Bela - taktike

poruka: 10
|
čitano: 10.243
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Bela - taktike

Na stranici nepisana pravila bele pronašao sam niz savjeta kako odbacivati karte u Beli. Nažalost, savjeti nisu baš najrazumljivije napisani pa bih volio da se što više forumaša uključi u ovu temu kako bi ih zajedno rastumačili. Npr. svaki tjedan bi mogli raspraviti jedan savjet. Također svatko može napisati i neki svoj savjet. Na kraju kada raspravimo sva pravila, ja ću probati napraviti jednu stranicu gdje ću lijepo sve to prepisati, a možda ću staviti i primjere sa slikama stvarnih karata.

 

Ukoliko želite pojasniti neki savjet sa primjerom, molim vas da pišete skračena imena za karte po sljedećoj konvenciji:

 

Ako navodite kartu, ali ne želite navesti boju:

7 - sedmica,

8 - osmica,

9 - devetka,

X (može i 1, ili 10) - desetka,

D - dečko.

B - baba,

K - kralj,

A -as

 

Ako želite navesti i boju dodajte prefix:

S - srce

K - karo

T - tref

P - pik

(npr. SA - srce as, KX - karo deset, PD - pik dečko)

 

Adut:

*

(npr. *A - as u adutu, *SA - srce as u adutu, *D - dečko u adutu)

11 godina
offline
Bela - taktike

Za početak možemo raspraviti 1. dio. Tu bi bilo dobro pojasniti što je bezec desetka, i što je mala u adutu?

 

Neki optimalni minimum da bi igrač mogao zvati aduta je ako u prvih šest karata ima

barem dva "sigurna" (a najrađe i jedan "polusiguran" stih) a to je otprilike:

--belu i devetku u zamišljenom adutu te bezec desetku u strancu (ako je prvi na igri).

--dečka i malu u adutu te stranog asa (naročito ako mu je suigrač prvi na igri).
--dečka i dva strana asa.
--četiri karte u istoj boji (ako je prvi na igri).
--izuzetak od ovog pravila je ako je kraj partije i rezultat je izjednačen te onaj koji uzme

 i prođe je pobjednik, tad se mora zvati i ne dozvoliti protivniku da bira aduta.

 

11 godina
offline
Bela - taktike

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.10.2019 18:16 (CVET2).
7 godina
offline
Bela - taktike

Nemreš belu tak šablonizirati, nije to šah.

Moj moto je: zovi jer budeš inače izgubil.

I zovem uvijek, nema dalje, naravno osim kad je totalni odron od karti (jedna partija od sto), a inače je sve dalje snalaženje s onim kaj imaš.

Ili kak bi jedan stari kartaš profesionalac rekao: nemaš kaj razmišljat, sve je već odavno izmišljeno, i to puno umniji ljudi od nas...

 

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Re: Bela - taktike
pratim temu
10 godina
offline
Bela - taktike

Ak zoveš na cenera i dečka a prvi si onda ideš okolo 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
12 godina
offline
Bela - taktike

Moja sestra ima taktiku da nikada ne kaže "dalje",uvjek zove aduta!

Moram priznati da ta taktika dobro pali!

Ne vjeruj ženi koja laže!
11 godina
offline
Bela - taktike

Pronašao sam što znači bezec desetka (forum.hr):

Bezec desetka je desetka uz koju se nalazi još jedna manja karta u istoj boji. Obično se pod time misli da igrač ima i X u nekoj boji. Na taj način, bez obzira tko od suigrača baci tu boju, i bez obzira na jačinu karte, igrač sa bezec desetkom uvijek može baciti K i zadržati X. Sa zadržanom X kasnije se potencijalno može odnijeti štih. Naravno, pri tome se treba paziti jesu li svi aduti izašli iz igre ili se preostali aduti nalaze kod suigrača.

 

Općenitije sama riječ bezec znači sljedeće(posavski_riječnik):

Bezec je karta koja uz drugu kartu može odnijeti štih.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.11.2019 15:48 (CVET2).
16 godina
offline
Bela - taktike

jedina taktika za belu

 

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
7 godina
neaktivan
offline
Bela - taktike

Od sada i online bela

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice