Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

poruka: 202
|
čitano: 58.234
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi".
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...
Apachy kaže...

imaš tih ručnih fm prijemnika za 10e na amazonu, dođe skuplje poštarina nego uređaj, pukneš 2 C baterije unutra i miran si godinama za bilo kakvu opasnost. imam ih doma još od rata tih prijemnika, ta čudesa su nepoderiva, tako da ako je baš opasnost - bolje je imati tako nešto nego staklene telefone kad, kako ameri vele, shit hits the fan.

Realno, ako si već platio uređaj, onda bi bilo u redu da ga možeš i iskoristiti do kraja. Nije na proizvođaču da mi određuje što je meni korisno, što nije.

Old Iggy kaže...

Da, samo FM možeš slušati i na drugim uređajima. Kod mobitela je to opcija, ali za bilo koju ozbiljniju namjenu u takvim situacijama mobiteli nisu upotrebljivi.

Zašto ne bi bili? 

FM nije samo SW opcija na mobitelu.

A dok je FM broadcasting ovisan samo o odašiljanju, telekomunikacijski sustavi su bitno kompleksniji i nisu dimenzionirani za istovremenu masovnu komunikaciju (posebno pozivi) i ne smatraju se dovoljno pouzdanima za takvo što. Zato hitne službe ne ovise o njima.

Svaki SoC ima ugrađen prijemnik za FM radio–SVAKI. Moj Poco ima Snapdragona 778G koji podržava FM radio, ali Xiaomi ga namjerno nije omogućio. Tako da, ne radi se o tome da hardver ne podržava, podržava, ali politika je Xiaomija da na sve manjem broju uređaja daje isti.

 

Apple je najbolji primjer; oni nikada nisu onemogućivali FM, samo nisu slali aplikaciju za slušanje. Pa je u SAD-u, nacionalna udruga emitera napravila aplikaciju NextRadio koja je to iskorištavala taj omogućeni FM. I pogodite što, sljedeća verzija imala je onemogućen FM, ali hardverski na čipu, i od tada NextRadio više nefunkcionira.

 

A zašto Apple nikad nije dao mogućnost slušanja radija? Snažan lobi mobilnih operatera, da mogu naplatit podatkovni promet za streaming. Čak ih je FCC više puta prozvao da omoguće FM radio, ali Apple se na to oglušuje. Nema teoretske da ga Apple ikad omogući jer to ujedno šteti i njihovom Apple Musicu.

gxOxt kaže...
Npr. kad se takva situacija i dogodi teško da ćeš uz sebe imati slušalice bez kojih fm radio na mobitelu ne radi.

Ja, recimo, uvijek imam slušalice u torbi. Imam bežične, ali u torbi je uvijek žičana varijanta. 🤷🏻‍♂️

14 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

I tko je dobio posao za to? Vinko Kojundžić ili neka cvjećarnica?

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

FM nije samo SW opcija na mobitelu.

A dok je FM broadcasting ovisan samo o odašiljanju, telekomunikacijski sustavi su bitno kompleksniji i nisu dimenzionirani za istovremenu masovnu komunikaciju (posebno pozivi) i ne smatraju se dovoljno pouzdanima za takvo što. Zato hitne službe ne ovise o njima.

Svaki SoC ima ugrađen prijemnik za FM radio–SVAKI. Moj Poco ima Snapdragona 778G koji podržava FM radio, ali Xiaomi ga namjerno nije omogućio. Tako da, ne radi se o tome da hardver ne podržava, podržava, ali politika je Xiaomija da na sve manjem broju uređaja daje isti.

Negdje onemogućeno, negdje nema antene. Ali u praksi nemaju svi, zato se ne može pouzdati u taj komunikacijski kanal.

8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Kada se to u hrvatskoj predvidjela katastrofa?
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Oni modeli koji imaju antenu ugrađenu, oni ne trebaju slušalice za rad. Znam da neke Nokie i Xiaomi mobiteli stari ne trebaju slušalice, samo upališ aplikaciju i radio svira. Oni koji nemaju ugrađenu antenu, koriste kabel od slušalica kao istu. Tako da ni to zaista nije nikakvo opravdanje. Standard je da kabel od slušalica bude antena još od davnih dana.

16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Oni modeli koji imaju antenu ugrađenu, oni ne trebaju slušalice za rad. Znam da neke Nokie i Xiaomi mobiteli stari ne trebaju slušalice, samo upališ aplikaciju i radio svira. Oni koji nemaju ugrađenu antenu, koriste kabel od slušalica kao istu. Tako da ni to zaista nije nikakvo opravdanje. Standard je da kabel od slušalica bude antena još od davnih dana.

Davno je to bilo...

A danas jedva da i slušalice možeš staviti.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Čovjek bi rekao, izbacili su 3.5mm jack, a FM radio ne radi preko USB-C, no prevario bi se. Galaxy Note20 Ultra 5G je flagship uređaj, nema 3.5mm jack, ali podržava FM radio (Snapdragon model). S20+ (Snapdragon model) također. Ima ih još puno.

15 godina
online
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Baš me zanima jel itko sluša FM radio na mobu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 19:24 (Bitanga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Ja sam znao slušat, ali nisam već dugo jer mi na Xperiji nije bio funkcionalan, a na Pocu ga nemam. 😆

8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

Baš me zanima jel itko sluša FM radio na mobu.

 baš. i dok sam imao mobitele koji su ga podržavali, nije mi se dalo zajebavati sa slušalicama. osim toga, mobitelu je mjesto u džepu. 

Ja rekoh
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Ja sam znao slušat, ali nisam već dugo jer mi na Xperiji nije bio funkcionalan, a na Pocu ga nemam. 😆

 

Ja sam ga zadnje koristio na SonyEriccsonu W810i, kad je to još bilo :-D

TuneIn je sasvim dovoljan, a teško da ću imati tranzić sa sobom samo radi slučaja krizne situacije.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Nemaju svi. Niti jedan google pixel nema FM radio. Zato se moze streamati stanica, ako posalju link u sms-u onda ok, ako ne onda su budale.

Linux, Arch Linux.
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

možeš streamati pod uvjetom da ti radi internet, većina naših radio postaja ima i stream varijantu, ali što ak padne internet\mobilne mreže? Tu je klasični FM radio prijem ipak bolja\sigurnija opcija

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Ante kaže...

Nemaju svi. Niti jedan google pixel nema FM radio. Zato se moze streamati stanica, ako posalju link u sms-u onda ok, ako ne onda su budale.

 

Bit će link na https://112.hr u porukama, odnosno https://hr-alert.hr/portal

 

60nine kaže...

možeš streamati pod uvjetom da ti radi internet, većina naših radio postaja ima i stream varijantu, ali što ak padne internet\mobilne mreže? Tu je klasični FM radio prijem ipak bolja\sigurnija opcija

 

 Svaki auto ima radio, nekak ćemo preživjeti :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
19 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bah, mislim da ću u subotu imati ugašen mobitel ;)

Jedini smisao ovoga (uzbunjivanja) vidim u slučaju nuklearnog sranja. A u tom slučaju bolje da ni ne primim ikakvu obavijest.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 23:27 (ZViZ).
 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

 

 

Mi smo zajednica. Te, hoćemo-nećemo moramo pomagati jedni druge. Moramo tu biti jedni za druge. SMS na našim mobitelima će nam dati osjećaj zajedništva.

Znat' ćemo da možemo sve zajedničkim snagama pobijediti. 

 

Npr. kada se išlo u operacije protjerivanja u ratu u Hrvatskoj, svaki vojnik je dobio ceduljicu, da će bilo koji prijestup u vidu ratnih zločina, biti strogo kažnjavan.O

 

Mislim, da se tzv.preppersi najbolje pripremljeni za sve nemile događaje. Oni su stanje pripravnosti digli na jedan viši nivo. Viši level.

Oni sa strane uvijek imaju spremnu torbu, te negdje izvan grada skriveno sklonište gdje mogu pobjeći u slučaju potrebe.

 

Nažalost, premalo ljudi je agnažirano u civilnoj zaštiti, te ne žele biti na taj način dio zajednice. 

Danas muškarci više žele igrati videoigre, a ne žele sudjelovati recimo u vojnim vježbama ili pak radnim akcijama. 

Recimo, kao košnja trave u ZGB-u.

 

 

 

dzg
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
ZViZ kaže...
Bah, mislim da ću u subotu imati ugašen mobitel ;)

Jedini smisao ovoga (uzbunjivanja) vidim u slučaju nuklearnog sranja. A u tom slučaju bolje da ni ne primim ikakvu obavijest.

 

Ma to, ugasi mob da ne bi slučajno jedan SMS dobio.

Presmiješno.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

osim toga, već imamo faking sirene, kojima nas teroriziraju svakoga mjeseca, a koje su, kao što znamo, izvrsno radjele povodom potresa ili ukrajinskog drona na savi. ili sad za poplave. ili ikad općenito i za što osim iritiranja 

 

mob će biti uključen ali samo kako bih odmah po primitku poruke blokirao broj pošiljatelja. mami si doma šaljite (ionako u nas potpuno beskorisne) obavijesti. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 7:46 (Ajar).
Moj PC  
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
gorguc kaže...

8,3 milijuna € za aplikaciju koja šalje SMS.

Divno!

 

Bit će da im operatori naplaćuju po 060 tarifi. 

 

Pojednostavio si to na besmislenu razinu.

 

https://strukturnifondovi.hr/natjecaji/projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama/

 

https://opzo-opkk.hr/projekti_post/kk-05-2-1-11-projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama-sruuk/

 

  1. Upravljanje hitnim situacijama
  2. Prikaz kretanja korisnika
  3. GMLC (Gateway Mobile Location Centre) obavijesti
  4. Napredna mobilna lokacija (AML)
  5. Interna komunikacija
  6. CAP upozoravanje i uzbunjivanje
  7. Cell Broadcast obavijest mobilnim korisnicima
  8. SMS uzbuna odmah – obavijest mobilnim korisnicima
  9. SMS uzbuna kasnije – obavijest mobilnim korisnicima.

 

A da ne pričamo i o potrebnom hardveru i hrpi firmi koje sudjeluju u projektu.

 

Sarkazam jel? Mislim mora biti. 

 

Ali... 2 bitne stvari koje su tu prošle ispod radara (i ne, nije tko ima i kome radi FM radio). 

  1. -Prikaz kretanja korisnika
    1. -Napredna mobilna lokacija (AML)

 

Sad, iskreno se nadam da ovo služi u svrhu kad se Stipa iz Valpova zatekne u trenutku potresa u Zaboku, a ne nekim drugim opcijama... (teoretičari svih regija, ujedinite se!)

 

 

 

15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
gorguc kaže...
Bitanga kaže...
gorguc kaže...

8,3 milijuna € za aplikaciju koja šalje SMS.

Divno!

 

Bit će da im operatori naplaćuju po 060 tarifi. 

 

Pojednostavio si to na besmislenu razinu.

 

https://strukturnifondovi.hr/natjecaji/projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama/

 

https://opzo-opkk.hr/projekti_post/kk-05-2-1-11-projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama-sruuk/

 

  1. Upravljanje hitnim situacijama
  2. Prikaz kretanja korisnika
  3. GMLC (Gateway Mobile Location Centre) obavijesti
  4. Napredna mobilna lokacija (AML)
  5. Interna komunikacija
  6. CAP upozoravanje i uzbunjivanje
  7. Cell Broadcast obavijest mobilnim korisnicima
  8. SMS uzbuna odmah – obavijest mobilnim korisnicima
  9. SMS uzbuna kasnije – obavijest mobilnim korisnicima.

 

A da ne pričamo i o potrebnom hardveru i hrpi firmi koje sudjeluju u projektu.

 

Sarkazam jel? Mislim mora biti. 

 

Ali... 2 bitne stvari koje su tu prošle ispod radara (i ne, nije tko ima i kome radi FM radio). 

  1. -Prikaz kretanja korisnika
    1. -Napredna mobilna lokacija (AML)

 

Sad, iskreno se nadam da ovo služi u svrhu kad se Stipa iz Valpova zatekne u trenutku potresa u Zaboku, a ne nekim drugim opcijama... (teoretičari svih regija, ujedinite se!)

 

 

 

 
Nije sarkazam. Ponešto znam o kompleksnim IT sustavima.

 

AML se koristi već godinama. Kad mobitelom nazoveš 112 mobitel automatski pali sve lokacijske servise i svakih par sekundi poziva šalje data SMS na 112 sa tvojom lokacijom. To svaki mobitel koji se želi prodavati na području EU i HR mora imati implementirano. Tako ti može spasiti život, čak i u slučaju da ne znaš objasniti gdje si.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
14 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

no bit svega jest:

 

jesu li oni to objavili, tu plemenitu namjeru, na "katedrali hrvatskog duha" ?

 

jer ako nisu (HRT gledam samo dokumantarce i tu i tamo koji stari a dobar film), sutra će, da je ne znam kako sročena ta poruka, biti gungule među starijom populacijom, a prekosutra nove teorije zavjere među mlađom...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Ajar kaže...

osim toga, već imamo faking sirene, kojima nas teroriziraju svakoga mjeseca, a koje su, kao što znamo, izvrsno radjele povodom potresa ili ukrajinskog drona na savi. ili sad za poplave. ili ikad općenito i za što osim iritiranja 

 

mob će biti uključen ali samo kako bih odmah po primitku poruke blokirao broj pošiljatelja. mami si doma šaljite (ionako u nas potpuno beskorisne) obavijesti. 

 

Možeš probati, ako ti app dozvoljava blokiranje pošiljatelja sa alfanumeričkim senderom.

Na Samsungu ne možeš sa default appom.

 

No ionako će kasnije biti cell broadcast uglavnom, a neke od takvih poruka, ovisno o levelu se ne mogu opt-outati (a neke mogu).

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

 

 

Gledajte, mi smom, oćemo-nećemo usmjereni jedni na druge.

Danas je to na ovaj način, a  dobra strana vremena je bilo opće-narodna obrana.

Nekada su bili čak i visoke škole za to.

 

U.S.A., to zovu frist responde, a kod nas GSS, civilna zaštita, itd.

 

Nekada u prava davna vremena bilo je lovaca, ratnika, žena kaj su čuvale vatru, djecu i tako to, al' bilo je čuvara plemena.

Vrlo jednostavo. U svakoga od nas to je usađeno. Samo se danas, svi nekaj prave veliki. 

 

Vrijediš onoliko, koliko daješ za zajednicu. 

dzg
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Nisam nikakav IT stručnjak,nemam pojma o programiranju.

Ali siguran sam da ovdje ima stručnjaka koji mi mogu odgovorit na pitanje,koliko bi realno vrijedila izrada ovog sistema?

Da bacim svoje totalno nestručno mišljenje;znači..trebal bi jedan server,pa nek vrijedi 100 tisuča eura,jedan programer ili grupa programera,da napravi sustav u kojem se automatski šalju sms-ovi.Predpostavljam da bi to netko riješil za 100 tisuča eura.

Nepredviđeni troškovi..još 100 tisuča eura.

Kaj tu vrijedi 7 miljuna?Zar nebi bilo puno i jedan miljun,kamoli 7?

Zaključak...predpostavljam da je netko masno napunil džepove ovdje.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

 

Možeš probati, ako ti app dozvoljava blokiranje pošiljatelja sa alfanumeričkim senderom.

Na Samsungu ne možeš sa default appom.

 

No ionako će kasnije biti cell broadcast uglavnom, a neke od takvih poruka, ovisno o levelu se ne mogu opt-outati (a neke mogu).

 a gle, ni sirenu ne mogu isključiti, a tuli mi praktički pokraj uha (sutra će ga oplest). manijaci. državni terorizam (bez renesanse). imalo bi smisla kad bi "korisnik" mogao odabrati kako ne želi primati takve (kao što napisah - beskorisne) poruke*. nikad ionako neće upozoravati prije nego što se sranje dogodi, već samo post festum, kad je nebitno. ako je štogod vrijedno (ili ne, najčešće) obavješćivanja, svi mediji ionako jedva dočekaju i ne mo'š uteć'. 

 

*imaju i "privatnici" putra na ludari: u telemahu tvrde kako ne mogu isključiti (!!!) slanje sms-a sa "zahvalom za uplatu po računu". mater. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 11:56 (Ajar).
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
danko99 kaže...

Nisam nikakav IT stručnjak,nemam pojma o programiranju.

Ali siguran sam da ovdje ima stručnjaka koji mi mogu odgovorit na pitanje,koliko bi realno vrijedila izrada ovog sistema?

Da bacim svoje totalno nestručno mišljenje;znači..trebal bi jedan server,pa nek vrijedi 100 tisuča eura,jedan programer ili grupa programera,da napravi sustav u kojem se automatski šalju sms-ovi.Predpostavljam da bi to netko riješil za 100 tisuča eura.

Nepredviđeni troškovi..još 100 tisuča eura.

Kaj tu vrijedi 7 miljuna?Zar nebi bilo puno i jedan miljun,kamoli 7?

Zaključak...predpostavljam da je netko masno napunil džepove ovdje.

 

100k eura ti nije dosta ni za 2 mjeseca plaća za 10 ljudi. Jedan programer, nadam se da nisi ozbiljan.

Slanje SMS-ova je ovdje najmanji problem.

Pričamo o projektu koji je objedinio nekoliko velikih firmi i sve operatere, analizu requirementa, specifikaciju, koordinacije (čak i sa googleom i appleom), razvoj raznog softvera, integracije hrpe različitih sustava, hrpe i hrpe testiranja, rekonfiguracija mreže, instaliravanje platformi koje moraju biti po određenim kriterijima, opremanje centara i obuke ljudi...

Niti se ne traži da svatko to razumije, zato to i košta.

Naravno da je netko i zaradio nešto, bez daljnjeg, pa ništa se ne radi da bi na kraju bio na nuli. Rizici takvih velikih projekata su ogromni, tko krivo procijeni može i u minusu završiti, a često i bude tako.

A pošto većinu para daje EU, onda smo barem donekle mirni da nema previše muljanja.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 11:57 (Bitanga).
12 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

Nije sarkazam. Ponešto znam o kompleksnim IT sustavima.

 

AML se koristi već godinama. Kad mobitelom nazoveš 112 mobitel automatski pali sve lokacijske servise i svakih par sekundi poziva šalje data SMS na 112 sa tvojom lokacijom. To svaki mobitel koji se želi prodavati na području EU i HR mora imati implementirano. Tako ti može spasiti život, čak i u slučaju da ne znaš objasniti gdje si.

 

Jel imaš neki izvor za ovo i info otkad se koristi? Ako taj sustav kod nas postoji 8 godina mogu ti reći da je to običan bull*hit.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 12:33 (mjaneci3).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
PzKpfw kaže...

 

 

Svak' danans fura mobać. tak' da mislim je ovo dobra stvar.

Recimo, nalaziš na nekom području, te stigne SMS o nekopj opasnosti koja vreba u tvojo blizni. Npr., požar, poplava, ...

 ili obavijest da Dinamo više ne postoji.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...

Meni je super kako se na slici obavijesti pojavljuje "pratite daljnje upute civilne zaštite na lokalnim radio postajama", a današnji mobiteli više ne dolaze s FM radijom. Po tom bi se pitanju EU komisija trebala malo poigrati.

FM radio je i dalje najjednostavniji i najjeftiniji način objavljivanja stanja.

Mobilne mreže su daleko od toga.

 

 Meni je FM radio bog i batina za puno toga. Ali što kada je radijskih prijemnika sve manje, pogotovo na mobitelima (čak i Xiaomi, donedavni jeftikaner izbacuje FM radio - jer izbacuje 3.5 mm priključak za žičane slušalice, pa više nema antene nužne za FM radio)?

 

Mobilne mreže ne mogu podnijeti promet u slučaju nužde. Viđeno i isprobano u zagrebačkom potresu.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Apachy kaže...

imaš tih ručnih fm prijemnika za 10e na amazonu, dođe skuplje poštarina nego uređaj, pukneš 2 C baterije unutra i miran si godinama za bilo kakvu opasnost. imam ih doma još od rata tih prijemnika, ta čudesa su nepoderiva, tako da ako je baš opasnost - bolje je imati tako nešto nego staklene telefone kad, kako ameri vele, shit hits the fan.

Realno, ako si već platio uređaj, onda bi bilo u redu da ga možeš i iskoristiti do kraja. Nije na proizvođaču da mi određuje što je meni korisno, što nije.

 Sve je više bežičnih slušalica, i to ne od jučer. Proizvođači ukidaju 3,5mm priključak za žičane slušalice koje služe kao antena za FM radio. Pa biraj modele koji imaju takav priključak, nisu ga svi ukinuli. Mislim da barem jedan novi Poco ima i dalje takav priključak. Ovi fensi šmensi top modeli ih rijetko imaju, ako uopće.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice