Fizika -pomoc

poruka: 843
|
čitano: 337.302
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc
Ljudi molim pomagajte:) Ovako glasi zadatak:Dušik mase 10g nalazi se u cilindru pod tlakom 2.5x10^5 Pa i temperature 20C.Pri izotermnoj expanziji dušik ekspandira do volumena od 10 litara.Specifični toplinski kapacitet dušika kod stalnog tlaka je c=1040 J/kg•K.Izračunajte promjenu unutarnje energije dušika pri tom procesu.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Zin8 kaže...
Ljudi molim pomagajte:) Ovako glasi zadatak:Dušik mase 10g nalazi se u cilindru pod tlakom 2.5x10^5 Pa i temperature 20C.Pri izotermnoj expanziji dušik ekspandira do volumena od 10 litara.Specifični toplinski kapacitet dušika kod stalnog tlaka je c=1040 J/kg•K.Izračunajte promjenu unutarnje energije dušika pri tom procesu.

m=10g=0,01kg ==>V1=m/ρ=0,01/1,25=0.008 m3

p=2,5*105Pa

t1=20*C ==> T=20+273=293K

V2=10dm3 = 0,01 m3

c=1040 J/(kg*K)

ρ=1,25 kg/m3

RAD je jednak W=p* Δ V=p*(V2-V1)=2,5*105*0.002= 500J

Iz jednadžbe T1/V1=T2/V2 dobijemo T2=366,25K što je 93,3*C

Toplina koja se oslobodi Q=m*c*(T2-T1)=0,01*1040*73,25= 761,8 J

Pošto je p=konst. promjena unutarnje energije je ΔU=Q-W=761,8-500 = 261,8 J

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
15 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
ilija2010lukic kaže...
DommY kaže...

Pozdrav.

 

Treba mi hitna pomoc. Stvarno mi jako treba. Imam nekih 20tak zadataka koje neznam rjesit, a da ih imam rjesene skuzio bi 

i naucio, ovako nemogu ništa, poludit cu. Pa Vas molim ko zna, nek mi to pomogne rjesit ma platit cu 50 kuna ako treba, samo nek mi rješi jer mi stvarno

jako treba. 
Radi se o magnetizmu i induktivitetu, kapacitivnosti, rlc spoj itd.

 

Tako da molim vas da mi rjesite ko zna, ponavljam ako treba platit cu !!!

 

Evo riješio sam ti skupinu B, ako uhvatim danas vremena riješim ti i ostale. Ovo su elementarni zadaci i ako ti ovo ne ide ne bi bilo loše da uzmeš nekakve instrukcije.

Edit: pa ja ću poluditi više s ovim upload-om {#}

Hvala ti puno.

Sutra idem na instrukcije. pa ce mi bit od velike pomoci, vec sam izgubio nadu da ce neko napisat nesto.

Svaka cast!

AtomicBomb kaže...

mislim da bi u ovakve teme trebalo uvesti gumb "hvala" baš zbog ljudi poput @ilije koji zaslužuju barem takvu zahvalu...:)

 

 

 

Definitivno, ne kuzim zasto ovdje nije gumb hvala, ljudi ga zasluze kad pomognu kao sta je lik sad meni. dao bi mu 5hvala najrade al nemogu:|

KUPUJEM AM3 MBO DDR3 PONUDE NA PP HITNO!!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
DommY kaže...

Pozdrav.

 

Treba mi hitna pomoc. Stvarno mi jako treba. Imam nekih 20tak zadataka koje neznam rjesit, a da ih imam rjesene skuzio bi 

i naucio, ovako nemogu ništa, poludit cu. Pa Vas molim ko zna, nek mi to pomogne rjesit ma platit cu 50 kuna ako treba, samo nek mi rješi jer mi stvarno

jako treba. 
Radi se o magnetizmu i induktivitetu, kapacitivnosti, rlc spoj itd.

 

 

Evo riješio sam ti još skupinu C, sad ove dvije ostale pokušaj sam. Mislim da bi sad mogao sam. 

 

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Molio bih pomoć za ovaj zadatak: U bakrenom kalorimetru mase 100g nalazi se 200g vode temperature 4 °C. U kalorimetar zatim ubacimo komad bakra mase 284g i temperature -50°C. Kolika se masa leda nalazi u kalorimetru, ako je cH20=4186 J/kgK, cbakar=389 J/kgK i Lt=3,336*105 J/kg?

 

Hvala na pomoći.

 

PS. Rješenje bi trebalo ispasti 6,05g

13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
muholov kaže...

Molio bih pomoć za ovaj zadatak: U bakrenom kalorimetru mase 100g nalazi se 200g vode temperature 4 °C. U kalorimetar zatim ubacimo komad bakra mase 284g i temperature -50°C. Kolika se masa leda nalazi u kalorimetru, ako je cH20=4186 J/kgK, cbakar=389 J/kgK i Lt=3,336*105 J/kg?

 

Hvala na pomoći.

 

PS. Rješenje bi trebalo ispasti 6,05g

Uspio sam sam :) Tako da se netrebate mučiti, ali svejedno hvala.

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

pozzz trebam pomoc.

 

Djecak baci lopticu mase 100g s visine 100 cm.Loptica padne na snjeznu povrisnu i snijeg je zaustavi za 0,4 sekunde.Kolikom je srednjom silom zaustavio lopticu? Rj:1,11.

 

Kuglica mase 500g giba se brzinom 2,5 m/s,a kuglica mase 4,5 kg giba se brzinom 4,2 m/s iz suprotnog smjera po istom pravcu.Kolika je brzina tih dviju  kuglica nakon sudara ako je sudar centralan(na istom pravcu) i neelastican(nakon sudara se gibaju zajedno).

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Skela96 kaže...

pozzz trebam pomoc.

 

Djecak baci lopticu mase 100g s visine 100 cm.Loptica padne na snjeznu povrisnu i snijeg je zaustavi za 0,4 sekunde.Kolikom je srednjom silom zaustavio lopticu? Rj:1,11.

 

Kuglica mase 500g giba se brzinom 2,5 m/s,a kuglica mase 4,5 kg giba se brzinom 4,2 m/s iz suprotnog smjera po istom pravcu.Kolika je brzina tih dviju  kuglica nakon sudara ako je sudar centralan(na istom pravcu) i neelastican(nakon sudara se gibaju zajedno).

 

rjesio ne treba.

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

jel ko zna ovo resit(slika) bio bi zahvalan kad bi napiso barem postupak!

 

 

Evo izracuno sam sve osim 5. pa ako neko zna neka resi hitno mi je!

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2012 9:17 (Demzi94).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
Demzi94 kaže...

jel ko zna ovo resit(slika) bio bi zahvalan kad bi napiso barem postupak!

 

 

Evo izracuno sam sve osim 5. pa ako neko zna neka resi hitno mi je!

http://vinkovic.org/Projects/MindExercises/fizika/2009-opc-ss1234.pdf

 

 

4. skupina, 1. zadatak

14 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Trebam pomoc,hitno.Profesor nam je zadao zadatak:Za kolko se promjeni unutarnja energija komada bakra mase 10 kg,ako padne s visine 5m i pritom se 60%njegove potencijalne energije pretvori u unutarnju energiju?Zakolko se promjenila temp barka ako je Ccu=380J/kgK

Rjesenje Delta U=300 J,delta t=0.08k

 

Odredi unutarnju eneriju idealno plina koji sadrzi 10na 23 čestica na temp 200 k-rj 414J

 

Promatramo 2 spojena toplinska stroja,prii čemu je hladniji spremnik prvog stroja ujedno i topliji spremnik drugogo stroja.Odredi omjer korisnosti prvog i drugog stroja uz zadane temp spremnika T1v=500 K,T1n=400K,T2n=240K koji je stroj korisniji za kolko puta -rjesenje-drugi stroj je 2 puta korisniji

12 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Imam jedno pitanje iz mehanike fluida...

Može li razlika statičkih tlakova u Bernoullijevoj jednadžbi biti negativan broj? Ili u zadatku striktno moram oduzeti veći od manjega?

 

 

13 godina
offline
Fizika -pomoc

Molim nekoga tko studira na FSB-u i da je odslušao Termodinamiku II. da mi se javi. Znači tko studira smjerove Energetika, termotehnika, i sl. Oni koji imaju termu 2.

 

Treba mi pomoć mala.

Na razne nacine bi moglo da se laze i Nvidia isto tako upali PhysX i Radeon se zbuni totalno. - Vlada011
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.3.2012 19:43 (Ranko Kukumar).
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Pozdrav ljudi.

Vec se dugo mucim sa ovim zadatkom iz elektrotehnike, ne znam ga rijesiti, uvijek zapnem.

Trebam ga rijesiti nortonovom ili theveninovom metodom.

 

Mislim da je lakse rijesiti theveninovom.Ali meni ne ispada tocan rezultat niti jednom metodom.

 

 

Mnogo hvala svima na pomoci.

 

 

 

EDIT; RIJEŠIO SAM.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.3.2012 16:33 (AtomicBomb).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc

Pozdrav,
Taj zadatak je dosta lagan.

16 godina
odjavljen
offline
Fizika -pomoc

Jel bi znao netko ovo?

 

Na 2 potpuno jednaka njihala ovješena su tijela razlicitih masa ciji je omjer m1:m2=4:1, kako se odnose periodi titranja tih tijela t1:t2 ?

http://isvijet.com.hr
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Moze neko rijesit?

Svjetlosni val dluljine 400nm upada na pukotinu širine 14*10-5m,kolika je širina središnjeg maksimuma na zastoru udaljenom 1 m?

15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Moze pomoc oko par pitanja za odgovorit? Nista ne treba izracunavat.

Hvala!

 

PS: Odgovorite na koje znate, ne treba sve.


3.Načelo rada generatora izmjenične struje. Opiši
4.Napiši jednadžbe trnutačne vrijednosti napona i jakosti izmj.struje
5.Opiši i napiši kako se izračunavaju f,t i omega
6.Što je efektivna vrijednost izmj.struje i gafički prikaži
7.Kojim su matematičkim izrazima povezane sljedeće veličine Ief,Ior,Uef,Uo
8.Što je fazni pomak (tu njegova oznaka) i kako se izračunava
9. Kako se izracunava rad i snaga izmjenice struje
10.Kako glasi Ohmov zakon izmjenice struje
11.strujni krug s omovskim zakonom:graficki prikazi kako su jakost i napon izmjenice struje u fazi!sto znaci da su u fazi?
12.strujni krug s kapacitivnim otporom:graf prikazi kako jakost i napon izmjenice struje nisu u fazi!koliki je ro ili fi (nisam ziher)
13.strujni krug s induktivnim otporom:graf prikazi kako jakost i napon izmjenice struje nisu u fazi!kolki je ro ili fi(nisam ziher)
14.sto je opcenito,pojava rezonancije.napisi matematicki uvjet za elektricnu rezonanciju..
15,kad ce dva titrajna sustava doci u rezonanciju..
16. Princip međuindukcije, opisi
17. Djelovi transformatora, opisi.
18. Uloga transformatora
19. Zasto ne postoji ttansformatorske istosmjerne struje.
20.Napiši i opiši zakon transformacije
21.Kakav čes transformator odabrati ako je potrebno os struje napona 220V dobiti struju od 24V
22.Kako radi transformator bez gubitaka
23.Kako radi transformator sa gubicima.Kako se izračunava korisnost rada transformatora
24.Opiši pojam vrtložnih struja (uloga u radu transformatora)u8

Nothing lasts forever
13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Evo nezz kak rijesit ovaj zadatak pa ako neko zna bio bi mu zahvalan da rijesi !

 

Svjetlost valne duljine 590nm upada okomito na dvije pukotine  razmaknute za 0,6mm. Na zastoru koji se nalazi na udaljenosti 1,7m od pukotine promatramo interferentne pruge. Ako pukotine obasjamo nekom drugom svjetloscu na zastoru se stvori takva interferentna slika da je svjetla pruga drugog reda  za 1,33mm blize sredisnjem maksimumu od one koja stvara svjetlost prve valne duljine.Kolika je nepoznata valna duljina ?

13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc

Treba mi pomoc s ovim zadatkom,pa ako netko zna rijesiti bio bi zahvalan.

Koju silu treba kompenzirati da bi tijelo,koje leži na kosini,bilo u ravnoteži(zanemari trenje)?Skica?

13 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc

Molim vas pomoć, ovo mi treba još danas, ako netko može riješit ove zadatke:

1. Na horizontalnoj podlozi gurnemo tijelo brzinom 3m/s. Faktor trenja između tijela i podloge iznosi 0,4. Odredi put što ga tijelo prevali prije nego što se zaustavi.

 

2.Jezgra kadmija apsorbira neutro energije En=10-15 J. Odredi brzinu v novonastale jezgre. Relativna atomska masa kadmija jest Ar=112,4.

14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
Underlight kaže...

Molim vas pomoć, ovo mi treba još danas, ako netko može riješit ove zadatke:

1. Na horizontalnoj podlozi gurnemo tijelo brzinom 3m/s. Faktor trenja između tijela i podloge iznosi 0,4. Odredi put što ga tijelo prevali prije nego što se zaustavi.

Nedostaje ti ovdje masa tijela.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.6.2012 17:23 (captain_soap_McTawish).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika -pomoc
captain_soap_McTawish kaže...
Underlight kaže...

Molim vas pomoć, ovo mi treba još danas, ako netko može riješit ove zadatke:

1. Na horizontalnoj podlozi gurnemo tijelo brzinom 3m/s. Faktor trenja između tijela i podloge iznosi 0,4. Odredi put što ga tijelo prevali prije nego što se zaustavi.

Nedostaje ti ovdje masa tijela.

Nije navedeno, zato ga ni neznam rješit -.-

14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
Underlight kaže...

Nije navedeno, zato ga ni neznam rješit -.-

Pogrijesio sam. Masa tijela ne treba.

Sila trenja jednaka je umnosku okomite komponente sile koja djeluje na podlogu( u ovo slucaju sila teza FG) i umnosku faktora trenja. Dakle:

Ftr = FG*0.4.

m * a = m * g * 0.4

a = 0.4g

 

a = v/t

 

t = v/a

t = 3 / 3.924

t= 0.76s

 

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
15 godina
neaktivan
offline
Fizika -pomoc
Može ljudi hitna pomoc!!!
Kapljica vode, mase 0,1g slobodno pada s visine h=500m bez poc brzine. Pri padanju se masa kapljice smanjuje zbog isparavanja. Zakon promjene mase je deltam=kt, gdje je k=0,01 g/s-brzina isparavanja mase kapljice. Na kojoj visini ce kapljica imati najvecu kineticku energiju
***Ako sam ti ikako pomogao samo pritisni HVALA!***
14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
dooma kaže...
Može ljudi hitna pomoc!!!
Kapljica vode, mase 0,1g slobodno pada s visine h=500m bez poc brzine. Pri padanju se masa kapljice smanjuje zbog isparavanja. Zakon promjene mase je deltam=kt, gdje jek=0,01 g/s-brzina isparavanja mase kapljice. Na kojoj visini ce kapljica imati najvecu kineticku energiju

EDIT: Napravio sam veliku gresku, Kineticka energija nije mv vec m*v2/2

Dakle definiramo kineticku energiju:

Ek = m* v

 

Buduci da je zadana ovisnot o brzini trebamo kineticku energiju prikazati kao funkciju koja kao argument prima vrijeme koje je proslo. Pronaci cemo maksimum te funkcije za interval u kojem kuglica

 

v' = g*t

m' = m-(k*t)

s = 1/2 gt2

t = sqrt(2s/g)

 

Ek(t) = m' * v' =(g * t)(m - k*t) = mg - ktg + mt -kt2= - kt2+t(m-kg) +mg

Uvrstimo poznato u funkciju, :

Ek(t) = -0.0001t2+0.0019t+0.981

Nademo x0:

x0= -b/2a = 9.5s

 

Nasa funkcija ima maksimum u 9.5, a mi moramo sada provjeriti ,za svaki slucaj, da do tada kulgica nije isparila ili vec udarila u tlo.

 

h' = 1/2 gt2=442.67m

m' = m - k*t = 0.005g

 

Dakle nakon 9.5 sekundi kuglica je imala najvecu kineticku energiju, i za to vrijeme je presla 442.67m, tj. bila je na visini 500-442.67 = 57.33m

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.6.2012 15:39 (captain_soap_McTawish).
13 godina
offline
Fizika -pomoc

Ek = m * v ?

LoL NordicEU : Heineken01
13 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
KKristijan kaže...

Ek = m * v ?

Opća formula kinetičke energije.
EDIT: v^2 

Watercooled CPU. Bubni PP, ako te nešto zanima :)
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.6.2012 15:40 (dombak1608).
14 godina
offline
Re: Fizika -pomoc
KKristijan kaže...

Ek = m * v ?

Nenamjerna greska. Slucajno sam trazio kolicinu gibanja umjesto energije.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
13 godina
offline
Fizika -pomoc

Ja sam dobio da trebas naci maximum funkcije f(t) = (10t^2-t^3)/2 

 

Wolfram alpha kaze da je to 20/3 ( ja ne znam kako to dobiti ) i onda za taj t dobijes prijedeni put koji oduzmes od 500m i to je rjesenje.

LoL NordicEU : Heineken01
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice