Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

poruka: 229
|
čitano: 41.406
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Hrvatska pošta uvela naplatu dostave za male paket
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Miro kaže...
mbaksa kaže...

 

Kupac bi također mogao malo promijeniti svoje navike - umjesto da naručuje pet pošiljki od po dolar-dva, mogao bi naručiti jednu pošiljku sa svim proizvodima koji ga interesiraju, od jednog prodavača. Time ne samo da mu tih 4,5 kune neće izgledati tako strašno u odnosu na cijenu pojedinačne pošiljke, nego će manje opterećivati poštanski promet i štediti ambalažu. Loše navike treba mijenjati - kad se već naručuje s drugoga kraja svijeta, onda od tog jednog prodavača je uputno naručiti što više proizvoda koje se planiralo - uštedjet će se muka svima u lancu.

 

 Super ti je ovaj savjet, ali prolazi samo u idealnim uvjetima. Lako je kada kupuješ na stranici proizvođača, ali odi na dx.com i probaj tamo sve "staviti na hrpu". Pa i meni je lakše da mi sve dođe odjednom, ali iako naručiš tri stvari zajedno - one dođu odvojeno i čak u različito vrijeme...

To je onda problem DX.com-a. Osobno sam s DX.com-a naručio "čak" jednom. Ja sam eBayevac.  Na eBayu mi se svega nekoliko puta dogodilo da su mi pošiljku radvojili na više paketa.

 

harrothar kaže...
Zašto bi korisnicima poštanskih usluga van Kine bio problem što Kina sufinancira poštanske aktivnosti svojih građana? Pa ako HP dobiva manji postotak od kineske pošte zbog toga, pa onda znači da i sve druge zemlje svijeta također dobivaju manji postotak od kineske pošte?

Nitko nije rekao da je sufinanciranje razlog razlici u cijeni.

 

Kako to točno funkcionira, znam isto kao i ti - čitaj: ne znam. HAKOM kaže da se small packet plaća u odredišnoj zemlji. HP kaže da je small packet jeftinija usluga. Iz toga dvojeg dalo bi se zaključiti da HP ili to mora naplatiti ili dobiva manji love od poštarine pa onda zbog toga mora naplatiti.

 

Ako netko točno zna kako stvari stoje, neka kaže. Mislim, ima li itko opravdani razlog smatrati da HP i HAKOM lažu?

 

Visak kaže...
mbaksa kaže...
Linkao si nešto u čemu ne piše to što bi želio da piše.  A što piše u svim ostalim relevantnim dokumentima, kojima se HAKOM vodi, to ne znaš.

 

 Ne piše ono što si ti zacrtao da treba pisati. Inzistiraš na besmislici da treba eksplicitno biti zabranjena naplata paketa ispod 500 grama iako bi i malo dijete shvatilo što znači formulacija 'može se naplatiti paket teži od 500 grama'.

Da zaključimo konačno s tim - nigdje u tom dokumentu ne piše da se uručivanje malog paketa ne smije naplaćivati. HAKOM u vezi tog i svih relevantnih dokumenata kaže da je sve OK. Tvoje tumačenje se temelji na tvojoj nestručnoj, proizvoljnoj interpretaciji teksta dokumenta. Stoga ga ne prihvaćam.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...
Nitko nije rekao da je sufinanciranje razlog razlici u cijeni.

 

Kako to točno funkcionira, znam isto kao i ti - čitaj: ne znam. HAKOM kaže da se small packet plaća u odredišnoj zemlji. HP kaže da je small packet jeftinija usluga. Iz toga dvojeg dalo bi se zaključiti da HP ili to mora naplatiti ili dobiva manji love od poštarine pa onda zbog toga mora naplatiti.

 

Ako netko točno zna kako stvari stoje, neka kaže. Mislim, ima li itko opravdani razlog smatrati da HP i HAKOM lažu?

 

Visak kaže...
mbaksa kaže...
Linkao si nešto u čemu ne piše to što bi želio da piše.  A što piše u svim ostalim relevantnim dokumentima, kojima se HAKOM vodi, to ne znaš.

 

 Ne piše ono što si ti zacrtao da treba pisati. Inzistiraš na besmislici da treba eksplicitno biti zabranjena naplata paketa ispod 500 grama iako bi i malo dijete shvatilo što znači formulacija 'može se naplatiti paket teži od 500 grama'.

Da zaključimo konačno s tim - nigdje u tom dokumentu ne piše da se uručivanje malog paketa ne smije naplaćivati. HAKOM u vezi tog i svih relevantnih dokumenata kaže da je sve OK. Tvoje tumačenje se temelji na tvojoj nestručnoj, proizvoljnoj interpretaciji teksta dokumenta. Stoga ga ne prihvaćam.

 

HAKOM nigdje ne kaže da se (kao neko pravilo) sp plaća u odredišnoj zemlji, to je tvoja proizvoljna interpretacija. HAKOM kaže da se u našoj zemlji to tako radi, i to zato jer su oni tako odlučili. Javilo se više gastarbajtera i nitko s uređenog zapada nije doživio nešto takvo. To je primjena jedne mogućnosti koju Konvencija dopušta, i to loša primjena, koja krši druge odredbe. Zabrijao si da je to nekakva pravična naknada, jer je cijena pošiljatelju niska, a radi se jednostavno o novoj niskotarifnoj usluzi, kojom su pokriveni svi troškovi.

 

Opet inzistiraš da ne piše da se ne smije naplaćivati, a višekratno sam napisao da se smije naplaćivati, ali ne ispod 500 grama i samo ako istu uslugu naplaćuješ u domaćem prometu i samo ako ti dostave. To nije moje tumačenje, nego tako doslovno piše.

Nigdje ne piše ni da ti ne mogu sjesti hipotekom na kuću dok ne podigneš paket. Primjenjuje se ono što piše da se smije, nema slobode van toga. Ako je izričito dana mogućnost naplate iznad 500 grama što ti više treba da shvatiš da ne smiješ i ispod 500?

 

Inače te znam kao vrlo razboritog, ali ovdje si totalno zabrijao. Da netko provjeri da nije acc hakiran?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Kad neke stvari nisu jasno definirane, onda su podložne raznim tumačenjima. Ja sam se onoga što piše pokušavao držati onako kako piše - kad nešto eksplicitno piše, onda ne možeš reći da nije tako. Kad ne piše eksplicitno, onda svako može vući na svoju stranu.

 

Nigdje u onom dokumentu (zakonu) ne piše (bar ja nisam uočio, a ti nisi citirao), ali pronašao sam međunarodna uputstva za poštu. Kaže na stranici 54, članak 106.1: 

No delivery charge may be collected from the addressee in respect of small packets weighing less than 500 grammes. Where domestic small packet items weighing over 500 grammes are subject to a delivery charge, the same charge may be collected in respect of incoming international small packets.

Sudeći prema ovome, ako je država, odnosno HP prihvatio tu konvenciju i ako negdje ne postoji neka začkoljica, HP ne bi smio naplaćivati male pakete mase do 500 g. S obzirom da je HAKOM rekao da je sve OK, dalo bi se pretpostaviti da negdje postoji neka caka. Ako ne postoji neka caka, onda ovo jako ružno izgleda za HP i HAKOM. Iznimke uvijek mogu postojati.

 

 

(što će sad reći ovi koji su me optužili da sam na državnoj sisi? )

11 godina
odjavljen
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...
harrothar kaže...
Zašto bi korisnicima poštanskih usluga van Kine bio problem što Kina sufinancira poštanske aktivnosti svojih građana? Pa ako HP dobiva manji postotak od kineske pošte zbog toga, pa onda znači da i sve druge zemlje svijeta također dobivaju manji postotak od kineske pošte?

Nitko nije rekao da je sufinanciranje razlog razlici u cijeni.

 

Kako to točno funkcionira, znam isto kao i ti - čitaj: ne znam. HAKOM kaže da se small packet plaća u odredišnoj zemlji. HP kaže da je small packet jeftinija usluga. Iz toga dvojeg dalo bi se zaključiti da HP ili to mora naplatiti ili dobiva manji love od poštarine pa onda zbog toga mora naplatiti.

 

Ako netko točno zna kako stvari stoje, neka kaže. Mislim, ima li itko opravdani razlog smatrati da HP i HAKOM lažu?

 

Pa kada si napisao

 

Kako je sad tu problem naša pošta, a ne kineska i međunarodni sporazumi koji dozvoljavaju male pakete, a koji idu na ruku prodavačima iz Kine?

 

indirektno si ustanovio da su za podizanje cijena kod nas krivi i međunarodni sporazumi i kineska pošta, koja sufinanciranjem ide na ruku prodavačima iz Kine. Iz toga sam izvukao da je sufinanciranje tebi također razlog za podizanje cijene, gdje sam napisao da to ne bi trebalo igrati ulogu jer vjerujem da bi ista pravila vrijedila za sve zemlje koje te pakete primaju. Kolege iz inozemstva pišu da se kod njih to ne plaća, pa zato. HAKOM i HP kažu da je uobičajena praksa plaćati small packet u odredišnoj zemlji. Pa sad nije baš opravdani razlog da vjerujem da nas lažu, jer nemam dokaze, ali neka HAKOM i HP dostave tabele za usporedbu, naciji na uvid. Pa da vidimo na temelju čega oni sada podižu cijene, a ako je to uobičajena praksa zašto nisu već i prije podigli cijene? Ima tu puno toga za pričati prije nego što državna firma može samo tako poskupiti uslugu. Nije ta firma u vlasništvu gospodina u vrhu HP-a ili HAKOMA, koji je ovu odluku donio i odobrio, nego je u vlasništvu ovog naroda, i zato neka se počnu u skladu sa time odgovorno i transparentno ponašati.

15 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
harrothar kaže...
...

 

Brkaš kruške i jabuke. Radi se o naplati razlike u poštarini, jer je pošiljatelj koji ti je paket poslao, platio slanje toga paketa manje nego koliko bi platio za neki drugi način slanja, zato jer ga je označio kao "mali paket" = platio je poštarinu manje. Tada HP dobije manji postotak od pošte koja je taj paket HP-u poslala (npr. od kineske pošte), jer da je pošiljatelj svojoj pošti platio punu poštarinu za slanje paketa, tada bi i HP dobio veći postotak. I sada je zbog toga HP nama počeo naplačivati podizanje svih paketa na kojima piše "mali paket". Na taj način od nas HP sebi namiruje tu manju dobit od stranih pošta. Znači zaboravi na djelatnice na šalteru, na poštara, itd. Tu se ne radi o njima, kako oni rade (i to je individualno od djelatnika do djelatnika).

4.5 kune u HP cjeniku stoji kao uručenje malog paketa, nigdje ne stoji naplata razlike u poštarini. I to su promijenili iz "Dostava" u "Uručenje" jer se i tu hoce ograditi tj. da mogu naplatiti naknadno preuzimanje na poštanskom šalteru. To je po tebi isto OK? Prije si imao mogućnosti preuzeti na šalteru dok je još to bilo kao "Dostava" na cjeniku.

Iako je možda više za temu o carini, nitko nije primjetio da svaku pošiljku mogu zaustaviti na carinjenje i naplatiti vam 12,9 kn bez obzira što je vrijednost npr 2$ i roba ne podliježe carinjenju i plaćanju dodatnog PDV-a? I ne možete im ništa, čak se plaća ležarina iznad 3 dana stajanja paketa na carini. A vidim da su digli cijene usluge carinjenja za duplo, pa krasno!

 

I najvažnija stvar: zašto krajnji korisnik mora plaćati i snositi "posljedice" nepovoljnog međunarodnog ugovora koji eto njima ne ide na ruku? Njihovi sporazumi i aneksi nas kao krajnje korisnike usluge NE TREBAJU zanimati niti 1%, glupo je da moramo uopće ići toliko daleko da istražujemo međunarodne sporazume i akte kako bi znali svoja prava i gledali kako nas državne službe i tvrtke veslaju. Fuj fuj, nije više stvar u 4.5 kune

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.5.2016 1:00 (cyclone).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...

Kad neke stvari nisu jasno definirane, onda su podložne raznim tumačenjima. Ja sam se onoga što piše pokušavao držati onako kako piše - kad nešto eksplicitno piše, onda ne možeš reći da nije tako. Kad ne piše eksplicitno, onda svako može vući na svoju stranu.

 

Stvar je u tome da je u Konvenciji jasno napisano, samo ti to nisi prepoznao. S druge strane HAKOM nigdje nije napisao da je to uobičajena praksa u drugim zemljama, a ti si izveo takav zaključak i još ga pripisao HAKOMu.

 

mbaksa kaže...

 

Nigdje u onom dokumentu (zakonu) ne piše (bar ja nisam uočio, a ti nisi citirao), ali pronašao sam međunarodna uputstva za poštu. Kaže na stranici 54, članak 106.1: 

No delivery charge may be collected from the addressee in respect of small packets weighing less than 500 grammes. Where domestic small packet items weighing over 500 grammes are subject to a delivery charge, the same charge may be collected in respect of incoming international small packets.

Sudeći prema ovome, ako je država, odnosno HP prihvatio tu konvenciju i ako negdje ne postoji neka začkoljica, HP ne bi smio naplaćivati male pakete mase do 500 g. S obzirom da je HAKOM rekao da je sve OK, dalo bi se pretpostaviti da negdje postoji neka caka. Ako ne postoji neka caka, onda ovo jako ružno izgleda za HP i HAKOM. Iznimke uvijek mogu postojati.

 

(što će sad reći ovi koji su me optužili da sam na državnoj sisi? )

 Dakle našao si isto ono što piše u Konvenciji, samo formulirano na način koji si cijelo vrijeme tražio, kao zabranu naplate ispod 500 g, iako je dozvola za naplatu preko 500 g potpuno ista stvar.

I sada kad to imaš crno na bijelo točno onako kako si htio i dalje sumnjaš u mogućnost da su HAKOM i HP pogirješili?!? Vidio sam ljude koji brane Tita, Tuđmana, Sanadera i Vidoševića, ali ovako veliko povjerenje u hrvatske državne agencije još nisam.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Visak kaže...
I sada kad to imaš crno na bijelo točno onako kako si htio i dalje sumnjaš u mogućnost da su HAKOM i HP pogirješili?!? Vidio sam ljude koji brane Tita, Tuđmana, Sanadera i Vidoševića, ali ovako veliko povjerenje u hrvatske državne agencije još nisam.

 

Ajd ne s*ri. Niti ih branim, niti imam neko posebno povjerenje u njih. Stvar je u tome da mi je teško vjerovati da bi tako blatantno prekršili neki međunarodni ugovor/sporazum/štoveć. Još mi je teže vjerovati da to nitko dosad nije primijetio, pogotovo međunarodne institucije, koje su ih trebale pozvati na red ako rade nešto što ne bi smjele raditi. Za razliku od tebe, ne osuđujem/presuđujem dok se stvari ne iskristaliziraju (znaš ono - nevin dok mu se ne dokaže krivnja). S onom eksplicitnom interpretacijom koju sam pronašao treba suočiti HAKOM i HP i tražiti da se očituju o njoj. Pa ako nemaju valjano opravdanje, onda ih se može osuditi. Ako imaju - nikome ništa.

15 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...
Visak kaže...
I sada kad to imaš crno na bijelo točno onako kako si htio i dalje sumnjaš u mogućnost da su HAKOM i HP pogirješili?!? Vidio sam ljude koji brane Tita, Tuđmana, Sanadera i Vidoševića, ali ovako veliko povjerenje u hrvatske državne agencije još nisam.

 

Ajd ne s*ri. Niti ih branim, niti imam neko posebno povjerenje u njih. Stvar je u tome da mi je teško vjerovati da bi tako blatantno prekršili neki međunarodni ugovor/sporazum/štoveć. Još mi je teže vjerovati da to nitko dosad nije primijetio, pogotovo međunarodne institucije, koje su ih trebale pozvati na red ako rade nešto što ne bi smjele raditi. Za razliku od tebe, ne osuđujem/presuđujem dok se stvari ne iskristaliziraju (znaš ono - nevin dok mu se ne dokaže krivnja). S onom eksplicitnom interpretacijom koju sam pronašao treba suočiti HAKOM i HP i tražiti da se očituju o njoj. Pa ako nemaju valjano opravdanje, onda ih se može osuditi. Ako imaju - nikome ništa.

 Upravo to, razumijem da je tesko povjerovati da bi kršili nekakav međunarodni ugovor, no eto, očito je sve dozvoljeno. Najgluplja stvar je to da krajnji korisnik kao npr. ti ili ja, dođe do situacije da mora češljati dokumente o međunarodnoj trgovini kako bi pokušao saznati pokušava li ga državna pošta preveslati. Samo ta spoznaja je daleko gora od činjenice da je "small packet" 4.5 kune.

 

Nadam se skorom očitovanju HAKOM-a na dokument koji si priložio

16 godina
offline
Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Meni se sve više čini da će i sa ovime biti kako ti grah padne. Juče dobio papirić, danas bio pokupiti i nisam morao ništa platiti. Paket ima oznaku "Small packet", samo što nije iz Kine nego iz Japana.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Neznam ja sam danas naručiti neko crijevo za trimer i u poruci sam napisao drugu u kinu dali mi moze paket poslati bili kako a da nije mali paket

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Doktor-X kaže...

Neznam ja sam danas naručiti neko crijevo za trimer i u poruci sam napisao drugu u kinu dali mi moze paket poslati bili kako a da nije mali paket

 što je odgovorio drug?

Milorad Rakuljić Zelov PREVARANT!!
9 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...

Nigdje u onom dokumentu (zakonu) ne piše (bar ja nisam uočio, a ti nisi citirao), ali pronašao sam međunarodna uputstva za poštu. Kaže na stranici 54, članak 106.1: 

No delivery charge may be collected from the addressee in respect of small packets weighing less than 500 grammes. Where domestic small packet items weighing over 500 grammes are subject to a delivery charge, the same charge may be collected in respect of incoming international small packets.

Sudeći prema ovome, ako je država, odnosno HP prihvatio tu konvenciju i ako negdje ne postoji neka začkoljica, HP ne bi smio naplaćivati male pakete mase do 500 g. S obzirom da je HAKOM rekao da je sve OK, dalo bi se pretpostaviti da negdje postoji neka caka. Ako ne postoji neka caka, onda ovo jako ružno izgleda za HP i HAKOM. Iznimke uvijek mogu postojati.

 

 

(što će sad reći ovi koji su me optužili da sam na državnoj sisi? )

Malo sam preletio preko teme. Ne dira me osobno ova tema previse da mi se ulazi u citanje i trazenje medjunarodnih zakona, al sama logika nalaze da su se medjunarodne poste morale oko ovog dogovorit i sprijecit dodatne namete. Zasto?

 

Pa stoga jer ti u dostavi paketa nemas "poslano u tu i tu drzavu" i za to placena postarina i onda dalje preuzima drzavna posta, vec imas adresu unutar te drzave. Sto znaci, da ona postarina koja je placena pocetno isporucuje paket do tocno te destinacije. Gdje se stvara problem u ovom naplacivanju "dostave". Problem je u tome jer, ako se jedna zemlja odluci za naplatu ovako neceg, sve druge isto mogu. Nadalje, moze se odlucit i naplacivat "tranzit" kroz njihovu zemlju. Ne vidim uopce razlike. I u toj nekoj tranzitnoj zemlji je netko radio na sortiranju paketa koji idu dalje za razlicite destinacije a svi su stigli istim avionom iz kine recimo. Netko je drugi preskenirao te pakete da ne leti eksploziv. Netko ih je cuvao. I tu postoji "indirektni" trosak. I tako cijena posiljke moze narasti u nedogled ovisno kroz koliko je zemalja prolazilo, a neznam dal bi se ijedan kupac postanskih usluga u to upustio da ne zna koliko bi ga nesto moglo kostati nakon sto dodje do njega. I onda bi ljudi ili masovno odbijali pakete, ili prestajali narucivat, sto i jedno i drugo steti postanskom prometu u cijelosti.

 

Isto tako, ovo "small package" pretpostavljam da je napravljeno prvenstveno radi avionskog prometa. U avionskom prometu se naplata vrsi po volumenu/tezini, sto je vece. Zbog toga je cesto "obicni paket" skuplji od "small package" (to upucuje ona razliak u cijeni sto si citirao s japanom). Da, small package je definiran tako kako je, al poanta je vjerojatno u puno drugih stvari koje mi neznamo u odnosu na "tretiranje" takve poste zasto to ide jeftinije od obicnog paketa prije nego "placeno je manje jer netko tu razliku mora nadoknadit u odnosu na normal package".

 

Moja pretpostavka je da su oni tu ipak nesto sjebali, i da ce to past ako netko povuce tuzbu il dobije dovoljno pozornosti vanjskih medija, a za sad prolazi jer nikog nije briga :P

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2016 0:21 (sandokan111).
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
cyclone kaže...
Upravo to, razumijem da je tesko povjerovati da bi kršili nekakav međunarodni ugovor, no eto, očito je sve dozvoljeno. Najgluplja stvar je to da krajnji korisnik kao npr. ti ili ja, dođe do situacije da mora češljati dokumente o međunarodnoj trgovini kako bi pokušao saznati pokušava li ga državna pošta preveslati.
sandokan111 kaže...
Malo sam preletio preko teme. Ne dira me osobno ova tema previse da mi se ulazi u citanje i trazenje medjunarodnih zakona, al sama logika nalaze da su se medjunarodne poste morale oko ovog dogovorit i sprijecit dodatne namete. Zasto?

Ajmo malo bit realni. Teško je tumačenje jednog članka jednog sporazuma nazivati češljanjem, a još teže samo na temelju toga biti i sudac i porota.

 

Evo recimo u čemu bi mogla biti caka (ne kažem da je, ali to je nešto što mi pada na pamet) - koliko je meni poznato, HP ne nudi slanje malih paketa. Ako ne nude neku uslugu, jesu li dužni tu uslugu prihvatiti i još k tome ne naplaćivati je, čak i ako im ona stvara trošak?

 

Nitko od forumaških "eksperata" nije pročešljao ništa - samo navode jedan članak, za koji su pročitali u komentarima na drugom portalu. Neš ti češljanja i proučavanja svih relevantnih dokumenata.

 

Ovi najglasniji neka suoče HAKOM i HP s eksplicitnim tumačenjem jednog članka konvencije, pa neka se očituju. Dotad, ja neću skakati pred rudo, a vi - kako hoćete.

13 godina
neaktivan
offline
Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Meni najveći problem su ljudi koji brane današnji sustav upravljanja državom i državnim firmama, vide koliko je sustav nepravedan i još ga brane. U ovo sam siguran mišljenja HAKOMa će se promijeniti kada EU i međunarodne poštanske institucije pošalju par pisama prepručeno, kod nas je problem što zakone se previše slobodno tumače, sigurno će biti penala

poštanskoj službi jer krši međunarodne protokole!

 

Ako praksa u poštanskim službama EU ne naplaćuje male pakete, niti HP ne bi trebala, po čemu HP ima veći trošak manipulacije pošiljki od Nijemca, Norvežanina, Danca, Austrijanca, Slovenca? Treba znati da u tim zemljama trošak rada je daleko veći ali i  posao je bolje plaćen -  poštanska usluga 5-10 puta bolja!

Zato se treba žaliti EU za zaštitu potrošača, Kineskom veleposlanstvu i svim mogućim međunarodnim institucijama povezanim s poštom!

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2016 8:22 (jobi123).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
jobi123 kaže...

Meni najveći problem su ljudi koji brane današnji sustav upravljanja državom i državnim firmama, vide koliko je sustav nepravedan i još ga brane.... 

 Nemamo državu, a košta nas kao da imamo dvije.

Šta roda donese, to vrana odnese.
9 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
mbaksa kaže...
Nitko od forumaških "eksperata" nije pročešljao ništa - samo navode jedan članak, za koji su pročitali u komentarima na drugom portalu. Neš ti češljanja i proučavanja svih relevantnih dokumenata.

 Sto se mene tice, citirao si samo onaj dio koji sam napisao da se zna da se nisam bas nesto se zanimao za temu dosad. Nisam clanak citirao vec sam samo quotao taj post :P Onaj drugi, vazniji dio nisi komentirao, ali mi nalaze da ovo mora bit nekako regulirano za "primanje".

11 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Gremlin144 kaže...

 što je odgovorio drug?

 Nije još ništa, ali mislim da ni neće, no budemo vidjeli

11 godina
odjavljen
offline
Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Ja kazem postaru da paket vrati nazad u postanski ured i izda mi potvrdu, pa onda koji dan kad mi je usput pokupim sam. :)

skOOrvy http://www.speedtest.net/result/4656104677.png
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
jobi123 kaže...

Meni najveći problem su ljudi koji brane današnji sustav upravljanja državom i državnim firmama, vide koliko je sustav nepravedan i još ga brane.

A koji su ti koji brane današnji sustav? I zašto su relevantni za ovu temu?

 

jobi123 kaže...

U ovo sam siguran mišljenja HAKOMa će se promijeniti kada EU i međunarodne poštanske institucije pošalju par pisama prepručeno, kod nas je problem što zakone se previše slobodno tumače, sigurno će biti penala

poštanskoj službi jer krši međunarodne protokole!

Ponovno - pročešljaj sve relevantne dokumente, traži očitovanje od HP-a i HAKOM-a pa onda sudi. Ne možeš suditi na temelju jednog članka, ne možeš ga vaditi iz konteksta.

 

jobi123 kaže...

Ako praksa u poštanskim službama EU ne naplaćuje male pakete, niti HP ne bi trebala, po čemu HP ima veći trošak manipulacije pošiljki od Nijemca, Norvežanina, Danca, Austrijanca, Slovenca? Treba znati da u tim zemljama trošak rada je daleko veći ali i  posao je bolje plaćen -  poštanska usluga 5-10 puta bolja!

Zato se treba žaliti EU za zaštitu potrošača, Kineskom veleposlanstvu i svim mogućim međunarodnim institucijama povezanim s poštom! 

Pričao sam već o tome - o "pravednosti". Ako pošta ima troškove zbog baratanja malim paketima (a sigurno ima), te troškove odnekud treba pokriti. Na stranu sad veličina iznosa (4,5 kune). Ako te troškove ne pokrije pošiljatelj, što bi se dalo zaključiti iz HP-ove/HAKOM-ove obavijesti, onda ih treba pokriti netko drugi. Pa onda ako tebi kao primatelju neće zaračunati neki iznos, kome će? Onda će uzimati iz tekućeg poslovanja, znači netko ide platiti račun za struju (ili što se već naplaćuje) i par lipa od takvih računa će uzimati zato da bi tebi platili troškove za baratanje malim paketima. Objasni kako je to pravedno. Čak i da je ista situacija u drugim zemljama (a ne znamo je li ista), kako to ovu stvar čini pravednom? Nikako, eto tako - to je nepravedno. Znači, tražiš pravedni sustav, a do njega bi došao nepravednom poslovnom praksom. Zato jer tebe osobno kače mali paketi. Nekog drugog kači nešto drugo - zašto onda on za svoju uslugu ne bi bio oslobođen plaćanja (a na nečiji tuđi račun), kao što bi ti htio biti oslobođen za male pakete?

 

I ponavljam, da me se krivo ne shvati (i opet okarakterizita kao "branitelja institucija") - ako je situacija takva kakvom su je opisali HP i HAKOM (znači, da pošiljatelj malog paketa ne plaća punu poštarinu do vaše kućne adrese), onda je jedino pravedno da se ostatak poštarine naplati od primatelja. To nije branjenje HP-a i HAKOM-a - to je jednostavno racionalni, logički, etički, pravedan zaključak. Ako situacija nije takva, znači ako je slanjem malog paketa poštarina plaćena u cijelosti, onda slobodno krenete vilama i motikama na HP i HAKOM.

 

Dakle, nemojte se izvlačiti na "ali u konvenciji piše da se mali paketi ne smiju naplaćivati" - posve je nekorektno (iako potencijalno legalno) time braniti nepravedno "oslobođenje" od plaćanja ostatka poštarine ("oslobođenje" na tuđi račun) ako je pošiljatelj nije platio u cijelosti. Drugim riječima, sad vas više ne interesira pravda, nego se pozivate na pravo (koje vam je inače toliko mrsko). Najs.

13 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Tko kaže da pošiljatelj nije platio dostavu,pa koja če pošta dostaviti nešto a da nitko nije platio dostavu?

Čak i ako kinezima država daje besplatnu poštarinu to ne znači da oni nisu platili dostavu HP-u.
robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
robimarko kaže...
Tko kaže da pošiljatelj nije platio dostavu,pa koja če pošta dostaviti nešto a da nitko nije platio dostavu?

Čak i ako kinezima država daje besplatnu poštarinu to ne znači da oni nisu platili dostavu HP-u.

Pa ti ko da si pao s Marsa. Pročitaj HP-ovu i HAKOM-ovu obavijest.

16 godina
online
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
robimarko kaže...

Čak i ako kinezima država daje besplatnu poštarinu to ne znači da oni nisu platili dostavu HP-u.

Tehnički gledano tu i je najveći problem.

8 godina
neaktivan
offline
Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Ja negdje u drugom mj narucio maskicu za mobitel i moro platit još mi bili cudno ali ok mislim oni su nest tamo u kini sjebali,nakon nekog vremena dolazi druga maskica od drugog prodavaca i nista nisam plati

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Old Iggy kaže...
robimarko kaže...

Čak i ako kinezima država daje besplatnu poštarinu to ne znači da oni nisu platili dostavu HP-u.

Tehnički gledano tu i je najveći problem.

Problem je ako je HP plaćen za tu dostavu/uručenje. A to ne znamo. A HAKOM-ova obavijesti s početka godine implicira da HP nije plaćen za to, a i jedan lik koji tvrdi da radi na pošti u komentarima Indexove vijesti napisao je da je poštarina za mali paket plaćena do ulaska u odredišnu zemlju.

 

Znači, HAKOM kaže:

A small parcel is exclusively an international incoming postal service requested by the sender, and the recipient post office must mark the postal item with the words «Petit paquet“ or «Small Packet“ at the moment of delivery to the recipient. In that case the charge for delivery of the small package is paid in the country of destination.

Dakle, prema ovome, dostavu/uručenje unutar odredišne zemlje prodavač nije platio.

13 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

To je ono što HAKOM kaže,a to je doslovno iskopirano iz objave HP-a.
Pa mislim tko drugi zatraži neku uslugu dostave nego pošiljatelj?

Evo što kaže Svjetska poštanska unija tj. UPU u Letter Post manualu iz 2016.godine
Article RL 106
Special charges
No delivery charge may be collected from the addressee in respect of small
packets weighing less than 500 grammes. Where domestic small packet items
weighing over 500 grammes are subject to a delivery charge, the same charge
may be collected in respect of incoming international small packets.

 

Znači prema tome mali paketi ispod 500 grama se ne smiju naplaćivati.
A mali paketi iznad 500 grama samo ako se mali paketi u domaćem prometu naplaćuju,a kod nas koliko znam mali paket kao usluga ne postoji

robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
robimarko kaže...

To je ono što HAKOM kaže,a to je doslovno iskopirano iz objave HP-a.

Ne znam o kojoj objavi govoriš, jer je to s HAKOM-ove stranice s početka ove godine.

 

robimarko kaže...

To je ono što HAKOM kaže,a to je doslovno iskopirano iz objave HP-a.
Pa mislim tko drugi zatraži neku uslugu dostave nego pošiljatelj?

Evo što kaže Svjetska poštanska unija tj. UPU u Letter Post manualu iz 2016.godine
Article RL 106

Svašta - meni citiraš nešto što sam upravo ja iskopao!

 

Pročitaj ovu i ovu moju poruku.

13 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Negdje sam bio objavu HP-a u kojoj je doslovno ista definicija malog paketa.

Oprosti što nisam sve prekopao da nađem da si ti to citirao
robimarko@gmail.com
16 godina
moderator
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
robimarko kaže...
Negdje sam bio objavu HP-a u kojoj je doslovno ista definicija malog paketa.

Oprosti što nisam sve prekopao da nađem da si ti to citirao

Dovoljno bi bilo da si prošao kroz poruke na ovoj stranici teme.

 

Na ovoj (i onoj drugoj povezanoj) se temi raspravilo već ono što se imalo za raspraviti - nitko ne daje nove informacije, nego eto svako malo netko uskoči s nečim što je već raspravljeno - nema smisla da se sve ispočetka ponovno objašnjava ili raspravlja.

13 godina
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih
Da kužim,ja čekam UPU da mi odgovori je li to naplačivanje protivno njihovim propisima
robimarko@gmail.com
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pošta naplaćuje pošiljke s eBaya i sličnih

Upravo da se pošta bazirala da digne kvalitetu usluge imali bi daleko više korisnika, vidi ovaj tisak na tržištu dostave usluga od prošle godine, a već smislili paketomate!

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.5.2016 19:49 (jobi123).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Hrvatska pošta uvela naplatu dostave za male paket
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice