Rudarenje - može li biti isplativo izdvojena tema

poruka: 2.518
|
čitano: 722.389
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Najbolje da organizujemo sindikat Ethereum minera da zaustavimo kapitalisticka go*na 

 

WTF ljudi, zar ste mislili da cete dovijeka moci majnati ethereum i zaradjivati laku lovu. A vidim da ovdje ima nekih misljenja isto kao da ste se rodili sa majnanjem i zivot vam ovisi pa sad problemi.

Mi sto imamo karticu, dve ili tri smo male ribe u moru punom ajkula i dok je situacija ovakva kakva jeste treba iskoristiti priliku, majnat sto se moze i dokle se moze i to je to. Kada ode u PoS to je to, kraj za majnanje Ethereuma i treba gledati da li se moze preci na sta drugo. 

 

Moje misljenje je da je Ethereum podigla i trenutno ga drzi na dobrim temeljima upravo zajednica minera i entuzijasti od kojih su vecina upravo mineri, ako iskljucis sve te ljude iz procesa ne znam bas kako ce se to odraziti na kompletnu kriptovalutu. 

Ove neke manje valute kojima se samo trguje i koje ne zahtjevaju mining se do sada nisu bas proslavile na trzistu. 

 

Poenta price je, PoS ce tesko se desiti ove godine, majnat se sigurno moze jos barem 6 mjeseci pa iskoristite situaciju dok se moze, a kada se uvede jednostavno preci cemo na neki drugi coin 

 

Svi mi koji nismo ulozili neku lovu i kopamo karticama sa koje smo vec kupili za gaming nemamo sta izgubiti, kartice su nam vec tu, sto se zaradi sa njima zaradi. 

Ja sam evo danas unovcio 0.2 Ethera, kupit cu jos jednu karticu da se doda neka kopa. Nisam ulozio svoj kesh vec zaradu koju sam stekao majnanjem. Da sve propadne sutra, ja sam na nuli finansijski, a ostat ce mi viska kartica, pa i da je prodam upola cijene koju cu dati za nju opet sam u nekom plusu.

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Dr. Vicko kaže...

Najbolje da organizujemo sindikat Ethereum minera da zaustavimo kapitalisticka go*na 

 

WTF ljudi, zar ste mislili da cete dovijeka moci majnati ethereum i zaradjivati laku lovu. A vidim da ovdje ima nekih misljenja isto kao da ste se rodili sa majnanjem i zivot vam ovisi pa sad problemi.

Mi sto imamo karticu, dve ili tri smo male ribe u moru punom ajkula i dok je situacija ovakva kakva jeste treba iskoristiti priliku, majnat sto se moze i dokle se moze i to je to. Kada ode u PoS to je to, kraj za majnanje Ethereuma i treba gledati da li se moze preci na sta drugo. 

 

Moje misljenje je da je Ethereum podigla i trenutno ga drzi na dobrim temeljima upravo zajednica minera i entuzijasti od kojih su vecina upravo mineri, ako iskljucis sve te ljude iz procesa ne znam bas kako ce se to odraziti na kompletnu kriptovalutu. 

Ove neke manje valute kojima se samo trguje i koje ne zahtjevaju mining se do sada nisu bas proslavile na trzistu. 

 

Poenta price je, PoS ce tesko se desiti ove godine, majnat se sigurno moze jos barem 6 mjeseci pa iskoristite situaciju dok se moze, a kada se uvede jednostavno preci cemo na neki drugi coin 

 

Svi mi koji nismo ulozili neku lovu i kopamo karticama sa koje smo vec kupili za gaming nemamo sta izgubiti, kartice su nam vec tu, sto se zaradi sa njima zaradi. 

Ja sam evo danas unovcio 0.2 Ethera, kupit cu jos jednu karticu da se doda neka kopa. Nisam ulozio svoj kesh vec zaradu koju sam stekao majnanjem. Da sve propadne sutra, ja sam na nuli finansijski, a ostat ce mi viska kartica, pa i da je prodam upola cijene koju cu dati za nju opet sam u nekom plusu.

 

 

Daj malo te tople vode šta si otkrio

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Cryogenic kaže...
Jurassic Park kaže...

 Hvala,oplakah na zadnju rečenicu.

Inače,koliko pod Moj PC,tj. Tvoj PC vidim,ti imaš 1080Ti i sad ovu RX 580 na servisu.

Koliko po tvom mišljenju misliš da ćeš trebati izmajnati tolike količine kolike si nabrojao s tom/tim grafičkama?

Ovo što si rekao o tome da cijena coina padne za par sati mi je glavni problem,ali dobro valjda ću pogoditi pravi coin,barem približno.

Ja ću inače majnati ETH još neko vrijeme dok bude ovako isplativ,a onda kad ode u POS,što se bude nudilo nakon toga to ću kopat.

BTW,izgleda da je difficulty poprilično narastao,bar meni.

Inače mi je trebalo 10 dana da izrudarim 0.05 ETH,a sad mi treba oko 12-13 dana za istu količinu.

 Ma moj pc nije ažuriran od 2018, majnam na 2x 1080ti i na jednoj 3070, imam 145 mh/s sve skup i izrudarim za jedno 6 dana 0,05 etha. I jedno oko mjesec dana žrtvovanja etha za majnanje cortexa, ravena ili vertcoina,ili da nastavim majnat eth pa polako kupim mjesecno po 200-300 navedenih coina sa ethereumom pa se skupi. Možda najbolja solucija jer što više skače eth više se zaradi na razlici tečaja pa sa tom razlikom kupim ostale coine. U 5 dana na 300 eura sjelo je  50 eura zarade jer je eth skočio ali je opet pao pa je sad zarada 30eura manja, i tak.

 

rx 580 je od frenda al da ne krenem u objasnjavanja rekao sam da je moja.

 

Preko kojeg  poola majnaš eth, ja sam se prebacio na 2miners, prebacivanje ide 2 sata nakon što se skupi 0.05 etha, nemaju nikakav transfer fee, gminer 0.65% dev fee,  kod cortexa daju više nagrada i tak. Zasada 2 miners najaci, flexpool zesce sranje, ethermine se mora cekat 7 dana da se prebaci 0,05 etha. A uskoro na 2miners kreće kao neka vrsta lutrije/random biranja eth adresa korisnika di ce izvlacit adrese i majnat sa 20 terahasha (ako sam dobro zapamtio) sretnim dobitnicima na pola sata/sat njihove eth adresse, rekli su i sretnom dobitniku jednom mjesecno i  po 4 sata , pola sata je  cca 17000 USD, e sad lutrija ko lutrija, vece sanse su da dobis trombozu od astrazenece ali opcenito jako dobar pool.

 Mislim da ti je ovo drugo najbolja solucija.Ethereum je počeo dosta skakati i jedva padne ispod $2k tako da je to definitivno dobra opcija.

Ja sam počeo majnati na Ethermineu i tamo sam ostao do danas.Nikad ga nisam promijenio.Koristim T-Rex koji ima ako se ne varam 1% dev fee,ali kažu da je za RTX 3080 T-Rex najbolji.

Inače koliki je fee za transfer na Ethermineu ako se sjećaš?

Meni nije problem čekati 7 dana da se prebaci 0.05 ETH na Ethermineu jer realno gledano ja ga ne prodajem odmah,nego ga planiram čuvati nekoliko godina.

Ovo što si rekao je potpuno točno,kakve su šanse da dobiješ tu lutriju.Pa ja sam takve sreće da kad sam se šalio da ću ako izvučem 1 kartu od njih 15 ''umrijeti''.Naravno nakon što sam razgovarao i mješao karte 1 minutu,prvu koju sam izvukao je bila upravo koju nisam trebao.Što je najgore tako mi je cijeli život.

Da igram Ruski rulet poginuo bi kod prvog metka.

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
steedvd kaže...

razmisljam uzeti za 300$ eth, koliko je pametna investicija? toliko sam maximalno spreman sebi oprostiti ako krene nizbrdo pa budem prodavao u zadnji cas

 Prvo,ispričavam se na duplom postu.Zaboravio sam citirati tebe kolega.

Inače ne znam koliko bi baš sad bilo pametno kupiti ETH kad je blizu vrhunca.Trebao si ga kupiti prije cca. mjesec dana .Probaj se strpiti dok mu cijena malo ne padne pa onda kupi i čekaj da naraste.I što duže čekaš i čuvaš ETH to ćeš na kraju više zaraditi,barem u teoriji.

Po meni se zaista ne isplati kupovati ga sad kad mu je cijena blizu vrhunca.Neće tako stalno biti,on pada i raste i trebaš pametno iskoristiti te trenutke.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

hvala ti na brzom odgovoru, onda cu se strpiti par dana vidjeti kako ide tj varira, kad provalim kako ide i kad procjenim kad da ulozim, ulozit cu 

14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Danas kupio malo Ravencoina i CRO. Sljedeći će bit ADA. Nego razmišljam i o KIN. Navodno se kuha i tokom pet godina bi moglo ohoho gore.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Pozdrav svima , imam pitanje tj dva pa ako moze savjet . 

Trenutno sam nicehashu , nekih mjesec dana rudarim i nešto se nakupilo i sad mislim to zamjeniti za eth, mozda se i maknuti , al otom potom ::D .

Razmijeniti btc za eth  preko njihove tržnice ili preko neke druge , i treba li mi novi wallet za to  ?  Hvala unaprijed 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 23:58 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

vidim da imaju neki model koji košta cca. 4k eura,sa 750MHs,koliko bi to dnevno cca zaradivalo,nema tog u nicehash za izabrat...?

 

https://innosiliconasics.com/product/innosilicon-a10-pro-eth-miner-750mh-7gb/

 

pretpostavljam da je to snage cca. 6x 3090,dakle racunica bi bila da pravi nekih 45 eura cca,jer koliko znam to je neka brojka na 120mhs sta pravi 3090,il sam pogriješio...?

 

 

koliko bi to struje trosilo cca mjesecvno,cisto informativno...?

 

kako uzet tako nesto kad ne primaju bank transfer,samo coin il slicno,kako to izvest...?

 

i da potvrdim,to sluzi samo za ethash i etherum,kad to zavrsi,ne moze se kopat drugi neki coin?

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 0:28 (johnyaces777).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Evo mene s novim pitanjem.

Naime naručio sam Trezor HW direktno iz Češke i poslali su ga 29.3.2021.

Dobio sam broj za praćenje kao uvijek,samo što se od 29.3. do danas nije ništa ''updejtalo'' i pošiljka i dalje stoji na istom mjestu.

Znači jedino što mi piše je ovo ''29.3.2021 The consignment was sent for transportation.''

I onda nakon točno tjedan dana dobijem automatsku poruku na tom istom broju za praćenje da kontaktiram Češku poštu telefonom u radno vrijeme.

Ja sam im prije 3 dana poslao email i opisao situaciju i nisam još dobio odgovor.

Trezor sam također kontaktirao i rekao im o čemu se radi iako znam da oni više nisu za to odgovorni,ali možda ipak daju neki savjet.

Ovo mi se nikad nije dogodilo,a kupujem na internetu od 2010.,inače su mi i iz Kine brojevi za praćenje radili.

 

Imate vi neki prijedlog?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
johnyaces777 kaže...

vidim da imaju neki model koji košta cca. 4k eura,sa 750MHs,koliko bi to dnevno cca zaradivalo,nema tog u nicehash za izabrat...?

 

https://innosiliconasics.com/product/innosilicon-a10-pro-eth-miner-750mh-7gb/

 

pretpostavljam da je to snage cca. 6x 3090,dakle racunica bi bila da pravi nekih 45 eura cca,jer koliko znam to je neka brojka na 120mhs sta pravi 3090,il sam pogriješio...?

 

 

koliko bi to struje trosilo cca mjesecvno,cisto informativno...?

 

kako uzet tako nesto kad ne primaju bank transfer,samo coin il slicno,kako to izvest...?

 

i da potvrdim,to sluzi samo za ethash i etherum,kad to zavrsi,ne moze se kopat drugi neki coin?

1. kako znaš da nije scam? Pošto se plaća u BTC možeš im stavit soli na rep ako jest.
2. potrošnja 1,35kW, znači 985kWh mjesečno ... oko 600-1000kn struje, ovisno o tarifi
3. po trenutnim uvjetima bi trebalo biti nekih 59€ dnevno (minus struja), povrat investicije ~2,5 mjeseca ceterus paribus.
4. da, samo ETH.

11 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Dečki,jedan kolega je danas na temi ''50 grafičkih kartica'' napisao nekoliko postova koji su me poprilično zabrinuli.

Naime,rekao je kako proizvođači ne priznaju jamstvo ako se rudari s grafičkom te je također rekao da se s EEPROM mogu lako pročitati svi podaci poput radnih sati i grešaka za dijagnostiku.

Također je rekao da sve to piše i u EULA-i i da nema veze ako se undervoltaju i smanji napon.

Evo i link od teme ako netko hoće pročitati sve njegove komentare:

https://forum.bug.hr/forum/topic/graficke-kartice/50-grafickih-kartica/281916.aspx?page=0&jumpto=6343741&sort=asc&view=flat

Ovo je primjer što EVGA kaže da garancija ne pokriva:

 Any damages to the components, hardware and/or assembly of the Products including but not limited to damages caused as a result of neglect, abuse, accidents, misuse, or unusual physical, electrical or electromechanical stress

(including due to uninterrupted use of the Products, or use of the Products for blockchain processing, cryptocurrency mining, or similar purposes).

 

Mislite li da će biti problema ako budemo trebali servisirati grafičke,a koristimo ih za rudarenje mjesecima bez prestanka?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Naravno, znam da hrpu napajanju nisu primali na garanciju jel su se koristila u mining rigovima(neka su cak bila i oglasena ko mining napajanja). Tako da sigurno ako ustanove da si mino s grafickom a fino pisem da se u tom slucaju ne priznaje garancije neces ju sigurno dobit, sad drugo je pitanje dali su oni u stanju to ustanoviti.

Moj PC  
1 0 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Dr. Vicko kaže...

 

Poenta price je, PoS ce tesko se desiti ove godine, majnat se sigurno moze jos barem 6 mjeseci pa iskoristite situaciju dok se moze, a kada se uvede jednostavno preci cemo na neki drugi coin 

 

 

 

Naglasit cu jos jednom! ETH 2.0 je sasvim novi chain, koji se nemoze dogoditi od danas do sutra. ETH ga planira jos od 2015 godine. Ima cijeli jedan roadmap sa 3 fazama... devosi uvijek krecu od 0, ne 1. trenutno smo u 0 fazi gdje se postavlja temelj za POS sa raznim eip-ovima i updateima.

Vec sada se mozete sa 32 ETH prijaviti za POS, to je faza 0, i mi smo u njoj trenutno, i ona je pocela negdje ljeto 2020 i nismo se jos pomakli.

faza 1  je "sharding" najtezi dio roadmap-a po vitaliku, sto navodno nitko jos nije uveo u crypto svijet. NI sam jos nisam shvatio sto je to, nesto sa "subnet-om" i kako danas kada odasiljes transakciju svi ju u bloku mogu vidjeti, ovako ce algoritam imati vise valjda subnet-ova koji ce medjusobno komunicirati. Kazem, neshvacam bas taj dio, a navodno je on najteze implementirati.

faza 2(ili tri) je migracijski aspekt, gdje ce se slikovito receno cijeli ETH 1.0 kopirati, znaci svi "smart contracts" , sva aktivnost i prebaciti na ETH2.0 i POW se tada gasi sa mreze.

Znaci namanje  1.5 godina jos mozemo rudariti ETH, jel ovo nije CP2077 da mozes releasovati sa kojekakvim bug-ovima i sta ja znam. I kako znam, pa HUT8 je izjavio kako su od nvidije uzeli 30 milijona dolara kartica za ETH. Taj ROI im je 260 dana... sto mislis stvarno da ce oni uplatiti 30 milijona da samo vrate pare?

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 15:09 (Ivan Majstorovic).
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
johnyaces777 kaže...

vidim da imaju neki model koji košta cca. 4k eura,sa 750MHs,koliko bi to dnevno cca zaradivalo,nema tog u nicehash za izabrat...?

 

https://innosiliconasics.com/product/innosilicon-a10-pro-eth-miner-750mh-7gb/

 

99.99% stranica koje prodaju minere su fejk, pa tako i ova.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 15:17 (geronimo4661).
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
geronimo4661 kaže...
johnyaces777 kaže...

vidim da imaju neki model koji košta cca. 4k eura,sa 750MHs,koliko bi to dnevno cca zaradivalo,nema tog u nicehash za izabrat...?

 

https://innosiliconasics.com/product/innosilicon-a10-pro-eth-miner-750mh-7gb/

 

99.99% stranica koje prodaju asic minere su fejk, pa tako i ova.

 Ova stranica je provjerena od Red panda mining YT kanala.

https://mineshop.eu/asic-miner/

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
R4zOR229 kaže...

Naravno, znam da hrpu napajanju nisu primali na garanciju jel su se koristila u mining rigovima(neka su cak bila i oglasena ko mining napajanja). Tako da sigurno ako ustanove da si mino s grafickom a fino pisem da se u tom slucaju ne priznaje garancije neces ju sigurno dobit, sad drugo je pitanje dali su oni u stanju to ustanoviti.

 Vjerujem da mogu ustanoviti s tim EEPROM,inače ne vidim razlog zašto bi pisali da ne priznaju garanciju ako se rudari bez da nemaju nekakav način da to dokažu.

Na kraju krajeva neće im ljudi doći u servis i reći ''riknula mi je grafička,predugo je bila upaljena zbog rudarenja''.Tako da sigurno imaju neki način poput EEPROM-a ili nečeg sličnog.

Jbg,ja taman mislio da sam siguran još skoro 3 godine i da se ne moram previše brinuti.

3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Jurassic Park kaže...
R4zOR229 kaže...

Naravno, znam da hrpu napajanju nisu primali na garanciju jel su se koristila u mining rigovima(neka su cak bila i oglasena ko mining napajanja). Tako da sigurno ako ustanove da si mino s grafickom a fino pisem da se u tom slucaju ne priznaje garancije neces ju sigurno dobit, sad drugo je pitanje dali su oni u stanju to ustanoviti.

 Vjerujem da mogu ustanoviti s tim EEPROM,inače ne vidim razlog zašto bi pisali da ne priznaju garanciju ako se rudari bez da nemaju nekakav način da to dokažu.

Na kraju krajeva neće im ljudi doći u servis i reći ''riknula mi je grafička,predugo je bila upaljena zbog rudarenja''.Tako da sigurno imaju neki način poput EEPROM-a ili nečeg sličnog.

Jbg,ja taman mislio da sam siguran još skoro 3 godine i da se ne moram previše brinuti.

 Pa koliko vidim powercolor je najlosiji po tom pitanju. A ja bas imam jednu njihovu 6800 red dragon, da ga je∗es sad. Ali, iskreno nevidim nesto sto bi se tu pokvarilo ako grafa od pocetka radi dobro, i ako drzimo temp dobre. Ionako, vecina nas  UV-a grafe jer je ETH algoritam jak na memoriji. Tu ce sigurno memorije fasovati ako ih nepratimo. 3080, 3090 npr je cijelo vrijeme 95+ stupnjeva na ETH ako ju se nemodificira. Ali opet nisu komponente od secera, mozda kod low end grafickih, ali nebih ulazio u to. Mogucnost postoji uvijek da ce se nesto pokidati, srecom meni dosad to nisu bile grafe ni napajanja cudom, vec 2 maticne. Danas vise-manje sva napajanja, graficke, procesori, maticne imaju stotinu senzora, indikatora, switch-eva ako dodje do greske ili velike temp jednostavno se iskljuci. 

A gaming je daleko teza radnja za graficku nego rudarenje. Onaj tko gejma 5 sati dnevno ce sigurno teretiti graficku vise nego 24/7 rudari koji rade samo jedno te istu radnju. A da nepricam isto o tome kada gejmas, pa iskljucis komp a graficka je na 80+ stupnjeva i tako svaki dan. 

Eto, na kraju znamo SVI koji su rizici sa krypto svijetom, ali svejedno mislim da kada coin tako u 3 miseca skoci za 1000% onda te i boli briga, osim ako ti je bas svaka lipa bitna, onda si materijalist teski, bolje da si se rodio ka bil gejc.

11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Ivan Majstorovic kaže...
Jurassic Park kaže...
R4zOR229 kaže...

Naravno, znam da hrpu napajanju nisu primali na garanciju jel su se koristila u mining rigovima(neka su cak bila i oglasena ko mining napajanja). Tako da sigurno ako ustanove da si mino s grafickom a fino pisem da se u tom slucaju ne priznaje garancije neces ju sigurno dobit, sad drugo je pitanje dali su oni u stanju to ustanoviti.

 Vjerujem da mogu ustanoviti s tim EEPROM,inače ne vidim razlog zašto bi pisali da ne priznaju garanciju ako se rudari bez da nemaju nekakav način da to dokažu.

Na kraju krajeva neće im ljudi doći u servis i reći ''riknula mi je grafička,predugo je bila upaljena zbog rudarenja''.Tako da sigurno imaju neki način poput EEPROM-a ili nečeg sličnog.

Jbg,ja taman mislio da sam siguran još skoro 3 godine i da se ne moram previše brinuti.

 Pa koliko vidim powercolor je najlosiji po tom pitanju. A ja bas imam jednu njihovu 6800 red dragon, da ga je∗es sad. Ali, iskreno nevidim nesto sto bi se tu pokvarilo ako grafa od pocetka radi dobro, i ako drzimo temp dobre. Ionako, vecina nas  UV-a grafe jer je ETH algoritam jak na memoriji. Tu ce sigurno memorije fasovati ako ih nepratimo. 3080, 3090 npr je cijelo vrijeme 95+ stupnjeva na ETH ako ju se nemodificira. Ali opet nisu komponente od secera, mozda kod low end grafickih, ali nebih ulazio u to. Mogucnost postoji uvijek da ce se nesto pokidati, srecom meni dosad to nisu bile grafe ni napajanja cudom, vec 2 maticne. Danas vise-manje sva napajanja, graficke, procesori, maticne imaju stotinu senzora, indikatora, switch-eva ako dodje do greske ili velike temp jednostavno se iskljuci. 

A gaming je daleko teza radnja za graficku nego rudarenje. Onaj tko gejma 5 sati dnevno ce sigurno teretiti graficku vise nego 24/7 rudari koji rade samo jedno te istu radnju. A da nepricam isto o tome kada gejmas, pa iskljucis komp a graficka je na 80+ stupnjeva i tako svaki dan. 

Eto, na kraju znamo SVI koji su rizici sa krypto svijetom, ali svejedno mislim da kada coin tako u 3 miseca skoci za 1000% onda te i boli briga, osim ako ti je bas svaka lipa bitna, onda si materijalist teski, bolje da si se rodio ka bil gejc.

 Meni je po danu temperatura memory junction od RTX 3080 oko 90c,po noći pada na oko 82,inače je po ovako ''hladnijim'' danima poput ovih prosjek temperature 85.7c.

Meni su fanovi uvijek na 100%,ali sad sam pak čuo da to nije preporučljivo i da fanovi iako jako hlade,jako ''izmaraju'' grafičku i dosta je troše.

Inače meni su ovo postavke u MSI Afterburnernu:

-120 Core

+1000 Memory

100% Fans

69% Power limit

 

Svejedno mi je temperatura nekako ipak dosta visoka s obzirom da su mi fanovi namješteni na max,a i core je spušten na -120.

Ja već tjednima nisam gasio PC tj. skoro mjesec dana,a igrao sam svega 5-6 puta po 4 sata.

Nakon toga ne bi ugasio PC nego bi stavio postavke za rudarenja na Afterburneru i nastavio rudariti,da li je to OK?

 

PS da li se trebam igrati sa Core Voltage na MSI Afterburneru ili da je samo ostavim na default tj. zaključanu?

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 16:50 (Jurassic Park).
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Jurassic Park kaže...
Ivan Majstorovic kaže...
Jurassic Park kaže...
R4zOR229 kaže...

Naravno, znam da hrpu napajanju nisu primali na garanciju jel su se koristila u mining rigovima(neka su cak bila i oglasena ko mining napajanja). Tako da sigurno ako ustanove da si mino s grafickom a fino pisem da se u tom slucaju ne priznaje garancije neces ju sigurno dobit, sad drugo je pitanje dali su oni u stanju to ustanoviti.

 Vjerujem da mogu ustanoviti s tim EEPROM,inače ne vidim razlog zašto bi pisali da ne priznaju garanciju ako se rudari bez da nemaju nekakav način da to dokažu.

Na kraju krajeva neće im ljudi doći u servis i reći ''riknula mi je grafička,predugo je bila upaljena zbog rudarenja''.Tako da sigurno imaju neki način poput EEPROM-a ili nečeg sličnog.

Jbg,ja taman mislio da sam siguran još skoro 3 godine i da se ne moram previše brinuti.

 Pa koliko vidim powercolor je najlosiji po tom pitanju. A ja bas imam jednu njihovu 6800 red dragon, da ga je∗es sad. Ali, iskreno nevidim nesto sto bi se tu pokvarilo ako grafa od pocetka radi dobro, i ako drzimo temp dobre. Ionako, vecina nas  UV-a grafe jer je ETH algoritam jak na memoriji. Tu ce sigurno memorije fasovati ako ih nepratimo. 3080, 3090 npr je cijelo vrijeme 95+ stupnjeva na ETH ako ju se nemodificira. Ali opet nisu komponente od secera, mozda kod low end grafickih, ali nebih ulazio u to. Mogucnost postoji uvijek da ce se nesto pokidati, srecom meni dosad to nisu bile grafe ni napajanja cudom, vec 2 maticne. Danas vise-manje sva napajanja, graficke, procesori, maticne imaju stotinu senzora, indikatora, switch-eva ako dodje do greske ili velike temp jednostavno se iskljuci. 

A gaming je daleko teza radnja za graficku nego rudarenje. Onaj tko gejma 5 sati dnevno ce sigurno teretiti graficku vise nego 24/7 rudari koji rade samo jedno te istu radnju. A da nepricam isto o tome kada gejmas, pa iskljucis komp a graficka je na 80+ stupnjeva i tako svaki dan. 

Eto, na kraju znamo SVI koji su rizici sa krypto svijetom, ali svejedno mislim da kada coin tako u 3 miseca skoci za 1000% onda te i boli briga, osim ako ti je bas svaka lipa bitna, onda si materijalist teski, bolje da si se rodio ka bil gejc.

 Meni je po danu temperatura memory junction od RTX 3080 oko 90c,po noći pada na oko 82,inače je po ovako ''hladnijim'' danima poput ovih prosjek temperature 85.7c.

Meni su fanovi uvijek na 100%,ali sad sam pak čuo da to nije preporučljivo i da fanovi iako jako hlade,jako ''izmaraju'' grafičku i dosta je troše.

Inače meni su ovo postavke u MSI Afterburnernu:

-120 Core

+1000 Memory

100% Fans

69% Power limit

 

Svejedno mi je temperatura nekako ipak dosta visoka s obzirom da su mi fanovi namješteni na max,a i core je spušten na -120.

Ja već tjednima nisam gasio PC tj. skoro mjesec dana,a igrao sam svega 5-6 puta po 4 sata.

Nakon toga ne bi ugasio PC nego bi stavio postavke za rudarenja na Afterburneru i nastavio rudariti,da li je to OK?

 Pa GDDR6X je po prirodi vruca memorija. Posebno napravljena za nvidiu, pa vidis da su tvoji mem cipovi doslovno priljepljeni na ampere cip. Mora se to onda vise grijati nego normalna gddr6 koja ima ipak malo vise prostora za disati tj siriti toplinu okolo. 

Vjeruj mi da je nvidia testirala sve moguce uvjete i budi siguran da su oni zagarantirani u trajanju jamstva ako nisi bas panj prema HW-u.

A ovo drugo, imas neko zlatno pravilo da ne update-as ako radi, pa onda ni nemoj gasiti ako sve radi. Problemi ce se javljati tek prilikom ponovnog pokretanja racunala. Temp graficke ti naravno ovisi velikim djelom o kucistu u kojem se nalazi i kakav airflow si nastimao. Tu moze i vrlo losa kartica dobro zivjeti. 100% okretaja nemora znaciti da ces imati lijepe temp ako ti npr nemas nastiman airflow. Meni u mrezastom prednjem djelu (p400a) sa dvije kartice je sapphire nitro 6800 bila gore i imala 90+ na memoriji, red dragon  dolje se hladi i uziva u 70. Okrenuo sam kartice pa je sada red dragon gore i ima 80+ a sapphire dole isto 80+. Red dragon daleko bolji hladnjak od ove sapphire. Sa vise kartica u kucistu je tesko, imam jos AIO za procesor. Ovjde bi blower imao smisla ili neko serversko kuciste sa serverskim ventilatorima, ali onda gdje stim cudom, crknes od db-a.

Rudarenje mi nije toliko primamljivo kao npr staking za nekim p.a. od 10-20% gdje neradis nis. Je da ces rudarenjem dobiti vise ali opet... Ako ostanem rudariti, planirao sam tako jedno serversko kuciste  sa 5-6 grafickih max i postaviti to na tavan, ionako je izoliran. Imam dvije, msilio sam jednu prodati, jednu sam mislio pokloniti-maknuo se sa PC-a na PS5 za svoje vikend gejmanje.

Bio mi je onaj post 50 grafickih na forumu zanimljiv, ali neda mi se stime zezati, mora biti neki mutni posao cim su 50 komada, daj molim te. 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 16:54 (Ivan Majstorovic).
9 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

ma trola lik 99%

EDIT: kad već pišem... ima li netko info gdje bih mogao do onog dummy hdmi štekera a da ne moram čekati mjesec dana. Malo sam googlao domaće trgovine pa ne nađoh... možda je do mog srč skilla, pa eto ako netko ima info (ili viška "uređaj") bio bih zahvalan.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 17:12 (miki_the_pirat).
14 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Jedno pitanje ljudi. Ne znam da li je tko već spomenuo išta o Bitcoin Revolution? To je software, tj.bot koji automatski švrlja po coinovima, kupuje kada je jeftinije i prodaje kada dosegnu neku vrijednost, i tako u krug. Ima li tko iskustva sa tim, scam ili legit? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Sideswipe kaže...

Jedno pitanje ljudi. Ne znam da li je tko već spomenuo išta o Bitcoin Revolution? To je software, tj.bot koji automatski švrlja po coinovima, kupuje kada je jeftinije i prodaje kada dosegnu neku vrijednost, i tako u krug. Ima li tko iskustva sa tim, scam ili legit? 

 Pa Binance ima slican sistem isto, gdje mozes narediti svojeg BOT-a da kupuje prodaje kako si mu naredio. O ovome doticnom nebih znao, rizik naravno postoji ali velim, Binance ima isto to.

Nego, ima tko ovdje da planira "exit"? znaci isplatu ili konvertiranje u neki stable coin? Trzisni pad je neizbjeziv, kad-tad ce se dogoditi. Ove sto pratim malo po netu kazu tamo negdje pocetak jeseni da bi moglo biti. U svakom slucaju mislim da nece biti vise ludih pomaka oko ETH-a, ipak je u zadnjih 6mj skocio 500%, ali nikad se nezna. Ugl ja sam odlucio da cu iduci mj krenuti u konvertiranje u USD coin i stakati ga za nekih 10-tak% na crypto.com-u. Tako cu nadam se imati vrijednost ETH oko 2k dolara u USDC, i kada padne, a past ce na 1000 dolara otprilike, kupovati sve do sljedeceg ciklusa. Ako uspije ETH u sljedeca 3 mj skociti za jos recimo 2x onda jbga popusio sam dosta kad sam ga konvertirao sa 2K dolara. Ali, evo mislim da cu ipak na USDC,  a gdje bolje ako skoci pa ga jos rudarim. Svakako ovih 2K su mi sada OK, i osiguranje ako nedozivi ovaj ciklus jos barem 2x.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 17:38 (Ivan Majstorovic).
16 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Vezano za pricu o garancijama na grafe.

 

Evo moj jedan primjer iz Maja prosle godine dok nije bilo ovog ludila sa cijenama i ponudama, a vezano je za reklamaciju graficke.

 

U tom periodu sam bukvalno zivio na dvije lokacije i posto sam isao u drugi stan na par dana odlucim da ponesem svoj komp iz svog stana kako bih mogao malo gejmati.

Plan je bio spojiti na TV koji je u drugom stanu i kada sam pokusao spojiti prvi put sijevnulo je na kablu kada sam spajao kablo u graficku i zasmrdilo i ja sam milio da je do kabla. Tada sa ga spojio na drugi stariji TV jer sam imao drugo krace kablo i radilo je uredno. Sutradan kupujem popuno novo kablo, ponovo pokusavam spojiti, opet ustekavam kablo prvo u TV i kada sam opet pokusao ubaciti u HDMI utor na grafickoj ponovo sijeva i ponovo je zasmrdilo. BIlo mi je cudno, mislio sam da je do statickog elektriciteta, kada sam kupovao kupio bio dva kabla da imam viska i kralj treci put prvo ustekam kablo u graficku i kada sam krenuo u TV tada je sve sijevnulo, spalilo kablo zestoko i od tada vise nije radio ni TV ni graficka na kompu. 

Ukratko elektricari su mi rekli da je TV bio pustio struju kroz HDMI kablo, vise nego sto je trebalo i obziromda je komp bio uzemljen sprovelo kroz njega. 

 

Sreca je da je i TV i komp bio u garanciji.

 

Naravno ja sam odnio i jedno i drugo i rekao da je samo prestalo raditi, na grafickoj na pokraj HDMI porta je bila manja flekica kako je spalilo ali to sam ocistio i tako odnio na reklamaciju i nitko mi nije pravio nikakve probleme. Ostavio karticu, rekli su mi da ce mi javiti i nakon nekog vremena me kontaktirali da pitaju da li zelim zamjensku karticu ili novac. 

 

Tako da ako meni koji sam uspio bukvalno spalit karticu strujom nisu uspjeli utvrditi kako sam sprzio sve to cisto sumnjam da ce moci vama utvrditi da ste majnali svo vrijeme i da ne podlijeze garanciji. Uvijek mozete reci da ne gasis komp da radi u idle vecinu vremena i to je to. Garancija vazi za odredjeni period za koji je data, a hocete li vi paliti i gasiti i paziti je to vrijeme ili bukvalno gejmat 24/7 to je do vas. 

 

 
2 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Dr. Vicko kaže...

Vezano za pricu o garancijama na grafe.

 

Evo moj jedan primjer iz Maja prosle godine dok nije bilo ovog ludila sa cijenama i ponudama, a vezano je za reklamaciju graficke.

 

U tom periodu sam bukvalno zivio na dvije lokacije i posto sam isao u drugi stan na par dana odlucim da ponesem svoj komp iz svog stana kako bih mogao malo gejmati.

Plan je bio spojiti na TV koji je u drugom stanu i kada sam pokusao spojiti prvi put sijevnulo je na kablu kada sam spajao kablo u graficku i zasmrdilo i ja sam milio da je do kabla. Tada sa ga spojio na drugi stariji TV jer sam imao drugo krace kablo i radilo je uredno. Sutradan kupujem popuno novo kablo, ponovo pokusavam spojiti, opet ustekavam kablo prvo u TV i kada sam opet pokusao ubaciti u HDMI utor na grafickoj ponovo sijeva i ponovo je zasmrdilo. BIlo mi je cudno, mislio sam da je do statickog elektriciteta, kada sam kupovao kupio bio dva kabla da imam viska i kralj treci put prvo ustekam kablo u graficku i kada sam krenuo u TV tada je sve sijevnulo, spalilo kablo zestoko i od tada vise nije radio ni TV ni graficka na kompu. 

Ukratko elektricari su mi rekli da je TV bio pustio struju kroz HDMI kablo, vise nego sto je trebalo i obziromda je komp bio uzemljen sprovelo kroz njega. 

 

Sreca je da je i TV i komp bio u garanciji.

 

Naravno ja sam odnio i jedno i drugo i rekao da je samo prestalo raditi, na grafickoj na pokraj HDMI porta je bila manja flekica kako je spalilo ali to sam ocistio i tako odnio na reklamaciju i nitko mi nije pravio nikakve probleme. Ostavio karticu, rekli su mi da ce mi javiti i nakon nekog vremena me kontaktirali da pitaju da li zelim zamjensku karticu ili novac. 

 

Tako da ako meni koji sam uspio bukvalno spalit karticu strujom nisu uspjeli utvrditi kako sam sprzio sve to cisto sumnjam da ce moci vama utvrditi da ste majnali svo vrijeme i da ne podlijeze garanciji. Uvijek mozete reci da ne gasis komp da radi u idle vecinu vremena i to je to. Garancija vazi za odredjeni period za koji je data, a hocete li vi paliti i gasiti i paziti je to vrijeme ili bukvalno gejmat 24/7 to je do vas. 

 

 Hmmm,možda su mislili da se tvoja grafička sama spržila od neke vrste ''strujnog udara'' pa nisu mislili da je temeljita dijagnoza potrebna,ali opet ne znam zašto onda piše da se ne smije rudariti ako nemaju način da to otkriju.Koriste taj takozvani EEPROM s kojim se mogu isčitati koliko je dugo PC radio bez prestanka i na kojem taktu.

To što kažeš definitivno ima smisla jer ako sam kupio grafičku ja bi je trebao moći koristiti koliko ja hoću bez takvih ograničenja.

Ali onda opet gle što na EVGA stranici piše o garanciji za grafičke (sažetak):
(including due to uninterrupted use of the Products, or use of the Products for blockchain processing, cryptocurrency mining, or similar purposes).

To uninterruped nam ne bi trebali zabraniti jer nigdje ne piše koliko dugo je po njima uninterrupted,a opet ako nemaju neki način da provjere,zašto bi uopće pisali da je rudarenje zabranjeno osim ako se ''nadaju'' da će ljudi popušiti pa neće rudariti kako EVGA ne bi imala dodatan broj grafičkih na servisu zbog tog razloga.

 

14 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Ivan Majstorovic kaže...
Sideswipe kaže...

Jedno pitanje ljudi. Ne znam da li je tko već spomenuo išta o Bitcoin Revolution? To je software, tj.bot koji automatski švrlja po coinovima, kupuje kada je jeftinije i prodaje kada dosegnu neku vrijednost, i tako u krug. Ima li tko iskustva sa tim, scam ili legit? 

 Pa Binance ima slican sistem isto, gdje mozes narediti svojeg BOT-a da kupuje prodaje kako si mu naredio. O ovome doticnom nebih znao, rizik naravno postoji ali velim, Binance ima isto to.

Nego, ima tko ovdje da planira "exit"? znaci isplatu ili konvertiranje u neki stable coin? Trzisni pad je neizbjeziv, kad-tad ce se dogoditi. Ove sto pratim malo po netu kazu tamo negdje pocetak jeseni da bi moglo biti. U svakom slucaju mislim da nece biti vise ludih pomaka oko ETH-a, ipak je u zadnjih 6mj skocio 500%, ali nikad se nezna. Ugl ja sam odlucio da cu iduci mj krenuti u konvertiranje u USD coin i stakati ga za nekih 10-tak% na crypto.com-u. Tako cu nadam se imati vrijednost ETH oko 2k dolara u USDC, i kada padne, a past ce na 1000 dolara otprilike, kupovati sve do sljedeceg ciklusa. Ako uspije ETH u sljedeca 3 mj skociti za jos recimo 2x onda jbga popusio sam dosta kad sam ga konvertirao sa 2K dolara. Ali, evo mislim da cu ipak na USDC,  a gdje bolje ako skoci pa ga jos rudarim. Svakako ovih 2K su mi sada OK, i osiguranje ako nedozivi ovaj ciklus jos barem 2x.

 Dao sam se malo u istraživanje i izgleda da je prevara. Dobio sam poruku od frendice gdje kaže da je "on" ne "ona". Hoću reći predstavila se u muškom rodu i kako je već ovoliko/onoliko zaradio, itd.

 

Link članka na Slobodnoj dalmaciji:

 

 https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/citali-ste-kako-se-emil-tedeschi-obogatio-na-kriptovalutama-ne-nasjedajte-iz-atlantic-grupe-upozoravaju-na-prevaru-koja-se-siri-internetom-640907

11 godina
offline
Rudarenje - može li biti isplativo

Ljudi samo bi vas zamolio za jedno kratko objašnjenje.

Ovako,kad sam gledao kako da underclockam svoju 3080,onda sam gledao tuđe postavke i rezultate,naravno što se tiče rudarenja.

Uspio sam pukim slučajem naći dobre postavke koje koristim već 1,5 mjesec koliko rudarim.

Međutim moram priznati da ne znam točnu formulu za underclockanje grafičke za rudarenje koliko god to glupo zvučalo.

Znam kako se overclocka i to sam radio dosta puta i znam da je ovo neka vrsta suprotnog postupka,ali opet sam pročitao da kad se underclocka za rudarenje,da je postupak ipak malo drugačiji od običnog underclockanja.

Nisam vas htio gnjaviti s ovim,pa sam ovo pitao na Redditu,ali dobio sam 33% upvote za komentar tj. dosta minusa i nijedan odgovor što je očito čim sam spomenuo da rudarim s RTX 3080.

Inače,molio bi vas da mi samo ukratko objasnite ako imate vremena koja je formula za underclockanje grafičke za rudarenje.

Nešto tipa ovoga:
''Kad dižeš core i memoriju dobivaš bolje performanse,ali se diže temperatura pa trebaš uključiti fanove na veće okretaje da se ne pregrijava.

Ako je core i memorija previskoka i nestabilna,onda će se PC chrashati i treba ih sniziti.''

 

I još samo da pitam,da li se trebam igrati s undervoltanjem tj. unlockati ''core voltage''?

Dosta ljudi govori da su undervoltali grafičku i da daje puno niže temperature i potrošnju,a isti hashrate,pa me zanima da li bi to trebao podesiti i da li je jako važno jer o undervoltanju nama blage veze.

Inače sam zadovoljan s trenutnim postavkama na MSI Afterburneru,ali mi fanovi rade na 100%,a kažu da to nije preporučljivo tako da bi ih htio staviti na 80-85%.

Ovo si mi sadašnje postavke:

Core Clock -120

Memory +1000

Power Limit 69%

Fan 100%

Prosječna temperatura memory junctiona mi je oko 85.7c u 24h.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 23:20 (Jurassic Park).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo

Majko isusova kaj si ti dosadan, cemu raditi znanost od toga? Slazes postavke dok ne dobis najveci hashrate uz najmanju potrosnju, kakve ce bit postavke ovisi o algoritmu raven i eth npr nece sigurno imat iste postavke ako ti je cilj maksimizirati profit. Za eth hoces klokat memoriju sto vise, core mozes smanjiti jel nije pretjerano bitan. Nakon toga smanjuj napon na jezgri i power limit i gledaj di ti je kartica stabilna, kolka je potrosnja i hashrate i riktaj. Najbolje ti je naci hashrate svog modela i onda sto blize nariktat(racunaj ako u tu karticu imas spojen monitor da ces imati manji hashrate)hashrate i poslje podesavat napon i power limit.

12 godina
online
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Jurassic Park kaže...

Ljudi samo bi vas zamolio za jedno kratko objašnjenje

 

 I kako je kolega rekao, izlaz slike iz onboard grafe za veci hashrate, neznam zašt mi neda pisat po bijelom polju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 23:42 (Cryogenic).
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
R4zOR229 kaže...

Majko isusova kaj si ti dosadan, cemu raditi znanost od toga? Slazes postavke dok ne dobis najveci hashrate uz najmanju potrosnju, kakve ce bit postavke ovisi o algoritmu raven i eth npr nece sigurno imat iste postavke ako ti je cilj maksimizirati profit. Za eth hoces klokat memoriju sto vise, core mozes smanjiti jel nije pretjerano bitan. Nakon toga smanjuj napon na jezgri i power limit i gledaj di ti je kartica stabilna, kolka je potrosnja i hashrate i riktaj. Najbolje ti je naci hashrate svog modela i onda sto blize nariktat(racunaj ako u tu karticu imas spojen monitor da ces imati manji hashrate)hashrate i poslje podesavat napon i power limit.

 Jasno mi je da tražim najveći hashrate uz najmanju potrošnju.

Pitao sam za Ethereum jer njega jedino majnam i planiram još neko vrijeme.

Memoriju sam overclockao na +1000,uspio sam i na +1150,ali mi je nekako bio manji Hashrate iako ne znam zašto,al' dobro.

Koja je svrha smanjivanja core-a,jer koliko sam vidio nije mi utjecao na temperaturu,a ni potrošnja nije bila nešto osjetno manja.

Taj napon na jezgri je ustvari onaj Voltage Core koji je zaključan zar ne?

Power limit kad spustim za 2-3% (sad je na 69%) mi skine 7 Mh/s,tako da njega ispod ne bi htio spuštati.

Uglavnom ovo što si mi objasnio sam praktički znao,barem što se tiče memorije i core-a,jedini problem mi je što mi power limit snižava temperaturu,ali i hashrate podosta.

Probat ću vidjeti koliki mi je napon na jezgri po defaultu,pa ću onda spuštati malo po malo,ali ne znam koliko da počnem oduzimati posto.

Ovo ću sad ići vidjeti što si rekao da provjerim hashrate za svoj model,iako se blijedo sjećam da je oko 96Mhs/s.

Da li da onda isključim monitor preko noći ako mi daje manji hashrate?

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 23:58 (Jurassic Park).
11 godina
offline
Re: Rudarenje - može li biti isplativo
Cryogenic kaže...
Jurassic Park kaže...

Ljudi samo bi vas zamolio za jedno kratko objašnjenje

 

 I kako je kolega rekao, izlaz slike iz onboard grafe za veci hashrate, neznam zašt mi neda pisat po bijelom polju.

 Puno hvala kolega.

Onda ću isključiti HDMI i monitor za uštedu struje i povećanje hashratea.

Imam prilično slične postavke kao s te slike koju si stavio,ali mi je problem što su mi fanovi stavljeni na max,a temperatura je prosječno 86c tokom dana i noći.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice