Podivljale cijene GPU-a

poruka: 288
|
čitano: 102.848
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Podivljale cijene GPU-a

I jel ima neki razlog zakaj su od ovih dostupnih kartica u ducanu nVidije toliko skuplje od AMDa?
I po ovim cijenama ako sve dobro prodje bi si negdje oko sredine, kraja 7. mjeseca taman i kad poraste ETH difficulty uzeo RX6900XT, s obzirom da je je 6800XT 11.5k a ova 13k - 3080 su 15+k.

 

Taman onda jos zamijenit CPU sa nekim 5600X, zamijenit vodeno sa LiquidFreezerII 360 i konfiguracija je prakticki kompletna, sljedeci upgrade je vjerovatno 4K 120/144Hz HDR 32" monitor, al to kroz daljnje vrijeme.

Naravno probat cu ponovo sa vodenim ali sa adekvatnim hladnjenjem VRAM/VRMa, i grafickom koja je pod garancijom (s eBaya je lako narucit one naljepnice za sarafe)

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 13:25 (8ax).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
8ax kaže...

Tak i tak bum opet pokusao sa ovim Krakenom da i to nekaj radi al nebudem pretjerivao sa OC... koliko se sjecam moja stara Phantomka je isla do 1.5GHz cca ali to nije bio neki veliki odmak od stock clockova.

 Na 970 razliku čini oc memorije, core clock ne toliko. Moja je bila 1500/+450 bez diranja voltaže. S nekim malo većim overclockom dolazi jako blizu stock 980.

 

Samo nemoj očekivati 60 fps-a u novijim igrama.

 

EDIT: možeš ju spustiti i ispod 900 kn jer nije potražnja za njima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.4.2021 16:36 (pqweasdyxc).
12 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ja bi bjezao od amd'a jer se neki coini rame uz rame ethereumu nemogu majnat ako eth padne, nvida je bolji future proof, osim ako nije za gejmanje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Cryogenic kaže...

Ja bi bjezao od amd'a jer se neki coini rame uz rame ethereumu nemogu majnat ako eth padne, nvida je bolji future proof, osim ako nije za gejmanje.

 Pa zapravo je obrnuto, nevidim da sa nvidiom mozes vise coineva rudariti neg sa Amd-om. A stime da amd ima daleko vecu ponudu bios-a i samih tool-ova gdje mozes graficku modati do bola doslovno. Mislim da ce radi toga amd uvijek biti pozeljniji za rudariti a nvidia za igranje i rendanje. 

Evo ti primjer 5700xt najbolja graficka za rudarenje, nakon moda trosi 80-tak w i daje 55mh/s-a. Mislim nema joj ravne. 

Tako da je daleko ot toga da se bjezi od amd-a u rudarenju, treba biti realan.

9 godina
online
Re: Podivljale cijene GPU-a

5700xt je zmaj za mining... ja bih radije na nvidiju radi biosa... šta ako ripne a ima modani bios gore... tko će priznati tu garanciju? Možda i griješim... vjerujem da znaš bolje od mene. Ovo za crkavanje s "krivim" biosom je bilo više pitanje nego konstatacija.

3 godine
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
miki_the_pirat kaže...

5700xt je zmaj za mining... ja bih radije na nvidiju radi biosa... šta ako ripne a ima modani bios gore... tko će priznati tu garanciju? Možda i griješim... vjerujem da znaš bolje od mene. Ovo za crkavanje s "krivim" biosom je bilo više pitanje nego konstatacija.

 Sve graficke dolaze vise manje sa dva biosa danas. Znaci moras biti bas panj da oba dva sredis i nemozes vise ntrag fleshat. 

Samo sam zelio reci da Amd ima Tool neki red bios Editor se zove, gdje mozes sve promjeniti kak te volja.

I vjeruj mi daleko sam ja od znam. 

9 godina
online
Re: Podivljale cijene GPU-a

da... to sam si i mislio... dual bios... al tko pita ne skita

3 godine
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
miki_the_pirat kaže...

da... to sam si i mislio... dual bios... al tko pita ne skita

Ma zapravo na kraju su isti skoro za rudarenje, amd je sa ovom serijom eto malo efikasniji tj trose manje, a nekako vidim da je i prije Bio primamljiviji rudarima jel je imao jeftinije graficke.

Eto bacili par dobrih prezentacijskih grafova u gejmingu i naplatili to odmah ka nvidija a AI ni u vidiku kod amd-a.

Opcenito za xy lovu uvjek ces dobiti vise kod nvidie nego kod amd-a.

14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Danas si sretan da ista dobijes..
R33mba#2892
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
pqweasdyxc kaže...
8ax kaže...

Tak i tak bum opet pokusao sa ovim Krakenom da i to nekaj radi al nebudem pretjerivao sa OC... koliko se sjecam moja stara Phantomka je isla do 1.5GHz cca ali to nije bio neki veliki odmak od stock clockova.

 Na 970 razliku čini oc memorije, core clock ne toliko. Moja je bila 1500/+450 bez diranja voltaže. S nekim malo većim overclockom dolazi jako blizu stock 980.

 

Samo nemoj očekivati 60 fps-a u novijim igrama.

 

EDIT: možeš ju spustiti i ispod 900 kn jer nije potražnja za njima.

 Imadeh 970 jednom davno, to se i sjecam da je 1.5GHz/max mem OC bio neki standard.

Koliko se sjecam uzeo sam ju, Gainward Phantom verziju, za 2500kn prakticki tjedan dana nakon releasea i sluzila me dosta dugo.

 

Igram starije igre vecinom (RE3 i Hitman3 se budu do srpnja strpili kad planiram 6900XT uzet - boli me kifla za cijene) pa nebude problem sa 60fps, jedino mozda pri 4K.

Koka, dskoteka, Marlboro, Suzuki
14 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ovo nikad gore u povijesti nije bilo. Mislio napravit upgrade i odustao do daljnjeg. Moja stara GTX1060 polovna košta više sada nego nova kad je izašla 2016. godine...

Ništa... posegnut za svojom starom kolekcijom igara :-)

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
diskDEfragmenter kaže...

Ovo nikad gore u povijesti nije bilo. Mislio napravit upgrade i odustao do daljnjeg. Moja stara GTX1060 polovna košta više sada nego nova kad je izašla 2016. godine...

Ništa... posegnut za svojom starom kolekcijom igara :-)

 Ta grafa i danas pokrece sve sto izlazi ( na tvom 1080p monitoru). Tako da, ako ne patis za nekim visokim detaljima i 80+ fpsova, mozes sve igrati. To je valjda jedina pozitivna stvar u ovoj ludnici od cijena.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.5.2021 0:09 (SamoPitam3).
15 godina
neaktivan
offline
Podivljale cijene GPU-a

_

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.5.2021 21:11 (elander).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
elander kaže...

KOju grafičku mogu uzeti na moj stari komp di sada imam Intel Q6600, 4 GB DDR2 i graficku AMD RADEON HD 5770 

 https://forum.bug.hr/forum/topic/graficke-kartice/vodic-odabir-graficke-kartice/28804.aspx?page=1269

11 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Reko bi da se ponuda grafičkih malo stabilizirala na nabavi.net. Cijene su još nerealne al to je sljedeći korak. Sad kad ih nešto i ima treba se suzdržat od kupnje

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Nostradamus je k... 

11 godina
neaktivan
offline
Podivljale cijene GPU-a

Huhhh prdnula mi grafa u najgore vrijeme...

S obzirom da nisam pratio trziste gdje sto i kako u zadnje vrijeme ne znam sto napravit. Znao sam da su cijene u banani vec dugo, al ovo nisam ocekivao. Grafa koju sam platio 2000 kuna 2016. sad ide po 3500?!?!

Moze neki savjet gdje mi je najbolje trazit? Dosad sam imao RX480 pa trazim nesto u tom rangu, mozda 5500 XT koja je u instaru 1900 kuna, ali nedostupna, dok je u ADM-u npr 4000 kn, a RX580 po 4400... Gledao sam malo i njuskalo, ali tamo je samo ekipa "hurr durr dRkAm nA kRipTo" pa misle da ce dobit 1k eura za 580 samo zato jer je dobra za majnanje. I naravno, kupovanje rabljenog je uvijek rizik pogotovo kod GPU-a. 

Jesu cijene vani isto takve, ne znam, mediamarkt i slicno?

 

Treba mi grafa striktno za gaming, nikakvo majnanje nikad nije bilo u pitanju niti ce bit. Imam oko 3000 kuna na raspolaganju, a ne bih bas htio kupit upola slabiju grafu nego sam dosad imao za te pare. Pomozite molim! 

EDIT: Evo sad gledam cijene na mediamarktu, 570 za 250 eura, RTX2060 za 350, 580 za 400, 5700XT za 450 eura.

Samozadovoljstvo uništava perfekciju. | LoL EUNE: iScream | http://eune.op.gg/summoner/userName=iScream
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.6.2021 14:27 (GamerX9).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
GamerX9 kaže...

Huhhh prdnula mi grafa u najgore vrijeme...

S obzirom da nisam pratio trziste gdje sto i kako u zadnje vrijeme ne znam sto napravit. Znao sam da su cijene u banani vec dugo, al ovo nisam ocekivao. Grafa koju sam platio 2000 kuna 2016. sad ide po 3500?!?!

Moze neki savjet gdje mi je najbolje trazit? Dosad sam imao RX480 pa trazim nesto u tom rangu, mozda 5500 XT koja je u instaru 1900 kuna, ali nedostupna, dok je u ADM-u npr 4000 kn, a RX580 po 4400... Gledao sam malo i njuskalo, ali tamo je samo ekipa "hurr durr dRkAm nA kRipTo" pa misle da ce dobit 1k eura za 580 samo zato jer je dobra za majnanje. I naravno, kupovanje rabljenog je uvijek rizik pogotovo kod GPU-a. 

Jesu cijene vani isto takve, ne znam, mediamarkt i slicno?

 

Treba mi grafa striktno za gaming, nikakvo majnanje nikad nije bilo u pitanju niti ce bit. Imam oko 3000 kuna na raspolaganju, a ne bih bas htio kupit upola slabiju grafu nego sam dosad imao za te pare. Pomozite molim! 

 Kupi rx580 za 1200-1400kn i štedi novac idućih godinu dana dok ovo sranje ne prođe. RX580 4gb i GTX1060 3gb su trenutno najisplativije kartice za igranje.

 

15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
GamerX9 kaže...

Huhhh prdnula mi grafa u najgore vrijeme...

S obzirom da nisam pratio trziste gdje sto i kako u zadnje vrijeme ne znam sto napravit. Znao sam da su cijene u banani vec dugo, al ovo nisam ocekivao. Grafa koju sam platio 2000 kuna 2016. sad ide po 3500?!?!

Moze neki savjet gdje mi je najbolje trazit? Dosad sam imao RX480 pa trazim nesto u tom rangu, mozda 5500 XT koja je u instaru 1900 kuna, ali nedostupna, dok je u ADM-u npr 4000 kn, a RX580 po 4400... Gledao sam malo i njuskalo, ali tamo je samo ekipa "hurr durr dRkAm nA kRipTo" pa misle da ce dobit 1k eura za 580 samo zato jer je dobra za majnanje. I naravno, kupovanje rabljenog je uvijek rizik pogotovo kod GPU-a. 

Jesu cijene vani isto takve, ne znam, mediamarkt i slicno?

 

Treba mi grafa striktno za gaming, nikakvo majnanje nikad nije bilo u pitanju niti ce bit. Imam oko 3000 kuna na raspolaganju, a ne bih bas htio kupit upola slabiju grafu nego sam dosad imao za te pare. Pomozite molim! 

EDIT: Evo sad gledam cijene na mediamarktu, 570 za 250 eura, RTX2060 za 350, 580 za 400, 5700XT za 450 eura.

 S obizirom da imas integriranu grafiku nemoj nista kupovati, strpi se 2-3 mjeseca i bit ce vjerojatno nesto nize cijene.

10 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Polako ali sigurno padaju cijene.

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.6.2021 15:04 (CPU).
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Cijene več padaju ali ne kod nas. Mindfactory rtx3070/ti ispod 1000€, kod nas oko 10k kn. Ima grafi sad na lopate ali samo zato jer su još preskupe.

kradem mine iz minskog polja
11 godina
neaktivan
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
R4zOR229 kaže...

 S obizirom da imas integriranu grafiku nemoj nista kupovati, strpi se 2-3 mjeseca i bit ce vjerojatno nesto nize cijene.

 Pa tko ce se strpit toliko, pogotovo sad jos nakon steam salea :P

Salu na stranu, 450 eura za 5700 XT mi se cini kao dobar deal, imam rodbinu u DE koja mi moze piknuti jednu i poslati. Samo da mi ju PC ne bnecka, a mogao bi.

Samozadovoljstvo uništava perfekciju. | LoL EUNE: iScream | http://eune.op.gg/summoner/userName=iScream
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Pogledaj dobavljivost jos jednom, tesko da to postoji.

7 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

@GamerX9 Te kartice koje si nabrojao u mediamarketu ionako nisu dostupne.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ljudi strpite se još malo. Kina je pogasila 2000megawatta farmi bitcoina.

Ako pretpostavimo da "prosječna kartica" u miningu troši 200 watta (a troši manje u farmama) to je 10 miliona grafičkih kartica koje sada stoje.

Navodno čekaju još neko vrijeme neki praznik, nadaju se da će se odluka okrenut, ali dio je već krenuo selit i/ili prodavat minere.

Rusija im nudi neko utočište, al ono, 200 megawatta i to za 3-4 mjeseca.

Već se osjeti u dobavljivosti, a uskoro bi se moglo jako osjetit, vjv do kraja ljeta kod nas dok se prelije.

 

Ja se toplo nadam, ker ovo do sada je ludost bila. 700$ msrp kartica 15000 kuna.

 

Ono što ja ne kužim, recimo, je 3080ti koji ne može minat, a "tu negdje sa cijenom"... ko to uopće kupuje?!?! Valjda od očaja ljudi jer nema drugoga.

Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Bitcoin se ne minea grafama, nego ASIC mašinama.

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Rhodin kaže...

Ljudi strpite se još malo. Kina je pogasila 2000megawatta farmi bitcoina.

Ako pretpostavimo da "prosječna kartica" u miningu troši 200 watta (a troši manje u farmama) to je 10 miliona grafičkih kartica koje sada stoje.

Navodno čekaju još neko vrijeme neki praznik, nadaju se da će se odluka okrenut, ali dio je već krenuo selit i/ili prodavat minere.

Rusija im nudi neko utočište, al ono, 200 megawatta i to za 3-4 mjeseca.

Već se osjeti u dobavljivosti, a uskoro bi se moglo jako osjetit, vjv do kraja ljeta kod nas dok se prelije.

 

Ja se toplo nadam, ker ovo do sada je ludost bila. 700$ msrp kartica 15000 kuna.

 

Ono što ja ne kužim, recimo, je 3080ti koji ne može minat, a "tu negdje sa cijenom"... ko to uopće kupuje?!?! Valjda od očaja ljudi jer nema drugoga.

 Vec ti je napisano nitko ne majna bitcoin GPU-om, osim ak ne radi u drzavnoj sluzbi onda more i procesorom. Kaj se dobavljivosti tice to je kombinacija pada ethereuma koji jos uvijek lagano pada, dolazak vecih temeperatura(nemaju svi uvijete majnat po ovim vrucinma), LHR kartice znace da ce majneri testko kupovat kartice ak mogu dobit macka u vreci pogotovo kad je ovakvo stanje i zadnje ljeto je moguce je lakse kretanje i hrpa ljudi je odustala od grafickih/konzola trenutno tako da se potraznja smanjila(mozes lakse naci i xbox i ps5 a to nitko ne korisit za majning)

11 godina
online
Re: Podivljale cijene GPU-a
fer-de-lance kaže...

Bitcoin se ne minea grafama, nego ASIC mašinama.

 

 a što misliš da su samo bitkojn majneri pogašeni po kini

mislim da je dobar dio majnerskih potencijala općenito bio u kini, a skupa s asic strojevima pogašene su i farme grafičkih kartica koje su majnale eth i druge kriptače

10 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a
Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice