Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

poruka: 202
|
čitano: 58.179
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi".
12 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

2023 i ovo je sada svugdje udarna vijest.Neko se nakrao love, al onak masno.

 
27 1 hvala 0
9 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

8,3 milijuna € za aplikaciju koja šalje SMS.

Divno!

 

Bit će da im operatori naplaćuju po 060 tarifi. 

 
33 0 hvala 1
12 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Ne može se poreći kako su skočili standard i kvaliteta života. Nekad je bio NNNI i to je bilo trčanje po stepenicama, bježi u atomsko, oblači uniformu civilne zaštite, reguliraj kolone, ' vamo tamo. Sada kad je SRUUK, dobiješ SMS i samo ga otvoriš ili stisneš "Mark as read" i gotovo.

Obrana od nuklearnog napada nikada nije bila lakša.

 
37 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Koja je tocno svrha toga? Bio je potres pa cu dobiti poruku da je bio potres ? Ili je poplava u kuci pa cu dobit poruku da je poplava?
 
18 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
crnix kaže...
Koja je tocno svrha toga? Bio je potres pa cu dobiti poruku da je bio potres ? Ili je poplava u kuci pa cu dobit poruku da je poplava?

 čekaj da ti kaptol pošalje "sudnji dan danas u 16:04"  a svrha? pa kao i inače - pranje love. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 7:57 (Ajar).
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
crnix kaže...
Koja je tocno svrha toga? Bio je potres pa cu dobiti poruku da je bio potres ? Ili je poplava u kuci pa cu dobit poruku da je poplava?

 ma bilo kaj da se dogodi, ja od susjede sa prvog kata koja je uvijek na prozoru saznam sve puno prije i 'točnije'

14 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Pripremaju temelja za slanje svega i svacega, nova koronaaa je otkrivena, pa jos jedan soj i tako redom..

jel to dolazi kao SMS? Moze li korisnik filtrirati ako NE zeli te poruke primati?

 
1 4 hvala 0
15 godina
online
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Nije to neka velika novost. Nama je novost, ali koristi se takav sustav uzbunjivanja u nekim zemljama već godinama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 8:51 (Izzy).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

prihvaćam jedino ako umjesto SMSa šalju MMS Anemičnog kako u punoj borbenoj spremi s VHS2 pored tanjura kusa grah a naočale mu se magle...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
21 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
gorguc kaže...

8,3 milijuna € za aplikaciju koja šalje SMS.

Divno!

 

Bit će da im operatori naplaćuju po 060 tarifi. 

 

Pojednostavio si to na besmislenu razinu.

 

https://strukturnifondovi.hr/natjecaji/projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama/

 

https://opzo-opkk.hr/projekti_post/kk-05-2-1-11-projekt-sustav-za-rano-upozoravanje-i-upravljanje-krizama-sruuk/

 

  1. Upravljanje hitnim situacijama
  2. Prikaz kretanja korisnika
  3. GMLC (Gateway Mobile Location Centre) obavijesti
  4. Napredna mobilna lokacija (AML)
  5. Interna komunikacija
  6. CAP upozoravanje i uzbunjivanje
  7. Cell Broadcast obavijest mobilnim korisnicima
  8. SMS uzbuna odmah – obavijest mobilnim korisnicima
  9. SMS uzbuna kasnije – obavijest mobilnim korisnicima.

 

A da ne pričamo i o potrebnom hardveru i hrpi firmi koje sudjeluju u projektu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 10:24 (Bitanga).
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

 

 

Svak' danans fura mobać. tak' da mislim je ovo dobra stvar.

Recimo, nalaziš na nekom području, te stigne SMS o nekopj opasnosti koja vreba u tvojo blizni. Npr., požar, poplava, ...

dzg
Moj PC  
2 5 hvala 0
13 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Meni je super kako se na slici obavijesti pojavljuje "pratite daljnje upute civilne zaštite na lokalnim radio postajama", a današnji mobiteli više ne dolaze s FM radijom. Po tom bi se pitanju EU komisija trebala malo poigrati.

 

I samo da ne bude onako kako je bilo nedavno u UK kad su testirali taj novi sustav. Neki tek nakon dva sata dobili poruku. 😂

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 10:35 (Marko :D).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Meni je super kako se na slici obavijesti pojavljuje "pratite daljnje upute civilne zaštite na lokalnim radio postajama", a današnji mobiteli više ne dolaze s FM radijom. Po tom bi se pitanju EU komisija trebala malo poigrati.

FM radio je i dalje najjednostavniji i najjeftiniji način objavljivanja stanja.

Mobilne mreže su daleko od toga.

 

15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Meni je super kako se na slici obavijesti pojavljuje "pratite daljnje upute civilne zaštite na lokalnim radio postajama", a današnji mobiteli više ne dolaze s FM radijom. Po tom bi se pitanju EU komisija trebala malo poigrati.

 

I samo da ne bude onako kako je bilo nedavno u UK kad su testirali taj novi sustav. Neki tek nakon dva sata dobili poruku. 😂

 

Cell broadcast će biti brži od SMSa jer šalje svima istovremeno.

Ali mislim da za to prvo mora ići update na sve mobitele da se to automatski enejbla jer trenutno mislim da nije.

 

A i vjerujem da će u pravoj poruci biti neki link, a ne poziv na slušanje radija.

Također se spominje da "Sustav osigurava komunikaciju kroz razne komunikacijske kanale: e mail, Twitter, Facebook, Instagram,…"

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 10:41 (Bitanga).
13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Old Iggy kaže...
Marko :D kaže...

Meni je super kako se na slici obavijesti pojavljuje "pratite daljnje upute civilne zaštite na lokalnim radio postajama", a današnji mobiteli više ne dolaze s FM radijom. Po tom bi se pitanju EU komisija trebala malo poigrati.

FM radio je i dalje najjednostavniji i najjeftiniji način objavljivanja stanja.

Mobilne mreže su daleko od toga.

 

Pravi primjer je potres u Zagrebu kad je u dijelovima grada nestalo struje i mobilne mreže. Ljudi su slušali FM radio na mobitelima da bi doznali najnovije informacije. Danas gotovo svaki novi uređaj više nema podršku za slušanje radija.

Bitanga kaže...

Cell broadcast će biti brži od SMSa jer šalje svima istovremeno.

Ali mislim da za to prvo mora ići update na sve mobitele da se to automatski enejbla jer trenutno mislim da nije.

 

A i vjerujem da će u pravoj poruci biti neki link, a ne poziv na slušanje radija.

Također se spominje da "Sustav osigurava komunikaciju kroz razne komunikacijske kanale: e mail, Twitter, Facebook, Instagram,…"

Pa CB su i testirali u UK, pa je nekima nakon dva sata došla poruka. 

 

Badava linkovi kada u ozbiljnim izvanrednim situacijama, nema interneta i mobilne mreže.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 11:08 (Marko :D).
12 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

imaš tih ručnih fm prijemnika za 10e na amazonu, dođe skuplje poštarina nego uređaj, pukneš 2 C baterije unutra i miran si godinama za bilo kakvu opasnost. imam ih doma još od rata tih prijemnika, ta čudesa su nepoderiva, tako da ako je baš opasnost - bolje je imati tako nešto nego staklene telefone kad, kako ameri vele, shit hits the fan.

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Poplavna i potresna podrucja se tocno znaju vec 500g gdje su i kamo se krecu, bacene pare u vjetar.
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Old Iggy kaže...

FM radio je i dalje najjednostavniji i najjeftiniji način objavljivanja stanja.

Mobilne mreže su daleko od toga.

Pravi primjer je potres u Zagrebu kad je u dijelovima grada nestalo struje i mobilne mreže. Ljudi su slušali FM radio na mobitelima da bi doznali najnovije informacije. Danas gotovo svaki novi uređaj više nema podršku za slušanje radija.

Da, samo FM možeš slušati i na drugim uređajima. Kod mobitela je to opcija, ali za bilo koju ozbiljniju namjenu u takvim situacijama mobiteli nisu upotrebljivi.

13 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Apachy kaže...

imaš tih ručnih fm prijemnika za 10e na amazonu, dođe skuplje poštarina nego uređaj, pukneš 2 C baterije unutra i miran si godinama za bilo kakvu opasnost. imam ih doma još od rata tih prijemnika, ta čudesa su nepoderiva, tako da ako je baš opasnost - bolje je imati tako nešto nego staklene telefone kad, kako ameri vele, shit hits the fan.

Realno, ako si već platio uređaj, onda bi bilo u redu da ga možeš i iskoristiti do kraja. Nije na proizvođaču da mi određuje što je meni korisno, što nije.

Old Iggy kaže...

Da, samo FM možeš slušati i na drugim uređajima. Kod mobitela je to opcija, ali za bilo koju ozbiljniju namjenu u takvim situacijama mobiteli nisu upotrebljivi.

Zašto ne bi bili? 

15 godina
online
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...

Pa CB su i testirali u UK, pa je nekima nakon dva sata došla poruka. 

 

Badava linkovi kada u ozbiljnim izvanrednim situacijama, nema interneta i mobilne mreže.

 

Teško je testirati takve stvari osim u realnim primjenama.

Zato se i testira. Da bi vidjeli gdje su problemi i optimirali mrežu.

 

No da, ako potres sruši sve bazne stanice u radijusu signala, onda naravno da nećeš dobiti poruku.

 

No pričamo o porukama koje se šalju unaprijed, a ne nakon katastrofe, zato da se ljudi pripreme.

Tako da nema smisla pričati o slanju poruka nakon nestanka struje.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
10 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

 

Gledajte ljudi, ovo za FM, radio. Naime, uvijek kod velikih nesreća se preporučuju sa strane hitnih službi, tj. civilne zaštite, da između ostalog imate i radio u priručnoj prtljagi.

Svako vozilo ima radio-receiver.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 11:48 (PzKpfw).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
PzKpfw kaže...

 

Gledajte ljudi, ovo za FM, radio. Naime, uvijek kod velikih nesreća se preporučuju sa strane hitnih službi, tj. civilne zaštite, da između ostalog imate i radio u priručnoj prtljagi.

Svako vozilo ima radio-receiver.

 Extra FM ili Banovina?

16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Marko :D kaže...
Apachy kaže...

imaš tih ručnih fm prijemnika za 10e na amazonu, dođe skuplje poštarina nego uređaj, pukneš 2 C baterije unutra i miran si godinama za bilo kakvu opasnost. imam ih doma još od rata tih prijemnika, ta čudesa su nepoderiva, tako da ako je baš opasnost - bolje je imati tako nešto nego staklene telefone kad, kako ameri vele, shit hits the fan.

Realno, ako si već platio uređaj, onda bi bilo u redu da ga možeš i iskoristiti do kraja. Nije na proizvođaču da mi određuje što je meni korisno, što nije.

Old Iggy kaže...

Da, samo FM možeš slušati i na drugim uređajima. Kod mobitela je to opcija, ali za bilo koju ozbiljniju namjenu u takvim situacijama mobiteli nisu upotrebljivi.

Zašto ne bi bili? 

FM nije samo SW opcija na mobitelu.

A dok je FM broadcasting ovisan samo o odašiljanju, telekomunikacijski sustavi su bitno kompleksniji i nisu dimenzionirani za istovremenu masovnu komunikaciju (posebno pozivi) i ne smatraju se dovoljno pouzdanima za takvo što. Zato hitne službe ne ovise o njima.

10 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Npr. kad se takva situacija i dogodi teško da ćeš uz sebe imati slušalice bez kojih fm radio na mobitelu ne radi.
15 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
ante_etna kaže...
PzKpfw kaže...

 

Gledajte ljudi, ovo za FM, radio. Naime, uvijek kod velikih nesreća se preporučuju sa strane hitnih službi, tj. civilne zaštite, da između ostalog imate i radio u priručnoj prtljagi.

Svako vozilo ima radio-receiver.

 Extra FM ili Banovina?

 radi(j)o marija 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
3 godine
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Rade im obavijesti odlicno, upravo se u vg sve zatreslo od probijanja zvucnog zida, dobio sam k a ne obavijest😁
Moj PC  
0 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Boris grozni kaže...
Rade im obavijesti odlicno, upravo se u vg sve zatreslo od probijanja zvucnog zida, dobio sam k a ne obavijest😁

Ne misliš valjda da bi se takvo što objavljivalo?

9 godina
offline
Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu svi

Ovo je nešto što je apsolutno potrebno, a mi možemo biti sretni što nas većina smatra da je to glupost. Znam da Japanci već godinama dobivaju obavijesti tipa "Sjeverna Koreja izvodi vojne vježbe u blizini tog i tog otoka"

 

To je dobra stvar samo po sebi, pogotovo kad ti je egoistični poremećeni manijak Vučič komšija, a nije baš da mu fali sličnih među sunarodnjacima.

 

E sad to što će se sustav naplatiti desetorostruko više je druga priča, ali ne znači da je ovo nepotrebno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
Cansee kaže...

Ovo je nešto što je apsolutno potrebno, a mi možemo biti sretni što nas većina smatra da je to glupost. Znam da Japanci već godinama dobivaju obavijesti tipa "Sjeverna Koreja izvodi vojne vježbe u blizini tog i tog otoka"

 

To je dobra stvar samo po sebi, pogotovo kad ti je egoistični poremećeni manijak Vučič komšija, a nije baš da mu fali sličnih među sunarodnjacima.

 

E sad to što će se sustav naplatiti desetorostruko više je druga priča, ali ne znači da je ovo nepotrebno.

 I prilika da država jednim udarcem ubije dvije muhe.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.6.2023 14:43 (ante_etna).
9 godina
offline
Re: Novi sustav uzbunjivanja u Hrvatskoj: u subotu
ante_etna kaže...
Cansee kaže...

Ovo je nešto što je apsolutno potrebno, a mi možemo biti sretni što nas većina smatra da je to glupost. Znam da Japanci već godinama dobivaju obavijesti tipa "Sjeverna Koreja izvodi vojne vježbe u blizini tog i tog otoka"

 

To je dobra stvar samo po sebi, pogotovo kad ti je egoistični poremećeni manijak Vučič komšija, a nije baš da mu fali sličnih među sunarodnjacima.

 

E sad to što će se sustav naplatiti desetorostruko više je druga priča, ali ne znači da je ovo nepotrebno.

 I prilika da država jednim udarcem ubije dvije muhe.

 

 

e moram priznati da sam se sad kvalitetno nasmijo 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice