Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

poruka: 21
|
čitano: 8.165
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka ".
16 godina
offline
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

samo 400 terabita? sumnjivo mi je to... Isto kao što mi je bilo sumnjivo dok nam je profesor s FER-a tumačio 2001./2002. da je kapacitet mozga oko 650 MB...

 

 

 

Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
online
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

"Ovi nalazi temelje se na vrlo malom području hipokampusa štakora pa nije jasno vrijedili to za cijeli mozak štakora ili čovjeka."

 

Znači i dalje se ništa ne zna, samo je naslov pretenciozan.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
14 0 hvala 0
6 godina
offline
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

Dodao bih samo i činjenicu da hrv. "bilijun" i engl. "billion" (kako je navedeno u citiranom znanstvenom radu) --  nije isto.

Postoji značajna razlika između ovih brojki u hrvatskom i engleskom jeziku, što može dovesti do zabune u međunarodnoj komunikaciji.

U hrvatskom jeziku: "bilijun" označava broj 10^12, odnosno 1.000.000.000.000 (tisuću milijardi). U engleskom jeziku (posebno u američkom engleskom): "billion" označava broj 10^9, odnosno 1.000.000.000 (milijardu).

Dakle, hrvatski "bilijun" je tisuću puta veći od engleskog "billion". Ovo je važno znati pri prevođenju znanstvenih radova ili bilo kakvih tekstova koji uključuju velike brojeve.

Usporedbe radi:

  • Hrvatski "milijun" = engleski "million" (10^6 ili 1.000.000)
  • Hrvatski "milijarda" = engleski "billion" (10^9 ili 1.000.000.000)
  • Hrvatski "bilijun" = engleski "trillion" (10^12 ili 1.000.000.000.000)

Ova razlika postoji zbog toga što različite zemlje koriste različite sustave za velike brojeve. Hrvatska, kao i većina europskih zemalja, koristi tzv. dugi sustav (long scale), dok SAD i neke druge zemlje koriste kratki sustav (short scale).

Važno je napomenuti da u britanskom engleskom "billion" tradicionalno označava 10^12 (kao hrvatski "bilijun"), ali pod utjecajem američkog engleskog, danas se i u Velikoj Britaniji češće koristi u značenju 10^9.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
 
21 0 hvala 14
13 godina
offline
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

kako god, barem nismo culi milijardu puta kako spominju AI.

Kod ostalih je nesnosljivo, svaka druga treca rijec, AI.

Pratio sam oba eventa, googleov sam ugasio nakon 15-20 minuta.

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
3 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Aldo kaže...

samo 400 terabita? sumnjivo mi je to... Isto kao što mi je bilo sumnjivo dok nam je profesor s FER-a tumačio 2001./2002. da je kapacitet mozga oko 650 MB...

 

 

 

 povecava se s vremenom, dobro je... :)

 

cuj, nekad nam je bilo nezamislivo s cime popuniti 1gb disk, sjecam se natpisa po uglednim svjetskim (a i domacim) medijima kako je 1ghz procesorske snage nesto sto nikad nece trebati, bilo je nezamislivo sto bi moglo iskoristiti tu snagu, takva racunala su u masti bila nesto kao unaprijediena verzija skyneta..... tada, tih davnih godina...

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
16 godina
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Damir22 kaže...
Aldo kaže...

samo 400 terabita? sumnjivo mi je to... Isto kao što mi je bilo sumnjivo dok nam je profesor s FER-a tumačio 2001./2002. da je kapacitet mozga oko 650 MB...

 

 

 

 povecava se s vremenom, dobro je... :)

 

cuj, nekad nam je bilo nezamislivo s cime popuniti 1gb disk, sjecam se natpisa po uglednim svjetskim (a i domacim) medijima kako je 1ghz procesorske snage nesto sto nikad nece trebati, bilo je nezamislivo sto bi moglo iskoristiti tu snagu, takva racunala su u masti bila nesto kao unaprijediena verzija skyneta..... tada, tih davnih godina...

 ispada na kraju oko 400 gigabita, ili 50 gigabajta ako korigiramo prema ovome što Doc kaže. I da, to bi bilo za oko 100 puta vise od 650 MB... 

16 godina
online
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

Ja se nekad ne mogu sjetiti koji je dan u tjednu, tko je jučer platio kavu, a nedavno sam unosio krivi PIN na bankomatu i bio uvjeren da je dobar. PIN koji koristim već 20 godina, morao sam ga otići pogledati u m-zabu. 

Tako da džabe svi ti silni GB :)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

mene zanima da li se memorijski kapacitet treba (svakako se može) izražavati u binarnom sustavu, jer nekako ne mislim da je naše pamćenje i mogućnost apstraktnog mišjenja binarno...

 

ono, binarni sustav nam je naslijeđe bušenih Jacquardovih kartica na tkalačkim stanovima...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
8 0 hvala 0
9 mjeseci
odjavljen
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
bitno je da je brz ovaj keš u buffer međuspremniku.
jelo, piće, razbibriga, sise guzice i sl.
 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Bitanga kaže...

Ja se nekad ne mogu sjetiti koji je dan u tjednu, tko je jučer platio kavu, a nedavno sam unosio krivi PIN na bankomatu i bio uvjeren da je dobar. PIN koji koristim već 20 godina, morao sam ga otići pogledati u m-zabu. 

Tako da džabe svi ti silni GB :)

 -zato je važan 'keš' .... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podataka

@Aldo

Ne treba ništa korigirati, u citiranom članku piše trillion, što je hrvatski bilijun (10^12).

Amenoum
 
1 0 hvala 1
8 godina
suspendiran
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Stric_Jura kaže...

mene zanima da li se memorijski kapacitet treba (svakako se može) izražavati u binarnom sustavu, jer nekako ne mislim da je naše pamćenje i mogućnost apstraktnog mišjenja binarno...

 

ono, binarni sustav nam je naslijeđe bušenih Jacquardovih kartica na tkalačkim stanovima...

 Osnovna informacija, najmanja količina informacije je jedan bit. Ili je ili nije. Hoće li neki broj biti prikazan u ovom ili onom brojevnom sustavu nema veze s količinom, ona ostaje ista samo se mijenja način prikaza.

Ja rekoh
16 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Feudalac kaže...

 Osnovna informacija, najmanja količina informacije je jedan bit. Ili je ili nije. Hoće li neki broj biti prikazan u ovom ili onom brojevnom sustavu nema veze s količinom, ona ostaje ista samo se mijenja način prikaza.

 

Nije to baš tako. Najmanja količina informacije u klasičnim računalima je bit, ali to nije univerzalno tako. https://en.wikipedia.org/wiki/Units_of_information

Postojale su informacije i prije računala i bitova. "Ili je ili nije" je došlo tek sa digitalnom elektronikom i informacije se binarno enkodiraju radi računalne obrade i pohrane, a ne zato što su to informacije pa moraju biti takve.

 

U analognim sustavima informacije isto mogu biti zapisane, gramofonska ploča, papir i sl. jel.

Jedan hijeroglif je isto najmanja količina informacije, jedno slovo i jedan kvantni qubit isto tako. U Morzeovoj abecedi to su točka, crtica i razmak.

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.6.2024 20:54 (Bitanga).
8 godina
suspendiran
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Bitanga kaže...
Feudalac kaže...

 Osnovna informacija, najmanja količina informacije je jedan bit. Ili je ili nije. Hoće li neki broj biti prikazan u ovom ili onom brojevnom sustavu nema veze s količinom, ona ostaje ista samo se mijenja način prikaza.

 

Nije to baš tako. Najmanja količina informacije u klasičnim računalima je bit, ali to nije univerzalno tako. https://en.wikipedia.org/wiki/Units_of_information

Postojale su informacije i prije računala i bitova. "Ili je ili nije" je došlo tek sa digitalnom elektronikom i informacije se binarno enkodiraju radi računalne obrade i pohrane, a ne zato što su to informacije pa moraju biti takve.

 

U analognim sustavima informacije isto mogu biti zapisane, gramofonska ploča, papir i sl. jel.

Jedan hijeroglif je isto najmanja količina informacije, jedno slovo i jedan kvantni qubit isto tako. U Morzeovoj abecedi to su točka, crtica i razmak.

 

 Analogno, slikovno bla bla - samo govorimo o kanalima po kojima se prenose informacije. Odgovor na pitanje Jesi li piškio ima istu količinu informacija u analognom kao i u digitalnom zapisu. Možeš to spremiti analogno, ako te zanimaju te vrste fetiša, slovom, hijeroglifom, slikom ili jednobitnim kanalom. Rezultat je uvijek isti da-ne.

Ja rekoh
16 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Feudalac kaže...

 

 Analogno, slikovno bla bla - samo govorimo o kanalima po kojima se prenose informacije. Odgovor na pitanje Jesi li piškio ima istu količinu informacija u analognom kao i u digitalnom zapisu. Možeš to spremiti analogno, ako te zanimaju te vrste fetiša, slovom, hijeroglifom, slikom ili jednobitnim kanalom. Rezultat je uvijek isti da-ne.


Uh, nije :) Informacija nije samo Da i Ne.

To je boolean algebra, odnosno boolean logic... ne znam da li si čuo i za fuzzy logic?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.6.2024 10:04 (Bitanga).
8 godina
suspendiran
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Bitanga kaže...
Feudalac kaže...

 

 Analogno, slikovno bla bla - samo govorimo o kanalima po kojima se prenose informacije. Odgovor na pitanje Jesi li piškio ima istu količinu informacija u analognom kao i u digitalnom zapisu. Možeš to spremiti analogno, ako te zanimaju te vrste fetiša, slovom, hijeroglifom, slikom ili jednobitnim kanalom. Rezultat je uvijek isti da-ne.


Uh, nije :) Informacija nije samo Da i Ne.

To je boolean algebra, odnosno boolean logic... ne znam da li si čuo i za fuzzy logic?

 Onda je to malo više informacije od jednostavnog ima-nema. Dakle, nisi ništa dokazao...

Ja rekoh
16 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Feudalac kaže...

 Onda je to malo više informacije od jednostavnog ima-nema. Dakle, nisi ništa dokazao...

 

Nisam ništa niti htio dokazati, nego tebi ukazati na tvoju pogrešnu definiciju informacije.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
3 godine
offline
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Bitanga kaže...

Ja se nekad ne mogu sjetiti koji je dan u tjednu, tko je jučer platio kavu, a nedavno sam unosio krivi PIN na bankomatu i bio uvjeren da je dobar. PIN koji koristim već 20 godina, morao sam ga otići pogledati u m-zabu. 

Tako da džabe svi ti silni GB :)

Problem je jer nas većina ne bilda neurone kao npr. oni "lovci" u Potjeri, koji ...kako jedan od njih reče ,,,svaki dan (po 5-6 sati) ponavlja i obnavlja podatke, jer ih i oni gube ako ih ne ponavljaju. 

A i stres je bitan faktor, pa nisi usamljen s tim problemom, čest je.

合氣道
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2024 11:43 (Zaporožac).
16 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Zaporožac kaže...

Problem je jer nas većina ne bilda neurone kao npr. oni "lovci" u Potjeri, koji ...kako jedan od njih reče ,,,svaki dan (po 5-6 sati) ponavlja i obnavlja podatke, jer ih i oni gube ako ih ne ponavljaju. 

A i stres je bitan faktor, pa nisi usamljen s tim problemom, čest je.

 

Ima i ona stara narodna, "pametan piše, budala pamti" :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Bitanga kaže...

Ima i ona stara narodna, "pametan piše, budala pamti" :-)

A što ako taj pametan ne zapamti gdje je zapisao?

Have you tried turning it off and on again?
16 godina
online
Re: Mozak može pohraniti gotovo 10 puta više podat
Ivan M. kaže...

A što ako taj pametan ne zapamti gdje je zapisao?

 

Search je čudo!

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice