Koji monitor kupiti izdvojena tema

poruka: 19.818
|
čitano: 4.437.194
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Rasprava moze ici u nedogled dok ne navedes tocnu namjenu tog monitora i buđet
16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Gejming, 3tkn, 100-200kn+ max. sve dalje ne vrijedi, pogotovo ak pricamo o IPS monitorima, iskrcas lovu a dobis mane po kojima su IPS paneli poznati... 

 

Prije par godina sam kupio acer predator, 27", 144Hz, gsync, blb je prisutan u sva cetiri kuta, kao i glow, a kostao me 5500kn, mislim da mi je to bilo zadnje da sam dao tolko novaca za ips monitor, doduse, onda nisam bas bio upoznat s manama koje ima ips.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Gejming, 3tkn, 100-200kn+ max. sve dalje ne vrijedi, pogotovo ak pricamo o IPS monitorima, iskrcas lovu a dobis mane po kojima su IPS paneli poznati... 

 

Prije par godina sam kupio acer predator, 27", 144Hz, gsync, blb je prisutan u sva cetiri kuta, kao i glow, a kostao me 5500kn, mislim da mi je to bilo zadnje da sam dao tolko novaca za ips monitor, doduse, onda nisam bas bio upoznat s manama koje ima ips.

 Onaj Asus je vise zakrivljen (1000R <-> 1500R).

 

Zna se za sta sluzi IPS, brzinu, a VA mora biti solidno skuplji da je te brzine i da ne mulja blizu crne. Ne kostaju neki 5000+ kn bas bezveze (od brzeg panela, veceg gamuta, jace osvjetljenje panela, izrada, dodaci, namjesanje/ergonomija, USb/punjenje itd.).

16 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pa konkretno, onaj predator koji sam imao,  bio je medju najbrzima, najhvaljenijim monitorom, zavrsna obrada jako dobra, kao i materijali od kojeg je napravljen i solidan broj prikljucaka, krasi ga naziv, gejmerski monitor, naravno, naglasak stavljen na IPS panel..

 

U praksi, stvar je bila drukcija, ocito me dopao los primjerak ili ta serija, ali, u ono vrijeme, citajuci neka iskustva, isto ili slicno su prosli kao i ja, blb, glow, neujednacen prikaz boje, itd bilo je tih gluposti, al dobro...

 

Sada da idem kupovat monitor, za 5tkn mora bit odlican, odnosno, da opravda kupnju istog..

 

Jedan primjer, prije 6-7god. imao jedan monitor od filipsa, vec sam zaboravio koji je tocno model,  IPS matrica, bio sam odusevljen, blb je bio jedva primjetan, kontrast jako dobar, cak stovise, a kostao me oko 1800kn, jedino sto je bio 60Hz..

Uglavnom, za malo novaca, kak se veli, "saka puna brade".

 

A danas, kakva je danas situacija s monitorima a pogotovo s IPS panelima? Rekao bih, lutrija, nazalost.. Jedino mogu izdvojit onaj LG kojeg sam spomenuo i koji i mi se cini jos i najbolji, ne kosta puno, al imam osjecaj da puno daje.. Ostale IPS monitore u tom cjen.rangu nisam istrazivao, a vjerujem da postoji koji bi se mogao izdvojit od ostatka ponude.

Mada me i dalje VA privlaci, al kad nalazim  oprecna razmisljanja kod korisnika, recimo, upada mi u oci to muljanje crne boje u brzim scenama, doduse, neko to i ne primjeti, pa ne zna o cemu se radi..

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 11:11 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Pa konkretno, onaj predator koji sam imao,  bio je medju najbrzima, najhvaljenijim monitorom, zavrsna obrada jako dobra, kao i materijali od kojeg je napravljen i solidan broj prikljucaka, krasi ga naziv, gejmerski monitor, naravno, naglasak stavljen na IPS panel..

 

U praksi, stvar je bila drukcija, ocito me dopao los primjerak ili ta serija, ali, u ono vrijeme, citajuci neka iskustva, isto ili slicno su prosli kao i ja, blb, glow, neujednacen prikaz boje, itd bilo je tih gluposti, al dobro...

 

Sada da idem kupovat monitor, za 5tkn mora bit odlican, odnosno, da opravda kupnju istog..

 

Jedan primjer, prije 6-7god. imao jedan monitor od filipsa, vec sam zaboravio koji je tocno model,  IPS matrica, bio sam odusevljen, blb je bio jedva primjetan, kontrast jako dobar, cak stovise, a kostao me oko 1800kn, jedino sto je bio 60Hz..

Uglavnom, za malo novaca, kak se veli, "saka puna brade".

 

A danas, kakva je danas situacija s monitorima a pogotovo s IPS panelima? Rekao bih, lutrija, nazalost.. Jedino mogu izdvojit onaj LG kojeg sam spomenuo i koji i mi se cini jos i najbolji, ne kosta puno, al imam osjecaj da puno daje.. Ostale IPS monitore u tom cjen.rangu nisam istrazivao, a vjerujem da postoji koji bi se mogao izdvojit od ostatka ponude.

Mada me i dalje VA privlaci, al kad nalazim  oprecna razmisljanja kod korisnika, recimo, upada mi u oci to muljanje crne boje u brzim scenama, doduse, neko to i ne primjeti, pa ne zna o cemu se radi..

Alo !

Survivor - eye of the tiger
15 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Napisao sam ti kako sam ja napravio, kupis bolji VA , probas tjedan dana i ako ti se ne sviđa vratis i uzmes lg ips te mirno spavaš.
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 11:40 (bik).
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...

 Nativno IPS je bolji u bojama, tek sa dodatnim layerima/filterima na VA se poboljsava stanje, ala Quantum Dot.

 

Za dobar VA treba dat malo vise i istrpiti zakrivljeni ekran, tipa Samsung G7. 

Mislim da je AOC imao neki bolji/brzi ravni VA kao rijetkost?

kako što po pitanju boja, ips iste/slične klase jest obično bolji što se tiče pokrivenosti i točnosti, ali i dobri va paneli imaju jako dobre boje, neki čak bolje od jeftinijih ips-ova

a za živost boja i dubinu prikaza je kontrast jako bitan, što je naravno nebitno grafičarima, ali je bitno za filmove i eye candy igre

 

g7 je vrhunski, ali  ima i nekih koji su dosta dobri ispod toga

ovaj moj aoc q27g2u ima oko 100% srgb, boje su prekrasne, možda čak i malo preživahne, uniformity sive i crne je vrhunski, odličan kontrast, nema mrve bleedinga i sličnih isijavanja

ghosting je meni osobno neprimjetan, black crush i smearing nevidljiv za razliku od prošlog va i nekih drugih koje sam vidio, jedino mu je slabost relativno nizak brightness, koji me ni ne smeta jer ga koristim uvijek u polumraku, te relativno loš kut gledanja, ali kad sjediš direktno ispred na pola metra sve je ok

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...

kako što po pitanju boja, ips iste/slične klase jest obično bolji što se tiče pokrivenosti i točnosti, ali i dobri va paneli imaju jako dobre boje, neki čak bolje od jeftinijih ips-ova

a za živost boja i dubinu prikaza je kontrast jako bitan, što je naravno nebitno grafičarima, ali je bitno za filmove i eye candy igre

 

g7 je vrhunski, ali  ima i nekih koji su dosta dobri ispod toga

ovaj moj aoc q27g2u ima oko 100% srgb, boje su prekrasne, možda čak i malo preživahne, uniformity sive i crne je vrhunski, odličan kontrast, nema mrve bleedinga i sličnih isijavanja

ghosting je meni osobno neprimjetan, black crush i smearing nevidljiv za razliku od prošlog va i nekih drugih koje sam vidio, jedino mu je slabost relativno nizak brightness, koji me ni ne smeta jer ga koristim uvijek u polumraku, te relativno loš kut gledanja, ali kad sjediš direktno ispred na pola metra sve je ok

 Ima boljih VA, ali to košta uvijek više, pogotovo ako hoćeš da je i brz, pa zato i G7.

 

sRGB stotka bi bila poželjna, ali imamo i DCI-P3 i REC2020 koje se sad više prati. Ja isto novi Alienware AW2723DF držim na sRGB sa 15% svjetline navečer za čitanje weba pa dobijem bolji kontrast, ali za igre kad upalim HDR on može do peak 600 nita (average picture brightness 450) i to je solidna razlika od ovih klasičnih 250-300 nita, a ne igram ništa tamno ionako pa se ne primjeti bleed/glow. Platio ga ravno 5000kn, a takav VA bi me koštao cca 1000€ (G7). Na kraju je taj odabir G7 ubilo to što je zakrivljeni jer to ne podnosim, čak ni za igre, iako bih dao lovu jer bi dobio brzinu i kontrast u jednome. Alienware je bio srednji/viši rang za dosta manje novaca dok ne dođu normalniji OLED-i 1440p koji će tek biti prava stvar, znaš da imam LG C1 i kad se navikneš...

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 16:25 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
zvonac kaže...

Pa konkretno, onaj predator koji sam imao,  bio je medju najbrzima, najhvaljenijim monitorom, zavrsna obrada jako dobra, kao i materijali od kojeg je napravljen i solidan broj prikljucaka, krasi ga naziv, gejmerski monitor, naravno, naglasak stavljen na IPS panel..

 

U praksi, stvar je bila drukcija, ocito me dopao los primjerak ili ta serija, ali, u ono vrijeme, citajuci neka iskustva, isto ili slicno su prosli kao i ja, blb, glow, neujednacen prikaz boje, itd bilo je tih gluposti, al dobro...

 

Sada da idem kupovat monitor, za 5tkn mora bit odlican, odnosno, da opravda kupnju istog..

 

Jedan primjer, prije 6-7god. imao jedan monitor od filipsa, vec sam zaboravio koji je tocno model,  IPS matrica, bio sam odusevljen, blb je bio jedva primjetan, kontrast jako dobar, cak stovise, a kostao me oko 1800kn, jedino sto je bio 60Hz..

Uglavnom, za malo novaca, kak se veli, "saka puna brade".

 

A danas, kakva je danas situacija s monitorima a pogotovo s IPS panelima? Rekao bih, lutrija, nazalost.. Jedino mogu izdvojit onaj LG kojeg sam spomenuo i koji i mi se cini jos i najbolji, ne kosta puno, al imam osjecaj da puno daje.. Ostale IPS monitore u tom cjen.rangu nisam istrazivao, a vjerujem da postoji koji bi se mogao izdvojit od ostatka ponude.

Mada me i dalje VA privlaci, al kad nalazim  oprecna razmisljanja kod korisnika, recimo, upada mi u oci to muljanje crne boje u brzim scenama, doduse, neko to i ne primjeti, pa ne zna o cemu se radi..

 LG GP850 je višestruko nahvaljivan pa tu ne bi trebao biti problema. Ja sam ga skoro kupio ali ih nije bilo na lageru, pa sam kako kažeš kupio odličniji za 5000kn.

 

Fora sa zakrivljenima je em marketing push em to što OEM VA panela (BOE, Innolux...) štanca sve zakrivljene na veliko u samo par verzija/veličina, Samsung, ASUS i ostali kupuju i to je to.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2023 16:38 (Mad Ant).
9 godina
offline
Koji monitor kupiti

Čitajući vašu raspravu o IPS i VA panelima, ostao sam poprilično zbunjen.

 

Što je onda bolje za kupiti u nekom budžetu od 350 do max 400 eura?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...

 Ima boljih VA, ali to košta uvijek više, pogotovo ako hoćeš da je i brz, pa zato i G7.

 uvijek ima bolje, naravno

ali za ovu cijenu - cca 2.000 kuna, s ovim karakteristikama panela + odlična ergonomija, 144hz i freesync premium na kojem i gsync radi bez greške, svakako je jako dobar deal

 

jedino što fali je ta svjetlina, podržava i hdr, ali s cca 250 nits i bez ikakvog local dimminga, mislim da niti nema smisla

za pravi hdr čekat ću olede da se probiju, sve ostalo je meh i preskupo

13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
MedO1337 kaže...

Čitajući vašu raspravu o IPS i VA panelima, ostao sam poprilično zbunjen.

 

Što je onda bolje za kupiti u nekom budžetu od 350 do max 400 eura?

Općenito paneli:

 

IPS - brži panel u većini slučajeva, nativno žakije boje, veći kut gledanja, niski kontrast (cca 1000:1, siva crna navečer ili u mraku)

 

VA - viši kontrast (cca 3000:1 na gore, bolja crna u mraku), manji kut gledanja, sporiji panel (više blura, ghotinga u pokretu), često razmuljaju boje blizu crne

 

 

Kod televizora se više uzima VA jer se pasivno konzumira sadržaj koji često ima tamnih scena, nerijetko navečer kada je kontrast bitan, te puno više kritički i pozornije na kontrast/boje, a tu je IPS lošiji. IPS TV-i to mogu popraviti dodavanjem MiniLED pozadinskog osvjetljenja (puno zona, skuplje, LG, Samsung).

 

Kod monitora se tradicionalno bira IPS zbog brzine panela/pixela jer se aktivno konzumira sadržaj koji je većinom svijetao, često i po danu/svjetlu kada je kontrast manje bitan, te je puno veća i bitnija osjetljivost na pokrete i jasnoća u pokretu nego kontrast/boje, tj. manje blura i ghostinga iza objekata u pokretu. Dobri/brzi VA monitori su uglavnom skuplji.

 

 

Na kaju izbor je i dosta osoban, na šta si navikao itd., da li ćeš gledati filmove na njemu ili igrati dosta tamnijih igara pa možda bolje VA...

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 18:02 (Mad Ant).
16 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...

Općenito paneli:

 

IPS - brži panel u većini slučajeva, nativno žakije boje, veći kut gledanja, niski kontrast (cca 1000:1, siva crna navečer ili u mraku)

 

VA - viši kontrast (cca 3000:1 na gore, bolja crna u mraku), manji kut gledanja, sporiji panel (više blura, ghotinga u pokretu), često razmuljaju boje blizu crne

 

 

Kod televizora se više uzima VA jer se pasivno konzumira sadržaj koji često ima tamnih scena, nerijetko navečer kada je kontrast bitan, te puno više kritički i pozornije na kontrast/boje, a tu je IPS lošiji. IPS TV-i to mogu popraviti dodavanjem MiniLED pozadinkog osvjetljenja (puno zona, skuplje, LG, Samsung).

 

Kod monitora se tradicionalno bira IPS zbog brzine panela/pixela jer se aktivno konzumira sadržaj koji je većinom svijetao, često i po danu/svjetlu kada je kontrast manje bitan, te je puno veća i bitnija osjetljivost na pokrete i jasnoća u pokretu nego kontrast/boje, tj. manje blura i ghostinga iza objekata u pokretu. Dobri/brzi VA monitori su uglavnom skuplji.

 

 

Na kaju izbor je i dosta osoban, na šta si navikao itd., da li ćeš gledati filmove na njemu ili igrati dosta tamnijih igara pa možda bolje VA...

 
Najbolje natrag na CRT pa dobiješ sve te pozitivne strane u paketu , kad već plazmu nikad nisu osposobili za monitore, a onda su ju i zabranili....

9 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...
MedO1337 kaže...

Čitajući vašu raspravu o IPS i VA panelima, ostao sam poprilično zbunjen.

 

Što je onda bolje za kupiti u nekom budžetu od 350 do max 400 eura?

Općenito paneli:

 

IPS - brži panel u većini slučajeva, nativno žakije boje, veći kut gledanja, niski kontrast (cca 1000:1, siva crna navečer ili u mraku)

 

VA - viši kontrast (cca 3000:1 na gore, bolja crna u mraku), manji kut gledanja, sporiji panel (više blura, ghotinga u pokretu), često razmuljaju boje blizu crne

 

 

Kod televizora se više uzima VA jer se pasivno konzumira sadržaj koji često ima tamnih scena, nerijetko navečer kada je kontrast bitan, te puno više kritički i pozornije na kontrast/boje, a tu je IPS lošiji. IPS TV-i to mogu popraviti dodavanjem MiniLED pozadinkog osvjetljenja (puno zona, skuplje, LG, Samsung).

 

Kod monitora se tradicionalno bira IPS zbog brzine panela/pixela jer se aktivno konzumira sadržaj koji je većinom svijetao, često i po danu/svjetlu kada je kontrast manje bitan, te je puno veća i bitnija osjetljivost na pokrete i jasnoća u pokretu nego kontrast/boje, tj. manje blura i ghostinga iza objekata u pokretu. Dobri/brzi VA monitori su uglavnom skuplji.

 

 

Na kaju izbor je i dosta osoban, na šta si navikao itd., da li ćeš gledati filmove na njemu ili igrati dosta tamnijih igara pa možda bolje VA...

 Hvala puno na detaljnom komentaru!

 

Stvar je u tome što sam u principu uvijek bio na IPS-u i ne znam kakav je VA u praksi. Trenutno sam na budžetnom AOC 24G2U IPS monitoru od 24 inča, a otkad sam nabavio Xbox Series X, potreba mi je za nešto većim monitorom s 2K rezolucijom. VA je u tome jeftiniji, jer se već može nabaviti onaj AOC-ov za 250 eura. S druge strane, za onaj IPS  od Gigabytea kojeg mnogi ovdje navode kao best buy u tom rangu, treba iskeširati 100-tinjak eura više.

6 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
MedO1337 kaže...

Čitajući vašu raspravu o IPS i VA panelima, ostao sam poprilično zbunjen.

 

Što je onda bolje za kupiti u nekom budžetu od 350 do max 400 eura?

 od boljeg ka losijem: OLED>IPS>VA>TN

11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
MedO1337 kaže...

 Hvala puno na detaljnom komentaru!

 

Stvar je u tome što sam u principu uvijek bio na IPS-u i ne znam kakav je VA u praksi. Trenutno sam na budžetnom AOC 24G2U IPS monitoru od 24 inča, a otkad sam nabavio Xbox Series X, potreba mi je za nešto većim monitorom s 2K rezolucijom. VA je u tome jeftiniji, jer se već može nabaviti onaj AOC-ov za 250 eura. S druge strane, za onaj IPS  od Gigabytea kojeg mnogi ovdje navode kao best buy u tom rangu, treba iskeširati 100-tinjak eura više.

 sve ovisi što igraš, ako igraš brze mp igre gdje ionako spuštaš postavke da bolje vidiš neprijatelje i da imaš što više fps-a, onda je ips bolji

ako igraš eye candy igre svakako va ima prednost, ali dobar va, gdje su negativnosti muljanja crne i ghosting svedeni na nezamjetno za većinu korisnika

također i osvjetljenost prostora u kojem igraš ima značajni utjecaj, ako gejmaš u jače osvjetljenoj prostoriji prednosti va panela padaju u vodu

 

sp igre su kao gledanje filma, za to je va panel bolji

 

3dfx kaže...

 od boljeg ka losijem: OLED>IPS>VA>TN

 ovisi za što, za sp igre s dobrom grafikom je ips iza va panela, kontrast je ono što daje prednost, isto kao kod oleda

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 14:20 (picajzla0707).
13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Solidan video za neoudlučne, vrlo vjerojatno neki modeli monitora koje lik smpominje u videu kod nas nisu dostupni na tržištu:

 

 

Ali čisto informativno nije loše za pogledati (IPS vs VA i slična tematika).

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Evo ja prešao u VA tabor, bila neka smiješna cijena u igri pa reko ajd.
Mila majko kad čovjek vidi razliku 1000vs3000:1 u praksi.
Nikakav glow, bleed,  samo totalna tama. WOW efekt definitivno.
PWM je MIA također, živio sam s tom prokletinjom deset godina na ovom bivšem Dellu, koji je btw bio po specifikacijama "flicker free" ali samo na 100% brightnessu :)
Al jes da me isšokirao inicijalno.
S obzirom da sam čorav ko krtica sve mi je u pitch black dark modu, tak da sam imao čast da budem iniciran u "black smearing" fenomen.
Problem lako riješen dodavanjem malo svijetlijeg backgrounda u problematične aplikacije i Dark Reader.

Definitivno ostaje kod mene.

U biti glavni razlog što sam se uopće usudio ići na VA je taj što se više ne usuđujem ići na brzi IPS nakon proučavanja problematike 

Eyestrain, nausea with "all" new monitors? - Blur Busters Forums

NanoIPS, FastIPS, QuantumDot, the usual suspects.
Univerzalno riješenje ATM: rabljeni monitor (pre-2018), OLED ili čak vulgaris telka.

Citiraj:
Since this is becoming a more popular subtopic, and I've sometimes had success in helping reduce many peoples' "esports monitor eyestrain", I may begin to create a dedicated subforum for "Gaming Monitor Ergonomics (Eyestrain, etc)".
“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 15:21 (Antropofob).
 
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antropofob kaže...

Evo ja prešao u VA tabor, bila neka smiješna cijena u igri pa reko ajd.
Mila majko kad čovjek vidi razliku 1000vs3000:1 u praksi.
Nikakav glow, bleed,  samo totalna tama. WOW efekt definitivno.

 ja bi volio da više ljudi barem proba novije va panele, pogotovo kvalitetnije poput samsung odyssey g7 ili barem ovaj aoc kakav je kod mene

čisto da vide da ghosting, black smearing i neki drugi minusi nisu više izraženi kao na nekadašnjim monitorima

mnogi i danas to ističu kao minus, na osnovu nečega što je zadnjih godina jako napredovalo kod va panela

 

pogotovo black smearing, koji bi na starijim va panelima odbio bilo koga čim se vidi na primjeru bijelih slova na crnoj pozadini, što je najgora varijanta

na starom monitoru činilo se kao da se monitor gasi sa svakim skrolom miša, na novom se ne vidi ništa, skrola se bez ikakvih vidljivih grešaka

ali zato taj kontrast i izostanak kojekakvih isijavanja, baš je wow, ne baš kao oled, ali nije niti daleko

 

isto kao kod televizora, za 'filmični' prikaz, a to mnoge nove sp igre traže, va je jednostavno bolje rješenje

samo teško je, jbga, dokazat nekome nešto tko je uvjeren u suprotno na osnovu zastarjelih predrasuda

12 godina
online
Koji monitor kupiti

Iz prve ruke :

 

AOC CQ1 vratio - smear, ghosting, bleed, neprecizne i preizražene boje i nakon kalibracije

 

Samsung G7 - monitor mog života, jedina mana mu je jači curve te je malo nezgrapan za rad

 

Jednini upgrade meni je sad OLED.

 

Na IPS bi išao samo radi boja i što je puno ugodniji za rad.

 

Za Gaming nema do boljeg VA, te OLEDa.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji monitor kupiti

A jel to kinezi stavljaju samsungove VA panele od G7 u taj Q27G2U?

Jerbo ako su ih sami uspjeli iskemijati, imaćemo promjenu paradigme u narednih par godina šta se tiče IPS/VA rasprava.

 

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 16:39 (Antropofob).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antropofob kaže...

Evo ja prešao u VA tabor, bila neka smiješna cijena u igri pa reko ajd.
Mila majko kad čovjek vidi razliku 1000vs3000:1 u praksi.
Nikakav glow, bleed,  samo totalna tama. WOW efekt definitivno.
PWM je MIA također, živio sam s tom prokletinjom deset godina na ovom bivšem Dellu, koji je btw bio po specifikacijama "flicker free" ali samo na 100% brightnessu :)
Al jes da me isšokirao inicijalno.
S obzirom da sam čorav ko krtica sve mi je u pitch black dark modu, tak da sam imao čast da budem iniciran u "black smearing" fenomen.
Problem lako riješen dodavanjem malo svijetlijeg backgrounda u problematične aplikacije i Dark Reader.

Definitivno ostaje kod mene.

U biti glavni razlog što sam se uopće usudio ići na VA je taj što se više ne usuđujem ići na brzi IPS nakon proučavanja problematike 

Eyestrain, nausea with "all" new monitors? - Blur Busters Forums

NanoIPS, FastIPS, QuantumDot, the usual suspects.
Univerzalno riješenje ATM: rabljeni monitor (pre-2018), OLED ili čak vulgaris telka.

Citiraj:
Since this is becoming a more popular subtopic, and I've sometimes had success in helping reduce many peoples' "esports monitor eyestrain", I may begin to create a dedicated subforum for "Gaming Monitor Ergonomics (Eyestrain, etc)".

 Da, neki, kao ti npr., imaju tih problema (flicker, PWM, blue light, etc.) i nažalost moraš proći dosta monitora dok ne vidiš koji paše. Ali to je dosta specifičan slučaj, kao onaj na Blur Busters koji zvuči dosta ozbiljno (a i leđa ga hebu...). Ja nikad imao išta od toga niti znam ikoga sa tim problemima u zadnjih 30-40 godina, a prošao puno CRT-a, LCD-a i OLED, te sam satima za ekranom od malena za igre/posao.

 

Samo onda bi trebalo uzeti/probati nešto malo bolje od onog kineskog Philipsa za 1500kn... ali ako ti rješava problem je valjda OK.

 

OLED je za sada najbolji, iako će zezati neke (kao mene npr.) kada gledaju 24p materijal prividno trzanje zbog velike brzine pixela (stutter). Na TV-ima imamo motion interpolation iliti "sapunica efekt" funkciju koja to lagano popegla, ali na monitorima toga nema.

 

I BTW, VA nije zapravo blizu OLED-a, iako na prvu izgleda slično samo zbog boljeg kontrasta od IPS-a, još uvijek ima bleeda/probijanja, DSE-a, crna nije skroz crma jer backlight radi i slično. Čak ni vrlo skupi VA televizori nisu baš blizu, nema do per-pixel kontrole osvjetljenja (infinite contrast) upareno sa većom svjetlinom za bolji HDR.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 16:55 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antropofob kaže...

A jel to kinezi stavljaju samsungove VA panele od G7 u taj Q27G2U?

Jerbo ako su ih sami uspjeli iskemijati, imaćemo promjenu paradigme u narednih par godina šta se tiče IPS/VA rasprava.

 

 Samsung je prebacio/prodao svu LCD proizvodnju kinezima, oni će proizvoditi samo QD-OLED. LG Display isto tako lagano napušta LCD proizvodnju. Npr. novi preskupi Samsung Neo QLED televizori unutra imaju panele koje nije napravio Samsung. Ali Samsung će od proizvođača tražiti više nivoe kvalitete i performansi pa neće ispasti "ista stvar" kao u jeftinim modelima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 17:36 (Mad Ant).
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
picajzla0707 kaže...

 ja bi volio da više ljudi barem proba novije va panele, pogotovo kvalitetnije poput samsung odyssey g7 ili barem ovaj aoc kakav je kod mene

čisto da vide da ghosting, black smearing i neki drugi minusi nisu više izraženi kao na nekadašnjim monitorima

mnogi i danas to ističu kao minus, na osnovu nečega što je zadnjih godina jako napredovalo kod va panela

 

pogotovo black smearing, koji bi na starijim va panelima odbio bilo koga čim se vidi na primjeru bijelih slova na crnoj pozadini, što je najgora varijanta

na starom monitoru činilo se kao da se monitor gasi sa svakim skrolom miša, na novom se ne vidi ništa, skrola se bez ikakvih vidljivih grešaka

ali zato taj kontrast i izostanak kojekakvih isijavanja, baš je wow, ne baš kao oled, ali nije niti daleko

 

isto kao kod televizora, za 'filmični' prikaz, a to mnoge nove sp igre traže, va je jednostavno bolje rješenje

samo teško je, jbga, dokazat nekome nešto tko je uvjeren u suprotno na osnovu zastarjelih predrasuda

 Ali nismo svi isti ni blizu. Ja sam recimo picajzla i koristio sam brže TN monitore, jesu oni koma po kutu gledanja, bojama/kontrastu i slično, ali motion je 1:1, nema ništa od artefakata, smearinga i slično. Uz to lošiji motion me smeta i u SP igrama. Stoga mi pašu jedino skupi i brzi VA monitori poput G7, kao minimum. Tako da ću ja izgleda VA u monitorima preskočiti i direktno na OLED, imam 65" LG C1 pa znam sto očekujem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.2.2023 17:57 (Mad Ant).
13 godina
offline
Koji monitor kupiti

Još jedan novi IPS:

 

Budget 1440p 170Hz Gets Better - MSI G274QPF-QD Review - Monitors Unboxed

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Mad Ant kaže...

 

OLED je za sada najbolji, iako će zezati neke (kao mene npr.) kada gledaju 24p materijal prividno trzanje zbog velike brzine pixela (stutter). Na TV-ima imamo motion interpolation iliti "sapunica efekt" funkciju koja to lagano popegla, ali na monitorima toga nema.

 

.

 Čekaj, jesi siguran da je stutter a ne judder na 24p?

Na kojoj frekvenciji radi taj oled panel?

Kaj nema neki "true 24p cinema mode" ili kak se to već zove kod televizora?

 

BTW, jedan od razloga zašto sam odlučio kupit novi monitor je da se riješim juddera na starom 60hz monitoru.

119Hz, judder postao samo loša uspomena. 

"1 frame drop every 10 minutes" kaže madVR :)

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
13 godina
offline
Re: Koji monitor kupiti
Antropofob kaže...

 Čekaj, jesi siguran da je stutter a ne judder na 24p?

Na kojoj frekvenciji radi taj oled panel?

Kaj nema neki "true 24p cinema mode" ili kak se to već zove kod televizora?

 

BTW, jedan od razloga zašto sam odlučio kupit novi monitor je da se riješim juddera na starom 60hz monitoru.

119Hz, judder postao samo loša uspomena. 

"1 frame drop every 10 minutes" kaže madVR :)

 

Sa Google-a:

 

"Judder and stutter, although they sound similar, aren't the same thing. Stutter is about the amount of time each frame is held on for after the pixels transition, while judder is an inconsistent frame time."

 

 

Znači OLED pixeli su toliko brzi kod switchanja stanja da ti izgleda da slika manjeg frameratea (24p, 50p, 60p) konstantno trza (stutter), iako nema nikakovog trzanja ustvari. Kod većeg refresha tipa 120Hz toga nema. LCD-i su sporiji pa ta "tromost" kod switchanja zapravo ispegla taj problem, ili barem puno više.

 

Judder je zbog upakiravanja 24p materijala u npr. 60Hz, znači ponavljanje frameova više puta da dođemo sa 24 na 60, a pošto nije lijepo djeljivo (60/24=2,5, tj. 24x2=48) moramo pola frejmova drugačiji broj puta ponavljati: (3x12)+(2x12)=60, stoga svako toliko fali ponavljanje framea i to izgleda kao trzanje svako malo (3:2 pulldown). Pri 120Hz (5:5 pulldown) toga nema jer ponavljamo svaki frame jednaki broj puta (24x5=120), a ne jedan 3 puta, pa drugi 2 puta, pa treći 3 puta...

 

 

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

 

"TVs commonly have one of two refresh rates: 60Hz and 120Hz. 30 and 60 fps videos divide into those refresh rates evenly, making it easy for the TV panel to get the video to meet the panel refresh rate; this is what motion interpolation is for. For example, a 120Hz TV would just multiple each frame four times from a 30 fps video.

Likewise, most 120Hz panels can display 24p video without issue because 24 goes into 120 five times. However, judder is most noticeable on 60Hz TVs because 60 isn't a multiple of 24. Even if the TV doubles each frame, there are only 48 frames per second, and it's still missing 12 to reach the 60 fps needed to match the 60Hz refresh rate. So what TVs do is called the 3:2 pulldown (also called telecine): the odd-numbered frames repeat twice, and the even-numbered frames repeat three times to get 60 frames. However, this means that every second frame is held on longer than the next frame as it stays on the screen for 50 milliseconds compared to 33 ms; this causes the juddery motion. To remove judder, the TV wants to display each frame for an even amount of time."

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2023 13:41 (Mad Ant).
14 godina
offline
Koji monitor kupiti

Kome je bitan dizajn IPS monitora neka razmisli i o ovom monitoru koji je AOC napravio u suradnji s Porsche Designom - AOC Agon Pro PD27S, dođe s dostavom iz Njemačke 499,00€.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji monitor kupiti

Pozdrav, jedno pitanje za vas..

Koji je bolji panel za gamming, IPS ili VA?

 

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Koji monitor kupiti

Kupio sam Samsung Odyssey Neo G9 za rad. Zadovoljan sam, samo treba neko vrijeme da se čovjek prilagodi na tu krivulju. Što se tiče panela (VA), mogu reći da je inferioran naspram prethodnog koji sam imao (Dell 34" IPS), osim u prikazivanju crne boje. Dakle dobro je dok si točno ispred monitora, ali čim se odmakneš u stranu boje su isprane, dok na IPS-u to nije slučaj.

Stavio sam ga na wall mount koji nema tilt opciju i požalio sam jer je malo tiltan prema dolje (1-2 cm) što na tako veliko monitoru znači da će vam aplikacije koje su na rubovima izgledat kao da "vise" prema dolje, što nije toliko strašno ali smeta. Taman smeta da ću ga vratiti na postolje s kojim je došao i kupit nešto što podržava tilt u bliskoj budućnosti.

Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.2.2023 9:37 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice