NASA - digitalno restaurirano

poruka: 28
|
čitano: 4.640
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "NASA - digitalno restaurirano".
15 godina
neaktivan
offline
NASA - digitalno restaurirano

LOL - Obrisala! Obrisala? kako to kad su originali na 16mm filmu i ima ih mali milion kopija po raznim "space udrugama?! A fotke su na sa Haselblad kamere na nestandardni 17mm film.

Neka nazovu HJP Arnolda ima covek kopije. Jeftinije je od restauracije. (lol)

Nazime glde si da objasnis sta rade ovi tvoji "autoriteti" kojima verujes! Gde bas sada ode!

.

Edit: Svako zadiranje u originalu je kriminal cini mi se jer je to "oficijalni" dokumenat, (ipak).

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 5:53 (Solo).
 
2 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Solo kaže...

LOL - Obrisala! Obrisala? kako to kad su originali na 16mm filmu i ima ih mali milion kopija po raznim "space udrugama?! A fotke su na sa Haselblad kamere na nestandardni 17mm film.

Neka nazovu HJP Arnolda ima covek kopije. Jeftinije je od restauracije. (lol)

Nazime glde si da objasnis sta rade ovi tvoji "autoriteti" kojima verujes! Gde bas sada ode!

.

Edit: Svako zadiranje u originalu je kriminal cini mi se jer je to "oficijalni" dokumenat, (ipak).

Solo ne mogu vjerovat da te toliko dira jel čovjek sletio na mjesec ili nije(moje mišljenje znaš)...

Zar je uopće bitno????

http://www.njuskalo.hr/oglas380962
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Zippo kaže...

Solo ne mogu vjerovat da te toliko dira jel čovjek sletio na mjesec ili nije(moje mišljenje znaš)...

Zar je uopće bitno????

 Ma za mene nije jer moje misljenje o citavom nastanu je dugogodisnje filtrirano. To sto mi je neobicno je kako je moguce da ljudi ne vide cak i kada im je pred ocima. Evo, taj "hoax" ili conspiracy theory - kao sto ih neki zovu se desava upravo sada - pred nasim ocima!

Retusiraju - sta? Obrisali - sta? Kako kad su filmovi cuvani u specijalnim sefovima sa regulatorima temperature u Hustonu?

Meni je to smesno.

Dali je bitno... mozda nije ali je tuzno da vidis da ljudi nemaju snage i boje se da sruse mit koji su iskovali u sebi i da postave prava pitanja tim autoritaitvnim mitovima... prvo u sebi, naravno.

Ali ovakve rasprave sa suprotnim misljenjima su mi ipak interesantne. 

16 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Solo kaže...
Zippo kaže...

Solo ne mogu vjerovat da te toliko dira jel čovjek sletio na mjesec ili nije(moje mišljenje znaš)...

Zar je uopće bitno????

 Ma za mene nije jer moje misljenje o citavom nastanu je dugogodisnje filtrirano. To sto mi je neobicno je kako je moguce da ljudi ne vide cak i kada im je pred ocima. Evo, taj "hoax" ili conspiracy theory - kao sto ih neki zovu se desava upravo sada - pred nasim ocima!

Retusiraju - sta? Obrisali - sta? Kako kad su filmovi cuvani u specijalnim sefovima sa regulatorima temperature u Hustonu?

Meni je to smesno.

Dali je bitno... mozda nije ali je tuzno da vidis da ljudi nemaju snage i boje se da sruse mit koji su iskovali u sebi i da postave prava pitanja tim autoritaitvnim mitovima... prvo u sebi, naravno.

Ali ovakve rasprave sa suprotnim misljenjima su mi ipak interesantne. 

O.K. - I meni je malo čudan nestanak snimaka,ali ipak mislim da su ljudi sletili na mjesec...

Ali mi je i jasno stajalište ljudi koji misle da nije.

Evo jedan disclaimer:

Vi kažete da su ameri kaskali u svemirskom programu za rusima,ali činjenica je da su amerikanci imali spise iz njemačke tvornice u Pennemundeu i da su njemci već prije imali tehnologiju koja je (barem na papiru) mogla do mjeseca,ali nije imala sisteme za sljetanje,module,nije nosila astronaute itd...

 

Tako da se odma daje jedan + amerikancima.

Dalje - Amerikanci su imali tehnologiju za satelit spremnu prije rusa,ali vlada nije odobravala lansiranje.

Nadalje svi koji su upoznati sa razvojem raketa znaju da je brzina "bjega" iz gravitacije 40,000km/h,ali neznam koliko vas je svjesno činjenice da je već raketa V2 imala vršnu brzinu od 28,000km/h i da bi mogla to vanjskih slojeva atmosfere samo da je imala bolji sistem stabilizacije i upravljanja...

 

Inače Amerikanci su pokušavali doći u svemir i prije i skoro pa su uspili - još davne 55' godine amerikanci su testirali sa snažnim zrakoplovima koji su laganom uzlaznom putanjom ciljali ka svemiru,ali su se na određenoj visini izravnali i nisu mogli dalje vući iz razloga što je to bila maksimalna visina koja se mogla postići putujući tom brzinom.Koliko znam područje u koje su amerikanci došli bilo je toliko na tik do svemira da je gustoća zraka bila toliko zanemariva da tadašnji mjerni uređaj nije uspio dati točan izračun.Ali i dalje to se nije smatralo pravim putem u svemir jer nitko nije išao u orbit.I američka vlada je ostavila projekt.Iako mnogi nisu čuli za projekt on nije zataškavan(barem ne u cjelosti)...

http://www.njuskalo.hr/oglas380962
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Zippo kaže...
Solo kaže...
Zippo kaže...

Solo ne mogu vjerovat da te toliko dira jel čovjek sletio na mjesec ili nije(moje mišljenje znaš)...

Zar je uopće bitno????

 Ma za mene nije jer moje misljenje o citavom nastanu je dugogodisnje filtrirano. To sto mi je neobicno je kako je moguce da ljudi ne vide cak i kada im je pred ocima. Evo, taj "hoax" ili conspiracy theory - kao sto ih neki zovu se desava upravo sada - pred nasim ocima!

Retusiraju - sta? Obrisali - sta? Kako kad su filmovi cuvani u specijalnim sefovima sa regulatorima temperature u Hustonu?

Meni je to smesno.

Dali je bitno... mozda nije ali je tuzno da vidis da ljudi nemaju snage i boje se da sruse mit koji su iskovali u sebi i da postave prava pitanja tim autoritaitvnim mitovima... prvo u sebi, naravno.

Ali ovakve rasprave sa suprotnim misljenjima su mi ipak interesantne. 

O.K. - I meni je malo čudan nestanak snimaka,ali ipak mislim da su ljudi sletili na mjesec...

Ali mi je i jasno stajalište ljudi koji misle da nije.

Evo jedan disclaimer:

Vi kažete da su ameri kaskali u svemirskom programu za rusima,ali činjenica je da su amerikanci imali spise iz njemačke tvornice u Pennemundeu i da su njemci već prije imali tehnologiju koja je (barem na papiru) mogla do mjeseca,ali nije imala sisteme za sljetanje,module,nije nosila astronaute itd...

 

Tako da se odma daje jedan + amerikancima.

Dalje - Amerikanci su imali tehnologiju za satelit spremnu prije rusa,ali vlada nije odobravala lansiranje.

Nadalje svi koji su upoznati sa razvojem raketa znaju da je brzina "bjega" iz gravitacije 40,000km/h,ali neznam koliko vas je svjesno činjenice da je već raketa V2 imala vršnu brzinu od 28,000km/h i da bi mogla to vanjskih slojeva atmosfere samo da je imala bolji sistem stabilizacije i upravljanja...

 

Inače Amerikanci su pokušavali doći u svemir i prije i skoro pa su uspili - još davne 55' godine amerikanci su testirali sa snažnim zrakoplovima koji su laganom uzlaznom putanjom ciljali ka svemiru,ali su se na određenoj visini izravnali i nisu mogli dalje vući iz razloga što je to bila maksimalna visina koja se mogla postići putujući tom brzinom.Koliko znam područje u koje su amerikanci došli bilo je toliko na tik do svemira da je gustoća zraka bila toliko zanemariva da tadašnji mjerni uređaj nije uspio dati točan izračun.Ali i dalje to se nije smatralo pravim putem u svemir jer nitko nije išao u orbit.I američka vlada je ostavila projekt.Iako mnogi nisu čuli za projekt on nije zataškavan(barem ne u cjelosti)...

 Ameri su kaskali jer su doslovce sledili Wernerov projekt koji je imao ogroman broj neuspeha. Prvi pristojan model je Saturn V, koji je do kraja svih misija imao nestabilnost za izduvavanjem i sagorevanjem.

Za to vreme su rusi iscedili sve sto su mogli od nemackih naucnika. Ali oni nisu stali na tome vec su imali i svoje ljude vec daleko vise opremljene od amerikanaca, kao i jednog genijalaca koji se zvao Sergej Koroliev, covek vizionar prema kojem Von Braun je bio samo amater. Koroliev je imao neverovatno dobre ideje. ... Ali to je duga prica. Vazno je da su rusi u stvari za celo vreme imali dobre odnose sa amerima i dogovor o razmeni informacija po pitanju "putovanja u svemir".

Ruska tehnologija je bila naprednija - i jos uvek je, od americke. Sad se vise ne secam toga, ali cini mi se da su ameri taj let ostvarili avionom a ne raketom jer njihove rakete jos nisu ni bile blizu poleta dok su rusi lansirali prvi satelit, pas, coveka, zenu itd... Ako mislis na Alana Sheparda. Ali Shepard je tamo proveo jedva 8 minuta, ako se dobro secam.

Rusi su ipak bili malo obazriviji u celoj toj trci za svemir. Bili su svesni radijacije. Lajka je umrla od radijacije kada se prednji deo rakete otvorio... Sve u svemu imali su vise informacija i vise iskustva, ali ameri su imali vece krize - doslovce.

Na kraju dogovor je ostao da razmenjuju te informacije i cak zavrsio sa zajednickom misijom. Nikada nisu progovorili o letu na mesec ali isto tako cini mi se da nikada nisu to stavili ni u udzbenike.

16 godina
offline
NASA - digitalno restaurirano

Najveći i nepobitni dokaz da su se merikanci spustili na mjesec je taj što ih rusi nisu demantirali. Kao što ste već naveli, tada su se amerikanci i rusi utrkivali u svemirskoj utrci. Vjerujem da je tada svaki amater mogao pratiti slijetanje Apolla svojim teleskopom a kamoli velesila poput rusije, i da su amerikanci nešto lažirali rusi bi to skužili i razotkrili ih.

 

Inače, gledao sam epizodu Mithbustersa gdje su pokušali dokazati mit o nespuštanju na mjesec sa jednom fotografijom gdje sjene nisu bile paralelne. Pomoću makete i jednog reflektora dokazali su da su sjene autentične, odnosno da sjene nikako ne mogu biti paralelne.

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
NASA - digitalno restaurirano

Pustimo na stranu sjene, zvijezde koje se ne vide, zastavu, slovne oznake na kamenima i sl. Sve su to "nategnute" pretportavke. Imam zapravo jedno pitanje glede ljudskog putovanja u svemir, odnosno odlaska do drugih nebeskih tijela. Svi znamo za Van Allenov pojas, ako se dobro sjećam koncentracija radijacije u tom pojasu je barem dvostruko veća nego van njega zbog istodobne pojave upadnog i reflektiranog zračenja. E sad, kako to da je tanašni sloj nekog metala zaštitio astronaute (a tada nisu kao ni danas bili poznati dovoljno kompaktni materijali koji bi štitili od radioaktivnog zračenja), kada je utvrđeno da bi uspješan prolaz tog pojasa zahtijevao zaštitni sloj olova debljine do 2 metra? Ili korištenje umjetnog izvora magnetskog polja u letjelici? Čisto me zanima me vaše mišljenje, možda sam i sam propustio primijetit neku činjenicu koja nulira posljedice prolaska kroz Van Allenov pojas

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano

http://www.clavius.org/envrad.html

Evo ti tu o Van Allenovom pojasu dosta toga.

 

Uz to, kroz 3 mm aluminija proći će 2500 rem-a godišnje, a s obzirom na relativno kratko vrijeme koje je provedeno u tom pojasu to je skoro blizu zanemarivom.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 9:24 (Danny_HR).
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
TripperNX kaže...

... kada je utvrđeno da bi uspješan prolaz tog pojasa zahtijevao zaštitni sloj olova debljine do 2 metra?

Pa jesi li ti normalan kad možeš da povjeruješ da je potrebno 2 metra olova za zaštitu od te navodne raijacije? I gdje si to pročitao? Pa kako onda stotine (hiljade?) satelita mogu da rade bez dvometarskog olovnog omotača? I pogledaj molim te relevantne članke (npr: http://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_belt) prije nego što počneš valjati gluposti.

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

Rijetko koji potpis je zanimljiv.
15 godina
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Dženan kaže...
TripperNX kaže...

... kada je utvrđeno da bi uspješan prolaz tog pojasa zahtijevao zaštitni sloj olova debljine do 2 metra?

Pa jesi li ti normalan kad možeš da povjeruješ da je potrebno 2 metra olova za zaštitu od te navodne raijacije? I gdje si to pročitao? Pa kako onda stotine (hiljade?) satelita mogu da rade bez dvometarskog olovnog omotača? I pogledaj molim te relevantne članke (npr: http://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_belt) prije nego što počneš valjati gluposti.

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

 

Ljudi su nevjerovatni, ne vjeruju da su Amerikanci bili na mjesecu, ali zato vjeruju da su piramide služile za proizvodnju energije, a kamenje za gradnju se je pomicalo levitacijom, barem je tako prije tjedan dva jedan tvrdio u emisiji Na rubu znanosti na HTV-u. 

15 godina
neaktivan
offline
NASA - digitalno restaurirano

Ova je tema otišla offtopic, pa da se vratimo. Izgubljene originalne vrpce zapravo nisu izgubljene u pravom smislu te riječi (tj. zametnute, na nepoznatoj lokaciji, ...). SSTV (slow-scan television, 10fps, 320 linija) stream koji je stizao sa mjeseca korvertirao se u realnom vremenu u standardni TV format (25/30 fps, 525 linija) i slao po svijetu, dok se stream (zajedno sa telemetrijom) snimao na telemetrijske vrpce u slučaju problema pri konverziji. Budući da nije bilo problema, SSTV stream na telemetrijskim trakama nije smatran važnim.

 

Konverzija je bila jednostavna - standardna TV kamera koja je snimala ekran sa SSTV streamom u postajama za prijem. Takav postupak je smanjio svjetlinu, kontrast i rezoluciju slike; zatim se takav signal analognom satelitskom vezom slao u Houston, te preko mikrovalne veze u New York, a od tamo do TV prijemnika u SAD. Te snimke (snimljene na videotraku (25/30 fps) ili kineskop (snimka video monitora na 8mm (16 fps) ili 35mm film)) su one koje su dostupne. Ipak, pronađene su i nešto kvalitetnije snimke - jedna iz Sydneya sa videom odmah nakon konverzije (prije slanja satelitom), te one iz arhive CBS Newsa i kineskop iz Johnson Space Centera (snimke prije slanja na TV prijemnike) - koje se koriste u restauraciji.

 

Postojale su dvije kopije telemetrijskih traka - snimljeni original koji se slao u Goddard Space Flight Center i kopija u prijemnoj postaji (ukoliko se original izgubi pri transportu). Kopija se brisala (tj. traka se ponovo upotrijebila) kada bi Goddard potvrdio primitak originala. U to vrijeme su trake bile puno vrijednije nego ono što je na njima (smatrane su trakama za pohranu podataka, a ne arhiviranje video snimki), tako da su nakon par godina trake izbrisane i ponovno upotrijebljene. Ipak, glupo je bilo ponovno upotrijebiti baš te trake (prvo slijetanje na Mjesec, po nekima najvažniji događaj u 20. stoljeću), uzimajući u obzir što je sve sačuvano iz te misije.

 

BTW, bilo je 45 telemetrijskih traka, svaka sa telemetrijskim podacima i 15 minuta videa. Tijekom '70 i '80 NASA je ponovo upotrijebila oko 200 000 traka, budući da je imala nestašicu traka (vjerojatno nisu htjeli dati novac za nove trake :) ).

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 10:25 (hrx).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
NASA - digitalno restaurirano

Znao sam da ce biti ovakvih rasprava... od nedavno su kamere dovoljno dobre da snime detalje na mjesecu velicine do 30cm, pa tako i ostatke ljudskog djelovanja na mjesecu, http://www.zvjezdarnica.com/?akcija=dnm&id=754

 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
jastreb kaže...

Najveći i nepobitni dokaz da su se merikanci spustili na mjesec je taj što ih rusi nisu demantirali. Kao što ste već naveli, tada su se amerikanci i rusi utrkivali u svemirskoj utrci. Vjerujem da je tada svaki amater mogao pratiti slijetanje Apolla svojim teleskopom a kamoli velesila poput rusije, i da su amerikanci nešto lažirali rusi bi to skužili i razotkrili ih.

 

Inače, gledao sam epizodu Mithbustersa gdje su pokušali dokazati mit o nespuštanju na mjesec sa jednom fotografijom gdje sjene nisu bile paralelne. Pomoću makete i jednog reflektora dokazali su da su sjene autentične, odnosno da sjene nikako ne mogu biti paralelne.

Uh Mythbustersi su neka referenca, LOL

16 godina
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
MorciTheCroat kaže...

Uh Mythbustersi su neka referenca, LOL


Veća su referenca od 90% ljudi navedenih kao donosioci argumenata da je ovo laž.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
16 godina
protjeran
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Dženan kaže...

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

Demanti nikad nije bio i nece biti dokaz necega!

Nekima nije dovoljan ni video dokaz, a ti bi demanti smatrao dokazom?

16 godina
neaktivan
offline
NASA - digitalno restaurirano

Da da je danas netko htio utvrditi autentičnost tih snimki, došao bi do zaključka da su snimke ili lažne ili da tu nešto gadno ne štima, a ovako pa ljudi to vam je zato jer smo morali digitalizirati iz loše kopije. Ozakonjenje prevare koja nam je prodana prije 50 godina. Ne mogu se ne nasmijati Cool

gdje da potpišem
 
1 1 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Danny_HR kaže...
MorciTheCroat kaže...

Uh Mythbustersi su neka referenca, LOL


Veća su referenca od 90% ljudi navedenih kao donosioci argumenata da je ovo laž.

Pa to je emisija zabavnog karaktera, di je bitna gledanost, a ne pobijanje mitova.

15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
MorciTheCroat kaže...
Danny_HR kaže...
MorciTheCroat kaže...

Uh Mythbustersi su neka referenca, LOL


Veća su referenca od 90% ljudi navedenih kao donosioci argumenata da je ovo laž.

Pa to je emisija zabavnog karaktera, di je bitna gledanost, a ne pobijanje mitova.

Zabavnog karaktera koja na znanstevni način pobija mitove. Znam ja da vas ovo znansveno buni jer niste navikli da vam netko servira dokaze skupa sa teorijom, ali tako to ide u svijetu znanosti. BTW, evo već tjednima gledam onaj Nibiru kroz teleskop...divota!

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 11:45 (vjeko).
16 godina
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Slažem se, ali bez pobijanja mitova šta bi ta emisija bila?

Ljudi žele iz konkretnih testova provjeriti je li nešto moguće ili ne. Upravo to i rade.

Veća su referenca jer su konkretnim testovima pokazali nešto, a ne samo trkeljali o tome.
...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
MorciTheCroat kaže...
Dženan kaže...

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

Demanti nikad nije bio i nece biti dokaz necega!

Nekima nije dovoljan ni video dokaz, a ti bi demanti smatrao dokazom?

Ti očito imaš problema sa logikom. Da su Sovjeti demantovali Američku tvrdnju da su sletjeli na mjesec, time ne bi bilo dokazano da Amerikanci nisu sletjeli na mjesec, ali bi ta tvrdnja bila dovedena u pitanje. Međutim, kako Sovjeti nisu ni pokušali demantovati tu tvrdnju, a išlo bi im u korist to da Amerikanci nisu sletjeli na Mjesec, odsustvo Sovjetskog demanta je itekako bitan dokaz da su Amerikanci stvarno sletjeli na mjesec.

Rijetko koji potpis je zanimljiv.
16 godina
protjeran
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Danny_HR kaže...
Slažem se, ali bez pobijanja mitova šta bi ta emisija bila?

Ljudi žele iz konkretnih testova provjeriti je li nešto moguće ili ne. Upravo to i rade.

Veća su referenca jer su konkretnim testovima pokazali nešto, a ne samo trkeljali o tome.

To je OK, ali vecinu mitova su mogli "istrazit" da rezultati budu suprotnog rezultata, tj. moze se izmanipulirat, a da

laici to ne vide.

Bas sam se sjetio kad je Al Gore na prezentaciji imao ogroman grafikon di se vide povezanost CO2 i gl. zatopljenja,

al nije napomenuo da se CO2 povecavao nakon g. zatopljenja, a ne kao uzrok njemu.

LOL

 

BTW Pozz i hvala BUG-u na USB VIP sticku, jer ovo pisem s terase u Privlaci :-)))

16 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
hrx kaže...

SSTV (slow-scan television, 10fps, 320 linija) stream koji je stizao sa mjeseca korvertirao se u realnom vremenu u standardni TV format (25/30 fps, 525 linija) .

 

Konverzija je bila jednostavna - standardna TV kamera koja je snimala ekran sa SSTV streamom u postajama za prijem. Takav postupak je smanjio svjetlinu, kontrast i rezoluciju slike;

 

Zar ne bi takav postupak zadrzao istu rezoluciju slike? Tj. ako su radili upscaliranje 320 -> 525 linija, efektivno bi tih 525 zadrzalo sve informacije iz 320 linija (uz gubitak kontrasta).

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Dženan kaže...
MorciTheCroat kaže...
Dženan kaže...

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

Demanti nikad nije bio i nece biti dokaz necega!

Nekima nije dovoljan ni video dokaz, a ti bi demanti smatrao dokazom?

Ti očito imaš problema sa logikom. Da su Sovjeti demantovali Američku tvrdnju da su sletjeli na mjesec, time ne bi bilo dokazano da Amerikanci nisu sletjeli na mjesec, ali bi ta tvrdnja bila dovedena u pitanje. Međutim, kako Sovjeti nisu ni pokušali demantovati tu tvrdnju, a išlo bi im u korist to da Amerikanci nisu sletjeli na Mjesec, odsustvo Sovjetskog demanta je itekako bitan dokaz da su Amerikanci stvarno sletjeli na mjesec.

A sovjeti su za vrijeme Apollo 11 misije imali sondu u orbiti mjeseca i pokazali su amerima plan leta da ne bi došlo do sudara.

Očigledno je zavjera puno većih razmjera kad su i sovjeti upleteni. Vjerovatno neki reptili iz druge dimenzije.

16 godina
protjeran
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
Dženan kaže...
MorciTheCroat kaže...
Dženan kaže...

 

I ja mislim da je najveći dokaz u prilog slijetanja na mjesec to što Sovjeti nisu demantovali.

Demanti nikad nije bio i nece biti dokaz necega!

Nekima nije dovoljan ni video dokaz, a ti bi demanti smatrao dokazom?

Ti očito imaš problema sa logikom. Da su Sovjeti demantovali Američku tvrdnju da su sletjeli na mjesec, time ne bi bilo dokazano da Amerikanci nisu sletjeli na mjesec, ali bi ta tvrdnja bila dovedena u pitanje. Međutim, kako Sovjeti nisu ni pokušali demantovati tu tvrdnju, a išlo bi im u korist to da Amerikanci nisu sletjeli na Mjesec, odsustvo Sovjetskog demanta je itekako bitan dokaz da su Amerikanci stvarno sletjeli na mjesec.

Ja hocu reci da mozda Sovjeti to nisu ni htjeli demantirat, jer bi mozad onda i njihov izlet u svemir dosao u pitanje (naravno ne prejudiciram da nisu bili u svemiru).

15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
DigiMagic kaže...
hrx kaže...

SSTV (slow-scan television, 10fps, 320 linija) stream koji je stizao sa mjeseca korvertirao se u realnom vremenu u standardni TV format (25/30 fps, 525 linija) .

 

Konverzija je bila jednostavna - standardna TV kamera koja je snimala ekran sa SSTV streamom u postajama za prijem. Takav postupak je smanjio svjetlinu, kontrast i rezoluciju slike;

 

Zar ne bi takav postupak zadrzao istu rezoluciju slike? Tj. ako su radili upscaliranje 320 -> 525 linija, efektivno bi tih 525 zadrzalo sve informacije iz 320 linija (uz gubitak kontrasta).

 

Originalni SSTV snimak je izgubljen! Ove snimke koje vidite danas po internetu i TV-u su zapravo snimke TV-a koji prenosi sliku (SSTV)...

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 12:31 (vjeko).
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
DigiMagic kaže...
hrx kaže...

SSTV (slow-scan television, 10fps, 320 linija) stream koji je stizao sa mjeseca korvertirao se u realnom vremenu u standardni TV format (25/30 fps, 525 linija) .

 

Konverzija je bila jednostavna - standardna TV kamera koja je snimala ekran sa SSTV streamom u postajama za prijem. Takav postupak je smanjio svjetlinu, kontrast i rezoluciju slike;

 

Zar ne bi takav postupak zadrzao istu rezoluciju slike? Tj. ako su radili upscaliranje 320 -> 525 linija, efektivno bi tih 525 zadrzalo sve informacije iz 320 linija (uz gubitak kontrasta).

 

To bi bilo točno da se radila elektronska konverzija, ali je SSTV stream sniman kamerom. Ako si ikada snimao TV sliku pomoću videokamere, razumiješ o čemu govorim. Osim toga, treba uzeti u obzir onodobne ekrane - zakrivljeni, sa fosforom visoke perzistencije (u usporedbi sa modernim) - i TV kamere koje su bile puno slabije od današnjih.

 

Dolje sam dodao slike. Prva slika je fotografija SSTV ekrana sa kojega se snimao stream (Armstrong provjerava gdje se nalazi Aldrin). Druga fotografija prikazuje konvertiranu sliku (snimljena je par trenutaka nakon prve fotografije - prikazuje Armstronga koji se sprema fotografirati Aldrina) - sve snimke koje postoje su snimke ovakve slike (ili lošije, nakon slanja satelitom)

SSTV slika SSTV slika
Konvertirana slika Konvertirana slika
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.7.2009 13:27 (hrx).
16 godina
neaktivan
offline
NASA - digitalno restaurirano

Uh... mutni mutez...

 

No, s druge strane... postoji solidan broj fotografija, koje bi se mogle digitalizirati u visokoj rezoluciji... pa s njih skinuti teksture, polijepiti po 3D modelima, a originalni mutni video iskoristiti samo za reference kretanja modela i rasvjete. Tako bi cak mogli dobiti 3D video, fine visoke rezolucije.

 

Vjerojatno se doduse Lowry-ju to nece dati raditi.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: NASA - digitalno restaurirano
DigiMagic kaže...

 

Vjerojatno se doduse Lowry-ju to nece dati raditi.

 

 

Ne, neće. Lowry Digital se bavi restauracijom i poboljšavanjem snimki i slove kao najbolji u tom poslu. Posao restauracije snimki Apolla 11 je vrijedan 230 000 dolara i raditi će mjesec - dva (nakon tri tjedna odradili su 40 posto posla).

 

Ono što predlažeš nije loša ideja, ali koštalo bi više, radilo bi se duže, a na kraju bi dobili "a film based on actual footage of actual events" ili nešto slično; za razliku od toga, NASA će uskoro dobiti pročišćene stvarne snimke misije (heh, upravo mi je na pamet pao Galaxy Quest i historical documents :) ).

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice