Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

poruka: 26
|
čitano: 6.947
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

 

Prema novom, kontroverznom zakonu nazvanom Digital Economy Bill, britanske vlasti moći će ukinuti internetsku vezu cijeloj obitelji ako se ustanovi da je netko od ukućana koristio servis za skidanje, gledanje ili slušanje bilo kojeg materijala zaštićenog autorskim pravima.

 

Britanska vlada nastavlja gurati kontroverzni zakon Digital Economy Bill, koji želi zaštititi nositelje autorskog prava (copyright) od online piratstva. 

 

Dana 15. ožujka Gornji dom parlamenta (House of Lords) odobrio je zakon i predao ga na drugo čitanje Donjem domu (House of Commons). 

 

U Britaniji već neko vrijeme traju polemike zbog novog zakona po kojem će se zabranjivati pristup internetu surferima koji nezakonito skidaju glazbu, filmove, igre, računalne programe i sl. 

 

Drakonskom zakonu protive se računalni stručnjaci, britanski ISP-ovi (kao što su TalkTalk i BT), web-divovi, uključujući Google, Yahoo i Ebay, pa čak i Britanska knjižnica (British Library), piše 38degrees.org.uk. Unatoč svim ovim protivljenjima, britanska vlada nastoji ga progurati tiho prije općih izbora, i to bez odgovarajuće rasprave. Zapravo, kako tvrde protivnici zakona Digital Economy Bill, bez ikakve šanse da se čuje glas opozicije. 

 

Digital Economy Bill trebao bi stupiti na snagu u travnju 2010. godine. Konkretno, ovaj zakon daje ovlasti britanskoj vladi da internet ukine milijunima. 

 

"Škole, knjižnice i tvrtke mogu vidjeti kako im se ukida pristup internetu ako njihovi učenici, čitatelji ili kupci prekrše neko autorsko pravo." 

 

 

Ovaj zakon bi mogao postati model za buduću 'špijunažu' britanskih građana, ističu grupe za zaštitu ljudskih prava. A ako Britanci uvedu ova nova pravila igre, mnogi strahuju da će ih i Europljani uvesti u nekim svojim prilagođenim verzijama. Osim toga, novi website blocking zakoni mogli bi rezultirati novim načinima suzbijanja slobode govora i legitimnih aktivnosti. 

 

Ipak, jednoj ekipi ljudi ovo se sviđa, a to je glazbena industrija. 

 

Naime, prema podacima jednog istraživanja koje je provedeno krajem prošle godine, procjenjuje se da u Britaniji ima oko sedam milijuna korisnika koji neovlašteno skidaju glazbene datoteke. Britanska fonografska industrija smatra da takvo kršenje autorskih prava glazbenu industriju košta oko 200 milijuna funti godišnje. 

 

Digital Economy Bill samo je dio strategije pod nazivom Digital Britain, koja nije ništa drugo do vizija britanske Vlade koja bi trebala osigurati da Britanija i u 21. stoljeću ostane jedna od predvodnica globalne digitalne ekonomije. Projekt Digitalne Britanije podrazumijeva uvođenje širokopojasnih veza do svakog domaćinstva i omogućavanje svim građanima Britanije da se upoznaju s elektroničkim uslugama. Svi servisi javnih ustanova bit će dostupni online, a premijer Gordon Brown obećao je svojim sunarodnjacima "superbrzi širokopojasni internet do svakog doma". 

 

"Želim da Britanija bude svjetski lider u digitalnoj ekonomiji koja će kreirati preko četvrt milijuna radnih mjesta do 2020., svjetski lider u pružanju javnih usluga kod kojih možemo građanima, roditeljima, pacijentima i potrošačima dati glas i mogućnost izbora i svjetski lider u novoj politici gdje je glas za povratne informacije i odgovorne odluke mogu transformirati načine na koje donosimo lokalne i nacionalne odluke", istaknuo je premijer Brown u svom govoru. 

 

U naredne četiri godine, prema pisanju Telegrapha, svaki građanin će dobiti personaliziranu web-stranicu za pristup vladinim servisima, a planira se i pokretanje servisa preko kojega će građani moći kontaktirati liječnike, odvjetnike, učitelje... sve one službe koje su im potrebne u svakodnevnom životu. 

 

U tu svrhu osigurano je 30 milijuna funti za utemeljenje Instituta za web-znanost, a na čelu će biti izumitelj interneta Sir Tim Berners Lee i vodeći znastvenik i profesor Nigel Shadbolt. 

 

Strategija je to koja bi trebala donijeti znatnu uštedu vremena i novca budući da će digitalizacija umanjiti potrebu za fizičkim odlaskom građana u urede. Neki se već žale da će zbog toga veliki broj ljudi zaposlenih u javnom sektoru ostati bez posla, međutim ipak se najglasnije iz Britanije čuje negodovanje zbog kontroverznog zakona Digital Economy Bill. 

 

Ima li vlada, primjerice britanska, pravo kontrolirati kako se koristi internet i dokle seže to pravo, jedna je od pitanja, međutim izostanak rasprave posve drugo. 

 

Zbog toga je prema pisanju Guardiana već više od 10.000 Britanaca kontraktiralo zastupnike u Parlamentu posredstvom stranice 38Degrees kako bi iskazali svoju zabrinutost i zahtijevali odgovarajuću raspravu o prijedlozima koje donosi uvođenje Digital Economy Bill u britanski zakonodavni sustav. 

 

Copy / paste sa Net.hr-a, link na vijest: http://www.net.hr/tehnoklik/page/2010/03/22/0346006.html

 

 

***

 

Sto mislite o ovome?

 

Ja sam protiv toga da se narodu ponudi meka i medina kojoj je tesko odoljeti, a onda ih se udari raznim restrikcijama. ISPovi su ti koji bi mogli to puno elegantnije rijesiti (koliko znam), a i da se povise zatvorske i novcane kazne voditeljima raznih torrenata i ostalih stranica sa piratskim sadrzajem, ne bi nito bilo na odmet.

 

Ne kazem da i narod ne treba sankcionirati, ali ne tako drasticno, i bez da se sankcionira one koji su uopce to omogucili.

 

A i posebno mi je upalo u oko (ne mogu bez ovoga :p) kako se zakon pokusava progurati na silu i u tisini, bez da se cuje glas opozicije, a da bi taj isti zakon mogao biti dobra podloga za buduce spijuniranje naroda. 

 

Ne znam kako vi sa piratlukom, ali ja imam puno piratskih stvari. A to su sve one stvari za koje jos uvijek nemam novaca. Imam veliki broj originala, sto glazbenih cd-ova, sto ploca, sto filmova, a i veliki broj knjiga, a sve sto imam piratizirano planiram kupiti cim budem u mogucnosti. Ovo je samo "izmedju".

 

Sto se tice cijena tih proizvoda, iskreno - mislim da i nisu previse skupi. 200 kuna za vrhunski glazbeni cd ili odlicnu knjigu nije puno. Ali nekad se ni toliko nema :(

 

U strahu da ce i nas stici uskoro neki zakon ovoga tipa, malo sam ubrzao skidanje :p, no ono sto ipak najvise zelim je to kupiti. Biti ce..

 

I koliko brzo mozemo ocekivati uopce ovaj zakon i kod nas, ili neki slicni? Ja vjerujem ubrzo, jer ako se mi sami ne sjetimo, nalozit ce nam EU.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2010 0:23 (Dragon23288).
 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Dragon23288 kaže...

 

200 kuna za vrhunski glazbeni cd ili odlicnu knjigu nije puno.

Mislim da si s ovim pogodio bit (ok, ja bih prije rekao da je za vrhunski cd realnije 150 kn). Glavni problem se 75% glazbenih CD-ova gura pod vrhunske što prema svim zakonima prirode i statistike ne može biti.

 

Što se samog zakona tiće, ne vjerujem da će to proći ustavni sud. Ako i prođe vjerojatno će se popularizirati razni pay proxy-i u državma u kojima nema nikakve pravne kontrole interneta.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
MrBlc kaže...
Dragon23288 kaže...

 

200 kuna za vrhunski glazbeni cd ili odlicnu knjigu nije puno.

Mislim da si s ovim pogodio bit (ok, ja bih prije rekao da je za vrhunski cd realnije 150 kn). Glavni problem se 75% glazbenih CD-ova gura pod vrhunske što prema svim zakonima prirode i statistike ne može biti.

 

Što se samog zakona tiće, ne vjerujem da će to proći ustavni sud. Ako i prođe vjerojatno će se popularizirati razni pay proxy-i u državma u kojima nema nikakve pravne kontrole interneta.

Ma, nije mi problem ni za "obicni" cd dati 150 kuna. Da proban nekako sumirati - mislim da je realna cijena bilo kojeg glazbenog cd-a najmanje 100 a najvise 250 kuna. Knjige su druga prica, ali ni njih ne vidim kao skupe.

 

Ne znam za Britance hoce proci ili nece, ali kada se tako nesta predlozi nasoj vladi cisto sumnjam da ce se itko od njih buniti.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2010 11:37 (Dragon23288).
15 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Internet Provideri će bankrotirat ako ovaj zakon proće zato što će pola korisnika interneta ostat bez interneta.

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Koliko sam ja uspio pročitati to će se odnositi i na druge zemlje,a ne samo na matičnu Britaniju.Oni bi htjeli to progurati i dalje od svojih granica pa evo kako to kaže jedan dio:

How did it happen?

  • The entertainment industry is refusing to adapt to new models, clinging to obsolete 20th Century thinking.
  • The Bill was drafted by unelected officials after lobbying from the entertainment industry.
  • It was passed in a hurry during the Parliamentary "wash up" process without full scrutiny.

Why should you be worried?

  • Websites will be blocked for alleged copyright infringement.
  • Families accused of sharing copyrighted files will be disconnected without trial. They will have to pay to appeal.
  • Even if you don't live in the UK, it sets a worrying precedent for other countries to follow suit.

Disconnection or "technical measures" like bandwidth throttling will kick in if file sharing does not drop by an incredible 70%. There are no alternative punishments to disconnection, no matter what the damage it will cause, and there is no statutory limit on the length of these disconnections, called, in the weasel words of the Act, "temporary account suspension".

Despite thousands of letters of concern and a petition with over 35,000 signatures of protest, the Bill was rushed through in the final days of parliament during the "wash up process" - it was not given the full scrutiny that it deserved.

This is a piece of legislation that gives potentially unlimited power to unelected officials, and assumes guilt on the part of those accused of copyright infringement. We can expect the industry lobbies to be out in force to roll back our human right to freedom of expression in the name of copyright very, very soon.

What's happening now?

Now that the Bill has been passed and the election is underway, candidates from all the main parties are keen to distance themselves from it. They admit that there are serious concerns and that the Bill did not receive the scrutiny and debate it deserves.

1% sam normalan,75% neuracunljiv,23%zaboravan ali sam 100% otkvacen
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

I progurati ce, ako nikako zakon ce prihvatiti EU i tako ce, barem po Europi, zakon biti prosiren.

 

Samo nikada se ne slazem sa protivnicima anti - piratskih zakona kada govore da je kazna za skidanje piratskog sadrzaja krsenje ljudskih prava. Skidanje piratskoga sadrzaja sa interneta nije nikakvo ljudsko pravo, i kaznavanje toga nema veze sa krsenjem ljudskih prava.

 

Za takve stvari moraju postojati sankcije, i kazna mora biti, samo pitanje je kome i kolika kazna? Ja ostajem pri tome da mislim da je neispravno da se narod kaznjava puno vise nego one koji su omogucili skidanje piratskoga sadrzaja - ISPove i vlasnike i osnivace raznih stranica sa piratskim sadrzajem.

 

Da se sa vecinom poznatih torrenata (mislim da vecina piratluka dolazi odatle) postupi kao sa Mininovom ili Oinkom, piratluk bi se masovno smanjio.

 

A narod bi kazio na jedan nacin koji jos nisam vidio, mozda je i smijesan, ali ,meni se cini ispravno: kazna za onoga tko je skidao piratski sadrzaj bi bila ta da sve sto je skinuo mora kupiti. Znaci skinuo si 5 filmova, 20 glazbenih albuma, i nekoliko knjiga, e sad to izvoli kupiti (ne placati nikakve kazne raznim udrugama, samo kupiti proizvod). A za one koji su jako puno skidali (toliko da nema smisla kupovati to), smislilo bi se nesta drukcije.

 

Znaci ogromne kazne i sankcije osnivacima stranica preko kojih se razmjenjuje piratski sadrzaj, a narod ono sto je skinuo neka izvoli kupiti. Za to bi rekao da je ispravno, a ovo sada je tlacenje naroda.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2010 13:52 (Dragon23288).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Cak i na Wikipediji postoji clanak o ovom zakonu.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Economy_Act_2010

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

BUMP.

 

Nikome se ne raspravlja o ovoj temi? Bas me zanimalo sta ljudi misle o tome.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Dragon23288 kaže...

BUMP.

 

Nikome se ne raspravlja o ovoj temi? Bas me zanimalo sta ljudi misle o tome.

-nema koristi (iste teme po stoti put...) jer 'oni' naprave što žele, bez obzira na logiku, zakon, 'glas naroda' itd.

-ukratko, krađa je krađa, ukoliko uopće osporiš onda nabace par pojmova kao terorizam, pedofilija, zaštita autorskih prava itd..

-interes je jači, a cilj je zarađivati isključivo na licencama, dok proizvodnju 'outsourcaju' u kinu.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

A istina, vec se puno toga izraspravljalo na ovom forumu..

 

Sta reci.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
vedrann kaže...

Internet Provideri će bankrotirat ako ovaj zakon proće zato što će pola korisnika interneta ostat bez interneta.

Pa upravo ti to sve govori kolko taj zakon ima smisla u praksi i takav nece proc sigurno. lako je nekaj smislit onak ali kak bude to funkcioniralo i utjecalo na ostale stvari uglavnom na vrbi sviralo.Nevinašce

15 godina
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

btw. u vezi samih licenci, nije ista situacija kao za Francusku, jer Britanci (i Ameri) kontroliraju većinu licenci.

btw2, francuzi (i njemci) se prebacuju na linux (uprava) i brine ih engleski kao dominantni jezik.. -englezima je suprotno.

 

-probat ću podjednostaviti; cijena PCa od 3-15k kn, recimo za 5.000kn je sitnica naspram cijene softwarea, kojeg moraš kupovati konstantno.

Odbiti od te cijene PDV-država, odbiti trgovačku maržu-zarada... ostatak ide proizvođaču-Kina... dok kod softwarea, muzike, ..., well, you got the point? OnLine? eBay, iTunes itd, upravo Apple (nije glup) prebacuje interes na to, za razliku od hardwarea.

 

-seljak mora kupiti sjeme, plaća licencu Monsantou ili Pioneeru.. (nema cjenkanja)

-ZAMP i nova RTV pretplata, moraš plaćati itd. itd.. (nema cjenkanja, nemožeš ''ne kupiti..'' =porez, inače porez može ubirati samo država. Ovako nastaje ''nad-država'')

 

Prije stotinjak godina, kolonijalna vladavina je bila osnova ekonomskih sila, danas je to licenca (podržana 6.-om flotom).

 

-osvrt, na post iznad.. prema ISPu imaš ugovor, bez obzira na korištenje usluge, plaćaš, spomenuto u 'franciskoj vezi' s temom.

-proizlazi sasvim suprotna mogućnost, da je ISPu interes isključiti 'sve' korisnike i ipak naplaćivati pretplatu ali je trošak usluge 'nula', netreba investirati u proširenje mreže itd.. a pošto su većinom EU korisnici na flatu, jasna je razlika.

 

-Vrlo jednostavno se pirati mogu onemogućiti u distribuciji, no nije to cilj, ovako će se 'prodati' ono šte inaće nitko nebi kupio.

(hint, mali oglasnik, policija ga može prolistati.. )

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

sumnjam u zloupotrebe radi špijunaže,u jednu ruku i podržavam ovaj zakon jer je ovo sa piraterijom prešlo svake granice,ja kupujem cd-e,i što se desilo cd-shopovi se zatvaraju,tako da je u mom gradu ostao još samo jedan hvale vrijedan ,a prije ih je bilo na svakom kantunu,ja znam da su cd-i i filmovi skupi,ali to masovno skidanja terabajta i terabajta filmova i pjesama ,kamo to vodi da više nitko živ nema original ni film ni glazbu,moje je mišljenje ako voliš slušati glazbu i gledati filmove,te ako imaš para za HARDVER ,moraš dio novca odvojiti i za softver,što je najžalosnije od svega ima ljudi što imaju hi-fi sistem od par tisuća eura ,a teško im je dati 145 kn za cd,ili 69 kuna za film,ali ako imaš neke ljeve pc zvučnike tad i nisam protiv umjerenog skidanja glazbe

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.5.2010 0:23 (blackalbum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Nemam ni ja ništa protiv cijena od 100 do 250 kuna, ali ipak nove računalne igrice sa cijenama koje se vrte oko 400 kuna su krađa. Po tom kriteriju mogao bi si priuštiti samo indie igrice, odnosno nezavisne igrice koje se prodaju do 10 eura. Da svaka igrica košta oko 150 kuna di bi bio kraj njihovoj zaradi; piratizacija bi bilo glupiranje klinaca i zaista siromašnih pojedinaca.

 

Softver je jednostavno preskup, pa čak i u školama vidim piratske Windowse itd- ako škole nemaju novaca za originale, kako mogu očekivati da će narod kupovati.

 

Nadam se da će takav zakon propasti.

Μολὼν λαβέ! "Daj mi dim da ugasim svijetlo dana, daj mi jedan dim."
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Cjena je nevažna. Kao da opravdavate krađu Mercedesa jer je skuplji od Fiće...

Dali neka roba košta 1kn ili milion, krađa je krađa. Nasuprot, prema visini iznosa se određuje kazna, tj sudac te neće blaže kazniti zbog krađe Mercedesa, niti ima ikakvog razloga 'suosjećati' s lopovom.

 

-Također u vezi cjene, kao isprike, to bi uzeo u obzir samo za osnovne životne potrebe, kao kruh i voda ili osoba koja nema za platiti režije, no igre/software nespadaju u tu kategoriju (pravo tu neradi bitnu razliku).

Uopće kompletna software ind. (jer hardware se ne piratizira), pogotovo ako pogledaš besplatnu-legalnu alternativu (linux?). Uz Ostale besplatne mogućnosti.

 

-Škola nema piratski software, škole i akademske zajednice su ovuhvaćeni VLK licencama (i državna tijela, policija itd..). To je direktan posao između MS-Hrvatska i paušalnog iznosa za korištenje neke količine licenci. -Legalno. Ali je nelegalno da ti u školi uzmeš aktivacijski kod i koristiš ga privatno, doma ili ga prodaješ i sl. Opet se vidi klasična pogreška početnika koji gleda 'originalan-CD', to nema veze, važan je KOD-aktivacija.

Kao npr. Office Home-and-Student košta 444kn, dok ista ta licenca nesmije biti na poslovnom računalu, njemu je cijena 1.600kn pa naviše. (jasno?)

 

Nikad cijena nemože biti opravdanje za krađu. Ako želiš besplatno (legalno!) samo trebaš malo razmišljati, jer sve postoji.

Možeš legalno skinuti OS s microsoftovih stranica ili npr Ubuntu linux.

Nema potrebe rizikovati s piratima, koji obično uvale i trojance, keylogere i sl..

 

Puno važnije u kontekstu ovih zakona je njihova je njihovo 'silovanje' korisnika, no nema korsiti raspravljati o tom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
ihush kaže...

 

Puno važnije u kontekstu ovih zakona je njihova je njihovo 'silovanje' korisnika, no nema korsiti raspravljati o tom.

To je bit onoga sto sam ja htjeo reci - gore od kradje autorskih dijela skidanjem istih sa torrenata je nekaznavanje onih koji su to narodu omogucili.

 

No naravno gdje ima mogucnosti za zaradom ima i prodanih dusa - di bi netko propustio toliku prliku za zaradom!

 

Jedina adekvatno i ispravno rijesenje za mene je da se kaznavaju autori stranica sa piratskim sadrzajem, a one koji bi i nakon toga nasli nacin za skidanje kazniti tako da kupe ono sto su skinuli.

 

Sto se tice cijena onoga sto se nudi na torrentima, znaci filmovi, knjige, igre, glazba, ne drzim ih skupima. Kao sto sam vec napisao, cijena bilo kojeg glazbenog cd - a ili filma izmedju 100 i 250 kuna je opravdana,a ni knjige od kojih rijetko koja barem koju ja citam ne kosta vise od 250 kuna ne drzim skupima. Za igre ne znam, ne igram ih i ne mogu procijeniti jeli cijena od 400 kuna opravdana.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.5.2010 14:22 (Dragon23288).
16 godina
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Ne radi se tu samo o sankcioniranju 'piratskog sadržaja' nego i u zadiranju u korisnikovu uporabu interneta (na neki način nadziranje i kontrola).

Mene osobno već živcira i to što bi netko kontrolirao sve što ja radim na netu..  koje stranice posjećujem, na što klikčem, što skidam.

 

Ako ja platim mjesečnu cijenu usluge 'flat rate', onda očekujem imati bar nekakvu privatnost u korištenju toga 'neograničenog surfanja' jer inače mogu komotno otkazati tu uslugu Izlanuo se

Još malo pa će preko neta skenirat kompove korisnika da vide imamo li možda nešto 'piratskog sadržaja' na kakvom sekundarnom ili eksternom hardu Neodlučan

 

I na kraju licemjerno je od industrija (filmske, glazbene i gaming..) koje mlate enormne zarade da se žale kako ih pirati uništavaju..   riiight - odakle im svo to bogatstvo (pjevačima, glumcima, razvojnim studijima..) ako su jadnici toliko oštećeni i stjerani u kut piratlukom? Viče

 

Ja oduvijek tvrdim da 90% onih koji skidaju piratske sadržaje ionako ne bi kupili originale da im besplatna opcija nije dostupna (vidim po sebi - skidam masu serija koje volim gledati i kolekcionirati na eksternim diskovima, ali da se to ne može jednostavno ne bih gledao te serije nego bi se išao vozit biciklom, pročitati dobru knjigu ili nešto treće..).

Dakle na meni ta ekipa ionako ne bi zaradila ni centa pa tako iako usputno konzumiram te stvari (samo zato jer su besplatne na klik miša daleko) u biti ne umanjujem ničiji profit niti nekoga oštećujem.

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Dado_ZG78 kaže...

Ne radi se tu samo o sankcioniranju 'piratskog sadržaja' nego i u zadiranju u korisnikovu uporabu interneta (na neki način nadziranje i kontrola).

Mene osobno već živcira i to što bi netko kontrolirao sve što ja radim na netu..  koje stranice posjećujem, na što klikčem, što skidam.

 

Ako ja platim mjesečnu cijenu usluge 'flat rate', onda očekujem imati bar nekakvu privatnost u korištenju toga 'neograničenog surfanja' jer inače mogu komotno otkazati tu uslugu Izlanuo se

Još malo pa će preko neta skenirat kompove korisnika da vide imamo li možda nešto 'piratskog sadržaja' na kakvom sekundarnom ili eksternom hardu Neodlučan

 

I na kraju licemjerno je od industrija (filmske, glazbene i gaming..) koje mlate enormne zarade da se žale kako ih pirati uništavaju..   riiight - odakle im svo to bogatstvo (pjevačima, glumcima, razvojnim studijima..) ako su jadnici toliko oštećeni i stjerani u kut piratlukom? Viče

 

Ja oduvijek tvrdim da 90% onih koji skidaju piratske sadržaje ionako ne bi kupili originale da im besplatna opcija nije dostupna (vidim po sebi - skidam masu serija koje volim gledati i kolekcionirati na eksternim diskovima, ali da se to ne može jednostavno ne bih gledao te serije nego bi se išao vozit biciklom, pročitati dobru knjigu ili nešto treće..).

Dakle na meni ta ekipa ionako ne bi zaradila ni centa pa tako iako usputno konzumiram te stvari (samo zato jer su besplatne na klik miša daleko) u biti ne umanjujem ničiji profit niti nekoga oštećujem.

Istina je da se previse zadire u privatnost korisnika - ja cak vjerujem u mogucnost da je sve ovo oko piratluka i autorskih prava samo paravan za kontrolu i nadzor korisnika interneta.

 

Sto se tice ovoga za flat, flat rate oznacava kolicinu prometa koju mjesecno smijes ostvariti, nema to nikakve veze za tvojom privatnoscu. A cak ni taj promet nije neogranicen, svaki provider ima fair klauzulu, mislim da nedaju vise od 300gb mjesecno.

 

I ovo sve sto si dalje rekao stoji apsolutno - i njihova licemjernost i cinjenica da vecina ljudi ono sto skidaju ne bi nikada pogledali da moraju kupiti.

 

Ali nista od toga nije opravdanje za piratluk.

16 godina
online
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Dragon23288 kaže...
A cak ni taj promet nije neogranicen, svaki provider ima fair klauzulu, mislim da nedaju vise od 300gb mjesecno.

Ehm...

Ukupni promet za 02 / 2010: 467.29 GB

Ukupni promet za 03 / 2010: 382.69 GB

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
16 godina
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Elles D. kaže...

Ehm...

Ukupni promet za 02 / 2010: 467.29 GB

Ukupni promet za 03 / 2010: 382.69 GB

LOL  Care! Smijeh

Lijep pozdrav ;)
15 godina
neaktivan
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Record industry piracy scare proves bogus again - ukratko - glazbena industrija bilježila je pad prihoda, jer je nudila smeće koristeći prevaziđeni način distribucije (CD-ove). Nakon što su se preorjentirali na mp3 i Internet, zabilježili su porast prihoda prošle godine na 13 glavnih tržišta u svijetu (Australija, Brazil, Meksiko, Švedska, Južna Koreja, Velika Britanija...).

 

Umjesto maltretiranja vlastitih državljana, EU bi bilo bolje da natjera kompanije da svoje proizvode nude Europljanima po istim cijenama kao i Amerikancima. Nedavno sam imao namjeru kupiti Adobe Premiere Elements (program mi je super za ono što mi treba). Cijena na službenoj Adobovoj stranici je 80$ (oko 430 kuna) za SAD, za EU je cijena 95€ (oko 680 kuna), a kod nas se može kupiti za 950 kuna.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
ihush kaže...

Cjena je nevažna. Kao da opravdavate krađu Mercedesa jer je skuplji od Fiće...

Dali neka roba košta 1kn ili milion, krađa je krađa. Nasuprot, prema visini iznosa se određuje kazna, tj sudac te neće blaže kazniti zbog krađe Mercedesa, niti ima ikakvog razloga 'suosjećati' s lopovom.

Kazna se određuje prema šteti koja je nanesena vlasniku. U tome i je razlika između krađe i povrede autorskih prava. Kad ukradeš CD ti si nanio štetu 150 kn (ili koliko već CD dođe) dok kod skidanja mp3-ca s neta je nanesenu štetu teže odrediti i nije nužno proporcionalna s cijenom CD-a. Stvarna šteta bi bila postotak ljudi koji bi kupili album da ga nisu mogli skinut s neta x udio cijene autorskih prava u cijeni CD-a. Skuplje kolektorsko izdanje će ljudi koji ga žele kupit kupit bez obzira na cijenu tako da će među onima koji su skinuli s neta biti manje onih koji bi kupili da nisu imali mogučnost skinit s neta, pa je statistički šteta manja nego kad se radi o jeftinijem albumu.

Sad u obzir treba uzeti i činjenicu da je naknada za autorska prava uključena u cijenu praznih medija u Hrvatskoj i u večini Eurposkih zemalja.

Uz to treba imati u vidu da bi se umjetno držanje visoke cijene i zarađivanje na izvansudskim nagodbama u nekim drugim djelatnostima nazivalo iznuda.

 

Dragon23288 kaže...

To je bit onoga sto sam ja htjeo reci - gore od kradje autorskih dijela skidanjem istih sa torrenata je nekaznavanje onih koji su to narodu omogucili.

 

No naravno gdje ima mogucnosti za zaradom ima i prodanih dusa - di bi netko propustio toliku prliku za zaradom!

 

Jedina adekvatno i ispravno rijesenje za mene je da se kaznavaju autori stranica sa piratskim sadrzajem, a one koji bi i nakon toga nasli nacin za skidanje kazniti tako da kupe ono sto su skinuli.

Samo trebaš imati u vidu da torrent stranice ne sadrže piratske sadržaje već ti kao korisnik torrenta dok skidaš omogučuješ drugim korisnicima da skidaju od tebe. Rapidshare je druga stvar.

 

Dado_ZG78 kaže...

Ne radi se tu samo o sankcioniranju 'piratskog sadržaja' nego i u zadiranju u korisnikovu uporabu interneta (na neki način nadziranje i kontrola).

Mene osobno već živcira i to što bi netko kontrolirao sve što ja radim na netu..  koje stranice posjećujem, na što klikčem, što skidam.

Pa zapravo se sve i svodi na kontrolu. I borba protiv pirata i borba protiv terorizma se tek opravdanja za smanjenje prava na privatnost.

 

Dado_ZG78 kaže...

Ja oduvijek tvrdim da 90% onih koji skidaju piratske sadržaje ionako ne bi kupili originale da im besplatna opcija nije dostupna (vidim po sebi - skidam masu serija koje volim gledati i kolekcionirati na eksternim diskovima, ali da se to ne može jednostavno ne bih gledao te serije nego bi se išao vozit biciklom, pročitati dobru knjigu ili nešto treće..).

Dakle na meni ta ekipa ionako ne bi zaradila ni centa pa tako iako usputno konzumiram te stvari (samo zato jer su besplatne na klik miša daleko) u biti ne umanjujem ničiji profit niti nekoga oštećujem.

klimama kaže...

Record industry piracy scare proves bogus again - ukratko - glazbena industrija bilježila je pad prihoda, jer je nudila smeće koristeći prevaziđeni način distribucije (CD-ove). Nakon što su se preorjentirali na mp3 i Internet, zabilježili su porast prihoda prošle godine na 13 glavnih tržišta u svijetu (Australija, Brazil, Meksiko, Švedska, Južna Koreja, Velika Britanija...).

To i je glavna kvaka. U cijenu CD-a je uključena i izrada, materijal, prijevoz, kolekcionarska vrijednost takvog izdanjai sl. Meni to ne predstavlja ništa i da mogu povoljnije kupit glazbu preko neta kupio bih. Ovako ću skinit s neta, te ću eventualno kupit 1-2 CD-a kako bih podržao grupu koja mi se sviđa i otići na koncert. Da ne mogu skinit s neta, slušao bih internet radio (legalno i besplatno), ali vjerojatno ne bih kupio ni ona 2 CD-a.

Za dobar film mi nije žao dati 20-30 kn za kino, jedino mi je žao što nemam vremena češće otići u kino.

 

Mislim da će ovaj zakon najviše štetiti korisnicima zbog smanjenja privatnosti, a onda glazbenoj industriji ako se ne trgne i ponudi prihvatljivu alternativu.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
Elles D. kaže...
Dragon23288 kaže...
A cak ni taj promet nije neogranicen, svaki provider ima fair klauzulu, mislim da nedaju vise od 300gb mjesecno.

Ehm...

Ukupni promet za 02 / 2010: 467.29 GB

Ukupni promet za 03 / 2010: 382.69 GB

Ma bubnio sam 300gb, ali da postoji fair klauzula u to sam siguran. Btw, what the fuck are you doing da napravis toliko prometa Iznenađen

MrBlc kaže...
ihush kaže...

Cjena je nevažna. Kao da opravdavate krađu Mercedesa jer je skuplji od Fiće...

Dali neka roba košta 1kn ili milion, krađa je krađa. Nasuprot, prema visini iznosa se određuje kazna, tj sudac te neće blaže kazniti zbog krađe Mercedesa, niti ima ikakvog razloga 'suosjećati' s lopovom.

Kazna se određuje prema šteti koja je nanesena vlasniku. U tome i je razlika između krađe i povrede autorskih prava. Kad ukradeš CD ti si nanio štetu 150 kn (ili koliko već CD dođe) dok kod skidanja mp3-ca s neta je nanesenu štetu teže odrediti i nije nužno proporcionalna s cijenom CD-a. Stvarna šteta bi bila postotak ljudi koji bi kupili album da ga nisu mogli skinut s neta x udio cijene autorskih prava u cijeni CD-a. Skuplje kolektorsko izdanje će ljudi koji ga žele kupit kupit bez obzira na cijenu tako da će među onima koji su skinuli s neta biti manje onih koji bi kupili da nisu imali mogučnost skinit s neta, pa je statistički šteta manja nego kad se radi o jeftinijem albumu.

Sad u obzir treba uzeti i činjenicu da je naknada za autorska prava uključena u cijenu praznih medija u Hrvatskoj i u večini Eurposkih zemalja.

Uz to treba imati u vidu da bi se umjetno držanje visoke cijene i zarađivanje na izvansudskim nagodbama u nekim drugim djelatnostima nazivalo iznuda.

 

Dragon23288 kaže...

To je bit onoga sto sam ja htjeo reci - gore od kradje autorskih dijela skidanjem istih sa torrenata je nekaznavanje onih koji su to narodu omogucili.

 

No naravno gdje ima mogucnosti za zaradom ima i prodanih dusa - di bi netko propustio toliku prliku za zaradom!

 

Jedina adekvatno i ispravno rijesenje za mene je da se kaznavaju autori stranica sa piratskim sadrzajem, a one koji bi i nakon toga nasli nacin za skidanje kazniti tako da kupe ono sto su skinuli.

Samo trebaš imati u vidu da torrent stranice ne sadrže piratske sadržaje već ti kao korisnik torrenta dok skidaš omogučuješ drugim korisnicima da skidaju od tebe. Rapidshare je druga stvar.

 

Mislim da je nebitno kolika je steta u svom tom piratluku za glazbene i ine industrije. Stvar je principa, pa zar cinjenica da lopovluk nekome i ne skodi moze biti opravdanje za isti? Gledano sa neke moralne strane jel. No jasno mi je da industrije nabijaju cifre za koje su osteceni (a zapravo i nisu) kako bi se bolje kontrolirali ljudi na internetu! Drukcije mi nema smisla, a i ne zaboravimo da su RIAA i slicna gamad produkti Americke vlade!

 

Ok, vlasnici torrent stranica ne odgovaraju za sadrzaj koji se razmjenuje, ali ipak bi trebalo staviti restrikciju, kao mininovoj. Mislim, da probam povuci analogiju, pa ni trgovac oruzjem na crno nije odgovoran sta ce ljudi napraviti s tim oruzjem koje bi kupili, pa ga ipak ne prodaje na standu!

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.5.2010 15:56 (Dragon23288).
14 godina
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

slažem se da se krivo računaju štete zbog piratluka,i da netko tko doma ima 1000 albuma nebi kupio svih 1000,ali meni nije opravdanje cd,dvd i ostalo je skupo,jer ako se ima za hardver mora se imati i za softver,ovo što se sada dešava da ljidi skidaju terabajte multimedije i da se opravdavaju da sam to kupovao nebih ni gledao ili slušao,nije ništa drugo nego licemjerno,znači slušat ću neki album ako je besplatan,ali ne zanima me ako ga moram kupiti,a i još jedna stvar kad se kupuju cd-i preko amazone dođe te nekih 80 kn po cd-u tako da nitko ne može tvrditi da je glazba skupa,tako je i sa filmovima ima ih naći od 30 kn pa gore,ali je problem što su se neki novi klinci naučili da im je sve besplatno,i ne cijene tuđi rad,i ja naravno skidam ali sam velik dio toga i kupio,mjesečno 200 kn za film ili cd-e nije velik novac,a ako se nema za kupit film tad se ode u kino karta je 27 kuna što nije neki veliki novac

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Digital Economy Bill - zakon protiv pirata

Nisam ni rekao da to opravdava piratluk, ali isto tako pobija argumente sotonizacije istog. Kad pogledaš realno stanje, onda ti je jasno da tu nisu potrebne stroge restrikcije i astronomske kazne već edukacija i podizanje svijesti ljudi.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Digital Economy Bill - zakon protiv pirata
MrBlc kaže...

Nisam ni rekao da to opravdava piratluk, ali isto tako pobija argumente sotonizacije istog. Kad pogledaš realno stanje, onda ti je jasno da tu nisu potrebne stroge restrikcije i astronomske kazne već edukacija i podizanje svijesti ljudi.

Exact my point!!

 

Zato sam i uspjenjen u vezi toga, jer korporacije to nece napraviti - odem im zarada tako a i kontrola naroda.

 

Mršti se

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice