Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 869
|
čitano: 347.067
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Gore u postu sam ti stavio link na TP-link stranice gdje pise kako postaviti AP mod. Razlike izmedju ruter i AP modova su navedene ovdje (takodjer TP-link stranice). Funkcije koje gubis su u principu funkcije rutera i logicno je da ih gubis. Odnosno gubis ih na deco uredjajima jer ih odradjuje ruter.

No ne gubis mesh funkcije, niti u smislu koji zelis (sto ti mislis da mesh je) niti u pravom smislu (sto mesh zapravo je).

Ono sto ti zoves mesh je da imas jednu wifi mrezu i da ti se mobitel bez prekida spaja na najjaci signal bilo kojeg deco-a. No to nije mesh, to je roaming (ima tocno ime standarda, ne znam napamet a ne da mi se sad guglati i nije bitno) i ta funkcija ti ostaje.

Mesh tehnologija (rakodjer ima tocno ime standarda, koje ne znam napamet i nije sad bitno) ti zapravo omogucava bezicno spajanje izmedju tocaka (tvoja srednja dva decoa sa skice) i zadrzati ces i tu mogucnost i u AP modu. A ukoliko sam dobro shvatio, cak i ta zadnja dva uredjaja koji se spajaju bezicno (dakle putem mesh standarda) ce ti raditi na punoj brzini jer imaju poseban kanal za backhaul (prijenos podataka medju tockama).

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 10:34 (Veliki Brat).
15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Aha, sad su mi neke stvari jasnije  nisam uopće imao pojma da Deco može raditi i kao ruter. To onda znači da bi ISP-ov ruter trebao bacit u brige i prepustit Decou da radi sve? Ja sam cijelo vrijeme računao s tim da ISP-ov ruter odrađuje sav taj posao a Decoi samo extendaju.

 

Sad sam pogledao link i u principu većinu ovoga što AP mode ne podržava mi vjerojatno neće trebati ili to mogu odradit na samom ruteru (npr. port forwarding). Jedino nisam 100% siguran za guest network i eventualne limitacije na istoj (ograničena brzina, ubijanje torrenta i slično). Na linku ne piše ništa, našao sam na forumima da je podržan i u AP modu ali da mreža nije izolirana (što znači da npr. turist sa guest networka može pristupit mom printeru na private networku) i to je navodno bug koji su obećali riješit a post je iz 2020. Valjda je rješeno u međuvremenu.

 

Dakle može i AP mod za moje potrebe, ukoliko mi ništa iz one tablice, što nije podržano, ne treba? Samo to prebacivanje uređaja će i dalje radit bez greške i brzina i pokrivenost biti optimalna?

 

I sad sam opet zbunjen. Recimo da idem na router mode, da li onda samo jedan Deco ide u router mode (master) a ostali u AP ili su svi u router modu? Ako idem na kombinaciju (2 Decoa sa žicom a 2 bežićno), u kojem modu mora svaki od njih biti?

 

Znam, dosadan sam, ali ovo mi je baš špansko selo  previše opcija, a ja imam dovoljno podloge da postavljam pitanja jer znam da se stvari mogu bolje napravit od "otići u dućan, kupit, izvrtit wizard i biti sretan da radi" a nemam pojma o tome što sve ima i kako to optimalno postavit.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ne, deco uredjaji se postavljaju u paketu - svi su ili u ruter ili u AP modu.

Ako ti je ovo s mrezama interesantno (meni bi bilo), trebao bi decoe postaviti u ruter modu ali to se jednostavno rijesi kako su ti decki vec opisali (i vidio sam tu shemu bio i na TP-link stranicama): postavljanjem decoa u ruter mod i svih osim prvog iza switcha.

U smislu tvoje sheme, ne bi se puno promijenilo. I dalje bi se drugi odozgo spajao bezicno na prvog odozgo, treci odozgo bi se spajao bezicno na zadnjeg, a zadnji zicom u switch i switch u prvi deco.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 13:45 (Veliki Brat).
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

To s mrežama mi je svakako interesantno, radi turista. Napravio bi njima guest network, ograničio brzinu, onemogućio torrente i te neke stvari pa nek rade što hoće. A onda mogu ja svoje NAS-eve, shareane foldere, printere i ostalo spajat po mreži bez straha da će ih netko vidjeti/dirati. I kad mi ekipa dođe dolje u konobu na roštilje, dam im lozinku za guest network da se nakače i opet ne vide ništa. Jedino onda ne mogu castat na TV koji bi bio spojen žicom, samim time na privatnoj mreži. A vjerojatno će biti i korisno ako ikad ugradimo kamere.

 

A mislim da će tako i morati biti. Jedino mi ne odgovara pozicija tog master Deca ali što sad, kupit ćemo još jednog ako bude trebalo, nije 50 € smak svijeta.

 

Uređaji koji se spajaju sa kablom neće ništa gubit na brzini ako idu Switch - Deco - Ruter umjesto direktno u ruter?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2024 21:05 (Injection).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Injection kaže...
dax-lax kaže...
Neće ti tcomov radit s deco satelitima. Kaj pričam, pa i sa svojima radi jedva. A zašto ne spojiš prvi (glavni) deco u tu drugu sobu od routera gdje imaš proveden kabel a druge satelite di ti odgovara?

 Zato jer bi i satelite htio spoijt sa kablom, barem tamo di mogu. Cilj je da do svakog Decoa dolazi 100% brzine bez gubitaka, tako da kad se u njega uštekaš kablom, da dobiješ kao da si direktno u ruteru. I on taj max da na Wi-Fi pa sad koliko će se do uređaja izgubit, hebiga, ali trebalo bi biti minimalno. 

 

Trenutno imam situaciju da mi je ruter u smočnici koja se nalazi na samom rubu stana i do tamo su provučeni telefonski kabel izvana te svi ostali LAN kablovi iz 3 sobe, dnevnog i podruma, tamo je tzv. "server soba". Trenutno su svi ti LAN-ovi uštekani u glavni ruter (-1 soba koja se ne koristi jer nemam dovoljno portova na ruteru). Ideja je bila da tamo ostane ruter, i ispred njega postavim 8+ portni switch, a onda ostale uređaje (Max TV, kompjuteri u sobama itd.) i same Decoe spajam u taj switch. Ovako ću morati tamo postavit i jednog Deco-a koji će biti master, no on vjerojatno neće uspjet pokrit cijelu dužinu stana pa će mi trebati još jedan u tom stanu.

 

Trenutno sam planirao uzet samo 2 Deca i stavit jednog u svoj stan (2. kat) u sobu, a drugog u podrum, oboje povezani kablom jer ovaj iz podruma sigurno neće hvatat Wi-Fi od ovog gore kroz 2 kata između. A onda vidjeti hoće li ta dva uspjet pokrivat još po jedan kat (ovaj iz 2. kata da pokriva 1., a ovaj iz podruma da pokriva prizemlje). Ako ne bi to radilo, onda bi kupio još dva i postavio ih svakog na jedan kat, ali ta dva dodatna bi se spajala bežićno, ovaj iz prizemlja na onog u podrumu, a ovaj sa 1. kata na onaj na 2.

 

No ako sam dobro skužio, morat će ići ovako:

 

Router -> Master Deco -> Switch -> Svi ostali uređaji i Decoi

 

Stvarno sam balvan za to i što više razmišljam i čitam, više me glava boli 

 Dobro si skuzio....

dax-lax kaže...
Računaj i na to da ti max tv neće radit samo tako preko drugog switcha. Ili ćeš morati podesiti odgovarajući vlan samo za njega, ili ga ostaviti u glavnom routeru.
Jel ti problem naškrabat di je što trenutno i gdje bi htio da bude pa da ti lakše savjetujemo što napraviti

 M4 ima mogucnost propustanja IPTV. Ja nisam probao treba nesto podesiti ali ima i moguce je da ce raditi...

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Injection kaže...

Aha, sad su mi neke stvari jasnije  nisam uopće imao pojma da Deco može raditi i kao ruter. To onda znači da bi ISP-ov ruter trebao bacit u brige i prepustit Decou da radi sve? Ja sam cijelo vrijeme računao s tim da ISP-ov ruter odrađuje sav taj posao a Decoi samo extendaju.

 

Sad sam pogledao link i u principu većinu ovoga što AP mode ne podržava mi vjerojatno neće trebati ili to mogu odradit na samom ruteru (npr. port forwarding). Jedino nisam 100% siguran za guest network i eventualne limitacije na istoj (ograničena brzina, ubijanje torrenta i slično). Na linku ne piše ništa, našao sam na forumima da je podržan i u AP modu ali da mreža nije izolirana (što znači da npr. turist sa guest networka može pristupit mom printeru na private networku) i to je navodno bug koji su obećali riješit a post je iz 2020. Valjda je rješeno u međuvremenu.

 

Dakle može i AP mod za moje potrebe, ukoliko mi ništa iz one tablice, što nije podržano, ne treba? Samo to prebacivanje uređaja će i dalje radit bez greške i brzina i pokrivenost biti optimalna?

 

I sad sam opet zbunjen. Recimo da idem na router mode, da li onda samo jedan Deco ide u router mode (master) a ostali u AP ili su svi u router modu? Ako idem na kombinaciju (2 Decoa sa žicom a 2 bežićno), u kojem modu mora svaki od njih biti?

 

Znam, dosadan sam, ali ovo mi je baš špansko selo  previše opcija, a ja imam dovoljno podloge da postavljam pitanja jer znam da se stvari mogu bolje napravit od "otići u dućan, kupit, izvrtit wizard i biti sretan da radi" a nemam pojma o tome što sve ima i kako to optimalno postavit.

 Kooega vec odgovorio....

Injection kaže...

To s mrežama mi je svakako interesantno, radi turista. Napravio bi njima guest network, ograničio brzinu, onemogućio torrente i te neke stvari pa nek rade što hoće. A onda mogu ja svoje NAS-eve, shareane foldere, printere i ostalo spajat po mreži bez straha da će ih netko vidjeti/dirati. I kad mi ekipa dođe dolje u konobu na roštilje, dam im lozinku za guest network da se nakače i opet ne vide ništa. Jedino onda ne mogu castat na TV koji bi bio spojen žicom, samim time na privatnoj mreži. A vjerojatno će biti i korisno ako ikad ugradimo kamere.

 

A mislim da će tako i morati biti. Jedino mi ne odgovara pozicija tog master Deca ali što sad, kupit ćemo još jednog ako bude trebalo, nije 50 € smak svijeta.

 

Uređaji koji se spajaju sa kablom neće ništa gubit na brzini ako idu Switch - Deco - Ruter umjesto direktno u ruter?

 

 

 Ne. router - deco- radi sta hoces u smislu switcheva lan wlan....Meni je bitno da su svi uredjaju u mesh mrezi dali router ili ap mode....

 

 

Sto je najsmjesnije koliko si zakomplikovao (znam zelis da saznas sve prije kupovine i postujem to i trudim se kao i ostali da ti pomognemo) da ces kad to kupis sve podesiti za bukvalno 10 minuta ;)

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2024 13:08 (Posmatrač).
10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Mogu li se na Deco M4 blokirati torrenti ili to mogu na routeru od operatera?

Pomalo, šegavo i vajka!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ako sam dobro razumio ono sto se pisalo u prethodnih nekoliko postova. Ako je deco M4 u router modu i ako glavni deco M4 je spojen u HT router onda iz glavnog deca M4 mogu staviti lan kabel u switch i mogu na taj switch spojiti jos deco M4 jedinica bez da gubim funkcionalnosti.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Da, glavni deco upravlja radom ostalih i cijelom mrezom.

 

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

-možeš, naravno u tom switchu nema druge mreže-routera (htov).. ili smart s vlanovima..

-mesh je mesh, primarna uloga je bolja pokrivenost wlan-a i bešavno prebacivanje na optimalniji-bliži-jači izvor, ostatak mreže skoro da nema veze s tim, tj sve radi jednako po mrežnim pravilima..

 

(red između..) .. svaki router je šef u SVOJOJ mreži, u ovakvoj kombinaciji su dva šefa-routera-mreže (subnet-grupa) i svaki upravlja svojom mrežom, s drugom nema veze (odnosno ima..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pozdrav,

Imam par pitanja na koje nikako ne mogu nac odgovor, a volio bih naucit nesto o ovome pa cu ovdje pitati ako neko slucajno ima ideju...


Imam slican problem kao i kolega Injection, s tim da sam se ja susrecao sa nekim cudnim situacijama na koje nisam nasao odgovor dosada.
Slican raspored prostorija imam kao i kolega i dosad sam koristio neke jeftine tp linkove APove i slicno...
Tada sam dodao Ubiquiti Unify AC mesh koji je bio spojen direktno na router kao i ostali extenderi (oni su bili postavljani u AP mode, DHCP je bio na ISP routeru, za Unify router se ne mogu sjetit kako sam ga postavio...).
Dogadalo mi se da random svako para dana nestane interneta, wifi je bio dostupan, ali je pisalo "No internet connection" dok ne bih restartao glavni ISP router i tad bi opet sve proradilo do sutra/preksutra/dan nakon preksutra...

Nisam nikako mogao saznati u cemu je problem, dok nisam zvao jednog majstora koji je dosao popraviti to dok ja nisam bio tu i on je stavio jedan switch izmedu ISP routera i Unifya i moguce da je jos nesto dirao na Unifyu (ne znam) i to je dosada radilo uredno.

Na ISP router su jos uvijek spojeni ovi ostali APovi (svaki AP ima svoju mrezu).

Sada, nakon par godina, opet su krenili problemi sa mrezom di pukne veza svako malo i dosta nestabilno radi.
S obzirom da ne znam sta je taj majstor postavljao i mijenjao, dosao sam ovdje da vas pitam ako ste se susrecali sa slicnim problemima.

Ovo podrucje mi je jako interesantno, ali tesko borit sa nekim problemima koji se javljaju svako par dana pa je tesko znat jesam li dobro postavio nesto u tom trenutku (dok ne prode neki vremenski period).

Moje pitanje bi bilo:
Sta mi je najbolje ciniti dalje? Najradije bih se rjesio ovi ostalih APova i bazirao se na Unifyu, ali ne bih htio potrosit jos 300tinjak eura pa da opet imam probleme kakvi su se javljali kad sam prvi put setupirao Unify.

Pogotovo jer je to na otoku pa nemam pristup svakog dana tome i nezgodno je ako odjednom nestane interneta.

Takoder, koje tocno uredaje da kupim od Ubiquitia? Da se baziram na MESHu ili da samo gledam da imaju roaming?
Imam kabele provucene i sa prednje i sa zadnje strane kuce, tako da bi se sve moglo spojiti zicno sta se toga tice.

Bilo bi im od velike pomoci kad bi me netko usmjerio na ovaj cudni problem pucanja internetske veze odjednom tako da bar naucim sta sam radio krivo...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Čitam ovaj tvoj post i kao da sam ga ja pisao...Samo što sam ja otišao korak dalje i kupio svu silu opreme (Uglavnom UNIFI) i opet nekidan problemi kao i kod tebe...Sve bežične mreže rade ali na koju god se spojim piše: Connected, no internet. Ukratko, moj glavni router je Huawei B818-263 sa Telemach karticom unutra. Na njega je direktno spojen Unifi Dream router, a na UDR je LAN kabelom spojen Unifi AP AC MESH, drugim LAN kabelom je spojen neki Xiaomijev AP i trećim bazna stanica za Arlo videonadzor.  Huawei ima svoj WiFi, UDR svoj (na koji je nakačen i Unifi U6 extender), Unifi AP AC MESH ima svoj WiFi i sve je to uredno radilo preko godinu dana ali evo zadnjih par dana koma. Par puta mi je na mobitelu pisalo da DNS ne funkcionira kako treba ali ne kužim u čemu je problem. Sve se uglavnom normalizira samo od sebe nakon 1-30 minuta, kako kad ali upravo me nervira činjenica da sam ubacio pa tisuća eura opreme u mrežu i opet cirkus.

Starlink is Skynet!
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...

Pozdrav,

Imam par pitanja na koje nikako ne mogu nac odgovor, a volio bih naucit nesto o ovome pa cu ovdje pitati ako neko slucajno ima ideju...


...

 

Adoon kaže...

Čitam ovaj tvoj post i kao da sam ga ja pisao...Samo što sam ja otišao korak dalje i kupio svu silu opreme (Uglavnom UNIFI) i opet nekidan problemi kao i kod tebe...Sve bežične mreže rade ali na koju god se spojim piše: Connected, no internet. Ukratko, moj glavni router je Huawei B818-263 sa Telemach karticom unutra. Na njega je direktno spojen Unifi Dream router, a na UDR je LAN kabelom spojen Unifi AP AC MESH, drugim LAN kabelom je spojen neki Xiaomijev AP i trećim bazna stanica za Arlo videonadzor.  Huawei ima svoj WiFi, UDR svoj (na koji je nakačen i Unifi U6 extender), Unifi AP AC MESH ima svoj WiFi i sve je to uredno radilo preko godinu dana ali evo zadnjih par dana koma. Par puta mi je na mobitelu pisalo da DNS ne funkcionira kako treba ali ne kužim u čemu je problem. Sve se uglavnom normalizira samo od sebe nakon 1-30 minuta, kako kad ali upravo me nervira činjenica da sam ubacio pa tisuća eura opreme u mrežu i opet cirkus.

 Vas glavni problem jeste sto ste napravili kompleksnu mrezu apo routrera switcheva i da bi vam neko mogao odgovoriti morao bi doci na lice mjeste i vidjeti kako je to sve poslozeno. I ja sam isto tako pokusavao rijesiti sa vise razlicitih uredjaja i na kraju ima nekoliko apova i routera kako bi mogao pokriti sve i to je radilo ali je bilo vise mreza ne bi prebacivao na jaci signal i sl. 

 

Topla preporuka nekoga ko je imao sve to ukljucujuci i unifi jeste da se svega toga rijesite i kupite mesh sistem. Imali bi jednu fizicku mrezu jednu wifi mrezu koja bi radila na 2,4 GHz i 5GHz pa bi uredjaj sam birao na koju da se kaci, uredjaji bi vidjeli samo jedan uredjaj (npr mobitel bi vidio samo jedan fizicki uredjaj a mreza ga sama prebacuje sa noda na nod tj sa apa na ap i u svakom momentu bi bilio nakaceni na nod sa najjacim signalom). Najvjerovatniji problema sa no internet jeste dva da uredjaji drzi vezu prema ap ali je signal preslab sto se u meshu ne desava ako mu je u dometu ap sa jacim signalom. 

Kupite mesh i postedite se patnje oko konfigurisanja i koristenja wifi-a....

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Slažem se sa tobom da je mesh od jednog proizvođača najbolje rješenje, ali nisam našao nijednoga da mi može pokriti sve potrebe. Kod mene u suštini i nije neka kompleksna situcija, 4G router je Huawei, sve ostalo (što se mreže tiče) je UNIFI. Krajnji uređaji su kamere, pametne utičnice i sl., ali oni su pri instalaciji povezani samo na jednu wifi mrežu (onu sa najjačim signalom) tako da se ne mogu (i ne trebaju) prebacivati na druge wifi mreže.  

Starlink is Skynet!
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Unifi ti se gotovo sav komplet da meshat ako ti to treba. Kod mene je isključeno jer su performanse bolje u ap modu bez obzira što je oboje na žici
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon kaže...

Slažem se sa tobom da je mesh od jednog proizvođača najbolje rješenje, ali nisam našao nijednoga da mi može pokriti sve potrebe. Kod mene u suštini i nije neka kompleksna situcija, 4G router je Huawei, sve ostalo (što se mreže tiče) je UNIFI. Krajnji uređaji su kamere, pametne utičnice i sl., ali oni su pri instalaciji povezani samo na jednu wifi mrežu (onu sa najjačim signalom) tako da se ne mogu (i ne trebaju) prebacivati na druge wifi mreže.  

 koje potrebe imas da ne moze mesh odraditi? I ja imam preko 30 smart home uredjaja ali imam i nekoliko laptopa 8 mobilnih telefona a meni je njaveca prednost i potreba bila pokrivenost jednom mrezom a to mi je mesh odradio bez problema. Unifi je kvalitetnije rjesenje ali teski overkill za veliku vecinu korisnika, preskup i kompleksan za podesiti za pocetnika....

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Treba mi vanjski AP sa dometom od 40+ metara jer trenutno imam 3 takve lokacije koje mi uredno rade sa UNIFI AP AC Mesh uređajem, a nisam našao mesh sustav sa takvim dometom. Deco mi je odličan i ima vanjsku jedinicu ali izričito piše da nije za ''long range''. Osim toga, UNIFI  Mesh mi se napaja preko UDR-a jer ima 2 ethernet izlaza sa POE karakteristikom tako da vani ide samo LAN kabel što mi je bitna stavka.

Starlink is Skynet!
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...

 

 Vas glavni problem jeste sto ste napravili kompleksnu mrezu apo routrera switcheva i da bi vam neko mogao odgovoriti morao bi doci na lice mjeste i vidjeti kako je to sve poslozeno. I ja sam isto tako pokusavao rijesiti sa vise razlicitih uredjaja i na kraju ima nekoliko apova i routera kako bi mogao pokriti sve i to je radilo ali je bilo vise mreza ne bi prebacivao na jaci signal i sl. 

 

Topla preporuka nekoga ko je imao sve to ukljucujuci i unifi jeste da se svega toga rijesite i kupite mesh sistem. Imali bi jednu fizicku mrezu jednu wifi mrezu koja bi radila na 2,4 GHz i 5GHz pa bi uredjaj sam birao na koju da se kaci, uredjaji bi vidjeli samo jedan uredjaj (npr mobitel bi vidio samo jedan fizicki uredjaj a mreza ga sama prebacuje sa noda na nod tj sa apa na ap i u svakom momentu bi bilio nakaceni na nod sa najjacim signalom). Najvjerovatniji problema sa no internet jeste dva da uredjaji drzi vezu prema ap ali je signal preslab sto se u meshu ne desava ako mu je u dometu ap sa jacim signalom. 

Kupite mesh i postedite se patnje oko konfigurisanja i koristenja wifi-a....

 Slazem se da je najbolje da se prebacim na jednog proizvodaca i gotovo. 

Zanima me sta bi mi preporucio? Ovo mi je za apartmane tako da mi je bitno da je stabilno i da mi pokriva dobar dio kuce.

Kod svoje kuce imam Deco x10 i sluzi mi i vise nego dobro, ali nisam siguran je li dovoljno pouzdan za apartmane.

 

Mozda da kupim jos jedan mesh od unifia pa da imam samo ta dva mesha za cijelu kucu?

 

Takoder, je li mi bolje uzet unifiev mesh ili mogu neki drugi njihov ap (koji ima mogucnost roaminga pa da imam samo jednu mrezu), npr. U6 Plus pa njega uparit sa postojecim unifi meshom kojeg imam?

3 godine
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon kaže...

Treba mi vanjski AP sa dometom od 40+ metara jer trenutno imam 3 takve lokacije koje mi uredno rade sa UNIFI AP AC Mesh uređajem, a nisam našao mesh sustav sa takvim dometom. Deco mi je odličan i ima vanjsku jedinicu ali izričito piše da nije za ''long range''. Osim toga, UNIFI  Mesh mi se napaja preko UDR-a jer ima 2 ethernet izlaza sa POE karakteristikom tako da vani ide samo LAN kabel što mi je bitna stavka.

 

Ja ti koristim TP-LINK Deco X50-Outdoor AX3000 na stupu na visini 10 metara i uredno se kačim na svoj WiFi sa 120 m udaljenosti na 2,4 Ghz i fluidno gledam 10 kamera na mobu.

Ima PoE.

Čak pokriva i ispod sebe što mi je dodatni plus dok se motam u dvorištu ravno ispod njega.

 

Prije nego sam ga nabavio sam na 80 m lovio čak svoje indoor Decoe na 2,4 GHz i uredno bio nakačen i gledao YT i sl., ali samo ako je čista optička vidljivost prema kući a indoor Decoi na prozoru s unutarnje strane.

 

14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Unifi ti se gotovo sav komplet da meshat ako ti to treba. Kod mene je isključeno jer su performanse bolje u ap modu bez obzira što je oboje na žici

 Hoces reci kad bi kupio U6 Plus, on bi mogao raditi u meshu sa drugim unifi mesh uredajem? Koja je onda razlika izmedu U6 Plus i UAC Mesha?

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Svi Unifievi AP-ovi imaju opciju za meshing koliko ja znam, kod mene provjereno rade 2 AP AC Mesh i jedan U6 Extender. Sa njima je donedavno bio i U6 lite ali sam ga uklonio jer je nepotreban.

Starlink is Skynet!
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon kaže...

Treba mi vanjski AP sa dometom od 40+ metara jer trenutno imam 3 takve lokacije koje mi uredno rade sa UNIFI AP AC Mesh uređajem, a nisam našao mesh sustav sa takvim dometom. Deco mi je odličan i ima vanjsku jedinicu ali izričito piše da nije za ''long range''. Osim toga, UNIFI  Mesh mi se napaja preko UDR-a jer ima 2 ethernet izlaza sa POE karakteristikom tako da vani ide samo LAN kabel što mi je bitna stavka.

 Za to mesh nije slazem se....

Coder256 kaže...
Posmatrač kaže...

 

 Vas glavni problem jeste sto ste napravili kompleksnu mrezu apo routrera switcheva i da bi vam neko mogao odgovoriti morao bi doci na lice mjeste i vidjeti kako je to sve poslozeno. I ja sam isto tako pokusavao rijesiti sa vise razlicitih uredjaja i na kraju ima nekoliko apova i routera kako bi mogao pokriti sve i to je radilo ali je bilo vise mreza ne bi prebacivao na jaci signal i sl. 

 

Topla preporuka nekoga ko je imao sve to ukljucujuci i unifi jeste da se svega toga rijesite i kupite mesh sistem. Imali bi jednu fizicku mrezu jednu wifi mrezu koja bi radila na 2,4 GHz i 5GHz pa bi uredjaj sam birao na koju da se kaci, uredjaji bi vidjeli samo jedan uredjaj (npr mobitel bi vidio samo jedan fizicki uredjaj a mreza ga sama prebacuje sa noda na nod tj sa apa na ap i u svakom momentu bi bilio nakaceni na nod sa najjacim signalom). Najvjerovatniji problema sa no internet jeste dva da uredjaji drzi vezu prema ap ali je signal preslab sto se u meshu ne desava ako mu je u dometu ap sa jacim signalom. 

Kupite mesh i postedite se patnje oko konfigurisanja i koristenja wifi-a....

 Slazem se da je najbolje da se prebacim na jednog proizvodaca i gotovo. 

Zanima me sta bi mi preporucio? Ovo mi je za apartmane tako da mi je bitno da je stabilno i da mi pokriva dobar dio kuce.

Kod svoje kuce imam Deco x10 i sluzi mi i vise nego dobro, ali nisam siguran je li dovoljno pouzdan za apartmane.

 

Mozda da kupim jos jedan mesh od unifia pa da imam samo ta dva mesha za cijelu kucu?

 

Takoder, je li mi bolje uzet unifiev mesh ili mogu neki drugi njihov ap (koji ima mogucnost roaminga pa da imam samo jednu mrezu), npr. U6 Plus pa njega uparit sa postojecim unifi meshom kojeg imam?

 Nije poenta samo u proizvodjacu. Sta znaci stabilno? Prednost deca i sl jeste sto mozes proci mnogo jeftinije nego sa Unifi a i lako se mreza prosiri ako ti ne pokriva neki dio kuce. Mesh uredjajo mogu biti mnogo jeftiniji od unifi uredjaja. Unifi je vrh al je cesto overkill i nepotreban. Mesh tipa dec i sl je daleko jednostavnije konfigurisati i pratiti stanje preko moba dok kod unifi to vrlo lako postane vrlo skup sport....

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ja sam se napatio sa raznim D-Linkovima, TP-Llinkovima, Asusima i sl. dok prije 10-ak godina nisam isprobao Unifi. Tražio sam prije svega stabilnost i nije me zanimala cijena jer su u pitanju bili moji živci. Unifi je tu po meni neprikosnoven. 10 godina u stanu, 8 godina na vikendici, nikada ni sekunde prekida interneta (osim kod nestanka struje, logično) niti ikakvih problema sa konekcijom, updateima i sl. I dok je to prije 10-ak godina bila oprema koja je bila rezervirana uglavnom za profesionalnu upotrebu i jako skupa, u zadnjih par godina imaju liniju proizvoda koji su prilagođeni i za kućne korisnike i u principu su plug&play i out of the box je sve podešeno na automatiku i sve radi besprijekorno. I imaju pristupačne cijene. Lani sam u stanu nakon 9 godina prešao sa nekog starog Unifi AP-a na Dream Machine i to je j... perverzija. Uz to je i prekrasan za vidjet tako da ga držim u hodniku na polici, gosti misle da je osvježivač zraka ili nešto slično. Od opcija nema što nema, wifi mu je odličan sam po sebi, stabilnost 10/10. Ja koristim dosta toga što Unifi OS nudi jer mi je to hobi i zanimacija ali istina je da 90% toga prosječnom korisniku ne treba. Istina je i da jednom kad se navučeš na Unifi pare samo idu i stalno kupuješ neki novi uređaj, ja mislim da ih ja imam bar 10 ali jbg,... to je moj izbor. Navukao sam sigurno još 30-ak ljudi i 15-ak firmi (uključujući i moju u kojoj radim) da uzmu Unifi i nitko se još nije pokajao.  Volio bih isprobati taj Deco mesh na barem mjesec dana da vidim kakav je pod opterećenjem ali izgleda mi dosta solidno rješenje za umjeren novac.

Starlink is Skynet!
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.8.2024 20:50 (Adoon).
14 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon kaže...

Svi Unifievi AP-ovi imaju opciju za meshing koliko ja znam, kod mene provjereno rade 2 AP AC Mesh i jedan U6 Extender. Sa njima je donedavno bio i U6 lite ali sam ga uklonio jer je nepotreban.

 Mozes li mi objasniti razliku U6 extendera i u6 litea. Zasto je jedan a zasto drugi bolji?

13 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ovo je prikaz većeg dijela mreže kod mene. Još fale dva kompa, telka, par Wled kontrolera, quest vr itd.

Paralelno uz to je i kompletna zigbee mreža za smart home uređaje. Da imam UPS na mreži i HA kompu, power on time bi bio gotovo 100% jer se ni ovako ne sjećam da je ijednom stalo s radom.

Sve se napaja iz jednog poe switcha. Osim njega, nikakvi strujni adapteri u mreži ne postoje. Sljedeće mjenjam USG 3p za gateway ultru i na njega s home assistanta selim network app. Dalje ću vjerojatno na u6 ili u7 "tanjure" iako mi ac lr debelo nadilazi potrebe jer mi je kućni priključak 70/15

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon kaže...

Ja sam se napatio sa raznim D-Linkovima, TP-Llinkovima, Asusima i sl. dok prije 10-ak godina nisam isprobao Unifi. Tražio sam prije svega stabilnost i nije me zanimala cijena jer su u pitanju bili moji živci. Unifi je tu po meni neprikosnoven. 10 godina u stanu, 8 godina na vikendici, nikada ni sekunde prekida interneta (osim kod nestanka struje, logično) niti ikakvih problema sa konekcijom, updateima i sl. I dok je to prije 10-ak godina bila oprema koja je bila rezervirana uglavnom za profesionalnu upotrebu i jako skupa, u zadnjih par godina imaju liniju proizvoda koji su prilagođeni i za kućne korisnike i u principu su plug&play i out of the box je sve podešeno na automatiku i sve radi besprijekorno. I imaju pristupačne cijene. Lani sam u stanu nakon 9 godina prešao sa nekog starog Unifi AP-a na Dream Machine i to je j... perverzija. Uz to je i prekrasan za vidjet tako da ga držim u hodniku na polici, gosti misle da je osvježivač zraka ili nešto slično. Od opcija nema što nema, wifi mu je odličan sam po sebi, stabilnost 10/10. Ja koristim dosta toga što Unifi OS nudi jer mi je to hobi i zanimacija ali istina je da 90% toga prosječnom korisniku ne treba. Istina je i da jednom kad se navučeš na Unifi pare samo idu i stalno kupuješ neki novi uređaj, ja mislim da ih ja imam bar 10 ali jbg,... to je moj izbor. Navukao sam sigurno još 30-ak ljudi i 15-ak firmi (uključujući i moju u kojoj radim) da uzmu Unifi i nitko se još nije pokajao.  Volio bih isprobati taj Deco mesh na barem mjesec dana da vidim kakav je pod opterećenjem ali izgleda mi dosta solidno rješenje za umjeren novac.

 Godinama koristim tplinkove proizvode i odlicni su za cijenu. Volim kod njih sto crknu dostojanstveno tj kad crkne crkne dok sa dlinkom sam imao problema sto naizgled sve radi u milion problema. Imao sam unifi kuci i kod sestre i prebacio sam se na mesh jer puno lakse pokrivam prostor. Kod mene kuca na 3 etaze i dvorisni objekat sa 2 garaze i dva dodatna prostora sve u zeljeznoj konstrukciji i 1 unify nije moga to odraditi a dva u to doba su bili znacajna investicija. Prijatelju sam koji ima svadbeni salon odmah rekao unifi i nista druga i sad ih ima 6 ;) Jednom ih podesio i zaboravio da postoje ;) Doduse jednom je kuio na svoju ruku router i dodao ga u mrezu a nije iskljucio DHCP i to je bio cirkus. Trebalio mi je 5 sati da skontam zasto unifi ap ne rade. Slucajno spomenuo taj router i naravno sve proradilo isti momenat. Ne treba spominjati da od tada ne smije ni prasinu sa njih obrisati bez moje dozvole il da mene ne zove ;)

16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Coder256 kaže...
Adoon kaže...

Svi Unifievi AP-ovi imaju opciju za meshing koliko ja znam, kod mene provjereno rade 2 AP AC Mesh i jedan U6 Extender. Sa njima je donedavno bio i U6 lite ali sam ga uklonio jer je nepotreban.

 Mozes li mi objasniti razliku U6 extendera i u6 litea. Zasto je jedan a zasto drugi bolji?

Naravno da mogu. U6 Lite ti je klasični Unifi AP u koji ide LAN kabel preko kojega dobiva struju i internet vezu i predviđen je za montažu na strop (najbolja opcija) ili eventualno zid. U6 Lite zahtjeva PoE injector li neki drugi komad opreme (Ruter, switch,...) koji ima PoE izlaz da ga napaja strujom. 

 

U6 extender ide direktno u utičnicu i radi kao i svaki drugi extender, hvata wifi signal i proslijeđuje ga dalje, nema ethernet priključka na njemu. U6 Lite (i svaki drugi AP) je bolji jer će isporučivati bolju brzinu i konzistentniji signal. Extender koristiš ako nemaš opciju povući LAN kabel do lokacije gdje ga želiš smjestiti. 

Starlink is Skynet!
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.8.2024 9:16 (Adoon).
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Mene je žena jednom pitala koliko košta ''to nešto za internet'' što stalno naručujem i onda je skoro pala u nesvijest kad je čula cifru. Onda smo putovali u Pariz i u zračnoj luci Charles de Gaulle je vidjela iste AP-ove koje imamo i doma pa joj je sve postalo jasnije. 

Starlink is Skynet!
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ej ljudi, trebam savjet,
naime stan ima 70ak kvadrata, ali je problem sto je ruter u samom kutu stana tako da je jedino u dnevnoj sobi puna brzina. Na hodniku je vec malo manja, susjedne sobe isto manja, a moja spavaca soba jedva i hvata, cesto ni to.

Premjestanje rutera i nije opcija jer je opticki kabel provucen do tog kuta, a i LAN kabel koji ide na gornji kat je tu.

Vjerujem da bi ruter bio dovoljan da se nalazi na sredini stana, ali sta je tu je.

Puna brzina je 320/140 pa sam gledao mozda uzet neki mesh paket od 2 komada.

Zelja bi mi bila da se ne gubi brzina jer eto kad vec imam optiku steta bi bila da je osjetim samo u dnevnoj sobi.

Ima li smisla uzet mesh, koliku brzinu bi mogao ocekivat s necim poput Xiaomi ax3000 ili Mercusys Halo H80x?
(Ako ima nesto bolje za otprilike 100e predlozite).

Znam da se vjerovatno gubi brzina ako uzmem obicni extender jer teoretski ne moze preko pola, je li takav slucaj i sa meshom, i isplati li se dat duplo vise nego za neki extender od 50e?

Zanima me taj teoretski gubitak od pola brzine odnosi li se na brzinu interneta ili na brzinu lokalne mreze?
jk
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
jaxy1108 kaže...
Ej ljudi, trebam savjet,
naime stan ima 70ak kvadrata, ali je problem sto je ruter u samom kutu stana tako da je jedino u dnevnoj sobi puna brzina. Na hodniku je vec malo manja, susjedne sobe isto manja, a moja spavaca soba jedva i hvata, cesto ni to.

Premjestanje rutera i nije opcija jer je opticki kabel provucen do tog kuta, a i LAN kabel koji ide na gornji kat je tu.

Vjerujem da bi ruter bio dovoljan da se nalazi na sredini stana, ali sta je tu je.

Puna brzina je 320/140 pa sam gledao mozda uzet neki mesh paket od 2 komada.

Zelja bi mi bila da se ne gubi brzina jer eto kad vec imam optiku steta bi bila da je osjetim samo u dnevnoj sobi.

Ima li smisla uzet mesh, koliku brzinu bi mogao ocekivat s necim poput Xiaomi ax3000 ili Mercusys Halo H80x?
(Ako ima nesto bolje za otprilike 100e predlozite).

Znam da se vjerovatno gubi brzina ako uzmem obicni extender jer teoretski ne moze preko pola, je li takav slucaj i sa meshom, i isplati li se dat duplo vise nego za neki extender od 50e?

Zanima me taj teoretski gubitak od pola brzine odnosi li se na brzinu interneta ili na brzinu lokalne mreze?

 A je li ti opcija povući još jedan LAN kabel od routera do sredine stana pa da tamo staviš nekakav AP? Koji router imaš?

Starlink is Skynet!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice