Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

poruka: 202
|
čitano: 58.172
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi".
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
PzKpfw kaže...

 

 

Svako vozilo ima radio-receiver.

 Nema. Škrti dileri autima nerijetko nude modele siromašne opremom. Pa nekada nemaš entertainment sustav ako ga ne doplatiš.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

Baš me zanima jel itko sluša FM radio na mobu.

 Ja, na godišnjem odmoru, kada se izvalim i kada se odmaram.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
mjaneci3 kaže...

 

Jel imaš neki izvor za ovo i info otkad se koristi? Ako taj sustav kod nas postoji 8 godina mogu ti reći da je to običan bull*hit.

 

Nije 8 godina, to nisam nigdje rekao. Nekoliko godina ima, a znam iz prve ruke.

Ali evo ti link (iz 2019.): https://civilna-zastita.gov.hr/vijesti/uspjesno-zavrseno-aml-gnss-testiranje-u-sklopu-help112-ii-projekta/733

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 13:36 (Bitanga).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
PzKpfw kaže...

 

 

Mi smo zajednica. Te, hoćemo-nećemo moramo pomagati jedni druge. Moramo tu biti jedni za druge. SMS na našim mobitelima će nam dati osjećaj zajedništva.


Danas muškarci više žele igrati videoigre, a ne žele sudjelovati recimo u vojnim vježbama ili pak radnim akcijama. 

Recimo, kao košnja trave u ZGB-u.

 

 

 

 Zajedništvo više ne postoji. Danas je neko drugačije vrijeme, a vidoviti Rojs je to lijepo opisao: use, nase, i podase (nedavno je to u Nedjeljom u 2 ponovio Vakula). Svatko za sebe. Bitni su interesi pojedinca (što više stanova, kuća i apartmana + bijesni SUV), a ne zajednice. Tako da ti živiš u bajci.

 

Ovo zadnje. Nisam lud kosit travu na javnom prostoru. To neka rade ovi koji stalno vise u kafiću i špijaju susjede. Barem da naprave nešto korisno.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
gorguc kaže...

 

Ali... 2 bitne stvari koje su tu prošle ispod radara (i ne, nije tko ima i kome radi FM radio). 

  1. -Prikaz kretanja korisnika
    1. -Napredna mobilna lokacija (AML)

 

 

 Čak su to spomenuli na radiju. Da se vidi kuda se ljudi kreću u takvim situacijama.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

 Čak su to spomenuli na radiju. Da se vidi kuda se ljudi kreću u takvim situacijama.

 

Pa naravno, kad se nekoga treba spašavati na nepristupačnom terenu zgodno je znati gdje se nalazi i kreće.

Pogotovo ako je ošamućen ili ne može suvislo reći gdje je i kamo ide, ili ne može uopće pričati (npr. medicinski problemi ili nedajbože otmica?)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 13:39 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
A baš prikladno, zvuk za dojavu poruka mi je "Kirov reporting"
K
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi
  1. GMLC (Gateway Mobile Location Centre) obavijesti

Sustav na karti prikazuje lokaciju pozivatelja nakon što je pokrenut hitni mobilni poziv na broj 112.

  1. Napredna mobilna lokacija (Advance Mobile Location – AML)

Prikaz GPS lokacijske informacije primljene sa mobilnog uređaja kad je ostvaren 112 poziv.

 

Ove dvije značajke će biti jako korisne, čudno što to već sada nemamo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Ja sam spomenuo 8 godina jer od tad imam traumu zbog hitne koja je otišla skroz u drugu općinu, a ja izgubio oca.
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
mjaneci3 kaže...
Ja sam spomenuo 8 godina jer od tad imam traumu zbog hitne koja je otišla skroz u drugu općinu, a ja izgubio oca.

 

Eh, da. Tužno je to kad zbog takvih pogrešaka netko izgubi život.

Zato je važno da ovakvi sustavi postoje, pa će smanjiti vjerojatnost bar za takve greške u komunikaciji.

Makar i dalje hrpa drugih stvari može poći krivo.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

Pročitaj jednu od mojih zadnjih poruka. Radio radi i s USB-C slušalicama jer pojedini flagship modeli Samsunga nude tu uslugu. Tako da nije 3.5mm jack problem, problematična je samo njihova odluka, ništa više.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 17:46 (NetkoNegdje).
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

 Čak su to spomenuli na radiju. Da se vidi kuda se ljudi kreću u takvim situacijama.

 

Pa naravno, kad se nekoga treba spašavati na nepristupačnom terenu zgodno je znati gdje se nalazi i kreće.

Pogotovo ako je ošamućen ili ne može suvislo reći gdje je i kamo ide, ili ne može uopće pričati (npr. medicinski problemi ili nedajbože otmica?)

Na nepristupačan teren ne ideš nepripremljem. Osim turista na Biokovo i rjeđe na Velebit. Za starije osobe postoji SOS narukvica koja se spaja na mobitel i automatski zove predefinirani broj. Slično kao i moj Xiaomi koji ima mogućnost upisa takvog broja koji zove ako 5 puta zaredom pritisneš power button.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...

Na nepristupačan teren ne ideš nepripremljem. Osim turista na Biokovo i rjeđe na Velebit. Za starije osobe postoji SOS narukvica koja se spaja na mobitel i automatski zove predefinirani broj. Slično kao i moj Xiaomi koji ima mogućnost upisa takvog broja koji zove ako 5 puta zaredom pritisneš power button.

 

Da se ide pripremljen onda ne bi trebalo spašavati ljude svaki dan.

Kakve veze s ičim ima SOS narukvica ili tvoj Xiaomi? Tko će te spasit ako ne zna di si.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
mjaneci3 kaže...
Ja sam spomenuo 8 godina jer od tad imam traumu zbog hitne koja je otišla skroz u drugu općinu, a ja izgubio oca.

 Žao mi je zbog toga. Ja sam ekipu iz hitne tražio u susjednoj ulici jer su se nakratko izgubili, premda su dobili preciznu adresu i upute, pa sam se naslušao psovki ali sam to morao u sebi pregristi zbog pomoći članu obitelji.

13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

Na nepristupačan teren ne ideš nepripremljem. Osim turista na Biokovo i rjeđe na Velebit. Za starije osobe postoji SOS narukvica koja se spaja na mobitel i automatski zove predefinirani broj. Slično kao i moj Xiaomi koji ima mogućnost upisa takvog broja koji zove ako 5 puta zaredom pritisneš power button.

 

Da se ide pripremljen onda ne bi trebalo spašavati ljude svaki dan.

Kakve veze s ičim ima SOS narukvica ili tvoj Xiaomi? Tko će te spasit ako ne zna di si.

 

 Jedno su nesreće čak iskusnih i pripremljenih ljudi, a drugo su nepripremljeni ljudi koji idu svukuda bez ikakve pripreme.

 

Narukvica je sjajna stvar jer ju uvijek imaju na sebi i mogu ju koristiti. A mobitel ne mora biti uz njih (npr. ako padnu, pa ne mogu ustati samostalno ili im je toliko zlo da se ne mogu snaći). Onda narukvica nazove predefinirani broj i osoba koja je pozvana zna gdje se nalazi pozivatelj.

 

Copy paste karakteristika jedne takve narukvice

 

4G narukvica s SOS tipkom za nadzor starijih osoba !

    Narukvica s SOS tipkom za nadzor starijih u svakom trenutku
    Nadzor krvnog tlaka, otkucaja srca i broja koraka
    Točna lokacija putem GPS LBS WIFI
    Upravljanje putem mobilne aplikacije
    Omogućava uspostavu poziva i SOS poziv

 

Moj Xiaomi može isporučiti lokaciju predefiniranom broju. Vidi sliku.

 

Prije nego što počneš rigati vatru na druge, prvo nešto nauči.

 

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Bitanga kaže...
NetkoNegdje kaže...

Na nepristupačan teren ne ideš nepripremljem. Osim turista na Biokovo i rjeđe na Velebit. Za starije osobe postoji SOS narukvica koja se spaja na mobitel i automatski zove predefinirani broj. Slično kao i moj Xiaomi koji ima mogućnost upisa takvog broja koji zove ako 5 puta zaredom pritisneš power button.

 

Da se ide pripremljen onda ne bi trebalo spašavati ljude svaki dan.

Kakve veze s ičim ima SOS narukvica ili tvoj Xiaomi? Tko će te spasit ako ne zna di si.

 

 Jedno su nesreće čak iskusnih i pripremljenih ljudi, a drugo su nepripremljeni ljudi koji idu svukuda bez ikakve pripreme.

 

Narukvica je sjajna stvar jer ju uvijek imaju na sebi i mogu ju koristiti. A mobitel ne mora biti uz njih (npr. ako padnu, pa ne mogu ustati samostalno ili im je toliko zlo da se ne mogu snaći). Onda narukvica nazove predefinirani broj i osoba koja je pozvana zna gdje se nalazi pozivatelj.

 

Copy paste karakteristika jedne takve narukvice

 

4G narukvica s SOS tipkom za nadzor starijih osoba !

    Narukvica s SOS tipkom za nadzor starijih u svakom trenutku
    Nadzor krvnog tlaka, otkucaja srca i broja koraka
    Točna lokacija putem GPS LBS WIFI
    Upravljanje putem mobilne aplikacije
    Omogućava uspostavu poziva i SOS poziv

 

Moj Xiaomi može isporučiti lokaciju predefiniranom broju. Vidi sliku.

 

Prije nego što počneš rigati vatru na druge, prvo nešto nauči.

 

 

Kužim ja o čemu ti pričaš, ali ne kužim zašto to sad spominješ u ovom kontekstu.

Treba lokacija 112 službi koju si nazvao, a ne "preddefiniranom broju". To je potpuno druga primjena od ove o kojoj pričamo.

Nitko ne kaže da jedno zamjenjuje drugo ili da nekad nije dobro imati i ovo što ti spominješ. Ali ovo što si mi tu copy pejstao zahtjeva posebnu aplikaciju za gledanje lokacije i nema veze s ovim o čemu pričamo, ili šalješ lokaciju SMSom proxy kontaktu koja može biti točna a i ne mora koji onda mora dalje zivkati i objašnjavati se, a svaka sekunda može biti bitna.

Ovdje pričamo o 112 broju i AML lociranju ljudi kojima je potrebna hitna pomoć, po standardu koji je uobičajen svuda u svijetu.

112 poziv će aktivirati sve moguće servise i GPS ako ti je ugašen da dobije najtočniju lokaciju, a tvoj mob ne mora imati to upaljeno.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.6.2023 19:12 (Bitanga).
12 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
PzKpfw kaže... 

Svak' danans fura mobać. tak' da mislim je ovo dobra stvar.

Recimo, nalaziš na nekom području, te stigne SMS o nekopj opasnosti koja vreba u tvojo blizni. Npr., požar, poplava, ...

Postoji li ikakva mogucnost da Bug aplikacija posalje upozorenje tipa "troll trolling again" , kada god ovaj lik napise nesto na forumu?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne rješavaju nasiljem!
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...

 

 

Kužim ja o čemu ti pričaš, ali ne kužim zašto to sad spominješ u ovom kontekstu.

Daj zbroji 2 i 2.

8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
mjaneci3 kaže...
Bitanga kaže...

Nije sarkazam. Ponešto znam o kompleksnim IT sustavima.

 

AML se koristi već godinama. Kad mobitelom nazoveš 112 mobitel automatski pali sve lokacijske servise i svakih par sekundi poziva šalje data SMS na 112 sa tvojom lokacijom. To svaki mobitel koji se želi prodavati na području EU i HR mora imati implementirano. Tako ti može spasiti život, čak i u slučaju da ne znaš objasniti gdje si.

 

Jel imaš neki izvor za ovo i info otkad se koristi? Ako taj sustav kod nas postoji 8 godina mogu ti reći da je to običan bull*hit.

AML je u funkciji kod nas od 2019. (ako se dobro sjećam, ili sam početak 2020.), radi sa 112 i možda već i sa 192 (to nije bilo odmah) i šalje besplatni, "nevidljivi" data SMS sa lokacijom koju onda vidi dispečer u 112 i ako je potrebno, potvrdu lokacije od strane pozivatelja. 

 

Source: radio sa jednom od firmi koja radi sa HMP i ostalim službama i vidio jedan dio tog sustava za vrijeme nabave i testiranja.

15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Nuclear_Phoenix kaže...

AML je u funkciji kod nas od 2019. (ako se dobro sjećam, ili sam početak 2020.), radi sa 112 i možda već i sa 192 (to nije bilo odmah) i šalje besplatni, "nevidljivi" data SMS sa lokacijom koju onda vidi dispečer u 112 i ako je potrebno, potvrdu lokacije od strane pozivatelja. 

 

Source: radio sa jednom od firmi koja radi sa HMP i ostalim službama i vidio jedan dio tog sustava za vrijeme nabave i testiranja.

 

Osim 112 radi i sa 192, 193, 194, 195 (služba spašavanja na moru), a čak i sa HAK-om 1987.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
NetkoNegdje kaže...
Bitanga kaže...

 

 

Kužim ja o čemu ti pričaš, ali ne kužim zašto to sad spominješ u ovom kontekstu.

Daj zbroji 2 i 2.

 

Ajde, molim te, možeš li artikulirati svoju misao umjesto što se bahatiš?

Što želiš reći?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Bitanga kaže...
Nuclear_Phoenix kaže...

AML je u funkciji kod nas od 2019. (ako se dobro sjećam, ili sam početak 2020.), radi sa 112 i možda već i sa 192 (to nije bilo odmah) i šalje besplatni, "nevidljivi" data SMS sa lokacijom koju onda vidi dispečer u 112 i ako je potrebno, potvrdu lokacije od strane pozivatelja. 

 

Source: radio sa jednom od firmi koja radi sa HMP i ostalim službama i vidio jedan dio tog sustava za vrijeme nabave i testiranja.

 

Osim 112 radi i sa 192, 193, 194, 195 (služba spašavanja na moru), a čak i sa HAK-om 1987.

 Tako je, radi i sa HAKom sada 100% jer mi je teta operaterka uredno pročitala adresu i koji je kućni broj najbliži iako joj to nisam uopće rekao za vrijeme poziva...

 

Ugl, implementirano i radi. Za Android i iOS.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
gxOxt kaže...
Npr. kad se takva situacija i dogodi teško da ćeš uz sebe imati slušalice bez kojih fm radio na mobitelu ne radi.

 Moj mobitel (Xiaomi Redmi Note 9) ima internu antenu i FM radio radi bez slušalica.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.6.2023 0:54 (espero).
6 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
A onda ce dolaziti poruke " atomski napad s lijeva" pa cemo se svi morati baciti na pod ili pod klupe gdje god bili kao u stara vremena. Komunizam ima isti potpis kako god ga zvali. Sirenje straha, uvijek izvanredno stanje, drzavni neprijatelji , inflacija, zadiranje u obitelj i vjeru, nametanje nacina zivota, jednoumlje i kontrola medija koji su samo sredstvo propagande...zvuci poznato?
 
1 10 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Hoggy kaže...
A onda ce dolaziti poruke " atomski napad s lijeva" pa cemo se svi morati baciti na pod ili pod klupe gdje god bili kao u stara vremena. Komunizam ima isti potpis kako god ga zvali. Sirenje straha, uvijek izvanredno stanje, drzavni neprijatelji , inflacija, zadiranje u obitelj i vjeru, nametanje nacina zivota, jednoumlje i kontrola medija koji su samo sredstvo propagande...zvuci poznato?

 

Vidim ti i dalje lupaš po svom već godinama :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Hoggy kaže...
A onda ce dolaziti poruke " atomski napad s lijeva" pa cemo se svi morati baciti na pod ili pod klupe gdje god bili kao u stara vremena. Komunizam ima isti potpis kako god ga zvali. Sirenje straha, uvijek izvanredno stanje, drzavni neprijatelji , inflacija, zadiranje u obitelj i vjeru, nametanje nacina zivota, jednoumlje i kontrola medija koji su samo sredstvo propagande...zvuci poznato?

Ne, živio i onda i sada i ne da se usporediti.

Iskreno ne nam što je bilo "bolje".

10 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Vidim neki od komentatora ovdje su i aktivni na indexovim komentarima jer su doslovno prepisani. I to oni najgluplji komentari tipa: što će to nama, potres, poplava, tko je krao i ostale proljeve od ekipe s 3 razreda srednje mukom završena.

Ontopic: Nisam dobio sms. Jel do mobitela ili nešto drugo nemam pojma.
Nadglednik dina
Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Evo, poruke stigle.....

4 mobitela, naravno nisu stigle istovremeno, od prve do zadnje preko 10 minuta razmaka.

Ok, testiranje, svejedno je, no samo se nadam da ako ovo ikad bude trebalo, da necu sa 10 minuta zakasnjenja saznati da treba bjezati..... Ono, komsija vec pobjegao, ja jos nisam dobio poruku.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Entry Point kaže...
Vidim neki od komentatora ovdje su i aktivni na indexovim komentarima jer su doslovno prepisani. I to oni najgluplji komentari tipa: što će to nama, potres, poplava, tko je krao i ostale proljeve od ekipe s 3 razreda srednje mukom završena.

Ontopic: Nisam dobio sms. Jel do mobitela ili nešto drugo nemam pojma.

Na kojoj si mreži? Neki poznanici i ukućani koji su na Tomatu nisu dobili.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice