Abnormalne cijene nekretnina?

poruka: 296
|
čitano: 70.026
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Old Iggy kaže...

 

 

Sad sam sasvim siguran da nemaš pojma o osnovama.

Isto 1/2 pa se odreknu?!? Jedan dobije garsonijeru u Sesvetama, drugi kuću na moru? To je isto?

Naslijedio su klet u Zagorju, kupuješ stan u Zagrebu, bitno je što si drugo kupio?

Ni situacija sa supružnicima nije ista, bitno je kad je i kako stan kupljen, kakva je šira situacija i s članovima obitelji koji ne žive u nekretnini itd.

Ja dam lovu Nijemcu, on kupi za mene na moru, ja ugovorim to u Njemačkoj - nije bitno?

Mene nimalo ne muče ni najam ni porez. Ako povećaš poreze vlasnicima više nekretnina, platit će podstanari. A načina kako se "praviti blesav" imaš milijardu.

 

Edit: o idiotariji plaćanja poreza na parcijalno vlasništvo koje sud ne može 60 godina riješiti i RH uredno plaća svake dvije godine radi drugog trajanja postupka da ne govorim.

jednostavno tupi po svom i opce ne uzime argumente u obzir....on samo prica o muzu i zeni.

PNN ima milijardu problema....prvo naše ažurno sudstvo ima nenormalno veliki broj imovinsko-pravnih sporova da bi se tako nešto uvelo, to se sve mora pocistit (barem vecina) da bi se uveo PNN, a samim uvođenjem PNN-a došlo bi jos xxxxx brojeva imovinsko-pravnih sporova jer "sta cu placat nesto sta ne koristim, zelim sve"

a  njegova ideja "da se ljudi dogovore", rezultirala bi sa jos bezbroj sudskih postupaka

7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...

Cijena kvadrata u Zagrebu je u proteklih 12 mjeseci otišla 20% gore.

 

Meso - 25%

Piletina 30%

Kozmetika 25%

Restorani 30%

....

Inflacija je 13%, prosječno poskupljenje svega u godini dana 18%

 

O čemu mi pričamo ovdje?

 

Cijena rada jednog radnika na građevini je 1000kn dnevno (plaća, porezi, hrana, smještaj)

Zemljište poskupilo, materijal, projektanti, kamate na kredite narasle...

Jel vi mislite da će netko besplatno graditi stanove? Ako na kraju nećeš imati 20-25% profita nitko neće ulaziti u rizik. A što da građevina stane? Mislite da bi stanovi pojeftinili? Potražnja velika, ponuda slaba, cijena=?

 

 

Kupite lijepo zemljište pa sami sebi napravite kuću. Mogli bi se iznenaditi kako su stanovi još i jeftini.

 najveci problem je cijena zemljišta.....ja u splitu i okolici platim jednako, ako ne i više zemljiste nego samu gradnju kuce 

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Tvpronlem kaže...
Old Iggy kaže...

 

 

Sad sam sasvim siguran da nemaš pojma o osnovama.

Isto 1/2 pa se odreknu?!? Jedan dobije garsonijeru u Sesvetama, drugi kuću na moru? To je isto?

Naslijedio su klet u Zagorju, kupuješ stan u Zagrebu, bitno je što si drugo kupio?

Ni situacija sa supružnicima nije ista, bitno je kad je i kako stan kupljen, kakva je šira situacija i s članovima obitelji koji ne žive u nekretnini itd.

Ja dam lovu Nijemcu, on kupi za mene na moru, ja ugovorim to u Njemačkoj - nije bitno?

Mene nimalo ne muče ni najam ni porez. Ako povećaš poreze vlasnicima više nekretnina, platit će podstanari. A načina kako se "praviti blesav" imaš milijardu.

 

Edit: o idiotariji plaćanja poreza na parcijalno vlasništvo koje sud ne može 60 godina riješiti i RH uredno plaća svake dvije godine radi drugog trajanja postupka da ne govorim.

jednostavno tupi po svom i opce ne uzime argumente u obzir....on samo prica o muzu i zeni.

PNN ima milijardu problema....prvo naše ažurno sudstvo ima nenormalno veliki broj imovinsko-pravnih sporova da bi se tako nešto uvelo, to se sve mora pocistit (barem vecina) da bi se uveo PNN, a samim uvođenjem PNN-a došlo bi jos xxxxx brojeva imovinsko-pravnih sporova jer "sta cu placat nesto sta ne koristim, zelim sve"

a  njegova ideja "da se ljudi dogovore", rezultirala bi sa jos bezbroj sudskih postupaka

Žalosno ali istinito. Pošto sam u dva razvrgavanja suvlasništva znam kakav je očaj sudstvo, a kad sud završi agonija još nije gotova. Eto godinu dana nakon pravomočne odluke suda ne možemo se upisati zato što sad nešto iz katastra seru. Kuću tri godine nemamo ni prvo ročište, odvjetnik kaže neće za tri godine sigurno biti gotovo.  

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Gajotres kaže...

Kuću tri godine nemamo ni prvo ročište, odvjetnik kaže neće za tri godine sigurno biti gotovo.  

Ja vrtim case već preko 60 godina, tri godine je kikiriki.

12 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Ti sunce i institucijama i drzavi pa se onda cudimo sto se onaj zaletio sa automatom na Markov trg..

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2023 18:23 (MGloc).
15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Meni je najjače kad sudci kažu da idu u bijeli štrajk. Oni su zadnjih 30g u bijelom štrajku.
3 godine
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Evo ovaj tjedan bio u 2 stana naravno kupci mlađi dalmos(tupog pogleda i jos tupljih mozdanih stanica s 0 dana radnog staza) s starcima iza leda kao potpora +kako sinek mora urediti stan u Zg-u jer bez njih nije u stanju ni bicikl voziti naravno samo oni mogu dati te sulude novce za neke stanove na nekim lokacijama!
E i da nezaboravim, naravno adaptacija od 20tak tk € sve može u kešu

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2023 22:23 (Boris grozni).
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Jel ti to pričao onaj što je kupio kuću za 150 000€ i isplatio je za par godina?

Zašto ignore ne radi na mobitelu?
Kod nas očito ide ona stara, da je svako druga generacija sposobna a svako druga tupa. U tvojoj lozi očito nema oscilacija.
Nego, nisi nam rekao u kojoj funkciji si bio u tim stanovima.
7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Jedini tupog pogleda u tom slucaju si bio ti jer si jalan..

20t€ u kesu za adaptaciju je kao previse?
To je puno novaca, al nista sto je nemoguce zaraditi u hrv mlađem strucnom paru sa dobrim poslovima
17 mjeseci
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Boris grozni kaže...

Evo ovaj tjedan bio u 2 stana naravno kupci mlađi dalmos(tupog pogleda i jos tupljih mozdanih stanica s 0 dana radnog staza) s starcima iza leda kao potpora +kako sinek mora urediti stan u Zg-u jer bez njih nije u stanju ni bicikl voziti naravno samo oni mogu dati te sulude novce za neke stanove na nekim lokacijama!
E i da nezaboravim, naravno adaptacija od 20tak tk € sve može u kešu

 Zato će pošteni purger uzeti 20 tisuća u kešu, na crnjaka, bez izdavanja računa. Pa na kraj mjeseca platiti 200 eura doprinosa za svoj paušalni obrt. Ajd sjaši.

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2023 23:16 (SaintGriz).
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Ja sam adaptaciju kupaonice lani platio 8000€. Naravno, u kešu na ruke.
3 godine
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Prošle godine u Zadru je, prema podacima TZGZ iz sustava eVisitor, na području Zadra i mjesta koja mu administrativno pripadaju, boravilo 519.833 gostiju, što znači da oko 250 tisuća gostiju, prema Fainovoj procjeni, nije bilo registrirano. Na području županije iste je godine boravilo 1.9931.564 gostiju, pa ispada da nije bilo prijavljeno gotovo milijun gostiju.

Kolika je zbog toga šteta pričinjena za javne proračune, teško je procijeniti, no sigurno je riječ o stotinama milijuna eura crnog novca koji se najčešće opere investicijama u nekretnine, po čemu je Zadarska županija već godinama prva u Hrvatskoj.


https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/4-kantuna/tomislav-fain-polovica-gostiju-u-zadru-nije-prijavljena-a-neregistriranih-iznajmljivaca-je-do-20-posto-peru-li-zadrani-crnu-lovu-kroz-nekretnine-1275824

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.5.2023 23:37 (Boris grozni).
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Jel ti imaš neku neuzvraćenu ljubav od strane Dalmatinca ili sumnje u vlastito porijeklo?
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

a sve je krenulo jer sam napisao Dalmoš...

 

pa čovjek koji je s kešom došao kolegi je Dalmoš...

 

ako se više ne smije spominjati regionalna pripadnost onda k vragu s jebenim pahuljicama...

 

gdje si ti vidio znak jednakosti između Dalmatinca i lezilebovića rentijera koji ne plaća porez?

 

a to je sukus svega, ove abnormalne cijene su posljedica neuređenosti poreznog sustava...

 

ili još bolji primjer:

 

Hrvatska, s populacijom na razini statističke greške NR Kine, ima 20% svjetske čarter flote regane...

 

ali prihode od toga (koja bi trebala biti astronomska) - nema....

 

zato ima divlje vezove, gdje odjednom nikne 150 m betona na obali, bez građevinske dozvole i "cepa" se 1500 ojra zimovanje - bez računa, naravski...

 

a nitko mi ne može reći da se šuma jarbola ne vidi....

Ju je je? Je ju je!
7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Boris grozni kaže...

Prošle godine u Zadru je, prema podacima TZGZ iz sustava eVisitor, na području Zadra i mjesta koja mu administrativno pripadaju, boravilo 519.833 gostiju, što znači da oko 250 tisuća gostiju, prema Fainovoj procjeni, nije bilo registrirano. Na području županije iste je godine boravilo 1.9931.564 gostiju, pa ispada da nije bilo prijavljeno gotovo milijun gostiju.

Kolika je zbog toga šteta pričinjena za javne proračune, teško je procijeniti, no sigurno je riječ o stotinama milijuna eura crnog novca koji se najčešće opere investicijama u nekretnine, po čemu je Zadarska županija već godinama prva u Hrvatskoj.


https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/4-kantuna/tomislav-fain-polovica-gostiju-u-zadru-nije-prijavljena-a-neregistriranih-iznajmljivaca-je-do-20-posto-peru-li-zadrani-crnu-lovu-kroz-nekretnine-1275824

 ajde mi objasni kako se to iznajmljuje apartman strancu na crno, pošto ja evo ne znam, a dobro bi mi došlo......šta mislis da ljudi kao 90ih jos uvijek stoje sa natpisom zimmer frei???

 

koji to turist dolazi bez da je vec rezervirao smjestaj? ovaj text je teska idiotarija.

 

99% gostiju  sve odraduje preko bookinga, airbnb ili xy....al evo ako znas kako do turista na crno, a da mi garantiras popunjenost od 100 dana, javi

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

joj nemoj...

 

u Brodarici podvečer u srpnju prošle godine se vozim...

 

zimmer frei - 10 €

 

 

valjda su babu protjerali u podrum i sad u njenoj sobi strenđeri uživaju u pogledu na crvotočni masivni namještaj iz 1970-ih...

 

Booking i AirB'n'b... uprav tak!

Ju je je? Je ju je!
7 godina
protjeran
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Stric_Jura kaže...

joj nemoj...

 

u Brodarici podvečer u srpnju prošle godine se vozim...

 

zimmer frei - 10 €

 

 

valjda su babu protjerali u podrum i sad u njenoj sobi strenđeri uživaju u pogledu na crvotočni masivni namještaj iz 1970-ih...

 

Booking i AirB'n'b... uprav tak!

 reci mi kad si zadnji put putova negdi da nisi unaprid ima smjestaj rezerviran ili ga makar putem naša online?

mogu ja na prozor stavit da radim web stranice za 10eura, no ne znaci da cu ista od toga zaradit

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Zašto netko ne bi prijavio turista?
Porez plaćaš paušalno tako da ti je svejedno a ne daj bože da se turistu nešto desi, najebao bi ko žuti.
Da će se netko zajebavati zbog 1€ boravišne pristojbe, neće. Možda ta zimmer frei baba ili netko ko iznajmljuje na crno jer on ni ne može prijaviti turista. Taj 1€ je svakako novac koji ide lokalnoj TZ pa nemate za čim plakati.
U današnje vrijeme kad ti online agencije daju osiguranje, i financijsko i kvalitete smještaja, dok istovremeno osiguravaju i iznajmljivača od nedolaska i prijevremenog odlaska turista, i iznajmljivači i turisti su totalni idioti ako ne posluju na taj način. Jedino kad gost koji dolazi više godina želi zaobići agencijsku proviziju onda mu to i dozvoliš. Tada je rizik samo tvoj ali takav gost te neće zajebati.
Pomovit ću još jednom, velika većina onih koji iznajmljuju na crno su vlasnici vikendica a to nije domaće stanovništvo.
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Točno tako, kod iznajmljivača na crno uglavnom se radi o našim ljudima s kontinenta, ponajviše zagrepčanima koji imaju godinama dogovorene goste. Naravno, tu su i mađari, poljaci i ostali, koji također doma oglašavaju i dogovaraju biznis. Dalmoši koji to rade su izuzetak izuzetaka.
10 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Ivan Dragi je profić, te volim čitati njegove komentare, jer poznaje tematiku.

Hvala mu na komentarima.

 

Čitam malo ovu temu, te slične na Internetu, te iz nekih ljudi izlazi žuč i jal.
"Filozofije" kako bi što trebalo da bude. Eh, ne funkcionira svijet kako vi želite.

 

Možemo biti sretni što smo živjeli u mračnom dobu komunizma, gdje nije bilo ajfona, ni jogurta, jer su mnogi
radni ljudi tada rješili svoje stambeno pitanje i stambeno pitanje svoje djece.
Hvala, druže Tito!!

 

I to nije bila knauf gradnja kao danas, nego prava armirano-betonska, sa dobrim temeljima koji izdrže jedan stupanj više od potresa koji
vladaju na ovim područjima. Mislim, konkretno na gradnju u ZGB-u, 70-ih i 80-ih godina.

Znam, da su mnogu ljudi isfrustrirani, al' rađe da ne gubite nepotrebno energiju i vrijeme, malo se trgnite, zapnite,..., ..osjećati će te se bolje.

 

BTW, Donji grad, tj Centar-ZGB je baš predivan. Između dva velerata, ima tako lijepo izrađenih građevina.

 

Svaki muškarac svoj ženi, mora osigurati (znati) napraviti nekretninu, gdje i kakvu ona želi.

 

Onaj koji radi u IT-u, ne bi trebao imati problema da kupi pristojnu nekretninu u Hrvatskoj. Čak i više njih.

 

Sada je vrijeme kada se nekretnine prodaju, a ne kupuju. Cijene će pasti, jer padaju svuda u svijetu.
Okay, teže bu se dolazilo do kredita, al uz pristojne plaće, to ne bi trebalo predstavljati problem.
Kako je jednom lijepo to rekao splitski sveučilišni profesor, banka daje kredit ono kome to ustvari ni ne treba.

dzg
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Stric_Jura kaže...

a sve je krenulo jer sam napisao Dalmoš...

 

pa čovjek koji je s kešom došao kolegi je Dalmoš...

 

ako se više ne smije spominjati regionalna pripadnost onda k vragu s jebenim pahuljicama...

 

gdje si ti vidio znak jednakosti između Dalmatinca i lezilebovića rentijera koji ne plaća porez?

 

a to je sukus svega, ove abnormalne cijene su posljedica neuređenosti poreznog sustava...

 

ili još bolji primjer:

 

Hrvatska, s populacijom na razini statističke greške NR Kine, ima 20% svjetske čarter flote regane...

 

ali prihode od toga (koja bi trebala biti astronomska) - nema....

 

zato ima divlje vezove, gdje odjednom nikne 150 m betona na obali, bez građevinske dozvole i "cepa" se 1500 ojra zimovanje - bez računa, naravski...

 

a nitko mi ne može reći da se šuma jarbola ne vidi....

Nisi ti napisao "Dalmoš", nego "Dalmoši". Ili si nepismen pa ne znaš izraziti ono što misliš ili se sad neučinkovito posipaš pepelom.

Ne znam odakle si, niti me je briga, no dobro bi bilo da više gledaš u svoje nego u tuđe dvorište. Zna se gdje se u Hrvatskoj krade ozbiljna lova.

To što neka baba zamrači 1€ kako bi djelomično kompenzirala što isti kruh kod Mlinara u Zg košta 8kn a kod nje 12kn, ili dio karte za autobus jer iako njen grad hrani ovu državu i parazite u metropoli ona na pregled mora putovati četiri sata, to je njen problem a ne tvoj.

Divlji vezovi? Di? Po bregima ili po ravnici? Što se tu vezuje? Pajceki? Drži se svoje domene, divlje vezove ostavi onima koji stvarno imaju problem s njima.

Nek firme koje posluju u cijeloj Hrvatskoj porez uplaćuju tamo gdje novac i zarade pa ćemo vidjeti di ste, a ne da INA, telekomi, HEP... porez uplaćuju u Zagrebu a novac cijede po cijeloj Hrvatskoj. Možda onda plaća za isti posao ne bude 50% veća u Zagrebu nego u Šibeniku.

16 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...

Nek firme koje posluju u cijeloj Hrvatskoj porez uplaćuju tamo gdje novac i zarade pa ćemo vidjeti di ste, a ne da INA, telekomi, HEP... porez uplaćuju u Zagrebu a novac cijede po cijeloj Hrvatskoj. Možda onda plaća za isti posao ne bude 50% veća u Zagrebu nego u Šibeniku.

A što to oni točno "uplaćuju Zagrebu"?

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

aha divlji vezovi po bregima...

 

svak se češe di ga svrbi...

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Stric_Jura kaže...

aha divlji vezovi po bregima...

 

svak se češe di ga svrbi...

 

 Normalno da me svrbi jer sam na čelu ekološke udruge kojoj su divlji vezovi i nasipanje plaža glavni problem. Ne nagrđuju ti divlji vezovi tvoje selo niti uništavaju svinje i kokoši.

16 godina
online
Abnormalne cijene nekretnina?

Uz sav ovaj jal i lovačke priče o basnoslovnim zaradama nikom ne smeta zašto se godinama ne može promijeniti suludi zakon koji brani inspektorima da pregledavaju sve objekte ?

Porezna ima direktan uvid u žiro-račune pa tako može i u sve ostale. Ili da malo proširim, kako se uopće može desiti da netko nakupi milijune poreznog duga ? npr. na e-Poreznoj dobiješ obavijest dan nakon isteka roka ako samo nisi predao neki obrazac (ili je to samo za nas obične smrtnike).

 

Kategorija malog iznajmljivača i paušalno oporezivanje bi trebala biti samo za domicilno stanovništvo koje iznajmljuju dio kuće u kojoj žive, sve ostalo je posao koji se tako mora i oporezivati.

Paušalno oporezivanje je uvedeno zbog jednostavnosti i cijene ubiranja poreza (nekad je bilo po prometu). Zbog porasta cijena i inflacije, može se diskutirati o korekciji ali do prije par godina je bilo u skladu sa svim ostalim porezima na dohodak jer bi u konačnici ispalo oko 10-20% na godišnjoj razini.

 

Onaj tko ne želi vidjeti kolika su ulaganja novca a posebno rada da bi uopće mogao nešto iznajmiti će i dalje samo ljubomorno režati.

Da prenesem u IT vode ... na razini komentara lokalnih mudraca "to je tebi samo par klikova mišem".  :)

 

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...

Uz sav ovaj jal i lovačke priče o basnoslovnim zaradama nikom ne smeta zašto se godinama ne može promijeniti suludi zakon koji brani inspektorima da pregledavaju sve objekte ?

Porezna ima direktan uvid u žiro-račune pa tako može i u sve ostale. Ili da malo proširim, kako se uopće može desiti da netko nakupi milijune poreznog duga ? npr. na e-Poreznoj dobiješ obavijest dan nakon isteka roka ako samo nisi predao neki obrazac (ili je to samo za nas obične smrtnike).

 

Kategorija malog iznajmljivača i paušalno oporezivanje bi trebala biti samo za domicilno stanovništvo koje iznajmljuju dio kuće u kojoj žive, sve ostalo je posao koji se tako mora i oporezivati.

Paušalno oporezivanje je uvedeno zbog jednostavnosti i cijene ubiranja poreza (nekad je bilo po prometu). Zbog porasta cijena i inflacije, može se diskutirati o korekciji ali do prije par godina je bilo u skladu sa svim ostalim porezima na dohodak jer bi u konačnici ispalo oko 10-20% na godišnjoj razini.

 

Onaj tko ne želi vidjeti kolika su ulaganja novca a posebno rada da bi uopće mogao nešto iznajmiti će i dalje samo ljubomorno režati.

Da prenesem u IT vode ... na razini komentara lokalnih mudraca "to je tebi samo par klikova mišem".  :)

 

 

 Nasljeđena kuća, 2 aparmana. Noćenje 60€ van sezone, 90€ u sezoni.

 

30 dana popunjenost van sezone = 30x60= 1800€ 

50 dana popunjenosti unutar sezone = 50x90= 4500€ (iznos koji ja dobijem, agencijske cijene su 20-30%više)

 

x 2 apartmana = 12 600€ godišnjeg prihoda

 

Troškovi:

 

Paušal turističke pristojbe: 3200kn

Članarina TZ: 800kn

Voda: 2400kn

Struja: 3600kn

Internet + TV: 1000kn

Smeće: 1000 kn

Oglašavanje: 1600kn

Čišćenje: svaka smjena 250kn po apartmanu - 10 smjena - 5000kn

Materijal: sredstva za čišćenje, wc papir, sapuni... 1000kn

Pranje i peglanje posteljine: 1200kn

Dodatni gradski parkinzi: (apartmani imaju garažu ali dogodi se da dođu s dva auta a i da ja imam gdje parkirati) 3000kn

nešto sam sigurno zaboravio, ali eto, nek bude ovo.

 

Ukupno troškovi za 2 apartmana: 23 800kn tj. = 3200€ (u biti su 1000€ viši, nešto sam gadno zaboravio, u konačnici je oko 9000€ čisto)

 

U apartmane u protekle 3 godine uloženo 40 000€, svake sezone se dodatno nešto uloži, promijeni, gostima se poklanja ulje, vino... ali to neću sad računati.

 

Znači meni koji sam kuću dobio u nasljedstvo treba 5 godina da vratim ono što sam uložio. Strah me i pomisliti kako funkcionira netko ko je dignuo kredit kako bi kupio zemljište, napravio kuću i onda je iznajmljuje.

 

5 godina trpljenja pijanih Poljaka, prljavih Francuza, škrtih Nijemaca... ljutih susjeda kojima moji gosti smetaju dok njihovi nisu. Zovu u podne i u ponoć jer im treba savjet za ovo, za ono, ne znaju upaliti TV jer su ovi prije njih prebacili na poljski...

 

Da nemam pravi posao bio bi gladan.

 

EDIT evo kako funkcioniraju: https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/obala/kako-zivit-12-miseci-od-tri-miseca-saznajemo-zasto-su-makarani-najzaduzeniji-u-rh-cifra-uopce-nije-zanemariva-1286009

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2023 12:53 (BlueMax).
16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...

 

Da nemam pravi posao bio bi gladan.

 

Dobar primjer iz prakse. Nisam više u tome, ali da, to su otprilike troškovi, prije par godine su cijene po apartmanu bile i manje (50€ za male 2+1, ~35 kvadrata)

Citiram zadnju rečenicu jer to je smisao malih privatnih iznajmljivača, da ta dopuna kućnog budžeta bude i legalna. Porezi moraju biti razumni da odvrate ljude od utaje (Lafferova krivulja).

 

Dodao bih još savjet za one koji misle da je to laka lova, neka obavezno savladaju vještine kućnog majstora jer naći nekog u sezoni je teže nego poštenog političara iz zl... ovaj, vladajuće organizacije :).

 

Da uravnotežimo malo regionalna prepucavanja ... što sa iznajmljivanjem na crno u Zagrebu ? Po statistikama Porezne ispada da su podstanari u Zg endemska vrsta, a bar 20+ tisuća studenata treba smještaj a vjerojatno još i više zaposlenih sa tjednim migracijama. Ako ćemo se već razbacivati pretpostavkama, možda je baš taj prihod investiran u apartmane na obali.

 

Država igra prljavo, svaki rast cijena joj odgovara zbog većeg PDVa a okretanje glave od takvih utaja je masovna korupcija, kupovina socijalnog mira i glasača. Trebalo je nekako prikriti sve one uništene firme, ogroman gubitak radnih mjesta i prijevremena umirovljenja nakon "uspješne" privatizacije a sad su se još namjerili i na nekretnine, obiteljsku imovinu sticanu generacijama uz suptilne "brižne" savjete MMF-a koji to sustavno radi od 2011. kad se u njihovim pamfletićima već spominje PNN u Hrvatskoj jer su ga očito i tadašnji poltrončići već obećali kao gotovu stvar.

 

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Mladen kaže...
BlueMax kaže...

 

Da nemam pravi posao bio bi gladan.

 

Dobar primjer iz prakse. Nisam više u tome, ali da, to su otprilike troškovi, prije par godine su cijene po apartmanu bile i manje (50€ za male 2+1, ~35 kvadrata)

Citiram zadnju rečenicu jer to je smisao malih privatnih iznajmljivača, da ta dopuna kućnog budžeta bude i legalna. Porezi moraju biti razumni da odvrate ljude od utaje (Lafferova krivulja).

 

Dodao bih još savjet za one koji misle da je to laka lova, neka obavezno savladaju vještine kućnog majstora jer naći nekog u sezoni je teže nego poštenog političara iz zl... ovaj, vladajuće organizacije :).

 

Da uravnotežimo malo regionalna prepucavanja ... što sa iznajmljivanjem na crno u Zagrebu ? Po statistikama Porezne ispada da su podstanari u Zg endemska vrsta, a bar 20+ tisuća studenata treba smještaj a vjerojatno još i više zaposlenih sa tjednim migracijama. Ako ćemo se već razbacivati pretpostavkama, možda je baš taj prihod investiran u apartmane na obali.

 

Država igra prljavo, svaki rast cijena joj odgovara zbog većeg PDVa a okretanje glave od takvih utaja je masovna korupcija, kupovina socijalnog mira i glasača. Trebalo je nekako prikriti sve one uništene firme, ogroman gubitak radnih mjesta i prijevremena umirovljenja nakon "uspješne" privatizacije a sad su se još namjerili i na nekretnine, obiteljsku imovinu sticanu generacijama uz suptilne "brižne" savjete MMF-a koji to sustavno radi od 2011. kad se u njihovim pamfletićima već spominje PNN u Hrvatskoj jer su ga očito i tadašnji poltrončići već obećali kao gotovu stvar.

 

Nije niti lagano raditi na gradilistu, vrticima, biti inzinjer i cijeli zivot uciti i pratiti razvoj, biti doktor ili medicinska sestra. Kazes da nije laka lova, sto ljudi ocekuju besplatnu lovu? A omjer zarade/ulozenog truda je sigurno manji nego u nekim drugim poslovima. Ljudi se trgaju da kupuju i iznajmljuju nekretnine, sigurno ne zato jer je to najtezi nacin zarade. Najteze je zaraditi novce za nekretninu, nakon toga mislim da nije toliko tesko kao sto neki zele prikazati. Ako im je tesko ponekad popravit nesto ili ocistit nek onda prodaju nekretninu i zasucu rukave...

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Nije laka kako se želi prikazati u huškačkim člancima u medijima koji to pokušavaju prikazati kao da turisti ni ne dođu, samo pošalju novce, posao kao i svaki drugi, da se ne može zaraditi ne bi ga nitko ni radio samo onda ne bi bilo ni ovoliko prihoda od PDVa, HACa, telekoma, uigostiteljstva ...

Kao što si i napisao, najteže je zaraditi za nekretninu ali i to se preskače i prikazuje kao da su sve te nekretnine nastale iz ničega, bezgrešnim začećem, pale s Marsa.

Misliš da nije trebalo zasukati rukave da se izgrade te kuće ? Zaboravljaš da su iz iste te Dalmacije (a posebno Zagore) nakon 2. svjetskog rata ljudi išli trbuhom za kruhom u bogatu Slavoniju ?

Imamo ludu sreću kao država sa turizmom, da nije njega obala, a posebno južna bi bili doslovno jad i bijeda.

 

Da ne idem dalje u offtopic, zašto ne popraviti pravosuđe i urediti tržište najma pa da se tako smanji pritisak na potražnju i cijene ?

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
emerik kaže...

 

Nije niti lagano raditi na gradilistu, vrticima, biti inzinjer i cijeli zivot uciti i pratiti razvoj, biti doktor ili medicinska sestra. Kazes da nije laka lova, sto ljudi ocekuju besplatnu lovu? A omjer zarade/ulozenog truda je sigurno manji nego u nekim drugim poslovima. Ljudi se trgaju da kupuju i iznajmljuju nekretnine, sigurno ne zato jer je to najtezi nacin zarade. Najteze je zaraditi novce za nekretninu, nakon toga mislim da nije toliko tesko kao sto neki zele prikazati. Ako im je tesko ponekad popravit nesto ili ocistit nek onda prodaju nekretninu i zasucu rukave...

Je li netko rekao da je lako? Ko da sam jednom doživio da mi kažu "lako je tebi, sjediš i crtaš kuće". Svaki posao je težak na svoj način. Samo oko ni jednog posla se nije stvorila fama kako je to "ti ležiš a pare dolaze". Mnogi su tu priču popušili pa ušli u posao s iznajmljivanjem i sad su robovi banki i nikad neće isplivati iz govana. Kad sam bio momak držao sam štand/kiosk s klasičnom kiosk ponudom + suveniri i plažni artikli. To je bila prava lova a ulaganje skoro pa nula. Uzmeš robu s odgodom plaćanja i vozi. Nakon jedne sezone kupio auto za 30 000€, nakon druge brod za 50 000€. Onda su svi počeli otvarati isto i stvorila se konkurencija, poćeo rat cijenama, narasla cijena javne površine, mala bara a puno krokodila. Na vrijeme se povukao, prodao posao i krenuo u nešto drugo. Onaj ko je tada ušao u to pitanje je koliko mu je trebalo da na nulu dođe.

 

To se zove poduzetništvo i otvoreno je za svakoga. Ko ima dobru ideju i kvalitetno je provede, taj će zaraditi. Ko nema taj će popušiti. Nije da sam jednom popušio.

Najdraže mi je kad se neki inertni ljudi, pogotovo oni uhljebljeni, nađu pametovati kako je nešto lako. Izvoli, probaj. Ali ne, najlakše je ne ulaziti u rizike i kenjati s distance o stvarima o kojima pojma nemaš. Ja radim od svoje 13 godine. Kad bi nabrojao što sam sve u životu radio ljudi ne bi vjerovali. U prvi privatni posao sam ušao s novcem ušteđenim od vlastitog rada na ribarici, na turističkom brodu i na bauštelu. I popušio. Tri godine štednje su otišle zbog jedne krive odluke.

Samo izvolite. Danas su i banke voljne dati novac pa ne morate, kad ste tako sigurni da je to lak posao i čista zarada, uopće strepiti hoćete li se obogatiti. Evo ja ću vam bez ikakve provizije i ispod tržišne cijene srediti kupovinu 4-5 apartmana.

 

Što se popravljanja u sezoni tiče, poprilično sam spretan u tim kućni majstor poslovima ali što kad crkne klima jer je gosti drže 24/7 na 16 stupnjeva a svi prozori i vrata otvoreni. Što kad pukne cijev? I da znam to raditi nije mi to struka niti imam alat. A majstor ako dođe "dobar dan" ti je 100€, ispod 300€ ne odlazi jer ga zovu na još pet mjesta. U onu gore matematiku uopće nisam uračunao takve troškove a bilo je crknutih klima, razbijenih umivaonika, slomljenih kreveta, išaranih zidova... majstori su ti koji mlate najveću lovu u sezoni. Onaj što čisti klime, a do njega se preko veze dolazi, naplaćuje 50€ (ko meni) čiščenje jedne klime a u dva sata ih odradi 4-5. Sve na crno. Ako ću inzistirati na računu onda ću ja platiti tih dodatnih 25%.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice