Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 384.018
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
7 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ako je dash za komp onda si uzmi nextion i usb-uart adapter i time si eliminirao arduino u potpunosti.

 

https://www.youtube.com/results?search_query=nextion+dashboard

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2021 10:42 (It'sMe932).
13 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ima li netko ideju zasto ne mogu programirati rf transmitter sa arduinom na centralu garaznih vrata?

Znaci mogu emulirati jedan od daljinskih sa arduinom i mogu otvarati i zatvarati vrata sa njim.

Probao sam programirati i jedan od postojecih daljinskih da vidim je li mi procedura dobra i uspjesno je bilo. Medutim kad idem programirati arduino, nece da ga programira iako je kod isti kao sa daljinskog.

 

Takoder, jedna od nelogicnosti mi je da ne mogu ocitati kod sa jednog daljinskog dok sa drugog mogu, a daljinski su isti...

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Kod programiranja Arduinoa, Serial TX pin mora biti odspojen od ostalih modula.

Life is meant to die. Accept your fates.
13 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Kupio sam step up converter radi dizanja voltaze za neke senzore posto mi esp8266 daje samo 3.3v napon. Nikako ga ne uspjevam nastelovati jer koliko god zaokrenuo trimer, voltaza stalno raste, samo usporeno. Primjerice, ne moze ostati na 7, 9 ili 10V vec raste stalno otprilike 0.1 V po sekundi. 

Je li se netko vec susreo sa takvim problemom i je li to znaci da je step up neispravan?

 

Radi se o XL6009 modulu.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

A što napaja esp? USB? Vjerojatno je preopterečen regulator napona 

IT me iznevjeri
13 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Da, esp se napaja preko usba. Mozes li mi objasniti u kojem smislu je regulator preopterecen?

Trenutno nema nista spojeno na esp osim step up modula, a on napaja dva senzora.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

USB daje 5V, a esp radi na 3.3V, znači negdje je regulator napona po putu.

A prepostavljam da je specifikacijama dovoljan da taman radi sa espom, a ako zakačiš nešto drugo da dolazi do problema.

 

Stavi step up na ulazni napon, odnosno na 5V koje daje USB.

S tim da i tu nije neograničeno, po specifikacijama 500 mA struje po portu.

IT me iznevjeri
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 15:23 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozdrav svima koji prate Arduino temu,

 

Razvojna tvrtka iz Zagreba traži Arduino programera/entuzijasta, posao nije zahtjevan, fleskibilni radni uvjeti (rad od doma + rad u tvrtki) na razvoju Arduino komponente i mobilne aplikacije uz pomoć vanjskih stručnjaka, projekt sufinanciran EU sredstvima. Odlična prilika za dobivanje jake reference za životopis.

Javiti se mogu i studenti bez radnog iskustva, poželjno s bilo kakvim iskustvom rada na Arduinu. Za više informacija kontaktirajte me na pm ili email petdamir@gmail.com

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Pozdrav,
Potrebna mi je pomoć oko arduino projekta za potrebe škole, mozete mi se javiti putem Whatsapp-a na broj 0955821604 da vam kažem šta točno treba i da dogovorimo plaćanje.
 
0 2 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Mislim da je neispravan, ili ga koristiš s premalim napajanjem, ne znam jesi li provjerio dali stvarno imaš 3.3V na izlazu. Po ovom što opisuješ kontroler nije svjesan napona na ulazu, zbog toga stalno puni izlazni kondezator. E sad što je tome razlog, ne znam. 

Ne znam zašto nisi provukao 5V direktno s USB-a.  

 

EDIT:  Provjeri na pinu 4 imaš li 3.3V i provjeri vezu između pina 5 i između R1 i R2.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.9.2021 21:16 (andrijam).
2 godine
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozdrav, nov sam na forumu.

Treba mi pomoć oko projekta u školi. S obzirom da nemam arduino vlastiti nego samo u školi, zanima me gdje mogu crtati arduino sheme i pisati kodove, u kojem programu pa da odma provjerim radi li to sto sam zamislio, jer nije mi jednostavno svako drugi dan ić provjerit kod u školu? Btw. projekt kojeg radim je kapacitivni senzor razine vode. 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
6Nuzura5ope kaže...

Pozdrav, nov sam na forumu.

Treba mi pomoć oko projekta u školi. S obzirom da nemam arduino vlastiti nego samo u školi, zanima me gdje mogu crtati arduino sheme i pisati kodove, u kojem programu pa da odma provjerim radi li to sto sam zamislio, jer nije mi jednostavno svako drugi dan ić provjerit kod u školu? Btw. projekt kojeg radim je kapacitivni senzor razine vode. 

 Pogledaj si neki od Arduino simulatora: https://all3dp.com/2/best-arduino-simulators-online-offline/

2 godine
neaktivan
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Pozdrav ljudi, 

ima li ko da je nekad radija ovaj projekt (Ultrazvucna levitacija), ostavit cu linkove o cemu se radi, da ne pisem na dugo i na siroko, 3 linka al sve isti projekt

https://www.instructables.com/ULTRASONIC-LEVITATION-Machine-Using-ARDUINO/

https://makezine.com/projects/micro-ultrasonic-levitator/

https://create.arduino.cc/projecthub/millerman4487/mini-acoustic-levitation-30177e

 

Ako neko je, nek napise, nece nikako da pocne levitirat predmet kojeg stavim (papir, stiropor)... 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozdrav, 

 

računalo mi ne prepoznaje konekciju prema Arduino Nano, a radi sa Arduino Uno.

 

Znači, uredno uploadam program na UNO, a ako uštekam na isti USB port Arduino Nano, onda ga ne pronalazim pod device unutar Android Studia.

Tj. mogu manualno postaviti uređaj pod "Select other board", ali pod portovima mi se ne pokazuje COM8, na kojem mi inače prepozna UNO.

A ako odaberem neki port sa liste, onda prilikom uploada kaže greška:

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xc1

 

 

Namam baš iskustva sa Arduinima, tj. prvi puta pokušavam raditi sa Nano verzijom, pa je moguće da je neki banalan problem.

 

Ako netko zna što bi moglo biti? Hvala.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Ako je u pitanju win, možda je u pitanju usb to serial za koji nemas driver, možda oficijelni driver ne radi jer je fake čip. Ja koristim virtuelnu mašinu linux zbog toga.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Kao što je kolega iznad rekao, ako koristiš kinesku pločicu, instaliraj CH340G driver jer je gore vjerojatno taj USB-UART chip.

 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Možda UART koristiš dok se sketch treba uploadat?
UART je serijska komunikacija, ne paralelna.
Odspoji štogod imaš na RX TX pinovima tokom uploada sketcha.
9 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ok, sada je ponešto jasnije...definitivno će biti do toga CH340G drivera. 

 

Evo slike https://ibb.co/Lz95Vp1 kako se u device Manageru prikazuje spojeni UNO, a kako Nano. Znači kod Nano-a je navedeno: CH340 (COM5) 

 

..no stvari i dalje ne žele biti jednostavne. Naime, imam win 11 i ako samo downloadam driver i instaliram, baca grešku. Samo kaže da je driver neuspješno instaliran. Vidim i drugi tragaju za riješenjem i nađem ovaj post: https://forum.arduino.cc/t/ch340g-drivers-for-windows-11/925752/3

 

I just found a way to get the win10 drivers that are available on a number of sites installed.

  1. get and unpack the win10 drivers to some folder on your HDD

  2. check your Windows Device Manager

  3. a connected Nano will show under "Ports" as CH340 device (without a COM port)

  4. right click and uninstall the device with everything

  5. dis- and re-connect the Nano - it will again show up in the device manager

  6. right click and search for new drivers on local HDD - find the folder with drivers from step one

Now the device will show up with a COM port

 

Samo što je kod mene razlika, meni se prikazuje COM port uz CH340 ...no idem probati tim putem i tu mi kaže windows da su driveri uspješno instalirani. 

No, palim nakon toga Android Studio i tamo mi se opet ne prikazuje uređaj. Ako odaberem ručno COM5 i za device "Arduino Nano" ... opet ne radi upload.

 

Hmm... možda ovo u mojim rukama https://photos.app.goo.gl/ZXUYhV3aHrjN6SoYA ... nije Arduino Nano ?? (Vidim piše Nano, možda neka pod verzija ili šta ja znam?)

Nisam baš pametan kuda dalje? Hmm. :/

Sada bi bilo dobro kada bi mogao provjeriti jeli CH340 uredno instaliran. Jer ja po ovome što vidim, ne mogu dokučiti jel i daje problem u tom driveru ili nečem drugome.

 

 

Možda UART koristiš dok se sketch treba uploadat?
UART je serijska komunikacija, ne paralelna.
Odspoji štogod imaš na RX TX pinovima tokom uploada sketcha.

 

Ma ništa ne koristim, samo blank program i blank pločica ... testiram spajanje i upload opciju.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.10.2022 15:56 (bozoou).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Možda još jedan detalj koji nešto otkriva ... pod "Select Board" se vidi port (COM5), ali Android Studio ne prepoznaje o kojem uređaju je riječ. Slika prilog.

 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
No i dalje možeš pisat tih deset linija koda.
Uploadaš kasnije 😁
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Polako, vidiš da sve ide po planu ... vidiš da tražim kabal cijeli dan po proračunu.

 

Nego...stvarno pomislih da bi problem mogao biti u kablu (pošto nisam koristio isti za UNO i Nano ... no to je eliminirano, kabal nije)

Zatim sam išao provjeriti kako će se pločica ponašati na drugom računalu, pa sam upogonio Arduino Studio na laptopu / win10 ... i ni tamo neće raditi. Tako da je ili problem u pločici, ili ja nešto krivo radim.

 

E sad, što bi mogao još krivo raditi, nemam pojma. 

Btw. na laptopu sam uredno downloadao i instalirao CH340 driver, no Arduino Studio niti nakon toga nije prepoznavao uređaj. Ako bi manualno odabrao uređaj i port, imam istu grešku prilikom uploada

 

vrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x19

 

Tj. skoro istu, jer se rzlikuje ovaj kraj  resp=0x19

 

Što se tiče pločice, jel uobičajeno da ona možda ima neku pogrešku?

Ili sam je možda zmrdao dok sam bez drivera pokretao upload, pa je ištekavao iz računala bez ikakvog "safely remove". Jel bi moglo to biti možda problem?

 

Nezz više, kao da sam iscrpio sve što Google nudi. :/ 

 

9 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

A bemu, case solved. Znači samo je trebalo pod tools->procesor odabrati "Old Bootloader". 

Jbmu miška, da to nigdje nisam moga izguglati nego slučajno završim na telefonskom pozivu sa likom koji je znao u čemu je problem i kaže mi. Hah.

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Nije me dugo bilo.  

 

Ovakoc, pitanje po malo drugačijoj fronti. Naime radim uređaj koji će biti izložen vlazi/temperaturi ... koji se sastoji od servo, esp32, rfid reader, collision senzor.

 

...ono što me tu zanima ... gdje mi se čini da je iskustvo najjači alat ... kako ću znati koliko će mi komponente biti stabilne/dugotrajne na takvim vremenskim uvjetima. Ne znam baš da ću imati odgovarajući testni period, pa će biti nezgodno ako sve porikava prebrzo.

Izloženost vremenskim uvjetima je ljeti vrućina i općenito vlazi ako je ista prisutna u zraku.

Što se tiče vrućine ... neće biti na direktnom udaru sunca, ali će biti vani gdje će ljeti biti pakleno vruće. Nisam baš siguran da bi neke stiropor obloge pomogle ...ako me terma služi, sa stiroporom i bez će postizati istu temperaturu, samo je vremenski odmak prema vanjskoj temperaturi nešto drugačiji sa stiroporom.

Vlaga je vjerovatno još problematičnija.
Vjerujem da neće biti puno vlage, no imam jedan klip koji "klizi" prema van od kutije gdje je elektronika. Znači kutija hermetički ne može biti zatvorena. Ocke, bit će tu nekakav sistem zaštite gdje klip izlazi, ali pretpostavljam da neće biti idealan i da će biti prisustva vlage.

Unutar kućišta pak servo motor mora imati imati mehanički izlaz prema tom klipu i to opet blokira mogućnost hermetičkog izoliranja serva. Nakon serva, esp32 i RFID reader mogu biti hermetički zatvoreni.

No osim toga bit će i jedan graničnik / collision senzor (nešto ovakvo: shorturl.at/jnpy0 ) ... i on neće moći biti hermetički odvojen, jer se nalazi uz sami klip (kojeg mjeri jel se nalazi u svom krajnjem položaju)

Najviše me muči baš taj senzor pošto on ima u sebi kontakt, a kontakti su pretpostavljam najosjetljiviji na vlagu.
Pored njega će tu biti možda i jedno tipkalo, koje se također sastoji od kontakta.
I servo mi je isto sumnjiv hoće li izdržati vrućine, a i prisustvo vlage ...ipak on ima pokretne djelove, uz to i plastične ako bi išao sa ovim: shorturl.at/HLQW3

Teško mi je i ugrubo procjeniti dali takav servo ima smisla stavljati pred navedene uvjete i očekivati da radi barem 3 godine.


Nemam pojma kako ovo "pogoditi" što me čeka, osim ako bi netko podijelio neka praktična iskustva ... tipa što je radilo i koliko i pod kakvim uvjetima ... ili što je krepalo i nakon koliko pod kojim uvjetima? To bi mi sada bile baš fine informacije. :) :) 

Ili možda netko ima bolji osjećaj za feeling od mene, pa može pretpostaviti što me čeka. 

 

Hvalaa.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.10.2022 21:29 (bozoou).
 
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Sad ti je možda jasnije zašto sve to traje? Ne ide to za dva podneva 🙃
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ti baš ne uspjevaš shvatiti da u zadatku gdje sam tražio prototip kompatibilnih komponenti koje mogu raditi skupa ... sam izričito naveo da se ne traži izrada kućišta niti ništa od toga. Tako da još jednom, nemaš baš nikakvo opravdanje što si tražio 100 000 kuna za ono što sam već napravio u tri dana. Lp.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
To je bila moja procjena, a ne ponuda.
To što radiš nije prototip već demo.
Koristiš Arduino, tj Atmega čip, da li ćeš koristiti isto to u finalnoj verziji? Vjerojatno da ne, budeš i sam shvatio zašto.
Lp.
9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Iskreno, nemam problem što je tvoja procjena iznosa 100k kn. Hvala Bogu, neka svatko naplati svoj rad koliko želi.

 

Zaintegriralo me je što si rekao da treba 9 mjeseci razvoja za software koji:

- komunicira prema mobitelu

- komunicira/upravlja sa RFID raederom

- komunicira sa flash memorijom

- upravlja sa servo

 

Nakon te izjave jednostavno 3mj za hardware isto nisu zvučali ozbiljno, kad se već nisi udostoji ničim stati iza svoje tvrdnje i dati tako težinu svojoj izjavi. No shvaćam i ja da kod hardwera možemo tjerati mak na konac u smislu optimizacije proizvodnje ... no to ipak nije target.

 

Istina, nije prototip, nego je demo... no jasno sam opisao tekstom što se točno traži, tako da nazovi to kako god želiš, u opisu je ionako stajalo točno što se traži.

 

A sada, ako imaš što konstruktivno priložiti mojim pitanjima, ja ću se zahvaliti. Štoviše, ponudio sam i novčanu pomoć tko će mi pomoći u izradi ovoga, velim pomoć jer dotični može biti samo oslonac ...ne mora niti preuzeti kompletno razvoj sve na sebe ...a sa ovakvim polovičnim upadima tipa kao "ja nešto znam što ti ne znaš .. al neću ti reći, hi hi" ... ja sam mislio da smo to prerasli, ili ipak nismo?

 

Ima tema koji čip ću odabrati, sudjelovao si ...ako nisi imao namjeru dati svoj prijedlog, nisu potrebni niti ovakvi upadi. Naravno, sem ako želiš trolati.

 

 

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Polako, bit će ti jasnije sve kad kreneš sam radit.
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Evo da se ubacim malo u diskusiju...

 

Jedno je sastaviti uređaj i "sklepati" software da bude funkcionalan, a drugo je imati komercijalan proizvod.

Da bi došao do finalnog i komercijalnog proizvoda, tj da bi uređaj stavio na tržište, taj isti uređaj mora zodovoljavati neke norme (minimalno, elektromagnetska kompatibilnost (EMC), električna sigurnost (LVD) i RoHS).

Uređaj baziran na arduinu i kupljenih modula s aliexpress-a/ebay-a ti 99,99% ne zadovoljava EMC zahtjeve (a ni RoHS).

Tako da dizajn i razvoj hardware-a traje....

Isto tako vrijedi i za software. Ako uređaj obavlja neku upravljačko/sigurnosnu funkciju, on mora zadovoljiti Annex H iz norme EN 60730-1 (malo proguglaj, ima guide-ova na internetu).

Možda pisanje software-a ne traje 9 mjeseci, ali i taj software treba validirati i testirati itd...

 

Pošto si rekao da programiraš svakodnevno skoro već 20 godina, pretpostavljam da se ne radi o "embedded" sustavima, jer bi bio svjestan ovoga iznad.

Morat ces uci dublje u to od Arduina.

 

Demo uređaj se sastavi u dan-dva, ali to je jaaako daleko od finalnog proizvoda, koji nece ni približno sadržavati slične komponente kao i demo uređaj.

 

I onda dolazimo i do okolišnih uvjeta (vlaga i temperatura). To ti nitko ne može reći dok prototip (ne demo) ne staviš u eksploataciju ili testiraš isti u klimakomori. Što košta i traje...

Odabir komponenti ti je jako bitan za to, moraš za svaku komponentu vidjeti temperaturno radno područje. 

 

I ja bi se više brinuo za hladnoću, nego za povišenu temperaturu (pogotovo s klipovima i motorima, npr. kada se brtvilo/mast stisne).

 

Ako imaš pitanja vezano za ovo što sam ja napisao, slobodno pitaj.

 

 

9 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Hvala, da svjestan sam da ne može proći bez certifikata ...no iskreno, nisam upućen što se sve mora testirati i kako.

 

No za demo i testirati tržište mi to još ne treba, a onda ako proizvod dobije zeleno svjetlo u očima kupaca ...onda ću se (m)učiti i sa time, što se mora se mora. 

Za sada bum preskočio sa tim pitanjima, ali kasnije te se sjetim. :D 

 

* ako je Rimac uspio homologirati Neveru, valjda bum i ja mogao dvije baterije i chip. 

 

EDIT:

Nego, jel ja to vidim esp32 modul na Gajšakovom batmobilu: https://img.redbull.com/images/w_3000/q_auto,f_auto/redbullcom/2021/11/9/xuvomui5helyrdkbmp6h/circuitmess-batmobile

To je također komercijalan proizvod i zašto bi on mogao imati onda taj modul, a ja ne?

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.10.2022 11:05 (bozoou).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice