AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.056.420
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ali zašto? Imaju pristojnu zaradu ovako, a cilj je preotet dio tržišta, a ne nadat se prodaji.

 

Da se razumijemo, AMD ima nekih nedostataka naspram Intela u server svijetu, ok, ima i u desktop i notebook, ali glavni problem koji AMD ima je povjerenje. AMD je već jednom nestao iz server svijeta na nekoliko godina. Treba uvjeriti ljude da će support biti prisutan "trajno" i uvijek postojati kvalitetna AMD opcija. Intel ovdje ima neprekinutu tradiciju od osnivanja kompanije i njihovi serveri trenutno nisu loši, samo izuzetno skupi napram AMD-a, topliji i treba ih više za istu stvar. Ali Intel ih je radio i prije 10 godina, i radit će ih za 10 godina i bit če dostupni. AMD ih ima unazad 2 godine, a nije ih prije toga ima gotovo 10 godine, ko kaže da za 5 godina ponovo neće nestat sa tržišta?

 

Zato AMD dži trenutno pravi put - polako širi korisnike, drži pristojnu cijenu i kupuje ono najbitnije - povjerenje i partnerski odnos. Jednom kad se to stvori, mogu dizat cijene, ali zašto bi? 30-40% margine bi trebalo biti dovoljno svakome, činjenica da Intel prodaje za 25K a AMD isto za 7.5K ne znači da bi AMD trebao prodavati za 15 ni 20K već da Intel mora moć isto prodavati za 10K

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
danijel00 kaže...

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 Samo spoji na cpu fan.

 Ucinio to. Rpm se povecao na 2600 otprilike ali temperatura i dalje skoci ponekad preko 80 stupnjeva. Bude vrlo kratko preko i vrati se brzo na nekih 75 al ipak se cini previse.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
danijel00 kaže...
Jakovp kaže...
danijel00 kaže...

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 Samo spoji na cpu fan.

 Ucinio to. Rpm se povecao na 2600 otprilike ali temperatura i dalje skoci ponekad preko 80 stupnjeva. Bude vrlo kratko preko i vrati se brzo na nekih 75 al ipak se cini previse.

 75 je ok ali da se snizit.

 

 Po ovom sto si rekao, ti pastu nisi mjenjao 2 i pol godine znaci odkad si kupio komp, a isto tako si rekao da mislis kupit 2 venta (jel uopce sad imas ikakve ventove, bar jedan za upuh i jedan za ispuh) i koje kuciste imas ?

 

 Znaci ako nisi pastu mjenjao, promijeni ju. Uzmes MX-4 2G tubu za 35-40kn, ali pazi kad skidas cpu, ja ti preporucujem da napravis par benchova sa njim u cb20 (tek tolko da se temp digne i da se pasta "probudi") i nakon toga ugasis komp, nabrzinu skines grafu i nakon toga hladnjak ali opet kazem, pazljivo. Ako nisi siguran ili ne znas, onda odnesi u neki servis.

12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
danijel00 kaže...
Jakovp kaže...
danijel00 kaže...

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 Samo spoji na cpu fan.

 Ucinio to. Rpm se povecao na 2600 otprilike ali temperatura i dalje skoci ponekad preko 80 stupnjeva. Bude vrlo kratko preko i vrati se brzo na nekih 75 al ipak se cini previse.

 75 je ok ali da se snizit.

 

 Po ovom sto si rekao, ti pastu nisi mjenjao 2 i pol godine znaci odkad si kupio komp, a isto tako si rekao da mislis kupit 2 venta (jel uopce sad imas ikakve ventove, bar jedan za upuh i jedan za ispuh) i koje kuciste imas ?

 

 Znaci ako nisi pastu mjenjao, promijeni ju. Uzmes MX-4 2G tubu za 35-40kn, ali pazi kad skidas cpu, ja ti preporucujem da napravis par benchova sa njim u cb20 (tek tolko da se temp digne i da se pasta "probudi") i nakon toga ugasis komp, nabrzinu skines grafu i nakon toga hladnjak ali opet kazem, pazljivo. Ako nisi siguran ili ne znas, onda odnesi u neki servis.

 Da, pasta nije mijenjana od kad sam ga kupio a sam se ne usudim to radit jer kolko sam vidio po netu to bas nije macji kasalj tako da cu radije u servis odnjet ako ce trebat a ne da si sjebem cpu

A trenutno nemam nikakvih ventova pa me zato zanima dal bi 2 venta(ispuh i upuh kako si naveo) pomogla u bar malom smanjenju cpu temperature. Jer na netu su razliciti odgovori na to pitanje. Neki kazu moguce je, drugi da im se smanjila temperatura a treci pak da tesko

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
danijel00 kaže...
hahhaajaads kaže...
danijel00 kaže...
Jakovp kaže...
danijel00 kaže...

Tek sam nedavno skuzio da su ovi u ducanu kojem sam kupio komp prije 2 i pol godine spojili cpu hladnjak na chassis fan konekciju. Jel to nest normalno ili? Ugl mislim mozda kupit 2 ventilatora i vidim da su mi na maticnoj samo 2 opcije za ukljucit ih. Cpu fan 1 i chassis fan 2. Mogu na cpu konekciju stavit obicni ventilator jel?

Al zanima me da li i koliko mogu ti obicni ventilatori smanjit temperaturu procesora(ryzen 1500x), jer prosli tjedan nabavio rx5600xt i temperatura cpu-a je malo poletjela. Ide mi preko 80 stupnjeva, oko 84 je max bilo dosad. Pokusao malo u biosu(pod chasiss fan 1) podesit da se brze vrti ventilator al nisam siguran da se to i desava. Ugl uvijek je neki maximum oko 2100rpm do koliko zna doc.

 Samo spoji na cpu fan.

 Ucinio to. Rpm se povecao na 2600 otprilike ali temperatura i dalje skoci ponekad preko 80 stupnjeva. Bude vrlo kratko preko i vrati se brzo na nekih 75 al ipak se cini previse.

 75 je ok ali da se snizit.

 

 Po ovom sto si rekao, ti pastu nisi mjenjao 2 i pol godine znaci odkad si kupio komp, a isto tako si rekao da mislis kupit 2 venta (jel uopce sad imas ikakve ventove, bar jedan za upuh i jedan za ispuh) i koje kuciste imas ?

 

 Znaci ako nisi pastu mjenjao, promijeni ju. Uzmes MX-4 2G tubu za 35-40kn, ali pazi kad skidas cpu, ja ti preporucujem da napravis par benchova sa njim u cb20 (tek tolko da se temp digne i da se pasta "probudi") i nakon toga ugasis komp, nabrzinu skines grafu i nakon toga hladnjak ali opet kazem, pazljivo. Ako nisi siguran ili ne znas, onda odnesi u neki servis.

 Da, pasta nije mijenjana od kad sam ga kupio a sam se ne usudim to radit jer kolko sam vidio po netu to bas nije macji kasalj tako da cu radije u servis odnjet ako ce trebat a ne da si sjebem cpu

A trenutno nemam nikakvih ventova pa me zato zanima dal bi 2 venta(ispuh i upuh kako si naveo) pomogla u bar malom smanjenju cpu temperature. Jer na netu su razliciti odgovori na to pitanje. Neki kazu moguce je, drugi da im se smanjila temperatura a treci pak da tesko

 

 Onda odnesi lijepo komp u servis, jer ja osobno mislim da ta stock pasta na cooleru nije bas bog zna sta da izdrzi 2.5god bez mjenjanja, cak i pastu kao mx4 je negdje "preporucljivo" zamjenit nakon godinu i pol-dvije.

 Ventovi bi puno pomogli, sad ne znam kakvo kuciste imas ali uzmi si 3 komada, 2x 120mm naprijed i 1x120mm nazad. Recimo dobri a jeftini ventovi su ti Arctic F12, na nabava.net je jedan 30kn, znaci 3 komada su 90kn i definitivno vrijedi dat te novce za dosta veci propuh u kucistu.

 

 btw, zamjena paste na procu ti nije neka znanost, pogotovo ako si na stock cooleru i ta zamjena se napravi doslovno u roku od par minuta... da imas neki malo veci cooler (tipa freezer 34 esports duo) gdje moras skidat ventove pa onda tek odsarafit i zasarafit ok, ali ovo je macji kasalj.

 Sad je naravno tricky zbog toga sto ti je pasta vec kruta pa je iskreno malo zeznuto i izvadit procesor bez da se on zaljepi za cooler, zato odnesi u neki servis koji zna sta radi.

 

 Evo video stavljanja Wraith Spire coolera, ovo nije trenutno u kucistu ali doslovno je ista stvar posto ima hrpa prostora. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2020 18:39 (hahhaajaads).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne vjerujem da je ta pasta tak kruta kaj se nebi dala obrisat nekom vlažnom maramicom. Ja sam imao istu pastu na prošloj konfiguraciji 6 godina..

(G)jokaCRO ingame
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
red_bull kaže...

Ne vjerujem da je ta pasta tak kruta kaj se nebi dala obrisat nekom vlažnom maramicom. Ja sam imao istu pastu na prošloj konfiguraciji 6 godina..

 Pretpostavljam da je aftermarket pasta bila, aftermarket su sve bolje od ovih koje dolaze na coolerima od ryzena, vole se stvrdnut nakon 2god, mx4 se nece stvrdnut nego je vec krajnje vrijeme tih dvije god da se komp ocisti. Ja sam na MX4, znam da moze durat dosta vise od 6mj ili god dana (ja tad radim "repast") ali eto... jeftina je pa zasto ne :)

 

 Za brisanje vlaznom maramicom ne znam, ja uvijek cistim alkoholom (on medicinskim ili rakijom), i uzmem onu vatu (tj. blazinica se zove valjda za ciscenje lica) i sa par pokreta je pasta dole, onda uzmem jos stapic za usi i obrisem onaj donji rez tak da nema niti trunke stare paste na procu.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja čistim s rakijom i vlažnom maramicom. Rakiju srknem, a maramicom obrišem pastu s proca😁

(G)jokaCRO ingame
Moj PC  
22 0 hvala 6
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
red_bull kaže...

Ja čistim s rakijom i vlažnom maramicom. Rakiju srknem, a maramicom obrišem pastu s proca😁

 

Nakon dovoljno rakije temperature proca više nisu ni bitne jel

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vata i aceton alkoholne baze. Jebgia, malo se pripazi da ne ostane dlačica od vate na procu.

 

Ako je problem za skidanje hladnjaka "stvrdnuta" pasta, ožeži malo Aida64 ili neki drugi stress test, da se proc kvalitetno ugrije nekoliko minuta. U takvom stanju i pasta malo popusti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2020 19:33 (Čitatelj).
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)


Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ram memoriju sam vratio na 2133mhz(bila na 2933) i zasad izgleda da je to smanjilo temperaturu. Nije mi dosad dosla ni do 75 stupnjeva nijednom. Dal je to uopce moguce?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
danijel00 kaže...

Ram memoriju sam vratio na 2133mhz(bila na 2933) i zasad izgleda da je to smanjilo temperaturu. Nije mi dosad dosla ni do 75 stupnjeva nijednom. Dal je to uopce moguce?

 Zasto se uopce opterecujes sa tim ? 75 je ok temperatura, moze bit manja ali nije nista sto bi ti moglo ostetit procesor ili ista slicno... sta bi onda trebali rec neki koji su na fxu ili ovim novijim intelima koji rade na 80-90 stupnjeva 24/7...

12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
danijel00 kaže...

Ram memoriju sam vratio na 2133mhz(bila na 2933) i zasad izgleda da je to smanjilo temperaturu. Nije mi dosad dosla ni do 75 stupnjeva nijednom. Dal je to uopce moguce?

 Zasto se uopce opterecujes sa tim ? 75 je ok temperatura, moze bit manja ali nije nista sto bi ti moglo ostetit procesor ili ista slicno... sta bi onda trebali rec neki koji su na fxu ili ovim novijim intelima koji rade na 80-90 stupnjeva 24/7...

 Maa, malo me zabrinulo kad nikad dosad nisam takve temperature dobio. 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
danijel00 kaže...
hahhaajaads kaže...
danijel00 kaže...

Ram memoriju sam vratio na 2133mhz(bila na 2933) i zasad izgleda da je to smanjilo temperaturu. Nije mi dosad dosla ni do 75 stupnjeva nijednom. Dal je to uopce moguce?

 Zasto se uopce opterecujes sa tim ? 75 je ok temperatura, moze bit manja ali nije nista sto bi ti moglo ostetit procesor ili ista slicno... sta bi onda trebali rec neki koji su na fxu ili ovim novijim intelima koji rade na 80-90 stupnjeva 24/7...

 Maa, malo me zabrinulo kad nikad dosad nisam takve temperature dobio. 

 Nemas se zasto brinut, procesori throttlaju kad dodju jednu temperaturu. A to opcenito znaci da kad  dostigne max temperaturu (kod 1500x je to 95 stupnjeva) on pocinje spustat clock da bi se zadrzao na toj temperaturi i da nebi isao vise.

14 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dok ne vidiš 9 kao prvu znamenku temperature i ništa ne throttla, nemaš razloga za brigu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

danijel00 

ja ti imam ryzena 5 2600+vegu 56 .

bas sam sada probao testirat da vidim koliko idu temperature..

- imam ispred 2 ventilatora od 12 cm i jedan iza sta se dobije sa kucistem te stock cooler.

cod warzone +chrome youtube(mix nekakav upaljen)  + par tabova = 70-72 stupnjeva, vjerojatno su mi tu i jace radili ventilatori/cooler. 

samo warzone nekih 70 stupnjeva isto

 

vjerojatno ti ne bi skodilo da dodas jos 2 ventilatora :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2020 22:19 (aloevera13).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...


 

Maksimus kaže...

 

zbog čega/koga ti stavljaš te linkove na fejk kanale?

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
Maksimus kaže...


 

Maksimus kaže...

 

zbog čega/koga ti stavljaš te linkove na fejk kanale?

 Mogo si pricekat jos, samo sam cekao da jos linka userbenchmark 

8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...

zbog čega/koga ti stavljaš te linkove na fejk kanale?

 Zbog čega je to fejk kanal? Što je pogrešno u tom videu?

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Taraba kaže...
ibme74 kaže...

zbog čega/koga ti stavljaš te linkove na fejk kanale?

 Zbog čega je to fejk kanal? Što je pogrešno u tom videu?

 

Pa eo odem ja sad napravit yt kanal, napravim graf, bubnem odprilike fps (kao ja sam to testirao) i ja sam PC Benchmark kanal 

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD spustio cijenu 3900X, ovaj proc se u mindfactoriju nabavi za nesto sitno vise od 3000kn, kod amera pao na 389$* 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2020 23:46 (hahhaajaads).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

.

Moj PC  
9 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

.

 

the king is back 

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da evo malo fejk bas ja kad sam radio usporedbu ali sa gtx 1070,
uzeo video sa youtuba ryzen konfe.Eto tko god zeli ja cu mu originalni video poslat i nek radi usporedbe.
Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Otkud znam da je to fake???? Onaj zadnji video je malo "čudan", izgleda da je po onim rezultatima 3100 jako blizu, tj zaostaje jako malo za R5 3600...
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...
Otkud znam da je to fake???? Onaj zadnji video je malo "čudan", izgleda da je po onim rezultatima 3100 jako blizu, tj zaostaje jako malo za R5 3600...

 

za takve stvari ima Hardware Unboxed, Linus Tech Tips, Gamers Nexsus i sl.

Većina ovih YT kanala je fejk, naprave neke bzv graphove, bubnu u video, stave glazbicu i to je to, to može svako.

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ibme74 kaže...
Maksimus kaže...
Otkud znam da je to fake???? Onaj zadnji video je malo "čudan", izgleda da je po onim rezultatima 3100 jako blizu, tj zaostaje jako malo za R5 3600...

 

za takve stvari ima Hardware Unboxed, Linus Tech Tips, Gamers Nexsus i sl.

Većina ovih YT kanala je fejk, naprave neke bzv graphove, bubnu u video, stave glazbicu i to je to, to može svako.

 

Čak i da nisu fake (iako naravno jesu), opet mi nije jasno zašto jednostavno ne pogledati video od renomiranih recenzenata za koje znaš da barem imaju HW kod sebe, moš mislit da ovi anonimusi sa YT imaju sav taj hardware lol, da ga bar pokažu prije testa.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.5.2020 11:36 (Jakovp).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice