Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU izdvojena tema

poruka: 5.884
|
čitano: 748.748
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

E8400 4 ghz + gigabyte hd7770 oc.

Da li ima bottlenecka ili ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Penryn kaže...
Optional kaže...
ali, mislim da imam od aopen-a.

Ono što Mate pokušava reći - Ti imaš Aopen napajanje, ali Aopen inače ne proizvodi napajanja već kupuje od drugih proizvođača i onda samo zapakira u svoje kućište, i vrlo vjerojatno je da je unutar tvog napajanja isto sklopovlje kao kod recimo Fortron-a, što znači da ti je napajanje solidno, kvalitetno.

Inače, koje god napajanje da imao, sa HD6770 neće biti problema. Procesor je E8500?

Da proc je e8500! Planiram neki slabi oc na 3.4 Ghz kada kupim 6770! :-)

13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
maxtoxic kaže...

E8400 4 ghz + gigabyte hd7770 oc.

Da li ima bottlenecka ili ne?

Ima.

Optional kaže...

Dovoljno je.

clock2much
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 

Optional kaže...

Dovoljno je.

Ok, hvala! :)

15 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Čitam malo forum pa imam par nejasnoća. Što procesor ne bi moga ne iskorištavati grafu ako je preslab pa grafa radi na cca 60%? Isto tako ako je prejak! Onda bi grafa bila na 100%  proc bi bio bottleneck. Uglavnom kako to prepoznati?

 

Moja kombinavija je Athlon 940 BE 4 jezgre na 3 gige i grafa je ATI Radeon 6970 2GB. Jel ja imam bottle neck? Kako ga mogu ustanoviti? Trebam li što mijenjati?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Ne trebaš ništa mjenjati. Kada je grafa na 99% onda nemaš bottleneck, kada je na 60% imaš. 

nanananananananananananananana BATMAAAAN
15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
buljo781 kaže...

Ne trebaš ništa mjenjati. Kada je grafa na 99% onda nemaš bottleneck, kada je na 60% imaš. 

Ovisi... ako imas npr. novi/jaci GPU i igras neku stariju/ne zahtjevnu igru, onda ti GPU nece biti na 100 % jer nema logike, biti ce manje od 100% sto ne znaci da mu je CPU bottleneck u tom slucaju. S druge strane, ne znaju sve igre iskoristiti GPU u potpunosti i kako bi trebale (portovi npr. itd)... tako da nije bas jednostavno reci je li CPU bottleneck za GPU ili nije.

 

Po meni (barem po nekoj logici) je bolje testirati ovako

 

1. Pokrenuti igru i testirati/zabiljeziti FPS-e

2. Izaci iz igre, OC-ati GPU i opet uci igru (iste graficke postavke) i vidjeti ima li boost-a u FPS-ima.... ako ima onda bi to moglo znaciti da CPU zbilja nije bottleneck u odredenoj igri.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
lovac82 kaže...
Ovisi... ako imas npr. novi/jaci GPU i igras neku stariju/ne zahtjevnu igru, onda ti GPU nece biti na 100 % jer nema logike, biti ce manje od 100% sto ne znaci da mu je CPU bottleneck u tom slucaju. S druge strane, ne znaju sve igre iskoristiti GPU u potpunosti i kako bi trebale (portovi npr. itd)... tako da nije bas jednostavno reci je li CPU bottleneck za GPU ili nije.

 

Po meni (barem po nekoj logici) je bolje testirati ovako

 

1. Pokrenuti igru i testirati/zabiljeziti FPS-e

2. Izaci iz igre, OC-ati GPU i opet uci igru (iste graficke postavke) i vidjeti ima li boost-a u FPS-ima.... ako ima onda bi to moglo znaciti da CPU zbilja nije bottleneck u odredenoj igri.

 

Istina, ja sam samo htio dati kratak odgovor. Primjer toga što kažeš je Splinter Cell Conviction, u kojem potrošnja GPUa stagnira na 80-ak %. No takve stvari se prepoznaju, mislim da nitko neće tražiti bottleneck u starijim igrama u kojima ionako ima preko 200fpsa. Također zna past usage dok se nove teksture streamaju, no to brzo dođe i brzo prođe i isto je prepoznatljivo. Assassins Creed Revelations iste probleme radi kao Conviction, samo gore. U područjima s puno NPCa usage padne na kojih 40-ak % i fps bude oko 28-30. No takve igre su rijetke, a u većini slučajeva vrijedi ono što sam napisao - oko 99% nema uskog grla; 80, 60% itd - bottleneck

nanananananananananananananana BATMAAAAN
14 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Do koje grafičke kartice, tj, npr do kojeg modela 7XXX serije AMD kartica mogu ići sa Phenom II X2 555 BE @ X4 3.6 GHz da ne bude proc bottleneck? To da budem futureproof, da znam kad bi bilo vrijeme za mjenjanje proca....

Hvala unaprijed! :)

\/\/ F1des911 \/\/ Champion of the Underworld
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
AbeDomeNuS kaže...

Do koje grafičke kartice, tj, npr do kojeg modela 7XXX serije AMD kartica mogu ići sa Phenom II X2 555 BE @ X4 3.6 GHz da ne bude proc bottleneck? To da budem futureproof, da znam kad bi bilo vrijeme za mjenjanje proca....

Hvala unaprijed! :)

7970. Kolegi Phenom II quad na 4GHz zakuca HD7970 na 100% usagea u 90% igara.

clock2much
13 godina
neaktivan
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Imam Q9300 OC na 3167 Mhz te MSI 7850 OC, dali tu ima bottlenecka te u slucaju da ima  koji bi LGA 775 procesor mogao drzati karticu.

Zahvaljujem.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Ive T. kaže...

Imam Q9300 OC na 3167 Mhz te MSI 7850 OC, dali tu ima bottlenecka te u slucaju da ima  koji bi LGA 775 procesor mogao drzati karticu.

Zahvaljujem.

Najbolje bi bilo da testiras sam ima li bottlenecka metodama opisanim u ovoj temi.

clock2much
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

 Nema tu nikakvog posebnog botlnecka u igrama. Da ti CPU u nekim igrama neće iskoristiti 99% grafu je sigurno, ali to je zanemarivo i ne utječe ti na igrivost te je potpuno ekonomski neisplativo raditi nekakv upgrade. Uostalom, taj Q9300 može daleko više od 3,1 Ghz, tako da ga još možeš clocknuti.

12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
mate960 kaže...
Ive T. kaže...

Imam Q9300 OC na 3167 Mhz te MSI 7850 OC, dali tu ima bottlenecka te u slucaju da ima  koji bi LGA 775 procesor mogao drzati karticu.

Zahvaljujem.

Najbolje bi bilo da testiras sam ima li bottlenecka metodama opisanim u ovoj temi.

ta kartica moze raditi duplo brze!uvijerio sam se kod frenda na i7 860@3.7ghz gdje mi je starcraft2 na ultra davao 250fps-a a na mom q9400@3.1ghz 120fps s hd 6850 Cyclon!!!i tako u svim ostalim igrama tak da sve i jedan quad manji od Q9650 botlenecka grafe iznad hd 6770 pa na dalje...mislio sam da ovo necu nikad reci ali eto probao sve zivo i nezivo od dualca e6600,e7600,e8600,q8200,q9400 q9650,i7 860, i52500k...bfbc2 za duplo vise fps-a nego meni s istom grafom!!itd...evo primjer cpu usage max 75% a gpu usage max 47% eto od kud duplo manji skorovi!!! cisti bootleneck:-(((

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.9.2012 0:36 (Stjepanj).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

Tvoja teorija je malo cudna, ali bi ju trebalo provjeriti.

clock2much
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
mate960 kaže...
Stjepanj kaže...

Tvoja teorija je malo cudna, ali bi ju trebalo provjeriti.

nije uopce cudna, mozes doci kod mene i frendova da se osobno uvijeris!!!:-) vidis da je kod mene gpu usage ne prelazi 50 posto u igrama (sve i jedan stari dual i quad)a kod recimo i5 ili i7 bila nova ili stara) 99%!!!od tuda i duplo manji fps...

15 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...
mate960 kaže...
Stjepanj kaže...

Tvoja teorija je malo cudna, ali bi ju trebalo provjeriti.

nije uopce cudna, mozes doci kod mene i frendova da se osobno uvijeris!!!:-) vidis da je kod mene gpu usage ne prelazi 50 posto u igrama (sve i jedan stari dual i quad)a kod recimo i5 ili i7 bila nova ili stara) 99%!!!od tuda i duplo manji fps...

Samo jedno pitanje, koji ce ti k toliko FPS-a?

 

Da je q94xx - 96xx neki bottleneck, cisto sumnjam.... kazes da je tako u svakoj igri, znaci duplo bolje? to sigurno nije istina... ionako je bespotrebno imati vise od 60 FPS-a.

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
lovac82 kaže...
Stjepanj kaže...
mate960 kaže...
Stjepanj kaže...

Tvoja teorija je malo cudna, ali bi ju trebalo provjeriti.

nije uopce cudna, mozes doci kod mene i frendova da se osobno uvijeris!!!:-) vidis da je kod mene gpu usage ne prelazi 50 posto u igrama (sve i jedan stari dual i quad)a kod recimo i5 ili i7 bila nova ili stara) 99%!!!od tuda i duplo manji fps...

Samo jedno pitanje, koji ce ti k toliko FPS-a?

 

Da je q94xx - 96xx neki bottleneck, cisto sumnjam.... kazes da je tako u svakoj igri, znaci duplo bolje? to sigurno nije istina... ionako je bespotrebno imati vise od 60 FPS-a.

Ovde se i slazem i ne slazem, npr od kada imam CFX, puno mi je veca uzivancija igrati BF3, jer igra ispod 60 postepeno postaje traljava, u ostalim igrama manji je taj efekt.

16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

i koja je poanta testirati na low postavkama??

 

btw evo cpu scalling sa hd 7970

 

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-7970-cpu-scaling-performance-review/8

 

intel ima prednost ali ne baš u svakoj igri.. i svaki od ovih procesora na full hd rezi ce pruzit lijep fps za lijepo igranje.

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
12 godina
protjeran
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Hhvala!!!cisti dokaz da jedan q9650 debelo klokan ne moze tjerati ni jednu" mid to high" range karticu a da ne govorim jacu...{#}a ne neki q6600...itd...Amen!!!{#}

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Stjepanj kaže...

Hhvala!!!cisti dokaz da jedan q9650 debelo klokan ne moze tjerati ni jednu" mid to high" range karticu a da ne govorim jacu...{#}a ne neki q6600...itd...Amen!!!{#}

ako se radi o low postavkama onda ne moze iskoristiti grafu da....

 

moj frend je kupio gtx670 a imao je stari q6600 i to na 3.6ghz sa ddr2 memorijom... nedavno sam mu slagao pc i metnuli smo i5 3570k, full hd high postavke ima 2-5 frejma više u bf3..

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ja onda neznam u cemu je moj problem,imam q8300 na 3.00ghz,4gb rama (2gb kingston.2gb transcend) i sapphire hd7850 i imam oko 45-50 fps u bf3 na 1280x1024 sve na low.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Doca15 kaže...

ja onda neznam u cemu je moj problem,imam q8300 na 3.00ghz,4gb rama (2gb kingston.2gb transcend) i sapphire hd7850 i imam oko 45-50 fps u bf3 na 1280x1024 sve na low.

zato jer igras na low postavkama i low rezoluciji nije ni cudo sta ti grafa nije iskoristena..

 

stavi full hd rezoluciju i stavi high postavke i izmjeri frejm.

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
13 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

Očito je da nešto tu kod tebe neštima. Ja imam takav framerate na 1080p sa ultra postavkama samo AA na off i još neko sranje off.

12 godina
offline
Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

imam 17 incni monitor pa zato nemogu na full Hd,i necu na full HD,zbog mnogih razloga,ali mislim da bi trebao imat vise od 50fps,nema veze sto ona nije iskoristena na 99%,da tu nesto ne stima,mislim da bi trebao imat skoro duplo vise fps-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
Doca15 kaže...

imam 17 incni monitor pa zato nemogu na full Hd,i necu na full HD,zbog mnogih razloga,ali mislim da bi trebao imat vise od 50fps,nema veze sto ona nije iskoristena na 99%,da tu nesto ne stima,mislim da bi trebao imat skoro duplo vise fps-a.

Da ti nije zaključan framerate na 50? Koristiš li neki tuđi config? Što bude kada povećaš detalje? Koristiš li sve drivere najnovije dostupne i za grafičku i mrežnu i zvučnu i čipset?

Povoljni CD-keyevi: http://www.cjs-cdkeys.com/affiliate/idevaffiliate.php?id=250
12 godina
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU

ide nekad i preko 50 kada se nista ne događa,npr kad ne pucam ili  nema tako puno ljudi na serveru,mislim da imam neki tuđi config,driveri za zvučnu su najnoviji i za graficku a za chipset neznam.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako prepoznati da CPU bottlenecka GPU
itomic009 kaže...

Očito je da nešto tu kod tebe neštima. Ja imam takav framerate na 1080p sa ultra postavkama samo AA na off i još neko sranje off.

ma taj proc na 3.1ghz na low postavkama i low rezouluciji ne moze iskoristi grafu i amen..

 

nek si pogleda gore review koji sam poslo tj link i vidjet ce da svi procevi dodu do izjednacenosti na full hd rezi, na sve nizim rezolucijama je izrazaj cpu veci i samim time taj njegov lga 775 quad ne moze hraniti tu grafu kako bi trebo.

Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice