Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

poruka: 38
|
čitano: 46.029
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Ima nekoliko dana kako sam instaliro Ubuntu 10.04 doduše preko interneta. Zadovoljan sam radom ovog OS (brzo podiže sistem, dosta ima programa podrške kao što je program Open Office 3.2, , za obradu slika, screenshot,..). Međutim, primjetio sam da mi predstavlja problem kod instalacije programa, pronalaženje programa i sl. Napominjem da su ovo moji prvi susreti sa Linux OS i moja prva saznanja. Skinuo sam dokument u PDF-u Osnovni tečaj o Linuxu kao i Napredni tečaj. Koliko sam mogao primjetiti da skoro sve radnje u linuxu idu preko terminala.

 

A. Interesuje me,kao laika za ovaj OS, kako doći do nekih osnovnih stvari koji su neophodni za rad u linuxu?

B. Kome se obratiti za neke upute ili instrukcije iz ove oblasti?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Teško je tako nešto naučit preko manuala i slično, odmah ćeš naletit na milijun stvari i sve će ti se pomiješat u glavi..

 

Po meni je najbolje probleme riješavat "as they come along", pa googlaš jedan po jedan ili pitaš na forumu.

 

Nisu sve distribucije iste, pa ti manuali baš i nemaju previše smisla osim ako nisu baš posvećeni nekoj distribuciji, tipa "fedora manual", "ubuntu manual" i slično.

Plod nepouzdanosti kontracepcije
16 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

ubuntu manual

 

operativni sistemi: linux i unix

 

linux biblija

 

how linux works

 

10 top linux commands

 

ne bih rekao da je na linuxu sve preko konzole, pogotovo ne na ubuntu. usudio bih se reći, da ti terminal u ubuntu ne treba u 98% rada.  imaš ubuntu software centar, imaš synaptic. gotovo sve možeš instalirat u par klikova. drago mi je da sve više i više ljudi isprobava i koristi linux. evo par domaćih linkova:

 

linuxzasve

 

ubuntu-hr

 

hulk

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
Poruka je uređivana zadnji put sub 22.5.2010 23:14 (hrvooje).
 
7 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Zahvaljujem na velikoj pomoći. Ovo što ste mi preporučili , pomoći će mi da bar savladam neke osnove iz ovog OS. Zamolio bih Vas da mi i u buduće predložite nešto što će mi puno koristiti kod korištenja Linuxa. Dakle, ja sada koristim Ubuntu 10.04 . Negdje sam pročitao o ovom OS, preuzeo ga i počeo koristiti a da nisam imao nikakva prethodna saznanja. Polako saznajem neke stvari i polahko se uklapam u korištenje Ubuntu 10.04.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Jedna kratka skripta o Linux os i zašto koristiti isti.

Možda ti i to pomogne.

 

Skripta za brzi prelazak na Linux - Google Docs    

 

 

Nije sretan onaj tko puno ima, sretan je onaj tko uživa u onome što ima.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

-sve ide preko terminala, jer je to jedino zajedničko svim verzijama linuxa ili (?)buntua, zato je manje uputa s GUIem, inače večinu stvari možeš i tako 'klikanjem'.

To je recimo za buntu distre jedna od osnovnih ideja.

 

Ali čemu učiti naredbe, s linuxom se implicitno predpostavlja 'the net' (internet) i engleski jezik. za sve ostalo je google, wiki, HoW, HULK, Ubuntu.hr....

Jer tako očigledno radiš ''gramatičku'' grešku, kad kažeš ''..doduše preko interneta..'' -to je NORMALAN način za linux. On je rođen za mreže...

 

primjer kako to funkcionira, želiš nešto, kao kako promijeniti položaj buttona -na 'pravu' -desnu stranu.. lupiš u google, ili na youtoube i vidi čuda.. odgovor je = menu:minimize.... ali uglavnom ćeš to dobiti kroz terminal, no može i iz GUIa, ... potraži malo :)

Ukratko, traži neku konkretnu stvar, problem, rješenje.. -ovako 'generalno' nema dovoljno papira za sve postojeće manuale, a život je prekratak....

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Zahvaljujem na savjetima i pomoći. Nadam se da ću vrlo brzo savladati osnove Linux OS i da ću moći da ga sve češće koristim.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
pribon kaže...

Zahvaljujem na savjetima i pomoći. Nadam se da ću vrlo brzo savladati osnove Linux OS i da ću moći da ga sve češće koristim.

Samo polako i bez predrasuda. Kad se pojavi prvi problem, a pojavit će se, obrati se forumašima i bit će riješen u najbržem mogućem roku. Drago mi je što imaš entuzijazam... Bit će od tebe Linuxaš! Namigiva

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Izabereš jednu distru i nju prouči do detalja ,svaki kutak izučavaj i pitaj,googlaj,tipkaj,nema univerzalnog vodiča.Meni je Linux odmor malo od winsa :)

Private
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Nisam neko zakeralo ili  osoba koja želi odmah problem  riješiti. Međutim,  o ovom OS ,ama ,baš ništa  nisam znao. Volim dosta  da ispitujem ( eksperimentišem) i mogu vam reći da mi  dobro ide. Win 7 Ultimate sam instaliro prije mjesec dana, osim dvije tri sitnice, i  nisam imao problema. Kod Ubuntua sam se snašao kod Open Office (sličan je Microsoft Office 2007) a ,evo, i kod pošte se polako snalazim. Preko terminala sam već ispitivao određene naredbe, mislim da će ići. Uz vašu podršku i sugestije , postaću dobar Linuxaš.

 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

drago mi je da tako razmišljaš. jedan od osnovnih problema za početnika na desktop linuxu  je grafički driver. kao prvo zatvoreni su (barem ovi od proizvođača harwarea: ati, nvidia) pa ih linux ekipa ne može ni popravljati, ovi open-source tj. otvoreni koji su napravljeni  na osnovi rada reverzibilnim inženjeringom su lošijih preformansi te je to jedan od prvih razloga koji odbije novog korisnika. bude odmah komentara - flash je spor, loše skrola int. preglednik itd itd . ubuntu je tome doskočio tako da je omogućio jednim klikom da se instaliraju vlasnički video driveri (system--administration--hardware drivers). iako nije ni to rješenje za sve. ja recimo na svom hp-u imam mobilnu ati x600. novi driver (9.3 i noviji) od ati-ja fglrx ne podržava starije kartice od hd2000 (mislim da se radi o čipu r500). dok stariji driveri od 9.3 podržavaju moju karticu ali ne podržavaju noviju verziju x servera koju ima ubuntu 10.04. tako da sam prisiljen ili koristiti open-source driver (slabijih performansi) ili koristiti ubuntu 8.10 sa starijim x serverom i starijim (od 9.3) vlasničkim driverom fglrx. kako ja želim koristi ubuntu 10.04 odlučio sam se za prvu varijantu.

 

onda budu tu problemi tipa ...ne znam ništa instalirat, ne mogu ništa igrat itd. postoji synaptic (system--administration--synaptic package manager) koji po defaultu u ubuntu ima omogućene i vlasničke i otvorene repozitorije. preko njega možeš naći veliku većinu softwarea koja će ti ikad zatrebati. a i onih koji nema, ako su dovoljno popularni, skoro svi su portani na ubuntu (dropbox, skype, google earth ....) te se instalacija svodi na skidanje .deb paketa i dvoklik. što se tiče igara činjenica jeste da ne možeš igrati baš svaki novoizašlu igru. ali među žanrom koji voliš sigurno ćeš već naći neku linux alternativu. ja recimo volim pucačine, pa sam se tako na linuxu odlučio za AA 2.5, ETQW, CoD2 koji radi savršeno preko winea (wine je program koji omogućava pokretanje nekih win programa na linuxu). i ne patim od toga da isproban baš svaku igru s bugovog dvd-a, a igram se sat vremena tjedno tako da i nisam neki igrač.

 

dakle, odgovor na pitanje kako najlakše naučiti jeste korištenjem. Koristi ga uz dual boot s windowsima, a nakon nekog vremena makni windowse.

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Svaki dan nešto od vas linuxaša naučim. Shvatio sam da je određene programe najlakše naći na repou ( Centru) i instalirati. Ako se radi sa aplikacijama koje se nalaze na DVD-iu onda vidim da dosta njih to izbjegava ( navodno zbog problema instalacije). Naučio sam koristiti Open Office 3.2. Kod obrade slika ( napravio sam sliku ekrana, nisam znao da je obrežem-isječem) tu imam problema. Naučio sam raditi sa Phtoshop CS2 i ACD 2 ili 3. Snaći ću se već nekako. Koristim Mozzilu,Open Office, poštu itd. Napredujem lagano.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
pribon kaže...

Svaki dan nešto od vas linuxaša naučim. Shvatio sam da je određene programe najlakše naći na repou ( Centru) i instalirati. Ako se radi sa aplikacijama koje se nalaze na DVD-iu onda vidim da dosta njih to izbjegava ( navodno zbog problema instalacije). Naučio sam koristiti Open Office 3.2. Kod obrade slika ( napravio sam sliku ekrana, nisam znao da je obrežem-isječem) tu imam problema. Naučio sam raditi sa Phtoshop CS2 i ACD 2 ili 3. Snaći ću se već nekako. Koristim Mozzilu,Open Office, poštu itd. Napredujem lagano.

 -sve to, možeš i pod windowsima, razlike (bitne) nema.

OpenOffice, verzija, za win, PS-CS2? ... Mozzila-misliš FF?. itd.

-što želim reči, nije važan OS, nego korištenje, u ovom slučaju baš nikakve razlike nema, isto možeš na oba OSa.

Tako da (blagi prigovor Hrvoju) netreba te nagovarati na linux. Nego ti trebaš odlučiti što trebaš. Koristeći za ono što želiš.

-Prevedeno, dali ćeš iz dual boota izbrisati win ili linux, možda oboje... odluči TI. (ne hrvooje, - isprika... ovo je samo u kontekstu...)

Windowsi imaju ogromnu prednost u podršci proizvođača, dok za neke stvari nemaš izbora....

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

ja imam dualboot W 7 i Lucid 10.04. (od prije cca mjesec dana) i zaista ti mogu reci da je ubuntu super. W 7  drzim jos zbog posla i CoD2. za svakodnevnu upotreba koristim ubuntu. super mi je. na ubuntu hr forumu ekipa pomaze odmah i efikasno. moja topla preporuka za ubuntu.

Sta radi Chuck Norris u prokljucaloj vodi? -Ladi jaja.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Da koristim Firefox u Ubuntu 10.04, mada sam navikao koristiti operu. Imam utisak da je dizajn na Linux OS bolji, postoji mogućnost preuzimanja velikog broja paketa (datoteka). Što bi se reklo, imaš sve na jednom mjestu. Netrebaš tražiti na više različitih mjesta, da li se može instalirati ili ne, da li kompatibilan sa tvojim OS i sl. Mislim da Linux donosi određene novine, ako se ne varam, koje nisu standardnog tipa i rad u ovom OS , bar za mene, je ugodniji i jednostavno me opušta.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
hrabri zec kaže...

ja imam dualboot W 7 i Lucid 10.04. (od prije cca mjesec dana) i zaista ti mogu reci da je ubuntu super. W 7  drzim jos zbog posla i CoD2. za svakodnevnu upotreba koristim ubuntu. super mi je. na ubuntu hr forumu ekipa pomaze odmah i efikasno. moja topla preporuka za ubuntu.

CoD2 preko winea vrti se jednako dobro kao i na win.

 

još zanimljivog štiva za čitanje su domaći blogeri:

 

radoslav dejanović

vuk

senko

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
hrvooje kaže...

CoD2 preko winea vrti se jednako dobro kao i na win.

 

Ali punkbuster se ne vrti tako dobro, stoga windowsi su još uvijek jedina opcija za CoD.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
dekstroza kaže...
hrvooje kaže...

CoD2 preko winea vrti se jednako dobro kao i na win.

 

Ali punkbuster se ne vrti tako dobro, stoga windowsi su još uvijek jedina opcija za CoD.

koliko znam postoji linux nativna verzija pb-a za cod2 link . igram AA, pb se lijepo updatea i radi.

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 13:59 (hrvooje).
14 godina
protjeran
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
hrvooje kaže...

ali hrvooje, daj mi barem jednu stvar koja će njemu na linuxu biti bolja nego na windowsima. linux je za one koji znaju logički rješavati problem, kojima otvorenost samog sustava može poslužiti, a ovaj mi se ne čini kao neki programer ili slično. zanemarimo cijenu na čas. zašto bi se privikavao na linux, kada ono što mu treba radi kao podmazano na windowsima (firefox, mail, office...)? hoće li on ikad išta promijeniti u samom osu kako bi rješio neki problem ili učinio os sebi prilagođenim i boljim? neće. ono što jako cijenim kod linuxa (osim cijene) je njegova velika fleksibilnost. ali, tu istu fleksibilnost treba znati iskoristiti, inače je bolje ostati i čvrsto se držati windowsa. obično ne nastane pravi linuxaš od nekog tko je na njega prešao iz znatiželje. nema potrebe prelazit, zašto bi prešao? kao da ja imam auto koji je meni idealan, ima sve što mi treba i da onda idem prelaziti na auto drugog proizvođača koji će možda biti moćnniji od ovog, ali ću se ja morati privikavati na njega, a na kraju za mene kao krajnjeg korisnika neće biti razlike. jednako će meni ići bijesna mrcina sa 500ks ili obiteljski auto od 150ks na autocesti s ograničenjem od 130km/h.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 14:24 (lukavg).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
lukavg kaže...
hrvooje kaže...

ali hrvooje, daj mi barem jednu stvar koja će njemu na linuxu biti bolja nego na windowsima. linux je za one koji znaju logički rješavati problem, kojima otvorenost samog sustava može poslužiti, a ovaj mi se ne čini kao neki programer ili slično. zanemarimo cijenu na čas. zašto bi se privikavao na linux, kada ono što mu treba radi kao podmazano na windowsima (firefox, mail, office...)? hoće li on ikad išta promijeniti u samom osu kako bi rješio neki problem ili učinio os sebi prilagođenim i boljim? neće. ono što jako cijenim kod linuxa (osim cijene) je njegova velika fleksibilnost. ali, tu istu fleksibilnost treba znati iskoristiti, inače je bolje ostati i čvrsto se držati windowsa. obično ne nastane pravi linuxaš od nekog tko je na njega prešao iz znatiželje. nema potrebe prelazit, zašto bi prešao? kao da ja imam auto koji je meni idealan, ima sve što mi treba i da onda idem prelaziti na auto drugog proizvođača koji će možda biti moćnniji od ovog, ali ću se ja morati privikavati na njega, a na kraju za mene kao krajnjeg korisnika neće biti razlike. jednako će meni ići bijesna mrcina sa 500ks ili obiteljski auto od 150ks na autocesti s ograničenjem od 130km/h.

nemoj offtopičarit. čovjek je već rekao da želi naučiti. zašto? nisam ga pitao, niti me zanima zašto. bitno da hoće. i naslov topika je "kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS, kad sam već odlučio da želim naučiti" zato nemoj ovaj topik pretvarati u nešto što nije. topik je na linux pdf-u, pričamo o linuxu, učimo o linuxu. da je po tvome cijeli svijet bi spao samo na jedan os. ovo nije topik o nabrajanju stvari koje bolje rade vamo ili tamo.

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
14 godina
protjeran
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
hrvooje kaže...
lukavg kaže...
hrvooje kaže...

ali hrvooje, daj mi barem jednu stvar koja će njemu na linuxu biti bolja nego na windowsima. linux je za one koji znaju logički rješavati problem, kojima otvorenost samog sustava može poslužiti, a ovaj mi se ne čini kao neki programer ili slično. zanemarimo cijenu na čas. zašto bi se privikavao na linux, kada ono što mu treba radi kao podmazano na windowsima (firefox, mail, office...)? hoće li on ikad išta promijeniti u samom osu kako bi rješio neki problem ili učinio os sebi prilagođenim i boljim? neće. ono što jako cijenim kod linuxa (osim cijene) je njegova velika fleksibilnost. ali, tu istu fleksibilnost treba znati iskoristiti, inače je bolje ostati i čvrsto se držati windowsa. obično ne nastane pravi linuxaš od nekog tko je na njega prešao iz znatiželje. nema potrebe prelazit, zašto bi prešao? kao da ja imam auto koji je meni idealan, ima sve što mi treba i da onda idem prelaziti na auto drugog proizvođača koji će možda biti moćnniji od ovog, ali ću se ja morati privikavati na njega, a na kraju za mene kao krajnjeg korisnika neće biti razlike. jednako će meni ići bijesna mrcina sa 500ks ili obiteljski auto od 150ks na autocesti s ograničenjem od 130km/h.

nemoj offtopičarit. čovjek je već rekao da želi naučiti. zašto? nisam ga pitao, niti me zanima zašto. bitno da hoće. i naslov topika je "kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS, kad sam već odlučio da želim naučiti" zato nemoj ovaj topik pretvarati u nešto što nije. topik je na linux pdf-u, pričamo o linuxu, učimo o linuxu. da je po tvome cijeli svijet bi spao samo na jedan os. ovo nije topik o nabrajanju stvari koje bolje rade vamo ili tamo.

aha, oprosti na offtopicu, ali sve što želim su odgovori na moja pitanja zašto je linux običnom korisniku bolji od winsa, a ti mi se činiš kao jedan od ljudi koji bolje kuže linux na forumu pa sam htio pitat.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
hrvooje kaže...

koliko znam postoji linux nativna verzija pb-a za cod2 link . igram AA, pb se lijepo updatea i radi.

 

Moguće je da sada radi, jer ja sam zadnji puta probao prije par godina.

Ali ipak mislim da je bolje aplikacije vrtiti u nativnom okruženju, pogotovo pošto dual boot nije neki problem,

 

 

 

lukavg kaže...

 daj mi barem jednu stvar koja će njemu na linuxu biti bolja nego na windowsima.

 

Čovjek se zanima i na prvi dojam mu se sviđa,  nitko ga ne sili da pređe na linux, pa što ti imaš protiv radoznalosti?

 

lukavg kaže...

hoće li on ikad išta promijeniti u samom osu kako bi rješio neki problem ili učinio os sebi prilagođenim i boljim? neće.

 

Zašto bi uopće trebao?

Većina mainstream distribucija danas se orijentira na korisnika i na user friendly okružje. Ubuntu je dalnas lakši za početnika od Windowsa, kao prvo ne mora instalirati hrpu aplikacija nakon instalacije da bi dobio funkcionalan sistem, a i većina hardvera je podržana bez problema out of the box.

 

lukavg kaže...

što jako cijenim kod linuxa (osim cijene) je njegova velika fleksibilnost. ali, tu istu fleksibilnost treba znati iskoristiti, inače je bolje ostati i čvrsto se držati windowsa.

 

Zašto?

Kao prvo, količina znanja potrebnog za korištenje ubuntua nije velika, kao drugo, stjecanje novih znanja i vještina je uvijek pozitivno, pa zašto se ko pijan plota držati jednog OSa?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
pribon kaže...

Svaki dan nešto od vas linuxaša naučim. Shvatio sam da je određene programe najlakše naći na repou ( Centru) i instalirati. Ako se radi sa aplikacijama koje se nalaze na DVD-iu onda vidim da dosta njih to izbjegava ( navodno zbog problema instalacije). Naučio sam koristiti Open Office 3.2. Kod obrade slika ( napravio sam sliku ekrana, nisam znao da je obrežem-isječem) tu imam problema. Naučio sam raditi sa Phtoshop CS2 i ACD 2 ili 3. Snaći ću se već nekako. Koristim Mozzilu,Open Office, poštu itd. Napredujem lagano.

 

 

na ubuntu 10.04 pod aplications--graphics nalazi se program zvan f-spot. ako s njim otvoriš sliku, prvo lijevo dugme je crop. mislim da možeš čak označit sliku pa open with f-spot

 

Sve što sam napisao nije moje mišljenje. Vjerovatno se nisam odlogirao pa ovo piše ili moj brat ili mama
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 14:45 (hrvooje).
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Odličan svajet za crop, to mi treba. Nisam nigdje to mogao pronaći. Lutao sam i duple funkcije su me malo zezale. Duple funkcije sam rešio najjednostavnije ponovnom instalacijom. Otišo sam u Centar ( repo) i instaliro neke programe i onda su mi se pojavile duple funkcije ( pod generic i generic-recovery mode). Sad više tog problema nema.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Evo da ne otvaram novu temu,a nije mi se baš dalo tražiti.Dakle,ja sam isto razmišljao da preko ljeta malo naučim raditi u Linuxu dok ne odem na more,pa ma zanima me koja je najbolja verzija za totalnog početnika.Vidim da je Ubuntu dosta popularan,ali ne znam da li je najbolji.

alrighty then
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
dncrmt kaže...

Evo da ne otvaram novu temu,a nije mi se baš dalo tražiti.Dakle,ja sam isto razmišljao da preko ljeta malo naučim raditi u Linuxu dok ne odem na more,pa ma zanima me koja je najbolja verzija za totalnog početnika.Vidim da je Ubuntu dosta popularan,ali ne znam da li je najbolji.

bolje od debiana nema ^^

al kreni od neke lakše distra ala ubuntu(kubuntu, Xubuntu, bla bla...) ili mint koje su debian based...

možeš i sa dugim, al te imaju najveći community i lakše je pronaći problem... ma da uvijek možeš tu pitat ;)

Excellence in Linux since 1993
14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Pod najbolji sam mislio najbolji za početnike.

alrighty then
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
dncrmt kaže...

Pod najbolji sam mislio najbolji za početnike.

1. ubuntu (ili njegove izvedenice)

2. fedora

3. opensuse

 

tako bi ti ja preporučio, ma da će svako svoje mišljenje ovdje iznijet, ja bi tako na tvojem mjestu...

14 godina
neaktivan
offline
Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?

Da li je neko probao Pardus Linux ? Nađoh na jednom forumu da čovjek fali ovaj OS i kaže da ima veliki broj aplikacija, predivne ikone i boje kao i program za podešavanje koji se startuje odmah po bootovanju live CD. Ako nekoga interesuje evo linka: http://www.pardus.org.tr/eng/download

Kod podizanja boot menija, trebate promjeniti jezik jer je po defaultu turski.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako najlakše i najbrže naučiti Linux OS?
pribon kaže...

Da li je neko probao Pardus Linux ? Nađoh na jednom forumu da čovjek fali ovaj OS i kaže da ima veliki broj aplikacija, predivne ikone i boje kao i program za podešavanje koji se startuje odmah po bootovanju live CD. Ako nekoga interesuje evo linka: http://www.pardus.org.tr/eng/download

Kod podizanja boot menija, trebate promjeniti jezik jer je po defaultu turski.

 

Pardus je ak se ne varam derivat Debiana bar mislim.  ak si početnik onda ti predlazem da se drzim poznatijih linuxa kao ubuntu /mint , debian, fedora i opensuse bar zato jer najvise se paketira za te distre a za ostale su najcesto source code. 

 

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice