Excel - unos brojeva

poruka: 14
|
čitano: 4.488
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Excel - unos brojeva

Molio bih pomoć oko unosa brojeva.

Može li se napraviti tablica u kojoj bi npr. stupac A bio broj 1 , B broj 2 i tako do 80, 100 ili nekog određenog broja.

E sad, u svaki red bih unio po 10 tak brojeva, ali bih želio da se oni odmah razvrstaju u stupac koji je jednak brojčanoj vrijednosti.

Dakle, ako unesem brojeve 1, 2, 11, 27, 58, 99 - svaki da se automatsku upiše u stupac u tom retku koji je označen kao taj broj, odnosno broj 1 u stupac A, broj 2 u stupac B itd.

Posve je nevažno da li će u ćeliji biti upisan taj broj ili uvijek broj 1.

Znači, da uvezem podatke, a da ne moram ručno svaki broj pojedinačno upisivati u određeni stupac.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Počni od stupca B, a stupac A ostavi za unos.

U red 1 upiši brojeve po stupcima B, C, D,... brojevi 1, 2, 3,...

U red 2 u stupac B stavi formulu =IFERROR(IF(SEARCH(","&VALUE(B$1)&",";","&SUBSTITUTE($A2;" ";"")&",";1); B$1; ""); "")

Razvuci formulu po stupcima i po redovima.

U A2, A3,... unesi vrijednosti - brojeve odvojene zarezom, razmak nema veze.

U formuli SUBSTITUTE miče razmake, na unijeti tekst u koloni A dodaje se zarez na početak i kraj radi SEARCH.

U takvom tekstu traži se vrijednost iz prvog reda sa zarezom na početku i kraju, ako se pronađe upisuje se vrijednost iz prvog reda.

Ovako bi to izgledalo... u kolonu P upisao sam vrijednost 45, u kolonu Q 112...

A                       B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P    Q   R   S
                        1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  11  12  13  14  45  112  15  17
6,2, 112, 9,11              2               6           9       11                  112    
5, 15, 8, 6,1,17, 45    1               5   6       8                           45       15  17

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2015 20:02 (zOOm).
8 godina
offline
Excel - unos brojeva

Pozz.

Dal bi mogao netko napisati programcic u excelu tj. vise formulu koja ce odmah pretvarati stupnje celzijuse u fahrenheite i obrnuto? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Hvala puno.

Malo sam se igrao s tim i neke stvari sam skužio, tako da npr, ako želim da mi se u tablici pojavljuje uvijek određeni znak (npr.br 1) umjesto broja koji je u koloni A,

onda u zadnjem dijelu formule umjesto B$1 stavim samo 1.

Isto tako da mogu odabrati kolonu iz koje ću uzimati podatke mijenjanjem slova A.

Ali...

Imam još dva pitanja u vezi ovoga.

Prvo, meni ovo radi samo ako brojeve odvojim zarezima, a nikako razmakom, što mi i ne bi bio nikakav problem ukoliko postoji rješenje za ovo drugo pitanje, a to je:

Da li se podatci moraju uzimati samo iz jedne kolone ili se može napraviti da se uzimaju iz npr. prvih 5 kolona, odnosno iz kolona A,B,C,D,E.

Pitam, jer trenutne podatke koje imam klasičnim copy/paste tako i dobijem,razvrstane u ćelijama u prvih 5 kolona.

Pitam, ako se može...

I još jednom, veliko hvala. Ovo mi je jako puno pomoglo.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2015 16:22 (celko).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Možeš. Recimo da krećemo od kolone F, u drugi red kopiramo formulu

=IFERROR(IF(SEARCH(","&VALUE(F$1)&",";","&SUBSTITUTE(CONCATENATE($A2;",";$B2;",";$C2;",";$D2;",";$E2;);" ";",")&",";1); F$1; ""); "")

 

1. Na kraju funkcije SUBSTITUTE možeš razmak zamijeniti zarezom. Nije bitno što će zareza biti previše, bitno je da je zarez ispred i iza svakog broja jer to zahtijeva funkcija SEARCH.

2. S funkcijom CONCATENATE spojiš sadržaj kolona A - E s tim da je na kraj svakog polja dodan zarez za svaki slučaj ako ga nema.

 

PS Baš hoćeš upisati broj? Možeš koristiti naslove kolona - brojeve, a u ćeliju upisati X. Možeš koristiti uvjetno oblikovanje i ćeliju u kojoj je pronađen broj obojiti (background)...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.11.2015 18:38 (zOOm).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Savršeno radi.

Velika ušteda vremena...

I po treći put, veliko hvala!!!

8 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva
Isprobao sam sve kombinacije i super radi.
Imao bih još jedno pitanje...
Kojom formulom, odnosno naredbom mogu urediti da mi od npr 100 ćelija u kojima imam podatke te iste podatke ukoliko zadovoljava uvjete (naredbu IF znam napraviti ) prepiše u ćeliju npr. AA1, a ako je ona zauzeta onda u ćeliju AB1 i tako npr. 5 ćelija?
Znači,radi se o tome da će mi od 100 ćelija max 5 odgovarati uvjetima, pa da onda rezultate upiše u ciljane ćelije.
Treba napomenuti da mi nije bitan redoslijed kako će upisati podatke, odnosno redoslijed kojim će se popunjavati ćelije AA1, odnosno ako mi ćelije X1 i Y1 ispunjavaju uvjete, sasvim svejedno mi je da li će X1 uposati pod AA1, a Y1 u AB1 ili obrnuto.
Unaprijed hvala ako ima pomoći za ovo...
10 godina
protjeran
offline
Re: Excel - unos brojeva
Pozdrav svima u temi. Imam nepoznanicu pa ako netko zna bilo bi lijepo da to podijeli s nama... 😃

Ovak: Excel bi mi trebao zbrojiti vise stotina celija po okomici. Problem je sto copy pasteom unosim i sufix kn nakon broja pa me zanima da li se mogu pouzdati u excelov izracun ako u celijama koje zbraja stoji kn nakon brojeva ?
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Najispravnije bi bilo da je u ćeliji samo  broj, a prezentacija (prikaz) broja može biti s 'kn' ili nešto drugo definirano u formatu ćelije. To je najbolje napraviti odmah kad se pradi paste. S ovim što sad imaš može napraviti sljedeće: 1. označiti kolonu, odabrati tekst u stupce, razdijeliti na broj i 'kn', kolonu 'kn' ignorirati, obrisati..., a kolonu s brojem formatirati ili 2. opcija- označiti kolonu pa replace (Ctrl+H), zamjeniti ' kn' s blank.

10 godina
protjeran
offline
Re: Excel - unos brojeva
zOOm kaže...

Najispravnije bi bilo da je u ćeliji samo  broj, a prezentacija (prikaz) broja može biti s 'kn' ili nešto drugo definirano u formatu ćelije. To je najbolje napraviti odmah kad se pradi paste. S ovim što sad imaš može napraviti sljedeće: 1. označiti kolonu, odabrati tekst u stupce, razdijeliti na broj i 'kn', kolonu 'kn' ignorirati, obrisati..., a kolonu s brojem formatirati ili 2. opcija- označiti kolonu pa replace (Ctrl+H), zamjeniti ' kn' s blank.

 

Malo mi je problem jer kopirani sadržaj nije podijeljen već u sebi sadrži npr "456,78 kn" i onda neznam kako bih takav sadržaj prilikom kopiranja razdvojio na dvije ćelije...

( neznam ako sam se dobro izrazio, ali mogu zakopirati samo nedjeljivo broj i kn jer su tako u izvoru , bankovna izvješća na web sučelju )

12 godina
neaktivan
offline
Re: Excel - unos brojeva

Onda označi kolonu pa podijeli na dvije - tekst u stupce (Text to Columns).

10 godina
protjeran
offline
Re: Excel - unos brojeva
zOOm kaže...

Onda označi kolonu pa podijeli na dvije - tekst u stupce (Text to Columns).

 

Probati ću tako. Zahvaljujem.

14 godina
offline
Re: Excel - unos brojeva
bunkermax kaže...
 kopirani sadržaj nije podijeljen već u sebi sadrži npr "456,78 kn" i onda neznam kako bih takav sadržaj prilikom kopiranja razdvojio na dvije ćelije...

Probaj formulom izvući samo vrijednosti (ako su podaci u 'A' tekst koji sadrže oznaku valute)

 

=VALUE(IFERROR(LEFT(A1;FIND(" ";A1)-1);A1))

Web tutoriali za početnike, Visual Basic, Autocad, Windows, Excel, Word, FrontPage, PowerPoint, Home Network
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice