Abnormalne cijene nekretnina?

poruka: 296
|
čitano: 70.469
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
Minneyar kaže...

 

 

Ne pricam uopce o kriminalu, to je relativno nebitno ovdje. Ali je cinjenica da manjina vrlo bogatih - ne ulazeci u to otkud im bogatstvo - kupuje sve vise i vise i vise i pare se samo mnoze, cijene neprestano rastu, a stjecanje prve nekretnine kako kazes "srednjem sloju" postaje sve teze. I onda umjesto da se uvede porez na nekretnine - oni uvedu porez na promet nekretnina i za PRVU nekretninu, i to ogroman (u odnosu na EU). Koji prethodno nije postojao, odnosno placalo se tek od 2. nadalje nekretnine. Odnosno jos vise se pogoduje bogatima u odnosu na sirotinju. Tako da vec kako god idemo prema tom "landlord" drustvu, jer ce ta ogromna manjina (+stranci) imati za koju godinu stotine nekretnina, a svi ostali ce bit u najmu.

 

S tim da druge drzave barem imaju sredene te najmove i da se zivjeti za normalne pare, dok je kod nas Divlji zapad. E da, i uzasno se premalo oporezuje iznajmljivanje opcenito, u odnosu na koliko se sve drugo oporezuje, te je iznajmljivanje toliko isplativo da si maltene budala ak se icim drugim bavis.

 Ponavljam, uvođenje poreza na nekretnine dodatno ubrzava put prema ovom drugom boldanom.

Zamisli da imam 30 stanova. 10 ih prodajem, 10 držim podstanare a 10 turistički iznajmljujem. I onda mi vlada nametne 1% porez na nekretnine. Što ću ja uraditi? Pa na prvih 10 ću dignuti cijenu kvadrata 2%, podstanarima ću podignuti rentu 10% a turistima cijenu noćenja 20%.

 

A sad zamisli da imam 1 stan u kojem živim s roditeljima i da sam nasljedno dobio neko zemljište no nemam novca na njemu graditi. Vlada mi nametne 1% poreza na vrijednost stana i vrijednost zemljišta. Pošto jedva spojim od prvog do prvog u mjesecu, ja nemam novca za to platiti a nemam ni nekoga drugoga (kupca, najmoprimca, turista) ko bi to platio umjesto mene. Prvo što ću napraviti je prodati tu zemlju od koje nemam nikakve koristi, samo me dodatno financijski opterećuje. Tu zemlju treba katastarski i vlasnički očistiti što košta. Ja je ne mogu prodati po cijeni po kojoj će je prodati netko kome ne gori pod nogama. On je ne mora prodati jer zemljištu vrijednost raste dok novcu vrijednost pada. Ja ću je prodati onom prvom koji će tu sagraditi još 10 stanova. Što sam siromašniji to je i cijena mog rada niža pa i na tome ovaj prvi indirektno profitira.

 

Nikad uvođenje nekog poreza nije narod učinilo bogatijim. Uvijek se to lomi preko leđa onog na dnu hranidbenog lanca.

 

 

16 godina
online
Da li netko može objasniti abnormalne cijene?

Dakle, rješenje je samo jedno! Ako nemate stan, brže bolje rezervirajte mjesto pod nekim mostom dok još ima mjesta!

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
8 godina
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
CyberMat kaže...

Kad gledam cijene nekretnina, ne mogu vjerovati.

Više je potpuno nemoguće nabaviti stan bez ogromnog kredita za koji ti onda mjesečno treba dodatna plaća.

Ali u isto vrijeme, Hrvatska je izgubila skoro pola milijuna stanovništva.

 

Dakle, sagrađeno je više nekretnina, manje je ljudi, siromaštvo je veće, a nekretnine su rekordno skupe.

 

Kakvog to ima smisla? Zar nije tu negdje prekršen osnovni zakon ekonomije - ponuda i potražnja?

 Kakvih pola milijuna. Prema službenom popisu stanovništva 1991. je u Hrvatskoj bilo 4,7 milijuna ljudi. Sada ih ima milijun manje. Glavni (ne i jedini) razlog sulude inflacije je pohlepa. Primjerice, žito je pojeftinilo ali pekarski proizvodi ne. Kada gorivo poskupi, svi odmah dignu cijene i koriste to kao ispriku. Kada gorivo pojeftini, niti jednog glasa o pojeftinjenju nema. Dobra stara ljudska pohlepa. No i građevinski materijal je otišao u nebo. Željezo ko zlato. Drvena građa također. Pa normalno i građevina je skuplja.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
picajzla0707 kaže...
. Zatim, ljudi žive duže u prosjeku

prabake i pradjedovi su nam zivjeli 80-100 godina

mi zivimo 60-80

od kad su poceli virusi i cjepiva za vrijeme prvog svjetskog rata do danas ne samo da nam se smanjio zivotni vijek nego smo alergicne bolezljivi bebe a ne ljudi i evoluirale su nam stotine bolesti u civilizaciji

slusamo kako nam zivotni vijek raste, jedemo pahuljice i mutirano, nutrijentski zakinuto povrce, slusamo bajke kako su masti stetne

rintamo cijeli zivot da bi kupili stan kojeg zaradimo u dvije godine realno i na kraju ce za isti stan rintat cijeli zivot i nasljednik jer ce izmislit porez na zrak

9 godina
online
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
sks78 kaže...
picajzla0707 kaže...
. Zatim, ljudi žive duže u prosjeku

prabake i pradjedovi su nam zivjeli 80-100 godina

mi zivimo 60-80

od kad su poceli virusi i cjepiva za vrijeme prvog svjetskog rata do danas ne samo da nam se smanjio zivotni vijek nego smo alergicne bolezljivi bebe a ne ljudi i evoluirale su nam stotine bolesti u civilizaciji

slusamo kako nam zivotni vijek raste, jedemo pahuljice i mutirano, nutrijentski zakinuto povrce, slusamo bajke kako su masti stetne

rintamo cijeli zivot da bi kupili stan kojeg zaradimo u dvije godine realno i na kraju ce za isti stan rintat cijeli zivot i nasljednik jer ce izmislit porez na zrak

 

je je, točno to, još se uvijek sjećam svog komšije koji je rođen 1796., pričao mi je kakva je pijanka bila kad su zgazili Napoleona kod Waterlooa, samo se konj otišao cijepiti protiv sarsa 2009., da nije još bi danas igrao basket na školskom igralištu

 

od srca se nadam da si trol, ako nisi onda ti predlažem da odeš u neku vukojebinu, spavaj sa kokoškama i ovcama, jedi samo što sam uzgojiš, drž se dalje od elektroničkih uređaja, pa svima objavi svoja otkrića tamo negdje 2152.

15 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

@BlueMax

 

cisto informativno, nisam u tom svijetu pa neka razjasnjenja/objasnjenja i pricitat koju pametnu uvijek dobro dodju 

 

Ja kao neznalica, uvijek kad se spominjao porez na nekretnine (naglasak na nekretnine) nisam stekao dojam da se tu uvodi i prica o poljoprivrednim zemljistima,sumama,livadama.

Dakle, ovako sam ja to shvatio:

1 nekretnina u mojem vlasnistvu - bez poreza  (blazena utopija)

2 nekretnina u mojem vlasnistvu - porez ali naravno, nije isto da li je nekretnina prazna ili se koristi u nekom "poslovnom" obliku(rentanje,turizam,itd)

3 nekretnina u mojem vlasnistvu - ista shema ko i za drugu nekretninu s tim da ako je druga prazna onda ide jos veci porez na trecu

...nastavi niz.

 

Ovo mi se jos mooozda i cinilo ok, ponavljam mooozda, al je naravno bila prica da bi se banke,crkva,drzava,gradovi i sela izostavile iz te porezne price pa mi se ni ideja onda na kraju bas i nije zdopala. Vjerujem da kad bi svi trebali pocet placat porez na prazne nekretnine(dakle, ne livade,sume,polja hehe) i cijena kvadrata bi trebala krenut prema dolje.

 

Ovo tvoje me sad poprilicno zainteresiralo jer supruga je jedinica, roditelji imaju par suma,nesto zemlje i livada koje u pravilu vise ne orbadjuju jer su stari pa da se ne lazemo, tko ce drugi to naslijedit nego zena(osim ako se ne pojavi neki fantomski nasljednik ako je deda svrljal po selima ).

E sad, o varijanti poreza na "nesto" o kojoj ti pricas, zena mora pocet sredjivat taj cirkus jer definitivno nemamo namjeru placat porez na livadu a o tome da su neke stvari jos na pokojne prabake,sukundedove i tko zna kaj da ne pricam (a govorim im vec godinama da to srede ali ko u vjetar)

 

Ponavljam, vjeroval sam da je porez na nekretninu porez na kucu,stan,zgradu,nekaj, reci cu, fizicko opipljivo. U neko dublje promisljanje i razmisljanje mi nije ni palo na pamet ici a sad vidim da sutra uz kavu moram zeni pocet crtat ili cak mozda i na dorucku vec, hvala na svakoj informaciji.

 

 

P.S.

Nemojte brkat strance sa "nasim" strancima. Postoji poprilicna kolicina ljudi vani koji su u odredjenom periodu vremena usparali dovoljno za kupit barem jednu nekreninu u RH jer je u drzavi u kojoj su trenutno to skuplji sport nego kupit u RH. Znam za jedan slucaj iz ofc DE gdje su ljudi gore vec valjda 30god mozda i vise i maltene su pred penzijom. Kupili su stan u ZG mislim oko 70m2 za gotovinu. Banka ih je trazila porijeklo novca btw, cisto za info :)

 

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
Cansee kaže...

je je, točno to, još se uvijek sjećam svog komšije koji je rođen 1796., pričao mi je kakva je pijanka bila kad su zgazili Napoleona kod Waterlooa, samo se konj otišao cijepiti protiv sarsa 2009., da nije još bi danas igrao basket na školskom igralištu

 

od srca se nadam da si trol, ako nisi onda ti predlažem da odeš u neku vukojebinu, spavaj sa kokoškama i ovcama, jedi samo što sam uzgojiš, drž se dalje od elektroničkih uređaja, pa svima objavi svoja otkrića tamo negdje 2152.

 pa sam se zesci konj cijepio protiv sarsa 2009 - to nije bila pandemija isto kao ni covid vec globalni test inteligencije

 

zanas li uopce kako je nastao prvi virus - spanjoslka gripa

tako sto su amerikanci napravili virus i cjepivo za njega pa cjepili svoju vojsku i pustili virus na ratiste

5 godina
neaktivan
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

zar ti nije cudno malo da virusi uvijek prate ratove i ekonomske krize, cim dodje do nekog problema u ekonomiji i gospodarstvu odmah izbije i virus nekakvi

tako smo i imali sars koji je pratio ekonomsku krizu 2009, i covid koji je pratio ekonomski rat izmedju kine i amerike 2019

5 godina
neaktivan
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

barem bismo mi informaticari trebali znati da svaki chip ili komad elektronike proizveden u kini ima virus koji sakuplja podatke o korisnicima i salje ih kineskim vlastima, po zakonu sve kineske kompanije su to duzne svojim vlastima

gle cuda, nastao virus u kini, zapad blokirao kinesku ekonomiju i doslo do nestasice cipova i elektronike na zapadu i onda rat cjepivima, rusi svoje cjepivo, zapad svoje, kinezi svoje

a konji skacu da se sto prije cijepe i sacuvaju sebe i druge

9 godina
online
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
sks78 kaže...
Cansee kaže...

je je, točno to, još se uvijek sjećam svog komšije koji je rođen 1796., pričao mi je kakva je pijanka bila kad su zgazili Napoleona kod Waterlooa, samo se konj otišao cijepiti protiv sarsa 2009., da nije još bi danas igrao basket na školskom igralištu

 

od srca se nadam da si trol, ako nisi onda ti predlažem da odeš u neku vukojebinu, spavaj sa kokoškama i ovcama, jedi samo što sam uzgojiš, drž se dalje od elektroničkih uređaja, pa svima objavi svoja otkrića tamo negdje 2152.

 pa sam se zesci konj cijepio protiv sarsa 2009 - to nije bila pandemija isto kao ni covid vec globalni test inteligencije

 

zanas li uopce kako je nastao prvi virus - spanjoslka gripa

tako sto su amerikanci napravili virus i cjepivo za njega pa cjepili svoju vojsku i pustili virus na ratiste

 

sks78 kaže...

zar ti nije cudno malo da virusi uvijek prate ratove i ekonomske krize, cim dodje do nekog problema u ekonomiji i gospodarstvu odmah izbije i virus nekakvi

tako smo i imali sars koji je pratio ekonomsku krizu 2009, i covid koji je pratio ekonomski rat izmedju kine i amerike 2019

 

ma nego šta, a kad se sjetimo tek kuge iz 14. i boginja iz 16. stoljeća, to je tek bila prevara popraćena sa financijskom i bankarskom krizom. Iz pouzdanog izvora znam da su te bolešćure skuhali Anunaki sa Planete X u sred Vatikana, to je Papa specijalno naručio i platio novcem od sirotinje, pa tu istu sirotinju zarazio. Jer mu je bio cilj da pobije što više ljudi, nije baš da su mu ljudi trebali za rad na polju, gradnju i slično.

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2023 11:50 (Cansee).
13 godina
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?

-

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2023 13:32 (ministar).
16 godina
online
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
sks78 kaže...

 pa sam se zesci konj cijepio protiv sarsa 2009 - to nije bila pandemija isto kao ni covid vec globalni test inteligencije

 

zanas li uopce kako je nastao prvi virus - spanjoslka gripa

tako sto su amerikanci napravili virus i cjepivo za njega pa cjepili svoju vojsku i pustili virus na ratiste

SARS nije bio 2009.

Prvi virus je nastao puno prije nego mi.

Ameri napravili virus početkom 20 stoljeća . Jebote.

sks78 kaže...

zar ti nije cudno malo da virusi uvijek prate ratove i ekonomske krize, cim dodje do nekog problema u ekonomiji i gospodarstvu odmah izbije i virus nekakvi

tako smo i imali sars koji je pratio ekonomsku krizu 2009, i covid koji je pratio ekonomski rat izmedju kine i amerike 2019

SARS je bio prije ekonomske krize.

Cjepiva u to doba protiv gripe...

Covid i nepostojeći ekonomski "rat"?

sks78 kaže...

barem bismo mi informaticari trebali znati da svaki chip ili komad elektronike proizveden u kini ima virus koji sakuplja podatke o korisnicima i salje ih kineskim vlastima, po zakonu sve kineske kompanije su to duzne svojim vlastima

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
sks78 kaže...

zar ti nije cudno malo da virusi uvijek prate ratove i ekonomske krize, cim dodje do nekog problema u ekonomiji i gospodarstvu odmah izbije i virus nekakvi

tako smo i imali sars koji je pratio ekonomsku krizu 2009, i covid koji je pratio ekonomski rat izmedju kine i amerike 2019

Ja sam ignorirao tu bedastu korona podvalu još od ožujka 2020 kada je bilo sasvim jasno da su preimenovali sezonsku prehladu za akceleraciju Agende 2030, tj. stvaranja digitalnog kaveza putem digital ID i CBDC novca.

 

Nažalost, većina ljudi ima interakciju sa stvarnosti preko drugog reda misli (socijalne konstrukcije) umjesto prvog reda.

 

Zato je toliko palo taj izuzetno lak test inteligencije.

15 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Pa kako vrlo jednostavno! 5 posto ljudi je ultrabogato i kupuju sve zivo pa onda rentaju. One biber cijene na jadranu nisu vise normalne! Uglavnom bogati postaju bogatiji jer kupuju i rentaju sirotinji! Amen
Intel 80286
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Najjace su mi ove akcije sa zemljištem u Balama. Kao pomoc za mlade. Kao zemljište za 1kn, a istina je puno drugacija.Za zemlju placate godisnje 1000eura. Što i nije puno kad pogledamo. Ali kada pogledamo sta sve treba da bi upali u natjecaj, vidite ustvari za koga su ta zemljišta. Znaci. Za predati papire i uopce da budete u razmatranju za zemlju, morate bodove skupiti.A oni se skupljaju na nacin da sto više para imate, to lakse ce te upast. Znaci, nesmijete imati kredite, minuse, nesmijete imati nikakvu nekretninu na sebe,a ako imate kredite, barem morate prikazati neku uštedjevinu sa strane. A naravno, to nije 1000eura ili nešto sitno. To su poštene pare koje morate imati sa strane. Onda i ako prodjete natjecaj. Sljedeci korak je konstantno angaziranje oko zemlje. Znaci kroz godinu dana, morate sve papire za gradjevinsku dozvolu napraviti. A to su takodjer poštene pare. Onda slj, morate poceti zidati i tako dalje.Takodjer kada birate parcelu, onda morate dati ponudu neku i ispadne tko ponudi više, taj dobiva. No onda kada dobite to zemljište. Morate sve ove korake rijesavati u rokovima. Ako stojite sa napretkom, oduzima ti se zemlja. Tako da ja sada kada pogledam u Balama kakve su se kuce pocele zidati, to su vam sve kuce ogromne, luksuzne, sa bazenima. Tako da opet dodjemo na ono. Jel to pomoc stvarno za one koji nemaju ili za lovatore? Mislim da ce prije biti ovo drugo.
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2023 17:24 (Endymon).
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Rekao bi Stric Jura: "da prisnažim" 🙂
10 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Hrvati su podstanari strancima u vlastitoj zemlji - citat jednog lokalnog političara. Vrlo rijetko se slažem sa bilo kojim od njih ali ovaj je rekao kako jest.
Polako ali sigurno vlasništvo nad nekretninom u većim gradovima ide u prošlost. To će biti rezervirano za manji broj ljudi. Ostali u najam koji je kod nas katastrofalno (ne)uređen. Ajde da je to ko vani da kad unajmiš pa dok sam ne odlučiš ili ne napraviš sranje nitko te ne može izbaciti, onda bi bilo okej. Ali ovo kod nas je katastrofa.

Mada mi nisu ni jasni ljudi koji dižu kredite od stotina tisuća eura da bi kupili neku šupu do 60 kvadrata samo da žive u glavnom gradu.
Nadglednik dina
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Entry Point kaže...
Hrvati su podstanari strancima u vlastitoj zemlji - citat jednog lokalnog političara. Vrlo rijetko se slažem sa bilo kojim od njih ali ovaj je rekao kako jest.
Polako ali sigurno vlasništvo nad nekretninom u većim gradovima ide u prošlost. To će biti rezervirano za manji broj ljudi. Ostali u najam koji je kod nas katastrofalno (ne)uređen. Ajde da je to ko vani da kad unajmiš pa dok sam ne odlučiš ili ne napraviš sranje nitko te ne može izbaciti, onda bi bilo okej. Ali ovo kod nas je katastrofa.

Mada mi nisu ni jasni ljudi koji dižu kredite od stotina tisuća eura da bi kupili neku šupu do 60 kvadrata samo da žive u glavnom gradu.

 Ne znam kako smo podstanari kada smo u vrhu po vlasništvu nekretnine u kojoj zivimo usporedno sa EU. No s obzirom na nestabilne valute zadnjih 120 godina nije ni cudno, u sto su ljudi mogli ulagati pred 50 godina, a da sacuva vrijednost? S&P 500?

 

Nije najam katastrofalno uređen (pogledajte Stockholm recimo) nego su ljudi ekonomski nepismeni pa je realan rizik objektivna stavka. 

 

Kredit na 30 godina, a investicija nema povrata jer se u njoj stanuje. I jos je kamata 3.x posto. Btw, na minus po karticama ili tekucem kamata je preko 5, 6 -7%. Nema te investicije u svijetu koja garantira toliki postotak. Eto, obveznice 3,6% pa se razgrabilo. Neka ljudi prestanu trosit lovu na sranja i dizat kredite za nesto sto ne vraca novac i da vidis kako ce se za 5 godina akumulirat. Auto kamata je 8%?!?! Za smece koje svaki dan gubi na vrijednosti.

 

Ljudi koji kupuju te "abnormalno skupe" nekretnine su sve starkelje od 60+ koji imaju firme vise od 30 godina. Nisu dosli sa 25g u guzici tu kupovat apartmane za 6.000€m². Netko je napisao da 5% bogatih kupuje.. pa nit je stalno istih 5% bogatih, nit smo mi u HR tom vrhu interesantni. Takvi su u Monte Carlu. Mi smo ovdje zanimljivi bogatijoj radnoj klasi koja sad nema kamo s lovom pa im je HR jeftinija od Minhena gdje za te pare namaju sta kupiti. Pogledajte oglase za kuce na 30min oko minhena pa se zalite.

 

Evo, na prethodnoj stranici se neki okomio na APN kao da tih 5000 nekretnina na razini drzave moze utjecat na cijenu. Iako je APN osmišljen kao protumjera ukidanju onog oslobođenja poreza za prvu nekretninu (a porez je tada bio 5%) i eto tad (pred 6-7 godina) nekim čudom tih 5% popusta nije sjebalo tržište nekretnina. Hmm. Kad vidim "stručnjake" na TVu da laprdaju o tom APNu dode mi da ih spljuskam. Inace, u 2021. je prodano 70.000 kuca/stanova/građ zemljišta, apn je 7%. Drugim rijecima, da nije bilo APNa stranci bi s 1% kamatom ili manjom bili jos konkurentniji nasim kamatama od 3% pa bi i tih 5.000 bilo u tablici "izvoz". 

 

I tko je kriv za "skup" kvadrat? Svi vi koji ste si međusobno konkurencija. Svi su tu na forumu, zapravo i u RH puni želje da svima u drzavi bude dobro, a zapravo svi zele imati, a da drugi nemaju. Jer jedino tako nesto sto zelite kupiti moze biti "povoljno". Skup kvadrat znaci da i keramicar i maler i krovopokrivac i elektricar i zidar imaju bolju placu, pa i da kupuju. Ne moze bit dobra placa i jeftin kvadrat. Pick your poison.

 

Ok, al nerealno je da cu ljudi promjenit navike, pa što onda možemo?

 

Žalite se lokalnoj samoupravi. Svi se žale da se previše gradi, a htjeli bi jeftinije kvadrate. To dvoje nemože ni nobelovac spojiti. Hoćete jeftinije? Gradite više. Otvorite vise građ.zona. Drzava sa ovakvom stopom naseljenosti, zapravo nenaseljenosti, a zeli se cuvat nekakav okolis. To je ista fora kao i kad zbog plastike u Bangladesu ili koksare u Kini moram placat u HR eko porez na boce i el.otpad. ili ppmv na co2.

 

Birajte lokacije u predgrađu, vece su vam sanse za povecanje vrijednosti. Kuca koja je sad 50.000 lakse ce skocit na 150.000, nego sto ce stan sa 400.000 doc na 450.000€. Kad kupite nesto za 400.000, nadate se da cete jednog dana naletit na vecu ribu koja ce platit vas stan 450.000, a takvih je malo. Nac pak kupca za 150.000 je bar 5 puta lakse pa vam je i izlazna strategija (ako morate jednog dana prodat iz bilo kojeg razloga) sigurnija. Sve sto je na 5 minuta od autoputa je ok. Zagreb ima previse problema (politicki, prioritetu su cijevi i gluposti, a ne urbanizam) i okolica ce jednostavno biti brža i efikasbija s boljim urbanistickim rjesenjima pa su vam sanse za povecanjem vrijednosti opet vece. Vidi Dugo Selo, Sv. Ned itd.

 

Ako zivite u sredini koja sporo ili nikako ne otvara nove zone (ala Split koliko znam), bjezite ca. Prodajte sta imate (iskoristite ogromnu potraznju) i bjezte negdje gdje postoji potencijal rasta. Sad nema gdje se ne grade obilaznice, to znaci da ce za par godina (kad se zavrse) rast cijene u okolici.

 

Radove cete skupo placat dokle god traje obnova pa na to racunajte odmah. To i nije lose jer skup rad znaci i vise love svima, pa i vise kupaca i za vasu nekretninu, ali odmah racunajte na kasnjenja radnika i radova.

 

Za kredit od 150 hiljada, rata je 650€ na 30 godina. Ako ste u braku i ako ste oboje u prosjeku plaće (1100 ili koliko je vec sad) to nije neizvedivo. Ako ste ispod prosjeka razmislite o promjeni posla ili pokretanju neceg svog. Ne znam kad ce bit bolja prilika za promjenit posao ako ne sad kad fali 100.000 radnika.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Ja bih nesto rekao za ovih 150 000eura za kredit. Ja sam vodoinatalater i imam placu oko 1000/1200/300 eura. Zavisi kako koji mj.Prvi problem je taj, što na racun dobivam oko 600eura,ostalo na ruke. Bio sam u banci i sa tim prosjekom, ja mogu dignuti oko 30 000eura.Probali smo i drugom varijantom, da mi šef SVE stavlja na banku. Oko 50 000eura mogu dignuti. A i da kazem da zivim u Rovinju. Pa sada ti meni reci, koju placu bi ja morao imati, da mogu dignuti 150 000eura?I da, teško je naci nekretninu u blizini Rv za 150 000 eura.
14 godina
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
CyberMat kaže...

Kad gledam cijene nekretnina, ne mogu vjerovati.

Više je potpuno nemoguće nabaviti stan bez ogromnog kredita za koji ti onda mjesečno treba dodatna plaća.

Ali u isto vrijeme, Hrvatska je izgubila skoro pola milijuna stanovništva.

 

Dakle, sagrađeno je više nekretnina, manje je ljudi, siromaštvo je veće, a nekretnine su rekordno skupe.

 

Kakvog to ima smisla? Zar nije tu negdje prekršen osnovni zakon ekonomije - ponuda i potražnja?

Ukupan broj stanovništva pada, ali gradovi u kojima se kote nekretnine rastu, tako da nije prekršen nikakav "osnovni zakon". Ljudi iz ruralnih područja sele u gradove, plus BiH ekipa useljava na veliko.

Tokom zadnjih 10-15 godina se istitralo stanovništvo i ugradovima danas žive mahom bogati ljudi koji odbijaju pomisao da su bogati, jer su reference valjda Bezos i Messi.

Nekretnine su prodane dok su još samo idejni projekti na papiru. U zadnje vrijeme neki čak vraćaju duplu kaparu kupcima, jer se pojavio novi kupac koji samoinicijativno nudi puno viši iznos od traženog!!!

To ne vrijedi samo za nove stanove, nego i za rabljene. Prošli mjesec doznam od poznanika da je u Zg-u na neatraktivnoj lokaciji prodao svoj stan za €4600 po kvadratu. Još je s kupcem pregovarao može li ostati mjesec dana u stanu dok ne nađe novi smještaj. Većinom kupoprodaja ide za keš, bez kredita.

Neki tu mažu oči pričom kako kupuju stranci. Stranac kupuje nekretninu na obali i na otocima. Stranac ne kupuje po kontinentalnom dijelu RH, jer nema zašto. Zg je najveći grad u RH i ujedno jedan od najdosadnijih općenito. Što će stranacu nekretnina u Bjelovaru, Varaždinu, Čakovcu, Osijeku, Slavonskom Brodu ili sličnom gradu?

 

Juričan se u svojoj predizbornoj kampanji zajebavao kako želi korupciju približiti malom čovjeku, ali ona ne samo da je približena, nego ju je mali čovjek udahnuo punim plućima. Službeni podaci o plaćama su u totalnom nesrazmjeru s kupovnom moći u RH. Uzmeš u obzir milijarde eura koje porezna veselo objavi nakon razularenog shoppinga u prosincu uz skijaču, plus cijene nekretnina koje se grabe kao da ne postoji sutra, zaključak je samo jedan. Ekipa koja je ostala u RH je jebeno bogata. A to ovi na vlasti jako dobro znaju, zato i gule sve više, a ljudi šute jer imaju i ne žele "talasat".

 

Naravno, uvijek ima onih koji se "nisu snašli", ali kako je Rojs (ili tko već) rekao: "ko je jamio je jamio".

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Entry Point kaže...
Hrvati su podstanari strancima u vlastitoj zemlji - citat jednog lokalnog političara. Vrlo rijetko se slažem sa bilo kojim od njih ali ovaj je rekao kako jest.
Polako ali sigurno vlasništvo nad nekretninom u većim gradovima ide u prošlost. To će biti rezervirano za manji broj ljudi. Ostali u najam koji je kod nas katastrofalno (ne)uređen. Ajde da je to ko vani da kad unajmiš pa dok sam ne odlučiš ili ne napraviš sranje nitko te ne može izbaciti, onda bi bilo okej. Ali ovo kod nas je katastrofa.

Mada mi nisu ni jasni ljudi koji dižu kredite od stotina tisuća eura da bi kupili neku šupu do 60 kvadrata samo da žive u glavnom gradu.

Dio označen žutim je obična laž. 91% Hrvata ima u vlasništvu nekretninu! Devedeset i jedan posto! To je ujedno cca 20% više od evropskog prosjeka po podacima EU. U evropi nas po postotku vlasništva nekretnina šišaju samo Rumunji i Slovaci.

12 godina
offline
Re: Da li netko može objasniti abnormalne cijene?
neutrino kaže...

Ukupan broj stanovništva pada, ali gradovi u kojima se kote nekretnine rastu, tako da nije prekršen nikakav "osnovni zakon". Ljudi iz ruralnih područja sele u gradove, plus BiH ekipa useljava na veliko.

Tokom zadnjih 10-15 godina se istitralo stanovništvo i ugradovima danas žive mahom bogati ljudi koji odbijaju pomisao da su bogati, jer su reference valjda Bezos i Messi.

Nekretnine su prodane dok su još samo idejni projekti na papiru. U zadnje vrijeme neki čak vraćaju duplu kaparu kupcima, jer se pojavio novi kupac koji samoinicijativno nudi puno viši iznos od traženog!!!

To ne vrijedi samo za nove stanove, nego i za rabljene. Prošli mjesec doznam od poznanika da je u Zg-u na neatraktivnoj lokaciji prodao svoj stan za €4600 po kvadratu. Još je s kupcem pregovarao može li ostati mjesec dana u stanu dok ne nađe novi smještaj. Većinom kupoprodaja ide za keš, bez kredita.

 

 Čovjek je kod nas prodao kuću (6 stanova/apartmana) uz uvjet da mu otac (86 godina) ostane do smrti živjeti u prizemlju. To je bilo prije 6 godina, stari je još živ i vitalan.

 

Jesi li ti to napisao da je Zagreb najdosadniji grad u Hrvatskoj??

14 godina
offline
Abnormalne cijene nekretnina?

Danas je mladima izuzerno teško po pitanju stjecanaj nekretnine, srećom ni ne zbaju koliko im je teško jer ne znaju koliko je nekada bilo lako, i bolje da ne znaju. Pali bi u depresiju. Nekad si nakon deset godina staža dobio stan od firme, jer se dobit nije slijevala u onih 1% negao se za dobit kupovala zemlja i gradila zgrada.

Tak da su to bili zarađeni stanovi, ne dobiveni. Samo kaj danas većina mladih može sanjati o takvoj zaradi za deset godina. Ako si bio slabije sreće i radio za manje uspješnu firmu kupio si neki komad zemlje, pozvao familiju i prijatelje, platio jednog zidara i baci se prva deka, za koji mjesec i druga a ako si pohlepan i treća. Država je okratala glavu, papiri ako imaš dobro, ako nemaš opet dobro, samo da te skinu sa grbače stnarskog prava. Oni sa viškom veremena i novaca su uz stan gradili viksu na moru.

 

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
neutrino kaže...
Entry Point kaže...
Hrvati su podstanari strancima u vlastitoj zemlji - citat jednog lokalnog političara. Vrlo rijetko se slažem sa bilo kojim od njih ali ovaj je rekao kako jest.
Polako ali sigurno vlasništvo nad nekretninom u većim gradovima ide u prošlost. To će biti rezervirano za manji broj ljudi. Ostali u najam koji je kod nas katastrofalno (ne)uređen. Ajde da je to ko vani da kad unajmiš pa dok sam ne odlučiš ili ne napraviš sranje nitko te ne može izbaciti, onda bi bilo okej. Ali ovo kod nas je katastrofa.

Mada mi nisu ni jasni ljudi koji dižu kredite od stotina tisuća eura da bi kupili neku šupu do 60 kvadrata samo da žive u glavnom gradu.

Dio označen žutim je obična laž. 91% Hrvata ima u vlasništvu nekretninu! Devedeset i jedan posto! To je ujedno cca 20% više od evropskog prosjeka po podacima EU. U evropi nas po postotku vlasništva nekretnina šišaju samo Rumunji i Slovaci.

 Postoji razlika između 91% Hrvata ima u vlasništvu nekretninu i 91% nekretnina je u vlasništvu Hrvata.

Od tih 91% Hrvata koji u vlasništvu imaju nekretninu nitko ne prodaje sve što ima. Da ja sutra prodam 90% onoga što imam i dalje bi bio u tih 91% tj. Hrvat koji ima u vlasništvu nekretninu iako je stranac postao vlasnik 90% onoga što je bilo moje.

12 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
forumaš kaže...

Danas je mladima izuzerno teško po pitanju stjecanaj nekretnine, srećom ni ne zbaju koliko im je teško jer ne znaju koliko je nekada bilo lako, i bolje da ne znaju. Pali bi u depresiju. Nekad si nakon deset godina staža dobio stan od firme, jer se dobit nije slijevala u onih 1% negao se za dobit kupovala zemlja i gradila zgrada.

Tak da su to bili zarađeni stanovi, ne dobiveni. Samo kaj danas većina mladih može sanjati o takvoj zaradi za deset godina. Ako si bio slabije sreće i radio za manje uspješnu firmu kupio si neki komad zemlje, pozvao familiju i prijatelje, platio jednog zidara i baci se prva deka, za koji mjesec i druga a ako si pohlepan i treća. Država je okratala glavu, papiri ako imaš dobro, ako nemaš opet dobro, samo da te skinu sa grbače stnarskog prava. Oni sa viškom veremena i novaca su uz stan gradili viksu na moru.

 

 Ne, stanovi su bili uglavnom dobiveni. I sreća pa jesu. Recimo tu kod nas su radnici komunalnog poduzeća prije dobili stanove nego radnici Metalplastike/Energoinvesta iako komunalno poduzeće nije zarađivalo ništa (vječiti gubitnici) dok je Metalplastika/Energoinvest zarađivala ogromnu lovu na svjetskom tržištu. Odluke o dodjeli stanova više su se donosile na nivou općina nego radnih organizacija. Kad bi se gradio neki hotel paralelno su se gradili i stanovi za radnike koji će doseliti i raditi u tom hotelu.

Mnogi seru po komunizmu (neke stvari s razlogom) no komunizam je bio jedini način da stanovništvo izađe iz bijede kakva je vladala nakon 2. svj. rata. Da ga nije bilo danas bi 90% građana bilo sirotinja.

Iako spadam u one kojima je komunizam uzeo a ne dao, bez obzira što sam iz obitelji partizana prvoboraca i narodnih heroja, to ne mogu negirati. Takvi smo izgleda genetski, prvi kad treba, zadnji kad se dijeli.

11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
Isto tako dosta zavisi kako stoje financijski roditelji od te djece. Jer par puta se desilo da mladi zidaju kucerine i pitaš se od kud im pare? Kad ono roditelji imaju kucu, app, i normalno, roditelji su imucni. Tako da ovo u Balama je bingo za bogate mlade. Jer šta,dovoljno je da nemaš nikakvu nekretninu na sebe i ti možeš upasti u natjecaj.Umjesto vec kada kazu pomoc za mlade,pomognite onim siromašnim ljudima. Koji nemaju roditelje lovatore. Sve je to mucka teška. Jer ja npr, da mogu dignuti 150 000eura,to znaci da imam para. I da imam hebeno dobar posao. I hebeno bogate roditelje.
14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

Komunalno poduzeće nije zarađivalo ništa jer nije ni smjelo biti profitabilno, građani nisu plaćali komunalne usluge da bi to poduzeće izvlačilo profite. Drugim riječima komunalni računi su pokrivali ili nisu pokrivali troškove. Slijdom toga ni ti radnici nisu bili zakinuti, dapače. Ništa nije bilo dobveno, sve je bilo zarađeno samo što je zaradu dobivao radnik koji je bio i vlasnik.

Kralo se ali znalo se koji su prioriteti.

14 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
BlueMax kaže...
forumaš kaže...

Danas je mladima izuzerno teško po pitanju stjecanaj nekretnine, srećom ni ne zbaju koliko im je teško jer ne znaju koliko je nekada bilo lako, i bolje da ne znaju. Pali bi u depresiju. Nekad si nakon deset godina staža dobio stan od firme, jer se dobit nije slijevala u onih 1% negao se za dobit kupovala zemlja i gradila zgrada.

Tak da su to bili zarađeni stanovi, ne dobiveni. Samo kaj danas većina mladih može sanjati o takvoj zaradi za deset godina. Ako si bio slabije sreće i radio za manje uspješnu firmu kupio si neki komad zemlje, pozvao familiju i prijatelje, platio jednog zidara i baci se prva deka, za koji mjesec i druga a ako si pohlepan i treća. Država je okratala glavu, papiri ako imaš dobro, ako nemaš opet dobro, samo da te skinu sa grbače stnarskog prava. Oni sa viškom veremena i novaca su uz stan gradili viksu na moru.

 

 Ne, stanovi su bili uglavnom dobiveni. I sreća pa jesu. Recimo tu kod nas su radnici komunalnog poduzeća prije dobili stanove nego radnici Metalplastike/Energoinvesta iako komunalno poduzeće nije zarađivalo ništa (vječiti gubitnici) dok je Metalplastika/Energoinvest zarađivala ogromnu lovu na svjetskom tržištu. Odluke o dodjeli stanova više su se donosile na nivou općina nego radnih organizacija. Kad bi se gradio neki hotel paralelno su se gradili i stanovi za radnike koji će doseliti i raditi u tom hotelu.

Mnogi seru po komunizmu (neke stvari s razlogom) no komunizam je bio jedini način da stanovništvo izađe iz bijede kakva je vladala nakon 2. svj. rata. Da ga nije bilo danas bi 90% građana bilo sirotinja.

Iako spadam u one kojima je komunizam uzeo a ne dao, bez obzira što sam iz obitelji partizana prvoboraca i narodnih heroja, to ne mogu negirati. Takvi smo izgleda genetski, prvi kad treba, zadnji kad se dijeli.

Upravo ta "sreća" i danas sjebava dio poplacije koja čezne za prokletom Jugom. Samo vama socijalistima/komunistima ni danas nije jasno da je te stanove koji su se "dijelili" netko ipak morao platiti, jer ih nije bog stvorio. Dobio si stan ako si radio za državu, a platili su ti ga Ameri i Rusi dok je trajao hladni rat. Padom berlinskog zida je ta pipa presušila i socijalizam se preko noći rasuo kao kula od karata. Svaki socijalizam funkcionira dok ga iz pozadine financira kapitalist.

 

Ako si ti iz obitelji partizana i prvoboraca, tebi je komunizam samo dao. Tko je tada mogao dignuti kredit kakav je htio osim partizana, prvoboraca i komunjara? Nitko!!! A inflacija bi ga cijelog pojela kroz godinu dana.

Nisi ti jedini koji je živio u Yu, tako da ovu demagogiju "prvi kad treba, zadnji kad se dijeli" prodaj nekom drugom.

11 godina
offline
Re: Abnormalne cijene nekretnina?

ništa nije crno-bijelo, niti su samo komunisti dobivali stanove, niti je komunizam bio jedini način za izlazak iz bijede nakon 2. s. rata

sve ovisi od slučaja do slučaja i vremena u kojem su bili, 40-ih i 50-ih je vladala doslovno glad, niti 60-te nisu bile bogzna što, tek u 70-ima je krenulo 'zlatno doba', koje je, nažalost, trajalo vrlo kratko

 

na kraju 70-ih moji roditelji su izbačeni iz stana s malim djetetom na ulicu kad sam imao 4-5 godina, jer je stan bio 'borački' i dobiven na korištenje kao privremeno rješenje, stalno je bilo - snađite se, borac ima prednost

s druge strane tatina sestra je radila za plivu u kalinovici i bez problema dobila kredit, druga sestra kao njigovođa za neku firmu i također je dobila kredit, stan je otplaćivala par godina i onda u onoj ludoj inflaciji, isplatila kompletno u par mjeseci

i btw., nitko nije bio povezan s partijom

 

isto tako je sirotinje bilo poslije rata i drugdje u europi, pa su i bez komunizma napredovali, dapače, daleko stabilnije i brže

ne treba generalizirati o ničemu

16 godina
online
Re: Abnormalne cijene nekretnina?
ivan dragi kaže...

 

Evo, na prethodnoj stranici se neki okomio na APN kao da tih 5000 nekretnina na razini drzave moze utjecat na cijenu. Iako je APN osmišljen kao protumjera ukidanju onog oslobođenja poreza za prvu nekretninu (a porez je tada bio 5%) i eto tad (pred 6-7 godina) nekim čudom tih 5% popusta nije sjebalo tržište nekretnina. Hmm. Kad vidim "stručnjake" na TVu da laprdaju o tom APNu dode mi da ih spljuskam. Inace, u 2021. je prodano 70.000 kuca/stanova/građ zemljišta, apn je 7%. Drugim rijecima, da nije bilo APNa stranci bi s 1% kamatom ili manjom bili jos konkurentniji nasim kamatama od 3% pa bi i tih 5.000 bilo u tablici "izvoz". 

Možda sam ja taj neki :), da, kritiziram APN jer je dodatno povećao stampedo zbog ograničenog roka, nebitno da li se nudi 100 ili 10.000 subvencija, svi prodavatelji će pokušati iskoristi situaciju.

Nije jedini uzrok rasta cijena, ali ih sigurno nije ni snizio niti je učinio nekretnine pristupačnijima za mlade jer su veće cijene pojele razliku a najviše koristi su imale banke. Poklopila se inflacija, otvaranje tržišta strancima, pandemija, promjena valute, strah od digitalizacije i provjere porijekla imovine.

Ako se već država želi miješati onda to ima smisla samo kad ima sve varijable u rukama kao što je bio prvi POS model (zemljište, cijena projektiranja, gradnje i na kraju gotovog kvadrata). Loše u toj priči je bila provedba, odnosno slučajno ili namjerno ostavljanje rupa u zakonu pa je bilo puno zloupotreba (iznajmljivanje i preprodaja).

 

forumaš kaže...

Komunalno poduzeće nije zarađivalo ništa jer nije ni smjelo biti profitabilno, građani nisu plaćali komunalne usluge da bi to poduzeće izvlačilo profite. Drugim riječima komunalni računi su pokrivali ili nisu pokrivali troškove. Slijdom toga ni ti radnici nisu bili zakinuti, dapače. Ništa nije bilo dobveno, sve je bilo zarađeno samo što je zaradu dobivao radnik koji je bio i vlasnik.

Kralo se ali znalo se koji su prioriteti.

Svi zaposleni su izdvajali iz plaće za stanogradnju, nešto kao što i danas funkcionira mirovinski fond. Naravno, politički podobniji su bili na vrhovima lista kao i danas.

 

 

Komentirao sam porez na nekretnine, odnosno da nije rješenje, posebno kod nas zbog naše specifične povijesti gradnje, stjecanja i štednje u nekretninama.

Većini građana je to i jedina vrijedna imovina, mnogi danas egzistiraju samo zahvaljujući nekretninama iz tog mrszkog "mračnog" doba jer ne moraju plaćati i stanarinu. Velike nekretninske korporacije a la Colliers suptilno guraju po medijima i "savjetovanjima" tezu o "previše" nekretnina, valjda nas treba "osloboditi" kao i onaj mali psihopat :).

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice