Intel Xe Club

poruka: 238
|
čitano: 116.375
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Intel Xe Club

Intel se nije šalio i u direktni komflikt AMD-a i Nvidije kako bi, ako ne nadmoćno zasigurno uzeo dio novčani dio kolača ovom zadnjem dvojcu. Budući da će se vijesti o Intelovim grafičkim rješenjima vući kroz narednih mjeseci, pa i godina, otvaram novu temu umjesto da ju pišem kao zasebnu vijest.

Dobro došli u Intel Xe Club.

Dakle što za sada znamo? Kakvi su planovi Intelovi i što možemo očekivati saznat ćete u tekstu koji slijedi.

1. Uvod: 26. Siječnja 2021 godine Intel je predstavio svoj prvi diskretni grafički čip u vidu Iris Xe Max rješanja ili kodne oznake DG1 kako bi popunio prazninu između iGPU vlastiti Iris i najjeftinijih Nvidijinih 1030 rješanja. [Postoje glasine da Nvidija će prestaviti još jeftiniju 1010 grafičku karticu].
Stoga, osim što je Intel kao OEM poslao partnerima svoj DG1 grafički čip u saradnji sa partnerom Asusom i drugima već su krenule proizvodnje zasebne DG1 grafičke kartice:

Na slici vidljiva Asusuva DG1 desktop grafička kartica bazirana da DG1 grafičkom čipu koja je bazirana na Xe-LP grafičkoj arhitekturi skoro istoj onoj koja se nalazi u Tiger Lake generaciji CPU-ova poznata još kao i 12. generacija Iris grafičkih rješenja.
Dakle rješenja kao što je Iris Xe dGPU nisu integrirana unutar CPU-a nego su poslata vendorima kao što su Lenovo, HP, Dell i ostali.
Kako prepoznati Iris Xe u Tiger Lakeu i diskretni Iris unutar istog laptopa? Jednostavno. Dsikretni Iris nosi u sebi oznaku Max. Detalji: ovdje. Da ne bude zabune ide cijela tabela:

2. Odavdje počinje prava zabava.

Dakle riječ je o DG2 Intelovim grafičkim karticima koji će vjerojatno konkurisati gorenjem srednjem razredu AMD-a i Nvidie. Dakle idemo redom o arhitekturi i sl.
Arhitektura Ampere i Xe je manje više ista.. Ampere Tensor Core v3, Bfloat16, TF32, i FP64 podrška je manje više slična Intelovoj Ponte Vecchio arhitekturi. Za sada ne bi previše o detaljima ali postepeno ćemo i taj dio da razložimo.

Već prestaljena serverska inačica DG2 kartice skoro je 2 puta brža od treutnog Nvidia A100 rješenja... Ali postoji kvaka: ne možete se igrati na takvom moćnom procesoru. Izvor: ovdje.

Ali prije nego zatrpam slajdovima ajmo mi prestaviti procurenu kompletnu tablicu DG2 kartica:

Prema ovim EUs (Izvšnim jediniciama) vidimo da grafičke idu od njih 86 (koliko je na integriranom Tiger Lakeu) do čak njih 512 sa kombinacijom 16/8 GB GDDR6 memorije.

Tko će praviti ove grafičke.. Eh ovo je sada zanimljiv dio:

 
 Eh sada.. čija je ova luda "Externa tvornica? Pa vrlo vjerojatno ni manje ni više nego TSMC.. vjerojatno ovi top modeli dok će za LP ili slabije HPG modele praviti Intel u sovm 10nm FinFET-u.

Ok.. što je sada HPL, HPG, HPC.. Riješ od skraćenici sa High Performance Light, Gaming te Computing. Gdje se one nalaze na nekoj skali ili na čemu već. Pa najbolje da to slikom opišemo jer je riječ o jednoj arhitekturi sa 4 (ili više) mikroarhitekture:

 
 
 
Odakle sve ovo. Glavni izvor je procuren iz neke fabrike pa šaljem sliku i ovdje:

 
3. Zaključak:
Tema nije otvorena da se ovdje namećemo "čiji je djed veći", nego nama svojevrstan način, razmjenimo mišljenje šta Intel smjera, ili bolje rečeno može li uopće konkurisati AMD-ovim i Nvidijinim rješenjima u godini, ili bolje rečeno u godinama u kojoj slijede. Iz nekih proračuna ovaj top model DG2 sa 512 EU mogao bi biti u rangu sa RTX 3070

4. to be continued...

Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Intel Xe Club

Sad je samo nadati da je izbace vani u prodaju kad ce to biti samo Bog zna, te nadati je se da nebudu profitablne rudarenju jer ako budu to imale, svi odreda samo najebali placati grafe po abnormalnim cijenama.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Intel Xe Club

Intel UHD dusu dala.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
dreadmoore kaže...

Sad je samo nadati da je izbace vani u prodaju kad ce to biti samo Bog zna, te nadati je se da nebudu profitablne rudarenju jer ako budu to imale, svi odreda samo najebali placati grafe po abnormalnim cijenama.

Iris Xe MAX se već nalazi u Laptopima i njegova PCIe DG1 varijanta (prva gore slika).
Mislim da nema smisla rudariti na entry grafičkoj od 4 GB RAM-a. Više to da se zadovolji neka starija računala koja bi željela 1080p igrivost.

Embargo, zaboravio sam na otkrivanje DG2 grafičkih je 12 ili 18. travanj, zaboravio sam.. vjerojatno se već štancaju i tada kada se prestave moži ćemo ih i kupiti.

Postoje čak špekulacije da je Nvidija ubrzala RTX 3000 seriju upravo radi objave u svibnju prošle godine. Intelv Xe HPC već 2 do 4 puta je brži od Nvidijinog A100 akceleratora:
Intel Teases Ponte Vecchio Xe-HPC Power On, Posts Photo of Server Chip (anandtech.com)

Jedno je sigurno: There Will Be Blood. Već vidim kako se AMD razapinje.. Ustvari ne razipinje se nitko nego je ovo utrka tko može do što boljeg i većeg proizvodnog kapaciteta kod TSMC-a.

15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
MGloc kaže...

Intel UHD dusu dala.

Je dobra je. Intel UHD je 9. generacija ili Iris 9 generacije nasljednik prastarog Intelovog GMA rješenja iz 2004. a nasljednik UHD-a je Iris Xe ili sada kao što sam rekao 11. generacija.

Ja sam ugodno izenađen bio šta ta integruša radi u Core i5 10. generacije u laptopu.. Dakle jedva čekam (još ako to bude bilo iz Intelovih pogona) da si upiknem jednu, makar radi ukrasa na zid ovu Asusovu pasivku kao gore sa prve slike... Ako mi cura može kupiti vazu koja ne služi ničemu od 300 kuna.. nadam se da će toliko i DG1 u PCIe izdanju biti.

5 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

AMD ih razbija na CPU frontu, a Nvidia na GPU frontu. Intel je ambiciozan, ali mlohav. Fragmentirani su kao windowsi. Sumnjam da ce ista vrijedno napravit na gpu polju jer se muce i na cpu polju koje je njihova specijalnost.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Meni osobno nisu bitne preformanse da uopće oni pariraju amd-u ili nvidi bitno je da budu u nekom high segmentu do 3060-3070 sa razumnom cijenom.A ne da nas svakim danom skalpiraju cijenama.Te da budu profitabilne za mining sto se mene tiče ne moraju nikad imati podršku za rtx i dlss.Jer eto danas si spao na to da gtx 1650 jedino normalne cijene koliko toliko.
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
15 godina
offline
Intel Xe Club

Ja sam bio ugodno iznenađen kada sam radio Remote Support na jednom latopu koji pogoni Core i5 1035G1 sa UHD 610 ili točnije 10. generacijom Irisa.
Dvije igre koje sam probao, točnije: World in Worship i Age of Empires II: Definitive Edition su tekle kao mlijeko na 1080p rezoluciji. A to je 10. generacija Iris.

A Tiger Lake ima 11. ili točnije Iris XE MAX u nekim latopima već ima 12. generaciju koja je mjerljiva sa 1050Ti sve dok CPU ne postane usko grlo.
Dakle da ponovim: Intel Iris Xe se nalazi UNUTAR CPU-a tj. to je iGPU rješenje dok Intel Iris Xe MAX je unutar laptopa kao zaseban CPU. Čisto tko bude kupovao laptope da zna.

Evo i nekih zanimljivih specifikacija od kojeg bih samo neke izdvojio:
Windows HW support za užasno zahtjevni AV1 kodek.
Podrška za 8K panela sa 12-bitinom dubinom boje ili 4 4K panela.
HW akceleracija za Dolby Vision.

 
A DG2 će biti 12. generacija koja direktno ide do konkurenata kao što je RTX 3070 koju će proizvoditi TSMC vjerojatno sredinom godine. Puno toga ćemo saznati mislim prvoj polovici travnja.

U sledećim danima ću da objasnim razliku između dvije tehnologije povezivanja kako čipova tako i čiplet dizajna:

Intelove ju naziva Xe Link bazirana na CXL standardu.
Nvidija to naziva NVSwitch.

Gdje je AMD ovdje u svemu ovome:
AMD-ov čovjek Raja Koduri prešao je u Intel a radio je na NAvi i Vega arhitektguri a pomagao je iAppleu u retina Displeyima.
Jim Keller bivši čovjek koj je vodio AMD-ovu ZEN arhitekturu prešao je u Intel.

Ovo će biti pravi okršaj divova ove godine.. a AMD po mom mišljenju spominjat će se samo kao fusnota, mada nadam se da neće.

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Envy kaže...

Ja sam bio ugodno iznenađen kada sam radio Remote Support na jednom latopu koji pogoni Core i5 1035G1 sa UHD 610 ili točnije 10. generacijom Irisa.
Dvije igre koje sam probao, točnije: World in Worship i Age of Empires II: Definitive Edition su tekle kao mlijeko na 1080p rezoluciji. A to je 10. generacija Iris.

A Tiger Lake ima 11. ili točnije Iris XE MAX u nekim latopima već ima 12. generaciju koja je mjerljiva sa 1050Ti sve dok CPU ne postane usko grlo.
Dakle da ponovim: Intel Iris Xe se nalazi UNUTAR CPU-a tj. to je iGPU rješenje dok Intel Iris Xe MAX je unutar laptopa kao zaseban CPU. Čisto tko bude kupovao laptope da zna.

Evo i nekih zanimljivih specifikacija od kojeg bih samo neke izdvojio:
Windows HW support za užasno zahtjevni AV1 kodek.
Podrška za 8K panela sa 12-bitinom dubinom boje ili 4 4K panela.
HW akceleracija za Dolby Vision.

 
A DG2 će biti 12. generacija koja direktno ide do konkurenata kao što je RTX 3070 koju će proizvoditi TSMC vjerojatno sredinom godine. Puno toga ćemo saznati mislim prvoj polovici travnja.

U sledećim danima ću da objasnim razliku između dvije tehnologije povezivanja kako čipova tako i čiplet dizajna:

Intelove ju naziva Xe Link bazirana na CXL standardu.
Nvidija to naziva NVSwitch.

Gdje je AMD ovdje u svemu ovome:
AMD-ov čovjek Raja Koduri prešao je u Intel a radio je na NAvi i Vega arhitektguri a pomagao je iAppleu u retina Displeyima.
Jim Keller bivši čovjek koj je vodio AMD-ovu ZEN arhitekturu prešao je u Intel.

Ovo će biti pravi okršaj divova ove godine.. a AMD po mom mišljenju spominjat će se samo kao fusnota, mada nadam se da neće.

Joj čemu se ti veseliš, starom kršu od Intel iGPU-a koji ne može konkurirat niti starom klasičnom Vega 3 iGPU.

 

 

Dalje se nema kaj očekivat, Intel GPU/ili iGPU bit če konkurentan kao NK Dinamo Zagreb u Ligi prvaka.

 

AMD je iz stare Vege GPU iscjedio i više od očekivanja.Za bilo koji APU i dalje sasvim dosta, Vega iGPU(Desktop+Mobile) i dalje jaše=mala površina+vrlo visoke GPU frekvencije do 2100mhz.

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
rambox kaže...
Envy kaže...

Ja sam bio ugodno iznenađen kada sam radio Remote Support na jednom latopu koji pogoni Core i5 1035G1 sa UHD 610 ili točnije 10. generacijom Irisa.
Dvije igre koje sam probao, točnije: World in Worship i Age of Empires II: Definitive Edition su tekle kao mlijeko na 1080p rezoluciji. A to je 10. generacija Iris.

A Tiger Lake ima 11. ili točnije Iris XE MAX u nekim latopima već ima 12. generaciju koja je mjerljiva sa 1050Ti sve dok CPU ne postane usko grlo.
Dakle da ponovim: Intel Iris Xe se nalazi UNUTAR CPU-a tj. to je iGPU rješenje dok Intel Iris Xe MAX je unutar laptopa kao zaseban CPU. Čisto tko bude kupovao laptope da zna.

Evo i nekih zanimljivih specifikacija od kojeg bih samo neke izdvojio:
Windows HW support za užasno zahtjevni AV1 kodek.
Podrška za 8K panela sa 12-bitinom dubinom boje ili 4 4K panela.
HW akceleracija za Dolby Vision.

 
A DG2 će biti 12. generacija koja direktno ide do konkurenata kao što je RTX 3070 koju će proizvoditi TSMC vjerojatno sredinom godine. Puno toga ćemo saznati mislim prvoj polovici travnja.

U sledećim danima ću da objasnim razliku između dvije tehnologije povezivanja kako čipova tako i čiplet dizajna:

Intelove ju naziva Xe Link bazirana na CXL standardu.
Nvidija to naziva NVSwitch.

Gdje je AMD ovdje u svemu ovome:
AMD-ov čovjek Raja Koduri prešao je u Intel a radio je na NAvi i Vega arhitektguri a pomagao je iAppleu u retina Displeyima.
Jim Keller bivši čovjek koj je vodio AMD-ovu ZEN arhitekturu prešao je u Intel.

Ovo će biti pravi okršaj divova ove godine.. a AMD po mom mišljenju spominjat će se samo kao fusnota, mada nadam se da neće.

Joj čemu se ti veseliš, starom kršu od Intel iGPU-a koji ne može konkurirat niti starom klasičnom Vega 3 iGPU.

 

 

Dalje se nema kaj očekivat, Intel GPU/ili iGPU bit če konkurentan kao NK Dinamo Zagreb u Ligi prvaka.

 

AMD je iz stare Vege GPU iscjedio i više od očekivanja.Za bilo koji APU i dalje sasvim dosta, Vega iGPU(Desktop+Mobile) i dalje jaše=mala površina+vrlo visoke GPU frekvencije do 2100mhz.

1. Ne veselim se ničem. Otvorio sam novu temu vezano za Iris Xe. Napisao sam, "da ova tema neće biti 'čiji je djed veći'" treba li da ti markiram tvojom bojom?
2. Ni iz džepa ni u džep. A Nvidia a Intel a AMD ovdje smo da podjelimo mišljenja. Ja sam zagovornik kvaliteta. Da li to bio technich iz 70-ta Sony iz 80-tih, nije bitno. Ja volim da platim skuplje a da imam kvalitetnije, bila to daska za rezanje mesa ili GPU rješenje.

Glavni dio:

3. O čemu ti pričaš? Pola desetljeća (5 godina) staroj 9.5 generaciji iGPU? 
4.Ja sam tovorio temu o 12. generaciji Inteleovog grafičkog rješnja u kojoj sam već rekao 2-4x nadmašio famozni Nvidijin A100 akcelerator. Da li ti treba i to nacrtati?

* * *

Sad na stranu sve.. Ima li AMD diskretno rješenje za 720p igranje u vidu 40€ rješenja kao što je gore na slici Asusa? Jer to će se desiti sad već 18. travnja. zato sam otvorio temu i čekao sam kada ćeš se ti priključiti.

O čemu pričaš čovječe ovozemaljski? Osim smajlija "  ", i  " " ja ništa pametno ne vidim.. jer da lobiraš za AMD ne bi ti ovdje pisao a famoznoj Vegi 3, gdje, da vudem iskren, ja nisam servisirao taj laptop.. ili desktop ili šta je već.. a prođe mi kroz ruke 7 trilijardi računara kroz ruke na sat.

PS: AKo kolega hoćeš da uđe sa mnom u raspravu prvo budi slobodan na Discordu da pričaš.. da vidim jesi li gluhonijem ili šta već... a dalje nekoliko puta sam ti rekao da ne izvlačiš linkove koji nemaju veze sa vezom.

PS2: Jako mi je drago da si ti u ovoj temi i ovo ozbiljno mislim.

Evo ti za nagradu jedna lijepa slika:

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2021 18:29 (Envy).
7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Cuj, Indijac zna sta radi - njegova beba je bila R9800Pro, s kojom je presamarao sve oko sebe,

i njegov rad nije zanemariv, te vjerujem da u Intelu dobija resurse i za razvijanje HW-a i SW-a.

 

Tak da, bilo bi dobro imati treci konkurentni izbor na trzistu. Makar se zna da je Intel integrirana gafika

najkoristenija u svijetu po broju racunala/servera, jer je skoro svaki CPU ima, i to ulazi u statistiku.

 

E sad, kad bude dedicated Intel grafika, to ce biti zanimljivo - uz dobru efikasnost 10+++++nm proizvodni proces,

moglo bi biti nesta od toga. Steta sto su memorijski odjel prodali, jer ce morati kupovati memoriju od drugih.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Cuj, Indijac zna sta radi - njegova beba je bila R9800Pro, s kojom je presamarao sve oko sebe,

i njegov rad nije zanemariv, te vjerujem da u Intelu dobija resurse i za razvijanje HW-a i SW-a.

 

Tak da, bilo bi dobro imati treci konkurentni izbor na trzistu. Makar se zna da je Intel integrirana gafika

najkoristenija u svijetu po broju racunala/servera, jer je skoro svaki CPU ima, i to ulazi u statistiku.

 

E sad, kad bude dedicated Intel grafika, to ce biti zanimljivo - uz dobru efikasnost 10+++++nm proizvodni proces,

moglo bi biti nesta od toga. Steta sto su memorijski odjel prodali, jer ce morati kupovati memoriju od drugih.

Ne znam je li Indijac ili dobar ali činjenica je da je trenutni AI akcelerator 2-4x brći od Nvidije A100.

Ehhh.. da Intel bio najveći proizvođač grafički (na onim čipsetovima), sada kakva je situacija.. nisam siguran. Ali polako ćemo kroz ovu temu, zato sam ju i otvorio da razmenimo mišljenja.

7nm Intelov će biti kao nešto izmeđi 3-5nm TSMC-ov, EUV + Intel će već kao što sam gore rekao neke  modele Outsorcati po svemu susdeći TSCM-u... jer mu sada glavni pik nije AMD nego Nvidija u polju GPU rješenja.

I da, treći vendor nam treba.. sačekat ćemo travanj da vidimo tu GP1 extremušu koliko će koštati i kako će se pokazivati u 1080p igrama. Očekujem nešto oko 50€ jednu pasivku kao gore na slici Asusovu. Embargo na detalje skida se 12. aprila.

7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Ak zelis pasivku, imas MSI 1030 pasivnu sa DP-om i HDMI-om, ili imas ASUS 1030 sa HDMI-om i DVI-om.

Cijena ispod 100€, a za to sto tebi treba super.

 

Alternativa ti je kupit bilo koju graficku po volji i nalijepiti gore Accelero S3, koji pasivno hladi chipove do 135W,

dakle nikakav problem za jednu 1660TI/Super, 1050/Ti ili RX560, S3 je 30€, S1 je 20€, i imas necujni setup.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Ak zelis pasivku, imas MSI 1030 pasivnu sa DP-om i HDMI-om, ili imas ASUS 1030 sa HDMI-om i DVI-om.

Cijena ispod 100€, a za to sto tebi treba super.

 

Alternativa ti je kupit bilo koju graficku po volji i nalijepiti gore Accelero S3, koji pasivno hladi chipove do 135W,

dakle nikakav problem za jednu 1660TI/Super, 1050/Ti ili RX560, S3 je 30€, S1 je 20€, i imas necujni setup.

Sve što ne želim sebi - ne želim ni drugima. A sve što želim sebi - samo su pusti snovi.", (c) Envi.

GP2 startna verzija će upravo da konkuriše 1030-ci, zato potoje i špekulacije da Nvidija hoće da pravi 1010 verziju.
Cijena ispod 100€ je previše, čekam nešto ispod 50€.. na to ciljam sa zaljepljenim passivnim rješenjem.. Već sam se ja nadavao para za Artic Cooling S1 i S2 i Noctue sa ULVM adapterom.

Uglavnom da ne trolamo previše temu.. cijelo ljeto i zimu biti će uzbudljivo.
Ali da.. naravno da je svaka sugestija i pohvala i kreitika poželjna.

7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Imas GF210 za 20€ pasivku, a za 35€ GF710 pasivku, pa biraj.

 

Ili AMD APU / Intel CPU sa iGP-om.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Envy kaže...

Intel se nije šalio i u direktni komflikt AMD-a i Nvidije kako bi, ako ne nadmoćno zasigurno uzeo dio novčani dio kolača ovom zadnjem dvojcu. Budući da će se vijesti o Intelovim grafičkim rješenjima vući kroz narednih mjeseci, pa i godina, otvaram novu temu umjesto da ju pišem kao zasebnu vijest.

Dobro došli u Intel Xe Club.

Dakle što za sada znamo? Kakvi su planovi Intelovi i što možemo očekivati saznat ćete u tekstu koji slijedi.
..

..


4. to be continued...

 -problem je povijest (koja se ponekad ponavlja...).

- intel je već imao 'gpu' tj intel-hd serija (desetak godina/generacija) koja je formalno zadovoljavala potrebne standarde, kao aero/directx90c+ .. ali, tijekom vremena se pokazalo da nisu baš tj da je neadekvatan hw, i tek od gt-1-2 ili 4.gen je za današnje kriterije upotrebljiva gpu. .. tj previše rebrendanja-renumeriranja ili početnih ideja-želja koje se kasnije pokažu nedovoljnima što čak nije intelova greška nego razvoj ostalih paralelnih stvari tj gpua kao nvidia-ati.. i novih fičera kao shaderi, telselacija ili novi kodek sporedno koji konkretno npr h264-265 ili vc1.. pa ako se povijest ponovi, opet će ove prve serije (ili desete-11.12..) vjerojatno ići istim putem, tj bit će dobro ali će nešto faliti, dok će za par godina biti izbačeno iz kriterija-requirementsa tj možda će neka ''13ta'' gen biti ono što se danas govori o iris.

 

-ako je usporediva s 1050ti to je odlično.. no pitanje kako sve usporediti, npr support u driveru, igrama-appsima ili recimo nedostatak cuda-e jer je to vlasništvo nvidije. Tj ako je usporediva cijena, recimo 100-200€ tad imamo problem, jer za 100€ ne možemo kupiti novu đifors tj već su novije serije tu u pravilu jače-brže, npr ddr6 .. i tad intelica gpu čak i s identičnim mogućnostima tj da ugradimo nvidia chip, opet gubi, jer nema bandwidth rama itd..

-drugi problem je socket, kojeg intel mijenja ko čarape.. pin manje-više, .. vga-gpu je standard godinama i lako je dodati-zamijeniti, dok cpu nije, tj to povlači novu mbo tj novo računalo jer je mbo+cpu+ram=PC. Problem više jer same nijanse u gen. cpu (ne gpu dio) su premale da bi se prethodna gen. mijenjala .. dok s dodatnom vga tog problema nema. Tj ako neki prosječan pc mijenjamo svakih recimo 5god tad je to neka razlika tj suma  pomaka u svemu, usb, sata, nvme-m2, ram.. ne samo cpu ili gpu dio nego chipset-propustnost samog sistema ili mogućnos više rama i zapravo novije računalo zato pokaže veći skok u ukupnim performansama, ne zbog jedne komponente nego sume-kumulativno, pa do banalne usporedbe da zamijena hdd-ssd drastično ubrza sve od paljenja.. tj sve što se odnosi na podatke s diska (drivea) dok ostatak može biti isti-identičan, kao auto na autocesti, isti ali može brže dok u gužvi i na semaforu stoji jednako fićo ili ferari.

 

-gpu, iris ... zvuči dobro, tj integrirka koja zadovoljava .. ali danas je to za svaki 'chip' (uređaj) npr mobitel i play yt-videa normalno-očekivano tj količina rama ili broj jezgara .. danas prosječan mobitel ili tablet ima više rama i jezgara nego prije 5-10 god uredsko računalo 'samo za word i internet'.. tj dio za internet = multimedija = isti resurs-kriterij kao gaming ili appsi koji traže gpu, kao i sam DE npr aero ili kde..

 

-chip je chip, tranzistori, jedan je nevažan, milijarde=snaga=mogućnost a ovisno što od njih napravimo dobijemo različite rezultate, pa tako to može biti alu-fp-registar cpu jezgre, može biti keš lev-1-2-3.. može biti simd-avx ili gpu, dok se gpu opet dijeli na takve dijelove. Kao što motor može biti identičan za traktor-kamion-auto-avion.. no prijenos, kotači-mjenjač, dodatci .. su ono što daju sasvim drugačiji rezultat, ne cilindar-klip ili gorivo.

-povijest, do sad, intel je tu u pravilu išao na slabije ili nedovoljno ili griješio u procjeni što je za gudućnost potrebno.. možda ne slučajno, možda zato mijenja sockete-pinove jer tad kupac kupi novo, a to je biz.. pa sad jel dobar-pametan ili glup-loš.. zarađuju milijarde po tome su pametni dok kupac plaća, .. a sad je recimo M1-applea tu pa ćemo vidjeti, tj za sad je to sporedno za x86 tj wintel platformu, ali andorid + ostalo je tu i vjerojatno se tog intel boji, pa možda sad napokon naprave nešto što se ne nazove (de)akcelerator.. tj svi koji su trebali gpu, dodali su gpu, pogotovo gajmeri ili profesionalci i to u rangu više tisuća kunića samo za gpu pa čak samo za miša ili tipkovnicu.. tak da ne vidim zašto bi cijena od 10-20-50€ bila kriterij tj nije .. tj to je low end tek da radi, a time se nitko ne reklamira, ne prodaje čak i kad je masovno kao intel-chipset ako ništa drugo naprave reklamu kao redboull i netko skoči s ruba svemira, tj reklama prodaje robu, ako kupac misli-vjeruje da je nešto jače.. tad može biti i skupo, prodat će se, ne ići na jeftino jer to naprosto nije nikome zanimljivo, kao porche-ferrari.. mora biti skupo, poželjno .. a naravno mora biti i jako, tj da se ne desi ko indijske reklame kad sklepaju neki auto, fićo na kojem piše 300kmh i sl.. jer tad je antireklama i konkurencija ih tad pojede + ismijava.

 

-intel jednostavno predugo nije pojačavao gpu, politika-planovi-roadmap.. možda zbog ideje od prošlog desetljeća da uredski pc nije gamerski, tj da će kao do sad svatko tko traži jaču gpu jednostavno dodati jaču, dok je integruša bila za ured + server (bez guija..), .. a to vrijeme je davno prošlo, time i kriteriji, planovi.. sad to intel pokušava, radi.. možda dobro, vidjet ćemo :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Bilo bi zanimljivo vidjeti, ako Intel bude tako konkurentan, hoce li Apple izbaciti AMD grafike

i uzeti Intel grafike - to bi bilo veoma ironicno, s obzirom da su odjeb*li Intelove x86 procesore,

da bi koristili (sad nVidijin) ARM kao bazu za procesore.

 

Koja bi to bila zbrka od Applea, kaos

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Xe Club

odjebali su Intel zauvijek, sad imaju in-house rjesenje a posto im je cilj imati komplet kontrolu nad svakom komponentom, Intela vise nece vidjet.

btw ARM jos nije pod Nvidiom, malo je zapelo kod raznih regulatora koji i nisu bas sretni sa akvizicijom, cak i nije nerealno da deal uopce ne prodje.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 11:43 (nixass).
6 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Bilo bi zanimljivo vidjeti, ako Intel bude tako konkurentan, hoce li Apple izbaciti AMD grafike

i uzeti Intel grafike - to bi bilo veoma ironicno, s obzirom da su odjeb*li Intelove x86 procesore,

da bi koristili (sad nVidijin) ARM kao bazu za procesore.

 

Koja bi to bila zbrka od Applea, kaos

Apple vise nece koristiti nista osim svojih rjesenja, niti intel, niti amd niti nvidiju, njihova su jednostavno bolja za kupce koji kupuju apple racunala

 

brzi, jaci, jeftiniji, trose 5 puta manje, manje se zagrijavaju, necujni su, u noteboocima baterija traje 5 puta duza

 

imam mac mini m1 sa 8 core cpu i 8 core gpu, jede za dorucak u premier, photoshop, indesign i ilustrator, racunala na poslu koje imamo od 3700X sa 1080Ti do 5900X sa 3070, i mac pro sa 12core Xenonom i 192GB memorija i Pro Vega II grafom, koje je kostalo firmu oko 17k EUR 

 

jedino gdje jos zaostaje je dosta je cisti rendering

 

usput, Mac Mini M1 u WoW na 4k ima isti FPS kao 5800X sa RX 580 na 4k na istim grafickim postavkama

 

ove godine kada roknu SoC sa 12 core cpu i 12 ili 16 core GPU, to ce biti nenadjebivo, bas me zanima koliko ce biti skok u performansama

 

 

 

7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Plus time ce maknuti podrsku za Hackintosh, ili WinOS na Apple uredjajima.

 

Dakle totalno ce zatvoriti sve sto mogu.

 

A Intelova grafika ako i bude konkurentna, bit ce papreno skupa.

Osobito ako bude dobro rudarila - sanse da bude dostupna smrtnicima = 0%.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Xe Club
3dfx kaže...

Apple vise nece koristiti nista osim svojih rjesenja, niti intel, niti amd niti nvidiju, njihova su jednostavno bolja za kupce koji kupuju apple racunala

 

brzi, jaci, jeftiniji, trose 5 puta manje, manje se zagrijavaju, necujni su, u noteboocima baterija traje 5 puta duza

 

imam mac mini m1 sa 8 core cpu i 8 core gpu, jede za dorucak u premier, photoshop, indesign i ilustrator, racunala na poslu koje imamo od 3700X sa 1080Ti do 5900X sa 3070, i mac pro sa 12core Xenonom i 192GB memorija i Pro Vega II grafom, koje je kostalo firmu oko 17k EUR 

 

jedino gdje jos zaostaje je dosta je cisti rendering

 

usput, Mac Mini M1 u WoW na 4k ima isti FPS kao 5800X sa RX 580 na 4k na istim grafickim postavkama

 

ove godine kada roknu SoC sa 12 core cpu i 12 ili 16 core GPU, to ce biti nenadjebivo, bas me zanima koliko ce biti skok u performansama

 

Ispada da skoro linearan, vidi link https://www.gearnews.com/apple-m1x-chip-with-12-cpu-cores-and-16-gpu-cores-gets-wild-benchmark-results/

 

Plus, koliko shvaćam ovo je trenutno samo chipset koji planiraju koristiti za laptope i iMac, dok za Mac Pro i Mac Pro Mini (ili kako će se već zvati) tj. desktop se spominje 32 jezgre

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Plus time ce maknuti podrsku za Hackintosh, ili WinOS na Apple uredjajima.

 

Dakle totalno ce zatvoriti sve sto mogu.

 

A Intelova grafika ako i bude konkurentna, bit ce papreno skupa.

Osobito ako bude dobro rudarila - sanse da bude dostupna smrtnicima = 0%.

Mislim da im to sigurno nije cilj, oni jednostavno prate svoj plan prelaska na arm64 arhitekturu koja im omogućava neusporedivo bolje performanse i uz smanjenje troškova procesora i grafike (jesi kad vidio cijene high end Intel procesora), a Windows na Appleu je kolateralna žrtva koju je 80-90% korisnika spremno prihvatiti budući da u današnje doba većinu poslovnih aplikacija imaš i na macu. macos nikad ni nije bio previše interesantna platofrma za igranje (makar i to sada postaje zanimljiva opcija), praktički jedino što nemaš su alati za razvoj Windows aplikacija. Taj dio sad dalje ovisi najviše o MS-u koji bi trebao Windows on ARM pustiti u retail kanal, no bojim se da će Intel napraviti sve što može da to spriječi.

 

Apple se izjasnio da je loptica na Microsoftu vezano uz Windows on ARM:

https://www.zdnet.com/article/top-apple-exec-native-windows-10-on-m1-macs-is-a-choice-microsoft-needs-to-make/

 

Navodno Apple uključuje mogućnost blokiranja Rosetta 2 (pretpostavka je prijetnja tužbe od strane Intela):

https://9to5mac.com/2021/03/02/apple-may-disable-rosetta-2-on-m1-macs-in-some-regions-macos-11-3-code-suggests/

 

Instalirao sam na MacBook Air M1 sa 8GB RAM Parallels i Windows on ARM gore i mogu reći da u TP verziji (oba produkta) većina alata radi zapravo jako dobro, brže nego na MBP 2015 i sasvim stabilno. Ono što na Windows on ARM radi dosta sporo su 32-bitne aplikacije, no gledao sam na radnoj stanici koju imam što je još ostalo na 32-bita i nema previše takvih aplikacija.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
8 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Malo offtopic, ali kad smo već došli na spomen m1, zanima me je li hyperthreading izvediv na arm arhitekturi?
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Intel Xe Club

Nije potreban, jer mozes imati 4 brze jezgre, i 16 sporijih jezgri,

i tih 16 ti mogu raditi konstantno, pa imas vise nego da imas HT.

 

Jedino je problem taj, da developeri moraju optimizirati za ARM,

i uzeti sve vrste ARM procesora u obzir.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Xe Club
petarjukic kaže...
Malo offtopic, ali kad smo već došli na spomen m1, zanima me je li hyperthreading izvediv na arm arhitekturi?

Koliko ja shvaćam M1 arhitekturu nije, ali mislim da niti nema praviše potrebe za time jer SMT (Symmetric Multi-Threading tj. ono što Intel zove HyperThreading, pretpostavljam da AMD ima svoj naziv za to) omogućava da dobiješ "privid" duplo više coreova kroz multi threading za cijenu višestruko manju od dodavanja novog corea. Mislim da je u ARM arhitekturi relativno "jeftino" dodati novi core i da se radi toga nisu bavili implementiranjem sličnih tehnologijama, iako bi to možda omogućilo da se "istisne nešto više đusa" iz procesora. Zbog arhitekturalnih razlika mislim da SMT neće (bar skoro) zaživjeti na M procesorima jer trenutno imaju praktički linearnu skalabilnost i priča se čak o do 128 jezgri na "desktop varijantama"

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Intel Xe Club

.. HT je 'samo' pametna optimizacija resursa koji bi ostali neiskorišteni (rezervirani, npr keš po jezgri..) ovako se koristi i klasično kad je hit-miss iznad 80% tad je duplanje fejk corea za đabe, kad je ispod 50% tad je neutralno-nepostojeće.. tj algoritam koji ima intel je odličan (u suprotnom bi bilo gublenje performansi) .. tj intel cpu je uvijek imao više keša od amd-pandana (čak i iz doba kad je amd proizvodio za intel.. npr prve 486tice..), tj amd je u todoba (do nove ere recimo treadripera, nije da ne znaju napraviti cpu nego je stvar novca, cijene-zarade i tržišta koje pokrivaju lowendom..) stalno radio istu shemu, prodavao muda pod bubrege juzeru koji samo vidi clock ili broj jezgara, ne rezultat-efikasnost..) .. a sad im m1 jednako dijeli šamare. Intel i amd nemaju odgovor, tj da amd nije na vrijeme kupio ati-radeon već bi nestao, ovako je preživio kao ime i nakon tog napravio cpu, no i dalje ostaje sindrom underdoga, drugog.. nema ambicije kao apple, kratkovidnost ili nedostatni resursi (novac + fabovi..). Nvidia vidi kako stvari idu, za sad su ok ali se pribojavaju budućnosti koja je iza ćoška.. tj 5 god je vječnost za IT branšu a promjene u tom periodu mogu biti za čitavu novu platformu neki reset.. npr računalo koje bi bilo nasljednik-etapa x86, s recimo usb4, sata4, ddr5 itd. će već za par godina biti tu za još par jednostavno sve to kumulativno daje veće mogućnosti (snagu) koje postojeće računalo ne može imati osim trenutno superračunala-worksattiona koji koštaju koju nulu više, tj danas je mobač po resursima workstation od prije desetljeća, jer to je it-biz a smijer i trendove treba pogoditi ako ništa srećom.. no biz ne želi sreću kao faktor pa oni koji imaju resurse (mozak) rade kao apple..

 

-jedino mi nije (za sad) jasna ideja benčanja npr cinebenča na cpu kad gpu to radi x-puta brže (paralelizam-broj jezgara..) tj ok da benč usporedi cpu-i-cpu ali realno tko god treba snagu za rendanje neovisno igra-app tad će ići na gpu koja je jača. Čak ni dio priče o intel diskretnoj gpu.. jer intel je davno proizvodio vga, pa su nakon tog krenule integruše, no možda je to predavna povijest da bi bila važna. :)

 

-nisam ni gledao nove intelice kao zasebne-diskretne, nego samo kao integruša u cpu.. i mada je ovo ok, rekao bi da intel sad glumi žabu na potkivanju, zakasnio par desetljeća deakceleratorima ili barem poslejdnje desetljeće kad renejma-renumerira cpu-gpu jer ne ispunjava potrebne spec za npr dx90c.. nešto kao dizelgate ali bez sankcija.

-wintel, prejaka poluga-simbionti.. sad će zajedno potonuti, tj ms će otići u usluge a intel u nekog tko peče pizze i palačinke (umjesto silicijskih wafera) pri čemu će držati licence, prava, x86 i sanjati o danima kad je bio glavni.. tako je to s carevima u abdikaciji, pa kao i napoleon ponekad pokušaju kombekati se, no prošlo-svršeno vrijeme-realnost ih pregazi i nikog nije briga, tj čemu se vraćati kad postoji samo dalje-novo-jače...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Xe Club
ihush kaže...
-wintel, prejaka poluga-simbionti.. sad će zajedno potonuti, tj ms će otići u usluge a intel u nekog tko peče pizze i palačinke (umjesto silicijskih wafera) pri čemu će držati licence, prava, x86 i sanjati o danima kad je bio glavni.. tako je to s carevima u abdikaciji, pa kao i napoleon ponekad pokušaju kombekati se, no prošlo-svršeno vrijeme-realnost ih pregazi i nikog nije briga, tj čemu se vraćati kad postoji samo dalje-novo-jače...

 

Nisam siguran baš u to, Intel se pokazao kao mačka sa 19 života i realno je već nekoliko puta trebao biti na koljenima, no AMD se pokazao svak put da mu je najbolje kad je na drugoj poziciji. Mislim da je trenutno situacija nikad gora za Intel, no neće ga M1 uništiti jer macos drži relativno mali segment tržišta, iako će jako osjetiti tu prodaju koju je imao prema Appleu budući da su to bili velikim dijelom high-end procesori te nikad nisu forsirali najnovije procesore pa je Intel mogao komotno isporučiti sve traženo. Također, cijene koje su imali prema Appleu su bile vrlo solidne. U ovom trenutku AMD je u puno boljoj sitaciji što se tiče produkata i spremni su sigurno kratkoročno prevladati nad Intelom, no pitanje je da li su spremni biti leaderi na tržištu procesora. Najgora vijest za Intel bi bila kad bi MS relativno brzo izdao Windows on ARM u retailu što bi značilo da za Windows možeš koristiti Apple Silicon, ali i ostale ARM procesore koji će se sigurno sve više pojavljivati i biti sve brži, hladni i jeftiniji od Intela.

 

MS je davno stavio fokus na usluge i Windows im je samo platforma, mogli bi ga dijeliti besplatno i još uvijek zarađivati na tome. Ne vjerujem da bi udio macos-a mogao preći više od 15% u tako skoroj budućnosti, unatoč svim prednostima na M1, no siguran sam da će desktop tržište ipak doživjeti stanoviti pad jer ovaj zadnji rast je bio isključivo posljedica pandemije i sad se to ispucalo i više neće biti tolike potražnje

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club

-amd jednostavno nema resurse-fabove za potrebe tržišta.. kad naprave jak cpu ne mogu isporučiti tražene količine a to je za biz-proizvođače važnije od svega (pa i cijene, jer je prenesu na kupca..), dok nema fabove, ne može biti najjači-intel.. i da, imaju oba kao mačke više života (mada ne znam baš realno kad su to bili na samrti..) :)

-da, ms-win .. oni bi ga se čak riješili, ako naplaćuju uslugu možeš biti na štajaznam, linuxu :) .. njima je isto-bolje jer nema troška-supporta a zarada ide. .. i izgleda da su iz tog razloga zaspali, tj kad su dobili po prstima na mobaču (nokija) povukli se i ugasili wp .. tak da hoće li na arm, možda, možda računaju da će netko drugi, linux .. pa ne moraju. Realno ms ne zanima koji hw koristiš, ram, cpu.. pa ni platforma jer sve je to soft, sve se može a kad je usluga-cloud tad je nevažno x86 ili nešto deseto, važno je samo onima koji pružaju hw-usluge-host kao datacentri koji žele naručiti količinu cpua -- koju amd nema dok intel ima i samo zbog njih će još neko vrijeme ostati po starom (kao i promjena dvbt-signala, ne kad korisniku odgovara nego tv-kućama-distributerima.. mada reklama sugerira suprotno itd.

 

ms-arm na m1.. ako apple to ne želi, tad od tog ništa, tj neće ms u to gurati nos jer bi ostao pričepljen (toliko blesavi nisu, nema ni belmera.. a milijarde su u pitanju..) tj ako ti proizvođač računala nešto ne omogući npr u biosu tad to neovisno što je ista-kompatibilna platforma ne radi + licence koje to brane itd. pa npr hakintoš ili probaj na današnje x86 računalo instalirati neki stariji os, dos-win-lin.. neće? ista platforma? isti win-lin-mac-hw? identičan + firmware i bios za maca na istoj vga-mbo.. a apple ne mora omogućiti na svojoj platformi neki treći os-soft, jer je zatvorena platforma, računalo-konzola, ne pc-vulgaris-zdelanac koji ima kompatibilne komponente neovisnih trećih proizvođača.. pc svijet nije mac svijet, mada je i mac pc-x86, do sad, a od sad nije ni to.

-npr što se desilo huaweiju s mobitelom-androdom-appsima zabranom? vlsnik može sve, komercijala + protivnik nije iz kine-rusije-eu pa da ga ujko sem štiti, naprotiv, jedan od njegovih pulena tak da ništa od ms na m1 .. za sad.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Intel Xe Club
ihush kaže...

-amd jednostavno nema resurse-fabove za potrebe tržišta.. kad naprave jak cpu ne mogu isporučiti tražene količine a to je za biz-proizvođače važnije od svega (pa i cijene, jer je prenesu na kupca..), dok nema fabove, ne može biti najjači-intel.. i da, imaju oba kao mačke više života (mada ne znam baš realno kad su to bili na samrti..) :)

-da, ms-win .. oni bi ga se čak riješili, ako naplaćuju uslugu možeš biti na štajaznam, linuxu :) .. njima je isto-bolje jer nema troška-supporta a zarada ide. .. i izgleda da su iz tog razloga zaspali, tj kad su dobili po prstima na mobaču (nokija) povukli se i ugasili wp .. tak da hoće li na arm, možda, možda računaju da će netko drugi, linux .. pa ne moraju. Realno ms ne zanima koji hw koristiš, ram, cpu.. pa ni platforma jer sve je to soft, sve se može a kad je usluga-cloud tad je nevažno x86 ili nešto deseto, važno je samo onima koji pružaju hw-usluge-host kao datacentri koji žele naručiti količinu cpua -- koju amd nema dok intel ima i samo zbog njih će još neko vrijeme ostati po starom (kao i promjena dvbt-signala, ne kad korisniku odgovara nego tv-kućama-distributerima.. mada reklama sugerira suprotno itd.

 

ms-arm na m1.. ako apple to ne želi, tad od tog ništa, tj neće ms u to gurati nos jer bi ostao pričepljen (toliko blesavi nisu, nema ni belmera.. a milijarde su u pitanju..) tj ako ti proizvođač računala nešto ne omogući npr u biosu tad to neovisno što je ista-kompatibilna platforma ne radi + licence koje to brane itd. pa npr hakintoš ili probaj na današnje x86 računalo instalirati neki stariji os, dos-win-lin.. neće? ista platforma? isti win-lin-mac-hw? identičan + firmware i bios za maca na istoj vga-mbo.. a apple ne mora omogućiti na svojoj platformi neki treći os-soft, jer je zatvorena platforma, računalo-konzola, ne pc-vulgaris-zdelanac koji ima kompatibilne komponente neovisnih trećih proizvođača.. pc svijet nije mac svijet, mada je i mac pc-x86, do sad, a od sad nije ni to.

-npr što se desilo huaweiju s mobitelom-androdom-appsima zabranom? vlsnik može sve, komercijala + protivnik nije iz kine-rusije-eu pa da ga ujko sem štiti, naprotiv, jedan od njegovih pulena tak da ništa od ms na m1 .. za sad.

Nisam ni rekao da je Intel bio na samrti, ali s obzirom koliko dugo već muze mrtvu kravu jedini razlog je taj da su svi bili zadovoljni svojim pozicijama. AMD se ubacio na PS5 i odmah problemi sa dostupnošću, tako da se tu slažem.

 

Za MS je realno svaka nova platforma povećani trošak održavanja, no također trebaš to gledati i iz njihove pozicije Cloud platform providera. Virtualizacija desktopa nije previše popularna u odnosu na server, no stabilna verzija Win 10 on ARM bi mogla biti zanimljiva jer MS-u je u interesu da budu energetski efikasni, zato su se i okrenuli i Linuxu.

 

Apple neće blokirati Windows on ARM, ali neće vjerojatno tako brzo ni omogućiti nativni boot u nešto drugo osim macosa jer im naprosto to nije prioritet. Postoje neki open-source projekti koji rade na tome, no virtualizacija unutar parallelsa ili VMWarea je isto izgledna tako da ključeva Windowsa na M1 drže MS i eventualno Intel ako će ih blokirati

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice