TVZ-općenito-pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 420
|
čitano: 307.049
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
stepe kaže...

Informatički menadžment

U teoriji možeš, ali u praksi ne bih rekao. Uglavnom na stranicama TVZ-a pogledaj nastavni plan i program za studij na koji se želiš prebaciti i vidi kolegije koji se tamo provode i gledaj ima li istih kolegija koje si ti položio na svome faksu. Ako ima na svakoj godini minimalno 50 ECTS bodova koje bi mogao prenijeti (a može i nešto manje) onda imaš šanse da se prebaciš. Ove ostale kolegije ćeš morati naknadno položiti, mislim da skupa sa cijelom trećom godinom.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.10.2016 16:20 (nj0fra).
13 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
Super flaeryy kaže...
Pozdrav ljudi ,ako netko ima nekakve skripte iz oe i matise za 1godinu da mi posalje u inbox,ili cak i postupke rjesenja bio bi mu puno zahvalan.

 

FB stranica Osnova elektrotehnike: https://www.facebook.com/TVZosnove/
YouTube kanal Osnova elektrotehnike: https://www.youtube.com/channel/UCkwpw88Pj8agokoXHE_kuEg  - tu mozes naci snimljene auditorne (svaki tjedan nove) te riješene rokove 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.10.2016 17:34 (dankoBanana).
8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Bok! Jel iko zna jel moguce pribacivanje na TVZ u ovoj godini 16/17? sa pmfa-informatika

 

hvala unaprid

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Mislim da si malo zakasnio, ali svejedno pitaj referadu, možda još stigneš, ali onda sutra ujutro odi na faks, koji te već odijel TVZa zanima (informatika, elektrotehnika..) i raspitaj se.

8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
The_Fichek kaže...

Mislim da si malo zakasnio, ali svejedno pitaj referadu, možda još stigneš, ali onda sutra ujutro odi na faks, koji te već odijel TVZa zanima (informatika, elektrotehnika..) i raspitaj se.

 Hvala na odgovoru. Na TVZ ne mogu ic Zagreb pre daleko, buden zva sutra,ak ne nista u sljedecu godinu barem :)

10 godina
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Pošalji odmah mail, ako već nisi pa još zovi sutra.

8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Samo na pocetku god. se moze,triba podnit molbu u 6om mj. oh well....

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Pozdrav!

Evo zadnja godina sam srednje i idem u Srednju skolu Jelkovec(tehnicar za racunastvo).Gledam sad malo koji faks i svida mi se TVZ,ali isto i Foi i sada sam neodlucan na koji bi isao.Koji je priznatiji,gdje je bolje i ja sam inace

iz Zagreba pa mi je Foi malo ipak daleko a na stan ili u studenski iskreno uopce mi se ne svida to.Pa sad kako je na TVZu,kak ste zadovoljni snjim i inace zelim isto zavrsit neki smjer za programiranje i sve vezano za komp.

Vidim da ima smjer racunalstvo i informatika,u cemu je razlika izmedu njih? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
Kao prvo no offense ali Računarstvo i Informatika su studiji, ne smjerovi. Razlika je važna jer se studiji Računarstvo i Informatika još dodatno dijele na smjerove. A na specijalističkom studiju se još dodatno dijele na module.

Kao drugo, ako na TVZ-u uzmeš sve ekonomske predmete koje možeš uzeti, a na FOI uzmeš minimum koji moraš uzeti, na FOI-u ćeš morati još uvijek polagati više 'ekonomskih' predmeta nego na TVZ-u.

Kao treće, TVZ nema nikakve veze sa Sveučilištem u Zagrebu. Dapače, TVZ je i sam sveučilište.
Tj. Europska unija ga priznaje kao sveučilište. To se očituje u tome da je pred godinu dana EU TVZ-u dopustio da promijeni 'Engleski naziv' sa 'Polytechnic of Zagreb' u 'University of applied sciences'.
Hrvatska sa druge strane ne priznaje TVZ kao sveučilište jer je naš zakon zastario, Bologna se primjenjivala selektivno i jedina smo država. U EU koja u svojim zakonima nema definirane termine 'Tehničko Sveučilište' ili 'Sveučilište primijenjenih znanosti'.

Iako postoji težnja i pritisak što od EU, što od Hrvatskog vijeća veleučilišta da se ti zakoni promijene. Iako je tu sa druge strane rektor Boras sa sveučilišta ZG koji je svojim lobijem doveo u pitanje čak i HKO:
http://www2.tvz.hr/2016/05/sto-je-hko-i-kako-se-on-odrzava-na-strucne-studije/
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Cekajte, jel se moze pribacit ako mi ostane predmet za rujanski rok? tj ne polozim ga na vrime.

Oni iz referade mi nece odgovore,a telefoni zauzeti.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Sta mislite jel se isplati ic na izvanredovni računarstvo?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Imam pitanje vezano uz programiranje kod prof. Cesara. 

Dobro mi je islo te sam dobio skoro sve bodove u prvih 5 labosa i napisao ispit bolje od vecine.

No, zeznuo sam vjestine programiranja. Kombinacija toga sto sam u 2 dana spavao 6h i zadatka koji su mi dosli.

 

E, sad me zanima sta cu ak ne skupim dovoljno bodova za prolaz.

Koliko sam nacuo, necu moci upisati neke predmete u drugom semestru, a samim time bih si produljio studiranje za godinu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
Ices sa menom prvu haha
12 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Za upis u drugi semestar nema uvjeta koliko ja znam. 

Za objektno orjentirano moraš imati odslušano prog., te je uvijet za neke predmete kasnije.

11 godina
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Kad se uopće upisuje ljetni semestar?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Pise ti u akademskom kalendaru na moj.tvz.hr

Linux, Arch Linux.
11 godina
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
Entropija kaže...

Kad se uopće upisuje ljetni semestar?

 Našao...

8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
koweratus kaže...

Sta mislite jel se isplati ic na izvanredovni računarstvo?

 pls answer

9 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
koweratus kaže...
koweratus kaže...

Sta mislite jel se isplati ic na izvanredovni računarstvo?

 pls answer

 U kojem smislu?

8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Pa mislim nije nista losiji u odnosu na redovni ?U smislu kvalitete.

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 14:29 (koweratus).
9 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
koweratus kaže...

Pa mislim nije nista losiji u odnosu na redovni ?U smislu kvalitete.

 Isti je kao i redovni, samo s boljim rasporedom. Mi na redovnom trebamo kampirat cijeli dan na faksu. 

14 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Po mojim iskustvima s TVZ-om samo elektrotehnika ima dobar raspored (sve u jednom komadu bez rupa) i sve je u vlastitoj zgradi. Ostali studiji baš zbog predavanja i labosa na 3 lokacije imaju jako loš raspored, a i kvaliteta samih studija je otprilike nekoliko razina lošija nego kvaliteta elektrotehnike (i po meni je elektrotehnika jedini studij s TVZ-a koji parira FER-u). Kvaliteta redovnog i izvanrednog računarstva je potpuno identična s tim da ćeš na računarstvu više naučiti kako biti dobar programer iliti developer koji piše kod za neku aplikaciju ili web stranicu (otprilike 90% IT poslova u Hrvatskoj), ali nećeš naučiti kako biti dobar inženjer računarstva. Inženjerski poao ćeš naučiti na FER-u i pod tim mislim malo majstorskije discipline kao što su strojno učenje, računarski vid, neuronske mreže, umjetna inteligencija itd. Ako si dobar u tim disciplinama onda znaš da ćeš mlatiti masnu lovu negdje vani jer u Hrvatskoj ćeš nažalost moći samo štancati kod za neke aplikacije ili web stranice. Ako od studija i očekuješ da te pripremi za developerski posao, upiši izvanredno TVZ računarstvo, razvijaj se pomalo i izvan faksa i bit ćeš dobar programer sa sigurnim poslom u Hrvatskoj, ali inženjerski posao tamo nećeš naučiti. Ovaj se post odnosi na sve one koji se na FER-u žale na previše matematike i premalo programiranja, a na TVZ-u na previše programiranja (jer iz većine predmeta se štanca brdo i brdo koda). Budite svjesni onoga što upisujete i zašto upisujete.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.12.2016 0:33 (nj0fra).
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

E ovo sam trazia!! Sve pohvale na odgovoru haha :D

 

Mislin se pribacit na TVZ drugu godinu ili prvu izvanredno ako ne uspije prva opcija

10 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
nj0fra kaže...

Po mojim iskustvima s TVZ-om samo elektrotehnika ima dobar raspored (sve u jednom komadu bez rupa) i sve je u vlastitoj zgradi. Ostali studiji baš zbog predavanja i labosa na 3 lokacije imaju jako loš raspored, a i kvaliteta samih studija je otprilike nekoliko razina lošija nego kvaliteta elektrotehnike (i po meni je elektrotehnika jedini studij s TVZ-a koji parira FER-u). Kvaliteta redovnog i izvanrednog računarstva je potpuno identična s tim da ćeš na računarstvu više naučiti kako biti dobar programer iliti developer koji piše kod za neku aplikaciju ili web stranicu (otprilike 90% IT poslova u Hrvatskoj), ali nećeš naučiti kako biti dobar inženjer računarstva. Inženjerski poao ćeš naučiti na FER-u i pod tim mislim malo majstorskije discipline kao što su strojno učenje, računarski vid, neuronske mreže, umjetna inteligencija itd. Ako si dobar u tim disciplinama onda znaš da ćeš mlatiti masnu lovu negdje vani jer u Hrvatskoj ćeš nažalost moći samo štancati kod za neke aplikacije ili web stranice. Ako od studija i očekuješ da te pripremi za developerski posao, upiši izvanredno TVZ računarstvo, razvijaj se pomalo i izvan faksa i bit ćeš dobar programer sa sigurnim poslom u Hrvatskoj, ali inženjerski posao tamo nećeš naučiti. Ovaj se post odnosi na sve one koji se na FER-u žale na previše matematike i premalo programiranja, a na TVZ-u na previše programiranja (jer iz većine predmeta se štanca brdo i brdo koda). Budite svjesni onoga što upisujete i zašto upisujete.

 

Tebi evidentno nije jasno koja je razlika između "computer science" i "computer engineering". Evo pa čitaj: https://www.quora.com/What-is-the-diffrence-between-computer-science-and-computer-engineering

 

A ako ćemo iskreno, niti je FER-ovo računarstvo potpuno "znanost", niti je TVZ-ovo računarstvo potpuno "inžinjerstvo". Najispravnije bi bilo reći da je FER-ovo miks znanosti i inžinjerstva, a TVZ-ovo skoro u potpunosti ono što se zove "software engineering". Znači nisu niti usporedivi.

 

Onaj tko se hoće baviti čistom računalnom znanošću u Zg ima jedino PMF Matematiku, smjer Računarstvo.

 

Kako god bilo, sve su to srodne ali različite grane računarstva koje zadovoljavaju različite potrebe tržišta i prepucavanje oko toga "što je bolje" je besmisleno. Čak su i prosječne plaće u Hr tu negdje tako da stvarno ovisi o tome što se čovjeku najviše sviđa. Mislim da definitivno najviše konkretnog programiranja ima na TVZ-u, rada sa el. sklopovima na FER-u, a čiste matematičko-računalne znanosti na PMF-u.

14 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
detekreten kaže...

 

Tebi evidentno nije jasno koja je razlika između "computer science" i "computer engineering". Evo pa čitaj: https://www.quora.com/What-is-the-diffrence-between-computer-science-and-computer-engineering

 

A ako ćemo iskreno, niti je FER-ovo računarstvo potpuno "znanost", niti je TVZ-ovo računarstvo potpuno "inžinjerstvo". Najispravnije bi bilo reći da je FER-ovo miks znanosti i inžinjerstva, a TVZ-ovo skoro u potpunosti ono što se zove "software engineering". Znači nisu niti usporedivi.

 

Onaj tko se hoće baviti čistom računalnom znanošću u Zg ima jedino PMF Matematiku, smjer Računarstvo.

 

Kako god bilo, sve su to srodne ali različite grane računarstva koje zadovoljavaju različite potrebe tržišta i prepucavanje oko toga "što je bolje" je besmisleno. Čak su i prosječne plaće u Hr tu negdje tako da stvarno ovisi o tome što se čovjeku najviše sviđa. Mislim da definitivno najviše konkretnog programiranja ima na TVZ-u, rada sa el. sklopovima na FER-u, a čiste matematičko-računalne znanosti na PMF-u.

 

Nisam uopće pisao o metodologiji nego o znanju koje dobiješ nakon ta dva fakulteta. Uostalom uopće nije bitno što je neki random amerikanac napisao, a inače amerikanci imaju svoje nazive i titule koje se razlikuju od onih kod nas. Inženjer je osoba koja svojim teoretskim i praktičnim (prije svega teoretskim) znanjem rješava neki problem ili konstruira neki kompleksni sustav. Osoba koja zna neki programski jezik i piše kod za neku aplikaciju ne može biti inženjer nego obični programer iliti developer. Amerikanci to pak po tvome linku nazivaju software engineering. Softverski inženjer je osoba koja posjeduje dubinska teoretska znanja i metodologije programiranja te je sposobna to znanje primjeniti kako bi konstrurala neki kompleksni softver ili sustav. Obično programeri rade za softverske inženjere i programiraju ono što oni zamisle. Na TVZ-u se programira jako puno i izrađuju se razne aplikacije, ali ništa više od toga. Stavlja se fokus na učenje što više različitih programskih jezika i njihovu primjenu. Doduše druga je stvar što je to za hrvatsko tržište rada i više nego dovoljno za 90% IT poslova. Međutim programer nikada neće moći raditi na razvoju softvera za autonomno parkiranje u BMW-u, na razvoju GPS sustava, na razvoju softvera za dronove, razvoju umjetne inteligencije itd. To je pak posao za inženjere. Inače kolega spideyxxx je u drugoj temi napisao zanimljiv post koji govori malo više o tome. Dakle TVZ obrazuje programere/developere, a FER inženjere (govorim za računarski smjer).

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.12.2016 19:45 (nj0fra).
8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Jel ove godine bia jesenski upis za racunarstvo/informatiku  izvan/redovni?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori

vrlo vjerojatno vanredni, na ljeto se popune uvijek sva mjesta tak da nije sigurno redovni, a vanredni imaju upise tek na jesen.

Linux, Arch Linux.
8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
A
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: TVZ-općenito-pitanja i odgovori
Ide li tko na graditeljstvo na TVZu da malo opiše smjer?
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
TVZ-općenito-pitanja i odgovori

Jel moze iko reci koliko je matematika teska u odnosu na srednju, kakvi su kolokviji u odnosu na rad na vjezbama.

I jel tesko fiziku polozit ako se nema predznanja?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice