Intel se nije šalio i u direktni komflikt AMD-a i Nvidije kako bi, ako ne nadmoćno zasigurno uzeo dio novčani dio kolača ovom zadnjem dvojcu. Budući da će se vijesti o Intelovim grafičkim rješenjima vući kroz narednih mjeseci, pa i godina, otvaram novu temu umjesto da ju pišem kao zasebnu vijest.
Dobro došli u Intel Xe Club.
Dakle što za sada znamo? Kakvi su planovi Intelovi i što možemo očekivati saznat ćete u tekstu koji slijedi.
1. Uvod: 26. Siječnja 2021 godine Intel je predstavio svoj prvi diskretni grafički čip u vidu Iris Xe Max rješanja ili kodne oznake DG1 kako bi popunio prazninu između iGPU vlastiti Iris i najjeftinijih Nvidijinih 1030 rješanja. [Postoje glasine da Nvidija će prestaviti još jeftiniju 1010 grafičku karticu].
Stoga, osim što je Intel kao OEM poslao partnerima svoj DG1 grafički čip u saradnji sa partnerom Asusom i drugima već su krenule proizvodnje zasebne DG1 grafičke kartice:
Dakle rješenja kao što je Iris Xe dGPU nisu integrirana unutar CPU-a nego su poslata vendorima kao što su Lenovo, HP, Dell i ostali.
Kako prepoznati Iris Xe u Tiger Lakeu i diskretni Iris unutar istog laptopa? Jednostavno. Dsikretni Iris nosi u sebi oznaku Max. Detalji: ovdje. Da ne bude zabune ide cijela tabela:
2. Odavdje počinje prava zabava.
Dakle riječ je o DG2 Intelovim grafičkim karticima koji će vjerojatno konkurisati gorenjem srednjem razredu AMD-a i Nvidie. Dakle idemo redom o arhitekturi i sl.
Arhitektura Ampere i Xe je manje više ista.. Ampere Tensor Core v3, Bfloat16, TF32, i FP64 podrška je manje više slična Intelovoj Ponte Vecchio arhitekturi. Za sada ne bi previše o detaljima ali postepeno ćemo i taj dio da razložimo.
Već prestaljena serverska inačica DG2 kartice skoro je 2 puta brža od treutnog Nvidia A100 rješenja... Ali postoji kvaka: ne možete se igrati na takvom moćnom procesoru. Izvor: ovdje.
Ali prije nego zatrpam slajdovima ajmo mi prestaviti procurenu kompletnu tablicu DG2 kartica:
Tko će praviti ove grafičke.. Eh ovo je sada zanimljiv dio:
Eh sada.. čija je ova luda "Externa tvornica? Pa vrlo vjerojatno ni manje ni više nego TSMC.. vjerojatno ovi top modeli dok će za LP ili slabije HPG modele praviti Intel u sovm 10nm FinFET-u.
Ok.. što je sada HPL, HPG, HPC.. Riješ od skraćenici sa High Performance Light, Gaming te Computing. Gdje se one nalaze na nekoj skali ili na čemu već. Pa najbolje da to slikom opišemo jer je riječ o jednoj arhitekturi sa 4 (ili više) mikroarhitekture:
Odakle sve ovo. Glavni izvor je procuren iz neke fabrike pa šaljem sliku i ovdje:
3. Zaključak:
Tema nije otvorena da se ovdje namećemo "čiji je djed veći", nego nama svojevrstan način, razmjenimo mišljenje šta Intel smjera, ili bolje rečeno može li uopće konkurisati AMD-ovim i Nvidijinim rješenjima u godini, ili bolje rečeno u godinama u kojoj slijede. Iz nekih proračuna ovaj top model DG2 sa 512 EU mogao bi biti u rangu sa RTX 3070
4. to be continued...