Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

poruka: 8
|
čitano: 1.732
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

Pozdrav,

 

imam sljedeću situaciju:
Na host računalu je windows i na njemu su virtualne mašine na kojima je Linux (Debian)

Na host računalu se vrti server (appache/PHP) i virtualne mašine komuniciraju sa tim serverom. Inače se server dohvaća putem "http://localhost", no virtualke ga vide na "http://192.168.26.1" (Zašto baš taj broj?? ...meni je to špansko selo ...chatGPT me uputio da saznam to putem komande ipconfig)

 

E sad, stvar radi dok se ne aktivira VPN na virtualki. Pa kako omogućiti tu komunikaciju i sa aktivnim VPN-om?

S time da napomenem, ne treba mi pristup putem browsera ili nešto tog tipa, nego samo programski putem pythona.

VPN provider je Mullvad i on ima exclude aplikacije koja neće ići preko VPN-a, ali to mi baš ne drži vodu jer python treba komunicirati i www putem VPN-a i prema lokalnom serveru.

Osim toga, bolje bi bilo općenito rješenje koje ne zavisi od Mullvad podrške, jer će se VPN provider možda kasnije i mijenjati...

 

Unaprijed hvala na bilo kakvoj sugestiji.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

probaj na virtualki postaviti fiksu rutu većeg prioriteta (od VPN-a) do hosta

9 godina
offline
Re: Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

Pa to i imam tedenciju, samo se pokazalo da to nije tako jednostavan zadatak uz chatGPT ...samo neke greške lupam, a kako mi je sve to nepoznato ...nemam nikakav osjećaj jel me chatGPT vodi ispravnim putem.

10 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

Znači apsolutno mi je nejasno koji vrag se dešava. Znači imam dva računala koja su setupirana na identičan način. Na oba je win na host mašini i Debian na virtualkama.

 

I sada jedno računalo mi omogućava da sa virtualke se spajam na server koji je na host računalu putem IP kojeg pronalazim naredbom ipconfig u sekciji Ethernet adapter VMware Network Adapter VMnet8.IPv4 Address

, dok drugo računalo to ne želi. 

Drugo računalo se želi spojiti na server na host računalu, ali putem IP-a kojeg pronalazim naredbom ipconfig u sekciji Ethernet adapter Ethernet 2.IPv4 Address

 

Postavke na oba VMware-a za network adapter su apsolutno identične.

 

I ovo naravno i nebi bio problem, kada bi mi pristup za blokiranje VPN-a za taj IP radio na oba računala. Ali metoda koja mi je proradila na računalu 1, ne radi mi i na računalu 2.

 

...tu sam tek tražio razliku što je drugačije na tim računalima, pa otkrio da nisam koristio isti IP (u relativnom odnosu) za sapajanje na server na oba računala. 

I sad kako je to moguće?

 

Da stvar bude zanimljivija, kada sam kucao naredbu ipconfig na drugom računalu i birao koji IP ću koristiti, tu sam ko čorava kokoš piknuo IP iz druge sekcije (nego što sam koristio na računalu 1) i on je radio. A sada kada idem odabrati IP istom analogijom kojom sam ga odabrao na računalu 1, sada neće raditi. Sumnjam tako u nekakve cache zapise koji prihvaćaju samo onaj IP sa kojim sam prvo radio... nezz ima li to smisla? (No probao sam i brisati cache DNS zapisa, nije upalilo)

 

Uglavnom koji vrag me zahebava??? Nije da se nisam napatio da stvar proradi na prvom računalu i sada postupak ne želi ekvivalentno raditi i na produkcijskom računalu, grhhhhhh.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

Skužio sam koja je ključna razlika između računala 1 i računala 2. Računalo1 ide na internet putem wifi-a, dok računalo 2 putem kabela ... i sve mi smrdi da do razlike u radu mora doći iz toga razloga, no i dalje mi nije jasno kako rješiti problem.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

DELETE

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.6.2024 19:08 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Virtualka ne vidi localhost dok je aktivan VPN

Evo rješenja:

 

sudo apt-get install nftables

nano excludeTraffic.rules

 

Postavljanjem u taj file contenta za targetirani IP:

table inet excludeTraffic { chain excludeOutgoing { type route hook output priority 0; policy accept; ip daddr 192.168.26.1 ct mark set 0x00000f41 meta mark set 0x6d6f6c65; } }

 

Aktivacija pravila:

    1. sudo nft -f excludeTraffic.rules

     

  1. Micanje pravila:

    sudo nft delete table inet excludeTraffic

 

!!! Pri tome se mora paziti da u nekim okolinama je potrebno nakon VPN konekcije osvježiti pravilo, micanjem starog pravila i ponovnim dodavanjem pravila. (Bez obzira što se pravilo odnosi na isti IP)

sudo nft deletetable inet excludeTraffic

sudo nft -f excludeTraffic.rules

 

Aktivacija pravila:

Poruka je uređivana zadnji put sri 12.6.2024 8:37 (bozoou).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice