Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

poruka: 202
|
čitano: 58.241
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi".
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Nisi li ti napisao da si - out?

 

Out iz raspravljanja s onima s kojima nema smisla gubiti vrijeme, sa drugim ljudima normalno komuniciram.

 Onda budi dosljedno out i nemoj odgovarati na moje poruke. Malo si out, malo nisi...

15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

 Onda budi dosljedno out i nemoj odgovarati na moje poruke. Malo si out, malo nisi...

 

Out iz objašnjavanja o temi. Vidim i ovo ti treba nacrtati.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
NetkoNegdje kaže...
Old Iggy kaže...

SMS je trenutno jedini non-broadcasting sustav koji dopire do većine stanovništva.

Samo ga je potrebno dimenzionirati, planirati itd. i zato se i rade ovakvi testovi.

 Ja mislim da je to radio, koji je preživio razne lokalne i svjetske ratove. Ali dobro, ima vas koji i dalje vjerujete u SMS. Živi bili, pa vidjeli.

Zato sam i napisao non-broadcasting.

Radio je tu broj jedan, samo se sve manje sluša. Kao izvor informacije nakon katastrofa je nezamjenjiv, ali u trenutku kao izvor obavješćivanja čim većeg broja ljudi baš i ne.

Kao nekad sirene - bile su češće, glasnije, učili smo što koja kombinacija tonova znači. Danas je praktički možeš čuti smao kod šumskih požara i slično, ne sjećam se kad sam ju čuo u ijednu drugu svrhu nakon rata.

Radio se koristi i unaprijed, pogotovo kod najave lošeg vremena. Kao i televizija. Pa čak i novine, ako se zna da će u nekom od sljedećih dana doći do velike promjene vremena.

 

I HGSS na svojem Webu objavljuje takve obavijesti: https://zadarski.slobodnadalmacija.hr/zadar/kalelarga/hgss-izdao-upozorenje-svim-vozacima-uslijed-poplava-i-bujica-1290053

 

Sirene: "Valja tako istaknuti da se sirena za uzbunu ne oglašava samo za vrijeme rata, već i u slučaju elementarne nepogode, požara ili potresa."

 

https://www.zagreb.info/aktualno/neugodan-zvuk-ali-itekako-vazan-znate-li-zasto-se-zapravo-svake-prve-subote-u-mjesecu-cuju-sirene-za-uzbunu/504422/

 

"Valja imati na umu da uzbune nisu aktualne samo za vrijeme rata već se mogu oglasiti i u slučaju elementarne nepogode, požara ili potresa."

 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/neugodan-zvuk-uznemiruje-neke-gradjane-ravnateljstvo-civilne-zastite-objavilo-vazno-upozorenje---769253.html

 

Što znači da postoje razni načini obavještavanja.

 

Ova priča s SMS-om je passe tim više jer je SMS nepouzdan. Cell broadcast bi još mogao proći ali je pitanje hoće li ga država / grad / općina slati pred svako nevrijeme, na primjer. Jesu li Splićani dobili takvu obavijest (https://www.index.hr/vijesti/clanak/nevrijeme-u-splitu-prometnice-pod-vodom-srusilo-se-stablo-i-zaprijecilo-prolaz/2468898.aspx)? Kada će se koristiti?

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.6.2023 12:06 (NetkoNegdje).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Onda budi dosljedno out i nemoj odgovarati na moje poruke. Malo si out, malo nisi...

 

Out iz objašnjavanja o temi. Vidim i ovo ti treba nacrtati.

Pokazao si i dokazao da ne znaš puno o tome o čemu pišeš. I ove tvoje poruke su najbolji dokaz tome.

16 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Old Iggy kaže...

Zato sam i napisao non-broadcasting.

Radio je tu broj jedan, samo se sve manje sluša. Kao izvor informacije nakon katastrofa je nezamjenjiv, ali u trenutku kao izvor obavješćivanja čim većeg broja ljudi baš i ne.

Kao nekad sirene - bile su češće, glasnije, učili smo što koja kombinacija tonova znači. Danas je praktički možeš čuti smao kod šumskih požara i slično, ne sjećam se kad sam ju čuo u ijednu drugu svrhu nakon rata.

Radio se koristi i unaprijed, pogotovo kod najave lošeg vremena. Kao i televizija. Pa čak i novine, ako se zna da će u nekom od sljedećih dana doći do velike promjene vremena.

 

...

 

Što znači da postoje razni načini obavještavanja.

 

Ova priča s SMS-om je passe tim više jer je SMS nepouzdan. Cell broadcast bi još mogao proći ali je pitanje hoće li ga država / grad / općina slati pred svako nevrijeme, na primjer. Jesu li Splićani dobili takvu obavijest (https://www.index.hr/vijesti/clanak/nevrijeme-u-splitu-prometnice-pod-vodom-srusilo-se-stablo-i-zaprijecilo-prolaz/2468898.aspx)? Kada će se koristiti?

Svaki takav sustav u biti treba pokriti tri stvari: uzbunjivanje, obavješćivanje, savjetovanje.

Sirene pokrivaju prvo, ne drugo i treće. Radio obrnuto. SMS i CB pokrivaju sve, samo je pitanje do koliko ljudi dođe i kojom brzinom.

Bi li se u Splitu ovakvo što koristilo? Jako sumnjam. Premali "event" za takvo što.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...

Ma kakav SMS, već sam rekao. Problem kod SMS-a je što je nepouzdan. Masu puta mi se dogodilo da sam poslao poruku, a da je primatelj nije dobio ili ju je dobio nakon par sati. Ono što treba napravit je CB. SMS ćeš dobiti samo ako tvoja mreža ima signala, kada ga izgubi zaboravi na bilo kakav SMS.

CB je puno bolji, ali još dosta starih mobitela ne podržava isti.

Da, oni klasični mobiteli to ne podržavaju, a korisnika takvih je u Hrvatskoj možda 5%. Zato postoje sirene, televizija, radio, pa se takvi ljudi mogu informirati na drugi načun. Gotovo svi koji koriste klasične mobitele su penzići koji ionako po cijele dane imaju upaljen TV ili radio.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.6.2023 17:07 (Marko :D).
16 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

CB je puno bolji, ali još dosta starih mobitela ne podržava isti.

Da, oni klasični mobiteli to ne podržavaju, a korisnika takvih je u Hrvatskoj možda 5%. Zato postoje sirene, televizija, radio, pa se takvi ljudi mogu informirati na drugi načun. Gotovo svi koji koriste klasične mobitele su penzići koji ionako po cijele dane imaju upaljen TV ili radio.

Nemoj podcjenjivati broj umirovljenika, njih je oko 30% u RH.

Mislim da je odluka ići na SMS i bila dobrim dijelom radi njih. Sirene su dobre, ali neće se paliti za sve i svašta.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Nemaju svi umirovljenici mobitele. A i "nova generacija" umirovljenika ima pametne telefone, pa i pristup CB. Pošto operater zna koji tko uređaj koristi, vrlo jednostavno; SMS nek se šalje onima koji nemaju smartfone, a CB onima koji imaju. 😄

16 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Nemaju svi umirovljenici mobitele. A i "nova generacija" umirovljenika ima pametne telefone, pa i pristup CB. Pošto operater zna koji tko uređaj koristi, vrlo jednostavno; SMS nek se šalje onima koji nemaju smartfone, a CB onima koji imaju. 😄

 Iz mog iskustva, imaju ih masovno, većinom starije. Probaj svojoj majci i punici dati smartphone, majka još nekako, punica ajme.

A još zakomplicirati u više smjerova...

Iako ne shvaćam zašto ne bi moglo ići oboje.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...

Iako ne shvaćam zašto ne bi moglo ići oboje.

Još najbolje da krenu sa zvanjem, pa kad se javiš robot kaže "POZOR! POZOR! NEPOSREDNA OPASNOST...".

16 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

Iako ne shvaćam zašto ne bi moglo ići oboje.

Još najbolje da krenu sa zvanjem, pa kad se javiš robot kaže "POZOR! POZOR! NEPOSREDNA OPASNOST...".

Nemoj da te čuje HZMO pa krene smanjivanje broja umirovljenika radi masovnih srčanih udara...

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...

 

Bi li se u Splitu ovakvo što koristilo? Jako sumnjam. Premali "event" za takvo što.

 Onda od tih sustava nema koristi. Post festum obavještavanje nema smisla. Bačen novac.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

CB je puno bolji, ali još dosta starih mobitela ne podržava isti.

Da, oni klasični mobiteli to ne podržavaju, a korisnika takvih je u Hrvatskoj možda 5%. Zato postoje sirene, televizija, radio, pa se takvi ljudi mogu informirati na drugi načun. Gotovo svi koji koriste klasične mobitele su penzići koji ionako po cijele dane imaju upaljen TV ili radio.

Nemoj podcjenjivati broj umirovljenika, njih je oko 30% u RH.

Mislim da je odluka ići na SMS i bila dobrim dijelom radi njih. Sirene su dobre, ali neće se paliti za sve i svašta.

 Neće se ni SMS slati samo tako. Pa je pitanje ima li to uopće smisla. Ali, kao što sam napisao, mi smo članica EU i dužni smo to imati. Koristilo se ili ne.

13 mjeseci
protjeran
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Ima li ovdje Ličana, Brođana ili Stupničara?

 

Jučer ste trebali dobiti cell broadcast poruku.

Jeste li?

 
0 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

 

Kakvo gađanje izvora energije, o čem ti pričaš? Pričamo o obavjestima civilne zaštite, ne apokalipsi koja će sravnit državu sa zemljom.

 "Stižu strašne snimke, ljudi na krovovima, oglasio se Putin. Raznesen važan plinovod?"

 

Prvo brana hidroelektrane, pa sad plinovod.

 

Ne dao bog rata u još većoj blizini.

15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

 "Stižu strašne snimke, ljudi na krovovima, oglasio se Putin. Raznesen važan plinovod?"

 

Prvo brana hidroelektrane, pa sad plinovod.

 

Ne dao bog rata u još većoj blizini.

 

I, jesu li im radile mobilne mreže da mogu primiti CB (kad bi imali takav sustav) o srušenoj brani na vrijeme kako bi pobjegli, zna li se šta?

Sad im ostaje da slušaju radio ako se nije smočio?

Fulao si ceo fudbal i uspoređuješ trenutno jedno od najgorih mjesta na Zemlji sa normalnim mirnodopskim uvjetima.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Kakav k*rčevi radio?? Pa tko doma još ima radio i sluša radio. U autu, da, ali doma?! Da ne govorim o mlađim osobama. Ljudi doma imaju više telefona nego što su ikad i što će ikad imati radia. Pa čak ni penzioneri ne slušaju više radio nego gledaju tv i imaju mobitele.

 

SMS i CB su samo dodatak cjelokupnom sustavu uzbunjivanja koji se sastoji od svih medija, uređaja pa do sirena. I sad tu neki lupetaju kako to nikome ne treba, jer eto, svi ćemo sjediti u kuhinji pored radia i slušati kad će nešto biti. Ne znaš više danas tko je lud a tko normalan. Nikom ništa ne odgovara, nikom ništa ne valja. Sve neke umišljene princeze koji misle da su njihova mišljenja najvažnija. Mišljenja. Ne iskustvo, niti znanje, mišljenja. Jbt kakvo društvo idiota smo postali. Jel ikome jasno da ako možeš doprijeti do čim više ljudi u što kraće vrijeme da to spašava više života i imovine?

 

Uglavnom, pozdravljam inicijativu i definitivno će dobro komplementirati ostale sustave uzbunjivanja i dojave. A kome ne odgovara nek si kupi radio i nek ga nosi na ramenu od 0-24.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 21:23 (Entry Point).
Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Netkonegdje

Hit and miss....

Ja jesam, na sva tri mobitela. Na jednom je zavijalo iz zvucnika, na drugom je zenski glas poceo citati poruku, na trecem je kao glasna zvonjava bila.

Popadali sa stolica jer ne yebe razinu glasnoce, vec sve na max.

Kucni mobiteli, nikome nista nije stiglo, iako smo bili udaljeni par km u tom momentu, znaci, nisu svi dobili, iz xy razloga, tko ce znati.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

@entry point - slušam radio svakodnevno, stream doduše, a u kuhinji imamo radio uređaj (radi gotovo uvijek kad se nekaj dulje kuha)

 

radio mi i dalje ima neki "human touch" za razliku od ovih novih servisa koji postoje online (ne koristim ih), al to sam ja...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
60nine kaže...

@entry point - slušam radio svakodnevno, stream doduše, a u kuhinji imamo radio uređaj (radi gotovo uvijek kad se nekaj dulje kuha)

 

radio mi i dalje ima neki "human touch" za razliku od ovih novih servisa koji postoje online (ne koristim ih), al to sam ja...

 

Kao što već rekoh, nitko ne sluša radio barem 8 sati noću kad spava.

A to može biti najkritičnije vrijeme. A CB poruka će vrištati s mobitela ako zatreba.

 

I ono, budimo realni, 99% je šansa da se nikad ništa neće ekstremno dogoditi da treba ovakvu uzbunu.

Ali je dobro da postoji, kao i sirene, i da se testira da radi s vremena na vrijeme.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.6.2023 22:28 (Bitanga).
8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NNNI, ONO, DZS

bolje imati a ne trebati nego trebati a ne imati.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

@Bitanga - slažem se ja s tobom, samo sam se referirao na njegovo oko slušanja radija :)

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Feudalac kaže...
NetkoNegdje:

Koliko ja vidim, Rusiji nije uspjelo ostaviti Ukrajinu bez struje. Po koji sat na ograničenim lokacijama, a za toliko bazne stanice rade i bez mreže. Mnoge od njih ni inače nisu priključene na mrežu

 Koliko vidiš, jer mediji ne prikazuju sve. Kao što se za domovinskog rata nije objavljivalo baš sve, kako se drugoj strani ne bi servirale informacije u čemu su uspjeli naštetiti tj. što su uspjeli pogoditi. Bazne stanice... Ljudi su bez krova nad glavom, vode i hrane ali su bitne bazne stanice.

 Naravno da su bitne. To nije fckng toster pa da je svejedno. Znam čovjeka koji ih postavlja i otprilike kakvo napajanje imaju, snagu koju trebaju, otkud je dobivaju i tako redom. Ne budali.

Ja rekoh
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

 "Stižu strašne snimke, ljudi na krovovima, oglasio se Putin. Raznesen važan plinovod?"

 

Prvo brana hidroelektrane, pa sad plinovod.

 

Ne dao bog rata u još većoj blizini.

 

I, jesu li im radile mobilne mreže da mogu primiti CB (kad bi imali takav sustav) o srušenoj brani na vrijeme kako bi pobjegli, zna li se šta?

Sad im ostaje da slušaju radio ako se nije smočio?

Fulao si ceo fudbal i uspoređuješ trenutno jedno od najgorih mjesta na Zemlji sa normalnim mirnodopskim uvjetima.

 

 Pitaj, zovi, šalji telegram.

 

I dalje i odvojen od stvarnosti.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Entry Point kaže...

Kakav k*rčevi radio?? Pa tko doma još ima radio i sluša radio. U autu, da, ali doma?!

 Ja. Non stop. Radio Sljeme, Yammat FM, HRT2, rjeđe Top Radio (ex frekva R101). Antene, Laganini i ostale ne slušam. Pogotovo ne slušam bravo, happy i extra fm.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

 

Kao što već rekoh, nitko ne sluša radio barem 8 sati noću kad spava.

A to može biti najkritičnije vrijeme. A CB poruka će vrištati s mobitela ako zatreba.

 I s isključenog mobitela? Ja si uzimam za pravo isljučiti mobitel pred spavanje ili ga barem odjaviti s mreže.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Feudalac kaže...
NetkoNegdje kaže...
Feudalac kaže...
NetkoNegdje:

Koliko ja vidim, Rusiji nije uspjelo ostaviti Ukrajinu bez struje. Po koji sat na ograničenim lokacijama, a za toliko bazne stanice rade i bez mreže. Mnoge od njih ni inače nisu priključene na mrežu

 Koliko vidiš, jer mediji ne prikazuju sve. Kao što se za domovinskog rata nije objavljivalo baš sve, kako se drugoj strani ne bi servirale informacije u čemu su uspjeli naštetiti tj. što su uspjeli pogoditi. Bazne stanice... Ljudi su bez krova nad glavom, vode i hrane ali su bitne bazne stanice.

 Naravno da su bitne. To nije fckng toster pa da je svejedno. Znam čovjeka koji ih postavlja i otprilike kakvo napajanje imaju, snagu koju trebaju, otkud je dobivaju i tako redom. Ne budali.

 Ti budi prvi u ratu koji će brinuti o baznim stanicama. Ako gledaš dnevnike i vijesto o događajima u Ukraniji oko rušenja brane, primijeti tko se i što se spašava.


"Znam čovjeka..." ROTFL.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.6.2023 21:10 (NetkoNegdje).
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Bitanga kaže...

 

Kao što već rekoh, nitko ne sluša radio barem 8 sati noću kad spava.

A to može biti najkritičnije vrijeme. A CB poruka će vrištati s mobitela ako zatreba.

 I s isključenog mobitela? Ja si uzimam za pravo isljučiti mobitel pred spavanje ili ga barem odjaviti s mreže.

 

Pa ti radi što god hoćeš sa svojim mobitelom.

Poslije ga svakako ugasi, to je tvoje pravo.... ili još bolje odjavi ga s mreže... bravo.

I upali si radio da čuješ ak bude problema.

 

Samo shvati da većina ljudi nisu takvi brijači poput tebe. Barem nisu oni koje vrijedi spasiti ;-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Entry Point kaže...

Kakav k*rčevi radio?? Pa tko doma još ima radio i sluša radio. U autu, da, ali doma?!

 Ja. Non stop. Radio Sljeme, Yammat FM, HRT2, rjeđe Top Radio (ex frekva R101). Antene, Laganini i ostale ne slušam. Pogotovo ne slušam bravo, happy i extra fm.

I ja slušam radio, samo što konstantno vrtim Otvoreni, Antena, Enter, ZFM, a nekad znam pustit Happy i Kaj. Ako slušam preko interneta, BBC Radio 1, BBC Radio 1 Dance. Extru FM ne bi slušao ni da mi plate. Jednu radio postaju ne mogu slušat cijeli dan, čim krenu ponavljat pjesme, prebacujem na drugu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.6.2023 22:21 (Marko :D).
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

 

 

Ma FM je dobar stvar. Sluša se u automobilima, najčešće.

 

Kada već spominjete te radio stanice, kaj slušate ili ne slušate, mogu napisati da....Nikako, niti bi ikada slušao Extra FM, Radio Banovinu, nego slušam redovito Radio Mariju i Hrvatski Katolički Radio.

Samo me kod ovoga posljednjeg jako smeta kaj ne koristi umjesto riječ "radio",našu lijepu hrvatsko-katoličku riječ "krugoval".

 

Inače, kako bi znali izbjegavati Extra FM, moram još napisati da je to na frekvenciji:93.6-104.5 MHz, naravno FM.

 

Extra FM -- Muzika koja te pokreće!!

dzg
Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice