelji mu bili štedljivi i stekli nešto zemlje, on oplemenio i radio ko konj i samo kupovao još zemlje, čovjek radi od jutra do mraka, trči okolo u trenerci i vozi golf karavan star barem 15 godina, a ima imovine u vrijednosti barem 2 milijuna eura. Sad bi ti njemu fino skantao poreza, pa nek vidi on ko je gazda, jel tako?

 Hvala!

 

(kad već ne postoji mogućnost kliknuti na hvala u temi).

 

 

 

9 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Cansee kaže...

šta ako smo suvlasnici, svatko 1/2 prve nekretnine i isto tako želimo kupiti i drugu? Ako je idem kupiti na dijete onda je ne mogu prodati bez odluke suda.

 

A ovaj P.S., ne znam šta bi rekao, stari hrvatski kompleks da je onaj ko ima love nepošten, a samo sirotinja poštena. Ima hrpa ljudi koji žive uredan život, štede, ulažu i nešto stvore kroz 30-40-50 godina, i onda netko vidi samo rezultat i kaže vidi ih što se kupaju u lovi, treba im opaliti 80% porez na sve. Imaš koliko hoćeš ljudi koji imaju novaca a nigdje se ne kurče niti to pokazuju i stvarno normalno žive kao što si ti to lijepo rekao. Poznajem čovjeka koji živi u mom dijelu grada, roditelji mu bili štedljivi i stekli nešto zemlje, on oplemenio i radio ko konj i samo kupovao još zemlje, čovjek radi od jutra do mraka, trči okolo u trenerci i vozi golf karavan star barem 15 godina, a ima imovine u vrijednosti barem 2 milijuna eura. Sad bi ti njemu fino skantao poreza, pa nek vidi on ko je gazda, jel tako?

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

 

Ovo drugo što si naveo je gomila govana. U uređenom društvu jednom platiš porez i gotovo. Međutim ako ti stječeš novu financijsku korist s tim kapitalom, onda na tu dobit opet plaćaš porez. Imao ovaj tvoj u trenirci 2 milijuna eura ili 200 milijuna eura je nebitno. Ako taj novac uloži, eventualnu dobit će dokvačit porez. Ako kupi dionice i zaradi, to podliježe porezu, ako kupi 3 nekretnine, opet ga dokvači porez.

U RH toga nema i ljudi su navikli na to, pa je tvoja reakcija shvatljiva.

 

uopće ja o tome nisam govorio, ovo što sam ja napisao sam 100% u pravu, očito trebaš ponovno pročitati ili pronaći osobu koja zna čitati pa neka ti pomogne. Ja se nisam referirao na to kakve troškove ima dotični i koliko poreza plaća, nego samo na tvoju "žive normalno, a plivaju u lovi". Ja pokušavam reći da ima itekako ljudi koji stvarno žive normalno, a imaju dosta novaca, a ovaj tip je bio odličan primjer takvog. Nisu svi baš Bandići, Mamići ili Sanaderi, niti su povezani s njima. S druge strane ima ljudi koji cijeli život imaju odlična primanja, a na kraju kad treba ići u mirovinu nemaju žute banke, sve projebali, samo takvi vam ne smetaju očito.

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

Nisu to sendviči da ih se podijeli na dvije osobe. Kao ni jednostavan pristup rješevanju problema nekrenina s više vlasnika, nekretnina na djeci, nasljedstvima itd.

Porezi od 70% (?!?) su besmisleni. Tek to je podloga za muljanje i iznošenje love van RH.

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Mladen kaže...
sudy_freak kaže...

Porez na nekretnine je potencijalno jedina slamka spasa da se te nenormalne cijene izniveliraju.

Međutim ti isti koji bi trebali donijeti porez na nekretnine ga neće sigurno donijeti jer oni čine u globalu najveći bazen vlasnika nekretnina s 5+.

 

To bi bio Superhik potez, ne možeš nešto ograničavati visokim porezima jer su onda bogati opet u prednosti a unesrećio bi većinu građana.

Takva ograničenja bi imala smisla jedino da je moguće ograničiti broj stambenih nekretnina u vlasništu, ali nažalost nije.

 

Porijeklo imovine, da, a i konačno zatvoriti rupu u zakonima po kojoj netko sa poreznim ili bilo kakvim drugim dugom može otvarati nove firme, skrivati imovinu i izbjegavati odgovornost.

PNN odgovara upravo lopovima da legaliziraju ukradeno, još bi na kraju postali i ugledni građani jer plaćaju porez :).

Usput, da se ne zaboravi, porez na nekretnine već imamo, više njih, samo se tako ne zovu (komunalni doprinos i naknada, porez na kuće za odmor itd.) a po ukupnom iznosu su i veći od nekih EU zemalja sa kojima se tako volimo uspoređivati.

 

Po tebi sve uređene zemlje funkcioniraju po principu Superhika. To nema nikakvog smisla.

Uvedeš porez na nekretnine takav da je porez na prvu nekretninu nula. Na drugu 20%, treću 40%, četvrtu 70% tržišne vrijednosti.

Uvedeš javni registar nekretnina u kojem stoji tko je kada kupio nekretninu i za koji iznos, od trenutka kada je izgrađena do sada. Nešto slično online zemljišnim knjigama.

 

Pa ti onda imaj 5 stanova koje si kupio kešom, a službeno zaradiš "some eura" mjesečno (ako i toliko). Ali ni to nikome ne odgovara u korumpirnaoj državi, jer bi i porezna imala što radit, a pored takvog registra ne bi bilo moguće imat dvostruka pravila.

 

Ali to neće nikad zaživjeti, jer bi autor toga izvršio političko samoubojstvo. Osim toga, 91% Hrvata posjeduje nekretninu, što bi značilo da sjebavaš glasački stroj koji odlično funkcionira.

 To sve vec postoji i provodi se stalno. Gruntovnica ti je javna, odes tamo i pitas za ugovor i dobijes odmah. Želis provjerit tko je vlasnik neke parcele ili kuce? Odes na katastar online i kliknes. Sve cijene šalju se automatski poreznoj upravi i tu nemaš više što kopat kad je sve automatizirano. Razlog zašto ne znaš ili ne čuješ ništa o tome je zato što postupci nisu javni i zato što se nitko ne žali po novinama već plate globu i šute. BTW, unazad 6 godina te mogu hapnut pa ako netko misli da je prosao lišo lani - cekaj 2028u.

 

Porez na nekretnine je 3% kada kupujes od fizicke osobe, svaki put kad tu istu nekretninu netko proda/kupi - opet plati 3%. A 25% ako kupujete od firme (kao kad kupis i TV) - a kad fizicka osoba takav stan proda - kupac opet plati 3%. Tako da vec postoji porez na svaku kupoprodaju i nekakvo novo dodavanje poreza nema nikakvog smisla.

 

Ne znam kako bi ti na drugi TV nabio jos 20%, a na treći 40%. Nekretnina je proizvod isti kao i TV ili pegla. I BTW, fizicka osoba smije prodati 3 istovrsne nekretnine u 5 godina bez poreza (tj, plati ga kupac sa onih 3%) tako da nije da netko moze samo tako kupit i prodat 100 nekretnina bez da plati poreze. Nakon te trece placas porez i na ove prve tri jer se gleda kao djelatnost pa ti vrti.

 

Imamo najbolji javni servis u europi što se tiče gruntovnice i tog dijela. Kupis kucu, knjizenje je za dan dva. Sve vam je javno i  kopajte koliko god zelite. U svakom vlasnickom listu pise ime, prezime, oib i adresa vlasnika pa ne znam kako mislite da netko nesto moze skrivat. Upisi u trazilicu adresu i eto tko što i sve..

 

 

 

U HR smiješ gotovinom kupiti bilo što pa i nekretninu, poanta nije u gotovini kao takvoj nego u porijeklu tog novca. Na banku ne mozes staviti vise od 10.000€ u gotovini bez da te pitaju za zdravlje pa neznam što vi svi mislite koliko to keša ljudi imaju i što s njim rade. Da ti sad dam 100.000€ u gotovini ne bi mogao ni auto ni nekretniu kupit jer nemas pokrice. Trošio bi po trgovinama pa sretno s tolikom gotovinom. Sad sam prodao auto za 15.000, odnio u banku i odmah sam morao dat ugovor o prodaji inace bi me istjerala van.

 

 

edit.

 

evo sad vidim tvoj drugi post, krivo sam shvatio neke dijelove.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 22.5.2023 13:26 (ivan dragi).
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
emerik kaže...

Nemam vikendicu, ali se ekipa u razgovorima uvijek lovi na vikendicu koju su naslijedili od djeda kao razlog zasto ne uvesti porez.

Pa stanovi se prodaju prije nego sto su izgradjeni jer ekipa kojoj je to X-ta nekretnina ne placa nikakav dodatan porez na to, da godisnji porez za svaku dodatnu nekretninu raste i da za 5. nekretninu moras placati godisnje 10-15% njene vrijednosti, mozda bi neke kupce to odbilo od kupnje. Poanta tog progresivnog poreza bi bila da sprijeci ekipu da hoarda stanove.

Ok po tebi to nije rjesenje, koje je onda rjesenje? Mislim da se vecina nas slaze oko toga da postoji problem, inace ne bi bilo ove rasprave.

 Ti bi sad rušio kapitalizam. Lako što bi srušio kapitalizam nego bi srušio i temelje na kojima ova država životari - turizam i građevinu. A odakle bi se generirao novac za razne uhljebe, uslužne djelatnosti, trgovce, milijun poslova u kojima se prelijeva iz šupljeg u prazno?

 

Ko se slaže da postoji problem? Osim privatnih problema tipa "ja nemam para za to kupiti", nema problema. Tržište funkcionira po principu ponude i potražnje. Nažalost po domaćeg čovjeka naše su nekretnine zanimljive strancima što im diže cijenu. S druge strane, da nije tako, količina novca koji se okreće u državi bi bila znatno manja pa iako bi nekretnine bile jeftinije domaći čovjek bi imao još manje novca i opet si ih ne bi mogao priuštiti. Postoji razlog zašto je kvadrat nekad bio 2000€ a prosječna plaća 600€ dok je danas kvadrat 4000€ a plaća 1500€.

 

Uzmimo primjer Španjolske koja kad je ušla u EU njeni građani su bili debelo ispod prosjeka EU a nekretnine su im bile zanimljive i po mjerilima bogatih EU zemalja jeftine. Što se dogodilo. Stranci su kupovali nekretnine i tako im dizali cijenu. Onda je cijena došla do toga da te nekretnine više ne budu tako zanimljive pa je išla stagnacija, pa pad. Rezultat: cijene su danas normalizirane, životni standard Španjolaca se znatno podigao pa si mogu priuštiti i nekretninu iako je ona skuplja nego što je nekad bila, a tada je nisu mogli priuštiti. Stranci su u vlasništvu velikog dijela zemlje. Isto čeka i nas, ako sve bude išlo normalnim tijekom, bez ratova i sl. sranja.

 

Kakvo jebeno rušenje kapitalizma? Zvučiš poput Ilije Čvorovića. 

U normalnom, uređenom dijelu svijeta plaćaš porez na dodatne nekretnine, jer je to luksuz. U RH ne možeš ušetat u banku s vrećom u kojoj imaš€300000, jer moraš dokazat porijeklo novca (ako si običan smrtnik), ali ako kupiš nekretninu za isti iznos, nitko te ništa ne pita. Automatski si oprao lovu.

Ovo trolanje sa strancima je za upišat se. Koji Švabo ili Švicarac je kupio stan u Zagrebu ili Koprivnici? I za koji kurac bi ga kupio? Imaš zemljišne knjige online. U kojem postotku imaš ZK uloške u kojima je kao vlasnik naveden stranac?

30-ak posto nekretnina na obali/otocima kupuju stranci, ali to nema nikakve veze s bolesnim cijenama u cijeloj RH. Isto tako APN/POS ne utječe na cijenu stanova, kao što je netko već prije objasnio. Cijene su visoke jer ljudi to mogu platiti. Jebeš ti službeni podatak o plaći kad uživo vidiš s kakvim hrpama love se barata. Da ljudi nemaju novaca, cijene bi padale, kao što je to uvijek u bilo kakvoj trgovini.

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

Nisu to sendviči da ih se podijeli na dvije osobe. Kao ni jednostavan pristup rješevanju problema nekrenina s više vlasnika, nekretnina na djeci, nasljedstvima itd.

Porezi od 70% (?!?) su besmisleni. Tek to je podloga za muljanje i iznošenje love van RH.

 Čovjek se kao zalaže za neko poštenje a "papirnato bi dijelio".

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

Nisu to sendviči da ih se podijeli na dvije osobe. Kao ni jednostavan pristup rješevanju problema nekrenina s više vlasnika, nekretnina na djeci, nasljedstvima itd.

Porezi od 70% (?!?) su besmisleni. Tek to je podloga za muljanje i iznošenje love van RH.

Začudio bi se, ali u ZK ulošku postoji udio vlasništva. Dvije osobe mogu imati svaki po 1/2. Ako govorimo o bračnim partnerima, bez problema jedan ustupi svoju polovicu drugome, koji tada ima u vlasništvu 1/1. Onaj prvi tada nema ništa, FYI.

Vrlo je jednostavno vidjeti tko ima koliko nekretnina i kako ih je stekao. Stvar funcionira u uređenim zemljama, treba samom prekopirati. Ali ne ide... vidi se otpor i ovdje. Sve u Hrwandi je problem.

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...

Porez na nekretnine je 3% kada kupujes od fizicke osobe ...

Treba naglasiti razliku između poreza na promet nekretnina i poreza na nekretnine koji je stalni (godišnji).

 

Zato i ima toliko otpora i od tud onaj izraz da ćemo "postati podstanari u vlastitoj nekretnini". Već i sa predloženih 1.5% to znači da ju porez pojede za 60 godina, da ne spominjem ove sulude stope od 20+ %.

 

 

 

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

Nisu to sendviči da ih se podijeli na dvije osobe. Kao ni jednostavan pristup rješevanju problema nekrenina s više vlasnika, nekretnina na djeci, nasljedstvima itd.

Porezi od 70% (?!?) su besmisleni. Tek to je podloga za muljanje i iznošenje love van RH.

Začudio bi se, ali u ZK ulošku postoji udio vlasništva. Dvije osobe mogu imati svaki po 1/2. Ako govorimo o bračnim partnerima, bez problema jedan ustupi svoju polovicu drugome, koji tada ima u vlasništvu 1/1. Onaj prvi tada nema ništa, FYI.

Vrlo je jednostavno vidjeti tko ima koliko nekretnina i kako ih je stekao. Stvar funcionira u uređenim zemljama, treba samom prekopirati. Ali ne ide... vidi se otpor i ovdje. Sve u Hrwandi je problem.

Nimalo se ne bih začudio, znam to, zato o tome i pišem. Što je s 1/2, što ako imam 1 i 1/2, 2 i 2/3 nekretnine?

"Ustupiti" jednu polovicu drugome je noćna mora, zamisli kad nekretnina ima par desetina vlasnika.

Kako steći nekretnine nije problem uvidjeti, problem je što kad ih stekne. Ako ja naslijedim nekretninu, znači li to da:

1. Moram je stvarno prodati,

2. Moram plaćati porez,

3. Moram formalno nekom je prodati/predati,

4. Ako ju dam u najam, jesam li izbjegao / smanjio obvezu plaćanja,

5. Ako ju dam djetetu, a ja sam roditelj / staratelj, plaća li se ili ne?

 

Ideja plaćanja poreza na nekretninu nije problem (jer se nekretnine moraju iskoristiti pa i s tim naplatiti), govoriti o novonabavnoj vrijednosti kao podlozi za 70% je urnebesno.

7 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Budući da živim u Puli, iz prve ruke mogu gledati cijene nekretnina u Istri i plakati.

Cura i ja si možemo priuštiti jedino krletke po abnormalnim cijenama. Opcija zajedničkog života sa starcima je zadnje rješenje ovog problema nekretninskog balona.

 

Mislim da nas uskoro čeka katarza glede ovih cijena, posebice one koji trljaju ruke prodajom po nenormalnim cijenama jer je "tržište takvo".

I want to believe
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Ma jednostavno,ako nisi naslijedio od nikoga nikakvu nekretninu u govnima si do grla.
3 godine
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Endymon kaže...
Ma jednostavno,ako nisi naslijedio od nikoga nikakvu nekretninu u govnima si do grla.

 I to da, radim cesto po centru i ta ekipa tamo su sve neki nasljednici, uglavnom žive od iznajmljivanja!

12 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Pustite to sto su sagradili/izgradili moj djed i njegov brat za vrijeme juge uz gajbu piva to je proslo svrseno vrijeme.

 

 

 

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Što bi trebali pustiti, da neki uhljeb sad to otme kroz dodatni porez ?

Od dohotka do gradnje i opremanja je plaćeno jako puno poreza, kad je dosta ?

 

 

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Ako nisi u stanju papirnato podijeliti dvije nekretnine na dvije osobe tako da si oslobođen poreza, onda plati. Svaka škola košta.

Nisu to sendviči da ih se podijeli na dvije osobe. Kao ni jednostavan pristup rješevanju problema nekrenina s više vlasnika, nekretnina na djeci, nasljedstvima itd.

Porezi od 70% (?!?) su besmisleni. Tek to je podloga za muljanje i iznošenje love van RH.

Začudio bi se, ali u ZK ulošku postoji udio vlasništva. Dvije osobe mogu imati svaki po 1/2. Ako govorimo o bračnim partnerima, bez problema jedan ustupi svoju polovicu drugome, koji tada ima u vlasništvu 1/1. Onaj prvi tada nema ništa, FYI.

Vrlo je jednostavno vidjeti tko ima koliko nekretnina i kako ih je stekao. Stvar funcionira u uređenim zemljama, treba samom prekopirati. Ali ne ide... vidi se otpor i ovdje. Sve u Hrwandi je problem.

Nimalo se ne bih začudio, znam to, zato o tome i pišem. Što je s 1/2, što ako imam 1 i 1/2, 2 i 2/3 nekretnine?

"Ustupiti" jednu polovicu drugome je noćna mora, zamisli kad nekretnina ima par desetina vlasnika.

Kako steći nekretnine nije problem uvidjeti, problem je što kad ih stekne. Ako ja naslijedim nekretninu, znači li to da:

1. Moram je stvarno prodati,

2. Moram plaćati porez,

3. Moram formalno nekom je prodati/predati,

4. Ako ju dam u najam, jesam li izbjegao / smanjio obvezu plaćanja,

5. Ako ju dam djetetu, a ja sam roditelj / staratelj, plaća li se ili ne?

 

Ideja plaćanja poreza na nekretninu nije problem (jer se nekretnine moraju iskoristiti pa i s tim naplatiti), govoriti o novonabavnoj vrijednosti kao podlozi za 70% je urnebesno.

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Konkretan i jednoznačan primjer koji sam naveo je bio s dvoje supružnika i dvije nekretnine. Ako imaju IQ veći od broja cipele, svaki će imati jednu u vlasništvu. I ako se na prvu ne plaća porez, ne vidim koji dio je neshvatljiv.

Sama provedba ustupanja polovica je trivijalna. Ako tebi ne ide, onda te netko odlično vuče za nos. Dvoje djece koja se uspiju dogovoriti oko ustupanja nakon nasljeđivanja rade upravo to, jer roditelji imaju naviku dijeliti vlasništo svih nekretnina, što često završi katastrofalno.

Ako inzistiraš na pizdarijama tipa 1/2, 2/3 poput Canseea, onda plaćaš porez, jer ti fragmenti nisu više prva nekretnina. Nebitan je razlomak, to je dodatna nekretnina koja više nije prva. Taman bilo to 1/23486283746, plaćaš porez sukladno tržišnoj vrijednosti tog fragmenta. Koji dio je tu nejasan ili neodređen??

 

Nije nikakav problem ni kad stekneš nekretninu.

 

1. da, moraš ju prodati ako NE želiš platiti porez ukoliko ti nije prva (toliko teško za razumjeti)

2. ako ju ne prodaš, da, plaćaš porez

3. možeš ju formalno nekom prodati, pa ne plaćaš porez, jer vidi vraga, nisi službeni vlasnik više

4. ako ju daš u najam i dalje plaćaš porez. Trolaš? Kakve jebene veze ima vlasništvo nekretnine s time rentaš li ju, ili ne? Ako ju rentaš legalno, onda plaćaš porez i na rentanje, jer je i to dodatna zarada. Pretpostavljam da tebi ni to nije jednostavno.

5. OK, daš ju djetetu. Ako je djetetu prva nekretnina, dijete ne plaća porez. Ako djetetu navališ u vlasništvo 2 nekretnine (ili više), onda dijete za sve osim prve plaća porez. So fucking simple. Hoće li to platiti dijete ili djed mraz, who the fuck cares.

 

Postoci koje sam naveo su bili u svrhu prikazivanja progresivnog poreza. Svi intelektualci se uhvatili najvećeg iznosa od 70%. Hipotetski, ajmo uzet danas vlasnika 20 stanova u Zagrebu gdje svaki vrijedi cca €240000. To znači da takav vlasnik ima kapital od €4.8M. On ne plaća ništa sada. Ako cijena stanova poraste za 10%, on automatski ima €480000 zarade uz nula poreza. Jel iz te perspektive čudno da na 20-i stan plati visoki porez?????

Tu je sada visoki porez problem, a 50% poreza na pristojnu bruto plaću je "okej". Uz 25% PDV-a koji plaćaš iz preostalog neta znači da ti je efektivno porez 62.5%.

7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Konkretan i jednoznačan primjer koji sam naveo je bio s dvoje supružnika i dvije nekretnine. Ako imaju IQ veći od broja cipele, svaki će imati jednu u vlasništvu. I ako se na prvu ne plaća porez, ne vidim koji dio je neshvatljiv.

Sama provedba ustupanja polovica je trivijalna. Ako tebi ne ide, onda te netko odlično vuče za nos. Dvoje djece koja se uspiju dogovoriti oko ustupanja nakon nasljeđivanja rade upravo to, jer roditelji imaju naviku dijeliti vlasništo svih nekretnina, što često završi katastrofalno.

Ako inzistiraš na pizdarijama tipa 1/2, 2/3 poput Canseea, onda plaćaš porez, jer ti fragmenti nisu više prva nekretnina. Nebitan je razlomak, to je dodatna nekretnina koja više nije prva. Taman bilo to 1/23486283746, plaćaš porez sukladno tržišnoj vrijednosti tog fragmenta. Koji dio je tu nejasan ili neodređen??

 

Nije nikakav problem ni kad stekneš nekretninu.

 

1. da, moraš ju prodati ako NE želiš platiti porez ukoliko ti nije prva (toliko teško za razumjeti)

2. ako ju ne prodaš, da, plaćaš porez

3. možeš ju formalno nekom prodati, pa ne plaćaš porez, jer vidi vraga, nisi službeni vlasnik više

4. ako ju daš u najam i dalje plaćaš porez. Trolaš? Kakve jebene veze ima vlasništvo nekretnine s time rentaš li ju, ili ne? Ako ju rentaš legalno, onda plaćaš porez i na rentanje, jer je i to dodatna zarada. Pretpostavljam da tebi ni to nije jednostavno.

5. OK, daš ju djetetu. Ako je djetetu prva nekretnina, dijete ne plaća porez. Ako djetetu navališ u vlasništvo 2 nekretnine (ili više), onda dijete za sve osim prve plaća porez. So fucking simple. Hoće li to platiti dijete ili djed mraz, who the fuck cares.

 

Postoci koje sam naveo su bili u svrhu prikazivanja progresivnog poreza. Svi intelektualci se uhvatili najvećeg iznosa od 70%. Hipotetski, ajmo uzet danas vlasnika 20 stanova u Zagrebu gdje svaki vrijedi cca €240000. To znači da takav vlasnik ima kapital od €4.8M. On ne plaća ništa sada. Ako cijena stanova poraste za 10%, on automatski ima €480000 zarade uz nula poreza. Jel iz te perspektive čudno da na 20-i stan plati visoki porez?????

Tu je sada visoki porez problem, a 50% poreza na pristojnu bruto plaću je "okej". Uz 25% PDV-a koji plaćaš iz preostalog neta znači da ti je efektivno porez 62.5%.

 brate koliko mos pametovat.....

dijeliti vlasnistvo nad nekretninom je apsolutno normalno svagdi u svitu, bilo to izmedu muza i zene ili braće ili xy.

tvoje inzistiranje da svatko od supruznika na sebi ima po jednu nekretninu je debilana, samo odustani 

 

 

p.s. Kad citam ovaj topic zbog nekih autora imam osjecaj da ce se na njemu izrodit (neo) komunizam 

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
 

Postoci koje sam naveo su bili u svrhu prikazivanja progresivnog poreza. Svi intelektualci se uhvatili najvećeg iznosa od 70%. Hipotetski, ajmo uzet danas vlasnika 20 stanova u Zagrebu gdje svaki vrijedi cca €240000. To znači da takav vlasnik ima kapital od €4.8M. On ne plaća ništa sada. Ako cijena stanova poraste za 10%, on automatski ima €480000 zarade uz nula poreza. Jel iz te perspektive čudno da na 20-i stan plati visoki porez?????

Tu je sada visoki porez problem, a 50% poreza na pristojnu bruto plaću je "okej". Uz 25% PDV-a koji plaćaš iz preostalog neta znači da ti je efektivno porez 62.5%.

Kad već uzimaš ekstreme ... onaj tko si ne isplati dobit od dionica isto može nakupiti milijune i ne plaća ništa, a isto mu se, hipotetski, povećala vrijednost. Isto vrijedi i za zlato i umjetnine.

 

Što se tiče perspektive, komentiram iz one većine građana koji imaju jednu ili dvije nekretnine a ne 20, prema njima je PNN nepošten jer su te nekretnine najčešće rezultat rada, odnosno već oporezovanog dohotka. Srednja generacija je još debelo u kreditima pa kod njih to još nije ni minuli rad. Većina naših građana nije likvidna, to što rastu cijene nekretnine njima ne znači ništa jer ju ne mogu/žele prodati osim što bi im se drastično povećao porez.

Ekstremi sa 5+ nekretnina su samo ekstremi, ako nekoga žulja odakle im novci neka ih prijavi Poreznoj.

 

Da se vratim ontopic, PNN ne bi smanjio cijene, vjerojatno bi ih i povećao, a najam sigurno.

 

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Konkretan i jednoznačan primjer koji sam naveo je bio s dvoje supružnika i dvije nekretnine. Ako imaju IQ veći od broja cipele, svaki će imati jednu u vlasništvu. I ako se na prvu ne plaća porez, ne vidim koji dio je neshvatljiv.

Sama provedba ustupanja polovica je trivijalna. Ako tebi ne ide, onda te netko odlično vuče za nos. Dvoje djece koja se uspiju dogovoriti oko ustupanja nakon nasljeđivanja rade upravo to, jer roditelji imaju naviku dijeliti vlasništo svih nekretnina, što često završi katastrofalno.

Ako inzistiraš na pizdarijama tipa 1/2, 2/3 poput Canseea, onda plaćaš porez, jer ti fragmenti nisu više prva nekretnina. Nebitan je razlomak, to je dodatna nekretnina koja više nije prva. Taman bilo to 1/23486283746, plaćaš porez sukladno tržišnoj vrijednosti tog fragmenta. Koji dio je tu nejasan ili neodređen??

 

Nije nikakav problem ni kad stekneš nekretninu.

 

1. da, moraš ju prodati ako NE želiš platiti porez ukoliko ti nije prva (toliko teško za razumjeti)

2. ako ju ne prodaš, da, plaćaš porez

3. možeš ju formalno nekom prodati, pa ne plaćaš porez, jer vidi vraga, nisi službeni vlasnik više

4. ako ju daš u najam i dalje plaćaš porez. Trolaš? Kakve jebene veze ima vlasništvo nekretnine s time rentaš li ju, ili ne? Ako ju rentaš legalno, onda plaćaš porez i na rentanje, jer je i to dodatna zarada. Pretpostavljam da tebi ni to nije jednostavno.

5. OK, daš ju djetetu. Ako je djetetu prva nekretnina, dijete ne plaća porez. Ako djetetu navališ u vlasništvo 2 nekretnine (ili više), onda dijete za sve osim prve plaća porez. So fucking simple. Hoće li to platiti dijete ili djed mraz, who the fuck cares.

 

Postoci koje sam naveo su bili u svrhu prikazivanja progresivnog poreza. Svi intelektualci se uhvatili najvećeg iznosa od 70%. Hipotetski, ajmo uzet danas vlasnika 20 stanova u Zagrebu gdje svaki vrijedi cca €240000. To znači da takav vlasnik ima kapital od €4.8M. On ne plaća ništa sada. Ako cijena stanova poraste za 10%, on automatski ima €480000 zarade uz nula poreza. Jel iz te perspektive čudno da na 20-i stan plati visoki porez?????

Tu je sada visoki porez problem, a 50% poreza na pristojnu bruto plaću je "okej". Uz 25% PDV-a koji plaćaš iz preostalog neta znači da ti je efektivno porez 62.5%.

 Svi plaćaju porez na promet nekretninama od 3% neovisno da li im je prva ili 71 nekretnina. Nekada je postojalo to da na prvu nekretninu ne placas porez na promet ali je ukinuto pred 6-7 godina cca. 

 

A dijeljenje vlasništva, nikakav problem. Meni najcesce kupuju zena i muz i najcesce ide pol pol vlasnistvo iako imam i 80-20 i druge omjere.

 

Mada nisam siguran komentiras li neku hipotetsku poreznu reformu ili o cemu je rijec, tesko je postalo pratit raspravu.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Nažalost, znam puno više nego što misliš.

Nije svejedno je li stan 1/1 ili 1/2. Ovisno je je li bračna stečevina, imaš li npr .djece u prethodnom braku, tko prvi premine itd.

Zatim, ako imam npr. stan u Zagrebu vrijedan 200.000€ i vikendicu vrijednu 10.000€, na što plaćam porez?

Dalje, ja sam sad u nsljednom redu u vlasništvu 1/24 određenog broja nekretnina, zemljošta itd. oko kojeg se vodi sudski spor već preko 60 godina. Ukupno 63/24, ako se ne varam (da ne idem sad u papire) svačeg nešto što sam formalno suvlsnik, u praksi nikad nisam ni vidio niti mogu uživati. Kako i na što plaćam porez?

Što je s nekretninama van RH? Moram ih prijaviti? Što ako ih netko kupi na mene van RH, a ja vani potpišem ugovor o uživanju i plaćanju, kako ćeš to regulirati?

Kad se nekretnina naslijedi, što onda? Mora u prodaju?

Ako se nekretnina da u najam, mora li se platiti porez i kakav?

 

Stvari su tu jako "jednostavne" na nivou kako ti gledaš. U praksi su nekretnine noćna mora koja i bivša i sadašnja država pokušavaju regulirati već preko 70 godina.

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Konkretan i jednoznačan primjer koji sam naveo je bio s dvoje supružnika i dvije nekretnine. Ako imaju IQ veći od broja cipele, svaki će imati jednu u vlasništvu. I ako se na prvu ne plaća porez, ne vidim koji dio je neshvatljiv.

Sama provedba ustupanja polovica je trivijalna. Ako tebi ne ide, onda te netko odlično vuče za nos. Dvoje djece koja se uspiju dogovoriti oko ustupanja nakon nasljeđivanja rade upravo to, jer roditelji imaju naviku dijeliti vlasništo svih nekretnina, što često završi katastrofalno.

Ako inzistiraš na pizdarijama tipa 1/2, 2/3 poput Canseea, onda plaćaš porez, jer ti fragmenti nisu više prva nekretnina. Nebitan je razlomak, to je dodatna nekretnina koja više nije prva. Taman bilo to 1/23486283746, plaćaš porez sukladno tržišnoj vrijednosti tog fragmenta. Koji dio je tu nejasan ili neodređen??

 

Nije nikakav problem ni kad stekneš nekretninu.

 

1. da, moraš ju prodati ako NE želiš platiti porez ukoliko ti nije prva (toliko teško za razumjeti)

2. ako ju ne prodaš, da, plaćaš porez

3. možeš ju formalno nekom prodati, pa ne plaćaš porez, jer vidi vraga, nisi službeni vlasnik više

4. ako ju daš u najam i dalje plaćaš porez. Trolaš? Kakve jebene veze ima vlasništvo nekretnine s time rentaš li ju, ili ne? Ako ju rentaš legalno, onda plaćaš porez i na rentanje, jer je i to dodatna zarada. Pretpostavljam da tebi ni to nije jednostavno.

5. OK, daš ju djetetu. Ako je djetetu prva nekretnina, dijete ne plaća porez. Ako djetetu navališ u vlasništvo 2 nekretnine (ili više), onda dijete za sve osim prve plaća porez. So fucking simple. Hoće li to platiti dijete ili djed mraz, who the fuck cares.

 

Postoci koje sam naveo su bili u svrhu prikazivanja progresivnog poreza. Svi intelektualci se uhvatili najvećeg iznosa od 70%. Hipotetski, ajmo uzet danas vlasnika 20 stanova u Zagrebu gdje svaki vrijedi cca €240000. To znači da takav vlasnik ima kapital od €4.8M. On ne plaća ništa sada. Ako cijena stanova poraste za 10%, on automatski ima €480000 zarade uz nula poreza. Jel iz te perspektive čudno da na 20-i stan plati visoki porez?????

Tu je sada visoki porez problem, a 50% poreza na pristojnu bruto plaću je "okej". Uz 25% PDV-a koji plaćaš iz preostalog neta znači da ti je efektivno porez 62.5%.

 Svi plaćaju porez na promet nekretninama od 3% neovisno da li im je prva ili 71 nekretnina. Nekada je postojalo to da na prvu nekretninu ne placas porez na promet ali je ukinuto pred 6-7 godina cca. 

 

A dijeljenje vlasništva, nikakav problem. Meni najcesce kupuju zena i muz i najcesce ide pol pol vlasnistvo iako imam i 80-20 i druge omjere.

 

Mada nisam siguran komentiras li neku hipotetsku poreznu reformu ili o cemu je rijec, tesko je postalo pratit raspravu.

Pa ja u tome vidim mali problem, znaci samo treba poticati da mali postotak ljudi ima cim vise nekretnina/stanova/vikendica, ostatak radne snage se zaduzuje da imaju privilegiju zivjeti kod njih? Znaci doslovno subscription na zivot... I onda ovi bogati trose novce na skupe aute, putovanja itd. Ne zvuci mi bas kao poticanje lokalne ekonomije. A i mislim da se ne smije na nekretninu gledati kao na investicijsko sredstvo, jer se povecanjem cijena nekretnina negativno utjece na sposobnost ljudi da si rijese stambeno zivotno pitanje, sto je najbitnije za stabilan zivot i obitelj. Kad bi se progresivno povecavali porezi na dodatne nekretnine, recimo 3. i svaku sljedecu, ljudima bi postojalo sve neisplativije kupovati nekretninu, sto znaci da bi onda postala isplativija nekom drugom tko ih ima manje u posjedu. I na taj nacin bi se posjedovanje nekretnina rasprsilo na vise ljudi. I da postoji neki porez na praznu nekretninu koja nije ona jedna koju imas kao vikendicu, moje je misljenje da bi trziste postalo malo zdravije. Ponavljam, ne kazem da je to najbolje niti jedino rjesenje, ali mislim da bi se moglo sloziti nesto sto ima smisla. Gledaj, mislim da je cinjenica sto je nekoliko stotina tisuca mladih ljudi i obitelji otislo van dovoljan pokazatelj o tome kakve su prilike za obiteljski zivot / buducnost u HR... Mozemo mi pricati oko teorije ekonomije i trzista i kapitalizma, ali ljudi su ti koji cine trziste i pokazuju sto zadnjih nekoliko godina misle o svemu...

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Nažalost, znam puno više nego što misliš.

Nije svejedno je li stan 1/1 ili 1/2. Ovisno je je li bračna stečevina, imaš li npr .djece u prethodnom braku, tko prvi premine itd.

Zatim, ako imam npr. stan u Zagrebu vrijedan 200.000€ i vikendicu vrijednu 10.000€, na što plaćam porez?

Dalje, ja sam sad u nsljednom redu u vlasništvu 1/24 određenog broja nekretnina, zemljošta itd. oko kojeg se vodi sudski spor već preko 60 godina. Ukupno 63/24, ako se ne varam (da ne idem sad u papire) svačeg nešto što sam formalno suvlsnik, u praksi nikad nisam ni vidio niti mogu uživati. Kako i na što plaćam porez?

Što je s nekretninama van RH? Moram ih prijaviti? Što ako ih netko kupi na mene van RH, a ja vani potpišem ugovor o uživanju i plaćanju, kako ćeš to regulirati?

Kad se nekretnina naslijedi, što onda? Mora u prodaju?

Ako se nekretnina da u najam, mora li se platiti porez i kakav?

 

Stvari su tu jako "jednostavne" na nivou kako ti gledaš. U praksi su nekretnine noćna mora koja i bivša i sadašnja država pokušavaju regulirati već preko 70 godina.

Nitko nije tvrdio da je isto 1/1 i 1/2. Ali da ponovimo gradivo, ako imaš 2 vlasnika koji imaju 1/2, međusobno bez ikakvih problema se odreknu jedan drugome u korist, tako da na kraju oboje imaju 1/1. Tu nema nikakvih čudesa ni sranja, stvar je trivijalna do jaja.

Djeca su nebitna, vlasnik ima pravo s nekretninom napravit što želi. Za života ako prodaš i razjebeš pare, djeca se mogu jebat. Viđeno 100 puta. Koji dio ti nije jasan??? Ne možeš ti roditeljima uvjetovat da ti ostave bilo kakav kapital ako oni to ne žele. Vidi Shaquillea O'Neilla. Ponosno podjebava svoju djecu kako nismo "MI" bogati, nego sam "JA" bogat. Jebe ih u mozak, umjesto da im s parama pomogne stat na noge i osigura dobar život.

 

Jasno se vidi što si stekao prvo, stan ili vikendicu. Datumi na dokumentima služe nečemu. Gdje je problem?!

 

Bravo, ja spominjem 2 vlasnika, supružnike i 1/2, a ti trolaš s 1/24. Tu je jasno da tu "dvajsčetvrtinu" nećeš nikad vidjeti u kontekstu uživanja, pa ni tada. Ali ako si zaveden u ZK ulošku kao vlasnik 1/24, onda druže moj to jednoznačno određuje da si VLASNIK jedne dvadesetčetvrtine!!!. Tome ti služe zemljišne knjige. Prodaj ju ili se odrekni u korist nekoga, pa više nisi vlasnik. Moja bivša je imala takav fragment kuće od osnovne škole. Prije mjesec-dva ga je prodala za €10k. Čovjek nazvao, rekao da želi kupit, ona sretna da se riješila. Riješeno u jednom danu sve.

 

I dalje ne vidim poveznicu ili bilo kakve dodirne točne s ovim što ti ja opisujem, gdje se dvoje ljudi s vlasništvom 1/2 međusobno dogovori kome ide koji dio.

 

Za nekretnine u inozemstvu te nitko ne pita, totalno nebitna stvar u rješavanju kaosa u RH o kojem govorimo. Opet trolanje? Uostalom, za to će se pobrinut matična zemlja u kojoj je sama nekretnina. Neće AP i vitez Rajner ubirat porez za nekretnine koje nisu na teritoriju RH, to će ti odrezat netko drugi ako podliježe porezu.

Ako netko kupi nekretninu na tvoje ime, znači da ima tvoju punomoć, pa je to ista stvar kao si ju ti osobno kupio. Tebi ni to nije jasno?

 

Vidim da te najam i porez jako muče. Jel ti zaista misliš da rentanjem nekretnine prestaješ imati bilo kakve veze s tom nekretninom? Iznajmiš i praviš se blesav "nije to moje, ne živim ja tamo, ja samo ubirem rentu"??? Ti to ozbiljno?

 

 

 

 

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...
neutrino kaže...

Po sadržaju koji postaš se da zaključiti da ne znaš to.

Nažalost, znam puno više nego što misliš.

Nije svejedno je li stan 1/1 ili 1/2. Ovisno je je li bračna stečevina, imaš li npr .djece u prethodnom braku, tko prvi premine itd.

Zatim, ako imam npr. stan u Zagrebu vrijedan 200.000€ i vikendicu vrijednu 10.000€, na što plaćam porez?

Dalje, ja sam sad u nsljednom redu u vlasništvu 1/24 određenog broja nekretnina, zemljošta itd. oko kojeg se vodi sudski spor već preko 60 godina. Ukupno 63/24, ako se ne varam (da ne idem sad u papire) svačeg nešto što sam formalno suvlsnik, u praksi nikad nisam ni vidio niti mogu uživati. Kako i na što plaćam porez?

Što je s nekretninama van RH? Moram ih prijaviti? Što ako ih netko kupi na mene van RH, a ja vani potpišem ugovor o uživanju i plaćanju, kako ćeš to regulirati?

Kad se nekretnina naslijedi, što onda? Mora u prodaju?

Ako se nekretnina da u najam, mora li se platiti porez i kakav?

 

Stvari su tu jako "jednostavne" na nivou kako ti gledaš. U praksi su nekretnine noćna mora koja i bivša i sadašnja država pokušavaju regulirati već preko 70 godina.

Nitko nije tvrdio da je isto 1/1 i 1/2. Ali da ponovimo gradivo, ako imaš 2 vlasnika koji imaju 1/2, međusobno bez ikakvih problema se odreknu jedan drugome u korist, tako da na kraju oboje imaju 1/1. Tu nema nikakvih čudesa ni sranja, stvar je trivijalna do jaja.

Djeca su nebitna, vlasnik ima pravo s nekretninom napravit što želi. Za života ako prodaš i razjebeš pare, djeca se mogu jebat. Viđeno 100 puta. Koji dio ti nije jasan??? Ne možeš ti roditeljima uvjetovat da ti ostave bilo kakav kapital ako oni to ne žele. Vidi Shaquillea O'Neilla. Ponosno podjebava svoju djecu kako nismo "MI" bogati, nego sam "JA" bogat. Jebe ih u mozak, umjesto da im s parama pomogne stat na noge i osigura dobar život.

 

Jasno se vidi što si stekao prvo, stan ili vikendicu. Datumi na dokumentima služe nečemu. Gdje je problem?!

 

Bravo, ja spominjem 2 vlasnika, supružnike i 1/2, a ti trolaš s 1/24. Tu je jasno da tu "dvajsčetvrtinu" nećeš nikad vidjeti u kontekstu uživanja, pa ni tada. Ali ako si zaveden u ZK ulošku kao vlasnik 1/24, onda druže moj to jednoznačno određuje da si VLASNIK jedne dvadesetčetvrtine!!!. Tome ti služe zemljišne knjige. Prodaj ju ili se odrekni u korist nekoga, pa više nisi vlasnik. Moja bivša je imala takav fragment kuće od osnovne škole. Prije mjesec-dva ga je prodala za €10k. Čovjek nazvao, rekao da želi kupit, ona sretna da se riješila. Riješeno u jednom danu sve.

 

I dalje ne vidim poveznicu ili bilo kakve dodirne točne s ovim što ti ja opisujem, gdje se dvoje ljudi s vlasništvom 1/2 međusobno dogovori kome ide koji dio.

 

Za nekretnine u inozemstvu te nitko ne pita, totalno nebitna stvar u rješavanju kaosa u RH o kojem govorimo. Opet trolanje? Uostalom, za to će se pobrinut matična zemlja u kojoj je sama nekretnina. Neće AP i vitez Rajner ubirat porez za nekretnine koje nisu na teritoriju RH, to će ti odrezat netko drugi ako podliježe porezu.

Ako netko kupi nekretninu na tvoje ime, znači da ima tvoju punomoć, pa je to ista stvar kao si ju ti osobno kupio. Tebi ni to nije jasno?

 

Vidim da te najam i porez jako muče. Jel ti zaista misliš da rentanjem nekretnine prestaješ imati bilo kakve veze s tom nekretninom? Iznajmiš i praviš se blesav "nije to moje, ne živim ja tamo, ja samo ubirem rentu"??? Ti to ozbiljno?

 

 

 

 

Sad sam sasvim siguran da nemaš pojma o osnovama.

Isto 1/2 pa se odreknu?!? Jedan dobije garsonijeru u Sesvetama, drugi kuću na moru? To je isto?

Naslijedio su klet u Zagorju, kupuješ stan u Zagrebu, bitno je što si drugo kupio?

Ni situacija sa supružnicima nije ista, bitno je kad je i kako stan kupljen, kakva je šira situacija i s članovima obitelji koji ne žive u nekretnini itd.

Ja dam lovu Nijemcu, on kupi za mene na moru, ja ugovorim to u Njemačkoj - nije bitno?

Mene nimalo ne muče ni najam ni porez. Ako povećaš poreze vlasnicima više nekretnina, platit će podstanari. A načina kako se "praviti blesav" imaš milijardu.

 

Edit: o idiotariji plaćanja poreza na parcijalno vlasništvo koje sud ne može 60 godina riješiti i RH uredno plaća svake dvije godine radi drugog trajanja postupka da ne govorim.

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2023 19:01 (Old Iggy).
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...

 

Sad sam sasvim siguran da nemaš pojma o osnovama.

Isto 1/2 pa se odreknu?!? Jedan dobije garsonijeru u Sesvetama, drugi kuću na moru? To je isto?

Naslijedio su klet u Zagorju, kupuješ stan u Zagrebu, bitno je što si drugo kupio?

Ni situacija sa supružnicima nije ista, bitno je kad je i kako stan kupljen, kakva je šira situacija i s članovima obitelji koji ne žive u nekretnini itd.

Ja dam lovu Nijemcu, on kupi za mene na moru, ja ugovorim to u Njemačkoj - nije bitno?

Mene nimalo ne muče ni najam ni porez. Ako povećaš poreze vlasnicima više nekretnina, platit će podstanari. A načina kako se "praviti blesav" imaš milijardu.

 

Edit: o idiotariji plaćanja poreza na parcijalno vlasništvo koje sud ne može 60 godina riješiti i RH uredno plaća svake dvije godine radi drugog trajanja postupka da ne govorim.

Da budemo totalno plastični. Osoba A ima pola (1/2) garsonijere u Sesvetama i ima pola (1/2) kuće na moru. Osoba B posjeduje druge dvije polovice. Ako se A i B dogovore, na kraju jedan od njih ima 1/1 garsonijeru, a drugi 1/1 kuću na moru. To je trivijala za izvesti čak i u Hrvatistanu!!

 

Bitno je što si drugo kupio ako kažeš da je prva nekretnina oslobođena poreza. Koji dio ne razumiješ? To ti je isto kao kad ti banka kaže da ti nudi povoljniju kamatu za prvu nekretninu. Ti bi se vjerojatno i s njima nadjebavao o tome koja je prva, a stvar je trivijalna. Koliko puta u životu možeš prvi put jebat? Jel ti tako lakše?

 

Sa supružnicima je ista stvar, ako imaju oboje po 1/2 nebitno je sve ostalo. Ostali članovi familije se mogu jebat, čak i ako žele dio kolača. Po tebi ispada da je ZK uložak samo sporedna stvar, šire situacije i pizdarije poput "članovi koji nisu vlasnici i ne žive u nekretnini" odlučuju umjesto vlasnika što će i kako će

 

Dao si lovu švabi uz legalnu punomoć, on kupi za tebe u Šibeniku, isti kurac ko da si ti osobno kupio. Nema razlike. Ili bi ti u priču uveo švabu i njegovu širu obitelj, jer eto... idemo trolat. Ako želiš biti službeni vlasnik te nekretnine, moraš to provesti u zemljišnim knjigama u RH, pa ne misliš valjda u Berlinu dobit ZK uložak za kuću u Šibeniku? Imaš i period u kojem to moraš provesti, u protivnom službeno vlasništvo ostane na prodavatelju, a ti kasnije moraš sudskim putem utjerivat pravdu. Ili možeš još jednom kupiti, što nije legalno, ali obzirom da nemaš papire nitko to ne može znati.

 

Aha, ti ne bi uveo porez jer time "pomažeš" najmoprimcima i puno misliš na njih? Heavy bull shit.

 

Porez na parcijalno vlasništvo ti je idiotarija? Parcijalno vlasništvo anulira vrijednost, ili što? Da ukineš porez na parcijalno vlasništvo, više ne bi postojala 1/1 nekretnina.

Plaćaš porez na svoj dio. Isti kurac kao i 1/1, samo što je u tom slučaju sve tvoje.

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...

 

Sad sam sasvim siguran da nemaš pojma o osnovama.

Isto 1/2 pa se odreknu?!? Jedan dobije garsonijeru u Sesvetama, drugi kuću na moru? To je isto?

Naslijedio su klet u Zagorju, kupuješ stan u Zagrebu, bitno je što si drugo kupio?

Ni situacija sa supružnicima nije ista, bitno je kad je i kako stan kupljen, kakva je šira situacija i s članovima obitelji koji ne žive u nekretnini itd.

Ja dam lovu Nijemcu, on kupi za mene na moru, ja ugovorim to u Njemačkoj - nije bitno?

Mene nimalo ne muče ni najam ni porez. Ako povećaš poreze vlasnicima više nekretnina, platit će podstanari. A načina kako se "praviti blesav" imaš milijardu.

 

Edit: o idiotariji plaćanja poreza na parcijalno vlasništvo koje sud ne može 60 godina riješiti i RH uredno plaća svake dvije godine radi drugog trajanja postupka da ne govorim.

Da budemo totalno plastični. Osoba A ima pola (1/2) garsonijere u Sesvetama i ima pola (1/2) kuće na moru. Osoba B posjeduje druge dvije polovice. Ako se A i B dogovore, na kraju jedan od njih ima 1/1 garsonijeru, a drugi 1/1 kuću na moru. To je trivijala za izvesti čak i u Hrvatistanu!!

 

Bitno je što si drugo kupio ako kažeš da je prva nekretnina oslobođena poreza. Koji dio ne razumiješ? To ti je isto kao kad ti banka kaže da ti nudi povoljniju kamatu za prvu nekretninu. Ti bi se vjerojatno i s njima nadjebavao o tome koja je prva, a stvar je trivijalna. Koliko puta u životu možeš prvi put jebat? Jel ti tako lakše?

 

Sa supružnicima je ista stvar, ako imaju oboje po 1/2 nebitno je sve ostalo. Ostali članovi familije se mogu jebat, čak i ako žele dio kolača. Po tebi ispada da je ZK uložak samo sporedna stvar, šire situacije i pizdarije poput "članovi koji nisu vlasnici i ne žive u nekretnini" odlučuju umjesto vlasnika što će i kako će

 

Dao si lovu švabi uz legalnu punomoć, on kupi za tebe u Šibeniku, isti kurac ko da si ti osobno kupio. Nema razlike. Ili bi ti u priču uveo švabu i njegovu širu obitelj, jer eto... idemo trolat. Ako želiš biti službeni vlasnik te nekretnine, moraš to provesti u zemljišnim knjigama u RH, pa ne misliš valjda u Berlinu dobit ZK uložak za kuću u Šibeniku? Imaš i period u kojem to moraš provesti, u protivnom službeno vlasništvo ostane na prodavatelju, a ti kasnije moraš sudskim putem utjerivat pravdu. Ili možeš još jednom kupiti, što nije legalno, ali obzirom da nemaš papire nitko to ne može znati.

 

Aha, ti ne bi uveo porez jer time "pomažeš" najmoprimcima i puno misliš na njih? Heavy bull shit.

 

Porez na parcijalno vlasništvo ti je idiotarija? Parcijalno vlasništvo anulira vrijednost, ili što? Da ukineš porez na parcijalno vlasništvo, više ne bi postojala 1/1 nekretnina.

Plaćaš porez na svoj dio. Isti kurac kao i 1/1, samo što je u tom slučaju sve tvoje.

Znači, ti bi bio gluplji brat pa uzeo garsonijeru? I bratu dao kuću na moru?

Naslijedio klet, "popušio" za nekretninu koja ti stvarno treba?

1/2 sa supružnicima je jako komplicirano ako, npr. netko ima djecu iz prvog braka.

Ako meni netko iz Njemačke kupi kuću u Šibeniku i ja je koristim, na koji način ćeš mi lupiti porez? BTW, kakva punomoć?

Parcijalno vlasništvo uopće nema vrijednost ako ga ne možeš koristiti. Ne možeš koristiti zbog sudskog procesa koji traje desetljećima. Na što bi točno i kako te zašto plaćao porez?

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...
ivan dragi kaže...

 Svi plaćaju porez na promet nekretninama od 3% neovisno da li im je prva ili 71 nekretnina. Nekada je postojalo to da na prvu nekretninu ne placas porez na promet ali je ukinuto pred 6-7 godina cca. 

 

A dijeljenje vlasništva, nikakav problem. Meni najcesce kupuju zena i muz i najcesce ide pol pol vlasnistvo iako imam i 80-20 i druge omjere.

 

Mada nisam siguran komentiras li neku hipotetsku poreznu reformu ili o cemu je rijec, tesko je postalo pratit raspravu.

Pa ja u tome vidim mali problem, znaci samo treba poticati da mali postotak ljudi ima cim vise nekretnina/stanova/vikendica, ostatak radne snage se zaduzuje da imaju privilegiju zivjeti kod njih? Znaci doslovno subscription na zivot... I onda ovi bogati trose novce na skupe aute, putovanja itd. Ne zvuci mi bas kao poticanje lokalne ekonomije. A i mislim da se ne smije na nekretninu gledati kao na investicijsko sredstvo, jer se povecanjem cijena nekretnina negativno utjece na sposobnost ljudi da si rijese stambeno zivotno pitanje, sto je najbitnije za stabilan zivot i obitelj. Kad bi se progresivno povecavali porezi na dodatne nekretnine, recimo 3. i svaku sljedecu, ljudima bi postojalo sve neisplativije kupovati nekretninu, sto znaci da bi onda postala isplativija nekom drugom tko ih ima manje u posjedu. I na taj nacin bi se posjedovanje nekretnina rasprsilo na vise ljudi. I da postoji neki porez na praznu nekretninu koja nije ona jedna koju imas kao vikendicu, moje je misljenje da bi trziste postalo malo zdravije. Ponavljam, ne kazem da je to najbolje niti jedino rjesenje, ali mislim da bi se moglo sloziti nesto sto ima smisla. Gledaj, mislim da je cinjenica sto je nekoliko stotina tisuca mladih ljudi i obitelji otislo van dovoljan pokazatelj o tome kakve su prilike za obiteljski zivot / buducnost u HR... Mozemo mi pricati oko teorije ekonomije i trzista i kapitalizma, ali ljudi su ti koji cine trziste i pokazuju sto zadnjih nekoliko godina misle o svemu...

 Oko nekretnina postoji velik problem ali tako je svugdje. Jednostavno nema dovoljno Yorka da se napravi još jedan noviji York da bi cijene bile svima prihvatljive, a da zive u "Yorku".

 

Problem kojeg vi svi ne vidite je da za takvu vrstu ekonomije (kakvu zelite) na svijetu nema mjesta. Da su nekretnine u centru Zagreba 500€/m², kolika bi plaća bila keramičaru, a koliko bi zgrada trebao imat u centru da zadovoljis sve koji zele imat u centru? Pa eto, zamisli 4 milijona stanova na potezu potkove ili na stradunu i keramičare koji rade za 100€ mjesečno. Grdo a?

 

Bogataš kad kupi stan za 10.000€m² i S klasu, platio je i krovopokrivaca i cistacicu u Mercedesu. I ove sta prave klime, i struju.. jel.

 

Ali i danas imas jeftine nekretnine po selendrama pa ih nitko nece iako su jeftine i pristupacne. Baba i đed kad su dobili stan u Travnom pred 50 godina bilo je oš neš, evo ti pa placaj do penzije. A danas bi birali, da je jeftino, kvalitetno, a da su place visoke. Neznam kako bi to pomirio. Koliko bi ljudi islo u zidare ili keramicare? Nula?

 

Nisu problem porezi ili ne porezi vec kompletan sustav. Ali ajd sruši ti zapadnu ekonomiju pa pravi nešto novo. Od svih sustava jedino se u ovom nismo poubijali pa eto, očito je najmanje loš. Promjene su u takvom sustavu nazalost spore al kad vidis da se nekad sa zenom ne mozes dogovorit oko rucka, mozda je bolje 3 godine cekat urbanizam nego se puskarat po sumama.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
12 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Cijena kvadrata u Zagrebu je u proteklih 12 mjeseci otišla 20% gore.

 

Meso - 25%

Piletina 30%

Kozmetika 25%

Restorani 30%

....

Inflacija je 13%, prosječno poskupljenje svega u godini dana 18%

 

O čemu mi pričamo ovdje?

 

Cijena rada jednog radnika na građevini je 1000kn dnevno (plaća, porezi, hrana, smještaj)

Zemljište poskupilo, materijal, projektanti, kamate na kredite narasle...

Jel vi mislite da će netko besplatno graditi stanove? Ako na kraju nećeš imati 20-25% profita nitko neće ulaziti u rizik. A što da građevina stane? Mislite da bi stanovi pojeftinili? Potražnja velika, ponuda slaba, cijena=?

 

 

Kupite lijepo zemljište pa sami sebi napravite kuću. Mogli bi se iznenaditi kako su stanovi još i jeftini.

2 godine
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Nekada su se "normalne" kuće s dvorištem, vrtom, u gradovima prodavale na veliko, držale su cijenu, danas ne.

Svi mladi vole u stanove, solitere, da nemaju "zajebancije" s uređivanjem dvorišta i sađenja nečega u svome vrtu.

Ako ne sadiš povrće moraš kositi travu, a to im je veliki napor.

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice