AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.771
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bik kaže...
Cemu sad odjednom tolika navala sa starije ryzen serije na novu 4xxx?
Fali fpsa u igrama ili sta? Gdje sa starim cpu? Svi na njuskalo?

 Nije cak nit zbog toga, kolko zbog toga sto svi zele imati nesto novo i isprobavat, ima nas malo ovdje koji zapravo zele izvuc svaki fps.

12 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
bik kaže...
Cemu sad odjednom tolika navala sa starije ryzen serije na novu 4xxx?
Fali fpsa u igrama ili sta? Gdje sa starim cpu? Svi na njuskalo?

 Nije cak nit zbog toga, kolko zbog toga sto svi zele imati nesto novo i isprobavat, ima nas malo ovdje koji zapravo zele izvuc svaki fps.

 Onda idi na Intela i prihvati izazov da ohladiš 3256780KW TDP

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
hahhaajaads kaže...
bik kaže...
Cemu sad odjednom tolika navala sa starije ryzen serije na novu 4xxx?
Fali fpsa u igrama ili sta? Gdje sa starim cpu? Svi na njuskalo?

 Nije cak nit zbog toga, kolko zbog toga sto svi zele imati nesto novo i isprobavat, ima nas malo ovdje koji zapravo zele izvuc svaki fps.

 Onda idi na Intela i prihvati izazov da ohladiš 3256780KW TDP

 Zasto bi isao na njega kad i ove igre koje igram mi rade na priblizno 144 fpsa  (osim rusta naravno, tu nit sa 10900k i 2080ti nemres imat normalan fps). Sad lijepo bacim unutra R5 3600 za 800kn () i eto mi jako lijepog poboljsanja.

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
bik kaže...
Cemu sad odjednom tolika navala sa starije ryzen serije na novu 4xxx?
Fali fpsa u igrama ili sta? Gdje sa starim cpu? Svi na njuskalo?

 Pa i razlika je jedno 30% izmedju 1000 i 3000 serije sto je vrijedno upgrade-a buduci da nemoras mijenjati plocu, a uvijek ce netko htijeti kupiti jeftino polovni cip.

13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Tu ce tehnicki biti problem kako rijesiti problem sa BIOS-om.

 

APU-i i 14nm procesori mogu adresirati samo 16GB EEPROM-a.

Vecina proizvodjaca stavlja 32GB EEPROM za BIOS-e, particioniraju ih u 2 bloka po 16MB,

tako da APU-i i 14nm CPU-i mogu adresirati 16MB blok.

12nm i 7nm mogu adresirati svih 32MB EEPROM-a, oba bloka, bez frke.

 

E sad, nije sav prostor iskoristen, ali 32MB ce za sve procesore, sigurnosne kodove,

podrsku za IO-e, feature, GUI EFI itd, jednostavno biti premali.

 

ASUS cak ima ploce sa 64MB EEPROM-om, i od tih 64MB, 20MB koriste za RGB.

Primjera radi:

B450-I -> 32MB EEPROM

X470-I -> 64MB EEPROM

 

U principu je ploca ista, razlika je u chipsetu, te X470 model ima dodatne RGB mogucnosti

na hladnjaku m.2 sabirnice.

 

E sad, ASUS je poznat da ga ne zanima duga podrska za stare ploce, njima je u biznisu da prodaju nove modele.

Al kako bi lako mogli rijesiti recimo X470 ploce sa 64MB EEPROM-a, jednostavno 4 bloka po 16MB,

prvi za Legacy procesore (APU-i u 14nm), druga dva bloka za 12, 7nm procesore, i ostatak za feature.

 

Vjerovatno bi morali malo uskratiti RGB feature, ali to je ono sto meni osobno ne treba (makar ce se dobar broj

ljudi bas zbog toga uhvatit za glavu, jer to im je najbitnije u zivotu), i umjesto da sve postavke budu dostupne preko

BIOS-a, morali bi te funkcije i podesenja prepoustiti sistemskim aplikacijama, kao sto to MSI radi sa svojim plocama i grafikama.

 

A kod 32MB EEPROM ploca, kod njih ce se morati rezati ili featuri, ili micati podrske za starije procesore (to se meni ne svidja),

ili micati featuri (ako je RGB, mici, ne treba mi), ili, ono sto bi se meni najvise dopalo, maknuti GUI EFI i vratiti klasicni izgled BIOS-a.

 

Em je brze, preglednije, ne uzima nista mjesta jer je plain-text prikaz, ionako sam u BIOS-u 5min da jednom sve podesim

i nikad vise. Tko provodi svaki dan na osobnom racunalu vrijeme u BIOS-u, ili ima problem s racunalom, ili ima previse vremena.

 

No 16MB ploce (ima i takvih), na zalost ce otpasti, bas zato ce otpasti skoro sve X370/B350 ploce, premlda

su bolje opremljene od mnogih B450/X470/X570 ploca, tipa ASRock X370 Taichi, ali na zalost ima samo 16MB EEPROM,

i tu su se gadno syebali, jer su poceli lemiti EEPROM-e na ploce, dok su unazad par godina imali fizicki izmjenjim EEPROM,

te nadogradnja sa vecim nebi bio nikakav problem - stari van, novi unutra i gotovo.

 

Sve u svemu, bas me zanima kako ce se to na kraju u praksi rijesiti.

Primjerice, AMD iz sigurnosnih razloga nece dato source-code od AGEISA-e, jer bi tad proizvodjaci

ploca mogli izbaciti nepotrebne podatke i podrske, te sigurnosne kljuceve koje nece na plocama koristiti,

i smanjiti vec tu dobar dio prostora koji popuni EEPROM.

Valjda nece biti problema sa 16MB, vecina gigabyte x570 ploca imaju 16MB bios, pa im je zagarantirana podrska za 4000 seriju

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mozda ce micati podrsku za APU-e i 14nm procesore,

ili maknuti GUI, tko zna.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije problem 16mb, radit će i na njima.

 

Biti će bios samo za zen3 i to je to, sve je AMD objasnio na redditu:

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/gmp45o/the_zen_3_architecture_is_coming_to_amd_x470_and/

 

The select beta BIOSes will enable a one-way upgrade path for AMD Ryzen Processors with “Zen 3,” coming later this year. Flashing back to an older BIOS version will not be supported.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Treba znat, a ne imat. Ocana platina2700x dostigne ovog sa vrha.Nema nadogradnje bar još koji tjedan. Onda idemo na intela i miran 20 godina.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
hahhaajaads kaže...
bik kaže...
Cemu sad odjednom tolika navala sa starije ryzen serije na novu 4xxx?
Fali fpsa u igrama ili sta? Gdje sa starim cpu? Svi na njuskalo?

 Nije cak nit zbog toga, kolko zbog toga sto svi zele imati nesto novo i isprobavat, ima nas malo ovdje koji zapravo zele izvuc svaki fps.

 Onda idi na Intela i prihvati izazov da ohladiš 3256780KW TDP

mislim da ces ipak moc i pasivno hladit 10th gen

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Thermalright Macho ili HR-02?

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

HR-22, evo ga kod mene u kompu :) Ima 2 heatpipea vise od HR-02 aka Macho. Discountinued je inace, a obicni Macho koji je bio best buy u Njemackoj se isto povukao izgleda. Jedna od mojih najboljih kupovina, naravno od forumasa (Tomonja). Dovoljno mu je malo zrakica da lijepo hladi u idle. Bio je u Mikronisu zamjenik Grand Macho za 450kn, ali ga trenutno nema, a razlika je sto ima 1 heatpipe manje od HR-22.

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Imam jedan stari HR-02, jako jako star, na jednoj masini, ali sa 1x 140mm ventom,

hladi starog FX-a 8320 na 4.6GHz, uglavnom masina sa 16GB RAM-a, 512GB SSD-om

i GT630 - vrti 3 vritualke 24/7, jako lako za odrzavat, osim velikog hladnjaka na procesoru,

nista drugo se ne grije.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Thermalright ima brutalne stare coolere.
Imao sam IFX-14, sa dodatkom koji je isao straga na maticnu.
Hladio je Xeon L5520 pasivno, samo sa dva venta na kucistu, a kasnije E5440 sa jednim ventom na min okretajima.
Brutala cooler, al pojeo ga manjak supporta za nove sockete.. mislim cak da sam ga tu nekom sa foruma prodao sa LGA771 xeonom.

https://www.overclockers.ua/cooler/thermalright-ifx-14/thermalright-ifx-14-16.jpg
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jedino montaza na AM2/3 je blago receno - uzas - ne mozes sa odvijacem nego

moras sa onim malim kljucicem, stezat mic po mic, nekih 30° okretaje max,

treba ti dobrih 10min dok ga namontiras, i to je najgora stvar - na Intelu je to bolje rijeseno,

no svejedno, muka me uhvati kad se sjetim HR-02 montiranja.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
isti drek je bio na IFX14, saraf je bio izmedju dva towera, a sarafi nisu bili magnetizirani.. svaki put bi imao porezotine na rukama
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Stezanje kljucem je zadnji zadnji korak kad je sve vec poslozeno i centrirano tako da to i nije neka muka, ali se cijeli proces isplati. Kod Machoa nema magnetiziranih sarafa. Nezgodno je za montazu jer nije simetrican pa je pozeljna jos jedna ruka + baza je tolko ispolirana da se cooler kliže na nekim pastama, ali za performanse i memory clearance je to jako dobro, tako da se isplati malo pomucit. Pravi best buy je bio Macho Rev.A / Rev.B koji je u obje te verzije bio prodan prek 80K u CU ili Mindfactory, ne sjecam se vise. Na zalost od ove god ih bas i nema vise u Njemackoj. U HR ima Direct macho za 300kn u Mikronisu,  perf. su vjerojatno na razini Arctica Duo, ali je malo ogroman i nekonvencionalan, no ima taj novi ventilator za koji mogu rec da je vrh te ima AM4 bracket.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

Nije problem 16mb, radit će i na njima.

 

Biti će bios samo za zen3 i to je to, sve je AMD objasnio na redditu:

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/gmp45o/the_zen_3_architecture_is_coming_to_amd_x470_and/

 

The select beta BIOSes will enable a one-way upgrade path for AMD Ryzen Processors with “Zen 3,” coming later this year. Flashing back to an older BIOS version will not be supported.

Čekaj malo, ako sam ja to dobro shvatio, jednom kad updateaš na 'Zen 3' BIOS nema više natrag? Recimo da kasnije želim prodati matičnu nekome tko ima 2600 ili 3700, neću moći staviti 'stariji' BIOS koji ima podršku za prve 3 generacije? 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, to je očito uvjet i caka ako netko hoće na toj ploči imati zen3. Nema natrag.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
12 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Već vidim Asrockovih 13 verzija, brrrrrrr...

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Eh ti Jutuberi, dakle Linus da li si ti glup ili sljep ili plačen od Intela.Po kojoj logici na tablicu za R5 3600X stavit cijenu od 250$, fučkaj ga sad pa taj proc u Americi ide za 200$.Skokom u EU močvaru, eto tu ili u Švabiji košta 195eura.Inače ovo zeleno, to sam ga na engleskom zapital i na Jubitu pa čekam odgovor.

 

 

https://www.newegg.com/amd-ryzen-5-3600x/p/N82E16819113568 

 

https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-3600X-12-Thread-Processor/dp/B07SQBFN2D

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-3600X-6x-3-80GHz-So-AM4-BOX_1313644.html

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 16:00 (rambox).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Oce nabit cijenu, a isti 3600 se ubeze za 169€ 

 

Evo od hw unboxeda video, idem bas njega pogledat... 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 16:28 (hahhaajaads).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da, linusov video nije bas najobjektivniji, mislim da je HUB odradio puno bolji posao. Mislim da ce 10600x po cijeni biti blize 3700x kad krene u prodaju.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Oce nabit cijenu, a isti 3600 se ubeze za 169€ 

 

Evo od hw unboxeda video, idem bas njega pogledat... 

 

Nema to veze sa tim, samo biraj ono kaj sam pozelenil imaš tri opcije pa izaberi jednu.

 

Ovo dole isto nema nikakvog smisla, ali eto človek je malo stariji pa se možda zahebo=posenilio.

 

Ajmo testirat Intel i7 8700K, ali eto R5 3600 ili R5 3600X nema nigdje u usporedbi.

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/procurile-cijene-comet-lake-procesora-europsk/274225.aspx?page=0&jumpto=6090016&sort=asc&view=flat

 

 

Eto odgovora, zakaj nije u test ubacio R5 3600X.I dalje to uopče nema smisla, ali eto nek se djedica zabavlja samo da nije dosadno.

 

"Ryzen 5 3600x is comparable in terms of cores and threads but not in terms of clock speed or price. We know how that comparison will turn out. Ryzen 7 3700X on the other hand is priced at a very similar level to the Core i5-10600K."

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2020 16:58 (rambox).
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

LTT preimenovali video, bio je prije nešto kao "You're still buying Intel... /going to buy Intel...". Sad je "What "Hanging on for Dear life" Looks Like..." 

 

Čekam malo slobodnog da pogledam brojke...

Apoc
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
danijel00 kaže...

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 Samo spoji na cpu fan.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj PC  
4 0 hvala 2
6 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

 koliko prednosti nabroji čovjek i šećer na kraju cijena 7000$ vs 25000$, pa tko je tu lud? 

11 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
neampojma kaže...
 pa tko je tu lud? 

 

intel 

6 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD isto. Novi Epyc procesori su nestvarno dobri. Mogli su dignut cijenu za duplo. Opet bi bili 10k$ jeftiniji od konkurencije.

Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice