Je li open source budućnost?

poruka: 152
|
čitano: 50.913
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...

Sa ovim se apsolutno slažem.

 

Svi govore moj kod, moj program, ne dam, ne dam, a nitko ne razmišlja da bi u takvom "svijetu/okružju" i sami benificirali od tuđeg rada. Ne samo onda nego i sad to rade svi programeri.

 

Nek mi netko kaže da nikada nije preuzeo kod ili dio koda sa neke stranice, foruma, dokumentacije. Dakle malo je licemjerno govoriti moj kod, moj program i ne dam nikome kad je vjerojatno dio toga nečiji tuđi rad isto tako.

 

Zato postoje zajednice, forumi itd, da pomognemo jedni drugima da se radi čim bolji software.

 

To naravno ne znači da bi trebao biti besplatan, to ne piše nigdje, ali smatram da bi opensource itekako ubrzao razvoj i sigurnost software-a.

Usrano visestranicno citiranje

 

 

Sa ovim sto sam boldao si napisao upravo ono sto sam diplu htio reci. Dalje, sto se tice community-a na forumima i slicno, tu se najesce raspravlja u chunkovima koda, ne o kompletnoj soluciji. I zato je moj kod - moj kod, i ne dam ga nikome

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

Usrano visestranicno citiranje

 

 

Sa ovim sto sam boldao si napisao upravo ono sto sam diplu htio reci. Dalje, sto se tice community-a na forumima i slicno, tu se najesce raspravlja u chunkovima koda, ne o kompletnoj soluciji. I zato je moj kod - moj kod, i ne dam ga nikome

Tvoj kod sa djelovima tuđih rješenja {#}

 

U tome i leži problem današnjeg zatvorenog koda. Većina (da većina) zatvorenog koda je loša, ranjiva itd.

 

Zato su opensource projekti većinom sigurniji nego closed one. A još više free open source sa dobrim community-em (banalan primjer - wordpress. Da, opet ja sa njim).

 

Naravno opet ponavljam, nitko ne brani ljudima da štite svoje projekte i da ne daju source. Stvar izbora. Ovo gore je samo činjenično stanje.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
12 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

GPL kod bi se razvijao puno brze jer nebi na njemu radio samo ti i par ljudi, nego svi zainteresirani.
Ako je kod kvalitetan uvijek ce se nac "contributor" koji ce ti popravit neki bug ili napisat ekstenziju za tvoj program.
Ogranici projekt na par ljudi i samo i iskljucivo zatvoreni kod, izgubit ces jos 10 godina na aplikaciju koju ce ti na kraju neka korporacija ukrast.
GPL kod ti nemoze niko ukrast jer si ga dobrovoljno otvorio i dao ljudima priliku da ga usavrse.

I slazem se oko citiranja, nis nevalja, neznam kaj fali BBCodu, bolji je 5 puta od ovog.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 11:20 (CalvinRi).
 
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Je li open source budućnost?

Recimo ti si programer,napraviš aplikaciju koja nije po ničemu bolja od konkurencije i zatvorenog je koda.U tom slučaju jednom kada ti prestaneš razvijati tu aplikaciju više ju ama baš nitko nebude htio koristiti.U slučaju da je otvorenog koda postoji vrlo velika šansa da nakon što ti odustaneš od te aplikacije da će ju netko drugi preuzeti i nastaviti njezin život.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

Opensource != Free.

 

Zapamtite to već jednom.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

  Sorry na double postu...

Zašto si se ograničio samo na hrvatsko tržište?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

Napravis FOSS verziju koja se razvija i stabilnu Pro verziju koja se prodaje. Di je tu problem?

13 godina
protjeran
offline
Je li open source budućnost?

Uostalom zatvoreni kod nije jednako zaštićeno.

 

Ako se netko potrudi može reverzati bilo koju aplikaciju do preko 90% koda. Tako da ono...

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...

1. Tvoj kod sa djelovima tuđih rješenja {#}

 

2. U tome i leži problem današnjeg zatvorenog koda. Većina (da većina) zatvorenog koda je loša, ranjiva itd.

1. Moj kod sa dijelovima rijesenja s MSDN-a, sa stackoverflowa i slicno.

 

Znaci tebi je ok da ti napravis ultrasigurnu distribuciju linuxa i da ja poslije zaradjujem na njoj jer si je ti dao open u javnost. Ti si tu kenjkao godinu dana oko nje i ja dosetam, uzmem je, promijenim logo, kontakt podatke i eto moje distribucije od koje cu zivit. Mos mislit. Posla bi me u ljepi kua.

 

2. Los programer je los programer. Eto ti opensource Joomla pa gustaj u njenon sigurnosti. Btw ne pricam o sigurnosti nego o bogacenju {#} 

 

M_dipl. kaže...
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...

Treba razlikovati intelektualno vlasništvo od intelektualne pripadnosti. Tvoj kod je tvoj kod, i mora biti naveden kao tvoj kod, ali ideja da bi ti za njega trebao dobivati nekakve tantijeme ili da ga nitko drugi osim tebe ne smije koristiti mi je totalno suluda. (1)

 

Napravi svoj komad softvera, naplati ga, ako je dobar - proći će. Ali pusti ljude da koriste ono što si napisao i na isti ćeš način ti koristiti nešto što su oni napisali, i stvara se ne samo moćna zajednica koja je u stanju odraditi stvari brže i bolje od pojedinaca ili grupe, nego se prvenstveno svijet čini boljim mjestom jer se promiču neke sasvim drukčije ideje. (2)

 

Ja sam opensource počeo koristiti više iz ideoloških razloga u početku, danas postoje pokazatelji koji govore u prilog tezi da je takav mindset i produktivniji, samo se ljudi drže "svoga", ne shvaćajući da je sve "njihovo" uvijek već derivacija "tuđeg" i da ne bi trebali imati na to isključiva prava.

1. Znaci da radim zabadava? Cemu onda moj rad?

 

2. Uvijek ce postojati kvalitetna zajednica. Pa M$ ima odlicnu free zajednicu, ljude koji ce ti rado pomoci u vezi bilo cega, bilo na forumima, news grupama i slicno. Sta se tice idealistickog svijeta kao u Zvjezdanim stazama reci cu samo jedno - LOL :)

1. Ne radiš zabadava, naplati svoj softver, samo neka bude otvoren.

 

2. Nikada nijedna zajednica okupljena oko zatvorene platforme neće moći postići nešto poput ovog: The cost of developing all the packages included in Debian 5.0 lenny (323 million lines of code), using the COCOMO model, has been estimated to be about US$ 8 billion.[13]Ohloh estimates that the codebase (54 million lines of code), using the COCOMO model, would cost about US$ 1 billion to develop.[14]

 

Nije li onda produktivnije otvoriti cijelu priču. Manje novaca, vrlo vjerojatno, ali i dalje više nego dovoljno.

tnakir kaže...

Ako od kompletnog koda oduzmemo sve tuđe chunkove, koliko ostaje tvoga, ima li 51%? Ili možda ima samo desetak, ali su najbitniji, ili su možda još u šumi. :)

 

Možeš ići do apsurda pa reći da čovjek koji je izmislio jezik u kojem kodiraš ima pravo na postotak svega što si ti njegovim alatima napisao, itd.

 

Nije mi to neki argument.

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
g12356 kaže...
CalvinRi kaže...

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

  Sorry na double postu...

Zašto si se ograničio samo na hrvatsko tržište?

Nisam, ide i van, ali 1/10 hrvatskog trzista u prosjeku po zemlji, i to uglavnom balkan. OVi zapadno  od HR uvijek se sustezu od softvera koji im je dosao s njihove istocnije strane. Za srbe, bosance, bugare i rumunje jos uvijek smo zapadnije, pa tamo to ide :)

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
12 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Na vlastitoj koži doživio. Poštujem OpenSource i besplatni software... no ja ne mogu radit za badava. Moje vrijeme i rad ima cijenu... kao što i pekarnik kod kojeg svako jutro kupujem kruh.

 

IMHO, sve dok vlada neo liberalni kapitalizam - OpenSource nema šanse.

The CAPS LOCK key is evil and must be destroyed
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...
Bypass kaže...

1. Tvoj kod sa djelovima tuđih rješenja {#}

 

2. U tome i leži problem današnjeg zatvorenog koda. Većina (da većina) zatvorenog koda je loša, ranjiva itd.

1. Moj kod sa dijelovima rijesenja s MSDN-a, sa stackoverflowa i slicno.

 

Znaci tebi je ok da ti napravis ultrasigurnu distribuciju linuxa i da ja poslije zaradjujem na njoj jer si je ti dao open u javnost. Ti si tu kenjkao godinu dana oko nje i ja dosetam, uzmem je, promijenim logo, kontakt podatke i eto moje distribucije od koje cu zivit. Mos mislit. Posla bi me u ljepi kua.

 

2. Los programer je los programer. Eto ti opensource Joomla pa gustaj u njenon sigurnosti. Btw ne pricam o sigurnosti nego o bogacenju {#} 

a. O tome i govorim. Dakle imao si koristi od opensource rješenja, bilo to u djelovima koda, lib-ovim i slično. I closed source ima koristi od open source-a. Dakle zaključak je da je opensource bolje rješenje.

 

Pa ako sam je dao u javnost kao open source i free onda valjda znam što se može napraviti s njom. Ali zato postoje neke licence koje štite bezobrazno kopiranje u tom slučaju tako da to ne drži vodu baš.

 

2. Nitko ne kaže da je opensource 100% najbolji i najsigurniji. Ali jest sigurniji i brži u razvoju od zatvorenog. Činjenica.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...
Bypass kaže...

1. Tvoj kod sa djelovima tuđih rješenja {#}

 

2. U tome i leži problem današnjeg zatvorenog koda. Većina (da većina) zatvorenog koda je loša, ranjiva itd.

1. Moj kod sa dijelovima rijesenja s MSDN-a, sa stackoverflowa i slicno.

 

Znaci tebi je ok da ti napravis ultrasigurnu distribuciju linuxa i da ja poslije zaradjujem na njoj jer si je ti dao open u javnost. Ti si tu kenjkao godinu dana oko nje i ja dosetam, uzmem je, promijenim logo, kontakt podatke i eto moje distribucije od koje cu zivit. Mos mislit. Posla bi me u ljepi kua.

 

2. Los programer je los programer. Eto ti opensource Joomla pa gustaj u njenon sigurnosti. Btw ne pricam o sigurnosti nego o bogacenju  {#}

 

M_dipl. kaže...
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...

Treba razlikovati intelektualno vlasništvo od intelektualne pripadnosti. Tvoj kod je tvoj kod, i mora biti naveden kao tvoj kod, ali ideja da bi ti za njega trebao dobivati nekakve tantijeme ili da ga nitko drugi osim tebe ne smije koristiti mi je totalno suluda. (1)

 

Napravi svoj komad softvera, naplati ga, ako je dobar - proći će. Ali pusti ljude da koriste ono što si napisao i na isti ćeš način ti koristiti nešto što su oni napisali, i stvara se ne samo moćna zajednica koja je u stanju odraditi stvari brže i bolje od pojedinaca ili grupe, nego se prvenstveno svijet čini boljim mjestom jer se promiču neke sasvim drukčije ideje. (2)

 

Ja sam opensource počeo koristiti više iz ideoloških razloga u početku, danas postoje pokazatelji koji govore u prilog tezi da je takav mindset i produktivniji, samo se ljudi drže "svoga", ne shvaćajući da je sve "njihovo" uvijek već derivacija "tuđeg" i da ne bi trebali imati na to isključiva prava.

1. Znaci da radim zabadava? Cemu onda moj rad?

 

2. Uvijek ce postojati kvalitetna zajednica. Pa M$ ima odlicnu free zajednicu, ljude koji ce ti rado pomoci u vezi bilo cega, bilo na forumima, news grupama i slicno. Sta se tice idealistickog svijeta kao u Zvjezdanim stazama reci cu samo jedno - LOL :)

1. Ne radiš zabadava, naplati svoj softver, samo neka bude otvoren.

 

2. Nikada nijedna zajednica okupljena oko zatvorene platforme neće moći postići nešto poput ovog: The cost of developing all the packages included in Debian 5.0 lenny (323 million lines of code), using the COCOMO model, has been estimated to be about US$ 8 billion.[13]Ohloh estimates that the codebase (54 million lines of code), using the COCOMO model, would cost about US$ 1 billion to develop.[14]

 

Nije li onda produktivnije otvoriti cijelu priču. Manje novaca, vrlo vjerojatno, ali i dalje više nego dovoljno.

tnakir kaže...

Ako od kompletnog koda oduzmemo sve tuđe chunkove, koliko ostaje tvoga, ima li 51%? Ili možda ima samo desetak, ali su najbitniji, ili su možda još u šumi. :)

 

Možeš ići do apsurda pa reći da čovjek koji je izmislio jezik u kojem kodiraš ima pravo na postotak svega što si ti njegovim alatima napisao, itd.

 

Nije mi to neki argument.

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

  1.To će ti se dogoditi samo ako si fakat loš u marketingu.Ili kao riješenje nastavi dorađivati svoju distribuciju.

3.Uzmi Mateovu dorađenu verziju,doradi ju još i više.Mate će popušit kua,a ti ćeš laćati Simonici da joj istražuješ rupe.

4.Ti ćeš imati i Mateov i tvoj kod.

5.ponavljaj to u nedogled sve dok netko od vas neće kreirati program pod imenom Matrix.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
cannon_fodder kaže...
CalvinRi kaže...

Radim program za izracun protoka i dimenzioniranje cijevi za nekakve projektantske gradjevinarske firme. Sve u svemu,  nije nesto sto mogu prodati velikom broju kupaca, u HR mozda 100 firmi to treba. Super, i sad da to otvorim, i naplacujem sto, instalaciju toga samo? Tecaj koristenja?  Kada bi ekipa u nekoj firmi skluzila da je free, mislim da vise ne bih prodao nijednu licencu ovdje. Takav je svijet u ojem zivim, i ne vidim kako bih prezivio da zivim od usluga oko softvera. A to da ce sad se naci vrlo velik broj drugih koji ce usavrsiti moj program, pocistiti mi bugove, sto ja imam od toga - to vise nije moje.

Napravis FOSS verziju koja se razvija i stabilnu Pro verziju koja se prodaje. Di je tu problem?

I biti cu konkurencija sam sebi

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?

Hm.. par kometara:

1. Odlučio sam se za C#, MSSQL i NET jer sam se tu osjetio najkonformnijim, ne osjećam potrebu raspravljati o tome s bilo kim tko nije sastavio stored proceduru dužu od 100 linija koda - jer mi nije jasno kakav uvid ima uopće o problemu.
2. Partner MS.a npr. kakav je država dobiva soruce na uvid, isto tako i partnerske obrazovne organizacije - tako da..
3. Kad mi netko objasni praktičnu svrhu koju ima mogućnost da imaš uvid u soruce code, vrijeme i novac i od kud dolazi da se možeš s time baviti i po tome prčkati...za sada nisam primao suvisla objašnjena...
4. Updejta na Ubantuu sam imao koliko hoćeš i isto sam morao restartati računalo. Druga je stvar da Ubantu opterećuje sistem kao i Windows XP i isto toliko je velik i težak pa neke stvari izgleda da rade brže...
5. Pisanje malwarea i virusa moguće je za svaku platformu, od Androida do MacOs.a pa i Windowsa i Linuxa - samo je stvar interesa i jedina stvar koja tu presuđuje je raširenost platforme...

U svakom slučaju, stvar je otvorena, ako recimo želiš raditi neku web aplikaciju nitko ti ne brani koju ćeš platformu izabrati - NET ili PHP/MySql ili možda Javu...
.. to što je MS tehnologija tako raširena govori to da je na njoj postignut neki stupanj konfora za korisnika za koji ljudi procjenjuju da im se isplati, jasno nitko nebi plaćao ništa u slučaju da istu stvar može dobiti besplatno...

14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

  1.To će ti se dogoditi samo ako si fakat loš u marketingu.Ili kao riješenje nastavi dorađivati svoju distribuciju.

3.Uzmi Mateovu dorađenu verziju,doradi ju još i više.Mate će popušit kua,a ti ćeš laćati Simonici da joj istražuješ rupe.

4.Ti ćeš imati i Mateov i tvoj kod.

5.ponavljaj to u nedogled sve dok netko od vas neće kreirati program pod imenom Matrix.

A ako Mate ne da svoj kod nego ga zatvori? Kako ces dokazati da on krsi tvoje licence o modifikaciji ili sl?

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Ako je napravio bolje od tebe onda shame on you.

 

Ako je tvoja ideja bila prva, ljudi će znati kuda ići prvo. Ako je netko poboljšao tvoju ideju, e onda nisi tako dobar.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...

I biti cu konkurencija sam sebi

Ah da, ti bi napravio software i onda bi samo ubirao vrhnje bez imalo truda kasnije.

 

Nije to strah od krađe koda, nego strah da netko ne napravi bolje.

 

To je većinom strah kod programera.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
SasaFrr kaže...

Hm.. par kometara:

1. Odlučio sam se za C#, MSSQL i NET jer sam se tu osjetio najkonformnijim, ne osjećam potrebu raspravljati o tome s bilo kim tko nije sastavio stored proceduru dužu od 100 linija koda - jer mi nije jasno kakav uvid ima uopće o problemu.
2. Partner MS.a npr. kakav je država dobiva soruce na uvid, isto tako i partnerske obrazovne organizacije - tako da..
3. Kad mi netko objasni praktičnu svrhu koju ima mogućnost da imaš uvid u soruce code, vrijeme i novac i od kud dolazi da se možeš s time baviti i po tome prčkati...za sada nisam primao suvisla objašnjena...
4. Updejta na Ubantuu sam imao koliko hoćeš i isto sam morao restartati računalo. Druga je stvar da Ubantu opterećuje sistem kao i Windows XP i isto toliko je velik i težak pa neke stvari izgleda da rade brže...
5. Pisanje malwarea i virusa moguće je za svaku platformu, od Androida do MacOs.a pa i Windowsa i Linuxa - samo je stvar interesa i jedina stvar koja tu presuđuje je raširenost platforme...

U svakom slučaju, stvar je otvorena, ako recimo želiš raditi neku web aplikaciju nitko ti ne brani koju ćeš platformu izabrati - NET ili PHP/MySql ili možda Javu...
.. to što je MS tehnologija tako raširena govori to da je na njoj postignut neki stupanj konfora za korisnika za koji ljudi procjenjuju da im se isplati, jasno nitko nebi plaćao ništa u slučaju da istu stvar može dobiti besplatno...

  3.Praktična svrha:Vidiš jedan rijetki bug bug-Imaš source code-popraviš bug.Nravno radi se o bugu kojeg nema milijun korisnika da bi i tromom Microsoftu došlo do pameti da ga se poprvi.

4.Ja na Linuxu nikad nakon updatea nisam morao restartati računalo.

5.Nije,zbog načina izvršavanja Linux kernela mnogo je teže napravit malware za Linux.

 

Ili raširenost aplikacije može govoriti o jačini MS-ovog lobija i marketinga.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
CalvinRi kaže...

I biti cu konkurencija sam sebi

Ah da, ti bi napravio software i onda bi samo ubirao vrhnje bez imalo truda kasnije.

 

Nije to strah od krađe koda, nego strah da netko ne napravi bolje.

 

To je većinom strah kod programera.

TOCNO TO! Zasto ako sam se ja mucio za nesto, i napravio kako sam znao, dodje neki tukac i dobije sve gotovo bez ucenja, truda, muke, debuggiranja i ulozenog vremena. Ne dam to iz principa, osim sto ne dam zbog toga sto cu financijski propast. A to da ce ljudi ic kod onog tko je prvi nesto napravio iz nekakvih moralnih i etickih razloga, to ne stoji.

Ljudi idu na ono sto je jeftinije.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budučnost ?
g12356 kaže..

  3.Praktična svrha:Vidiš jedan rijetki bug bug-Imaš source code-popraviš bug.Nravno radi se o bugu kojeg nema milijun korisnika da bi i tromom Microsoftu došlo do pameti da ga se poprvi.

4.Ja na Linuxu nikad nakon updatea nisam morao restartati računalo.

5.Nije,zbog načina izvršavanja Linux kernela mnogo je teže napravit malware za Linux.

 

Ili raširenost aplikacije može govoriti o jačini MS-ovog lobija i marketinga.

 

3. Nitko ti ne brani da zaobiđeš bug... i riješiš problem i na drugi način. Osim toga postoje i open soruce biblioteke za net itekako respektabilne u kojima imaš uvid u source.

Ti si se u praksi sreo s problemom da čekaš Microsoft da ispravi bug? Ja sam recimo čekao Android updejtove al bugovi su ostajali - nisam imao ideju kako bi ispravio problem u soruceu koji me mučio... da tražim kroz soruce od Android OS.a ili eclipsea pa radim kompilaciju svoje verzije Androida za emulator ondnosno Eclipse... što mi vrijedi krpanje Android buga - kad korisnik na mobitelu ima nepokrpani soruce?

 

4. Nemoraš restartati računalo niti nakon updejta na Windowsima... napravit će kod sljedećeg starta što treba. Ja sam valjda lud kad sam na Ubantu.u pročitao poruku da za kompletiranje updatea treba restatati računalo

 

5. Rekao bi da je za Linux teže napraviti bilo što .. od knjigovodstvene aplikacije do malwarea... a kada radiš malware interesantnije je da je za sistem na kojem radi Katica a ne neki nabrijani server na kojem radi sistem adminstrator koji samo istražuje tko što prčka po sistemu..

 

Ms lobi i marketing - ima mnogo i u tome al te opet to ne spriječava da probaš druge stvari i ocjeniš što nude... jesi možda radio paralelno isti program za Android i Windows Mobile pa nam možeš ponuditi svoje iskustvo ili?....

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 12:09 (SasaFrr).
12 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
Bypass kaže...
tnakir kaže...

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Ako je napravio bolje od tebe onda shame on you.

 

Ako je tvoja ideja bila prva, ljudi će znati kuda ići prvo. Ako je netko poboljšao tvoju ideju, e onda nisi tako dobar.

  Ma nemoj..

 

Ako napravim aplikaciju. I npr. naručitelj mi plati 20 000kn i za mjesec dana deadline.

Ja napravim najbolje što se može u tih mjesec dana, i kasnije dođe Mate, uzme moj kod i razvija ga još dva mjeseca i proda aplikaciju za 50 000kn?!

 

Da li je on sad u prednosti za jedan mjesec, da se tako sad izrazim... ili ja nisam tako dobar?

The CAPS LOCK key is evil and must be destroyed
14 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...
elwood kaže...
Bypass kaže...
tnakir kaže...

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Ako je napravio bolje od tebe onda shame on you.

 

Ako je tvoja ideja bila prva, ljudi će znati kuda ići prvo. Ako je netko poboljšao tvoju ideju, e onda nisi tako dobar.

  Ma nemoj..

 

Ako napravim aplikaciju. I npr. naručitelj mi plati 20 000kn i za mjesec dana deadline.

Ja napravim najbolje što se može u tih mjesec dana, i kasnije dođe Mate, uzme moj kod i razvija ga još dva mjeseca i proda aplikaciju za 50 000kn?!

 

Da li je on sad u prednosti za jedan mjesec, da se tako sad izrazim... ili ja nisam tako dobar?

A bože sveti, pa uzmi ti onda njegov rad i dorađuj ga pa prodaj za 40000 kuna, ti si u plusu a nisi odradio bog zna koji posao...

A kako kad je glupi blesavi Mate zatvorio source kod? Ako si dao open source, skinuo si gace, i to je to.

Lack of money is the root of all evil. George Bernard Shaw
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 12:07 (CalvinRi).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...

A bože sveti, pa uzmi ti onda njegov rad i dorađuj ga pa prodaj za 40000 kuna, ti si u plusu a nisi odradio bog zna koji posao...

Mate je pametan i nije dao svoj kod.

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
 
4 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
CalvinRi kaže...
M_dipl. kaže...
elwood kaže...
Bypass kaže...
tnakir kaže...

1. Radim zabadava jer ce doc Mate iz konkurentske firme, preuzet moje rijesenje, modificirati ga i naplatiti. Ja sam popusio kua, a on sa mojim programom zaradjuje i placa Simonici da njemu pusi kua.

2. Mog kod a ostane jedno 90 - 95%.

Ako je napravio bolje od tebe onda shame on you.

 

Ako je tvoja ideja bila prva, ljudi će znati kuda ići prvo. Ako je netko poboljšao tvoju ideju, e onda nisi tako dobar.

  Ma nemoj..

 

Ako napravim aplikaciju. I npr. naručitelj mi plati 20 000kn i za mjesec dana deadline.

Ja napravim najbolje što se može u tih mjesec dana, i kasnije dođe Mate, uzme moj kod i razvija ga još dva mjeseca i proda aplikaciju za 50 000kn?!

 

Da li je on sad u prednosti za jedan mjesec, da se tako sad izrazim... ili ja nisam tako dobar?

A bože sveti, pa uzmi ti onda njegov rad i dorađuj ga pa prodaj za 40000 kuna, ti si u plusu a nisi odradio bog zna koji posao...

A kako kad je glupi blesavi Mate zatvorio source kod? Ako si dao open source, skinuo si gace, i to je to.

  GPL licenca zabranjuje zatvaranje open source koda.Znači možeš lijepo tužiti matea za lijepu lovu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 12:12 (g12356).
15 godina
offline
Re: Je li open source budućnost?
M_dipl. kaže...
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...

A bože sveti, pa uzmi ti onda njegov rad i dorađuj ga pa prodaj za 40000 kuna, ti si u plusu a nisi odradio bog zna koji posao...

Mate je pametan i nije dao svoj kod.

Ne može, ako je otvoren pod GPL licencom on ga ne može zatvoriti ni uz pomoć trikova. :)

Dokazi da to nije Matin originalni kod?

Do kada vi to meni mislite tolerirat?
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 12:21 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
elwood kaže...

  Ma nemoj..

 

Ako napravim aplikaciju. I npr. naručitelj mi plati 20 000kn i za mjesec dana deadline.

Ja napravim najbolje što se može u tih mjesec dana, i kasnije dođe Mate, uzme moj kod i razvija ga još dva mjeseca i proda aplikaciju za 50 000kn?!

 

Da li je on sad u prednosti za jedan mjesec, da se tako sad izrazim... ili ja nisam tako dobar?

Ja se nadam da si čuo za pojam licenca. Meni je jasno da kod nas u našoj malo zemlji to nije još poznati pojam, ali vani se to poštuje u velikoj većini slučajeva. Pogotovo kad je komercijalni software u pitanju. Naveo sam ja jedan primjer ovdje kako opensource može lijepo zarađivati bez straha od krađe. http://www.highcharts.com/

 

Drugo tko će mene spriječiti da ti ne reverzam software? Misliš da ako si ga zatvorio da si ga i zaštitio? Ako bi već toliko htio doći do tvog koda unajmim ljude koji će napraviti full reverzing sa 90% točnosti i onda dalje razvijam taj kod.  Misliš li ti da to ne rade kompanije? Tako je i krenulo sa bios-om, zašto ne bi se nastavilo ako je nešto zanimljivo i vrijedno (što se i dalje uredno radi).

 

U svakom slučaju tvoj kod nije siguran od kopiranja. Na tebi je jedino da razvijaš software i ponudiš uvijek bolje. Sa opensource-om imaš priliku da i drugi sudjeluju u razvoju. Naravno ako ti ego to dopušta.

 

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...
tnakir kaže...
M_dipl. kaže...

A bože sveti, pa uzmi ti onda njegov rad i dorađuj ga pa prodaj za 40000 kuna, ti si u plusu a nisi odradio bog zna koji posao...

Mate je pametan i nije dao svoj kod.

Ne može, ako je otvoren pod GPL licencom on ga ne može zatvoriti ni uz pomoć trikova. :)

Ako Matu boli kuyac za licence, kako ces ga sprijecit da ga zatvori?

  Pročitaj moj zadnji post.

 

Ali ja mislim da smo ušli u bezvezni flame war.I closed i open source kod nikada neće skroz zamrijeti,iako ja vjerujem da će open source dobiti prevlast sve o čemu mi ovdje govorimo je stvar osobnih uvjerenja.Neki žele nažalost(po mom mišljenju) samo svoj kruh zarađivati a neki poboljšavati svijet.

 

Prijedlog::Jedan od načina zarade na open source kodu je googleov model,reklame,reklame i reklame.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.7.2011 12:20 (g12356).
13 godina
protjeran
offline
Re: Je li open source budućnost?
tnakir kaže...

Ako Matu boli kuyac za licence, kako ces ga sprijecit da ga zatvori?

I dalje možeš dokazati da je kopirao toj kod i tužiti ga. Možeš krenuti od banalnih stvari, kao vizuelni identitet, do funkcija, pa do krajnjeg slučaja - reverzing.

 

Pa gledamo to svaki dan: Apple, Samsung, Nokia i slični.

bom bom mi smo HDZ bom bom ne traži dokaze...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice