Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.116
|
čitano: 3.278.401
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Azmo kaže...

Kakve probleme mogu očekivati ako na radi? Kako ću znati da laptop nije dobro podržan s Linuksom ili što već?

 Probaj si sa sticka.

Vrlo vjerojatno će sve biti podržano već out of the box.

11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Napravio sam boot USD stick sa Ubuntu 24.04 sa balenaEtcher programom i sad ne mogu formatirati USB. Kad ga uštekam u Windows rascjepa ga na 3 diska i za svaki kaže write protected. Kako da to formatiram?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Azmo kaže...

Bok svima. Od kolege s foruma kupio sam HP OMEN laptop s ciljem da malo naučim Linuks i vidim o čemu se tu radi. :) Međutim na HP stranici nema drivera za Linuks već samo za WIn. Što sad to znači? Da mi pola laptopa neće raditi? Hoće li biti kakvih problema? O Linuksu trenutno nemam pojma i uopće mi nije palo na pamet da driveri za laptop ne bi postojali. Zar sam se zeznuo i kupio "krivi" laptop?

 Niti jedan proizvođač ne stavlja linux drivere na stranicu jer je sve već u kernelu. Linux sad radi na svemu. Ne moraš brinuti oko podrške.

Evo na mojem laptopu na win 11 ne radi touchpad, wifi, bluetooth, zvuk isl. bez drivera. Na linuxu sve radi out of the box.

9 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Azmo kaže...

Napravio sam boot USD stick sa Ubuntu 24.04 sa balenaEtcher programom i sad ne mogu formatirati USB. Kad ga uštekam u Windows rascjepa ga na 3 diska i za svaki kaže write protected. Kako da to formatiram?

 Probaj su rufusom

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Azmo kaže...

Napravio sam boot USD stick sa Ubuntu 24.04 sa balenaEtcher programom i sad ne mogu formatirati USB. Kad ga uštekam u Windows rascjepa ga na 3 diska i za svaki kaže write protected. Kako da to formatiram?

 Ne ubacuje se to u Windoze, nego se pri bootu kompa odabere da digne sistem (Ubuntu) sa sticka.

 

  • Turn on or restart the HP computer.
  • Press "Esc" or "F9" immediately to enter the Boot Menu.
  • Wait for the HP boot menu to show up.
  • Onda odabeteš da boota (digne sistem) sa Ubuntu sticka.

 

ako si ga bio uspješno kreirao.

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.7.2024 15:48 (EricCartman).
2 godine
offline
Linux - pitanja i odgovori

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Trilogija kaže...

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 To znači da bi u budućnosti nvidia hardver mogao biti plug and play ko sad intel i amd. Kernel moduli će biti open source i onda mogu biti implementirani u mainline kernel. 

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pqweasdyxc kaže...
Azmo kaže...

Napravio sam boot USD stick sa Ubuntu 24.04 sa balenaEtcher programom i sad ne mogu formatirati USB. Kad ga uštekam u Windows rascjepa ga na 3 diska i za svaki kaže write protected. Kako da to formatiram?

 Probaj su rufusom

Rufus riješio problem! Hvala ti!

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pqweasdyxc kaže...
Trilogija kaže...

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 To znači da bi u budućnosti nvidia hardver mogao biti plug and play ko sad intel i amd. Kernel moduli će biti open source i onda mogu biti implementirani u mainline kernel. 

 -odavno je sve plug&play.. pa tako i nvidia, pogrešna usporedba, problem je pravni-vlasnički, razlog zašto je prije desetljeća ubuntu izbacio vlasnički soft iz distribucije (jer pravno ne smije bez dozvole, odnosno za komercijalu vlasnik može tražiti i dobiti dio kolača..)... tj u tome je primarna razlika npr ubuntu-mint distri, jer canonical gleda 'dugoročno-komercijalno'.. pravno.

-pošto sve radi kroz driver, a driver-soft je copyrightano, vlasničko, ne smije biti distribuirano (pirat) bez dozvole-ugovora, a to se riješava tako da korisnik mora sam downloadati potrebno kao driver, neovisno što je nešto besplatno-free, nije slobodno nego vlasničko-zatvoreno.. u tome je razlika otvorenog.

-pravno, nema razlike u bilo kojem komadu softwarea, driver ili app, os, sys-dll.. sve je soft i ima identičnu pravnu zaštitu, lakše razumjeti, npr win-iso, opet komercijala-zatvoreno, svatko može downloadati za sebe, osobne potrebe, ali ne smijem ja downloadati i dijeliti drugima, jer tad ili sam ovlašteni distributer ili pirat.

-otvaranje drivera (kernel) znači da i taj mali dio drivera-softa, koji se distribuira smije biti distribuiran, bez tog ne smije, tj juzer može iz sourcea kompajlirati, ali ne smije distribuirati-ostalima.. odnosno, nekad je sve bilo na install-mediju kao cd-dvd i to je pravno distribucija, koja se danas rutinski-pravno zaobiđe internetom-downloadom u samoj instalaciji .. ekšli nevažna stvar jer i do sad je nvidia gpu bila podržana generički, a to je dovoljno za install, dok po želji korisnik može izabrati-instalirati koji god driver poželi, kao i bilo koji drugi soft.. no recimo da početnik koji ne zna ništa ili što izabrati ovako dobije lakši start, tj nešto što radi, no radilo je i do sad.. npr novaeu.

-no to je nevažno, tj važan dio je za powerjuzere npr videoediting ili gaming, važna je CUDA, koja ostaje zatvorena, tako da se zapravo ništa nije pormijenilo, osim kernel-boot-install pravnog dijela pa sad to može legalno biti distribuirano, no taj komad otvorenog drivera je samo promil potrebnog, ostatka, koji naravno nije uključen u kernel nego kao puni-pravi-zasebni driver koji se opet mora instalirati, dok to nvidia neće otvoriti, barem za sad i u skorijoj budućnosti.. a u video bizu je licenca-copyright važan dio, temelj posla, pa se tad zakoni-pravila poštuju, dok nitko ne želi imati recimo film za koji bi kad zaradi milijun došla naplata vlasnika jer je korišten soft bez dozvole.. kućne-gaming taj pravni dio ne zanima.. nit je ovo dio koji ih treba zanimati, njima nevažno, važno je za biz, komercijalu, institucije, ai-cuda-propreatry.. open-vs-closed, a to je primarno pravna stvar, ne neke razlike kao plug&play kojia odavno radi.

-no to i dalje neće pomoći linux-osu u tom dijelu biznisa (video-editori) jer važne stvari i dalje kontroliraju vlasnici.. kodeci, sony-apple-ms, mp3, av1, hirespro.. to je ono važno, closed-vlasništvo, temelj audiovizuelnih biznisa kao film-glazba-zabava, copyright i sve što s tim ide, od prava distribucije odnosno zabrane vs pirat a tad naplate koju sudski-rutinski dovije vlasnik u tavkom slučaju.. dakle mali korak, nevažan, većini-kućnim a premali za biz-video, kap u moru.

-to je stvar licence, pravno, npr GPL ili MIT-ove.. i tad se pod tom licencom smije-pravno, distribuirati soft jer vlansik softwarea to dozvoljava, pročitati za usporedbu npr 7z-licencu i bit će jasnije..

-pod vlasničkom-copyrgihtanom licencom, kao nvida driver se naprosto bez dozvole-ugovora ne smije distribuirati ništa, ni jedan byte softa jer je svaki byte pod istim copyright zakonom-zaštitom i posljedicama.

 

-zaključak, za većinu, čitatelje.. nevažno, važno samo za komercijalu i to samo u dijelu installa i distribucije drivera dok će za funkcionalnost kao CUDA i dalje trebati vlasnički driver, jer to nvidia ne otvara, a ni to nije važno korisniku nego će on instalirati dirver koji mu treba-radi, uz paradox.. opet važno samo toj branši-videoeditori-filmski biz.. trenutno stanje je da intel-integruša rula za enkodiranje videa kao Xe graphics, jer nvidia tu malo kaska-fuša, nije primarni interes, dok s druge strane intel uz wintel ima interes, pa postaje važnije imati intelicu (naravno top cpu klase i9-hx-ks... ne F modele jer upravo u tome je razlika, korištenje gpu jezgara za soft enkodiranje av1 i h265, brže-jače više postavke) .. pa zbog intela možda nvidia na tome poradi-popravi.. ili dodatni hint, upravo zato 'jače' gpu nvidie imaju 2+1 enkodere, obične samo po jedan, tj tako gpu može istovremeno capturirati i editirati-konvertirati sadržaj u letu, nije isto radi li to jedan čip i time reciporčno sporije od 2-3 koji rade paralelno. ili kućnima-gamerima razumljivije, intel-F cpu je do sad bio izbor gamera jer se ne koristi intelica nego dodatna gpu nvidia ili ati.. sad i intelica postaje važna, ali ne za gaming, osim za npr streamanje... tj više video editing-kodeci-kompresori-trasnkoding i to na max postavkama kvalitete, tj filmska pordukcija, ne kućna pa je za gaming to za sad sporedno.

 

-no, recimo da bi to teoretski pojednostavilo za početnike, juzere koji ne znaju ništa o nekom osu, linuxu.. i što sve treba izabrati, npr koji driver instalirati.. a ovo ne riješava 'pravi' problem linuxa, tj tisuće distri, razmrvljenost uz izbor još toliko x11-servera, za juzere, frontend-gui, dok pod win imamo aero, pod macosom metal (po jedan gui) .. na linuxu ih je desetke.. npr ja preporučam kde-plasmu, npr kubuntu ili studio.. dok napredni može iz archa.. linux je jedan, no distre i nakupnine ostatka softa su na stotine, .. koji driver? koji gui? gnome ili kde ili xfce... juzer-početnik to ne zna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pqweasdyxc kaže...
Trilogija kaže...

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 To znači da bi u budućnosti nvidia hardver mogao biti plug and play ko sad intel i amd. Kernel moduli će biti open source i onda mogu biti implementirani u mainline kernel. 

 Sumnjam da će to biti tako skoro. Svakako je ovo velik potez za jednu Nvidiu, koja je dosta neprijateljski raspoložena prema open source-u, no ne očekujem tako skoro da će driveri biti plug and play.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Trilogija kaže...

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 To znači da će opensource driveri (nouveau) biti bolji i podržavat će lakše novije kartice. I dalje će postojati closed source driveri koje će NVIDIA izdavati, i koji će isto tako raditi puno bolje s kernelom.

 

Dakle, njihovi driveri će i dalje biti closed source, samo kernel module otvaraju da to bolje radi sve skupa. A i treba im zbog AI-a. Da nema AI-i, nikad ne bi to napravili.

Nadglednik dina
14 mjeseci
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pitanje, prebacio se evo s Ubuntua na Debian, točnije Debian i XFCE, i sve radi fino glatko, samo zvuk zajebava, ima ga, samo je to toliko tiho da je skoro beskorisno. Ste imali kakvih problema, probao sam svakakve postavke naštelati na najjače. Zvuk se pojačava kako je podižem glasnoću, ali nakon 100 se čuje krčanje i gadno zvuči, a opet nije nešto glasno.

 

Stavio sam fotke, pa ako netko zna u čem je problem, bio bih zahvalan.

 

 

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Bugovix kaže...

Pitanje, prebacio se evo s Ubuntua na Debian, točnije Debian i XFCE, i sve radi fino glatko, samo zvuk zajebava, ima ga, samo je to toliko tiho da je skoro beskorisno. Ste imali kakvih problema, probao sam svakakve postavke naštelati na najjače. Zvuk se pojačava kako je podižem glasnoću, ali nakon 100 se čuje krčanje i gadno zvuči, a opet nije nešto glasno.

 

Stavio sam fotke, pa ako netko zna u čem je problem, bio bih zahvalan.

 

 

 U alsamixer-u (ako već nisi) stisni F6, odaberi karticu i provjeri vrijednosti za PCM i Speaker.

14 mjeseci
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
gast0n kaže...
Bugovix kaže...

Pitanje, prebacio se evo s Ubuntua na Debian, točnije Debian i XFCE, i sve radi fino glatko, samo zvuk zajebava, ima ga, samo je to toliko tiho da je skoro beskorisno. Ste imali kakvih problema, probao sam svakakve postavke naštelati na najjače. Zvuk se pojačava kako je podižem glasnoću, ali nakon 100 se čuje krčanje i gadno zvuči, a opet nije nešto glasno.

 

Stavio sam fotke, pa ako netko zna u čem je problem, bio bih zahvalan.

 

 

 U alsamixer-u (ako već nisi) stisni F6, odaberi karticu i provjeri vrijednosti za PCM i Speaker.

 E hvala, pojačao sam tamo sve što sam mogao i pomoglo je!

2 godine
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Trilogija kaže...

Može li mi netko pojasniti vijest da je NVIDIA open sourcala kernel drivere? Što to točno znači za nas korisnike? Koliko sam shvatio, nisu cijele drivere otvorili, nego samo jedan manji dio.

 To znači da će opensource driveri (nouveau) biti bolji i podržavat će lakše novije kartice. I dalje će postojati closed source driveri koje će NVIDIA izdavati, i koji će isto tako raditi puno bolje s kernelom.

 

Dakle, njihovi driveri će i dalje biti closed source, samo kernel module otvaraju da to bolje radi sve skupa. A i treba im zbog AI-a. Da nema AI-i, nikad ne bi to napravili.

 Lijepo za čuti, s obzirom na Nvidijinu popularnost, loša podrška definitivno ne pomaže Linuxu. Ovo će biti dobar poticaj za Linux generalno. Koliko sam čuo, s verzijom 555 su napravili veliki korak naprijed i popravili hrpu bugova i funkcionalnosti..

15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ekipa, imam lenovo p50, fedora 40 frisko instalirana.

Problem je na 5GHz mrezi, download je cca 5Mbps, a upload ide preko 100Mbps. Na 2,5GHz ide 60/60... nije to lose, ali imam 1Gbps brzinu i htio bih bar nesto od toga iskoristiti... 
od drugih zanimljivosti, kernel je Linux 6.10.10-200.fc40.x86_64.

Jel imao netko nesto slicno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice