Je li open source budućnost?

poruka: 152
|
čitano: 50.905
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?

Osobno smatram da MS-olike licence su izumiruca vrsta i da je nije uopce upitno hoce li nestati nego je samo pitanje kada.

Sve vise se cijeni podrska i usluga tako da ce neke licence koje su se dosada placale nestati (recimo OEM), dok druge licence ce biti prilagodjene zahtjevima trzista.

 

Trend promjene se vec dade primjetiti u igracoj industriji gdje je sve vise besplatnih naslova sa mogucnoscu mikro naplate, odnosno odredjene vrste dodatne usluge i sudeci prema nekoliko eksponiranijih primjera stvari itekako primjenjive u praksi (npr. World of Tanks).

 

btw svi spominjete RHEL kao primjer komercijalnog OSS-a, a pritom zaboravljate da RHEL egzistira kao i besplatna verzija pod imenom CentOS, odnosno cent OS je binarno kompatabilan sa RHEL-om. Dakako da kod CentOS nema profesionalne podrske.

 

Uglavnom, kako pomalo dolaze generacije koje ne poznaju zivot prije kompjutera, biti ce sve teze prodavati maglu i vjerujem da ce se trziste samo isprofilirati.

 

Uostalom pogledajte kakav potres je izazvao Android kao primjer OSS-a, a ne mozete reci da Google ne zaradjue iako ga nudi besplatno.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
15 godina
online
Re: Je li open source budučnost ?
hudo kaže...

... Mogao bi davati software u zamjenu za razna prehrambena/druga dobra, ali nisam bas siguran dali bi to funkcioniralo :) (odnosno bi, da npr. banka ili HEP želi jednu licencu u zamjenu za račun za struju)

..

- prvo bi te kaznila država (jer kako naplatiti 23% na štrucu kruha..)

- osim ako si ugostitelj u Dubrvniku, sredstvo plaćanja je kuna (iz razloga gore).

.. i upravo zato je izmišljen novac. Money makes the world go around...

 

Veliki Brat kaže...
...

Da se ovo uredi, da se zakonski uredi na način da se izdavač softvera ne može ograditi od moguće štete koju je njegov softver napravio...

 Ooooo, Sodoma i Gomora, koja hereza, koje prljave misli... to je ravno čedomorstvu, kanibalizmu i pedofiliji zajedno (i možda Sanaderu) po ogavnosti... Sama ideja da je izdavač nešto, možda, kriv.

.. i živjela EULA! {#}

- Prije će se ostvariti (post iznad, pez PDVa)....

 

captain_soap_McTawish kaže...

.. za enterprise korisnike dok je Fedora za obične kućne korisnike.

 -Fedora je besplatni poligon za RH, betatesteri novih kernela, aplikacija i drivera... kad dođe do stable verzije, ubacuje se u RH.

Usporedivo s Debian vs Ubuntu i sl. ... stvar ukusa ili potrebe (ovisno što je kojem korisniku važnije).

 

syncmaster245b kaže...

Osobno smatram da MS-olike licence su izumiruca vrsta i da je nije uopce upitno hoce li nestati nego je samo pitanje kada.

....

- hmm, da i ne.

Mjenjaju se 'proizvodi' (kako banke nazivaju kredite i sl. novčane plasmane). Licence (sad ne mislim samo soft kao za OS ili OEM-Reail i sl.) nego vlasničke za tehnologiju, patente... to je neki 'sveti gral'.

Prevedeno, ubiranje poreza kao što je namet na medije, kao što je za svaku kutiju (praznu) za CD koja želi napisati JevelCase ili logo DVD (znate kaakv logo...) - samo kao primjer što se sve naplaćuje kroz licence.

Točno da se ide prema naplati usluge, primjer mobitel za kunu, naplata kroz potrošnju i vezanje ugovorom... ali ovo je stadij iznad, poslovna nirvana, jer više nema ni usluge, samo naplata branda, loga...

 

Želiš slušati muziku? Nema problema, besplatno je... (evo sad i Peugeot daje godinu dana besplatno download...), ali plati korištenje codeca za mp3, pa kutiju, pa ... i sve to kao porez ili prirez, mada jedino država smije ubirati poreze. I nije važno dali koristiš neki drugi os kao linux, jer koristiš mp3 i kutiju.

Više pjevač nemora na tom mediju imati hit, nemora ni pjesmu (prazan medij), pa čak nije potreban ni pjevač, da bi vlasnik licenci naplatio neku od navedenih stavki...

- ispadne jeftinije kupiti vražji CD.

Intel ti više neće prodati CPU, nego ćeš platiti 'snagu' i po želji paljenje jezgri on demand ili funkcija, nešto slično kao limitator na brojilu HEPa? ... Samo još da proradi ona ideja da frižider sam naručuje mlijeko i više mi neće trebati žena za bankrot - peglanjem kartica u shopingu. Jer što kad se CPU pokvari i OCa samod sebe ili otključa jezgre... eto ti računa. :)

Pošto je u pitanju i EULA, kao i možebitna odgovornost... vidi pod Veliki Brat, u slučaju kad MS više nemora naplaćivati OS, nego recimo codec tj slušanje muzike, tad i prestaje njegava odgovornost za bilo što. Zato je to nirvana. Isti dan može ukinuti bangladeški help desk, i opet zarađivati ali sad bez supporta (manji trošak, veća zarada), do te mjere da uopće više ne izdaje OS ili Office. Pa su korisnici prisiljeni preći na FLOSS-linux i svejedno plaćati (najdajmo se) licencu za Open-Save, Print, Close, Exit, .doc, .docx ... i onu tipku WinLogo.

Za sad samo REC? (neki mobilni patent ako se ne varam...) {#}

 

Kad MS, Sony, Philips, Oracle, IBM... i Tonči Huljić dođu do tog, ... e dalje neznam, (TBFov kraj svita?)...

Kao i GNU licenca, upravo suprotno, dokazuje da i besplatno mora biti pod 'zaštitom' licence inače bi ga komercijala pretvorila u naplativo. (ovu rečenicu ni ja ne razumijem 100%... ali ima smisla..)

 

- Tako da licence su tu, ostat će tu... na nama je samo da ih platimo.

 

p.s. nije Bill Gates bez razloga bogat čovjek.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
ihush kaže...
....

 

 

Dobar post, vrlo slicno razmisljamo, mada mene ne puca bas toliko na crnjak.

 

Vjerujem da je neko imaginarno klatno trenutno u "naplati sve sto se naplatiti dade" mrtvom kutu i sada krece promjena strana, s tim da na drugoj strani ne podrazumijevam utopiju gdje je sve besplatno, nego gdje su ljudi dovoljno educirani da im se vise ne podvaljuje muda pod bubrege niti prave tolike zavrzlame i ogranicenja prilikom kupovine par licenci. Dakako da ce OSS tu odigrati znacajnu ulogu.

 

 

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
16 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Veliki Brat kaže...
Da se ovo uredi, da se zakonski uredi na način da se izdavač softvera ne može ograditi od moguće štete koju je njegov softver napravio, nakon prvih nekoliko dobivenih tužbi bi se situacija drastično promijenila - sav softver bi se temeljito testirao, automatski bi se produljile verzije izdavanja i uslijed svega bi konačni proizvod debelo poskupio. Kupac bi s druge strane mogao godinama raditi u nekom softveru i koncentrirati se na rad, umjesto na forsirano mijenjanje detalja programa, samo kako bi se prisililo ljude na kupovinu novih verzija.

To postoji naveliko, većina ili sav software u automotive, air/space, medical... upotrebama, izdavač softvera će garantirati što god treba. Naravno, razvoj toga adekvatno i traje i košta.

 

16 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
DigiMagic kaže...
Veliki Brat kaže...
Da se ovo uredi, da se zakonski uredi na način da se izdavač softvera ne može ograditi od moguće štete koju je njegov softver napravio, nakon prvih nekoliko dobivenih tužbi bi se situacija drastično promijenila - sav softver bi se temeljito testirao, automatski bi se produljile verzije izdavanja i uslijed svega bi konačni proizvod debelo poskupio. Kupac bi s druge strane mogao godinama raditi u nekom softveru i koncentrirati se na rad, umjesto na forsirano mijenjanje detalja programa, samo kako bi se prisililo ljude na kupovinu novih verzija.

To postoji naveliko, većina ili sav software u automotive, air/space, medical... upotrebama, izdavač softvera će garantirati što god treba. Naravno, razvoj toga adekvatno i traje i košta.

Pa opet, eplovci izgube podatke i nikom ništa. Dok ne dođe u mainstream (ljudima u glave), stvari će ostati ovakve, a veliki ubirati vrhnje.

Gledam te!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
tnakir kaže...
nick_01 kaže...

svijet gdje smo svi slobodni

open source je prije 7 god bio nista. ko je cuo za linux tad ? sta je to ?

danas ga mnogi vec imaju.

kako je krenulo za 10 god ce biti na 40% kucnih racunala

Da, zamislimo :)

 

Nego, linux se vuce tu godinama i sada je na nekih par posto. Kojom si matematickom metodom dosao da ce za 10 godina biti na 40% kucnih racunala?

 

Svi znamo da volis open source, al ono, budi realan.

  Ja bih prije rekao da će do onda linux sasvim okrenuti trenutne omjere,apple će ostti na 10%,linux će imati microsoftov udio a windowsi linuxov...

CalvinRi kaže...
nick_01 kaže...

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

To! Unistimo sva racunala na svijetu, zatvorimo sve zloceste programere koji zele zaraditi svojim radom u zatvor, uhvatimo se za ruke i pjevamo kumbaya...

  Open source=\= besplatno,pogledaj donji citat.Open source znači slobodno,po tome da s njime možeš raditi šta god hoćeš,ali ne i da ga smiješ besplatno skidati.

Bypass kaže...

Trebala bi biti budućnost (ć), ali to u ovom ekonomskom svjetskom modelu nije moguće. Osobnog sam mišljenja da bi software bio daleko napredniji da je sve bilo open source od početka.

 

Za one koji tu trabunjaju o neki poštenim radovima programera: Open Source NE znači i BESPLATNO. Kao recimo RedHat i brdo open source komercijalnog software-a.

 

 

@tnakir: Mislim da su te statistike glupost. Nitko točno ne može reći koliko je korisnika kojeg sustava. Naravno Windows dominira ogromnim brojem (svi znamo zašto da se ne ponavljamo), ali ove statistike od 1% itd su čista i apsolutna glupost izvučena iz nekih članaka. Osobno vjerujem da je taj broj daleko viši od 1%. Naravno ne 40%, ali dosta viši od 1%.

  Ja vjerujem da će ovaj ekonomski svijet začas skužiti prednosti open sourcea,kao npr. francsuka uprava,vijeće grada minhena i još zilijun drugih ustanova.Jedino šta su u Hrvatskoj tupci a u Americi vlada microsoftov lobi pa tamo nema toliko pen sourcea u ustanovama.

ihush kaže...
nick_01 kaže...

zamislimo svijet u kome nema aktivacija softvera ili sustava, apdejtova. malvera, advera i smijesnih crvica

svijet gdje smo svi slobodni

..

  -ima jedan takav svijet.. ''u njemu caruje drugarstvo'' -Branko kockica.

 

Interesantno, za slobodu upotrebljen termn 'caruje' ili još proročanskije 'kockica' kao Borg? Jer da je Branko npr USA citizen, vjerovatno bi se zvao Borg.

Eto, to su neke moguće vizije budućnosti i postotka linuxa, open-a itd.

 

- linux postoji 20 godina. Tek u posljednjih nekoliko godina je sam kernel postao prepoznatljiva riječ, kad je postao naziv OSa (osim razlike malo-veliko slovo). Naravno, brka se što je što, kao distribucija i licenca.

Može se reči da skoro pa nema točne informacije u odnosu na dezinformacije...

-e, pa da napravimo još veću zbrku idemo dalje;

 

-Open ne znači free.

-linux je jezgra. Ta jezgra je jedina komponenta koja je nedostajala Stallmanu da ima OS, kao potpora GNU filozofiji.

Pošto je linux (Linus) za razliku od GNU ili Stallman vrlo prihvatljivo ime (za OS) tako je i prihvaćeno...

Distribucija može i nemora biti besplatna. Filozofija koja počivana GNUu je da software treba biti besplatan, ali ne i rad, znanje, usluge... upravo zato možeš raditi besplatnim softwareom i naplatiti svoj posao. To je GNU.

Kod može i nemora biti otvoren, pa svejedno može biti skup-jeftin ili free.

Izdavači igara, kao potrošnog softwarea nikad neće raditi besplatno, jednostavno biznis to nemože. Mogu samo primijeniti način naplate, recimo igra je free ali plaćaš upgrade ili kilove u SanAndreasu... Cilj posla je zarada. Osnovne životne potrebe i humaniste prisile na naplatu rada.

Jednako kao što film ili muzika nisu besplatni, neće biti ni potrošni software.

Trajniji kao OS, može biti po recimo formuli kao mobitel za jednu kunu... dakle uređaj je (skoro) besplatan ali se naplati od usluge. MS sad planira Cloud, Apple ima iCloud  ...

 

Ima i jedna sitnica kod linuxa, recimo vrhunski programeri ne rade za kikiriki ili for free.. rade za plaću, plaća ih netko... canonical ili donacije, svejedno.

To što je njihov proizvod besplatan uopće nema veze s njima kao programerima. Nitko zapravo nezna sve razloge zašto je to tako...

 

Možda mnogima nije poznato, ali voda i zrak su recimo 'stvari' koje se nesmiju prodavati, opća dobra, besplatna...

Stallman, misli da je to i znanje (s tim se slažem) ali on znanje proširuje na software što je upitno. U primjeru igre, glazbe, filma, zabave.. uopće nije kriterij (školskog) znanja, pa nema posebnog razloga da recimo MS-Word bude besplatan ili GTA-SanAndreas... S druge strane, MS upravo školarcima 'gura' besplatno sve potrebno da bi ih zadržao nakon škole... pa u tome zapravo MS slijedi Stallmana.

(ovo je karikirana usporedba u mom stilu pisanja...)

 

O statističkim metodama koji daju rezultat 40% radije nebih... ili ovako, 90% nekih stvari je na *nixu, dokje 90% desktopa na MSu. Nema tendencija promjenama. Apple je ugasio server liniju u prebacio se na i-proizvode i usluge... -što to govori?

 

  Linux ne postoji 20 godina,nego 19.Open je free ali ne free kao besplatan nego free kao slobodan.

hudo kaže...
Bypass kaže...

I sad će ljudi povjerovati da je Microsoft stvarno jedan od najvećih kontributora.

 

Ljudi čitate dezinformacije, iskrivljene informacije proširene od raznih kvazi portala.

 

Microsoft jest peti po izmjenama i dodacima u zadnjem kernel-u, ALI to se samo odnosi na njihove drivere, a ne na kernel kao takav.

 

Nadam se da ikad čuo za licence(?). Ne znam koji poslovni model ti više od toga treba. Osim ako se bojiš da će ti kopirati kod ili izmjeniti, a ti si lijen update-ati i razvijati isti.

 

Mozda sam krivo razumio, procitao, ali mislim da je MS dodao drivere i prilagodio kernel/neke djelove, da bi linux mogao bolje vrtiti MS virtualizaciju. Kako kod, zanimljiva cinjenica.

 

Sto se tice licenci, mozda sam trebao napomenuti da mislim na besplatni open source, zar nije tako ova rasprava i zapocela? Kako da zaradim dajuci otvoreni kod besplatno na koristenje?

 

 

  To sa driverima za virtualizaciju je jedna druga priča.Oni su te drivere dali zato jer su napravili jednu grešku u licenciranju,oni su naime htjeli open source kod statički povezati sa closed source kodom a to zabranjuje gnu licenca,a pošto je posao već bio gotov već su bili u gabuli i Novell ih je htio tužiti.Ali su se sjetili da izbjegnu tužbu tako da sav taj virtualizacijski driver stave pod open source licencu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?

Imao sam uvid u jedan PhD koji se bavio FOSSom u državnoj upravi.

Ukratko, ispada da post-implementacijski troškovi Open Sourcea uvelike prelaze sveukupne troškove komercionalnog softvera u istom vremenskom periodu. 

 

Tako da nekako baš nisam uvjeren da će za koju godinu linux gaziti winse...

 

A da uopće ne počnemo o legacy softveru koji se ne može vrtiti na novijim verzijama winsa, a kamoli na linuxu...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.7.2011 20:35 (Bukva).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Bukva kaže...

Imao sam uvid u jedan PhD koji se bavio FOSSom u državnoj upravi.

Ukratko, ispada da post-implementacijski troškovi Open Sourcea uvelike prelaze sveukupne troškove komercionalnog softvera u istom vremenskom periodu. 

 

Tako da nekako baš nisam uvjeren da će za koju godinu linux gaziti winse...

 

A da uopće ne počnemo o legacy softveru koji se ne može vrtiti na novijim verzijama winsa, a kamoli na linuxu...

Neboldano:   Dobro došli u Hrvatsku. Nigdje u svijetu Linux nije skuplji od Windowsa, u nas, jest.

Boldano: Zbog čega nešto mora raditi na Windowsu da bi radilo na Linuxu ? Masu, tone programa ne rade na Windowsima, dok recimo na Linuxu rade odlično. 

Nista nije sveto sve je bruto i neto, sve je zabava!
15 godina
offline
Re: Je li open source budučnost ?
Shody_1994 kaže...
Bukva kaže...

Imao sam uvid u jedan PhD koji se bavio FOSSom u državnoj upravi.

Ukratko, ispada da post-implementacijski troškovi Open Sourcea uvelike prelaze sveukupne troškove komercionalnog softvera u istom vremenskom periodu. 

 

Tako da nekako baš nisam uvjeren da će za koju godinu linux gaziti winse...

 

A da uopće ne počnemo o legacy softveru koji se ne može vrtiti na novijim verzijama winsa, a kamoli na linuxu...

Neboldano:   Dobro došli u Hrvatsku. Nigdje u svijetu Linux nije skuplji od Windowsa, u nas, jest.

Boldano: Zbog čega nešto mora raditi na Windowsu da bi radilo na Linuxu ? Masu, tone programa ne rade na Windowsima, dok recimo na Linuxu rade odlično. 

Neboldano: PhD - pisan u 'merici za 'meričko gospodarstvo... Tako da nema apsolutno veze sa Hrvatskom

Boldano: Nemaš pojma o čemu pričam i izvalio si glupost na kvadrat. Odi u neku kompaniju koja koristi za svoj rad aplikaciju koja je napisana prije 20-30 godina, pa ju probaj portati na Linux...

 

@g12345 : ja kažem državna uprava, ti baciš članak o financijskim institucijama... -.-

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 9:08 (Bukva).
13 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

Članak se može primijeniti i na jedno i drugo.

A ako u 20-30 godina nije izašao novi program onda fakat...Ajde razumijem da koristiš 10 godina stare programe,ali 20-30 godina?Pa onda su osobna računala bila tek u povojima...Osoblju koje inzistira na radu na tom programu lijepo dati mirovinu ili otkaz ako još nisu za mirovinu(a sigurno jesu).

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 9:48 (g12356).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?

Hajduk je odigrao 4-3-2-1 sa Slaven Belupo i pobjedio 3:0. Ako to isto napravi protiv Barce, isto će pobjediti 3:0.

 

Izjava ti je tu negdje...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bukva kaže...

Hajduk je odigrao 4-3-2-1 sa Slaven Belupo i pobjedio 3:0. Ako to isto napravi protiv Barce, isto će pobjediti 3:0.

 

Izjava ti je tu negdje...

  Pretpostavljam da si mislio da su teži financijski uvjeti u državnim upravama,e pa u težim financijskim uvjetima bi FOSS trebao proći još bolje.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
xZero kaže...

Ja se slazem s time da bi programi trebali biti open sourcem ali ne i da bi trebali biti besplatni. Da je sve besplatno kako ti kazes gdje bi bile sve firme? Kako bi ljudi koji su zavrsili za programere zaradjivali za kruh? 

Jednostavno, hardverske kompanije bi placale programerima razvoj softvera koji bi tada dolazio u paketu sa njihovim hardverskim proizvodima. Ukratko programeri bi tada bili nesto poput gradevinara.

Ne bi gradio kucu (kreirao aplikaciju) za koju bi se kasnije nadao da ces pronaci kupca, nego bi ti kupac (financijer) platio izgradnju kuce (odnosno aplikacije).

 

Zasto bi ti netko platio pisanje programa umjesto da uzme neko od vec gotovih open source rjesenja? Zato sto tvoj poslodavac mozda ima jedinstvene potrebe za kakve jos ne postoji adekvatno FOSS rjesenje. Ameri bi rekli "one size doesn't fit all".

 

To bi bio model kada bi softver ponovno bio u sluzbi hardvera, za razliku od danasnjeg kada je hardver presao u sluzbu softvera.

 

Za pocetak procitati misljenje ovog covjeka cije misljenje i ja djelim:

http://apcmag.com/interview_with_con_kolivas_part_1_computing_is_boring.htm

 

Te onda skracenu biografiju covjeka koji je to sve pokrenuo, te posebno obratiti paznju na dio pod naslovom "Decline of MIT's hacker culture" koji opisuje u kratkim crtama sto je do toga dovelo i u djelu potvrduje misljenje Con Kolivasa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman

 

Disclaimer: ja nisam u tom biznisu (developerskom, jel) pa sam mozda upravo napisao hrpu gluposti, neka me profesionalci iz te branse slobodno isprave :D

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 14:19 (rustweaver).
12 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

RH je zemlja u kojoj FOSS nema neku buducnost dok god MS ima monopol u svim drzavnim i vecini privatnih firmi.
U skoli i faksu se uci samo windows i to zato da nebi slucajno mladi naucili sami nesto napravit.
Od 20 admina na trzistu rada, samo jedan zna odrzavat linux server a i taj jedan je windows admin koji je to naucio u slobodno vrijeme.
Ne uci se linux jer bi u tom slucaju neki mocni likovi izgubili svoje fotelje a drzava nebi imala gdje ubirat porez.
Jer, 22% od svakog sustava + 22% od adminove place je puno bolje nego samo 22% od place tamo nekog linux admina.
Ne petljam se inace u politiku ali za ovu situaciju je kriva iskljucivo politika.
Zbog tih 22% od svake licence se gusi razvoj IT-a u RH, nije njima u interesu napredak nego zarada.
Umjesto da se ulozi u FOSS, oni placaju MS-u za svaku sitnicu, onda MS uzme 5% love te plati neke indijce koji to srede i sve 5.
Tak je bilo prije i tak ce bit i ubuduce.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
cannon_fodder kaže...

RH je zemlja u kojoj FOSS nema neku buducnost dok god MS ima monopol u svim drzavnim i vecini privatnih firmi.
U skoli i faksu se uci samo windows i to zato da nebi slucajno mladi naucili sami nesto napravit.
Od 20 admina na trzistu rada, samo jedan zna odrzavat linux server a i taj jedan je windows admin koji je to naucio u slobodno vrijeme.
Ne uci se linux jer bi u tom slucaju neki mocni likovi izgubili svoje fotelje a drzava nebi imala gdje ubirat porez.
Jer, 22% od svakog sustava + 22% od adminove place je puno bolje nego samo 22% od place tamo nekog linux admina.
Ne petljam se inace u politiku ali za ovu situaciju je kriva iskljucivo politika.
Zbog tih 22% od svake licence se gusi razvoj IT-a u RH, nije njima u interesu napredak nego zarada.
Umjesto da se ulozi u FOSS, oni placaju MS-u za svaku sitnicu, onda MS uzme 5% love te plati neke indijce koji to srede i sve 5.
Tak je bilo prije i tak ce bit i ubuduce.

Ja sam imao sreće pa su neki moj profesori bili  Linuxaši u srednjoj...a na TVZ-u gdje ja sada idem su na 3. godini unix sustavi(ali se misli na Linux,debian).

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
12 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

Dok sam ja bio u srednjoj imali smo samo DOS i windows 3.2
Nego, zakaj se to zove unix sustavi kad je tema debian?
Kaj nebi trebali ucit FreeBSD il Solaris?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

Zašto freebsd ili solaris?

Zove se unix sustavi zato jer se među starim linuxašima to tako zadržalo,njima je unixoidni sustav=unix sustav,tako i moj otac linux zove unix.

 

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 16:13 (g12356).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Je li open source budućnost?
cannon_fodder kaže...

..Tak je bilo prije i tak ce bit i ubuduce.

 -točno. I slažem se. Osim s uzrokom.

Jedan od uzroka raširenosti MSa vs linuxa je MSova politika i klasični mito... (ne monopol po definiciji, ali kao monopol..)

Ali, ono što početnici neznaju, i sam linux (zajednica) je jednako kriva za takvo stanje. Jer nema standardizacije.

Ima 500 raznih distri, kao da je DE nešto bitno. Ono što nedostaje je recimo certifikat koji MS ubacuje od 98mice. Kompatibilnost itd.

Ukratko, linux je sjajan OS, alat. S jednom manom, da na njemu (za njega) ništa ne radi (pa ni virusi..).

Dali su krivci banke, hardwareraši, država... ili korisnici. Svejedno. Važan je standard, ne samo kvaliteta.

FOSS je tu negdje, sam software kao OO je i za winse, pa ništa posebno, nikakva bitna razlika i opet ga nitko ne koristi... go figure.

 

btw: @ 12356 , C/P plahte nije potreban. ... bitno?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 18:31 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

[quote]Zašto freebsd ili solaris?[/quote]


Zato kaj su ti sustavi razvijeni direktno iz unix-a za razliku od debiana koji je unix-like ali zapravo nema veze s unix-om.
Debian je linux distra, GNU software kompilacija na linux kernelu, a samo ime GNU ti govori "GNU's Not UNIX"
Ne znam zakaj bi se tak jedan tehnoloski usmjeren faks ogranicio na samo jednu od distribucija umjesto da uce o svim unix-like sustavima opcenito.
Ili si htio rec da sad trenutno ucite debian koji je u programu zajedno sa svim ostalima pa sam te krivo shvatio?


[quote]Ima 500 raznih distri, kao da je DE nešto bitno.[/quote]

A cuj, svaka distra ima nesto po cemu je jaca od konkurencije a prosjecni korisnik ionako ne vidi nista drugo nego DE.
Jedni slusaju rock, drugi tehno, isto tak neki vole Slackware, a nekima je najbolji Ubuntu.
Da je samo jedna distra bila bi ista ko windows.

[quote]Ono što nedostaje je recimo certifikat koji MS ubacuje od 98mice. Kompatibilnost itd.[/quote]

Imas RHEL i SLED ako bas moras imat support, a kaj se tice kompatibilnosti svaka QT aplikacija dela na windows sustavu, nije tu kriv linux nego dev koji programira iskljucivo za win.

[quote]Ukratko, linux je sjajan OS, alat. S jednom manom, da na njemu (za njega) ništa ne radi (pa ni virusi..).[/quote]

Uvijek je tu virtualizacija ili emulator, meni na linuxu radi sve kaj mi je bitno ali nekom su bitne druge stvari npr igre i sl.
Kaj se tice virusa, vidim kak rasturaju po androidu koji je u biti linux sustav. A sve zbog closed source appsa na marketu.

 

Edit: BBcode ne dela? Nepotrebne komplikacije sa forum editorom.. ccc

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.7.2011 20:06 (cannon_fodder).
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
cannon_fodder kaže...

[quote]Zašto freebsd ili solaris?[/quote]
Zato kaj su ti sustavi razvijeni direktno iz unix-a za razliku od debiana koji je unix-like ali zapravo nema veze s unix-om.
Debian je linux distra, GNU software kompilacija na linux kernelu, a samo ime GNU ti govori "GNU's Not UNIX"
Ne znam zakaj bi se tak jedan tehnoloski usmjeren faks ogranicio na samo jednu od distribucija umjesto da uce o svim unix-like sustavima opcenito.
Ili si htio rec da sad trenutno ucite debian koji je u programu zajedno sa svim ostalima pa sam te krivo shvatio?


[quote]Ima 500 raznih distri, kao da je DE nešto bitno. Ono što nedostaje je recimo certifikat koji MS ubacuje od 98mice. Kompatibilnost itd.[/quote]

A cuj, svaka distra ima nesto po cemu je jaca od konkurencije a prosjecni korisnik ionako ne vidi nista drugo nego DE.
Jedni slusaju rock, drugi tehno, isto tak neki vole Slackware, a nekima je najbolji Ubuntu.
Da je samo jedna distra bila bi ista ko windows.

[quote]Ono što nedostaje je recimo certifikat koji MS ubacuje od 98mice. Kompatibilnost itd.[/quote]

Imas RHEL i SLED ako bas moras imat support, a kaj se tice kompatibilnosti svaka QT aplikacija dela na windows sustavu, nije tu kriv linux nego dev koji programira iskljucivo za win.

[quote]Ukratko, linux je sjajan OS, alat. S jednom manom, da na njemu (za njega) ništa ne radi (pa ni virusi..).[/quote]

Uvijek je tu virtualizacija ili emulator, meni na linuxu radi sve kaj mi je bitno ali nekom su bitne druge stvari npr igre i sl.
Kaj se tice virusa, vidim kak rasturaju po androidu koji je u biti linux sustav. A sve zbog closed source appsa na marketu.

  Ma,ja sam tek prva godina a to se uči na trežoj godini,samo sam vidio na web stranici da se za laboratorijske vježbe koristi debian.

I da,slažem se 500+ distribucija smatram prednošću a ne manom.Uostalom da bi se išlo to mijenjati open source više nebi bio open source.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
14 godina
offline
Je li open source budućnost?

Stalno citam da "Open source ne znaci besplatno, open source znači slobodno" . A sto to dovraga znaci konkretno? U mojem dosadasnjem iskustvu, open source znaci iskljucivo besplatno, i nista drugo, i te "free licence" kojima se open source zajednica stiti, sto to opet u praksi znaci? Nista.

To sto je tu neka licenca, sto ona zapravo znaci, da ce me netko tuziti ukoliko je ne ispostujem? Tko? Po meni, ako dajes source code free, sam si si kriv za to sto je to netko uzeo, i ne moras se niti zaliti.

To je po meni kao kad ostavljas otkljucan auto, i kljuceve u njemu, i onda napises na ceduljicu "zabranjeno koristenje auta". I onda se zalis poslije sto ga netko vozi.

 

Radim kao programer vec 10-tak godina, i stvarno mi taj koncept open source-a nikad nije sjeo. Ok, ako netko daje free svoj kod, neka daje. Ali misliti da ce open source licence stititi do neke razine taj kod i ogranicavati upotrebu koda, to mi je smijesno. Po meni, ako si dao source kod, gotovo je, to je free u smislu free beer, i bilo kojem drugom smislu.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

najbolja open source stranica SourceForge.net

:)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

To je po meni kao kad ostavljas otkljucan auto, i kljuceve u njemu, i onda napises na ceduljicu "zabranjeno koristenje auta". I onda se zalis poslije sto ga netko vozi.

 

 

 

Kao prvo izbaci iz glave MS-oliko licenciranje i naplatu softvera po instalaciji/komadu/po nakucanoj liniji koda jer to sa OSS-om najcesce nije niti usporedivo i stvara ti samo zabunu.

 

Komercijalni OSS najcesce podrazumijeva naplatu supporta, odnosno kupac jednog takvog proizvoda dobija sigurnost i strucnost. Ako bi upotrijebili tvoj primjer ( iako mrzim povlaciti paralele izmedju IT-a i auto industrije)  to bi znacilo da uz novi automobil dobijes mehanicara iz tvornice koji ce godinu, dvije ili 5 (ovisno koliko platis) paziti na tvoj auto i brinuti se da sve radi onako kako je zamisljeno.

 

Nesto ne radi? Ne zoves Peru Perica ili malog od susjeda koji se kuzi u kompjutere, nego zoves covjeka koji je doslovno sudjelovao u proizvodnji i koji ce ti problem otkloniti u 5 minuta.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?

Kao prvo izbaci iz glave MS-oliko licenciranje i naplatu softvera po instalaciji/komadu/po nakucanoj liniji koda jer to sa OSS-om najcesce nije niti usporedivo i stvara ti samo zabunu.

 

Komercijalni OSS najcesce podrazumijeva naplatu supporta, odnosno kupac jednog takvog proizvoda dobija sigurnost i strucnost. Ako bi upotrijebili tvoj primjer ( iako mrzim povlaciti paralele izmedju IT-a i auto industrije)  to bi znacilo da uz novi automobil dobijes mehanicara iz tvornice koji ce godinu, dvije ili 5 (ovisno koliko platis) paziti na tvoj auto i brinuti se da sve radi onako kako je zamisljeno.

 

Nesto ne radi? Ne zoves Peru Perica ili malog od susjeda koji se kuzi u kompjutere, nego zoves covjeka koji je doslovno sudjelovao u proizvodnji i koji ce ti problem otkloniti u 5 minuta.

Ne znam. Cini mi se da su ljudi u prirodi skrti, i da je moj software besplatan, ali mozes platiti support, nitko ne bi kupio suport, ali bi svi koristili taj software, a ja bih ostao bez kruha.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

Stalno citam da "Open source ne znaci besplatno, open source znači slobodno" . A sto to dovraga znaci konkretno? U mojem dosadasnjem iskustvu, open source znaci iskljucivo besplatno, i nista drugo, i te "free licence" kojima se open source zajednica stiti, sto to opet u praksi znaci? Nista.

To sto je tu neka licenca, sto ona zapravo znaci, da ce me netko tuziti ukoliko je ne ispostujem? Tko? Po meni, ako dajes source code free, sam si si kriv za to sto je to netko uzeo, i ne moras se niti zaliti.

To je po meni kao kad ostavljas otkljucan auto, i kljuceve u njemu, i onda napises na ceduljicu "zabranjeno koristenje auta". I onda se zalis poslije sto ga netko vozi.

 

Radim kao programer vec 10-tak godina, i stvarno mi taj koncept open source-a nikad nije sjeo. Ok, ako netko daje free svoj kod, neka daje. Ali misliti da ce open source licence stititi do neke razine taj kod i ogranicavati upotrebu koda, to mi je smijesno. Po meni, ako si dao source kod, gotovo je, to je free u smislu free beer, i bilo kojem drugom smislu.

Imas primjer di MS koristi GPL kod, procitaj si na cnetu kak je to zavrsilo.
http://news.cnet.com/8301-13860_3-10397607-56.html

U krivu si ako mislis da te zatvoreni kod i copyright stiti. Nije nista manje ilegalno otvarat zatvoreni kod nego zatvarat otvoreni kaj ne?
Ako tvoj "zatvoreni" kod probije neki inzinjer, kopira dijelove i proda nekoj korporaciji ti kao autor nemozes apsolutno nista.
Npr, ti programiras popularnu aplikaciju, MS izdvoji sve kaj vrijedi, izmjeni, usavrsi i implementira u svoj sustav.
Suit > Countersuit > Settlement princip, probaj tuzit MS da koristi tvoj kod i odgovor ce bit da tvoj kod krsi MS patent.

Inace, za programera sa 10 godina iskustva je malo tuzno kaj ne razumije princip po kojem npr RedHat zaradi lovu na otvorenom kodu.
Odrzavanje koda, implementacija novih funkcija i support nije "free beer", ljudi su dobro placeni za taj posao.

14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?

Imas primjer di MS koristi GPL kod, procitaj si na cnetu kak je to zavrsilo.
http://news.cnet.com/8301-13860_3-10397607-56.html

U krivu si ako mislis da te zatvoreni kod i copyright stiti. Nije nista manje ilegalno otvarat zatvoreni kod nego zatvarat otvoreni kaj ne?
Ako tvoj "zatvoreni" kod probije neki inzinjer, kopira dijelove i proda nekoj korporaciji ti kao autor nemozes apsolutno nista.
Npr, ti programiras popularnu aplikaciju, MS izdvoji sve kaj vrijedi, izmjeni, usavrsi i implementira u svoj sustav.
Suit > Countersuit > Settlement princip, probaj tuzit MS da koristi tvoj kod i odgovor ce bit da tvoj kod krsi MS patent.

Inace, za programera sa 10 godina iskustva je malo tuzno kaj ne razumije princip po kojem npr RedHat zaradi lovu na otvorenom kodu.
Odrzavanje koda, implementacija novih funkcija i support nije "free beer", ljudi su dobro placeni za taj posao.

Tu se radi o ogromnim firmama. Ajde ti radi neku stvar sa jos par ljudi, ovdje u Hrvatskoj, i pokusaj zaraditi sa tome a da si dao open source. Lako se qurciti RedHatu, Google-u i takvima, jer su prvo imali para od neceg drugog, sigurno ne od open source-a, pa su onda model osmislili da zarade i ovako. Gogle se fura na OS, zasto ne da u OS svoju trazilicu i engine za reklamiranje?

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...

Je li open source budućnost?

 

Ne znam je li, ali znam da bi morao biti!

 

Pametnome dosta.

Pa i ne bas. Ja kao programer ne zelim da neki drugi mujo uzme moj kod, malo ga promini i prodaje ga pod svoj proizvod. Ono sto sam kucao mjesecima zelim da je moje i samo moje. Ako ga netko zeli, nek plati. Svi vi to gledate sa stajalista korisnika, nitko ne gleda sa stajalista onog tukca koji je izgubio godinu dana ispred racunala da bi napisao taj neki program/algoritam/djidjumidju

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
 
6 0 hvala 2
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...

Treba razlikovati intelektualno vlasništvo od intelektualne pripadnosti. Tvoj kod je tvoj kod, i mora biti naveden kao tvoj kod, ali ideja da bi ti za njega trebao dobivati nekakve tantijeme ili da ga nitko drugi osim tebe ne smije koristiti mi je totalno suluda.

 

Napravi svoj komad softvera, naplati ga, ako je dobar - proći će. Ali pusti ljude da koriste ono što si napisao i na isti ćeš način ti koristiti nešto što su oni napisali, i stvara se ne samo moćna zajednica koja je u stanju odraditi stvari brže i bolje od pojedinaca ili grupe, nego se prvenstveno svijet čini boljim mjestom jer se promiču neke sasvim drukčije ideje.

 

Ja sam opensource počeo koristiti više iz ideoloških razloga u početku, danas postoje pokazatelji koji govore u prilog tezi da je takav mindset i produktivniji, samo se ljudi drže "svoga", ne shvaćajući da je sve "njihovo" uvijek već derivacija "tuđeg" i da ne bi trebali imati na to isključiva prava.

Sa ovim se apsolutno slažem.

 

Svi govore moj kod, moj program, ne dam, ne dam, a nitko ne razmišlja da bi u takvom "svijetu/okružju" i sami benificirali od tuđeg rada. Ne samo onda nego i sad to rade svi programeri.

 

Nek mi netko kaže da nikada nije preuzeo kod ili dio koda sa neke stranice, foruma, dokumentacije. Dakle malo je licemjerno govoriti moj kod, moj program i ne dam nikome kad je vjerojatno dio toga nečiji tuđi rad isto tako.

 

Zato postoje zajednice, forumi itd, da pomognemo jedni drugima da se radi čim bolji software.

 

To naravno ne znači da bi trebao biti besplatan, to ne piše nigdje, ali smatram da bi opensource itekako ubrzao razvoj i sigurnost software-a.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...

Treba razlikovati intelektualno vlasništvo od intelektualne pripadnosti. Tvoj kod je tvoj kod, i mora biti naveden kao tvoj kod, ali ideja da bi ti za njega trebao dobivati nekakve tantijeme ili da ga nitko drugi osim tebe ne smije koristiti mi je totalno suluda. (1)

 

Napravi svoj komad softvera, naplati ga, ako je dobar - proći će. Ali pusti ljude da koriste ono što si napisao i na isti ćeš način ti koristiti nešto što su oni napisali, i stvara se ne samo moćna zajednica koja je u stanju odraditi stvari brže i bolje od pojedinaca ili grupe, nego se prvenstveno svijet čini boljim mjestom jer se promiču neke sasvim drukčije ideje. (2)

 

Ja sam opensource počeo koristiti više iz ideoloških razloga u početku, danas postoje pokazatelji koji govore u prilog tezi da je takav mindset i produktivniji, samo se ljudi drže "svoga", ne shvaćajući da je sve "njihovo" uvijek već derivacija "tuđeg" i da ne bi trebali imati na to isključiva prava.

1. Znaci da radim zabadava? Cemu onda moj rad?

 

2. Uvijek ce postojati kvalitetna zajednica. Pa M$ ima odlicnu free zajednicu, ljude koji ce ti rado pomoci u vezi bilo cega, bilo na forumima, news grupama i slicno. Sta se tice idealistickog svijeta kao u Zvjezdanim stazama reci cu samo jedno - LOL :)

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
 
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice